Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, winspert είπε:

Κ εγω ανυπομονω... Κ αγωνιω κ πολλα συναισθήματα μαζι... Μ αρεσει που επειδη εχω πητ Οκτώβρη το εχω ψιλοδεσει μεσα μου οτι εκείνος ειναι ο μηνας που θα γεννησω... Αλλα κάλλιστα θα μπορούσα να γεννησω κ τελος Σεπτέμβρη... Κ μολις το συνειδητοποιησα.... Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας!!!!! 

Όλα θα πάνε καλά ζουζούνα μου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! 

Just now, tsilona είπε:

Καλημέρα μωρακλες!μετά από γυρακι βραδυνό ειχα 92.πααααλι καλά.

Νυσταζωωωωωω.

Καλό μήνα καλε!γενναμε αυτό το μηναααα

Μια χαρά το ζάχαρακι σου αγάπη! 

Just now, minxri είπε:

Καλημέρααααα καλό μήνα χρόνια πολλά αν γιορτάζει κάποιο κορίτσι σήμερα!!!!Κι εμένα2-3 βδομάδες μου ‘χουνε μείνει λογικά δε νομίζω να με αφήσει παραπάνω ο γιατρός έχω αρχίσει και αγχώνομαι πολύ εχθές το συνειδητοποιήσα.Έχει κατεβάσει καμία γαλατάκι εγώ τπτ ακόμα ούτε σταγονίτσα λέτε επειδή είναι νωρίς ή έπρεπε να είχε φανεί έστω και λίγο????

Μπουμπού σίγουρα έχεις γάλα! Εγώ έχω εδώ κ βδομάδες αλλά μην περιμένεις ότι θα τρέξει κ από μόνο του... Ζουλιξε τα λίγο κ θα δεις ότι θα βγάλεις! :)

  • Μου αρέσει 2

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, marioula1234 είπε:

Όλα θα πάνε καλά ζουζούνα μου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! 

Μια χαρά το ζάχαρακι σου αγάπη! 

Μπουμπού σίγουρα έχεις γάλα! Εγώ έχω εδώ κ βδομάδες αλλά μην περιμένεις ότι θα τρέξει κ από μόνο του... Ζουλιξε τα λίγο κ θα δεις ότι θα βγάλεις! :)

Κάθε μέρα τα ζουλάω είναι τελείως στεγνά εντωμεταξύ επειδή θέλω να θηλάσω γι’αυτό με έχει ποιάσει τώρα θα είναι και 2 τα μωρά θα πρέπει να έχω μπόλικο.Οι γύρο μου πάντως μου λένε ότι σύγουρα θα χρειαστούν και ξένο


kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Κάθε μέρα τα ζουλάω είναι τελείως στεγνά εντωμεταξύ επειδή θέλω να θηλάσω γι’αυτό με έχει ποιάσει τώρα θα είναι και 2 τα μωρά θα πρέπει να έχω μπόλικο.Οι γύρο μου πάντως μου λένε ότι σύγουρα θα χρειαστούν και ξένο

Σίγουρα θα ναι δύσκολο με 2 μωρά αλλά κλείσε τα αφτιά σου κ μην ακούς τον καθένα.η φύση ξερει

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα με γεννητούρια κορίτσια μου!!!

@minxri μου κλείσε τ'αυτιά σου σε ό,τι κι αν λένε οι γύρω! Όσες θέλουμε να θηλάσουμε αποκλειστικά θα τα καταφέρουμε μια χαρά! Αν έχεις fb μπες στην Αττική εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού και διάβασε τα αρχεία.. Θα σε βοηθήσει παααααρα πολυ! Υπάρχουν κοπέλες που θηλάζουν 3 και 4 χρόνια.. Όταν ακούω κάτι φράσεις του στυλ σταμάτα να δίνεις νερό είναι τώρα πια και δεν προσφέρει κάτι μου ανάβουν τα λαμπάκια... 

  • Ευχαριστώ 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα με γεννητούρια κορίτσια μου!!!

@minxri μου κλείσε τ'αυτιά σου σε ό,τι κι αν λένε οι γύρω! Όσες θέλουμε να θηλάσουμε αποκλειστικά θα τα καταφέρουμε μια χαρά! Αν έχεις fb μπες στην Αττική εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού και διάβασε τα αρχεία.. Θα σε βοηθήσει παααααρα πολυ! Υπάρχουν κοπέλες που θηλάζουν 3 και 4 χρόνια.. Όταν ακούω κάτι φράσεις του στυλ σταμάτα να δίνεις νερό είναι τώρα πια και δεν προσφέρει κάτι μου ανάβουν τα λαμπάκια... 

Είναι γνωστό ότι στις χώρες που δεν υπάρχει φόρμουλα τα μωρά τρέφονται με νερό που τρέχει απτά βυζιά αλλωστε.αααααχαχαχαχ

συμφωνώ απόλυτα.παντα προσφέρει κάτι το γάλα μας!

  • Χαχα 2

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Είναι γνωστό ότι στις χώρες που δεν υπάρχει φόρμουλα τα μωρά τρέφονται με νερό που τρέχει απτά βυζιά αλλωστε.αααααχαχαχαχ

συμφωνώ απόλυτα.παντα προσφέρει κάτι το γάλα μας!

Χαχαχα έτσι ακριβώς! Στα μαθήματα ανωδ.τοκετού μας μίλησε μια καταπληκτική μαία και μας έλεγε όλες θα θηλάσετε αν το θέλετε,ΟΛΕΣ! Αν ήσασταν δηλαδή στην Αφρική τι θα κάνατε?! Και πραγματικά έτσι είναι.. Η πεθερά μου λέει αχ εγώ είχα πάθει μαστίτιδα και δε θήλασα τον άντρα σου ούτε μία μέρα.. Κρίμα που δεν υπήρχε ενημέρωση από τότε και με μαστίτιδα ακόμα μπορείς να θηλάσεις κανονικότατα! 


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Κάθε μέρα τα ζουλάω είναι τελείως στεγνά εντωμεταξύ επειδή θέλω να θηλάσω γι’αυτό με έχει ποιάσει τώρα θα είναι και 2 τα μωρά θα πρέπει να έχω μπόλικο.Οι γύρο μου πάντως μου λένε ότι σύγουρα θα χρειαστούν και ξένο

Κι εγω δεν ειχα δει ουτε σταγονα αλλα την Πεμπτη που ειχα παει στο γιατρο μου ζουληξε πολυ τη θηλη η μαια κι εβγαλε!Ετσι κι αλλιως δεν ειναι απαραιτητο να δουμε απο πριν οποτε μην αγχωνεσαι...Γενικα, να μην ακους κανεναν σε αυτο το θεμα!!Στα μαθηματα θηλασμου που εχω παρακολουθησει ολοι οι ειδικοι επιμενουν οτι το γαλα ειναι παντα αρκετο και για 1 και για 2 μωρακια αρκει να ακολουθησουμε τα σωστα βηματα, οποτε προσπαθησε να βρεις σωστη καθοδηγηση στην αρχη γιατι σιγουρα σ' εσενα θα ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα και μια χαρα θα τα θηλασεις τα διδυμακια σου!!Κι εμενα ολοι μου λενε ποσα μπιμπερο πρεπει να εχω...λες κι ειναι δεδομενο οτι οτι δε θα θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν τους δινω καμια σημασια!!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κι εγω δεν ειχα δει ουτε σταγονα αλλα την Πεμπτη που ειχα παει στο γιατρο μου ζουληξε πολυ τη θηλη η μαια κι εβγαλε!Ετσι κι αλλιως δεν ειναι απαραιτητο να δουμε απο πριν οποτε μην αγχωνεσαι...Γενικα, να μην ακους κανεναν σε αυτο το θεμα!!Στα μαθηματα θηλασμου που εχω παρακολουθησει ολοι οι ειδικοι επιμενουν οτι το γαλα ειναι παντα αρκετο και για 1 και για 2 μωρακια αρκει να ακολουθησουμε τα σωστα βηματα, οποτε προσπαθησε να βρεις σωστη καθοδηγηση στην αρχη γιατι σιγουρα σ' εσενα θα ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα και μια χαρα θα τα θηλασεις τα διδυμακια σου!!Κι εμενα ολοι μου λενε ποσα μπιμπερο πρεπει να εχω...λες κι ειναι δεδομενο οτι οτι δε θα θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν τους δινω καμια σημασια!!

Εγώ πάλι ούτε αγόρασα ούτε σκοπεύω να αγοράσω μπιμπερό! Το μωρό μου θα είναι κολλημένο στο μπυζί της μαμάς!!! :tongue:

  • Μου αρέσει 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Χαχαχα έτσι ακριβώς! Στα μαθήματα ανωδ.τοκετού μας μίλησε μια καταπληκτική μαία και μας έλεγε όλες θα θηλάσετε αν το θέλετε,ΟΛΕΣ! Αν ήσασταν δηλαδή στην Αφρική τι θα κάνατε?! Και πραγματικά έτσι είναι.. Η πεθερά μου λέει αχ εγώ είχα πάθει μαστίτιδα και δε θήλασα τον άντρα σου ούτε μία μέρα.. Κρίμα που δεν υπήρχε ενημέρωση από τότε και με μαστίτιδα ακόμα μπορείς να θηλάσεις κανονικότατα! 

Ετσι ειναι δυστυχως!!Κι εγω τοσα χρονια ακουγα για γυναικες που ειχαν "προβληματα" και δεν μπορεσαν να θηλασουν και θεωρουσα οτι αυτο ειναι κατι φυσιολογικο που μπορει να συμβει...αλλα στα μαθηματα εννοειται οτι καταλαβα πως απλα δεν ειχαν ουτε την ενημερωση, ουτε την καθοδηγηση και ισως ουτε και τη διαθεση πολλες φορες να το παλεψουν...Γενικα, προωθειται τοσο πολυ το ξενο γαλα εδω και χρονια που οι περισσοτερες γυναικες επηρεαζονται απο αυτα που ακουν και παραιτουνται ευκολα απο το θηλασμο...γι' αυτο πρεπει να κλεινουμε τ' αυτια μας και να κανουμε αυτο που θεωρουμε εμεις καλυτερο για τα μωρακια μας!!!

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Εγώ πάλι ούτε αγόρασα ούτε σκοπεύω να αγοράσω μπιμπερό! Το μωρό μου θα είναι κολλημένο στο μπυζί της μαμάς!!! :tongue:

Χαχαχα...ετσι..ουτε εγω!!Εχω μονο ενα που μου εκαναν δωρο στο μαγαζι που πηραμε τα πραγματα του μπεμπη!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ετσι ειναι δυστυχως!!Κι εγω τοσα χρονια ακουγα για γυναικες που ειχαν "προβληματα" και δεν μπορεσαν να θηλασουν και θεωρουσα οτι αυτο ειναι κατι φυσιολογικο που μπορει να συμβει...αλλα στα μαθηματα εννοειται οτι καταλαβα πως απλα δεν ειχαν ουτε την ενημερωση, ουτε την καθοδηγηση και ισως ουτε και τη διαθεση πολλες φορες να το παλεψουν...Γενικα, προωθειται τοσο πολυ το ξενο γαλα εδω και χρονια που οι περισσοτερες γυναικες επηρεαζονται απο αυτα που ακουν και παραιτουνται ευκολα απο το θηλασμο...γι' αυτο πρεπει να κλεινουμε τ' αυτια μας και να κανουμε αυτο που θεωρουμε εμεις καλυτερο για τα μωρακια μας!!!

Απλά με κάλυψες απόλυτα!!!! Επίσης κορίτσια η λανολίνη κάνει θαύματα για τις πρώτες μέρες που θα είναι πληγωμένες οι θηλές.. Έχω αγοράσει ήδη και την έχω μέσα στη βαλίτσα και μου είπε ο γυναικολόγος ότι μπορώ αν θέλω να βάζω και από τώρα μια μικρή ποσότητα..


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giwtouli1990 είπε:

Απλά με κάλυψες απόλυτα!!!! Επίσης κορίτσια η λανολίνη κάνει θαύματα για τις πρώτες μέρες που θα είναι πληγωμένες οι θηλές.. Έχω αγοράσει ήδη και την έχω μέσα στη βαλίτσα και μου είπε ο γυναικολόγος ότι μπορώ αν θέλω να βάζω και από τώρα μια μικρή ποσότητα..

Κι εμενα μου την εβαλε η μαια στη λιστα για το μαιευτηριο και μου ειπε οτι βοηθαει αν βαζω απο τωρα ειτε λανολινη ειτε κηραλοιφη. Εγω προς το παρον πηρα μια 100% φυσικη κηραλοιφη και βαζω μετα το μπανιο, η οποια μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη επιλογη και για την αλλαγη της πανας μετα αν θελω να επιλεξω κατι φυσικο.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το καλό σας εύχομαι είμαι μανούλα Οκτωβρίου κι εγώ αλλά του '16 για τον θηλασμό όσες τα καταφέρετε μπράβο σας εγώ δεν αντέχω να σας πω να στάζω συνέχεια ένα στήθος θεόβαρο και να στάζουν συνέχεια σιντριβάνια και αυτό μου κράτησε μέχρι 6 μήνες τουλάχιστον. Μην νομίζετε ότι θα έχετε το στήθος που είχατε δηλαδή. Θα γίνει πολύ βαρύ και θα στάζει συνέχεια εγώ άλλαζα μπλούζες σεντόνια κάθε μέρα στις αρχές ειδικά. Στα μαθήματα θηλασμού δεν τα λένε όλα με το όνομα τους. Δεν μπορείς να φύγεις το μωρό αν μάθει να κοιμάται στο βυζί κλάφτα Χαράλαμπε άντε μετά να ξεμάθει. Γενικά είναι αρκετά απαιτητικός ο θηλασμός. Μπράβο σας όμως που το σκέφτεστε. Εύχομαι γερά μωρά σε όλες σας. 

Να πω και κάτι ακόμα το μωρό μετά τον 6ο έχει ανάγκη από φαγάκι. Δεν του φτάνει μόνο το γάλα. Στο Έλενα δέχονται δωρεά μητρικού μέχρι 6 μηνών λεχώνες όχι παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κι εμενα μου την εβαλε η μαια στη λιστα για το μαιευτηριο και μου ειπε οτι βοηθαει αν βαζω απο τωρα ειτε λανολινη ειτε κηραλοιφη. Εγω προς το παρον πηρα μια 100% φυσικη κηραλοιφη και βαζω μετα το μπανιο, η οποια μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη επιλογη και για την αλλαγη της πανας μετα αν θελω να επιλεξω κατι φυσικο.

Α έχετε ετοιμάσει βαλίτσα κιόλας?Εγώ όχι ακόμα.Εκτός από ρούχα δικά μου και του μωρού τι άλλο πρέπει να πάρω μαζί μου που θα μου χρειαστεί?


kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια φρέσκια μανούλα και εγώ. Μπαίνω εμβόλιμα να σας πω για τον θηλασμό. Εγώ θηλάζω αποκλειστικά..

Λοιπόν ρωτήστε τις μαίες σας τι να κάνετε για να σκληρύνουν οι θηλές. Δεν ξέρω τι χρειάζεται αλλά κάτι θα υπάρχει έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορα άλλα δεν έκανα κανένα και δεν ξέρω. 

Το μόνο προβλήμα που θα έχετε είναι ότι θα πονάνε οι θηλές σας. Μιλάμε για πόνο όχι αστεία μπορεί και να ματώσουν όπως εμένα. Αλλά αυτό κρατάει μια εβδομάδα ακριβώς οπότε θα κάνετε υπομονή και θα στρώσει. Μετά είναι πολύ βολικος ο θηλασμός. Γενικά στην αρχή θέλει υπομονή γιατί το μωράκι σας μπορεί να θέλει να θηλάζει και κάθε ώρα και κάθε μισή ωρα. Αυτό όμως θα ρυθμίσει το γάλα σας. Μην αγχώνεστε όλες θα έχετε γαλα, ΟΛΕΣ. 

Επίσης ναι οι θηλές σας θα βγάζουν γάλα και θα σταζετε παντού. Θα γίνει και το εξής θαύμα θα κλαίει το μωράκι σας και οι θηλές σας θα αρχίσουν να τρέχουν. Μπορείτε να βάλετε επιθέματα μπορείτε κοχύλια.. εμένα κανένα δεν με βόλεψε. Αφήνω να τρέχουν στην μπλούζα και αλλάζω κάθε μέρα μπλούζα. Μετά νομίζω που ο θηλασμός στρώνει δηλαδή δεν γεμίζει το στήθος γάλα  αλλά βγάζεις γάλα όταν το μωρό πιπιλαει.

Κορίτσια επίσης θα έχετε γαλα όσο θέλει το μωρό σας. Δεν υπάρχει αυτό το δεν είχα γαλα. Λοιπόν με το καλό τα μπαμπακια σας υπομονή με τον θηλασμό και την φροντίδα. Και αν δεν τα κατάφερε με τον θηλασμό δεν πειράζει αρκεί να είστε εσείς καλά. Αν είστε εσείς θα είναι και το μωράκι. Μην το έχετε τόσο στο μυαλό σας ότι πρέπει να θηλασετε γιατί αν για κάποιο λόγο σας την δώσει και ξεκινήσετε ξένο θα απογοητευτειται.. δεν πειράζει και να μην τα καταφέρετε δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου

 

ΥΓ πολλοί θα σας πουν δώστου λίγο ξένο .. αντισταθείτε.. εκείνη την ώρα δώστε και άλλο στήθος στο μωρό. Εμένα είχε ίκτερο και είχε χάσει την πρώτη μέρα πολύ βάρος. Εε δεν κοιμηθήκαμε εννοείται την πρώτη μέρα και την έβγαλε στο στήθος. Την δεύτερη μέρα πήρε βαρος ενώ άλλα μωράκια με ξένο γάλα έχασαν βάρος! Ειδικά στο μαιευτήριο θα ακούσετε διαφορά. Παροπιδες!

  • Μου αρέσει 5

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Α έχετε ετοιμάσει βαλίτσα κιόλας?Εγώ όχι ακόμα.Εκτός από ρούχα δικά μου και του μωρού τι άλλο πρέπει να πάρω μαζί μου που θα μου χρειαστεί?

Σε ιδιωτικο θα γεννησεις?Εμενα για το ιδιωτικο μου ειπε η μαια να εχω μαζι μου για το θηλασμο λανολινη (purelan), κοχυλια για τις θηλες, τσαι θηλασμου ή γλυκανισο που βοηθαει να κατεβει το γαλα και σουτιεν θηλασμου. Επισης, τα προιοντα περιποιησης μου (σαμπουαν, οδοντοβουρτα κτλ) αν και τα περισσοτερα σου τα παρεχουν κι εκει σε μικρα δειγματα αλλα νομιζω οτι ολες προτιμουμε τα δικα μας..Βαμβακερα εσωρουχα και σερβιετες (σου δινουν κι εκει βεβαια εσωρουχα μιας χρησης και τις μεγαλες τις σερβιετες) και για το μωρο, εκτος απο τα ρουχαλακια για την εξοδο, λαβετες και πανες αγκαλιας. Αυτα νομιζω...και απο χαρτια, ληξιαρχικη πραξη γαμου, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ταυτοτητες και βιβλιαρια.

Κι εγω δεν την εχω ολοκληρωσει ακομα...αυτην την εβδομαδα ευελπιστω!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...