Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, katerinaki 86 είπε:

Σε ιδιωτικο θα γεννησεις?Εμενα για το ιδιωτικο μου ειπε η μαια να εχω μαζι μου για το θηλασμο λανολινη (purelan), κοχυλια για τις θηλες, τσαι θηλασμου ή γλυκανισο που βοηθαει να κατεβει το γαλα και σουτιεν θηλασμου. Επισης, τα προιοντα περιποιησης μου (σαμπουαν, οδοντοβουρτα κτλ) αν και τα περισσοτερα σου τα παρεχουν κι εκει σε μικρα δειγματα αλλα νομιζω οτι ολες προτιμουμε τα δικα μας..Βαμβακερα εσωρουχα και σερβιετες (σου δινουν κι εκει βεβαια εσωρουχα μιας χρησης και τις μεγαλες τις σερβιετες) και για το μωρο, εκτος απο τα ρουχαλακια για την εξοδο, λαβετες και πανες αγκαλιας. Αυτα νομιζω...και απο χαρτια, ληξιαρχικη πραξη γαμου, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ταυτοτητες και βιβλιαρια.

Κι εγω δεν την εχω ολοκληρωσει ακομα...αυτην την εβδομαδα ευελπιστω!!

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μ ναι σε ιδιωτικό θα πάω αυτό για τα χαρτιά δεν το ήξερα άρα πρέπει να πάω να τα βγάλω μην τα έχουμε και αυτά τελευταία στιγμή 


kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, minxri είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μ ναι σε ιδιωτικό θα πάω αυτό για τα χαρτιά δεν το ήξερα άρα πρέπει να πάω να τα βγάλω μην τα έχουμε και αυτά τελευταία στιγμή 

Ναι, εγω πηγα στο δημοτολογιο και τα πηρα κατευθειαν. Ετσι κι αλλιως θελουν του τελευταιου 6μηνου, οποτε παρ' τα να τα εχεις ετοιμα. Και απο ΚΕΠ νομιζω οτι μπορεις να τα παρεις.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2019 at 12:53 AM, sissy_geo said:

Καλησπέρα σας μέλλουσες μανούλες! Μετά την μεγάλη μπόρα που περάσαμε, μπήκα να σας γράψω οτι γεννήσαμε! Πολύ ξαφνικά, πολύ δύσκολα, πολύ σκληρά. Το μωράκι μου ΑΥΤΗ τη στιγμή είναι καλά και σύντομα (μάλλον την Δευτέρα) θα είμαστε στο σπίτι μας. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ΚΑΜΙΑ μαμά να μη ζήσει αυτό που έζησα και κανένα μωράκι στον κόσμο να μη βασσανιστεί όσο βασσανίστηκε το δικό μου! Ο Θεός είναι μεγάλος, δεν αφήνει κανέναν όμως, και εύχομαι σε όλες σας με το καλό να πάρετε τα μωράκια σας αγκαλιά ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ! 

Να σας ζήσει!!! Με το καλό να πάτε σπίτι σας και να χαίρεστε από εδώ και πέρα οικογενειακά μακριά από νοσοκομεία και κλινικές!!!


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Χαχαχα έτσι ακριβώς! Στα μαθήματα ανωδ.τοκετού μας μίλησε μια καταπληκτική μαία και μας έλεγε όλες θα θηλάσετε αν το θέλετε,ΟΛΕΣ! Αν ήσασταν δηλαδή στην Αφρική τι θα κάνατε?! Και πραγματικά έτσι είναι.. Η πεθερά μου λέει αχ εγώ είχα πάθει μαστίτιδα και δε θήλασα τον άντρα σου ούτε μία μέρα.. Κρίμα που δεν υπήρχε ενημέρωση από τότε και με μαστίτιδα ακόμα μπορείς να θηλάσεις κανονικότατα! 

 

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κι εγω δεν ειχα δει ουτε σταγονα αλλα την Πεμπτη που ειχα παει στο γιατρο μου ζουληξε πολυ τη θηλη η μαια κι εβγαλε!Ετσι κι αλλιως δεν ειναι απαραιτητο να δουμε απο πριν οποτε μην αγχωνεσαι...Γενικα, να μην ακους κανεναν σε αυτο το θεμα!!Στα μαθηματα θηλασμου που εχω παρακολουθησει ολοι οι ειδικοι επιμενουν οτι το γαλα ειναι παντα αρκετο και για 1 και για 2 μωρακια αρκει να ακολουθησουμε τα σωστα βηματα, οποτε προσπαθησε να βρεις σωστη καθοδηγηση στην αρχη γιατι σιγουρα σ' εσενα θα ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα και μια χαρα θα τα θηλασεις τα διδυμακια σου!!Κι εμενα ολοι μου λενε ποσα μπιμπερο πρεπει να εχω...λες κι ειναι δεδομενο οτι οτι δε θα θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν τους δινω καμια σημασια!!

Ακριβως αυτο... Ολες εχουμε γαλα αρκει να γινει σωστα η διαδικασία, να επιμεινουμε, να υπομεινουμε ο, τι πονους προκυψουν κ να εχουμε σωστη ενημέρωση κ βοήθεια... Υπαρχει μονο ενα ελάχιστο ποσοστο οπου για παθολογικους λογους μπορεί να μην υπάρχει γαλα... Αλλα μιλαμε μηδαμινο... Κοντεψα να τσακωθω με μια φιλη γιατι μου εκανε επιθεση για καποια που γεννησε οτι αμα εχει γαλα θα θηλασει κ οτι, τι παθαμε εμεις που μεγαλωσαμε με ξενο... Εγω δε λεω οτι πρεπει καποια να θηλασει θελει δε θελει, εχει την αντοχη δεν την εχει. Αλλα μην ακουω κ κουλα... Κ εγω θα προσπαθήσω να θηλασω αποκλειστικά... Αυτο θελω βασικα... Κ τα διδυμακια μια χαρα θηλαζουν αποκλειστικά... 

Just now, katerinaki 86 είπε:

Κι εμενα μου την εβαλε η μαια στη λιστα για το μαιευτηριο και μου ειπε οτι βοηθαει αν βαζω απο τωρα ειτε λανολινη ειτε κηραλοιφη. Εγω προς το παρον πηρα μια 100% φυσικη κηραλοιφη και βαζω μετα το μπανιο, η οποια μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη επιλογη και για την αλλαγη της πανας μετα αν θελω να επιλεξω κατι φυσικο.

Εμενα η μαια μου, μου είπε να μην βαζω κατι επανω απο τωρα. Μονο απο το ιδιο το γαλα να απλωνω κ αν χρειαστεί στην πορεια βλέπουμε... Λιγο κιτρινο υγρο βλεπω καπου καπου στη θηλη αλλα σαν να γυαλιζει, οχι να τρεξει σταγονα. Δεν εχω δοκιμάσει να πιεσω για να δω... 

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, minxri είπε:

Α έχετε ετοιμάσει βαλίτσα κιόλας?Εγώ όχι ακόμα.Εκτός από ρούχα δικά μου και του μωρού τι άλλο πρέπει να πάρω μαζί μου που θα μου χρειαστεί?

Καλημέρα και καλό μήνα! 

Εγώ δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμα. Πρέπει όμως αυτή τη βδομάδα ή την άλλη να τα κάνω οπωσδήποτε. Μόνο χαρτιά έβγαλα να τα έχω έτοιμα. Πήγε ο άντρας μου στο ΚΕΠ και πήρε ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί θέλουν να είναι του τελευταίου εξαμήνου. Ένα από τα 2 χαρτιά άργησε 3 μέρες. Επίσης εκτύπωσα ταυτότητα (δική μου και συζύγου) και ΑΜΚΑ σε περίπτωση που χρειαστούν. Την ταυτότητά μου εννοείται θα την έχω μαζί μου και το βιβλιάριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα! 

Εγώ δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμα. Πρέπει όμως αυτή τη βδομάδα ή την άλλη να τα κάνω οπωσδήποτε. Μόνο χαρτιά έβγαλα να τα έχω έτοιμα. Πήγε ο άντρας μου στο ΚΕΠ και πήρε ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί θέλουν να είναι του τελευταίου εξαμήνου. Ένα από τα 2 χαρτιά άργησε 3 μέρες. Επίσης εκτύπωσα ταυτότητα (δική μου και συζύγου) και ΑΜΚΑ σε περίπτωση που χρειαστούν. Την ταυτότητά μου εννοείται θα την έχω μαζί μου και το βιβλιάριο.

Στο δικο μου νοσοκομειο ζητανε αυτα συν το αμκα κ των δυο που λες συν αφμ κ των δυο... Το αμκα θα το βγαλω φωτοτυπια απο τα βιβλιαρια κ τα αφμ απο το ε9 λογικα... Α κ δυο φωτοτυπιες των ταυτοτητων μας... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Στο δικο μου νοσοκομειο ζητανε αυτα συν το αμκα κ των δυο που λες συν αφμ κ των δυο... Το αμκα θα το βγαλω φωτοτυπια απο τα βιβλιαρια κ τα αφμ απο το ε9 λογικα... Α κ δυο φωτοτυπιες των ταυτοτητων μας... 

Ναι και για τους δύο χρειάζονται καλού κακού αυτά. Ειδικά εγώ που είμαι σαν προστατευόμενο μέλος θέλουν σίγουρα και του συζύγου. Από το να τρέχουμε τελευταία στιγμή ας έχουμε παραπάνω χαρτιά. Το ΑΦΜ από πολλά μπορείς να το βρεις άμα μπεις στο taxisnet.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα! 

Εγώ δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμα. Πρέπει όμως αυτή τη βδομάδα ή την άλλη να τα κάνω οπωσδήποτε. Μόνο χαρτιά έβγαλα να τα έχω έτοιμα. Πήγε ο άντρας μου στο ΚΕΠ και πήρε ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί θέλουν να είναι του τελευταίου εξαμήνου. Ένα από τα 2 χαρτιά άργησε 3 μέρες. Επίσης εκτύπωσα ταυτότητα (δική μου και συζύγου) και ΑΜΚΑ σε περίπτωση που χρειαστούν. Την ταυτότητά μου εννοείται θα την έχω μαζί μου και το βιβλιάριο.

Σε εμας στο νοσοκομειο δεν θελουν ληξιαρχική πράξη γαμου,μονο οικογενιακη κατάσταση...αφμ ,αμκα προφορικα ή σε χαρτακιωτου αριθμους!

 

Just now, winspert είπε:

 

Ακριβως αυτο... Ολες εχουμε γαλα αρκει να γινει σωστα η διαδικασία, να επιμεινουμε, να υπομεινουμε ο, τι πονους προκυψουν κ να εχουμε σωστη ενημέρωση κ βοήθεια... Υπαρχει μονο ενα ελάχιστο ποσοστο οπου για παθολογικους λογους μπορεί να μην υπάρχει γαλα... Αλλα μιλαμε μηδαμινο... Κοντεψα να τσακωθω με μια φιλη γιατι μου εκανε επιθεση για καποια που γεννησε οτι αμα εχει γαλα θα θηλασει κ οτι, τι παθαμε εμεις που μεγαλωσαμε με ξενο... Εγω δε λεω οτι πρεπει καποια να θηλασει θελει δε θελει, εχει την αντοχη δεν την εχει. Αλλα μην ακουω κ κουλα... Κ εγω θα προσπαθήσω να θηλασω αποκλειστικά... Αυτο θελω βασικα... Κ τα διδυμακια μια χαρα θηλαζουν αποκλειστικά... 

Εμενα η μαια μου, μου είπε να μην βαζω κατι επανω απο τωρα. Μονο απο το ιδιο το γαλα να απλωνω κ αν χρειαστεί στην πορεια βλέπουμε... Λιγο κιτρινο υγρο βλεπω καπου καπου στη θηλη αλλα σαν να γυαλιζει, οχι να τρεξει σταγονα. Δεν εχω δοκιμάσει να πιεσω για να δω... 

Κ γω εχω δει σταγονιτσες....και προχθες νομιζα οτι ιδρωσω και σηκωνω την μπλουζα και ειχε τρεξει ελαχιστα....ποσα χαρηκα!!!!η μαια μου ειπε να φοραω τα σουτιεν θηλασμου ,και οχι με μπανελα.....εχει δοκιμασει καπια τσαι θηλασμου;βοηθανε;

  • Μου αρέσει 1

fzY0p3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Έλα μαρή μη με το χαλάς!!!

Λοιπόν έκανα γουρουνια.εφαγα γύρο κοτόπουλο γ βραδυνο.1 ώρα μετά είχα 110.αυριο το πρωί να δούμε 

Άμα δε σε ανεβάζει εκείνη τη στιγμή ΔΕΝ επηρεάζει το πρωινοοοοο αμαααααν βρε κορίτσι .... Το πρωινό ζάχαρο το ανεβάζει συνήθως το σύνολο της ημέρας, εκτός και αν η γουρουνια σε πήγαινε στο 150.... Εγώ κρεατοπιτες τις τσακίζω και δε με ανεβάζουν....

1 ώρα πρίν, minxri είπε:

Κάθε μέρα τα ζουλάω είναι τελείως στεγνά εντωμεταξύ επειδή θέλω να θηλάσω γι’αυτό με έχει ποιάσει τώρα θα είναι και 2 τα μωρά θα πρέπει να έχω μπόλικο.Οι γύρο μου πάντως μου λένε ότι σύγουρα θα χρειαστούν και ξένο

Το γάλα "κατεβαίνει" μετά την έξοδο του πλακούντα.... Τα υπόλοιπα που μπορεί να δούμε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης υγρό πρωτογαλα κλπ δεν αποδεικνύουν την ύπαρξη γάλακτος απλά τη προεργασία που κάνει το στήθος για να το έχει έτοιμο στην ώρα του. Έως τότε ΜΗΝ τα ζουλας χρυσό μου. Τι το θες το γάλα τώρα; Ίσα ίσα το πειραγμα στο στήθος προκαλεί συσπάσεις της μήτρας... Το τι λένε οι γύρω σου δεν έχει σημασία..θα δείξει η πορεία...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρή αλινα έχει τύχει να φάω κάτι κ να μη μ ανεβάσει στη μία ώρα κ το πρωί να ναι όσο ήταν στη μία ώρα.κοντα στο 95-100 δλδ.για μεταγευματικο είναι οκ.για νηστείας σκατα

Επίσης όσον αφορά το θηλασμο που λετε.

Πολλές κλινικές/νοσοκομεία μετά τη γέννα δίνουν ένα χαπάκι που λεγεται μιτροταν.το δίνουν για να κάνει συσπάσεις η μήτρα και να καθαρίσει απτό αίμα.ΑΛΛΑ μειώνει την παραγωγή του γάλακτος,και ο θηλασμός από μόνος του δημιουργεί συσπάσεις.αρα αν θηλάζεις κανείς συσπάσεις κ καθαρίζεις .

Εμένα μου τ άφησαν στο κομοδίνο κ το πέταξα.:mrgreen:

  • Μου αρέσει 4

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona είπε:

Μαρή αλινα έχει τύχει να φάω κάτι κ να μη μ ανεβάσει στη μία ώρα κ το πρωί να ναι όσο ήταν στη μία ώρα.κοντα στο 95-100 δλδ.για μεταγευματικο είναι οκ.για νηστείας σκατα

Ναι αγάπη αλλά δεν ανέβηκε με αυτό το κάτι που έφαγες αλλά με το σύνολο του τι έφαγες εκείνη τη μέρα ή ότι μπορεί να έφαγες αργά ή νωρίς και να είσαι πιο πολλές ώρες νηστική απ' ότι συνήθως.... Αν δεν σε επηρεάζει σαν γεύμα δεν επηρεάζει το νηστείας μου έχει πει η ενδοκρινολόγος εμένα. Αν όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εκτός της ατασθαλίας εκεί ναι θα δεις ένα νηστείας σκατα....


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Ναι αγάπη αλλά δεν ανέβηκε με αυτό το κάτι που έφαγες αλλά με το σύνολο του τι έφαγες εκείνη τη μέρα ή ότι μπορεί να έφαγες αργά ή νωρίς και να είσαι πιο πολλές ώρες νηστική απ' ότι συνήθως.... Αν δεν σε επηρεάζει σαν γεύμα δεν επηρεάζει το νηστείας μου έχει πει η ενδοκρινολόγος εμένα. Αν όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εκτός της ατασθαλίας εκεί ναι θα δεις ένα νηστείας σκατα....

Εγώ ποντια είμαι,εκεί το έριξα ότι ήταν ψηλο το νηστείας.αααχαχχαχαχ

  • Χαχα 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Afroula05 είπε:

Σε εμας στο νοσοκομειο δεν θελουν ληξιαρχική πράξη γαμου,μονο οικογενιακη κατάσταση...αφμ ,αμκα προφορικα ή σε χαρτακιωτου αριθμους!

Εμάς θέλουν 2 φωτοτυπίες του τελευταίου εξαμήνου. Καλά ΑΜΚΑ και ΑΦΜ κι εμάς απλά να τα γνωρίζουμε μας είπαν. Αλλά ταυτότητες θέλουν και από τους 2 γονείς (πρωτότυπες και 2 φωτοτυπίες η κάθε ταυτότητα).

@winspert το ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ και των 2 γονέων τα αναφέρει είδα τώρα και η ληξιαρχική πράξη γάμου. Οπότε και από εκεί μπορούν να τα δουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Εμάς θέλουν 2 φωτοτυπίες του τελευταίου εξαμήνου. Καλά ΑΜΚΑ και ΑΦΜ κι εμάς απλά να τα γνωρίζουμε μας είπαν. Αλλά ταυτότητες θέλουν και από τους 2 γονείς (πρωτότυπες και 2 φωτοτυπίες η κάθε ταυτότητα).

@winspert το ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ και των 2 γονέων τα αναφέρει είδα τώρα και η ληξιαρχική πράξη γάμου. Οπότε και από εκεί μπορούν να τα δουν.

Ιιιιιιι καλέ αυτά πρέπει να τα μάθω τι θέλει από χαρτουρες

Κορίτσια σήμερα υποφέρω απτή μέση μου απτό πρωί.νοιωθω ν ανοίγει στα δύο ρε σεις.αυτα δεν τα χα στην πρώτη


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

@winspert το ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ και των 2 γονέων τα αναφέρει είδα τώρα και η ληξιαρχική πράξη γάμου. Οπότε και από εκεί μπορούν να τα δουν.

Αληθεια;;; χαχαχα, ουτε που το ειχα προσέξει.... Σε ευχαριστώ.... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...