Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Mamacita Alina είπε:

Καλέ έλεγα για γυμναστήριο από πριν την εγκυμοσύνη.... Την πρώτη εγκυμοσύνη!!!!! Χαχαχα

Όχι για σώμα γιατί διατροφή κανονική δε παίζει να καταφέρω να κάνω αλλά για αντοχή.... Πλέον βέβαια που κηνυγαω τη μεγάλη μου έχει βελτιωθεί λίγο το πράγμα. Παλιά φαντάσου ανέβαινα μια σκάλα και έφτανε η γλώσσα μου στο πάτωμα απ' το λαχάνιασμα.....

Εγώ πλέον έχω ξεχάσει τι εστί μπάνιο... Κάνω ξημερώματα αν προλάβω γιατί και το δικό μου μικρακι κοιμάται ελάχιστα απ' τα σφιξιματα και τα πριτς πριτς ... Συν τη μεγάλη που κοιμάται 1+.... Μάλλον λόγο αντίδρασης.... 

Αχ και μερικές μέρες χάνω την υπομονή μου ή είμαι τόσο κουρασμένη που δε μπορώ να ασχοληθώ όσο θέλω με τη μεγάλη.... Ή θα της κάνω παρατήρηση.... Όπως πριν από λίγο που απλά ηθελα να φάω και μου έβαζε αυτοκόλλητα στο φαι.... Δε θέλω αλλά δεν αντέχω δυστυχώς και μετά κλεινομαι στο μπάνιο και κλαίω από τις τύψεις...

Είναι ζορικη δε παίζει λεπτό μόνη και έχει τόσα παιχνίδια... Αν δε κάτσω μαζί της να παίξουμε ούτε που τα αγγίζει... Και δεν είναι της ηλικίας δυστυχώς όπως μου έλεγαν αλλά του χαρακτήρα γιατί έχω πολλά συνομήλικα της στον κύκλο μου και κανένα δε το κάνει σε τέτοιο βαθμό αυτό ... Οπότε τώρα με το μωρό τα έχω λίγο φτύσει.... 

Πώς αντέχετε εσείς οι δεύτερο Πλας μανουλες; Νιώθω ότι μέρα με τη μέρα φεύγει η υπομονή μου και αποζητώ όλο και περισσότερο μια στιγμή μόνο χωρίς να κρέμονται και τα δύο από πάνω μου .... Πφφφφ

Και μόνο που το γράφω νιώθω τύψεις και βουρκωσα...

Ειναι πολυ λογικο αυτο που λες, να μη νιωθεις τυψεις..ειναι κ οι ηλικιες περιεργες, ειναι μικρη μωρε κ εχεις το μωρο ποσο να αντεξεις, εδω εγω με ενα κ εχω κλαταρει αφου σκεφτομαι πως θα ανταπεξελθω οταν με το καλο ερθει 2ο κ αν ειναι σαν το μπεμπη κ δε κοιμαται κ ποναει πως θα μπορω να κανω δουλειες κ να φροντιζω κ ενα ακομη παιδι! Τωρα φαντασου κανω τα βασικα γιατι δεν εχω κουραγιο, τρεχω στον μπεμπη συνεχεια επισης γιατι τον λυπαμαι επισης φοβαμαι κ τον κοιταω συνεχεια! Περα δωθε ειμαι ολη μερα..

Just now, Nikoleta... είπε:

Όσες θηλάζετε πώς τα καταφέρατε; Εγώ έκλεισα δύο 24ωρα που γέννησα το θήλασα την 1η φορά  και μου τον πήρανε και το βάλανε στην ΜΕΝΝ οπότε έδιναν ξένο γάλα.

Σήμερα το θήλασα που μου το φέρανε το απόγευμα αλλά δεν έχω γάλα. Και αμέσως οι θηλές μου μάτωσαν. Είμαι απογοητευμένη. Πώς θα καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό αφού μάτωσαν οι θηλές μου από την 1η φορά;

Κ μενα ματωσαν, μην αγχωνεσαι θελει υπομονη κ αντοχη..βαλε την κρεμα που ειπες κ βαλε κ το γαλα σου πανω βοηθαει πολυ..επισης αυτο που ειπε ξ τσιλονα, μηπως κ η θεση του θηλασμου μετραει..θελει λιγο χρονο κ θα επουλωθουν.

Just now, Dwro είπε:

Μια απο τα ιδια ζαλιζομαι απο την αυπνια παλιοκολικοι φεραμε παιδιατρο σπιτι μας εδωσε μια κρεμα και κατι σταγονες αλλα υποφερω που τον βλεπω ετσι.Ειπε ο παιδιατρος να μην περιμενω και θαυματα.Ο παιδιατρος ειπε μπορει να παρει εως 3 μηνες πανικοβληθηκα.Δυσκολη νυχτα προβλεπω

Κοριτσια για την διατροφη δεν μου ειπαν κατι να προσεξω πειτε μου θελει κατι να κανω?

Εγω εχω κοψει γαλακτοκομικα προς το παρον, επισης οχι στα οσπρια, στο μπροκολο κ γενικα σε οτι πρηζει κ εμας, αστα δυσκολη η νυχτα παλι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Jennak83 είπε:

Κ μενα ματωσαν, μην αγχωνεσαι θελει υπομονη κ αντοχη..βαλε την κρεμα που ειπες κ βαλε κ το γαλα σου πανω βοηθαει πολυ..επισης αυτο που ειπε ξ τσιλονα, μηπως κ η θεση του θηλασμου μετραει..θελει λιγο χρονο κ θα επουλωθουν.

Δεν έχω ακόμα γάλα. Κάτι σταγόνες κιτρινωπές. Αύριο μου είπαν θα κατέβει.

Just now, tsilona είπε:

Ίσως δεν έπιασε καθόλου καλά ,αν έχεις κ λίγο ευαίσθητη θηλή.δε μετράω ποτέ.τ αφήνει το μωρό μόνο του.κανονικα λένε από 15 λεπτά στο καθένα

Ίσως επειδή έχω πολύ λεπτό και ευαίσθητο δέρμα. Εγώ το έβαλα 20 λεπτά στο ένα στήθος και άλλα 20 στο άλλο. Και το έβγαλα εγώ το μωρό από το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

 

@Farmakotriftena πως πάτε;είστε καλύτερα;

Εγώ έχω τύψεις που έχω ανοιχτό το ίντερνετ κοντά στο μωρό.

Από τη στιγμή που κάνουμε μωρά,όλο κ κάτι θα μας αγχωνει

 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Ειναι πολυ λογικο αυτο που λες, να μη νιωθεις τυψεις..ειναι κ οι ηλικιες περιεργες, ειναι μικρη μωρε κ εχεις το μωρο ποσο να αντεξεις, εδω εγω με ενα κ εχω κλαταρει αφου σκεφτομαι πως θα ανταπεξελθω οταν με το καλο ερθει 2ο κ αν ειναι σαν το μπεμπη κ δε κοιμαται κ ποναει πως θα μπορω να κανω δουλειες κ να φροντιζω κ ενα ακομη παιδι! Τωρα φαντασου κανω τα βασικα γιατι δεν εχω κουραγιο, τρεχω στον μπεμπη συνεχεια επισης γιατι τον λυπαμαι επισης φοβαμαι κ τον κοιταω συνεχεια! Περα δωθε ειμαι ολη μερα..

Κ μενα ματωσαν, μην αγχωνεσαι θελει υπομονη κ αντοχη..βαλε την κρεμα που ειπες κ βαλε κ το γαλα σου πανω βοηθαει πολυ..επισης αυτο που ειπε ξ τσιλονα, μηπως κ η θεση του θηλασμου μετραει..θελει λιγο χρονο κ θα επουλωθουν.

Εγω εχω κοψει γαλακτοκομικα προς το παρον, επισης οχι στα οσπρια, στο μπροκολο κ γενικα σε οτι πρηζει κ εμας, αστα δυσκολη η νυχτα παλι!

Αχ κι εγώ αυτά έκανα και τώρα αν γυρναγα το χρόνο πίσω απλά θα κοιμόμουν όταν κοιμόταν να ανακτω δυνάμεις. Ακόμη και 5 λεπτά αν ήταν.... Τώρα να δεις πάρτυ... Που όταν κοιμάταιι το ένα ξυπνάει το άλλο και δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα ... Καλά να είναι όμως τα παιδάκια μας που θα πάει; Θα ξανά κοιμηθούμε. Σκέφτομαι εικόνες απ' το μέλλον και παίρνω απίστευτη αισιοδοξία!!

Just now, tsilona είπε:

@Farmakotriftena πως πάτε;είστε καλύτερα;

Εγώ έχω τύψεις που έχω ανοιχτό το ίντερνετ κοντά στο μωρό.

Από τη στιγμή που κάνουμε μωρά,όλο κ κάτι θα μας αγχωνει

 

Κι αυτό το έχω :/ αλλα άμα δεν είχαμε και αυτό θα είχα τρελαθεί.... Το μόνο μου παράθυρο στον έξω κόσμο είναι

Βρε κορίτσια κανένα νέο της @winspert; Δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμη πέραν της τελευταίας σελίδας και δεν πρόλαβα ούτε να της ευχηθώ της κοπέλας απ' τη τρεχαλα μου....

 


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αχ κι εγώ αυτά έκανα και τώρα αν γυρναγα το χρόνο πίσω απλά θα κοιμόμουν όταν κοιμόταν να ανακτω δυνάμεις. Ακόμη και 5 λεπτά αν ήταν.... Τώρα να δεις πάρτυ... Που όταν κοιμάταιι το ένα ξυπνάει το άλλο και δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα ... Καλά να είναι όμως τα παιδάκια μας που θα πάει; Θα ξανά κοιμηθούμε. Σκέφτομαι εικόνες απ' το μέλλον και παίρνω απίστευτη αισιοδοξία!!

Κι αυτό το έχω :/ αλλα άμα δεν είχαμε και αυτό θα είχα τρελαθεί.... Το μόνο μου παράθυρο στον έξω κόσμο είναι

Βρε κορίτσια κανένα νέο της @winspert; Δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμη πέραν της τελευταίας σελίδας και δεν πρόλαβα ούτε να της ευχηθώ της κοπέλας απ' τη τρεχαλα μου....

 

Τπτ ειμαστε όλες στην αναμονή.μς καλομαθε η Νικολέτα που χαμε αναμετάδοση.αχαχαχα

  • Χαχα 3

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Τπτ ειμαστε όλες στην αναμονή.μς καλομαθε η Νικολέτα που χαμε αναμετάδοση.αχαχαχα

Χαχαχαχα καλό. 

Εν το μεταξύ δε θυμάμαι καν αν ευχήθηκα εν τέλει στη Νικολέτα!!!!

Κορίτσιαααα αλήθεια μη με παρεξηγησετε κάποια στιγμή γιατί αλήθεια έχω πελαγωσει

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Χαχαχαχα καλό. 

Εν το μεταξύ δε θυμάμαι καν αν ευχήθηκα εν τέλει στη Νικολέτα!!!!

Κορίτσιαααα αλήθεια μη με παρεξηγησετε κάποια στιγμή γιατί αλήθεια έχω πελαγωσει

Σε νοιωθω.μη φοβάσαι.ολα καλά!

  • Μου αρέσει 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Σε νοιωθω.μη φοβάσαι.ολα καλά!

Καλά εσύ ειδικά αν με πσρεξηγουσες ΤΩΡΑ επειδή σε ξέχασα ενώ με τα πειράγματα σου έλεγα μέχρι και ότι το παιδί είναι του κουμπάρου τι να πωωωω χαχαχαχαχα

Αχ παλιές καλές εποχές

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tsilona said:

Ένα δύο τεστ ,αλλαξα τικερακι

 

Θύμησέ μου πως το αλλάζουμε...

2 hours ago, Nikoleta... said:

Όσες θηλάζετε πώς τα καταφέρατε; Εγώ έκλεισα δύο 24ωρα που γέννησα το θήλασα την 1η φορά  και μου τον πήρανε και το βάλανε στην ΜΕΝΝ οπότε έδιναν ξένο γάλα.

Σήμερα το θήλασα που μου το φέρανε το απόγευμα αλλά δεν έχω γάλα. Και αμέσως οι θηλές μου μάτωσαν. Είμαι απογοητευμένη. Πώς θα καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό αφού μάτωσαν οι θηλές μου από την 1η φορά;

Εγώ έβαζα το θήλαστρο κι αμέσως μετά κρέμα στις θηλές και κοχύλια ή έμενα γυμνόστηθη. Από όταν κατέβηκε το γάλα την έκοψα την κρέμα και βάζω μόνο γάλα και τα κοχύλια. Το έκοψα το γυμνό γιατί κρυώνω. Τις πρώτες μέρες καίγονταν οι θηλές μου από την τριβή και είχαν σκάσει αλλά ευτυχώς δε μάτωσαν. Βάζε γάλα και αν είναι πολύ χάλια και κρέμα. Μετά μη βάζεις επιθέματα ή ρούχο ή σουτιέν μέχρι να στεγνώσουν. Η μαία της ξαδέρφης μου της έλεγε πως μπορεί να τις στεγνώνει με το πιστολάκι για τα μαλλιά. Εγώ δεν το χρειάστηκα. Μπορεί να βοηθάει...

Πρώτο βράδυ με το μωρό στο σπίτι σήμερα! Δεν έχω κοιμηθεί ακόμα... Τώρα μόλις την κοίμησα και κάνω άντληση. Μέχρι να πλύνω και να αποστειρώσω νομίζω πως θα ξαναξυπνήσει. Να την αλλάξω, να τη βάλω στο στήθος, να της δώσω μπιμπερό να κοιμηθεί για να ξανακάνω άντληση!

Καλά κουράγια!

  • Μου αρέσει 3

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Θύμησέ μου πως το αλλάζουμε...

Εγώ έβαζα το θήλαστρο κι αμέσως μετά κρέμα στις θηλές και κοχύλια ή έμενα γυμνόστηθη. Από όταν κατέβηκε το γάλα την έκοψα την κρέμα και βάζω μόνο γάλα και τα κοχύλια. Το έκοψα το γυμνό γιατί κρυώνω. Τις πρώτες μέρες καίγονταν οι θηλές μου από την τριβή και είχαν σκάσει αλλά ευτυχώς δε μάτωσαν. Βάζε γάλα και αν είναι πολύ χάλια και κρέμα. Μετά μη βάζεις επιθέματα ή ρούχο ή σουτιέν μέχρι να στεγνώσουν. Η μαία της ξαδέρφης μου της έλεγε πως μπορεί να τις στεγνώνει με το πιστολάκι για τα μαλλιά. Εγώ δεν το χρειάστηκα. Μπορεί να βοηθάει...

Πρώτο βράδυ με το μωρό στο σπίτι σήμερα! Δεν έχω κοιμηθεί ακόμα... Τώρα μόλις την κοίμησα και κάνω άντληση. Μέχρι να πλύνω και να αποστειρώσω νομίζω πως θα ξαναξυπνήσει. Να την αλλάξω, να τη βάλω στο στήθος, να της δώσω μπιμπερό να κοιμηθεί για να ξανακάνω άντληση!

Καλά κουράγια!

Άντε μωρό μου το πήρες σπίτι το γατάκι!!! Καλά ξενύχτια τώρα!!!

Έκανα νέο τικερακι κ απλά πάτησα delete στο παλιό.

Τα παιδιά μου θα με στείλουν. Σήμερα η μικρή δεν ξυπνησε 3 γτ λογικά θα ξυπνήσει 4 απτην ώρα που έφαγε,αλλά ξυπνησε η μεγάλη να κοιμηθεί μαζί μας ! Έλεοςς!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mamacita Alina εγώ να δεις τύψεις που η μεγάλη μου είναι 5 παρά 2 μήνες με μηδέν βοήθεια στην κυριολεξία ώρες ώρες θέλω να αλλάξω χώρα έτσι όπως της μιλάω όταν είχα τον γιο μου θυμάμαι η κόρη μου ήταν λίγο πιο μικρή από την δικιά σου τώρα ε ήμουν όλη μέρα με 2 παιδιά αγκαλιά μα όλη μέρα για 2-3 μήνες σίγουρα ευτυχώς είχα καλόβολο μωρό για καλή μου τύχη δηλαδή είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώνεις παιδιά εγώ φοβάμαι ότι τα πληγώνω και εκεί ρίχνω το κλάμα μετά αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες...

@tsilona αχ πως σε νιώθω κι εμένα υποτίθεται κοιμούνται στο δωμάτιο τους αλλά κατά τις 1 με φωνάζουν "μαμαααα" και τελικά ξαπλώνω στο μονο της μικρής κι αυτή με τον αδερφό της αγκαλιά να δω την μπέμπα τι θα την κάνω :(


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Και μένα ο μικρός από κολικούς full δεν κοιμόμαστε καθόλου το βράδυ κλαίει πολύ ο καλός μου...Μόνο σήμερα κοιμήθηκε αλλά συννέχεια σφίγγονταν και σαν να βογγαγε το παιδάκι μου και η μικρή ψιλό σφίγγεται στον ύπνο της αλλά μάλλον εκείνη τους περνάει πιο  ελαφριά προς το παρόν κρίμα είναι τα μωράκια μας εγώ κάποιες φορές στεναχωριέμαι πολύ που δεν μπορώ να τον βοηθήσω κάπως ηδικά τις φορές που κλαίει με λυγμούς και ασταμάτητα

  • Μου αρέσει 1

kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Clue είπε:

Εγώ έβαζα το θήλαστρο κι αμέσως μετά κρέμα στις θηλές και κοχύλια ή έμενα γυμνόστηθη. Από όταν κατέβηκε το γάλα την έκοψα την κρέμα και βάζω μόνο γάλα και τα κοχύλια. Το έκοψα το γυμνό γιατί κρυώνω. Τις πρώτες μέρες καίγονταν οι θηλές μου από την τριβή και είχαν σκάσει αλλά ευτυχώς δε μάτωσαν. Βάζε γάλα και αν είναι πολύ χάλια και κρέμα. Μετά μη βάζεις επιθέματα ή ρούχο ή σουτιέν μέχρι να στεγνώσουν. Η μαία της ξαδέρφης μου της έλεγε πως μπορεί να τις στεγνώνει με το πιστολάκι για τα μαλλιά. Εγώ δεν το χρειάστηκα. Μπορεί να βοηθάει..

Κι εγώ νιώθω ότι καίγονται. Δεν ξέρω αν οι ψευδοθηλές βοηθάνε για να μην τραυματιστεί η θηλή. Κρέμα λανολίνης βάζω. Γάλα δεν έχω σχεδόν καθόλου. Τον είχαν 2 μέρες στην ΜΕΝΝ και χθες τον πήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...