Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Nικολετα μου υπομονή και θα στρώσουν οι θηλές σου. Θελει σωστό τρόπο τοποθέτησης του μωρού στο στήθος όπως προείπαν κ τα κορίτσια ❤️εγώ βρε κορίτσια είμαι σκληροπετση να το πω;;; χαχαχ πάντως δεν έχω ευαίσθητο δέρμα στις θηλές κ δεν είχα ποτέ πρόβλημα... Ούτε τώρα ούτε κ στον γιο μου

Τι τυχερή που είσαι! Με πονάνε αλλά προσπαθώ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

3 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Και σοκολάτα.... Αυτό που το πας; Να στερηθω τη σοκολάτα πάλι; Χαχαχαχα

Σώσε με βρε φαρμακοποιε μας.... Πες τα...

Όσο για την ομάδα στο φβ εκεί κατηγορούν τα πάντα.... Εγώ βγήκα... Είναι εντελώς πορωμενες.... Εγώ ξέρω ότι αν δε χρησιμοποιουσα ψευδοθηλες δε θα θήλαζα ποτέ.... Πλέον πιάνουμε και στήθος και θηλάζουμε τις πετάξαμε.... Πάθαμε συγχισαρα αλλά τη προσπεράσαμε. Αλλά δεν έκοψα τίποτα. Πλέον φτου φτου με ευκολία τρώει και μπιμπερο και στήθος και πιπίλα!!!!! Από την εμπειρία μου και στα δύο παιδιά μου κατάλαβα ότι όσο επιμένεις τόσο θα μαθαίνει και θα φεύγει η σύγχιση και θα χειριζονται σωστά όλες τις θηλες....αλλά έτσι είναι τα δικά μου παιδάκια δε μπορώ να επιμείνω να κάνει κάποια το ίδιο γιατί ίσως της κάνω "ζημια" με τη συμβουλή μου. Στην ομάδα όμως ότι κανείς αντίθετο με τα αρχεία τους είναι λάθος και κατακριτέο... Σαν να μην υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα....

Καλή ώρα η σύριγγα ξέρω κι εγώ μωράκι που του προκάλεσε σύγχιση.... 

Στα 3 μέτρα σε έχουν πυροβολήσει σε αυτή την ομάδα αχαχαχα

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα γράφεις για την επιμονή. Γιατί κι εγώ δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο εκτός απ το να δίνω και τα δύο. 

Άσε που η σύμβουλος μου είπε ότι μετά την 6η βδομάδα είναι πολύ δύσκολο να πάθουν σύγχυση τα μωρά. Εμείς βέβαια Έχουμε δρόμο ακόμα για 5η βδομάδα....

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Dwro said:

Καλημερα κοριτσια θα χρειαστω ενα θηλαστρο.Ποιο ειναι καλο κ δεν μειωνει την παραγωγη η μαια μου ειπε το νυκ το ηλεκτρικο τι λετε?Καλα ε αυτοι οι κολικοι πιανουν κ την μερα ελεος.

Εγώ έχω νοικιάσει νοσοκομειακό της μεντέλα. Για τα άλλα δεν έχω ιδέα...

10 hours ago, Farmakotriftena said:

Εδώ παλεύω με τα βυζια μου. Όλη μέρα μωρό στο βυζι, θήλαστρο στο βυζι. Έχω πολύ γάλα και το μωρό δεν ρουφάει καλά... Μου λένε πως είναι μέχρι να πατήσει τα 3 κιλα και θα δυναμώσει. Για να δούμε...

Κι εγώ μια από τα ίδια. Και μωρό και θήλαστρο στο στήθος και έδινα και ξένο. Μου είπε η παιδίατρος να περιορίσω το ξένο σε 60 ml το πολύ εκτός αν πλαντάζει στο κλάμα και να προσπαθώ στο στήθος. Επίσης είπε να κοιμάται πάνω μου γυμνή. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω τι θαύμα έκανε... Ενώ μέχρι πριν το κάνουμε έπιανε τη θηλή κλείνοντας το στόμα σαν πιπίλα, με το που ξύπνησε άρχισε να πιάνει κααι να πίνει επιτέλους! Πλέον νομίζω της φτάνει το συμπλήρωμα το δικό μου που είναι γύρω στα 30 με 40ml.

10 hours ago, minxri said:

Κορίτσια εγώ ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να κάνουμε εμείς το εμβόλιο της γρύπης αφού δεν μπορούν τα μωρά ακόμα να κάνουν και πήγα σήμερα και το έκανα επίσης το έκανε και η μαμά μου και ο άντρας μου (δηλαδή αυτοί που ερχόμαστε σε στενή επαφή με τα μωρά)εσάς σας είπανε κάτι τέτοιο?

Κι εμένα μου το είπαν οι παιδίατροι της μονάδας κι το κάνω ούτως ή άλλως γιατί ανήκω στις ευπαθείς ομάδες.

5 hours ago, katerinaki 86 said:

Κοριτσια ολα πηγαν καλα!! 3kg γεννηθηκε ο μπεμπακος και τωρα κοιμαται διπλα μου...δε χορταινω να τον κοιταζω!!! Το επεισοδιακο της υποθεσης...την ωρα που μου ειχαν κανει την επισκληριδιο και με γυρνουσαν να ξαπλωσω σπασαν τα νερα...χαχαχα μιλαμε για τον απολυτο συγχρονισμο...ο μικρουλης το ειχε κι απο μονος του σκοπο να βγει σημερα!!!

Να τον χαίρεστε! Εξαιρετικός συγχρονισμός!!!

5 hours ago, marioula1234 said:

Πως ήταν τελικά το βράδυ σας γλυκιά μου; 

Το βράδυ ήταν αρκετά αγχωμένο και άυπνο. Η πρώτη ολόκληρη μέρα μας πάντως πήγε πολύ καλά αν και εξίσου άυπνη! Ξεκίνησε και για πρώτη φορά να πιάνει καλά το στήθος και να θηλάζει αποτελεσματικά. Ακόμα κουράζεται εύκολα βέβαια, οπότε δίνω και συμπλήρωμα το δικό μου αλλά είμαι αρκετά αισιόδοξη! Σκόνη έχω να δώσω από τις 4 το πρωί χθες. Σχεδόν 24ωρο. Ελπίζω να πάει καλά...

4 hours ago, Farmakotriftena said:

Να σε ρωτήσω, κι εσένα μικρούλα δε γεννηθηκε η κόρη σου; κάπου στα 2500; Ή θυμάμαι λαθος; εσύ όμως δεν αντιμετωπισες θέμα στην θηλασμο;  Εμενα όλο κοιμάται πλέον και βαριέται να θηλάσει. 

Κι εμένα έτσι ήταν μέχρι χθες. 2230 χθες. Ειδικά στη μονάδα είχα πρόβλημα όταν έμπαινα να ταίσω γιατί μία ώρα μου έπαιρνε να την ξυπνήσω για να φάει και έπρεπε να σταματήσω γιατί ξεκίναγε το επισκεπτήριο. Οπότε μετά μπουκάλι που ήταν πιο εύκολο. Και πάλι όμως δυσκολευόταν. Σήμερα μόνο έχει "ξυπνήσει" να το πω. Θα "ξυπνήσει" κι εσένα. Όσο να πεις είναι κουραστικό...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Εγώ έχω νοικιάσει νοσοκομειακό της μεντέλα. Για τα άλλα δεν έχω ιδέα...

Κι εγώ μια από τα ίδια. Και μωρό και θήλαστρο στο στήθος και έδινα και ξένο. Μου είπε η παιδίατρος να περιορίσω το ξένο σε 60 ml το πολύ εκτός αν πλαντάζει στο κλάμα και να προσπαθώ στο στήθος. Επίσης είπε να κοιμάται πάνω μου γυμνή. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω τι θαύμα έκανε... Ενώ μέχρι πριν το κάνουμε έπιανε τη θηλή κλείνοντας το στόμα σαν πιπίλα, με το που ξύπνησε άρχισε να πιάνει κααι να πίνει επιτέλους! Πλέον νομίζω της φτάνει το συμπλήρωμα το δικό μου που είναι γύρω στα 30 με 40ml.

Κι εμένα μου το είπαν οι παιδίατροι της μονάδας κι το κάνω ούτως ή άλλως γιατί ανήκω στις ευπαθείς ομάδες.

Να τον χαίρεστε! Εξαιρετικός συγχρονισμός!!!

Το βράδυ ήταν αρκετά αγχωμένο και άυπνο. Η πρώτη ολόκληρη μέρα μας πάντως πήγε πολύ καλά αν και εξίσου άυπνη! Ξεκίνησε και για πρώτη φορά να πιάνει καλά το στήθος και να θηλάζει αποτελεσματικά. Ακόμα κουράζεται εύκολα βέβαια, οπότε δίνω και συμπλήρωμα το δικό μου αλλά είμαι αρκετά αισιόδοξη! Σκόνη έχω να δώσω από τις 4 το πρωί χθες. Σχεδόν 24ωρο. Ελπίζω να πάει καλά...

Κι εμένα έτσι ήταν μέχρι χθες. 2230 χθες. Ειδικά στη μονάδα είχα πρόβλημα όταν έμπαινα να ταίσω γιατί μία ώρα μου έπαιρνε να την ξυπνήσω για να φάει και έπρεπε να σταματήσω γιατί ξεκίναγε το επισκεπτήριο. Οπότε μετά μπουκάλι που ήταν πιο εύκολο. Και πάλι όμως δυσκολευόταν. Σήμερα μόνο έχει "ξυπνήσει" να το πω. Θα "ξυπνήσει" κι εσένα. Όσο να πεις είναι κουραστικό...

Θα τα καταφέρεις αγάπη μ κ σε λίγο δε θα δίνεις ούτε το δικό σου σε μπιμπερό... Μόνο στήθος θα δεις :) θηλάζεις κ εσύ κ είσαι ξυπνια; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Στα 3 μέτρα σε έχουν πυροβολήσει σε αυτή την ομάδα αχαχαχα

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα γράφεις για την επιμονή. Γιατί κι εγώ δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο εκτός απ το να δίνω και τα δύο. 

Άσε που η σύμβουλος μου είπε ότι μετά την 6η βδομάδα είναι πολύ δύσκολο να πάθουν σύγχυση τα μωρά. Εμείς βέβαια Έχουμε δρόμο ακόμα για 5η βδομάδα....

Γράψανε κάτι; γι'αυτό που έγραψα; Αυτό εννοείς; Ή επειδή χρησιμοποίησα ψευδοθηλες;


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marioula1234 said:

Θα τα καταφέρεις αγάπη μ κ σε λίγο δε θα δίνεις ούτε το δικό σου σε μπιμπερό... Μόνο στήθος θα δεις :) θηλάζεις κ εσύ κ είσαι ξυπνια; 

Ναι. Θηλάζω. Τώρα ξυπνήσαμε πάλι  στις 4 παρά. Στήθος για κανένα 40λεπτο. Συμπλήρωμα δικό μου είχα μόνο 20ml και πείναγε κι άλλο. Την ξαναέβαλα στο στήθος για άλλη μισή ώρα περίπου όπου έπινε αλλά δεν φαινόταν να χορταίνει (όποτε την έβαζα να ρευτεί έψαχνε θηλή πάλι και δεν κοιμόταν). Οπότε ήπιε και 30 ml σκόνη... Τώρα κάνω άντληση αν καο δεν ξέρω πόσο θα βγάλω τώρα που θήλασα κιόλας...

Με αυτά και μ' εκείνα πέρασε η ώρα κι όπου να ναι θα πρέπει να ξαναφάει...

 

 

 


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 12
  • Χαχα 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

Να σας ζήσει ο γιος σας κορίτσι μου καλή ανάρρωση να έχεις και καλά θρέμματα 

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

Winspert μου, να σου ζήσει το μωράκι σου! Να γερό δυνατό κι ευτυχισμένο!!!! Όλοι οι πόνοι θα περάσουν σε λίγο και δεν θα θυμάσαι παρά μόνο τις όμορφες στιγμές!!!! Να σαι καλά μάτια μου!!!

  • Ευχαριστώ 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

Να σας ζησει κοριτσι μου εκανα και εγω καισαρικη σε καταλαβαινω σε 2 3 μερες θα σαι πολυ καλυτερα.Καλη αναρρωση να εχεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

Κοριτσάκι μου σαν να έγραψα αυτό το κείμενο εγώ ειλικρινά.... Εκτός απ' την απογοήτευση μιας που ήμουν προγραμματισμένη και το ήξερα όλα τα υπόλοιπα ήταν το ίδιο και σε εμένα.... Μην ανησυχείς θα περάσει τόσο απρόσμενα που απλά θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα έχεις όλες τις δυνάμεις πίσω (τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε) ποναγα που δε μπορούσα να περπατήσω, με πίεζαν όλοι σήκω και σήκω και στο σπίτι μου σε δύο μέρες έκανα δουλειές!!! Στο σπίτι είναι άλλη η ανάρρωση διότι είναι και άλλη η ψυχολογία!!!

Αλλά όχι... Απογοήτευση να μη νιώθεις αγαπημένη μου.... Σκέψου ότι και φυσικός τοκετός να ήταν θα μπορούσε άνετα για τον Χ,ψ λόγο να καταλήξει στη καισαρικη... Έζησες το πώς είναι οι πόνοι, η αγωνία και όλα αυτά και εν τέλει πήγατε καισαρικη για να μη ρισκάρετε να ζοριστει και να πάθει κάτι το ότι πολυτιμότερο σας.... Τι το καλύτερο; Η εμπειρία του φ.τ ή το υγιές μωρό που έχεις δίπλα σου και πλέον είσαι ΜΑΝΟΥΛΑΑΑΑ;;;;; ναι ναι κοριτσάκι μου είσαι ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!

Σε καταλαβαίνω να ξέρεις.... Ο πόνος ειδικά δε βοηθάει να συμπαθήσει τη καισαρικη... Τουλάχιστον όχι ακόμη.... Αλλά θέλω να σκέφτεσαι θετικά και πέραν από εκείνη τη στιγμή που σε πήρε από κάτω μιας που ήταν απρόοπτη η ανακοίνωση, να μη σε ξανά πάρει ποτέ από κάτω το ότι έκανες καισαρικη!!! Ευλογημένες είμαστε όλες που κρατάμε μωράκια στην αγκαλιά μας.... Ακόμη και εκείνες που δεν τα έχουν κσν δημιουργήσει στο σώμα τους.... Το πως ήρθαν είναι λεπτομέρεια!!!!

Και αν πας να πέσεις όλα καλά, δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Παλεύει με τόσες ορμόνες πλέον αλλά σήκω μετά και κοίτα.... Κοίτα αυτό το θαύμα που δημιουργήθηκε από εσένα και τον άνθρωπο σου, κοίτα τους άντρες σου μαζί, κάνε εικόνες για το μέλλον (εμένα με βοηθάει πάρα πολύ αυτό όταν απελπίζομαι), κάνε εικονες απ' το παρόν και το ποσό ποθησες και παλέψεις γι'αυτό το πλάσμα και τότε όλα θα σου φαίνονται μικρά για να σε επηρεάσουν...

Επίσης με το θηλασμό υπομονή... Θα έρθει η μέρα που θα πετάξεις κι εσύ τις ψευδοθηλες... Εμένα πλέον οι δικές μου θηλές όσο και αν δε το περίμενα είναι αναισθητες.... Πάρε και κρέμα λανολινη πάντως καταπραϋνει αρκετά τις πληγωμένες θηλές....

Σου εύχομαι από καρδιάς κάθε καλό για τον πρίγκιπα σου και την υπέροχη οικογένεια σου.... Καλή ανάρρωση κοριτσάκι μου....

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... Συγγνώμη που άργησα τοσο να γραψω. Λοιπον τα νεα μου είναι τα εξης... Μπήκαμε Τετάρτη βραδυ οπως σας ειχα πει. Πέμπτη πρωι μου εκαναν κλυσμα κ τις σχετικές προετοιμασιες κ κατά τις 9 βαλαμε οκυτοκινη. Υπήρχε γενικα ενα βαρυ κλίμα απο την αρχη οτι το παιδι δεν εχει εμπεδωθει οποτε μαλλον δεν θα τα καταφερω. Καμία ενθαρρυνση, καμια βοήθεια... Μεχρι που στις 2μιση μπήκαν 10 άτομα μεσα στην αιθουσα τοκετου να μου ανακοινωσουν πως σταματαμε την προσπάθεια κ παμε για καισαρικη. Μς πιασαμε τα κλαματα με λυγμους κ πολλη απογοήτευση κ κατα τις 4μιση ειχα γεννησει με καισαρικη κ γενικη αναισθησια εναν μπεμπαρο 3700...Γενικα η αναρρωση δεν εχει παει ιδιαίτερα ασχημα. Ποναει ολο το κοιλιακο συστημα,, με πιεσαν να βγιυν τα λοχεια κ ηταν ο χειρότερος πονος της ζωης μου κ γενικα ακομα ειμαι μεσα κ δεν μπορω βα φροντισω τον μπεμπουλη μου... Τον εχει αναλάβει ο αντρας μου κ ειναι υπεροχος. Στην αγκαλια του ηρεμει αμεσως. Κάνουμε κατα καποιο τροπο μικτη διατροφη κ μαλλον θα παρω κ εγω  ψευδοθηλες γιατι λογω πονου δεν τον εβαζα σωστα κ τωρα πονανε οι θηλες μου πολυ... Θα βγουμε ή Κυριακή απόγευμα ή Δευτέρα. Είναι το πρώτο μου χειρουργείο κ παω λιγο σαν χεσμενη. Επισης δεν μπορω βα τον παρω καλα αγκαλια κ αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω δεθει ακομα μαζι του. Φαντάζομαι οταν παμε σπιτακι μας ολα θα είναι καλύτερα... Κλαιμε πολυ οταν πειναμε κ δεν μας αρεσει το ξεβρακωμα καθολου για αλλαγη πανας... Εχουμε καταχεσει τον τοπο κ ειναι εβας κουκλος... Αυτα τα νεα μου... Φιλακια πολλα πολλα... Οποια εχει γεννησει να της ζήσει το μωρακι!!!!!!! 

Χαχαχαχαχαχαχαχα ρε αγάπη ουτε εμένα θέλει ξεωρακωμα μας ακούει Ολη η πολυκατοικία νς σου ζησει θα τον χαρείς μην ανυσηχεθς να είναι γέρο και δυνατό

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@winspert να σου ζήσει κοριτσαρα μου!!! Απ' όπου κ αν βγήκε δεν παύει να σε κάνε μητέρα! 

@katerinaki 86 κάπου μέσα στα σχόλια χάθηκα,να σου ζήσει κ σένα αγάπη μου!!!

@Mamacita AlinaaAlinAlinaaAAlAlinaaAlinAlinAlinaaAlinAlAAliAlinaaAlinAlAlinaΔε σβήνει καλέ χαζεψε;;; Πατάω σβήσιμο κ βάζει κ άλλα αλινα! 

Αλινα ασχολείσαι με τη συγγραφή;; Τι ωραία που τα λες!

  • Ευχαριστώ 2
  • Χαχα 3

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Ναι κι εμενα σφιγγει και τεντωνει τα ποδια του δειχνει οτι ποναει.Κλαιει εντονα εχει ξεσηκωσει τον κοσμο.Μου εδωσε ο παιδιατρος τζελ για την κοιλιτσα και κατι σταγονες 5 την ημερα αντε να δουμε τωρα τον εβαλα

Ναι ξερω ποιες κ γω τις πηρα αλλα μετα τις αλλαξα..αππ τις 5 εγω αγκαλια ενω πιο πριν σηκωνομουν για ταισμα, δεν αντεχω αλλο πραγματικα.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...