Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ναι βρε κοριτσακι μου!Ειχες ταλαιπωρηθει πολυ εσυ...εγω τουλαχιστον περασα πολυ πιο "ανωδυνα" την εξωσωματικη. Τωρα ομως εχεις το αντρακι σου...ολα τα αλλα ειμαι σιγουρη πως τα εχεις ηδη ξεχασει...και φετος θα περασετε τα πιο γλυκα Χριστουγεννα!!Αλλωστε το ομορφοτερο στολιδι εχει μπει ηδη στα σπιτια μας!!

 

Just now, Jennak83 είπε:

Κ γω περυσι τετοιο καιρο ειχα μολις αποβαλλει κ ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα, ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη μετα απο πολλη προσπαθεια..τα Χριστουγεννα περιμενα πως κ πως να ξανα αδιαθετησω για να προσπαθησουμε ξανα..κ ετσι το Γεναρη ηρθε το 2ο θετικο τεστ, με ολες τις αγωνιες κ τις φοβιες..κ τωρα κραταω στα χερια μου το μπεμπακο μου κ επιτελους θα ειναι τα πρωτα μας Χριστουγεννα με το παιδακι μας!

Αχ ρε κοριτσια... Εχουμε περάσει πολλα... Νιωθω πολυ ευλογημενη που τα καταφερα... Οπως ολες μας αλλωστε... Οντως τα στολιδια εχουν ηδη μπει στα σπίτια μας... Την υγεια μας να έχουμε.... 

  • Μου αρέσει 4

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Μου αρέσει τόσο που σας έβαλα σε χριστουγεννιάτικο μουντ κι εσααας χαχαχα

Άντε να πούμε και κάτι πέραν των βυζιων και των κακακιων μας χαχαχαχαχα

  • Χαχα 6

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Απορω γιατι ενω ολοι κανουν και το ποσιμο σε εμας εδωσε μονο το ενεσιμο

Τωρα το διαβ..

Μαλλον γιατι εχει αρκετεσ παρενεργειεσ..κ εσασ ειναι επιβαρυμενο το εντερακι του..

Ρωτα τον παιδιατρο..

Κ εγω απο μονη μου σκεφτομαι να μην το κανει η 2η μκυ κορη..αν κ ακομη δεν μου χει δψσει δειγματα..βεβαια ειναι νωρισ ακομη..

Στισ ομαδεσ λενε πωσ πυροδοτει τισ αλλεργιεσ..

Αυτο δεν ξερω αν ισχυει.

Αλλα απο προσωπικη εμπειρια εμασ μασ επιβαρυβε πολγ

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Τωρα το διαβ..

Μαλλον γιατι εχει αρκετεσ παρενεργειεσ..κ εσασ ειναι επιβαρυμενο το εντερακι του..

Ρωτα τον παιδιατρο..

Κ εγω απο μονη μου σκεφτομαι να μην το κανει η 2η μκυ κορη..αν κ ακομη δεν μου χει δψσει δειγματα..βεβαια ειναι νωρισ ακομη..

Στισ ομαδεσ λενε πωσ πυροδοτει τισ αλλεργιεσ..

Αυτο δεν ξερω αν ισχυει.

Αλλα απο προσωπικη εμπειρια εμασ μασ επιβαρυβε πολγ

Εμεις το καναμε Τριτη απογευμα, Τεταρτη ολα καλα αλλα σημερα δε μου εχει κανει κακα ακομα κ δε ξερω αν ειναι απο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2019 at 9:35 PM, Dwro said:

Καλησπερα κοριτσια να σας ρωτησω το πρωτο εμβολιο που γινεται 2μηνων ειναι ενεσιμο.Η παλια η παιδιατρος μας ειχε γραψει και ενα ποσιμο.Ο νεος παιδιατρος μας εγραψε μονο το ενεσιμο.Οσες καναν τα μωρακια σας εμβολιο εκτος απο το ενεσιμο σας εγραψε και το ποσιμο?

Εμείς μένουμε Αγγλία. Η δικιά μου τη Δευτέρα έγινε 8 εβδομάδων και έκανε την Τρίτη 3 ενέσιμα και ένα πόσιμο (9 ασθένειες) συνολικά. Το πόσιμο ήταν για rota-virus. Εκτός από γκρίνια κ ελαφρώς υδαρεις κενώσεις μόνο εχθές, δεν έχει άλλο πρόβλημα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια... Ακουστε σκηνικο.... Ετοιμαζουμε το μπανιο εχθες το βραδυ, βάζουμε το αεροθερμο για εξτρα ζεστουλα, βαζουμε ωραιο ζεστό νερακι στο μπανιερό του κ ενα τελειο ειδικο μαξιλαρακι μεσα για να καθεται στα μαλακα, τον βαζουμε μεσα ολο χαρα, τον βλεπουμε να το απολαμβανει κ εκει πανω στην απολαυση κατουραει κ κανει κ κακα... Κ εκεινη τη στιγμή χαλαει η ωραια ατμόσφαιρα... Γιατι τον βγάλαμε να αλλάξουμε το νερο κ αρχισε να ουρλιαζει... Ευτυχως μετα απο λιγο το ξαναβρηκαμε.... Χαχαχα. . Γεια σου ρε μπεμπουλη!!!!!!!!!!!! 

  • Χαχα 9

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Τωρα το διαβ..

Μαλλον γιατι εχει αρκετεσ παρενεργειεσ..κ εσασ ειναι επιβαρυμενο το εντερακι του..

Ρωτα τον παιδιατρο..

Κ εγω απο μονη μου σκεφτομαι να μην το κανει η 2η μκυ κορη..αν κ ακομη δεν μου χει δψσει δειγματα..βεβαια ειναι νωρισ ακομη..

Στισ ομαδεσ λενε πωσ πυροδοτει τισ αλλεργιεσ..

Αυτο δεν ξερω αν ισχυει.

Αλλα απο προσωπικη εμπειρια εμασ μασ επιβαρυβε πολγ

Ναι Τζενακι σιγουρα γι αυτο δεν μας το δινει διαβασα οτι φερνει και κολικους σαν παρενεργεια εμας δεν μας παιρνει και για αλλους κολικους ειμαστε ηδη φουλ.Εμπιστευομαι αυτον τον παιδιατρο ειμαι σιγουρη για να μην το εδωσε καποιο λογο ειχε.

Κοριτσια καλημερα να σας γραψω και κατι που με απασχολει.Το μωρο κοιμαται εως τις 4 το βραδυ στο λικνο κανει πολυ ανησυχο υπνο.Μετα ξυπναει τρωει και δεν κοιμαται με τιποτα  και τσιριζει θελει η να κοιμηθει πανω μας η διπλα μας.Προχθες εκανε το λαθος ο αντρας μου και τον εβαλε στην μεση του κρεβατιου μας σε μια πανα πανω οπου κοιμηθηκε σε 1 λεπτο.Απο τοτε 2 βραδια θελει το ιδιο κλαιει ασταματητα μεχρι να τον παρουμε μαζι μας.Τι να κανω?Διαβασα για το sids  και φοβαμαι πολυ λεει δεν κανει στο ιδιο κρεβατι.Καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Απορία... (δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί)

Βάζετε πάντα τα μωράκια μετά το θηλασμό να ρευτούν? Γιατί όποτε θηλάζουμε ξαπλωμένοι, ειδικά τα βράδια, και τον παίρνει ο ύπνος με το ζυζί του στο στόμα δεν τον σηκώνω γιατί αν το κάνω ξυπνάει και μετά φτου και απ την αρχή! 

Απ την άλλη στεναχωριέμαι αν τον αφήνω χωρίς να ρευτεί γιατί μου βγάζει γουλίτσες κάποιες φορές...


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Απορία... (δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί)

Βάζετε πάντα τα μωράκια μετά το θηλασμό να ρευτούν? Γιατί όποτε θηλάζουμε ξαπλωμένοι, ειδικά τα βράδια, και τον παίρνει ο ύπνος με το ζυζί του στο στόμα δεν τον σηκώνω γιατί αν το κάνω ξυπνάει και μετά φτου και απ την αρχή! 

Απ την άλλη στεναχωριέμαι αν τον αφήνω χωρίς να ρευτεί γιατί μου βγάζει γουλίτσες κάποιες φορές...

Εγώ αν τη βλέπω να ζοριζεται να φτύνει το ζιζι κλπ τη βάζω να ρευτει και σχεδόν πάντα ρευεται... Αν τη πάρει ο ύπνος τη σηκώνω ένα τέταρτο μπας και ρευτει και έπειτα τη βάζω στο κρεβάτι της γιατί σχεδόν ποτέ δε ρευεται αν έχει κοιμηθεί....

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mamacita Alina είπε:

Εγώ αν τη βλέπω να ζοριζεται να φτύνει το ζιζι κλπ τη βάζω να ρευτει και σχεδόν πάντα ρευεται... Αν τη πάρει ο ύπνος τη σηκώνω ένα τέταρτο μπας και ρευτει και έπειτα τη βάζω στο κρεβάτι της γιατί σχεδόν ποτέ δε ρευεται αν έχει κοιμηθεί....

Εγω αν τον σηκωσω να ρευτει εχω χασει το παιχνιδι του υπνου... Μετα θα πρέπει να τον ξαναβαλω να φαει για να ξανανυσταξει... Αστα.... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

2 hours ago, Giwtouli1990 said:

Καλημέρα κορίτσια μου! Απορία... (δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί)

Βάζετε πάντα τα μωράκια μετά το θηλασμό να ρευτούν? Γιατί όποτε θηλάζουμε ξαπλωμένοι, ειδικά τα βράδια, και τον παίρνει ο ύπνος με το ζυζί του στο στόμα δεν τον σηκώνω γιατί αν το κάνω ξυπνάει και μετά φτου και απ την αρχή! 

Απ την άλλη στεναχωριέμαι αν τον αφήνω χωρίς να ρευτεί γιατί μου βγάζει γουλίτσες κάποιες φορές...

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όταν τη θηλάζω και κοιμηθεί τη σηκώνω να ρευτεί. Αν δε χρειάζεται να ρευτεί συνήθως συνεχίζει και κοιμάται συον ώμο μου. Αν θέλει να ρευτεί ξυπνάει και δυσκολέύεται και μετά ακόμα κι αν ρευτεί θέλει πάλι στο στήθος γιατί είναι ανήσυχη. Οπότε μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία μέχρι να κοιμηθεί στον ώμο μου. Όταν είναι έτσι ανήσυχη σίγουρα θα ξυπνήσει αν την βάλω να ξαπλώσει και θα βγάλει και γουλιά. Από χθες βέβαια έχει παγιδευτέί μέσα της αέρας και δεν ηρεμεί με τίποτα. Έχω κοιμηθεί μόνο 3 ώρες κι αυτές στο σύνολο όχι συνεχόμενες. Μισοξύπνια και σφίγγεται και μουγκρίζει συνέχεια. Δεν κλαίει αλλά δυσκολεύεται πολύ κι εγώ στεναχωριέμαι... (και νυστάζω!)

2 hours ago, Dwro said:

Ναι Τζενακι σιγουρα γι αυτο δεν μας το δινει διαβασα οτι φερνει και κολικους σαν παρενεργεια εμας δεν μας παιρνει και για αλλους κολικους ειμαστε ηδη φουλ.Εμπιστευομαι αυτον τον παιδιατρο ειμαι σιγουρη για να μην το εδωσε καποιο λογο ειχε.

Κοριτσια καλημερα να σας γραψω και κατι που με απασχολει.Το μωρο κοιμαται εως τις 4 το βραδυ στο λικνο κανει πολυ ανησυχο υπνο.Μετα ξυπναει τρωει και δεν κοιμαται με τιποτα  και τσιριζει θελει η να κοιμηθει πανω μας η διπλα μας.Προχθες εκανε το λαθος ο αντρας μου και τον εβαλε στην μεση του κρεβατιου μας σε μια πανα πανω οπου κοιμηθηκε σε 1 λεπτο.Απο τοτε 2 βραδια θελει το ιδιο κλαιει ασταματητα μεχρι να τον παρουμε μαζι μας.Τι να κανω?Διαβασα για το sids  και φοβαμαι πολυ λεει δεν κανει στο ιδιο κρεβατι.Καμια συμβουλη?

Εγώ έχω πολύ άγχος με το sids. Δεν θέλω με τίποτα στο ίδιο κρεβάτι. Ούτως ή άλλως στα κριτήρια ασφαλούς συγκοίμησης έχουμε πολλά που δεν ισχύουν για μας. Είναι και πρόωρη κι έχουμε και κατοικίδιο και ειλικρινά νιώθω μόνιμα πολύ κουρασμένη. Επίσης νομίζω πως από το άγχος δεν προκειται να χαλαρώσω και να κοιμηθώ αν την πάρω στο κρεβάτι.

Μπορείς όμως να το συζητήσεις με άτομα που το κάνουν και το κάνουν με ασφάλεια. Δεν ξέρω πως...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2019 at 6:15 ΜΜ, Clue είπε:

Ναι. Με τον υπνόσακο αλλά ανοίγω το φερμουάρ να μη ζεσταίνεται. Ο παιδίατρος είπε τα χεράκια τα θέλουμε δροσερά κι όχι ζεστά. Αν είναι ζεστά έχει ανάψει το μωρό.

Εγώ τον ξεκίνησα ήδη 2.5 tog και είναι μια χαρά! Γουλίτσες έχει κι εμένα κάθε μέρα 2 με 3 φορές. Δεν είναι κάτι μας είπε ο παιδίατρος. 

Τέλειο το παιδάκι σου!!! Να τη χαίρεσαι!!! Κι εμένα είναι βαμβακερός μέσα κι έξω απλά έχει επένδυση ζεστή. Μάλλον πολυέστερ.

Πήραμε οκ για πιπίλα και μου είπε και μπιμπερό μιας και έχει περάσει ο πρώτος μήνας και δε φοβόμαστε για σύγχυση. Εγώ φοβάμαι βέβαια ακόμα...

Επίσης, πήραμε οκ για ρηλαξ. 

Πολύ μπέρδεμα αυτοί οι παιδίατροι. Ο καθένας λέει τα δικά του!

Της έδωσες τελικά πιπίλα; την πιάνει; έμενα ούτε για αστείο... 

On 13/11/2019 at 11:32 ΜΜ, Dwro είπε:

Ασε κοριτσι μου αυτο με το φαγητο μου εχει γινει εμμονη ιδεα.Τρωω κατι και λεω μηπως κλαιει επειδη εφαγα αυτο.Μου ειπε να τρωω τα παντα εκτος τα αγελαδινα κι αυτο τελειως προληπτικα.Εγω παλι δεν τρωω γαλακτοκομικα και καποια αλλα πραγματα π.χ εσπεριδοειδη.Φοβαμαι κι αυτα που τρωω απο την αλλη κατι πρέπει να φαω και εγω.

Και βέβαια κάτι πρέπει να φας κορίτσι μου απορώ με εκείνον τον γιατρό που σου έλεγε να μην τρως τπτ

On 13/11/2019 at 11:35 ΜΜ, katerinaki 86 είπε:

Καλε ειναι μια κουκλιτσα!!!Φτου φτου!!:wub:

Ευχαριστώ μπουμπού μουυυυ

On 13/11/2019 at 11:35 ΜΜ, Dwro είπε:

Καλησπερα κοριτσια να σας ρωτησω το πρωτο εμβολιο που γινεται 2μηνων ειναι ενεσιμο.Η παλια η παιδιατρος μας ειχε γραψει και ενα ποσιμο.Ο νεος παιδιατρος μας εγραψε μονο το ενεσιμο.Οσες καναν τα μωρακια σας εμβολιο εκτος απο το ενεσιμο σας εγραψε και το ποσιμο?

Καλέ εμείς γτ θα κάνουμε τρία;;; 

On 14/11/2019 at 2:50 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Γεια σας κόρες!!!

Λοιπόν εμβόλιο πρώτο η μεγάλη μου είχε κάνει μόνο ενέσιμο αλλά ήταν διπλό μου είπε. Ουσιαστικά το ποσιμο ήταν στην ένεση και αυτό!!!

Τώρα θα δούμε τι θα κάνει η μικρή...

Με τους υπνοσακους και εγώ είμαι κατά μπερδεμένη... Μια μου φαίνεται ότι θα σκάει εκεί μέσα και μια ότι θα κρυώνει το βράδυ μόνο με αυτόν... Πφφφφ 

@marioula1234 ήηηηη άλλο παιδί εντελώς!!! Να τα χαιρόμαστε βρε παιδιά ολεεεες τα ζουζούνια μας.

Ξέρετε έχω πάθει mood Χριστούγεννα!!!! Φαντάζομαι τα πρώτα μας Χριστούγεννα ως 4 συνέχεια, βάζω τραγουδάκια ήδη και τραγουδάμε και συγκινούμαι!!! 

Μεγάλωσε το κορίτσι μου! ❤️

17 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Μου αρέσει τόσο που σας έβαλα σε χριστουγεννιάτικο μουντ κι εσααας χαχαχα

Άντε να πούμε και κάτι πέραν των βυζιων και των κακακιων μας χαχαχαχαχα

Καλέ εγώ στόλισα από τις 3 του μήνα εσείς ακόμα ααα;;;;; 

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Ακουστε σκηνικο.... Ετοιμαζουμε το μπανιο εχθες το βραδυ, βάζουμε το αεροθερμο για εξτρα ζεστουλα, βαζουμε ωραιο ζεστό νερακι στο μπανιερό του κ ενα τελειο ειδικο μαξιλαρακι μεσα για να καθεται στα μαλακα, τον βαζουμε μεσα ολο χαρα, τον βλεπουμε να το απολαμβανει κ εκει πανω στην απολαυση κατουραει κ κανει κ κακα... Κ εκεινη τη στιγμή χαλαει η ωραια ατμόσφαιρα... Γιατι τον βγάλαμε να αλλάξουμε το νερο κ αρχισε να ουρλιαζει... Ευτυχως μετα απο λιγο το ξαναβρηκαμε.... Χαχαχα. . Γεια σου ρε μπεμπουλη!!!!!!!!!!!! 

Χαχαχ μου το έκανε κ εμενα η μπέμπα αυτό χάχα

2 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Απορία... (δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί)

Βάζετε πάντα τα μωράκια μετά το θηλασμό να ρευτούν? Γιατί όποτε θηλάζουμε ξαπλωμένοι, ειδικά τα βράδια, και τον παίρνει ο ύπνος με το ζυζί του στο στόμα δεν τον σηκώνω γιατί αν το κάνω ξυπνάει και μετά φτου και απ την αρχή! 

Απ την άλλη στεναχωριέμαι αν τον αφήνω χωρίς να ρευτεί γιατί μου βγάζει γουλίτσες κάποιες φορές...

Καλή μου εγώ την βάζω πάντα γιατί αν δεν ρευτει βγάζει παρά πολλές γουλιες 

πρίν από 3 λεπτά , Mamacita Alina είπε:

Εγώ αν τη βλέπω να ζοριζεται να φτύνει το ζιζι κλπ τη βάζω να ρευτει και σχεδόν πάντα ρευεται... Αν τη πάρει ο ύπνος τη σηκώνω ένα τέταρτο μπας και ρευτει και έπειτα τη βάζω στο κρεβάτι της γιατί σχεδόν ποτέ δε ρευεται αν έχει κοιμηθεί....

Καλε κ εμένα αν κοιμηθεί δυσκολεύεται πολύ να ρευτει πφφ


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Ακουστε σκηνικο.... Ετοιμαζουμε το μπανιο εχθες το βραδυ, βάζουμε το αεροθερμο για εξτρα ζεστουλα, βαζουμε ωραιο ζεστό νερακι στο μπανιερό του κ ενα τελειο ειδικο μαξιλαρακι μεσα για να καθεται στα μαλακα, τον βαζουμε μεσα ολο χαρα, τον βλεπουμε να το απολαμβανει κ εκει πανω στην απολαυση κατουραει κ κανει κ κακα... Κ εκεινη τη στιγμή χαλαει η ωραια ατμόσφαιρα... Γιατι τον βγάλαμε να αλλάξουμε το νερο κ αρχισε να ουρλιαζει... Ευτυχως μετα απο λιγο το ξαναβρηκαμε.... Χαχαχα. . Γεια σου ρε μπεμπουλη!!!!!!!!!!!! 

Χαχαχ τον καημενουλη! Του χαλασε την απολαυση!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Χαχαχ τον καημενουλη! Του χαλασε την απολαυση!

Αγάπη πάνω που θα σε έκανα ταγκ για πες πως τα πάτε με την πιπίλα; εσύ δεν είχες πει πως αγόρασες από καουτσούκ κ ήταν κάπως καλύτερα; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...