Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Το μωρακι σου ποσο ειναι? Εχετε κανει καποιο εμβολιο?

Κ εγω το ιδιο φοβιτσιαρα με σενα ειμαι..με τοσα παιδια να το περιτριγυριζουν κ ακομη κ σε ανοιχτο χωρο που θα πατε εγω θα φοβομουν..

Κ η κουνιαδα η δικη μου που δουλευει σε παιδικο..δεν πατησε το σπιτι παρα μονο για λιγο( γιατι δσν αντεξε αλλο)λιγεσ μερεσ πριν σαραντησει η μιμρη ψ 

Ειμαστε 3 μηνων, την Τριτη θα παμε για το τριτο εμβολιο, καθως 2 μηνων καναμε τα πρωτα 2. Τελικα δε πηγα σημερα, ομως το Σαββατο μας εχουν καλεσει σε σπιτι που θα ειναι κ τα παιδια της αδερφης του κ αλλα που πανε παιδικο, ειναι κολλητος του αντρα μου. Ειπα θα παω για ενα μισαωρο κ μετα θα την κανω θα παω διπλα στην πεθερα μου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Γεια σας κοριτσια!

Εχω πολυ καιρο να μπω....κοντευουν 2 μηνες, ομως τα εχω βρει πολυ δυσκολα με τα δυο μωρα κι εχω σταματησει να ασχολουμαι με το κινητο μου. Να σας θυμισω οτι ο "μεγαλος" μου ειναι 19 μηνων τωρα και η μπεμπα 2. Ειμαστε πολυ καλα...αλλα τα χερια μου ειναι παντα απασχολημενα με δουλειες αλλα ευτυχως και η αγκαλια μου παντα γεματη! Οση κουραση εχω, τοση ειναι και η ευτυχια μου.

Προλαβα και διαβασα μονο την τελευταια σελιδα. Εγω και σχεδόν ολος μου ο περίγυρος (αδερφες και φιλες) ειναι εκπαιδευτικοι καθως και ο συζυγος που κανει προπονηση σε παιδια, δεν ειμαι καθολου μιζερη. Τα παιδια και τα βγαζω, και δέχομαι τους παντες σπιτι μου, και παιρνουν αγκαλια το μωρο...δεν εχει παθει τίποτα.  Αλλα φυσικα ειναι απολυτα σεβαστο η καθεμια να κανει οτι νιωθει....

Θα προσπαθησω να μπαινω πιο συχνα. Πειτε μου νεα σας!

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Γεια σας κοριτσια!

Εχω πολυ καιρο να μπω....κοντευουν 2 μηνες, ομως τα εχω βρει πολυ δυσκολα με τα δυο μωρα κι εχω σταματησει να ασχολουμαι με το κινητο μου. Να σας θυμισω οτι ο "μεγαλος" μου ειναι 19 μηνων τωρα και η μπεμπα 2. Ειμαστε πολυ καλα...αλλα τα χερια μου ειναι παντα απασχολημενα με δουλειες αλλα ευτυχως και η αγκαλια μου παντα γεματη! Οση κουραση εχω, τοση ειναι και η ευτυχια μου.

Προλαβα και διαβασα μονο την τελευταια σελιδα. Εγω και σχεδόν ολος μου ο περίγυρος (αδερφες και φιλες) ειναι εκπαιδευτικοι καθως και ο συζυγος που κανει προπονηση σε παιδια, δεν ειμαι καθολου μιζερη. Τα παιδια και τα βγαζω, και δέχομαι τους παντες σπιτι μου, και παιρνουν αγκαλια το μωρο...δεν εχει παθει τίποτα.  Αλλα φυσικα ειναι απολυτα σεβαστο η καθεμια να κανει οτι νιωθει....

Θα προσπαθησω να μπαινω πιο συχνα. Πειτε μου νεα σας!

Χαιρομαι Ευαγγελια μου που ειστε καλα, λογικο με 2 μικρα παιδια να μην προλαβαινεις, εδω εγω με ενα κ μεχρι να βρω τις ισορροπιες μου αλλα ακομα κ  τωρα μερικες φορες πελαγωνω. Κατα τα αλλα περασαμε κολικους απο 10 ημερων, κ λιγο μετα τους 2 μηνες ηρεμησε ο μπεμπης με πολυ σφιξιμο κ βογγητο. Τωρα ειμαστε 3 μηνων κ πολυ καλα! Δεν ειμαι μιζερη ουτε εγω, βολτα τον βγαζω καθε μερα, κ αγκαλια τον δινω κ σε καφετερια πηγαινω που δεν εχει πολυ κοσμο το πρωι απλα αποφευγω τα μικρα παιδια που πανε σχολειο, αν διαβασες περασε ιωση ο μπεμπης οταν ηταν 40 ημερων κ ισως γι αυτο φοβαμαι ακομα πιο πολυ..

πρίν από 36 λεπτά , marioula1234 είπε:

Αγάπη μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! Κάνω ετοιμασιες για το βράδυ περιμένουμε πολύ κόσμο... Σας αγαπώ πολύ ❤️ 

Χρονια πολλα αγαπη μου, να χαιρεσαι την οικογενεια σου, υγεια ευχομαι κ πολλη ευτυχια! Να ναι το σπιτικο σας παντα γεματο χαρες!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πως πατε με κολικους κορίτσια;

πολληηηηη γκρινια κάθε απόγευμα κορίτσια... καποιες φορες μαζευει τα ποδαράκια, αλλες φορες καταλαβαίνω οτι την ενοχλει η ροη του στήθους... ουφ τι να πω. ευελπιστώ σύντομα να ηρεμήσει η μικρουλα μου


sKnKp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Ειμαστε 3 μηνων, την Τριτη θα παμε για το τριτο εμβολιο, καθως 2 μηνων καναμε τα πρωτα 2. Τελικα δε πηγα σημερα, ομως το Σαββατο μας εχουν καλεσει σε σπιτι που θα ειναι κ τα παιδια της αδερφης του κ αλλα που πανε παιδικο, ειναι κολλητος του αντρα μου. Ειπα θα παω για ενα μισαωρο κ μετα θα την κανω θα παω διπλα στην πεθερα μου! 

Δεν ειχα προλαβει να το τελειωσω..

Τεσπα..εγω ανυπομονω να φτασουμε στην ηλικια των 3 μηνων που το ανοσοποιητικο λειτουργει πολυ καλυτερα..σαραντησαμε μολισ χτεσ..κ ακομη φοβαμαι πολυ.( η κουνιαδα μου που ειναι βρεφονηπιοκ ηρθε ενω δεν δουλεψε 5 μερεσ κ ηταν οκ.απο ιωσεισ)

Ακουω πωσ θελουν να μασ επισκεφτουν τωρα που 40σαμε κ αντι να χαιρομαι..ειμαι στην τσιτα .απο τη μια δεν θελω να πω οχι..αλλα αππ την αλλη φοβαμαι για το μωρο...οποιον μπορω θα τον αποφυγω...

Σε μερη με συνοστισμο ουτε εγω θα πηγαινα..κ ασ ημασταν 3 μηνων...αλλα γενικα απο εδω κ περα μπορεισ να εισαι πιο χαλαρη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια ήδη μου κόλλησε από τα άλλα δύο. Την προηγούμενη βδομάδα είχε μυξες και συνεχι η καημένη αλλα ηταν οκ. Ουτε τον θηλασμο διέκοψε ουτε γκρινια ειχε. Τωρα η μεγάλη απο χθες ειναι με πυρετο και ο μεσαιος δεν ειναι και τοσο καλα. Ολη μερα κοιμαται μαλλον θα ειναι ο επομενος. Και τα δυο εχουν αγκαλιασει το μωρό οσο και αν το αποφευγω...κι εμεις εμβόλια δεν έχουμε κάνει ακόμα. Το Σάββατο θα κα ούμε το πρώτο. Πολύ άγχος.. πάρα πολύ άγχος!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Δεν ειχα προλαβει να το τελειωσω..

Τεσπα..εγω ανυπομονω να φτασουμε στην ηλικια των 3 μηνων που το ανοσοποιητικο λειτουργει πολυ καλυτερα..σαραντησαμε μολισ χτεσ..κ ακομη φοβαμαι πολυ.( η κουνιαδα μου που ειναι βρεφονηπιοκ ηρθε ενω δεν δουλεψε 5 μερεσ κ ηταν οκ.απο ιωσεισ)

Ακουω πωσ θελουν να μασ επισκεφτουν τωρα που 40σαμε κ αντι να χαιρομαι..ειμαι στην τσιτα .απο τη μια δεν θελω να πω οχι..αλλα αππ την αλλη φοβαμαι για το μωρο...οποιον μπορω θα τον αποφυγω...

Σε μερη με συνοστισμο ουτε εγω θα πηγαινα..κ ασ ημασταν 3 μηνων...αλλα γενικα απο εδω κ περα μπορεισ να εισαι πιο χαλαρη..

Και γω δεν δεχομαι επισκεψεις εκτος οικογενειας μονο οι κουμπαρες μου ειχαν ερθει αλλα ηταν πολυ προσεχτικες γιατι εχουν μικρα, τωρα θα ξεκινησω να δεχομαι κοσμο δηλ θα ερθουν καποιες φιλες μου απο βδομαδα. Παντως εγω ειχα πει οτι θα δεχτω κοσμο οποτε το νιωσω, και το Σαββατο το σκεφτομαι να παω γιατι σκεφτομαι κ το θεμα του υπνου, ο μπεμπης 10 η ωρα κοιμαται. Δε θελω να τον ξεσηκωσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Και γω δεν δεχομαι επισκεψεις εκτος οικογενειας μονο οι κουμπαρες μου ειχαν ερθει αλλα ηταν πολυ προσεχτικες γιατι εχουν μικρα, τωρα θα ξεκινησω να δεχομαι κοσμο δηλ θα ερθουν καποιες φιλες μου απο βδομαδα. Παντως εγω ειχα πει οτι θα δεχτω κοσμο οποτε το νιωσω, και το Σαββατο το σκεφτομαι να παω γιατι σκεφτομαι κ το θεμα του υπνου, ο μπεμπης 10 η ωρα κοιμαται. Δε θελω να τον ξεσηκωσω.

Οπωσ νιωθεισ εσυ..κ πολυ καλα κανεισ...

Εγω ασ πουμε πολλεσ φορεσ κολλαω να πω οχι ευθεωσ ..κ προσπαθω να αποφυγω ευγενικα...

Κ τι καταφερνω ..να αγχωνομαο..κακο σε μενα κανω..

Μπραβο.που χεισ το θαρροσ κ τουα τα λεσ οπωσ τα νιωθεισ

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Οπωσ νιωθεισ εσυ..κ πολυ καλα κανεισ...

Εγω ασ πουμε πολλεσ φορεσ κολλαω να πω οχι ευθεωσ ..κ προσπαθω να αποφυγω ευγενικα...

Κ τι καταφερνω ..να αγχωνομαο..κακο σε μενα κανω..

Μπραβο.που χεισ το θαρροσ κ τουα τα λεσ οπωσ τα νιωθεισ

Μωρε δε κολλαω καθολου, απλα ο αντρας μου δε το αντιλαμβανεται οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι ειδικα με παιδια, τουλαχιστον οχι στο δικο μου βαθμο. Βεβαια εχω συμμαχο την παιδιατρο μας κ τα κανονιζουμε χαχα, ειναι της αποψης οτι η μανα θα κανει αυτο που θελει κ οτι το παιδι δεν ειναι τροπαιο να το δειχνουμε.. κ οτι της πω να πει, το λεει!

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εμένα κορίτσια ήδη μου κόλλησε από τα άλλα δύο. Την προηγούμενη βδομάδα είχε μυξες και συνεχι η καημένη αλλα ηταν οκ. Ουτε τον θηλασμο διέκοψε ουτε γκρινια ειχε. Τωρα η μεγάλη απο χθες ειναι με πυρετο και ο μεσαιος δεν ειναι και τοσο καλα. Ολη μερα κοιμαται μαλλον θα ειναι ο επομενος. Και τα δυο εχουν αγκαλιασει το μωρό οσο και αν το αποφευγω...κι εμεις εμβόλια δεν έχουμε κάνει ακόμα. Το Σάββατο θα κα ούμε το πρώτο. Πολύ άγχος.. πάρα πολύ άγχος!!

Αστα με αλλα 2 παιδι στο σπιτι χρειαζεται πολλη τυχη για να μη κολλησει..μπουκωμα εχει κ ο δικος μου κ βηχει που κ που. Αυριο θα κανουμε το 2ο εμβολιο κ θελω να τον ακριαστει γιατι ψιλοφοβαμαι αν κ πθστευω οτι αν ειχε κατι σοβαρο, θα ειχε πολυ βηχα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2019 at 6:20 ΜΜ, Jennak83 είπε:

Κοριτσια μου θελω να μου πειτε αν ειμαι υπερβολικη..ο αντρας μου εχει μια αδερφη νηπιαγωγο που εχει 2 παιδια, 5 και 3 ετων. Απο τοτε που γεννησα εχει ερθει μονο αυτη να δει το παιδι χωρις να το παρει αγκαλια, το Σεπτεμβρη που δεν υπηρχαν ακομα πο ιωσεις κ με τα παιδια μια φορα στην πορτα χωρις να μπουν μεσα. Βεβαια η πεθερα μου που δε νιωθει, μου ειχε φερει το 5χρονο σπιτι οταν ηταν νεογεννητος ο μπεμπης καθως θα "καθοταν ταχα μακρια". Οταν ηθελε να το παρει αγκαλια της ειπα να φορεσει μασκα καθως δεν καταλαβαινε απο μονη της οτι καθως κραταει καθε μερα τα μικρα μπορει να ειναι φορεας πολλων ιωσεων, συν οτι του ειχε φιλησει κ τα χερια μια φορα κ αν μιλησεις σε λενε κ κακια. Το παιδι μου αν θυμαστε εν τελει κολλησε ρινιτιδα που ειναι ιωση, δε λεω οτι ηταν απο αυτους καθως κ ο αντρας μου μπαινοβγαινει στο μετρο, ομως κ παλι δε πτοηθηκε να μας παει να παμε σπιτι της για φαγητο μια κυριακη που ηταν κ τα αλλα εγγονια της εκει..τοσο εγωιστικο εκ μερους της! Αλλα φυσικα εγω στενοχωριομουν κ εγω σηκωνομουν μες τη νυχτα να κανω ορους στο μωρο,οχι αυτη. Αυριο λεει η αδερφη του να βγουμε ολοι μαζι σε ανοιχτο χωρο, ε κ δε θελω! Ειμαι υπερβολικη;; δεν ειναι μονο τα μικρα φορεις ιωσεων αλλα κ η αδερφη του που ειναι νηπιαγωγος! Ηδη ειναι λιγο μπουκωμενος ο μπεμπης παλι..φοβαμαι μη τον κολλησουν τιποτα, οσο ανοιχτα κ να ειναι σιγουρα θα πανε απο πανω του κ αυτη κ τα παιδια.

Κι εγω παντως δε σε βρισκω υπερβολικη!Ειναι λογικο να μη θες να ερθει σε επαφη το μωρο με μικρα παιδια. Εμας ευτυχως ολοι οι γυρω που εχουν παιδακια το καταλαβαινουν απο μονοι τους και δεν εχει χρειαστει να ερθουμε σε δυσκολη θεση. Εδω να φανταστεις πηρα την αποφαση να μην παμε στο γαμο του αδερφου μου που ειναι τελος του μηνα...τον μπεμπη θα τον κρατησει ο αντρας μου για να παω μονο εγω στην εκκλησια και μετα δε θα παμε στη δεξιωση γιατι εννοειται οτι φοβομαστε να ερθει σε επαφη το μωρο με τοσο κοσμο σε κλειστο χωρο. Γενικα, μη νιωθεις ασχημα...εσυ εισαι η μανουλα και ξερεις τι ειναι καλυτερο για το μωρακι σου!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάβασα μόνο τα τελευταία γιατί όπως και η Ευαγγελία τα χέρια είναι γεμάτα αλλά δόξα τον Θεό και η αγκαλιά καταλαβαίνεις οπότε ότι ρεπό δεν υπάρχει!! Ειδικά με ένα δίχρονο που ξυπνάει 8 το πρωί και ξανά κοιμάται 10 και το βράδυ σερί!!!!!!!!! Οοοο ναι!!!

@Jennak83 εχεις τη πεθερά μου αγάπη μου;

Μου είχε κολλήσει τη μεγάλη ημερών και κατηγόρησε το γιο της ότι ήταν φορέας και δεν το γνώριζε ενώ η ίδια φεύγοντας ξεχάστηκε και είπε ότι μόλις τελείωσε μια αντιβίωση... Παρόλα αυτά δε δίστασε να μας καλέσει για φαγητό ενώ ήταν ο πεθερός αρρωστος ή να ξανά έρθει συναχωμενη, να το κρύβει και όταν ξέφυγε ο βήχας να λέει ότι πνίγηκε... Όλα αυτά στη πρώτη.... 

Τις προάλλες ήρθε ξανά συναχωμενη αλλά άλλαξα το μωρό δωμάτιο.... Πάραυτα φιλαγε τη μεγάλη...

Και αυτό το κάνουν άτομα που υποτίθεται τα αγαπανε, οι ίδιες τους οι γιαγιάδες!!!

Δεν είναι υπερβολή καθόλου να μη θες κρυωμενα άτομα ή άτομα που έχουν μικρά παιδιά στο περιβάλλον του μωρού σου ειδικά τον πρώτο καιρό.... Η παιδίατρος μας εμάς μας απαγόρευσε κάθε επαφή με τέτοια άτομα....

Δε θα είχα κανένα προβλημα να έρχονται γιαγιάδες και παππούδες αλλά με τόσο ψέμα που ανέχτηκαν απ' την πεθερά δεν την εμπιστεύομαι... Μακάρι να ήταν ειλικρινής και να την είχα παρεούλα κι εγώ γιατί με έχει φάει το μέσα και το full time mama αλλά προτιμώ τα παιδιά μου καλά....

Ναι με έχουν πει υπερβολικη, ναι πλέον πολλοί στο σόι δε μου καλομιλανε γιατί σίγουρα έχω κακολογηθει μιας που τίποτα ουδέποτε αντάλλαξα μαζί τους (εδώ ούτε με τα πεθερικά έχω ανταλλάξει κάτι πέραν από μπιχτουλιτσες) αλλά όταν κλείνει αυτή η ρημαδα η πόρτα εγώ θα είμαι ξάγρυπνη, εγώ θα νταντευω άρρωστα παιδιά, εγώ θα στεναχωριεμαι και εγώ ίσως χρειαστεί να πάω ως το νοσοκομείο για να γίνουν καλά, οι υπόλοιποι μια χαρά θα συνεχίσουν τη καθημερινή ζωή...

Όχι λοιπόν κοπέλα μου δε σε βρίσκω υπερβολικη κάθε άλλο...

Καλά να είμαστε και έχουμε καιρό να απολαύσουμε παρέες κι εκείνες με τη σειρά τους το μωρό μας

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Κι εγω παντως δε σε βρισκω υπερβολικη!Ειναι λογικο να μη θες να ερθει σε επαφη το μωρο με μικρα παιδια. Εμας ευτυχως ολοι οι γυρω που εχουν παιδακια το καταλαβαινουν απο μονοι τους και δεν εχει χρειαστει να ερθουμε σε δυσκολη θεση. Εδω να φανταστεις πηρα την αποφαση να μην παμε στο γαμο του αδερφου μου που ειναι τελος του μηνα...τον μπεμπη θα τον κρατησει ο αντρας μου για να παω μονο εγω στην εκκλησια και μετα δε θα παμε στη δεξιωση γιατι εννοειται οτι φοβομαστε να ερθει σε επαφη το μωρο με τοσο κοσμο σε κλειστο χωρο. Γενικα, μη νιωθεις ασχημα...εσυ εισαι η μανουλα και ξερεις τι ειναι καλυτερο για το μωρακι σου!!

Ναι βρε κατερινακι, ακριβως αυτο! Κ πολυ καλα θα κανεις κατα τη γνωμη μου..ειναι πολυ μικρα τα μωρακια μας κ απο οτι βλεπω ηδη κυκλοφορουν πολλες ιωσεις, μακαρι να τη γλυτωσουμε μεχρι την ανοιξη, εμεις ειμαστε παλι με μυξουλα κ αυριο εχουμε γιατρο, για να δουμε..θα κανουμε κ εμβολιο 

Just now, Mamacita Alina είπε:

Διάβασα μόνο τα τελευταία γιατί όπως και η Ευαγγελία τα χέρια είναι γεμάτα αλλά δόξα τον Θεό και η αγκαλιά καταλαβαίνεις οπότε ότι ρεπό δεν υπάρχει!! Ειδικά με ένα δίχρονο που ξυπνάει 8 το πρωί και ξανά κοιμάται 10 και το βράδυ σερί!!!!!!!!! Οοοο ναι!!!

@Jennak83 εχεις τη πεθερά μου αγάπη μου;

Μου είχε κολλήσει τη μεγάλη ημερών και κατηγόρησε το γιο της ότι ήταν φορέας και δεν το γνώριζε ενώ η ίδια φεύγοντας ξεχάστηκε και είπε ότι μόλις τελείωσε μια αντιβίωση... Παρόλα αυτά δε δίστασε να μας καλέσει για φαγητό ενώ ήταν ο πεθερός αρρωστος ή να ξανά έρθει συναχωμενη, να το κρύβει και όταν ξέφυγε ο βήχας να λέει ότι πνίγηκε... Όλα αυτά στη πρώτη.... 

Τις προάλλες ήρθε ξανά συναχωμενη αλλά άλλαξα το μωρό δωμάτιο.... Πάραυτα φιλαγε τη μεγάλη...

Και αυτό το κάνουν άτομα που υποτίθεται τα αγαπανε, οι ίδιες τους οι γιαγιάδες!!!

Δεν είναι υπερβολή καθόλου να μη θες κρυωμενα άτομα ή άτομα που έχουν μικρά παιδιά στο περιβάλλον του μωρού σου ειδικά τον πρώτο καιρό.... Η παιδίατρος μας εμάς μας απαγόρευσε κάθε επαφή με τέτοια άτομα....

Δε θα είχα κανένα προβλημα να έρχονται γιαγιάδες και παππούδες αλλά με τόσο ψέμα που ανέχτηκαν απ' την πεθερά δεν την εμπιστεύομαι... Μακάρι να ήταν ειλικρινής και να την είχα παρεούλα κι εγώ γιατί με έχει φάει το μέσα και το full time mama αλλά προτιμώ τα παιδιά μου καλά....

Ναι με έχουν πει υπερβολικη, ναι πλέον πολλοί στο σόι δε μου καλομιλανε γιατί σίγουρα έχω κακολογηθει μιας που τίποτα ουδέποτε αντάλλαξα μαζί τους (εδώ ούτε με τα πεθερικά έχω ανταλλάξει κάτι πέραν από μπιχτουλιτσες) αλλά όταν κλείνει αυτή η ρημαδα η πόρτα εγώ θα είμαι ξάγρυπνη, εγώ θα νταντευω άρρωστα παιδιά, εγώ θα στεναχωριεμαι και εγώ ίσως χρειαστεί να πάω ως το νοσοκομείο για να γίνουν καλά, οι υπόλοιποι μια χαρά θα συνεχίσουν τη καθημερινή ζωή...

Όχι λοιπόν κοπέλα μου δε σε βρίσκω υπερβολικη κάθε άλλο...

Καλά να είμαστε και έχουμε καιρό να απολαύσουμε παρέες κι εκείνες με τη σειρά τους το μωρό μας

Οπως τα λες αγαπη, εμεις ξενυχταμε και εμεις ποναμε για τα παιδακια μας οταν αρρωσταινουν κ ηδη το βιωσα οταν κολλησε ρινινιδα να σηκωνομαστε κ γω κ ο αντρας μου για να κανουμε ορους σε ενα τοσο μικρο μωρακι..η καρδια μου ποναγε! Εμενα δεν ειναι τοσο τραγικη η πεθερα μου, καλα αν μου εκανε οτι σε σενα ειδικα στο θεμα παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να μη μιλησω! Γιατι κ γω ειμαι ατομο που ακουω ενα καρο μ@λ..κιες κ δε μιλαω κ μετα το μετανιωνω ακομα και λεχωνα που ημουν, αλλα για το παιδι της ειπα να φορεσει μασκα αλλιως αγκαλια δεν εχει κ χεστηκα αν θυμωσε ή αν με σχολιασε μετα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Ναι βρε κατερινακι, ακριβως αυτο! Κ πολυ καλα θα κανεις κατα τη γνωμη μου..ειναι πολυ μικρα τα μωρακια μας κ απο οτι βλεπω ηδη κυκλοφορουν πολλες ιωσεις, μακαρι να τη γλυτωσουμε μεχρι την ανοιξη, εμεις ειμαστε παλι με μυξουλα κ αυριο εχουμε γιατρο, για να δουμε..θα κανουμε κ εμβολιο 

Οπως τα λες αγαπη, εμεις ξενυχταμε και εμεις ποναμε για τα παιδακια μας οταν αρρωσταινουν κ ηδη το βιωσα οταν κολλησε ρινινιδα να σηκωνομαστε κ γω κ ο αντρας μου για να κανουμε ορους σε ενα τοσο μικρο μωρακι..η καρδια μου ποναγε! Εμενα δεν ειναι τοσο τραγικη η πεθερα μου, καλα αν μου εκανε οτι σε σενα ειδικα στο θεμα παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να μη μιλησω! Γιατι κ γω ειμαι ατομο που ακουω ενα καρο μ@λ..κιες κ δε μιλαω κ μετα το μετανιωνω ακομα και λεχωνα που ημουν, αλλα για το παιδι της ειπα να φορεσει μασκα αλλιως αγκαλια δεν εχει κ χεστηκα αν θυμωσε ή αν με σχολιασε μετα. 

Δε ξέρω που κολλάω αλλά άμα ξεκολλήσω θα δουν την Αλίνα όπως ποτέ ξανά ειλικρινά....

Φοβού τον άνθρωπο που είναι χαμηλών τόνων λένε...

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Ναι βρε κατερινακι, ακριβως αυτο! Κ πολυ καλα θα κανεις κατα τη γνωμη μου..ειναι πολυ μικρα τα μωρακια μας κ απο οτι βλεπω ηδη κυκλοφορουν πολλες ιωσεις, μακαρι να τη γλυτωσουμε μεχρι την ανοιξη, εμεις ειμαστε παλι με μυξουλα κ αυριο εχουμε γιατρο, για να δουμε..θα κανουμε κ εμβολιο 

Ασε...αυτες οι μυξες πονεμενη ιστορια!!Εμεις ακομα δεν εχουμε καταφερει να τις ξεφορτωθουμε...εχει υποχωρησει αρκετα το μπουκωμα αλλα ακομα να φυγει. Εμεις την Τεταρτη παμε για το πρωτο μας εμβολιο...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στα μωρουλια τα συναχωμενα! Ταλαιπωρουνται κι αυτα κι εμεις...εμενα ευτυχως η πεθερά ειναι μακριά.... @Farmakotriftena πηρα κι εγω διπλο καροτσι. Πώς τα πας?

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...