Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

3μιση είναι η μπέμπα! Μου είπε να καθαρίζω τη μυτούλα με ορο και να πάρω από φαρμακείο μίξη otrivin και tobradex για τη μυτούλα! Αν δω ότι αύριο συνεχίζει ο βήχας να δώσω 1.5 ml asthmotrat ανα 8ωρο, και να την παρακολουθώ! Αν δω ότι συνεχίζει λέω να την πάω Δευτέρα να τη δει, ο βήχας της είναι ξερός! Και σα να έχει αλλάξει η φωνούλα της. Δε βήχει πολύ, βήχει λίγο ανά μισή με μια ώρα, εννοώ δεν είναι συνεχόμενος, αλλά ήθελα να προλάβω τα χειρότερα! Εσάς πως ήταν; 

Εμάς ο βήχας ήταν σαν να είχε φλέγματα λογικό εφόσον είχε μύξες κ επειδή δεν καθαριζοταν σωστά η μύτη μαζεύτηκαν στα πνευμονακια..Ακόλουθη τις οδηγίες του γιατρού σας και βλέπεις πως θα πάει


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

πρίν από 20 λεπτά , gogouli_ είπε:

3μιση είναι η μπέμπα! Μου είπε να καθαρίζω τη μυτούλα με ορο και να πάρω από φαρμακείο μίξη otrivin και tobradex για τη μυτούλα! Αν δω ότι αύριο συνεχίζει ο βήχας να δώσω 1.5 ml asthmotrat ανα 8ωρο, και να την παρακολουθώ! Αν δω ότι συνεχίζει λέω να την πάω Δευτέρα να τη δει, ο βήχας της είναι ξερός! Και σα να έχει αλλάξει η φωνούλα της. Δε βήχει πολύ, βήχει λίγο ανά μισή με μια ώρα, εννοώ δεν είναι συνεχόμενος, αλλά ήθελα να προλάβω τα χειρότερα! Εσάς πως ήταν; 

Να την πας οπωσδηποτε τη Δευτερα, εμενα ειχε ρινιτιδα κ με πολυ ορο τη γλιτωσαμε τη βροχιολιτιδα ομως δεν εβηχε, τωρα που κ που μου βηχει 2 3 φορες τη μερα δηλ ομως ειχαμε παιδιατρο χθες κ ολα καλα. 

Κοριτσια μου τι κανετε; Εμεις εδω κ 5 6 μερες δυσκολευομαστε στον βραδινο υπνο..κ αν κοιμηθει μπορει μετα απο 1 ωρα να ξυπνησει ειτε με τσιριδα ειτε χωρις κ αντε παλι στηθος μεχρι να κοιμηθει. Γενικα μετα τον πρωτο βραδινο υπνο ξυπναγε μετα απο 3 4 ωρες κ μετα ανα 2ωρο ή 3ωρο στην καλυτερη. Προχθες ξυπναγε ανα μιαμιση ωρα κ γυρω στις 4 ξυπνησε κ εκανε χαρες κ κοιμηθηκε μετα απο 2 ωρες, το ιδιο κ την Τριτη..Επισης χθες καναμε το 3ο εμβολιο κ το ποσιμο, εκτος οτι ξυπνησε μιση ωρα αφου τον κοιμησα, του εδωσα κ ντεπον γιατι ταιριζε, μετα κατα τις 6 ειχε μια ανησυχια.. μια αριστερα μια δεξια το κεφαλι κ εκανε μμμ σαν κατι να τον ποναγε να τον ενοχλουσε, αυτο μου το χε κανει κ πιο παλια κ λιγες μερες. Ωσπου σε καποια φαση ξεραθηκε στο κλαμα με νευρα, τον σηκωσα τον νανουρισα κ παλι δε μπορουσε να κοιμηθει καλα οταν τον αφησα με αυτα κ μετα τα αλλα γυρω στις 8 κοιμηθηκε. Επισης τον τρωνε τα ουλα του γιατι σκληραινουν..δε ξερω τι φταιε, τα ουλα, το εμβολιο, εχει αερια ; ολα μαζι; κ σημερσ ειναι ανησυχος κ εχει γκρινια, ουτε κοιμαται ενω νυσταζει. Τωρα εκλεισε τα ματια του να κοιμηθει..Θα του παρω μασητικο πιπιπλα γιατι ακομα δε κραταει πραγματα καλα. Εκει που λεω εφτιαξε καπως ο υπνος, δηλ στην καλυτερη αμα 3ωρο, κ το χειροτερο ειναι οταν τον βλεπω να τον ενοχλει κατι κ να μη ξερω τι!

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου περαστικά στα ζουζούνια σας, να φύγουν τα κακά βηχαλάκια γρήγορα!! Εγώ είμαι μπουκωμένη από χθες το βράδυ πολύ φτέρνισμα και καταρροή και τρεεεεμωωωω μην κολλήσει ο μικρούλης μου.. Έχω φορέσει μάσκα και προσέχω πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις :sad:

  • Μου αρέσει 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giwtouli1990 είπε:

Κορίτσια μου περαστικά στα ζουζούνια σας, να φύγουν τα κακά βηχαλάκια γρήγορα!! Εγώ είμαι μπουκωμένη από χθες το βράδυ πολύ φτέρνισμα και καταρροή και τρεεεεμωωωω μην κολλήσει ο μικρούλης μου.. Έχω φορέσει μάσκα και προσέχω πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις :sad:

Περαστικά σου κορίτσι μου! 

  • Ευχαριστώ 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2020 at 4:16 PM, inglaterra said:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Δώσε λίγο χρόνο μήπως είναι οι συμπεριφορές από άλμα και μίλα και με παιδίατρο μήπως σου δώσει κάποια συμβουλή.

11 hours ago, Jennak83 said:

Να την πας οπωσδηποτε τη Δευτερα, εμενα ειχε ρινιτιδα κ με πολυ ορο τη γλιτωσαμε τη βροχιολιτιδα ομως δεν εβηχε, τωρα που κ που μου βηχει 2 3 φορες τη μερα δηλ ομως ειχαμε παιδιατρο χθες κ ολα καλα. 

Κοριτσια μου τι κανετε; Εμεις εδω κ 5 6 μερες δυσκολευομαστε στον βραδινο υπνο..κ αν κοιμηθει μπορει μετα απο 1 ωρα να ξυπνησει ειτε με τσιριδα ειτε χωρις κ αντε παλι στηθος μεχρι να κοιμηθει. Γενικα μετα τον πρωτο βραδινο υπνο ξυπναγε μετα απο 3 4 ωρες κ μετα ανα 2ωρο ή 3ωρο στην καλυτερη. Προχθες ξυπναγε ανα μιαμιση ωρα κ γυρω στις 4 ξυπνησε κ εκανε χαρες κ κοιμηθηκε μετα απο 2 ωρες, το ιδιο κ την Τριτη..Επισης χθες καναμε το 3ο εμβολιο κ το ποσιμο, εκτος οτι ξυπνησε μιση ωρα αφου τον κοιμησα, του εδωσα κ ντεπον γιατι ταιριζε, μετα κατα τις 6 ειχε μια ανησυχια.. μια αριστερα μια δεξια το κεφαλι κ εκανε μμμ σαν κατι να τον ποναγε να τον ενοχλουσε, αυτο μου το χε κανει κ πιο παλια κ λιγες μερες. Ωσπου σε καποια φαση ξεραθηκε στο κλαμα με νευρα, τον σηκωσα τον νανουρισα κ παλι δε μπορουσε να κοιμηθει καλα οταν τον αφησα με αυτα κ μετα τα αλλα γυρω στις 8 κοιμηθηκε. Επισης τον τρωνε τα ουλα του γιατι σκληραινουν..δε ξερω τι φταιε, τα ουλα, το εμβολιο, εχει αερια ; ολα μαζι; κ σημερσ ειναι ανησυχος κ εχει γκρινια, ουτε κοιμαται ενω νυσταζει. Τωρα εκλεισε τα ματια του να κοιμηθει..Θα του παρω μασητικο πιπιπλα γιατι ακομα δε κραταει πραγματα καλα. Εκει που λεω εφτιαξε καπως ο υπνος, δηλ στην καλυτερη αμα 3ωρο, κ το χειροτερο ειναι οταν τον βλεπω να τον ενοχλει κατι κ να μη ξερω τι!

Κι εσείς σε άλμα. Λένε πως είναι βαρβάτο το 15-19. Ερχόμαστε κι εμείς... Από γέννηση χθες ήταν 16 αλλά διορθωμένη 10. Οπότε ίσως περάσουμε το 12ης εβδομάδας πρώτα.

Κουράγιο θα πω!

Περαστικά και στις μεγάλες και στα μικράκια!


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Λέτε να μαστε σε άλμα κ μεις;με έχει π#δ#ξει αυτές τις μέρες άρα κ μεις σε άλμα είμαστε.αχαχαχαχα

Κάθε 1 ώρα ξυπνάει.τρεμω απτην αϋπνία

Ξυπνια κ εσύ τέτοια ώρα αγάπη; εμένα περνά αλμα σίγουρα... Κοιμάται όλη νύχτα αλλά τη μέρα είναι όλη μέρα στο βυζι

Εγώ φουλ ξενύχτι όχι για την μπέμπα αλλά για το γιο μου συνέχεια γυρνάει στο πλάι κ δεν κάνει οπότε ξυπνάω ένα εκατομμύριο φορές να τον γυρίσω ίσια πφφφ 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο κλαμπ των ξενυχτισμενων! Από βήχα εμείς. Μου έκανε μια μεγάλη κρίση βήχα κατά τις 2.30 κσι έκτοτε από το φόβο μου δεν κοιμήθηκα. Η μπέμπα κοιμόταν, αλλά εγώ την άκουγα και δε μπορούσα με τίποτα! Αχ ρε κορίτσια αναρωτιέμαι πως θα περάσουμε αρρώστιες κτλ; Εδώ χτες πέθανα στο κλαμα που την έβλεπα έτσι την ψυχούλα! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Κι εγώ στο κλαμπ των ξενυχτισμενων! Από βήχα εμείς. Μου έκανε μια μεγάλη κρίση βήχα κατά τις 2.30 κσι έκτοτε από το φόβο μου δεν κοιμήθηκα. Η μπέμπα κοιμόταν, αλλά εγώ την άκουγα και δε μπορούσα με τίποτα! Αχ ρε κορίτσια αναρωτιέμαι πως θα περάσουμε αρρώστιες κτλ; Εδώ χτες πέθανα στο κλαμα που την έβλεπα έτσι την ψυχούλα! 

Γτ δεν την πας να την δει παιδίατρος??? Εμείς πηγαίναμε ανά 2μερες έτσι βρήκαμε ότι από ιωσουλα το γύρισε σε βρογχιολιτιδα! Και εφόσον έχει βηχαλακι να σας μετρήσει και το οξυγόνο στο αίμα εμάς το έκανε κάθε φορά! Κρίμα τα μικρακια τέτοια ταλαιπωρία!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Clue είπε:

Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Δώσε λίγο χρόνο μήπως είναι οι συμπεριφορές από άλμα και μίλα και με παιδίατρο μήπως σου δώσει κάποια συμβουλή.

Κι εσείς σε άλμα. Λένε πως είναι βαρβάτο το 15-19. Ερχόμαστε κι εμείς... Από γέννηση χθες ήταν 16 αλλά διορθωμένη 10. Οπότε ίσως περάσουμε το 12ης εβδομάδας πρώτα.

Κουράγιο θα πω!

Περαστικά και στις μεγάλες και στα μικράκια!

Ναι αν λογικα περναμε το αλμα αυτο, 17 η εβδομαδα ή διορθωμενη 14η..λενε οτι πας με βαση πητ οποτε κλαφτα αν αυτα ειναι προεορτια! Βεβαια σημερα ειναι πολυ καλυτερα, πιστευω ηταν κ το εμβολιο η αιτια συν τα ουλα..ηταν γενικα ζεστος χθες. Του εδωσα ντεπον στις 6 το απογευμα κ κοιμηθηκε 9 η ωρα για βραδυ ενω κοιμαται πιο αργα βεβαια ολη μερα 2 20 λεπτα να ειχε κοιμηθει και μες τον υπνο του εκανε κατι αναφιλητα λες κ εβλεπε κατι κ εκλαιγε! Αλλα ευτυχως δε ξυπνησε, ανα 3ωρο σηκωνοταν ετρωγε κ απλα οταν το εβαζα κατω για κανα τεταρτο στριφογυρναγε. Σημερα εχει λυσαξει να γυρισει μπρουμητα κ γκρινιαζει χαχα! Δεν κανει κ καλο καιρο να τον βγαλω εξω γμτ! 

 

On 16/1/2020 at 4:16 ΜΜ, inglaterra είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

Καλημερα! Πιστευω οτι εφοσον εχουν παρει το βαρος γεννησης συν 200γρ. που λενε δε χρειαζεται να τα ξυπνας αλλα δε ξερω αν ισχυει κ για τα διδυμακια που λογικα γεννιουνται πιο μικρα..οσο για τους κολικους κ εμεις ειχαμε αλλα εγω δν εδινα μπουκαλι, εχω ακουσει οτι η μαρκα που ανεφερες ειναι πολυ καλη, δοκιμασε την κ προσπαθησε να την βαζεις να ρευεται, το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο κ θελει υπομονη ειδικα με 2 παιδακια! Δινεις κατι για τους κολικους; Εγω εδινα biogaia και ειχα δοκιμασει κ το ινφακολικ αλλα το εκοψα κ συνεχισα το προβιοτικο, δεν μπορω να πω οτι βοηθησε αμεσα αλλα μονο καλο κανει κ επισης καθε μωρακι ειναι διαφορετικο! Καλο κουραγιο κοριτσι μου, μεχρι τους 3 μηνες θα εχουν περασει πιστευω, προσπαθησε να τη βοηθησεις με το ρεψιμο κ αγορασε κ το μπουκαλι που ειπες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 16/1/2020 at 4:16 ΜΜ, inglaterra είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

Διάβασα το μήνυμα σου και πιστεύω ότι έχουμε πολλά κοινα στοιχεία με τα μωράκια μας. Εγώ έχω δύο κοριτσάκια 2 μηνών και 20 ημερών ( διορθωμένη 1 μήνα και 20 ημερών). Η μία είναι φαγανη και υποφέρει από κολικούς. Δεν κλαίει η καημενουλα αλλά βογκαει όλη μέρα! Τρώει τόσο πολυ που αν δεν της δώσω να φάει και άλλο χαλάει τον κοσμο. Μετά βέβαια δεν αντέχει το στομαχι της και το κάνει εμετο. Η άλλη τρώει όπως λες και περίπου στη μέση τεντώνεται κοκκινίζει και δεν μπορεί να συνεχισει. Θέλει ένα μεγάλο διάλειμμα με ρέψιμο για να συνεχίσει. Η παιδίατρος αρχικά μας είπε ότι είναι κολικοί διπλώνει το έντερο της την ώρα που τρώει και πονάει. Μας είπε διαλείμματα και βολτιτσα στο σπίτι τρίψιμο στην κοιλίτσα και συνεχίζουμε. Αυτά δεν έκαναν τίποτα. Μετά από λίγο καιρό την ξαναπαίρνω έξαλλη τηλέφωνο και της λέω το παιδί υποφέρει δεν μπορεί να φάει κλαίει γιατί πεινάει... Μου λέει να δοκιμάσουμε αντιαναγωγικο γάλα μήπως έχει κρυφή παλινδρόμηση. Το δοκιμάζω και βρήκε την υγεία του το παιδί έτρωγε καλά. Έλα όμως που την πειραξε το αντιαναγωγικο και έκανε διάρροιες. Τις διάρροιες λέει οι παιδίατρος δεν τις θέλουμε καθόλου γυρίζουμε στο παλιο γάλα και ας υποφέρει δεν μας πειράζει αφού παίρνει κιλά λεει. Α! Δοκίμασα και τα μπεμπερο dr's brown. Δεν έκαναν τίποτα τσάμπα λεφτά. 

Ότι άλλο θες μου λες...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Καλημερα! Πιστευω οτι εφοσον εχουν παρει το βαρος γεννησης συν 200γρ. που λενε δε χρειαζεται να τα ξυπνας αλλα δε ξερω αν ισχυει κ για τα διδυμακια που λογικα γεννιουνται πιο μικρα..οσο για τους κολικους κ εμεις ειχαμε αλλα εγω δν εδινα μπουκαλι, εχω ακουσει οτι η μαρκα που ανεφερες ειναι πολυ καλη, δοκιμασε την κ προσπαθησε να την βαζεις να ρευεται, το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο κ θελει υπομονη ειδικα με 2 παιδακια! Δινεις κατι για τους κολικους; Εγω εδινα biogaia και ειχα δοκιμασει κ το ινφακολικ αλλα το εκοψα κ συνεχισα το προβιοτικο, δεν μπορω να πω οτι βοηθησε αμεσα αλλα μονο καλο κανει κ επισης καθε μωρακι ειναι διαφορετικο! Καλο κουραγιο κοριτσι μου, μεχρι τους 3 μηνες θα εχουν περασει πιστευω, προσπαθησε να τη βοηθησεις με το ρεψιμο κ αγορασε κ το μπουκαλι που ειπες!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου @Jennak83. Τα πρόωρα που γεννηθηκαν με μικρό βαρος χρειαζεται να τα ξυπνάμε για να φάνε μεχρι να συμπληρώσουν το πρωτο τρίμηνο. Την βαζουμε να ρευεται αλλά το μωρό δεν ρεύεται ή ρευεται μετά από ώρα που την έχουμε βαλει για ύπνο και δυσκολεύεται το μικράκι και κλαιει. Την σηκώνω και τότε ρευεται. Ταλαιπωρείται πολύ. Δοκιμάσαμε infacol αλλά δεν είδαμε διαφορά. Εδω και λίγες μερες δίνω biogaia, ελπίζω να δω καποια διαφορά. 

Καταλαβαίνω ότι είναι ακομη πολυ μικρά και το πεπτικό τους συστημα ειναι πολύ ανώριμο. Υπομονή θα κάνουμε και περιμενουμε να κλεισουν τους τρεις μήνες μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση και δεν υποφέρουν τα μικράκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι να σκασω...Σας ειχα αναφέρει καποια στιγμή ότι πανω απο τον αφαλο εχω πετάξει ενα μικρο εξόγκωμα που προφανως ειναι επιγαστρικη κηλη.Διαβαζω λοιπόν για αυτη τη διασταση των κοιλιακων μυων που ιδεα δεν ειχα οτι συμβαίνει κ με αυτοεξεταση καταλαβαινω οτι το εχω παθει κ εγω...Η κοιλια μου ενω εχω χάσει σχεδόν ολα τα κιλα της εγκυμοσύνης,αντε να εχει μεινει ενα με δυο, μοιάζει ακομα εγκύου στο δεύτερο με τριτο μηνα, είναι χαλαρη κ την αισθάνομαι περίεργα...Την εβδομάδα που μας έρχεται θα παω σε χειρουργό αλλα διαβαζω οτι τα προβλήματα δεν είναι μονο αισθητικα.Εχει καποια κοπελα γνωση επι του θέματος;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

On 1/19/2020 at 6:13 AM, winspert said:

Κοριτσια ειμαι να σκασω...Σας ειχα αναφέρει καποια στιγμή ότι πανω απο τον αφαλο εχω πετάξει ενα μικρο εξόγκωμα που προφανως ειναι επιγαστρικη κηλη.Διαβαζω λοιπόν για αυτη τη διασταση των κοιλιακων μυων που ιδεα δεν ειχα οτι συμβαίνει κ με αυτοεξεταση καταλαβαινω οτι το εχω παθει κ εγω...Η κοιλια μου ενω εχω χάσει σχεδόν ολα τα κιλα της εγκυμοσύνης,αντε να εχει μεινει ενα με δυο, μοιάζει ακομα εγκύου στο δεύτερο με τριτο μηνα, είναι χαλαρη κ την αισθάνομαι περίεργα...Την εβδομάδα που μας έρχεται θα παω σε χειρουργό αλλα διαβαζω οτι τα προβλήματα δεν είναι μονο αισθητικα.Εχει καποια κοπελα γνωση επι του θέματος;

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλά εγώ είμαι σαν 6 μηνών έγκυος και τη νιώθω λίγο περίεργα. Νομίζω όμως επειδή λείπει το μωρό.

Ελπίζω να είναι όλα καλά και να είναι απλά χαλάρωση.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλά εγώ είμαι σαν 6 μηνών έγκυος και τη νιώθω λίγο περίεργα. Νομίζω όμως επειδή λείπει το μωρό.

Ελπίζω να είναι όλα καλά και να είναι απλά χαλάρωση.

Γεια σου κοριτσακι μου.Αν το γκουγκλαρεις υπάρχει τροπος να δεις αν εχεις διασταση βαζοντας τα δαχτυλα στην κοιλια σου.Μπορεις να κανεις αυτοεξεταση αν θες...Εμενα με υποψιασε η κηλη που εχει πεταχτει κ απο εκει αρχισα να ψαχνομαι...Η αλήθεια ειναι οτι εχθες ημουν πολυ στις μαυρες μου.Αν οντως ειναι διασταση,αναλογα το μεγεθος του προβλήματος μπορεί να πάρει μεχρι κ χρονο για να επανελθουν...Θα δουμε την Πέμπτη που θα πάω στο γιατρό...Σε ευχαριστώ για την απάντηση...Τι κάνει το μωρακι σου;Εμενα πιανει με τα χερακια του,στηριζει πολυ το κεφαλακι του,γελαει,ανταποκρινεται στα παιχνιδισματα,λεει μπ ,μ,μας εχει τρελανει..Εχθες το παιδακι μου κοιμηθηκε στις 10 κ ξυπνησε 5:50 ...χορτασαμε υπνο...Πω πω,θα μπορουσα να μιλαω ωρες για τα κατορθώματά του...χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...