Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

Κατερίνα μου μηοως βγάζει δοντάκια κι έχει γκρίνια; 

Τη Δευτερα που ειχαμε παει στην παιδιατρο για εμβολιο μου ειπε οτι εχουμε μελλον ακομα μεχρι να σκασουν. Τα ουλα του τον ταλαιπωρουν εδω και πολυ καιρο βεβαια!Τι να σου πω...ο δικος μου ηταν παντα γκρινιαρης και δυσκολος...Αυτο που θελει ειναι να βαζουμε τραγουδακια, να τον κραταω γυρισμενο ωστε να κοιταζει μπροστα και να μπορει να κουναει χερια και ποδια και να χορευουμε!!Μονο οταν μπουσουλησει ή περπατησει θα σωθουμε πιστευω!!Οσο για το δωματιο, θα πρεπει να του δωσω κι ενα βυζι μαζι για να παει στο δικο του, οποτε προβλεπω να συνεχιζει για πολυυυυ καιρο η "καταληψη" στο κρεβατι μας!:D

Μπραβο σας με τι στερεες!!Τα πατε πολυ καλα!!Εμεις το Σαββατο θα ξεκινησουμε με μπανανουλα...για να δουμε!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

23 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Απλα μετα το γευμα του, μιση ή μια ωρα μετα αν θα φαει θα φαει λιγο, δε πειναει ιδιαιτερα κ τα γευματα του προς το παρον ειναι 100 με 120 γρ. Αλλες μερες ισως λιγοτερο κ αλλες λιγο περισσορερο. Το βραδυ κ μενα θηλαζει 3 φορες..Μακαρι να καταφερω εστω 8 θηλασμους τη μερα, που τους φτανω μαλλον αλλα ποτε δε τους μετραω! Να σε ρωτησω για να αποθηλασεις ποσο καιρο σου πηρε; Δηλ ποσο καιρο πριν πρεπει καποια κοπελα να ξεκινησει τη διαδικασια;

Και μενα βυζακιας ητανε κ μου χει κακοφανει τωρα που με εχει λιγο στο φτυσιμο εκτος απο τη νυχτα, αλιμονο μην κοιμηθουμε ποτε σερι! Θα του κοψω την κρεμα βανιλια ή θα του δινω λιγοτερη και ανα μια μερα. Εμας μας εβλεπε κ γλυφοταν γι αυτο του ξεκινησα κ λιγο νωριτερα τις τροφες χαχχα..πλεον κοιμαται το βραδυ γυρω στις 8 με 9, μετα αργει να ξυπνησει ή ξυπναει για λιγο λογω των δοντιων του μαλλον κ τον ξανακοιμιζω, μετα απο 3 ωρες ξανα κ μετα το πρωι πια. Αλλα πολυ πρωι, μονο σημερα ξυπνησε λιγο πιο αργα κατα τις 7 και..γενικα δε μου κοιμαται ουτε μες την μερα πολυ οπως παλια..μεγαλωνουν τα παιδακια μας! Εχει αλλαξει τοσο πολυ ο δικος μου, 2500 κιλα παιδακι! Παντως ανυπομονω να κοιμηθω ρε κοριτσια εστω ενα 6ωρο σερι! Δε το βλεπω πριν το χρονο ουφ! Εσυ Μαριουλα εισαι πολυ τυχερη με τον υπνο, ειναι υπναρου η δικια σου!

Καταρχην τα 100 με 120 γρ στερρεασ τροφησ εμενα δεν μου ακουγονται κ λιγα...για ρωτα τον παιδιατρο?? Εμενα πχ οταν θα φτασει να τρωει ωσ κ 10 κουτ δεν θα την ταλαιπωρω αλλο αν δεν θελει..που τα 10 κουτ ειναι σχεδον η μιση ποσοτητα απο τα 120γρ..

Οσο για τουσ 8 θηλασμουσ που θεσ να διατηρησεισ αυτο το τηρουμε στην αρχη μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμοσ.. κ για να μην μειωθει η παραγωγη..αλλα κ να τρεφεται κ το μωρο επαρκωσ..

τωρα που ειστε 6 μηνων κ ςχςτε ξεκινησει κ στερρεσ δεν χρειαζονται τοσοι θηλασμοι...οσουσ θελει το μωρο..δεν κινδυνευεισ πια να σου μειωθει το γαλα..

Κοριτσια βοηθηστε καποια..νομιζω σωστα τα λεω..

Οσο για τον αποθηλασμο εμασ ευτυχωα ηταν ςρκετα ανωδυνοσ..τα μεσημερια ετσι κ αλλιωσ δεν θηλαζε γιατι ελειπα στην δουλεια..κ οταν αποφασισα να αποθηλασω εκοψα πρωτα πρωτα τον πρωινο θηλασμο..μετα τπυσ θηλασμουσ κατα την διαρκεια τησ νυχτασ..κ στο τελοσ τον βραδυνο..αυτοσ ειναι κ ο πιο δυσκολοσ..μεσα σε 10 μερεσ συνολικα αποθηλασε..( επιγραμμαριτα στα γραφω..αν θεσ περισσοτερεσ λεπτομ μου το λεσ)ο παιδιατροσ δεν το πιστευε..ευτυχωσ ηταν βολικο το κοριτσι μου..αλλα οσο δυσκολο ηταν για το παιδι..για τη μαμα ειναι χειροτερο νομιζω..μεγαλη εξαρτηση..ακομη υο σκεφτομαι κ δακρυζω..νιωθω λεσ κ κοπηκε ο ομφαλιοσ λωροσ ξανα..δεν περιγραφεται με λογια..16 μηνων αποθηλασε.

Οσο πιο μεγαλο το μωρο τοσο πιο δυσκολπ να υο κοψει..

Τωρα με την 2η απο τη μια σκεφτοναι να θηλασω λιγοτερο..απο την αλλη λεω να το κανω οσο κ με την μεγαλη..θελω να τουσ δωσω ακριβωσ τα ιδια πραγματα.οσο θηλασε η μια τοσο κ η αλλη..νιωθω πωε θα την αδικησω αν τα παρατησω πιο νωροσ(σαν να εχω τυψεισ νιωθω).ελπιζω να τα καταφερω..γιατι ειναι πολυ απαιτητικοσ ο θηλασμπσ..απο τοτε που γεννηθηκε η μεγαλη δεν εχω κοιμηθει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Καλα κανεις κοριτσι μου!!Κι εγω δε βγαινω καθολου...εχει κλειστει κι ο μικρος κι εχει αυξηθει η γκρινια. Δυστυχως ομως ο αντρας μου δουλευει κανονικα και ως οδηγος κυκλοφορει συνεχεια εξω, οποτε πολυ φοβαμαι οτι δε θα την γλιτωσουμε!!Τουλαχιστον, δεν ερχομαστε σε επαφη με τους γονεις...φοβαμαι πολυ για τους δικους μου μ' αυτα που ακουω!Αυτο βεβαια σημαινει οτι εχω μεινει μονη μου ολη την ημερα μ' ενα μωρο που δεν καθεται κατω για περισσοτερο απο 5', ουτε καν οταν κοιμαται...καλα με τον υπνο ημασταν μαλωμενοι απ' οταν γεννηθηκαμε η αληθεια ειναι, οποτε ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα βεβαια και θα ειμαστε ολοι υγιεις και η κουραση αντεχεται!!

Κ εμεις κοριτσακι μου μεσα κλεισμενοι...Ευτυχως μενουμε σε μονοκατοικία κ κατεβαίνω λιγο κατω με τον μικρό...Η μανα μου φυσικα δεν έρχεται κ εμενα οποτε καθολου βοηθεια μεχρι τις 6...Κ εμενα ο άντρας μου δουλευει ακομα κ φοβαμαι μην φερει κατι σπιτι...Τα μωρα μας μοιαζουν πολυ,το εχουμε ξαναπει...Κ εμενα ακομα είναι πολυ απαιτητικός...Θελει πολυ αγκαλια,τραγουδια , πέρα δωθε,κ να βλεπει κ να ακουει τα ζουζουνια κ να χορεύει.Κ ανησυχω που του βαζω στην τηλεόραση τραγουδια μηοως δεν κανει αλλά είναι ο μονος τρόπος προς το παρόν να κατσει λιγο στο ρηλαξ μηπως κ κανω κ κανα φαι...Εμενα μέσα στη μερα πλεον κοιμάται συχνα κ αρκετα αλλα πανω μου εννοείται...Κ τα βραδια ξυπνάμε συχνα πυκνα... Στερεές τροφες ακομα δεν έχουμε αρχίσει...Αφου κλείσει τους 6....

πρίν από 16 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Τη Δευτερα που ειχαμε παει στην παιδιατρο για εμβολιο μου ειπε οτι εχουμε μελλον ακομα μεχρι να σκασουν. Τα ουλα του τον ταλαιπωρουν εδω και πολυ καιρο βεβαια!Τι να σου πω...ο δικος μου ηταν παντα γκρινιαρης και δυσκολος...Αυτο που θελει ειναι να βαζουμε τραγουδακια, να τον κραταω γυρισμενο ωστε να κοιταζει μπροστα και να μπορει να κουναει χερια και ποδια και να χορευουμε!!Μονο οταν μπουσουλησει ή περπατησει θα σωθουμε πιστευω!!Οσο για το δωματιο, θα πρεπει να του δωσω κι ενα βυζι μαζι για να παει στο δικο του, οποτε προβλεπω να συνεχιζει για πολυυυυ καιρο η "καταληψη" στο κρεβατι μας!:D

Μπραβο σας με τι στερεες!!Τα πατε πολυ καλα!!Εμεις το Σαββατο θα ξεκινησουμε με μπανανουλα...για να δουμε!!

Κ εγω κοιμάμαι ακομα με τον μπεμπουλη μου κ νομιζω πως δεν εχει έρθει η ώρα ακόμα να τον αφησω... Είναι πολυ βυζακιας ...Ολη την ωρα κρρμασμενος στο βυζι...Μπορει να κοιμηθει πανω μου με το βυζι στο στομα κ 2 ωρες ανετα...Κ αν το αφησει καποια στιγμή,το ψαχνει αμεσως...Κ πολυ φοβαμαι ότι ίσως να εχω παλι μύκητα απο την πολλη υγρασια...Κ καποιες φορες μου μασαγε το στηθος...Ευτυχως το αντιμετωπισα κ το εχει κοψει τωρα....Για να δουμε...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κ εμεις κοριτσακι μου μεσα κλεισμενοι...Ευτυχως μενουμε σε μονοκατοικία κ κατεβαίνω λιγο κατω με τον μικρό...Η μανα μου φυσικα δεν έρχεται κ εμενα οποτε καθολου βοηθεια μεχρι τις 6...Κ εμενα ο άντρας μου δουλευει ακομα κ φοβαμαι μην φερει κατι σπιτι...Τα μωρα μας μοιαζουν πολυ,το εχουμε ξαναπει...Κ εμενα ακομα είναι πολυ απαιτητικός...Θελει πολυ αγκαλια,τραγουδια , πέρα δωθε,κ να βλεπει κ να ακουει τα ζουζουνια κ να χορεύει.Κ ανησυχω που του βαζω στην τηλεόραση τραγουδια μηοως δεν κανει αλλά είναι ο μονος τρόπος προς το παρόν να κατσει λιγο στο ρηλαξ μηπως κ κανω κ κανα φαι...Εμενα μέσα στη μερα πλεον κοιμάται συχνα κ αρκετα αλλα πανω μου εννοείται...Κ τα βραδια ξυπνάμε συχνα πυκνα... Στερεές τροφες ακομα δεν έχουμε αρχίσει...Αφου κλείσει τους 6....

Κ εγω κοιμάμαι ακομα με τον μπεμπουλη μου κ νομιζω πως δεν εχει έρθει η ώρα ακόμα να τον αφησω... Είναι πολυ βυζακιας ...Ολη την ωρα κρρμασμενος στο βυζι...Μπορει να κοιμηθει πανω μου με το βυζι στο στομα κ 2 ωρες ανετα...Κ αν το αφησει καποια στιγμή,το ψαχνει αμεσως...Κ πολυ φοβαμαι ότι ίσως να εχω παλι μύκητα απο την πολλη υγρασια...Κ καποιες φορες μου μασαγε το στηθος...Ευτυχως το αντιμετωπισα κ το εχει κοψει τωρα....Για να δουμε...

Οντως, τα αγορακια μας μοιαζουν πολυ!Κι εμενα τρελαινεται με τα ζουζουνια αλλα δεν του βαζω να τα βλεπει, μονο να ακουει. Βεβαια, εχω ολη μερα ανοιχτη την τηλεοραση τωρα που ειμαι μονη για να εχω επαφη με τον εξω κοσμο και το ματι του ολο εκει ειναι!Αυτο με τις δουλειες ειναι θεμα ρε γαμωτο...εγω για να φτιαξω ενα φαι και να βαλω σιδερο πρεπει να τον κοιμισω, να καταφερω να συνεχισει τον υπνο του στο καροτσι και μετα εχω ενα μισαωρο, οποτε ο,τι προλαβω καθε φορα!Σημερα για να βγαλω το σιδερο, τον εβαλα στο μαρσιπο και χορευαμε παραλληλα...

Εμενα ευτυχως δε θελει να πιπιλαει ολο το βραδυ. Μολις τον παρει ο υπνος, το αφηνει με φορα κιολας και γυρναει απο την αλλη...χαχαχα!Το κακο ειναι οτι σπανια κοιμαται βαθια, οποτε μετα ολο ξυπναει και ξαναθηλαζει μεχρι να τον παρει ο υπνος. Ασε, μασημα και δαγκωμα εχει πεσει πολυ τωρα με τα ουλα...προσπαθω κι εγω να του το κοψω αλλα δεν το εχω καταφερει μεχρι στιγμης.

Υπομονη κοριτσακι μου...θα στρωσουν και τα δικα μας μπεμπακια...που θα παει!!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, gogouli_ είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και από εμάς. Τι κάνετε; Με την καραντίνα αντί να έχουμε ελεύθερο χρόνο πιάστηκα να κάνω τα πάντα, σας διαβάζω κάθε μέρα αλλά δεν πρόλαβα να γράψω. Εμείς 6 του μηνός κλείνουμε τον 6ο. Έχουμε ξεκινήσει κανονικά τις στερεές. Ευτυχώς τρώει πάρα πολύ καλά και δεν έχουμε πρόβλημα. Συνήθως το πρόγραμμα μας πάει:

9.00 που ξυπνάει θηλασμός 

11.30-12.00 φρούτα (τις βάζω μισό αχλάδι, μισό μήλο και μισή μπανάνα και τα τρώει όλα) 

14.30-15.00 χορτοσουπα (πατάτα καρότο και κολοκύθα γλυκιά, καλά εδώ να δείτε τι μάχη γίνεται χαχαχα) 

Μετά στο ενδιάμεσο κάποια στιγμή κατά τις 5 θηλάζει και μετά 7 τις δίνω ρυζάλευρο. Εκεινο άλλες φορές το τρώει όλο άλλες όχι, ανάλογα πόσο και αν έχει θηλάσει. Και μετά συνήθως κατά τις 9.30 κάνουμε μπανακι, θηλάζει ξανά. Και τις δίνω λίγο ξανά πριν πέσουμε για ύπνο, και το πάει σερί μέχρι το βράδυ. 

Το θέμα το ειχα κι εγώ με το νερό. Δεν το ήθελε καθόλου, αηδιαζε. Τώρα σιγά σιγά πίνει λιγάκι, χτες ήπιε 40 μλ, λίγο λίγο μετά τα γεύματα. Επίσης χλιαρό της αρέσει πιο πολύ από ότι κρύο. 

Εχω κι άλλη απορία. Κορίτσια τα πήγατε στα δωμάτια τους τα μωράκια σας; εγώ δε νιώθω ακόμα έτοιμη να την αφήσω μόνη. Μαρεσει που είμαστε όλοι μαζί.

Εγώ είμαι χαρούμενη! Επιτέλους έφαγε (μέσα σε 1 ώρα βέβαια) όλη την φρουτόκρεμα 130 γραμμάρια (μισό μήλο, μισό αχλάδι και μισή μπανάνα). Ήπιε όμως και 150ml γάλα. Εσύ μετά την φρουτόκρεμα που την τρώει δεν του δίνεις γάλα; 

Εμένα κάνει 4 γεύματα την ημέρα. Στο δεύτερο γεύμα δίνω φρουτόκρεμα και γάλα.

Εγώ με το που έκλεισε τους 3 μήνες τον πήγα στο δωμάτιό του. Μου είπε η παιδίατρος ότι πρέπει να πάει, γιατί μετά δε θα πηγαίνει. Τώρα αν έκανα σωστά δεν ξέρω. Τις πρώτες βραδιές ήταν δύσκολα γιατί μου έλειπε, αλλά τώρα το συνήθισα.

6 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Ειναι δυσκολο αλλα τι να κανουμε...Αν τον αφησεις κατω κλαιει πολυ, οποτε ειμαστε συνεχεια αγκαλιτσα! Πριν ερχονταν οι γονεις μου το πρωι και εγω εκανα τις δουλειες μου οσο τον απασχολουσαν...τωρα το μονο που εχω καταφερει ειναι οταν κοιμαται να τον βαζω στο καροτσι. Ξυπναει κατευθειαν αλλα πανω που παει να αρχισει το κλαμα, τον κουναω και ξανακοιμαται!Ο υπνος του βεβαια σπανια κραταει πανω απο μιση ωρα...Εσυ γιατι κοιμασαι μονο 6 ωρες?Ξυπναει πολυ πρωι?

Θα έχει βαρύνει τώρα και δε θα είναι εύκολο να τον κουβαλάς, αλλά τι να κάνεις. Είναι μεγάλη βοήθεια που έρχονται οι γονείς σου, αλλά καλύτερα που δεν έρχονται τώρα μέχρι να περάσει όλο αυτό. Δηλαδή στο ριλάξ και στο γυμναστήριο δεν κάθεται καθόλου;

Εμένα κοιμάται 7 με 8 ώρες το βράδυ, αλλά εμένα δε με παίρνει αμέσως ο ύπνος. Σήμερα κοιμήθηκα 7 ώρες περίπου, αλλά δεν ήταν συνεχόμενα, γιατί ξύπνησε και του έδωσα πιπίλα. Όταν δεν είναι συνεχόμενος ο ύπνος δεν ξεκουράζομαι. Άσε που μ' αρέσει και πολύ ο ύπνος!!!

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κ εμεις κοριτσακι μου μεσα κλεισμενοι...Ευτυχως μενουμε σε μονοκατοικία κ κατεβαίνω λιγο κατω με τον μικρό...Η μανα μου φυσικα δεν έρχεται κ εμενα οποτε καθολου βοηθεια μεχρι τις 6...Κ εμενα ο άντρας μου δουλευει ακομα κ φοβαμαι μην φερει κατι σπιτι...Τα μωρα μας μοιαζουν πολυ,το εχουμε ξαναπει...Κ εμενα ακομα είναι πολυ απαιτητικός...Θελει πολυ αγκαλια,τραγουδια , πέρα δωθε,κ να βλεπει κ να ακουει τα ζουζουνια κ να χορεύει.Κ ανησυχω που του βαζω στην τηλεόραση τραγουδια μηοως δεν κανει αλλά είναι ο μονος τρόπος προς το παρόν να κατσει λιγο στο ρηλαξ μηπως κ κανω κ κανα φαι...Εμενα μέσα στη μερα πλεον κοιμάται συχνα κ αρκετα αλλα πανω μου εννοείται...Κ τα βραδια ξυπνάμε συχνα πυκνα... Στερεές τροφες ακομα δεν έχουμε αρχίσει...Αφου κλείσει τους 6....

Κι εγώ ήθελα να κατέβω σήμερα στον κήπο, αλλά έβρεχε και θα βρέχει όλες αυτές τις μέρες.

Εγώ του βάζω στο Netflix ή στο YouTube παιδικά. Σήμερα για να φάει φρουτόκρεμα στο ριλάξ έτσι έκανα. Αλλιώς δεν έτρωγε καθόλου. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό, αλλά δε γίνεται. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε δεν πειράζει να βλέπει λίγο τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nikoleta... είπε:

Θα έχει βαρύνει τώρα και δε θα είναι εύκολο να τον κουβαλάς, αλλά τι να κάνεις. Είναι μεγάλη βοήθεια που έρχονται οι γονείς σου, αλλά καλύτερα που δεν έρχονται τώρα μέχρι να περάσει όλο αυτό. Δηλαδή στο ριλάξ και στο γυμναστήριο δεν κάθεται καθόλου;

Εμένα κοιμάται 7 με 8 ώρες το βράδυ, αλλά εμένα δε με παίρνει αμέσως ο ύπνος. Σήμερα κοιμήθηκα 7 ώρες περίπου, αλλά δεν ήταν συνεχόμενα, γιατί ξύπνησε και του έδωσα πιπίλα. Όταν δεν είναι συνεχόμενος ο ύπνος δεν ξεκουράζομαι. Άσε που μ' αρέσει και πολύ ο ύπνος!!!

Ασ' τα...8 κιλα εχει παει...ποναω παντου!!Λογικο μωρε...δεν τον εχουμε και στην τσεπη τον υπνο και 7-8 ωρες δεν τις λες και πολλες για μωρο!Εμενα μπορει να παλευουμε ολο το βραδυ αλλα ενα 10ωρο το περναμε σιγουρα στο κρεβατι. Αααααχχχχ κι εγω του υπνου ημουν!!Αν και εξωτερικα μου μοιαζει παρα πολυ ο μπεμπης, σ' αυτο δυστυχως δε μου πηρε καθολου!!Στο ριλαξ και στο γυμναστηριο θα κατσει ελαχιστα ανα διαστηματα μεσα στη μερα αλλα πρεπει να ειμαι κι εγω διπλα του να τον απασχολω...μονος του ουτε 5'!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Ασ' τα...8 κιλα εχει παει...ποναω παντου!!Λογικο μωρε...δεν τον εχουμε και στην τσεπη τον υπνο και 7-8 ωρες δεν τις λες και πολλες για μωρο!Εμενα μπορει να παλευουμε ολο το βραδυ αλλα ενα 10ωρο το περναμε σιγουρα στο κρεβατι. Αααααχχχχ κι εγω του υπνου ημουν!!Αν και εξωτερικα μου μοιαζει παρα πολυ ο μπεμπης, σ' αυτο δυστυχως δε μου πηρε καθολου!!Στο ριλαξ και στο γυμναστηριο θα κατσει ελαχιστα ανα διαστηματα μεσα στη μερα αλλα πρεπει να ειμαι κι εγω διπλα του να τον απασχολω...μονος του ουτε 5'!!

Και 10 ώρες δεν πεινάει ο δικός σου;

Αχ μου λείπει πολύ ο ύπνος. Άλλοι χορταίνουν ύπνο στην καραντίνα κι εμείς κουραζόμαστε πιο πολύ. Πιο μετά σκέψου θα παρακαλάμε να ξυπνήσουν για να πάνε στο σχολείο και δε θα ξυπνάνε.

Εμένα ευτυχώς κάθεται στο γυμναστήριο και στο ριλάξ πολύ ώρα. Μερικές φορές τον παίρνει και ο ύπνος εκεί, οπότε άνετα κάνω όλες τις δουλειές. Κι εμένα κάπου στα 8 κιλά θα είναι και ενώ δεν τον περπατάω όλη μέρα πονάει η πλάτη μου, φαντάζομαι εσύ πως θα πονάς. Μόνο το βράδυ πριν το τελευταίο τάισμα πιο πολύ γκρινιάζει. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα γκρινιάζει και θέλει να τον περπατάς.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikoleta... είπε:

Εγώ είμαι χαρούμενη! Επιτέλους έφαγε (μέσα σε 1 ώρα βέβαια) όλη την φρουτόκρεμα 130 γραμμάρια (μισό μήλο, μισό αχλάδι και μισή μπανάνα). Ήπιε όμως και 150ml γάλα. Εσύ μετά την φρουτόκρεμα που την τρώει δεν του δίνεις γάλα; 

Εμένα κάνει 4 γεύματα την ημέρα. Στο δεύτερο γεύμα δίνω φρουτόκρεμα και γάλα.

Εγώ με το που έκλεισε τους 3 μήνες τον πήγα στο δωμάτιό του. Μου είπε η παιδίατρος ότι πρέπει να πάει, γιατί μετά δε θα πηγαίνει. Τώρα αν έκανα σωστά δεν ξέρω. Τις πρώτες βραδιές ήταν δύσκολα γιατί μου έλειπε, αλλά τώρα το συνήθισα.

Θα έχει βαρύνει τώρα και δε θα είναι εύκολο να τον κουβαλάς, αλλά τι να κάνεις. Είναι μεγάλη βοήθεια που έρχονται οι γονείς σου, αλλά καλύτερα που δεν έρχονται τώρα μέχρι να περάσει όλο αυτό. Δηλαδή στο ριλάξ και στο γυμναστήριο δεν κάθεται καθόλου;

Εμένα κοιμάται 7 με 8 ώρες το βράδυ, αλλά εμένα δε με παίρνει αμέσως ο ύπνος. Σήμερα κοιμήθηκα 7 ώρες περίπου, αλλά δεν ήταν συνεχόμενα, γιατί ξύπνησε και του έδωσα πιπίλα. Όταν δεν είναι συνεχόμενος ο ύπνος δεν ξεκουράζομαι. Άσε που μ' αρέσει και πολύ ο ύπνος!!!

Κι εγώ ήθελα να κατέβω σήμερα στον κήπο, αλλά έβρεχε και θα βρέχει όλες αυτές τις μέρες.

Εγώ του βάζω στο Netflix ή στο YouTube παιδικά. Σήμερα για να φάει φρουτόκρεμα στο ριλάξ έτσι έκανα. Αλλιώς δεν έτρωγε καθόλου. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό, αλλά δε γίνεται. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε δεν πειράζει να βλέπει λίγο τηλεόραση.

Σήμερα ας πούμε έφαγε μισό μήλο, ένα αχλάδι και λίγο παραπάνω από μισή μπανάνα, στο μουλτι έγραφε 200ml, το έφαγε όλο και μετά την παλευα να πιει λίγο νεράκι. Δε θήλασε καθόλου μετά από γεύματα, θηλασμους κάναμε 4, έναν στο ξύπνημα, έναν στις 3.3ο που κοιμήθηκε για μεσημέρι αγκαλίτσα στο κρεβάτι, έναν στις 9 μετά το μπάνιο και έναν στις 11 για νάνι. Τώρα στις 9 ξανά. 

Γενικά είναι πολύ εύκολο μωρό, φτου φτου! Θέλει να ασχολείσαι μαζί της αλλά δεν κλαίει, κι έχει καλό προγραμμα! Εγώ την ταΐζω στο καρεκλάκι της. Το κορυφαίο ειναι ότι την παίρνει ο ύπνος εκεί που τρώει, αποθέωση είναι χαχαχαχα Ευτυχώς ξαπλώνει το καρεκλάκι και την αφήνω επιτόπου και κοιμάται. Μας έσωσε το συγκεκριμένο γιατί κάθεται πολύ εκεί, και όταν τρώμε, και όταν πίνουμε καφέ στο σαλόνι. Θέλει να είναι καθιστή η κυρία σαν εμάς χαχαχα 

  • Μου αρέσει 5

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

μας τα εκοψαν ολα τωρα θελουν να μας κοψουν και το χαμογελο μας εχουν φερει την τρομολαγνια και εχουμε χασει την ορεξη μας για ζωη αλλα οτι και να κανουν η Ελλαδα δεν λυγιζει και ουτε οι Ελληνες θα αποδειξουμε για ακομη μια φορα οτι ειμαστε ακομα ζωντανοι

  • Μου αρέσει 3

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Και 10 ώρες δεν πεινάει ο δικός σου;

Αχ μου λείπει πολύ ο ύπνος. Άλλοι χορταίνουν ύπνο στην καραντίνα κι εμείς κουραζόμαστε πιο πολύ. Πιο μετά σκέψου θα παρακαλάμε να ξυπνήσουν για να πάνε στο σχολείο και δε θα ξυπνάνε.

Εμένα ευτυχώς κάθεται στο γυμναστήριο και στο ριλάξ πολύ ώρα. Μερικές φορές τον παίρνει και ο ύπνος εκεί, οπότε άνετα κάνω όλες τις δουλειές. Κι εμένα κάπου στα 8 κιλά θα είναι και ενώ δεν τον περπατάω όλη μέρα πονάει η πλάτη μου, φαντάζομαι εσύ πως θα πονάς. Μόνο το βράδυ πριν το τελευταίο τάισμα πιο πολύ γκρινιάζει. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα γκρινιάζει και θέλει να τον περπατάς.

Καλε ναι!!Συνεχεια!!Δε μιλαω για συνεχομενο υπνο...που τετοια τυχη?!!!Ο δικος μου σερι κοιμαται μαξ 2 ωρες στον πρωτο υπνο...μετα καθε 1 ωρα ή και λιγοτερο θηλαζει!Τουλαχιστον ομως ειμααστε ξαπλα!!Φτου φτου ο δικος σου μην τον ματιασουμε!!!Μεγαλη υποθεση να καθεται το μωρο και να μπορεις να κανεις τις δουλειες σου...

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, gogouli_ είπε:

Σήμερα ας πούμε έφαγε μισό μήλο, ένα αχλάδι και λίγο παραπάνω από μισή μπανάνα, στο μουλτι έγραφε 200ml, το έφαγε όλο και μετά την παλευα να πιει λίγο νεράκι. Δε θήλασε καθόλου μετά από γεύματα, θηλασμους κάναμε 4, έναν στο ξύπνημα, έναν στις 3.3ο που κοιμήθηκε για μεσημέρι αγκαλίτσα στο κρεβάτι, έναν στις 9 μετά το μπάνιο και έναν στις 11 για νάνι. Τώρα στις 9 ξανά. 

Γενικά είναι πολύ εύκολο μωρό, φτου φτου! Θέλει να ασχολείσαι μαζί της αλλά δεν κλαίει, κι έχει καλό προγραμμα! Εγώ την ταΐζω στο καρεκλάκι της. Το κορυφαίο ειναι ότι την παίρνει ο ύπνος εκεί που τρώει, αποθέωση είναι χαχαχαχα Ευτυχώς ξαπλώνει το καρεκλάκι και την αφήνω επιτόπου και κοιμάται. Μας έσωσε το συγκεκριμένο γιατί κάθεται πολύ εκεί, και όταν τρώμε, και όταν πίνουμε καφέ στο σαλόνι. Θέλει να είναι καθιστή η κυρία σαν εμάς χαχαχα 

Α, εντάξει τρώει εσένα μιά χαρά και τυχερή είσαι που είναι εύκολο μωρό! Εγώ σήμερα του έκανα μισό μίλο, μισή μπανάνα και 3 τέταρτα από αχλάδι και τα ζύγισα με ζυγαριά και έγραφε 167 γραμμάρια. Έφαγε τα 117 γραμμάρια εμένα. Εμένα με βολεύει και τα αλέθω με το μπλέντερ χειρός πιο καλά. Στο multi μου έμεναν κομματάκια στην αρχή που έκανα πολύ λίγο.

Κι εγώ θέλω όταν ανοίξουν τα μαγαζιά να πάω να ψάξω για καρεκλάκι, γιατί κι εμένα του αρέσει να κάθεται τώρα. Βέβαια με βοήθεια κάθεται δεν μπορεί ακόμα να κάτσει από μόνος του. Καλή ιδέα αυτή να πηγαίνει πίσω η πλάτη και να κοιμάται. 

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Καλε ναι!!Συνεχεια!!Δε μιλαω για συνεχομενο υπνο...που τετοια τυχη?!!!Ο δικος μου σερι κοιμαται μαξ 2 ωρες στον πρωτο υπνο...μετα καθε 1 ωρα ή και λιγοτερο θηλαζει!Τουλαχιστον ομως ειμααστε ξαπλα!!Φτου φτου ο δικος σου μην τον ματιασουμε!!!Μεγαλη υποθεση να καθεται το μωρο και να μπορεις να κανεις τις δουλειες σου...

Τιιιι; Άρα εσύ δεν κοιμάσαι καθόλου. Γιατί αν ξυπνάει κάθε 2 ώρες στην καλύτερη εσύ δεν προλαβαίνεις να κοιμηθείς.

Είμαι τυχερή μου είπε η παιδίατρος που κάνει 4 γεύματα τη μέρα. Έτσι δε χρειάζεται όλη μέρα να τον ταΐζω. Μόνο με την φρουτόκρεμα τώρα τρώω πολύ ώρα γιατί αργεί να φάει. Εννοείται μεγάλη υπόθεση να μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

εχουμε ξεκινησει τροφες εδω και 1,5 βδομαδα (χορτοσουπα και αχλαδι,μπανανα) και απο χθες το μωρακι μου εκανε πολυ σκληρα κακα σαν πετραδακια. Ποναει πολυ και κλαιει, εχει δυσκοιλιοτητα.. Αντιμετωπισε καμια κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Floo είπε:

Κοριτσια καλησπερα!

εχουμε ξεκινησει τροφες εδω και 1,5 βδομαδα (χορτοσουπα και αχλαδι,μπανανα) και απο χθες το μωρακι μου εκανε πολυ σκληρα κακα σαν πετραδακια. Ποναει πολυ και κλαιει, εχει δυσκοιλιοτητα.. Αντιμετωπισε καμια κατι παρομοιο;

Μπορείς να βάζεις την μπανάνα μέρα παρά μέρα ή κ κάθε 2 μέρες κ να βάλεις στην φρουτοκρεμα μηλαρακι ή αβοκάντο:-D στην χορτοσουπα αν την κάνεις με πατάτα καρότο,αντί της πατάτας βάλε γλυκοπατάτα,βοηθάει στο εντρερακι.κ αύξησε κ λίγο τα υγρά,δηλ το γαλατακι:-D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MumMaria είπε:

Μπορείς να βάζεις την μπανάνα μέρα παρά μέρα ή κ κάθε 2 μέρες κ να βάλεις στην φρουτοκρεμα μηλαρακι ή αβοκάντο:-D στην χορτοσουπα αν την κάνεις με πατάτα καρότο,αντί της πατάτας βάλε γλυκοπατάτα,βοηθάει στο εντρερακι.κ αύξησε κ λίγο τα υγρά,δηλ το γαλατακι:-D

Αν δεν ειναι γλυκοπατατα δεν την τρωμε! Χαχα! Μονο αυτη της αρεσει..

εκοψα την μπανανα και θα δουμε.. θα της βαλω κ αβοκαντο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Floo είπε:

Αν δεν ειναι γλυκοπατατα δεν την τρωμε! Χαχα! Μονο αυτη της αρεσει..

εκοψα την μπανανα και θα δουμε.. θα της βαλω κ αβοκαντο!

Βάλε ναι,εμένα σκέψου την φρουτοκρεμα χωρίς αβοκάντο δεν την τρώει,αμ τι;;χααχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...