Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Jennak83 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, εγω γω στο μυαλο μου θα ηθελα να καταφερω να θηλασω ως το χρονο ιδανικα...τωρα αυτα αλλαζουν φανταζομαι οσο πλησιαζει αυτη η ωρα! 

Οσο για το φαγητο, στις οδηγιες γραφει οτι ενα πληρες γευμα ειναι 200 γρ τουλαχιστον αλλα ειναι αρχη ακομα αν σου φαει 150 μου ειπε παλι καλα να λες..εμενα τρωει 85 με 100 γρ σε γενικες γραμμες, κυριως το μεσημεριανο τρωει λιγο. Εδω κ 3 μερες γκρινιαζει απιστευτα κ δε κοιμαται, χθες 12 παρα τον καταφερα..ξυπναγε. Μαλλον εχει τα δοντια του, αλλα ποσο καιρο κανουν ρε κοριτσια πριν κανα μηνα παλι το δοντια λεγαμε, μπορει να ειμαι κ στο αλμα 23 26 γιατι με διορθωμενη πητ με πιανει αλλα μεχρι πριν 3 μερες ηταν πολυ καλος! Τι να πω...εχω απελπιστει αυτες τις μερες...του εδωσα ντεπον τωρα να δουμε πως θα παει το βραδυ  

Ναι συμπληρωνεις, ειδικα τωρα που δεν τρωνε ακομα πολυ. Ολη μερα ταισμα κ μεις! 

Τζένη κι εμείς τα ίδια, πολύ γκρίνια και κλάμα τρεις μέρες τώρα. Βέβαια μπήκε 26η εβδομάδα, οπότε μπορεί να είναι και άλμα, αλλά ξαφνικά μεταλαχτηκε σε άλλο παιδί. Κι εγώ είχα σκεφτεί χτες να δώσω ντεπον, γιατί αναρωτιόμουν αν πονάει πουθενά. Ας ελπίσουμε να συνέλθουν σύντομα. Αχ τι θα τραβήξουμε και με αυτά τα δόντια!!! 

5 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Σορυ που πετάγομαι,αυτό που είπες ότι είναι σαν άλλο παιδί,το περάσαμε κι εμείς πρόσφατα,γκρίνια δίχως λόγο για κάνα δυο βδομάδες κ μετά τέλος,ξαναγύρισε στα ίδια,είναι πολύ ησυχο,χαμογελαστό κ καλοβολο αγοράκι! Τελικά μάλλον περνούσε άλμα ανάπτυξης,οπότε κάτι τέτοιο μυρίζομαι κ στην περίπτωση σας:-P να σου ζήσει το παιδάκι σου:x

Ευχαριστώ πολύ!!! Μάλλον για άλμα το βλέπω κι εγώ, είμαστε 26η εβδομάδα! Να σου ζησει το αγοράκι σου! 

Επίσης έχω να πω ένα κατόρθωμα, ήπιε 90 ml νερό σήμερα, έχω συγκλονιστει χαχαχα

  • Χαχα 2

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, gogouli_ είπε:

Τζένη κι εμείς τα ίδια, πολύ γκρίνια και κλάμα τρεις μέρες τώρα. Βέβαια μπήκε 26η εβδομάδα, οπότε μπορεί να είναι και άλμα, αλλά ξαφνικά μεταλαχτηκε σε άλλο παιδί. Κι εγώ είχα σκεφτεί χτες να δώσω ντεπον, γιατί αναρωτιόμουν αν πονάει πουθενά. Ας ελπίσουμε να συνέλθουν σύντομα. Αχ τι θα τραβήξουμε και με αυτά τα δόντια!!! 

Ευχαριστώ πολύ!!! Μάλλον για άλμα το βλέπω κι εγώ, είμαστε 26η εβδομάδα! Να σου ζησει το αγοράκι σου! 

Επίσης έχω να πω ένα κατόρθωμα, ήπιε 90 ml νερό σήμερα, έχω συγκλονιστει χαχαχα

Αγάπη ναι είστε στο άλμα 23-26 και μάλιστα στην κορύφωσή του, που είναι η 26η εβδομάδα! Υπομονούλααααα


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, linaa είπε:

οταv ξεκιvαvε οι στερεες τροφες διvουv κ vερο μηπως vα τηv ξαvαρωτησεις ισως το θεωρησε δεδομεvο οτι το ξερεις.

Την ρώτησα και μου είπε ότι αφού θα συμπληρώνω με γάλα δε χρειάζεται μου είπε ακόμα νερό. Θα την ρωτήσω πάλι στις 2 Απριλίου που θα έρθει να τον δει.

10 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Αχ κοριτσια δεν προλαβαινω να διαβασω οσα γραψατε.. @Nikoleta... k οσεσ ξεκινατε τωρα τα φρουτα..το μηλο στον ατμομαγειρα γινεται πολυ πιο γλυκο..ργω εβαλα κ το αχλαδι σημερα..μπορειτε να τα βρασετε αν δεν εχετε ατμομαγειρα.επισησ γινονται  αλοιφη ετσι..

Δεν το ήξερα αυτό. Το αγοράζω όλα κάποιες μέρες πιο πριν για να είναι αρκετά ώριμα. Ατμομάγειρα δεν έχω θα δοκιμάσω το βράσιμο. Με το ραβδονπλέντερ χειρός μου γίνονται αλοιφή, γιατί στο multi όλο και κάποια κομματάκια μου αφήνει. Στο μπλέντερ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Την ρώτησα και μου είπε ότι αφού θα συμπληρώνω με γάλα δε χρειάζεται μου είπε ακόμα νερό. Θα την ρωτήσω πάλι στις 2 Απριλίου που θα έρθει να τον δει.

Δεν το ήξερα αυτό. Το αγοράζω όλα κάποιες μέρες πιο πριν για να είναι αρκετά ώριμα. Ατμομάγειρα δεν έχω θα δοκιμάσω το βράσιμο. Με το ραβδονπλέντερ χειρός μου γίνονται αλοιφή, γιατί στο multi όλο και κάποια κομματάκια μου αφήνει. Στο μπλέντερ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Σ' ευχαριστώ!

Κ εγω προσφατα το ανακαλυψα..σε υφη γινονται σαν αυτεσ του εμποριου στα βαζακια..κ ειναο κ πιο γλυκα ετσι..κ το μηλο κ το αχλαδι..5λρπτα αρκουν..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημέρα....Τι κανετε;Ειναι φοβερό αυτο που ζουμε. Πρωτα δεν σταματαγαμε να μιλαμε κ τωρα ενω ειμαστε κλεισμενες μεσα,χαθηκαμε...Πειτε κανα νεο...Εμεις στις 10 του μήνα γινόμαστε 6 μηνων κ θα ξεκινήσουμε φαγητουλι...Ξεκιναμε με πατάτα ή γλυκοπατατα για 3 μερες ,μετα προσθέτουμε καροτο αλλες τρεις κ μετα κολοκυθι αλλες τρεις...Κ μετα ξεκιναμε κ φρουτα...Θα ξεκινουσαμε το φαγητό απο σημερα αλλα λογω καταστασης αργησα να παραγγειλω κουταλακια κ καρεκλακι κ θα ερθουν την αλλη εβδομάδα...Εχθες ειχαμε κ παιδιατρο...Καναμε παλι εμβολιο κ ηπιε κ τη δεύτερη δοση του ποσιμου... Δυστυχώς αυτη τη φορα μου εκανε λιγα δεκατακια κ ειχε γκρινιτσα... Το αγορακι μου ειναι  7120 κ 69 εκ....Εχει αλλαξει παρα πολυ κ μερα με τη μερα αλλαζει περισσότερο...Πλεον θα κατσει κ μονος του κατω...του εχω βαλει αφρωδες υλικο κ τα παιχνιδακια του κ απασχολείται...γυρναει κ μπρουμυτα απο ανάσκελα...κ μετά από λίγο ζητάει βοήθεια να τον ξαναγυρισω ανάσκελα....χαχαχα....Βεβαια περναμε κ φασεις οπου κλαιει κ με θελει συνεχεια κοντά...Ειμαστε κ σε αλμα....ειναι κ το αγχος του αποχωρισμού...Ειμαι ερωτευμένη παντως με το αστεράκι μου...Αυτα τα λιγα...Τωρα κοιμαται...στην αγκαλια μου φυσικα...γι αυτο κ βρηκα χρονο να σας γραψω....

  • Μου αρέσει 7

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , winspert είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα....Τι κανετε;Ειναι φοβερό αυτο που ζουμε. Πρωτα δεν σταματαγαμε να μιλαμε κ τωρα ενω ειμαστε κλεισμενες μεσα,χαθηκαμε...Πειτε κανα νεο...Εμεις στις 10 του μήνα γινόμαστε 6 μηνων κ θα ξεκινήσουμε φαγητουλι...Ξεκιναμε με πατάτα ή γλυκοπατατα για 3 μερες ,μετα προσθέτουμε καροτο αλλες τρεις κ μετα κολοκυθι αλλες τρεις...Κ μετα ξεκιναμε κ φρουτα...Θα ξεκινουσαμε το φαγητό απο σημερα αλλα λογω καταστασης αργησα να παραγγειλω κουταλακια κ καρεκλακι κ θα ερθουν την αλλη εβδομάδα...Εχθες ειχαμε κ παιδιατρο...Καναμε παλι εμβολιο κ ηπιε κ τη δεύτερη δοση του ποσιμου... Δυστυχώς αυτη τη φορα μου εκανε λιγα δεκατακια κ ειχε γκρινιτσα... Το αγορακι μου ειναι  7120 κ 69 εκ....Εχει αλλαξει παρα πολυ κ μερα με τη μερα αλλαζει περισσότερο...Πλεον θα κατσει κ μονος του κατω...του εχω βαλει αφρωδες υλικο κ τα παιχνιδακια του κ απασχολείται...γυρναει κ μπρουμυτα απο ανάσκελα...κ μετά από λίγο ζητάει βοήθεια να τον ξαναγυρισω ανάσκελα....χαχαχα....Βεβαια περναμε κ φασεις οπου κλαιει κ με θελει συνεχεια κοντά...Ειμαστε κ σε αλμα....ειναι κ το αγχος του αποχωρισμού...Ειμαι ερωτευμένη παντως με το αστεράκι μου...Αυτα τα λιγα...Τωρα κοιμαται...στην αγκαλια μου φυσικα...γι αυτο κ βρηκα χρονο να σας γραψω....

Τελειος ειναι ο μικρος σου αγαπη φτου φτου! Αντε με το καλο να αρχισουμε και τις τροφες και εμεις θα ξεκινησουμε μετα τις 23 του μηνα που γινεται 6 μηνων! Εμενα ρε γαμωτο ειχε το τριτο εμβολιο στις 18 Μαρτιου αλλα το χασαμε, ο παιδιατρος εχει κλεισει απο πολυ νωρις και θα ανοιξει μετα το Πασχα! Ειχε κρουσματα στο περιβαλλον του και δεν το διακινδυνευει.. Κι εγω ειμαι ερωτευμενη με τον αντρακο μου πολυ, κανει χαρουλες ολη τη μερα και η μανουλα λιωνει!

Σε λιγο καιρο θα εχουμε και μετακομιση, περιμενουμε να τελειωσει ολη αυτη η τρελα για να γυρισουμε στο πατρικο του αντρα μου. Θελουμε να το βαψουμε και να μπουμε..αντε να δουμε ποτε! Γραψτε νεακια και οι υπολοιπεεεεες

  • Μου αρέσει 6

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα....Τι κανετε;Ειναι φοβερό αυτο που ζουμε. Πρωτα δεν σταματαγαμε να μιλαμε κ τωρα ενω ειμαστε κλεισμενες μεσα,χαθηκαμε...Πειτε κανα νεο...Εμεις στις 10 του μήνα γινόμαστε 6 μηνων κ θα ξεκινήσουμε φαγητουλι...Ξεκιναμε με πατάτα ή γλυκοπατατα για 3 μερες ,μετα προσθέτουμε καροτο αλλες τρεις κ μετα κολοκυθι αλλες τρεις...Κ μετα ξεκιναμε κ φρουτα...Θα ξεκινουσαμε το φαγητό απο σημερα αλλα λογω καταστασης αργησα να παραγγειλω κουταλακια κ καρεκλακι κ θα ερθουν την αλλη εβδομάδα...Εχθες ειχαμε κ παιδιατρο...Καναμε παλι εμβολιο κ ηπιε κ τη δεύτερη δοση του ποσιμου... Δυστυχώς αυτη τη φορα μου εκανε λιγα δεκατακια κ ειχε γκρινιτσα... Το αγορακι μου ειναι  7120 κ 69 εκ....Εχει αλλαξει παρα πολυ κ μερα με τη μερα αλλαζει περισσότερο...Πλεον θα κατσει κ μονος του κατω...του εχω βαλει αφρωδες υλικο κ τα παιχνιδακια του κ απασχολείται...γυρναει κ μπρουμυτα απο ανάσκελα...κ μετά από λίγο ζητάει βοήθεια να τον ξαναγυρισω ανάσκελα....χαχαχα....Βεβαια περναμε κ φασεις οπου κλαιει κ με θελει συνεχεια κοντά...Ειμαστε κ σε αλμα....ειναι κ το αγχος του αποχωρισμού...Ειμαι ερωτευμένη παντως με το αστεράκι μου...Αυτα τα λιγα...Τωρα κοιμαται...στην αγκαλια μου φυσικα...γι αυτο κ βρηκα χρονο να σας γραψω....

Μπραβο σας!!!Πολυ καλος ο μπεμπακος!!Καλη αρχη με το φαγακι!!Πολυ δυσκολη περιοδος πραγματι...ψυχολογικα κυριως γιατι υπαρχει πολυ αγχος και φοβος που πρεπει να διαχειριστουμε. Θα περασει ομως βρε κοριτσια...υπομονη και θετικη σκεψη!!!Αχχχχ...εντωμεταξυ ολοι τωρα εχουν απλετο χρονο ενω εγω που δεν εχω βοηθεια πλεον νιωθω οτι δεν προλαβαινω τιποτα...νομιζω οτι οι περισσοτερες σ' αυτην την κατασταση ειμαστε και γι' αυτο δεν εμφανιζομαστε συχνα!

Εμεις ξεκινησαμε φρουτα (με σειρα μπανανα - αχλαδι - μηλο)εδω και 1 εβδομαδα...δεν μπορω να πω οτι τα πηγαινουμε καλα!!Σημερα μονο υπηρξε βελτιωση...ελπιζω να μην ηταν τυχαιο και να συνεχισουμε ετσι!!Τη Δευτερα ξεκιναμε και λαχανικα (πατατα αρχικα, μετα κολοκυθι και μετα καροτο). Κατα τα αλλα, συνεχιζουμε να μην κοιμομαστε και να μην καθομαστε κατω με τιποτα!!Τωρα εχει αρχισει να μουρμουριζει για να νανουριζεται και εχουμε και μουρμουρητο ολη νυχτα...μας κοροιδευει...ολο νανουριζεται αλλα απο υπνο τιποτα χαχαχα!!Αυτον το μηνα δεν εχουμε εμβολιο, οποτε ειπαμε με την παιδιατρο να μην παμε καθολου λογω της καταστασης...την γλιτωσε ο μικρουλης χιχι!!

 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα....Τι κανετε;Ειναι φοβερό αυτο που ζουμε. Πρωτα δεν σταματαγαμε να μιλαμε κ τωρα ενω ειμαστε κλεισμενες μεσα,χαθηκαμε...Πειτε κανα νεο...Εμεις στις 10 του μήνα γινόμαστε 6 μηνων κ θα ξεκινήσουμε φαγητουλι...Ξεκιναμε με πατάτα ή γλυκοπατατα για 3 μερες ,μετα προσθέτουμε καροτο αλλες τρεις κ μετα κολοκυθι αλλες τρεις...Κ μετα ξεκιναμε κ φρουτα...Θα ξεκινουσαμε το φαγητό απο σημερα αλλα λογω καταστασης αργησα να παραγγειλω κουταλακια κ καρεκλακι κ θα ερθουν την αλλη εβδομάδα...Εχθες ειχαμε κ παιδιατρο...Καναμε παλι εμβολιο κ ηπιε κ τη δεύτερη δοση του ποσιμου... Δυστυχώς αυτη τη φορα μου εκανε λιγα δεκατακια κ ειχε γκρινιτσα... Το αγορακι μου ειναι  7120 κ 69 εκ....Εχει αλλαξει παρα πολυ κ μερα με τη μερα αλλαζει περισσότερο...Πλεον θα κατσει κ μονος του κατω...του εχω βαλει αφρωδες υλικο κ τα παιχνιδακια του κ απασχολείται...γυρναει κ μπρουμυτα απο ανάσκελα...κ μετά από λίγο ζητάει βοήθεια να τον ξαναγυρισω ανάσκελα....χαχαχα....Βεβαια περναμε κ φασεις οπου κλαιει κ με θελει συνεχεια κοντά...Ειμαστε κ σε αλμα....ειναι κ το αγχος του αποχωρισμού...Ειμαι ερωτευμένη παντως με το αστεράκι μου...Αυτα τα λιγα...Τωρα κοιμαται...στην αγκαλια μου φυσικα...γι αυτο κ βρηκα χρονο να σας γραψω....

Καλησπέρα! Όντως χαθήκαμε. Εύχομαι να τα πάτε μιά χαρά με το φαγητό! Εγώ πριν 2 βδομάδες ξεκίνησα στερεές τροφές. Με την φρουτόκρεμα δεν τα πάμε πολύ καλά. Χθες ήρθε η παιδίατρος για να κάνει εμβόλιο στον μικρό, αλλά δεν του έκανε γιατί έχει φαρυγγίτιδα, βήχει ο κακομοίρης. Οπότε θα την πάρω τηλέφωνο σε 1 βδομάδα μου είπε να έρθει πάλι να του κάνει. Εμένα στις 8 του μήνα γίνεται 6 μηνών και είναι 8 κιλά και 70 εκατοστά. Μήπως είναι χοντρούλης που είναι 8 κιλά; Αλλά είναι στο πράσινο στην καμπύλη.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Όντως χαθήκαμε. Εύχομαι να τα πάτε μιά χαρά με το φαγητό! Εγώ πριν 2 βδομάδες ξεκίνησα στερεές τροφές. Με την φρουτόκρεμα δεν τα πάμε πολύ καλά. Χθες ήρθε η παιδίατρος για να κάνει εμβόλιο στον μικρό, αλλά δεν του έκανε γιατί έχει φαρυγγίτιδα, βήχει ο κακομοίρης. Οπότε θα την πάρω τηλέφωνο σε 1 βδομάδα μου είπε να έρθει πάλι να του κάνει. Εμένα στις 8 του μήνα γίνεται 6 μηνών και είναι 8 κιλά και 70 εκατοστά. Μήπως είναι χοντρούλης που είναι 8 κιλά; Αλλά είναι στο πράσινο στην καμπύλη.

Περαστικα κοριτσακι μου... Ανυπομονω κ εγω να αρχίσουμε...Μου φαίνεται πολυ σπουδαιο που θα αρχίσει να τρωει κ φαγητουλι εκτος απο γαλατακι...Σα να μεγαλωσε ξαφνικα πολυ...Μια χαρα ειναι το παιδακι σου,το ειπες κ μονη σου,ειναι στι πράσινο στην καμπυλη...Εμενα στις καμπυλες ειναι λιγο πιο πανω απο το μεσο ορο στο υψος κ λιγο πιο κατω απο το μεσο ορο στο βαρος ...

Just now, katerinaki 86 είπε:

Μπραβο σας!!!Πολυ καλος ο μπεμπακος!!Καλη αρχη με το φαγακι!!Πολυ δυσκολη περιοδος πραγματι...ψυχολογικα κυριως γιατι υπαρχει πολυ αγχος και φοβος που πρεπει να διαχειριστουμε. Θα περασει ομως βρε κοριτσια...υπομονη και θετικη σκεψη!!!Αχχχχ...εντωμεταξυ ολοι τωρα εχουν απλετο χρονο ενω εγω που δεν εχω βοηθεια πλεον νιωθω οτι δεν προλαβαινω τιποτα...νομιζω οτι οι περισσοτερες σ' αυτην την κατασταση ειμαστε και γι' αυτο δεν εμφανιζομαστε συχνα!

Εμεις ξεκινησαμε φρουτα (με σειρα μπανανα - αχλαδι - μηλο)εδω και 1 εβδομαδα...δεν μπορω να πω οτι τα πηγαινουμε καλα!!Σημερα μονο υπηρξε βελτιωση...ελπιζω να μην ηταν τυχαιο και να συνεχισουμε ετσι!!Τη Δευτερα ξεκιναμε και λαχανικα (πατατα αρχικα, μετα κολοκυθι και μετα καροτο). Κατα τα αλλα, συνεχιζουμε να μην κοιμομαστε και να μην καθομαστε κατω με τιποτα!!Τωρα εχει αρχισει να μουρμουριζει για να νανουριζεται και εχουμε και μουρμουρητο ολη νυχτα...μας κοροιδευει...ολο νανουριζεται αλλα απο υπνο τιποτα χαχαχα!!Αυτον το μηνα δεν εχουμε εμβολιο, οποτε ειπαμε με την παιδιατρο να μην παμε καθολου λογω της καταστασης...την γλιτωσε ο μικρουλης χιχι!!

 

Εμενα εχθες κ σημερα λογω εμβολιου εχει πολλη γκρινια...Γενικα εχει στρωσει αρκετα...Βεβαια πρεπει να ειμαστε κ στο αλμα 23-26...ολα μαζι...Κ εμενα νανουριζεται καποιες φορες αλλα δεν τα καταφέρνει να κοιμηθει...Στη συνεχεια σιγουρα θα παει καλύτερα στο φαγητουλι του...Αστα απο βοήθεια κ εγω τίποτα...Η μανα μου φυσικα δεν έρχεται καθόλου κ ο ανυρας μου μολις προχθές σταματησε απο τη δουλειά κ προσπαθει να κανει καποιες δουλειές στην αυλη οπότε μονη μου παλευω ...

3 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Τελειος ειναι ο μικρος σου αγαπη φτου φτου! Αντε με το καλο να αρχισουμε και τις τροφες και εμεις θα ξεκινησουμε μετα τις 23 του μηνα που γινεται 6 μηνων! Εμενα ρε γαμωτο ειχε το τριτο εμβολιο στις 18 Μαρτιου αλλα το χασαμε, ο παιδιατρος εχει κλεισει απο πολυ νωρις και θα ανοιξει μετα το Πασχα! Ειχε κρουσματα στο περιβαλλον του και δεν το διακινδυνευει.. Κι εγω ειμαι ερωτευμενη με τον αντρακο μου πολυ, κανει χαρουλες ολη τη μερα και η μανουλα λιωνει!

Σε λιγο καιρο θα εχουμε και μετακομιση, περιμενουμε να τελειωσει ολη αυτη η τρελα για να γυρισουμε στο πατρικο του αντρα μου. Θελουμε να το βαψουμε και να μπουμε..αντε να δουμε ποτε! Γραψτε νεακια και οι υπολοιπεεεεες

Καλη αρχη αγαπη μου κ εσεις με το φαγητό...Δεν ειναι υπέροχο;Ποτε μεγαλωσαν;;;...Με το καλο να πατε κ στο σπιτάκι σας...Αχ αυτα τα αντρακια μας....Αχ αυτα τα μωρακια μας!!   

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Όντως χαθήκαμε. Εύχομαι να τα πάτε μιά χαρά με το φαγητό! Εγώ πριν 2 βδομάδες ξεκίνησα στερεές τροφές. Με την φρουτόκρεμα δεν τα πάμε πολύ καλά. Χθες ήρθε η παιδίατρος για να κάνει εμβόλιο στον μικρό, αλλά δεν του έκανε γιατί έχει φαρυγγίτιδα, βήχει ο κακομοίρης. Οπότε θα την πάρω τηλέφωνο σε 1 βδομάδα μου είπε να έρθει πάλι να του κάνει. Εμένα στις 8 του μήνα γίνεται 6 μηνών και είναι 8 κιλά και 70 εκατοστά. Μήπως είναι χοντρούλης που είναι 8 κιλά; Αλλά είναι στο πράσινο στην καμπύλη.

Περαστικα κοριτσι μου!!Αφου ακολουθει την καμπυλη, μην το σκεφτεσαι καν!Μια χαρα αφρατος ειναι!!Κι ο δικος μου 11 του μηνα γινεται 6 και ειναι 8100 και πιο κοντουλης...στην τελευταια επισκεψη τον εβγαλε 67 εκ. 

Just now, winspert είπε:

Εμενα εχθες κ σημερα λογω εμβολιου εχει πολλη γκρινια...Γενικα εχει στρωσει αρκετα...Βεβαια πρεπει να ειμαστε κ στο αλμα 23-26...ολα μαζι...Κ εμενα νανουριζεται καποιες φορες αλλα δεν τα καταφέρνει να κοιμηθει...Στη συνεχεια σιγουρα θα παει καλύτερα στο φαγητουλι του...Αστα απο βοήθεια κ εγω τίποτα...Η μανα μου φυσικα δεν έρχεται καθόλου κ ο ανυρας μου μολις προχθές σταματησε απο τη δουλειά κ προσπαθει να κανει καποιες δουλειές στην αυλη οπότε μονη μου παλευω ...

Του δικου μου του φερνουν παντα υπνηλια τα εμβολια.Ειναι οι μονες μερες του μηνα που κοιμομαστε λιγο...οποτε αυτον το μηνα δεν εχει υπνο!!Αλμα περναμε κι εμεις σιγουρα...τις τελευταιες 2 μερες ηταν μεσα στην γκρινια, σημερα ευτυχως ηταν ενταξει. Εντωμεταξυ, ειναι στη φαση που οπου τον βαλεις, γυρναει μπρουμυτα, μαζευει τα ποδια, τουρλωνει τον πωπο του  και προσπαθει να προχωρησει. Κι επειδη δεν τα καταφερνει ακομα, τσαντιζεται, φωναζει και μετα αρχιζει το κλαμα!!Εχει πολυ πλακα!!!

  • Μου αρέσει 3

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας γραψω και εγω μου λειψατε.Τι κανετε?Βλεπω μεγαλωσαν τα μπεμπακια τελεια.Εμεις εχει 2 εβδομαδες αρχισαμε τροφες δυστυχως παιδευομαστε με αποχες εγω κ με αλλεργιες το μπεμπακι μου.Βαλαμε καροτο κολοκυθακι αβοκαντο κατσικι κ λεμονι.Αλλα δεν προχωρησα αλλο γιατι εχει 2 μερες που μου βγαζει εντονες γουλιες πρεπει να δω τι ενοχλησε εκοψα λεμονι να δω.Αλλο ρε κοριτσια τι ζουμε Παναγιτσα μου?Ακυρωσαμετην βαπτιση την βαλαμε απο 3 Μαιου που ηταν 28 Ιουνιου αλλα απο οτι βλεπω αδικα κλεισαμε στολισμους προβλεπω να ειμαστε μονο εμεις γιατι δεν θελω αλλο να το καθυστερησω μετα θα μεγαλωσει πολυ.Εμεις τελευταια φορα ημασταν 8300 και 69 υψος.Εχουμε εμβολιο 13 Απριλιου τρεμω να βγω αλλα πρεπει να παμε δυστυχως.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εκλεισε και η μικρή μας τους 6 μήνες! Ξεκινήσαμε με χυμό καρότο, ζωμό κοτόπουλο και κολοκύθι. Σήμερα βάλαμε και ελαιόλαδο και νομίζω της άρεσε περισσότερο! Δεν κατεβαίνουν πάνω από 2-3 κουταλάκια νομίζω βέβαια... Με τον καιρό θα τρώει πιο πολύ! Πίνει και νεράκι!

Πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο τη Δευτέρα. Δεν ήθελα καθόλου να βγω να σας πω την αλήθεια αλλά επιβιώσαμε! Κάναμε το εμβόλιο υης μηνιγγίτιδας. Καμία παρενέργεια. Μόνο στο δεύτερο μας είχε κάνει δέκατα. Η μικρή δεν πήρε πολύ βάρος. Μόνο 200 γρ από τον ροηγούμενο μήνα. Ίσως γιατί πέρασε και μια μίνι βρογχιολίτιδα. Είναι τώρα 6850 και 65.5 ύψος. Είναι λίγο πιο κάτω από το μ.ο. αλλά παρηγοριέμαι γιατί η διορθωμένη της είναι 4.5 μηνών.

@winspert κι εμάς ήρθε χθες το καρεκλάκι φαγητού. Μέχρι τώρα της έδινα αγκαλιά ή στη γωνία του καναπέ. Βολεύει όμως πολύ το καρεκλάκι. Με το καλό να αρχίσετε κι εσείς!

@Dwro σε καταλαβαίνω. Κι εγώ σε αποχή είμαι... Υπομονή! Έφτιαξα μια μερέντα αποχής σήμερα... Είχα λυσσάξει για σοκολάτα! Στο dairy-free έχει για διάφορα γλυκά. 

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clue είπε:

Καλησπέρα!

Εκλεισε και η μικρή μας τους 6 μήνες! Ξεκινήσαμε με χυμό καρότο, ζωμό κοτόπουλο και κολοκύθι. Σήμερα βάλαμε και ελαιόλαδο και νομίζω της άρεσε περισσότερο! Δεν κατεβαίνουν πάνω από 2-3 κουταλάκια νομίζω βέβαια... Με τον καιρό θα τρώει πιο πολύ! Πίνει και νεράκι!

Πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο τη Δευτέρα. Δεν ήθελα καθόλου να βγω να σας πω την αλήθεια αλλά επιβιώσαμε! Κάναμε το εμβόλιο υης μηνιγγίτιδας. Καμία παρενέργεια. Μόνο στο δεύτερο μας είχε κάνει δέκατα. Η μικρή δεν πήρε πολύ βάρος. Μόνο 200 γρ από τον ροηγούμενο μήνα. Ίσως γιατί πέρασε και μια μίνι βρογχιολίτιδα. Είναι τώρα 6850 και 65.5 ύψος. Είναι λίγο πιο κάτω από το μ.ο. αλλά παρηγοριέμαι γιατί η διορθωμένη της είναι 4.5 μηνών.

@winspert κι εμάς ήρθε χθες το καρεκλάκι φαγητού. Μέχρι τώρα της έδινα αγκαλιά ή στη γωνία του καναπέ. Βολεύει όμως πολύ το καρεκλάκι. Με το καλό να αρχίσετε κι εσείς!

@Dwro σε καταλαβαίνω. Κι εγώ σε αποχή είμαι... Υπομονή! Έφτιαξα μια μερέντα αποχής σήμερα... Είχα λυσσάξει για σοκολάτα! Στο dairy-free έχει για διάφορα γλυκά. 

 

Το ξερω αγαπη αλλα δεν τρωω παρα πολλα πραγματα οποτε δεν εχω επιλογες εκοψα γαλακτοκομικα και ιχνη αυγο σιτηρα κατοπουλο χοιρινο μοσχαρι πορτοκαλι και χιλια δυο αλλα.Ασε ειμαστε περιπτωση.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Clue είπε:

Καλησπέρα!

Εκλεισε και η μικρή μας τους 6 μήνες! Ξεκινήσαμε με χυμό καρότο, ζωμό κοτόπουλο και κολοκύθι. Σήμερα βάλαμε και ελαιόλαδο και νομίζω της άρεσε περισσότερο! Δεν κατεβαίνουν πάνω από 2-3 κουταλάκια νομίζω βέβαια... Με τον καιρό θα τρώει πιο πολύ! Πίνει και νεράκι!

Πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο τη Δευτέρα. Δεν ήθελα καθόλου να βγω να σας πω την αλήθεια αλλά επιβιώσαμε! Κάναμε το εμβόλιο υης μηνιγγίτιδας. Καμία παρενέργεια. Μόνο στο δεύτερο μας είχε κάνει δέκατα. Η μικρή δεν πήρε πολύ βάρος. Μόνο 200 γρ από τον ροηγούμενο μήνα. Ίσως γιατί πέρασε και μια μίνι βρογχιολίτιδα. Είναι τώρα 6850 και 65.5 ύψος. Είναι λίγο πιο κάτω από το μ.ο. αλλά παρηγοριέμαι γιατί η διορθωμένη της είναι 4.5 μηνών.

@winspert κι εμάς ήρθε χθες το καρεκλάκι φαγητού. Μέχρι τώρα της έδινα αγκαλιά ή στη γωνία του καναπέ. Βολεύει όμως πολύ το καρεκλάκι. Με το καλό να αρχίσετε κι εσείς!

@Dwro σε καταλαβαίνω. Κι εγώ σε αποχή είμαι... Υπομονή! Έφτιαξα μια μερέντα αποχής σήμερα... Είχα λυσσάξει για σοκολάτα! Στο dairy-free έχει για διάφορα γλυκά. 

 

Αχ κοριτσια δεβ προλαβαινω να γραφω σς οτι διαβαζω..

@Clue ειδα το σχολιο για τα κιλα..κ θελω να σου πω να μην ανησυχεισ..αν ηταν κατι θα στο λεγε ο παιδιατροσ. .εμεισ πηρανε μοβο 400 παλι...γενικα καθε μηνα 400 γρ παιρνουμε..κ μια φορα μονο 700..κ δεν ανησυχει..μασ ειπε πωσ μετα τον 6ο μηνα αν δσν ηταν υποχρεωτικο δεν θα ζυγιζς καν γιατι δεν παιζει ρολο μετα τον 6ο..

Εμεισ ειμαστε 6.400 κ ειμαστε 5 μηνων κ 64 ποντουσ  κοντα ειμαστε..κ δεν ειναι κ προωρη..

Κκ εμεισ καναμε εμβολιο την παρασκ κ ολα καλα..κοριτσια να μην τα αμελειτε κ ασ φοβαστε..δςν μασ φτανει ο κορων..μην εχουμε κ αλλα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 10:45 ΜΜ, winspert είπε:

Περαστικα κοριτσακι μου... Ανυπομονω κ εγω να αρχίσουμε...Μου φαίνεται πολυ σπουδαιο που θα αρχίσει να τρωει κ φαγητουλι εκτος απο γαλατακι...Σα να μεγαλωσε ξαφνικα πολυ...Μια χαρα ειναι το παιδακι σου,το ειπες κ μονη σου,ειναι στι πράσινο στην καμπυλη...Εμενα στις καμπυλες ειναι λιγο πιο πανω απο το μεσο ορο στο υψος κ λιγο πιο κατω απο το μεσο ορο στο βαρος ...

Σ' ευχαριστώ! Μακάρι να μη χειροτερέψει. Ευτυχώς είναι ευδιάθετος. 

Αχ εγώ έλεγα τι καλά να αρχίσω τις στερεές τροφές και τώρα ταΐζω τη μισή μέρα, γιατί αργεί να φάει. Και δεν το τρώει και όλο.

Μια χαρά είναι και το δικό σου το παιδάκι!

On 4/4/2020 at 12:07 ΠΜ, katerinaki 86 είπε:

Περαστικα κοριτσι μου!!Αφου ακολουθει την καμπυλη, μην το σκεφτεσαι καν!Μια χαρα αφρατος ειναι!!Κι ο δικος μου 11 του μηνα γινεται 6 και ειναι 8100 και πιο κοντουλης...στην τελευταια επισκεψη τον εβγαλε 67 εκ. 

Σ' ευχαριστώ!!! Αν ήταν θα μου έλεγε λογικά κάτι η παιδίατρος. Απλά επειδή γεννήθηκε 2.790 γραμμάρια λέω μήπως παραπήρε βάρος. Κι εμένα ήταν πιο κοντούλης πριν 2 μήνες, αλλά ήταν μέσα στην καμπύλη. Απότομα πήρε ύψος και πέρασε την καμπύλη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...