Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Έτσι ξέρω κι εγώ Νικολέτα μου ότι μέχρι το χρόνο, που βασική τροφή τους είναι το γάλα, κάθε γεύμα στερεών συνιστάται να είναι γύρω στα 125 με 150 ml!

Εμένα  κορίτσια η παιδίατρος δεν μου είπε ποτέ να μετρήσω ποσότητα,να φάει όσο θέλει ήταν η απάντηση.Βέβαια ίσως να έχει να κάνει και με το αν θηλάζει ή πίνει ξένο γάλα ένα μωρό..η δικιά μου δηλαδή θηλάζει και δεν μέτρησα ποτέ ποσότητα μέχρι σήμερα που κοντεύει τους 9 μήνες,εκτός βέβαια από την έναρξη που έτρωγε ε΄τσι κι αλλιώς λίγες κουταλιές και συμπλήρωνα με γάλα στο τέλος μέχρι να συνηθίσει.Ωστόσο ο κάθε γιατρός που ξέρει την καθεμία περίπτωση ξεχωριστά για κάποιους λόγους θα το συστήνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κοριτσια καλημερα και καλο μηνα.Τι στρωμα εχετε παρει για τα κρεβατακια τους?Εγω τον κοιμιζω στο λικνο ακομα αλλα στο τελος δεν βολευεται και καταληγει στο κρεβατι μας.Εχω παρει κρεβατακι αλλα οχι στρωμα εχει διαφορα ειδη με αφρο με κοκοφοινικα και αλλα.Τι ειναι καλυτερο?Οσες ξερετε χρησιμοποιειτε κ παντα γυρω απο το κρεβατι στα καγκελα η απλα μαξιρακια διακοσμητικα ειδα εχει κ πλεξουδες.Τι λετε?Το λικνο αληθεια μεχρι ποσο μηνων ειναι?

6 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου με υγεία, υγεία και παααλι υγεία!!! 

Ξεκινάω επιτέλους τις ετοιμασίες για τη γαμοβάφτιση! 21 Ιουνίου θα γίνει και θα είμαστε 50 άτομα..

Έχετε επιλέξει θέμα για τη βάφτιση? Εμείς διαλέξαμε τα στρουμφάκια!

Μπραβο ωραια με το καλο και εμεις κλεισαμε για 28 Ιουνιου.Τελικα 50 ατομα θα αφηνουν?Εμεις εχουμε θεμα αστερι.

Just now, Nikoleta... είπε:

Ωχ ναι; Δεν το ήξερα. Άρα να μην επιμένω να φάει κι άλλο.

Ποσο αλλο να φαει ρε αγαπη εμενα τρωει με το ζορι καποια κουταλακια κι αυτο οχι καθε μερα.Ποτε δεν το εχει φαει ολο κ ποτε δεν εχω μετρησει ml

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... Εμείς όπως σας ξαναειπα απι 14 Ιουνίου το μεταφεραμε σε 26 Ιουλίου,θα εχουμε περιπου 50 ατομα(τοσα θα καλουσαμε κ αν δεν υπηρχε προβλημα),κ το θέμα μας ειναι το ελεφαντακι....:wub:

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 11:11 ΜΜ, Nikoleta... είπε:

Μιά χαρά σε ύψος και βάρος το μπεμπάκι σου!!!! Εγώ blw με τίποτα φοβάμαι πολύ.

Γιατί κάνει να δίνουμε εμφιαλωμένο; Στο είπε ο/η παιδίατρος; Εμείς έχουμε ψυγείο που βγάζει νερό με φίλτρο. Αλλά πάλι πάντα το βράζω. Μου είπε η παιδίατρος για 1 χρόνο να το βράζω. Όταν έρθει πάλι για εμβόλιο θα την ρωτήσω.

Το έχω κι εγώ αυτό, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Γιατί ακόμα τρώει μόνο μήλο, μπανάνα και αχλάδι. Νόμιζα ότι είναι για πιο ζουμερά φρούτα.

Κι εμένα μου είπε 4 μέρες μοσχάρι και 2 κοτόπουλο. 75 γραμμάρια κρέας μου είπε την ημέρα. Πολλά μου φαίνονται. Σε άλλοι παιδίατροι λένε 50 γραμμάρια.

Άρα το φαγητό που βάζεις στο ψυγείο χωρίς να το αλέσεις είναι μισό καρότο, μισή πατάτα κ.α. μαζί με το ζουμί τους; Όλα δηλαδή από μισά.

Κι εμένα στην αρχή δεν έτρωγε. Τώρα όμως τρώει μιά χαρά. Θα συνηθίσει κι εσένα σιγά σιγά και θα τρώει.

Εγώ βράζω νερό σε ένα κατσαρολάκι και βάζω το γυάλινο μπολ που έχω αποθηκεύσει το φαγητό του μέσα. Έτσι το διατηρεί συνέχεια ζεστό, γιατί μου παίρνει μία ώρα το τάισμα και δεν το τρώει κρύο.... Έτσι μου είπε να κάνω και η παιδίατρος. Αν δε βράζουν γρήγορα οι εστίες σου και έχεις βραστήρα μπορείς να ρίξεις βραστό νερό στο κατσαρολάκι από τον βραστήρα και μετά να βάλεις το μπολ μέσα.

Εμενα οι οδηγιες λενε 80γρ. κρεας που σαφως ειναι πολυ γιατι δεν τρωμε εμεις κιολας, δεινοπαθω καθε μερα κυριως με το μεσημεριανο! Πλεον δε το ζυγιζω να σου πω, τα βαζω με το ματι, ουτε απο μισα ακριβως γιατι πχ πατατα μπορει να βαλω λιγο πιο πολυ για να εχει πιο ωραια υφη το κρεας, με το ζουμακι τους οπως ειπες μαζι κ στο ψυγειο.

4 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Κοριτσια καλημερα και καλο μηνα.Τι στρωμα εχετε παρει για τα κρεβατακια τους?Εγω τον κοιμιζω στο λικνο ακομα αλλα στο τελος δεν βολευεται και καταληγει στο κρεβατι μας.Εχω παρει κρεβατακι αλλα οχι στρωμα εχει διαφορα ειδη με αφρο με κοκοφοινικα και αλλα.Τι ειναι καλυτερο?Οσες ξερετε χρησιμοποιειτε κ παντα γυρω απο το κρεβατι στα καγκελα η απλα μαξιρακια διακοσμητικα ειδα εχει κ πλεξουδες.Τι λετε?Το λικνο αληθεια μεχρι ποσο μηνων ειναι?

Μπραβο ωραια με το καλο και εμεις κλεισαμε για 28 Ιουνιου.Τελικα 50 ατομα θα αφηνουν?Εμεις εχουμε θεμα αστερι.

Ποσο αλλο να φαει ρε αγαπη εμενα τρωει με το ζορι καποια κουταλακια κι αυτο οχι καθε μερα.Ποτε δεν το εχει φαει ολο κ ποτε δεν εχω μετρησει ml

Και μενα πλεον δεν κοιμαται στο λικνο, κανω συγκοιμιση γιατι πλεον ξυπναει 15 φορες μες τη νυχτα κ επισης ετσι οπως γυρνοβολαει δε χωραει πλεον στο λικνο, παει πανω κατω αριστερα δεξια! Εγω εχω βαλει παντα να σου πω στην κουνια του..νομιζω το λικνο ειναι αναλογα τα κιλα, αλλα δε θυμαμαι μεχρι ποσα.

Κοριτσια μου ειχα καιρο να μπω, διαβασα γρηγορα οσο πιο πολλα μπορουσα! Δεν εχω καθολου χρονο γενικα με μονοπωλει ο μπεμπης καθως θελει συνεχεια αγκαλια αλλιως γκρινιαζει, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι εδω κ αρκετο καιρο ξυπναει 5 6 7 φορες τη νυχτα, τα χω παιξει απο την κουραση!

Εμεις δοντια ακομα τιποτα, 2-3 μηνες βαζει χερια αλλα ακομα τπτ κ οπως μου ειπε η παιδιατρος ακομα δεν εχουν πρηστει οποτε αναμενουμε...σε 1 εβδομαδα γινομαστε 8 μηνων!

Εμενα κοριτσια ειναι πολυ ζορικος, ολο νευρα εχει κ κανει κατι ηχους κ μαλωνει! Χαχα επισης στηλωνει τα ποδια, θελει να περπατησει αν κ ακομα δεν καθεται 100% σταθερα. Ορθιος θελει να ειναι συνεχεια! Προχθες ξεκινησε κ τα τατατατα τλα τλα να μιλαει συνεχεια, μπα μπα λεει εδω κ καιρο ασυναισθητα προφανως! Γενικα δειχνει οτι θα μιλησει γρηγορα και ειναι πολυ γελαστος. Το προβλημα ειναι το φαγητο, γινεται μαχη καθε μερα! Λερωνονται τα παντα κ εγω μαζι! Ειδικα στο μεσημεριανο εχουμε δραματα! Κλαμα κ γκρινια..διαβασα οτι σε καποια κοπελα εχει πει μαξ 150 ml, εμενα μου γραφει 200 με 250 οτι ειναι ενα πληρες γευμα γιατι γενικα στα φρουτα τα κουτσο φτανουμε τα 120μλ, στο μεσημεριανο max 100 πλεον..επισης ξεκινησαμε κ κροκο. Μετα το γευμα θηλαζω για να κοιμηθει, αν κ μου λεει η μαμα μου να δοκιμασω μα μη του δωσω γαλα μπας κ πεινασει αλλα ειναι ο μονος τροπος για να κοιμηθει..Μεχρι κ 4 ωρες τον εχω αφησει αλλα τιποτα! Να ειναι απο τα δοντια; παντως ακομα τιποτα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Κοριτσια καλημερα και καλο μηνα.Τι στρωμα εχετε παρει για τα κρεβατακια τους?Εγω τον κοιμιζω στο λικνο ακομα αλλα στο τελος δεν βολευεται και καταληγει στο κρεβατι μας.Εχω παρει κρεβατακι αλλα οχι στρωμα εχει διαφορα ειδη με αφρο με κοκοφοινικα και αλλα.Τι ειναι καλυτερο?Οσες ξερετε χρησιμοποιειτε κ παντα γυρω απο το κρεβατι στα καγκελα η απλα μαξιρακια διακοσμητικα ειδα εχει κ πλεξουδες.Τι λετε?Το λικνο αληθεια μεχρι ποσο μηνων ειναι?

Μπραβο ωραια με το καλο και εμεις κλεισαμε για 28 Ιουνιου.Τελικα 50 ατομα θα αφηνουν?Εμεις εχουμε θεμα αστερι.

Ποσο αλλο να φαει ρε αγαπη εμενα τρωει με το ζορι καποια κουταλακια κι αυτο οχι καθε μερα.Ποτε δεν το εχει φαει ολο κ ποτε δεν εχω μετρησει ml

Εγώ να σας πω την αλήθεια,κορίτσια,είχα μια πάντα και την έβγαλα γιατί με άγχωσε το γεγονός ότι γυρνάει πολύ στον ύπνο της και φοβήθηκα μην κολλήσει το πρόσωπο της και δεν παίρνει αέρα,έχω βάλει μόνο προστατευτικά στα κάγκελα για να μην χτυπάει.Το λίκνο είναι συνήθως μέχρι τον 6ο μήνα ή μέχρι κάποια κιλά...Βέβαια όταν αρχίζουν να γυρνάνε και να προσπαθούν να πιάνονται καλό θα είναι να μεταφέρονται σε κούνια για ασφάλεια..Στρώμα εμείς προσωπικά προτιμήσαμε ένα αντιβακτηριδιακό polyflex.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Σου είπε το πολύ 150ml να τρώει τώρα στις αρχές που ξεκινήσατε στερεές; Γιατί εμένα τρώει 200ml φρουτόκρεμα και καμιά φορά πάνω από 250ml κρεατοχορτόσουπα. Θα ρωτήσω την παιδίατρο μήπως δεν κάνει. Μήπως γι' αυτό μου βγάζει μετά από κάποια ώρα λίγη ποσότητα φαγητού.

Ναι, απο τους 5, μιση μεχρι τωρα μου εχει δωσει αυτες τις οδηγιες για την ποσοτητα. Βεβαια, ο δικος μου με τα 150ml ειναι οκ προς το παρον. Δεν τον εχω δει ποτε σε φαση να ηθελε περισσοτερο. Μεσα του μηνα εχουμε ραντεβου, οποτε θα δω τι οδηγιες θα μου δωσει τωρα γιατι και γραμμαρια κρεατος μου εχει πει πολυ λιγοτερα απο αυτα που ακουω οτι προτεινουν αλλοι...λογικα θα αυξανονται σιγα σιγα οι ποσοτητες. Εμενα μεχρι στιγμης 1 φορα εχει τυχει να μου βγαλει λιγο μετα απο καποια ωρα αλλα παιζαμε κιολας κι ειπα μηπως ταρακουνηθηκε λιγο παραπανω το στομαχακι του. Μπορει ομως και να το παθαινουν οταν παρατρωνε...θα ρωτησω κι εγω τη δικια μου οταν παμε.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , LittleCherry είπε:

Εγώ να σας πω την αλήθεια,κορίτσια,είχα μια πάντα και την έβγαλα γιατί με άγχωσε το γεγονός ότι γυρνάει πολύ στον ύπνο της και φοβήθηκα μην κολλήσει το πρόσωπο της και δεν παίρνει αέρα,έχω βάλει μόνο προστατευτικά στα κάγκελα για να μην χτυπάει.Το λίκνο είναι συνήθως μέχρι τον 6ο μήνα ή μέχρι κάποια κιλά...Βέβαια όταν αρχίζουν να γυρνάνε και να προσπαθούν να πιάνονται καλό θα είναι να μεταφέρονται σε κούνια για ασφάλεια..Στρώμα εμείς προσωπικά προτιμήσαμε ένα αντιβακτηριδιακό polyflex.

Ειναι της greco strom?Ειστε ευχαριστημενοι?

Οι υπολοιπες κοριτσια  πειτε στο κρεβατακι τι στρωμα προτιμησατε?Κοιμουνται ηδη τα μπεμπακια σας εκει?Επισης πως τα εχετε με παντα η προστατευτικα για καγκελα?

Εμενα βρε κοριτσια δεν του αρεσει το κρεας λογικα η υφη δεν ξερω τι να κανω μεχρι και απο σουρωτηρι το περναω.Γενικα δεν εχει ενθουσιαστει με το φαγητο μαχη γινεται καθε μεσημερι.Ελπιζω να αλλαξει και να συνηθισει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Ειναι της greco strom?Ειστε ευχαριστημενοι?

Οι υπολοιπες κοριτσια  πειτε στο κρεβατακι τι στρωμα προτιμησατε?Κοιμουνται ηδη τα μπεμπακια σας εκει?Επισης πως τα εχετε με παντα η προστατευτικα για καγκελα?

Εμενα βρε κοριτσια δεν του αρεσει το κρεας λογικα η υφη δεν ξερω τι να κανω μεχρι και απο σουρωτηρι το περναω.Γενικα δεν εχει ενθουσιαστει με το φαγητο μαχη γινεται καθε μεσημερι.Ελπιζω να αλλαξει και να συνηθισει σιγα σιγα.

Ναι,της greco strom είναι.Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένοι..στο μαγαζί από όπου το αγοράσαμε είχε και δείγματα κι από άλλα της ίδιας εταιρείας και τελικά καταλήξαμε στο polyflex. 

Όσο για το φαγητό ,αυτό που μπορώ να σου πω επειδή εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά(περίπου 9 μηνών) θέλει λίγη υπομονή για να δεις ότι συνηθίζει και το δέχεται καλά.Ειδικά με το μεσημεριανό κι εμάς μας πήρε χρόνο για να συνηθίσει κι επειδή το κρέας έχει και τις ίνες δεν τους πολυαρέσει η υφή..δοκίμασε να βάζεις περισσότερο ζουμάκι για να αλέθεται πιο πολύ και αργότερα που θα προσθέσεις κι άλλα υλικά θα το δεχτεί καλύτερα λογικά.Εμένα από όταν έβαλα κρεμμυδάκι και πήρε λίγο γεύση τρώει πολύ καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Ναι,της greco strom είναι.Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένοι..στο μαγαζί από όπου το αγοράσαμε είχε και δείγματα κι από άλλα της ίδιας εταιρείας και τελικά καταλήξαμε στο polyflex. 

Όσο για το φαγητό ,αυτό που μπορώ να σου πω επειδή εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά(περίπου 9 μηνών) θέλει λίγη υπομονή για να δεις ότι συνηθίζει και το δέχεται καλά.Ειδικά με το μεσημεριανό κι εμάς μας πήρε χρόνο για να συνηθίσει κι επειδή το κρέας έχει και τις ίνες δεν τους πολυαρέσει η υφή..δοκίμασε να βάζεις περισσότερο ζουμάκι για να αλέθεται πιο πολύ και αργότερα που θα προσθέσεις κι άλλα υλικά θα το δεχτεί καλύτερα λογικά.Εμένα από όταν έβαλα κρεμμυδάκι και πήρε λίγο γεύση τρώει πολύ καλά.

Δοκιμασα με αρκετο ζουμακι και το περναω και στο σουρωτυρι δυστυχως δεν το θελει και τα λαχανικα δηλ δυστυχως δεν τρελαινεται εχουμε και τα θεματα μας με τις αλλεργιες προσπαθησα το κατσικι και το κουνελι τιποτα δυστυχως με το ζορι λιγα κουταλακια.Τωρα θα κανω εισαγωγη σε εμενα το κοτοπουλο αν παει καλα να το δωσω και σ αυτον.Ειμαστε δυσκολοι με τα φαγητα φαντασου εχω κοψει σχεδον τα παντα και δεν καταφερα να δω τι ενοχλει το μωρο.Σε ευχαριστω για τις συμβουλες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2020 at 1:56 AM, winspert said:

Εχουν πολλη πλακα βρε κοριτσια...Το αλλο που μου εχει κανει εντύπωση εμενα ειναι η υπερβολικη δυναμη που εχει...Αληθεια σας λεω,οπου με πιανει κ με πιεσει με πεθαινει...Τι πράγμα είναι αυτό; Επισης την ωρα της αλλαγης δίνουμε μάχη καθως σηκωνει τον κωλαρινο του συνεχεια κ φευγει η πανα κ το ευχαριστιεται...εχει πολυ γελιο...Φυσικα θελει να τα πιασει ολα μα ολα κ το καλύτερο του ειναι το μπανιο οπου καταφερνει κ κανει μουσκεμα κ τους 6 τοιχους ...Πλεον τον κανουμε μπανιο σχεδον με το βρακι γιατί γινόμαστε παπια...χαχαχα ανυπομονω για θαλασσιτσα....

Ααα, εγώ τον λεω παπακι γιατι όταν γελάει κανει τα χειλακια του σαν παπακι..:wub:

Αχχχ κι εγώ παπάκι τη λέω και αγαπαπάκι!

On 4/30/2020 at 4:55 AM, marioula1234 said:

Εμείς πάντως κορίτσια μου ακόμα δεν βγάλαμε δοντάκια... Ο γιος μ είχε βγάλει το πρώτο δοντάκι 8 μηνών... Και η μπέμπα μας τώρα κάπου εκεί την κόβω να βγάζει δοντάκι... Τώρα είναι 7 μηνών... Σε κάνα μήνα θα πεταχτεί το δοντάκι που θα πάει... 

Ανακεφαλεωση... Ποια μωράκια έβγαλαν ήδη; 

Εμείς τίποτα από δόντια αν και τις τελευταίες 3-4 μέρες νομίζω πως έχουν πρηστεί.

 

Just now, Dwro said:

Ειναι της greco strom?Ειστε ευχαριστημενοι?

Οι υπολοιπες κοριτσια  πειτε στο κρεβατακι τι στρωμα προτιμησατε?Κοιμουνται ηδη τα μπεμπακια σας εκει?Επισης πως τα εχετε με παντα η προστατευτικα για καγκελα?

Εμενα βρε κοριτσια δεν του αρεσει το κρεας λογικα η υφη δεν ξερω τι να κανω μεχρι και απο σουρωτηρι το περναω.Γενικα δεν εχει ενθουσιαστει με το φαγητο μαχη γινεται καθε μεσημερι.Ελπιζω να αλλαξει και να συνηθισει σιγα σιγα.

Εμάς κοιμαται στην κούνια της από 3ων μηνών. Χθες κατεβάσαμε το στρώμα στο κάτω επίπεδο γιατί το είχαμε ψηλά. Δεν έχω ούτε προστατευτικά ούτε πάντα στα κάγκελα. Δεν κουνιέται πολύ στον ύπνο της. Στο ξύπνιο κουνιέται θα δούμε πως θα πάει.

Φαγητό συνεχίζουμε κομμάτια. Κάθε μέρα τρώει και πιο πολύ αλλά ακόμα αυτές οι ποσότητες με τα 100, 150 κ 200 ml μου ακούγονται εξωραγματικές. Σταμάτησα να μετράω το πόσο τρώει. Να της μετράω τις μπουκιές δηλαδή. Βλέπω απλά ότι κάθε μέρα τρώει καλύτερα, πιάνει καλύτερα και περνάει καλά! Εγώ ζω μέσα στο άγχος μην πνιγεί αλλά ελπίζω πως δεν της το περνάω. Έχω χαλαρώσει αρκετά σε σχέση με την αρχή.

Καλό μήνα δεν είπα! Πλησιάζει και το καλοκαίρι! Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε τα μπεμπάκια μας στη θάλασσα!!!

  • Μου αρέσει 5

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Ναι, απο τους 5, μιση μεχρι τωρα μου εχει δωσει αυτες τις οδηγιες για την ποσοτητα. Βεβαια, ο δικος μου με τα 150ml ειναι οκ προς το παρον. Δεν τον εχω δει ποτε σε φαση να ηθελε περισσοτερο. Μεσα του μηνα εχουμε ραντεβου, οποτε θα δω τι οδηγιες θα μου δωσει τωρα γιατι και γραμμαρια κρεατος μου εχει πει πολυ λιγοτερα απο αυτα που ακουω οτι προτεινουν αλλοι...λογικα θα αυξανονται σιγα σιγα οι ποσοτητες. Εμενα μεχρι στιγμης 1 φορα εχει τυχει να μου βγαλει λιγο μετα απο καποια ωρα αλλα παιζαμε κιολας κι ειπα μηπως ταρακουνηθηκε λιγο παραπανω το στομαχακι του. Μπορει ομως και να το παθαινουν οταν παρατρωνε...θα ρωτησω κι εγω τη δικια μου οταν παμε.

Σε λίγες μέρες κλείνουμε 2 μήνες που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές. Εμένα η παιδίατρος 75 γραμμάρια κρέας μου είπε. Το κρέας και τα λαχανικά του αρέσουν. Από μόνος του ανοίγει το στόμα και τρώει αρκετά. Με την φρουτόκρεμα έχω θέμα και αργεί να φάει γιατί δεν του αρέσει πολύ. Γενικά το τάισμα μου παίρνει πολύ ώρα εμένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Dwro εμένα κοιμάται από 3 μηνών στο κρεβατάκι του στο δωμάτιό του. Εκτός από καμια φορά που ξυπνάει και τον φέρνουμε στο κρεβάτι μας γιατί δεν κοιμάται με τίποτα. Πάντα έχω γύρω γύρω. Το στρώμα δε θυμάμαι από τι είναι.

Άμα έχεις μπλέντερ (αυτό με την κανάτα) να το βάλεις εκεί να αλέσεις το φαγητό με αρκετό ζουμάκι. Εμένα εκεί μου γίνεται αλοιφή. Ενώ στο multi που το έβαλα δεν έγινε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

@Dwro εμένα κοιμάται από 3 μηνών στο κρεβατάκι του στο δωμάτιό του. Εκτός από καμια φορά που ξυπνάει και τον φέρνουμε στο κρεβάτι μας γιατί δεν κοιμάται με τίποτα. Πάντα έχω γύρω γύρω. Το στρώμα δε θυμάμαι από τι είναι.

Άμα έχεις μπλέντερ (αυτό με την κανάτα) να το βάλεις εκεί να αλέσεις το φαγητό με αρκετό ζουμάκι. Εμένα εκεί μου γίνεται αλοιφή. Ενώ στο multi που το έβαλα δεν έγινε έτσι.

Εχω ραβδο χειρος που εχει και μπλεντερ θελει την υφη οπως την κρεμα προσωπου ε οσο ζουμακι και αν δοκιμασα να βαλω δεν βγαινει ετσι οταν το περναω απο το σουρωτηρι το κρεατακι μενει πανω δεν ξερω τι να κανω αλλο

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Εχω ραβδο χειρος που εχει και μπλεντερ θελει την υφη οπως την κρεμα προσωπου ε οσο ζουμακι και αν δοκιμασα να βαλω δεν βγαινει ετσι οταν το περναω απο το σουρωτηρι το κρεατακι μενει πανω δεν ξερω τι να κανω αλλο

 

Δοκίμασες με περισσότερη πατάτα ή γλυκοπατάτα (ό,τι βάζεις);Βέβαια η υφή της κρεατόσουπας δεν γίνεται όπως της κοτόσουπας ή των σκέτων λαχανικών,τόσο λεία δηλαδή..Πάντως σου ξαναλέω θέλει χρόνο για να συνηθίσει και τη γεύση και την υφή,μην απογοητεύεσαι.Κι εμένα στην αρχή μάλιστα αηδίαζε σε κάθε κουταλιά στην κρεατόσουπα λόγω της υφής και τώρα την τρώει ευχάριστα!Πήρε ωστόσο κοντά στο δίμηνο για να γίνει αυτό..Σίγουρα έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους αλλά έλεγξε επιπλέον και τη θερμοκρασία,μήπως τη θέλει πιο ζεστή ή πιο χλιαρή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Δοκίμασες με περισσότερη πατάτα ή γλυκοπατάτα (ό,τι βάζεις);Βέβαια η υφή της κρεατόσουπας δεν γίνεται όπως της κοτόσουπας ή των σκέτων λαχανικών,τόσο λεία δηλαδή..Πάντως σου ξαναλέω θέλει χρόνο για να συνηθίσει και τη γεύση και την υφή,μην απογοητεύεσαι.Κι εμένα στην αρχή μάλιστα αηδίαζε σε κάθε κουταλιά στην κρεατόσουπα λόγω της υφής και τώρα την τρώει ευχάριστα!Πήρε ωστόσο κοντά στο δίμηνο για να γίνει αυτό..Σίγουρα έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους αλλά έλεγξε επιπλέον και τη θερμοκρασία,μήπως τη θέλει πιο ζεστή ή πιο χλιαρή...

Δοκιμασα κ δοκιμαζω καθε μερα εχω καταλαβει οτι δεν του αρεσει η υφη ομως η κρεατοσουπα ετσι ειναι δεν μπορει να γινει οπως την θελει.Βεβαια δεν θελει να τρωει δεν του αρεσε τρωει λιγα κουταλακια κ τελος κ αυτα με τα χιλια ζορια.Μακαρι να συνηθισει.δεν εδωσα πατατα γλυκοπατατα ακομα.Δινω καροτο κολοκυθακι παντζαρι κουνουπιδι.Ο παιδιατρος ειπε λιγο αργοτερα τα αμυλα λογω του εντερου μας που δεν βοηθαει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...