Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

On 8/2/2019 at 4:00 ΜΜ, Katerina 88 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!Ήρθα κι εγώ στην ομάδα σας γιατί ενώ έχω ΠΗΤ 3/9/19, λόγω ιστορικού (δυστυχώς με άσχημο τέλος) ξέρω ότι πάω για Αυγούστο σίγουρα.Είμαι 10  εβδομάδων και 3 ημερών και στις 22/2 πρώτα ο Θεός έχω την αυχενική!!! Εύχομαι σε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!

Και εγω ΠΗΤ 3/9/19 και εγω με ασχημο ιστορικο. Εύχομαι ολα να μας πανε καλα !

On 7/2/2019 at 11:58 ΜΜ, Rinaki88 είπε:

Χαίρομαι που πήγανε όλα καλά. Με το καλό και η αμνιο σου. Καλά έκανες και έκλεισες ραντεβού με ενδοκρινολογο γιατί ο θυροειδής αποτελεί θεματακι στην εγκυμοσυνη. Προς το παρόν δεν έχω καποιο τέτοιο θέμα αλλά έχω ακούσει από άλλες κοπέλες. Ενδεχομένως σου δώσει χαπακι. 

Να ρωτήσω έχει κάνει κάποια άλλη κοπέλα καμπύλη ζαχαρου; Έχω ραντεβού την Τετάρτη με τον γιατρο μου. Από το μικροβιολογικο μου είπανε ότι είναι πολύ καλή αλλά μου είπανε επίσης ότι οι γυναικολόγο είναι πιο αυστηροί. Δεν έχω ιδέα. Ο αιματοκριτης μου έπεσε και άλλο λίγο οπότε λογικά θα μου βάλει σίδηρο κάθε μέρα πλέον. Αυτά τα νέα μου.

εγω θα κανω καμπυλη ζαχαρου γυρω στις 25 εμας που ειμαστε με εξωσωματικη μαλλον την ζητανε νωριτερα ,νομιζω εχει να κανει και με το αν εχεις  ενδοκρινολογο κ ποσο αυστηρος ειναι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , fiass είπε:

Και εγω ΠΗΤ 3/9/19 και εγω με ασχημο ιστορικο. Εύχομαι ολα να μας πανε καλα !

εγω θα κανω καμπυλη ζαχαρου γυρω στις 25 εμας που ειμαστε με εξωσωματικη μαλλον την ζητανε νωριτερα ,νομιζω εχει να κανει και με το αν εχεις  ενδοκρινολογο κ ποσο αυστηρος ειναι

Την ίδια ημέρα κορίτσι μου???Με το καλό να μας πάνε όλα δεξιά μέχρι το τέλος αυτή τη φορά!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήγαμε για την αυχενική και όλα είναι καλά! Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος... Είδαμε το μωράκι και ησυχάσαμε. Τα αποτελέσματα του papp-A θα βγουν αύριο ή την Παρασκευή το αργότερο, αλλά όπως είπαν και ο γιατρός της αυχενικής και ο γυναικολόγος μου δεν περιμένουμε κάποια έκπληξη. Φύλο δεν μάθαμε γιατί το μικρά κι καθόταν σταυροπόδι... οπότε περιμένουμε στον επόμενο υπέρηχο μήπως και είμαστε πιο τυχεροί!

Από φάρμακα δεν μου άλλαξε ο γιατρός κάτι. Απλώς μου έδωσε ένα πιο ενισχυμένο φυλλικό οξύ και συνεχίζω κανονικά το συμπλήρωμα για την βιταμίνη D.

Α επίσης ΠΗΤ μου έδωσε 20/8, αλλά το περιμένουμε λίγο νωρίτερα. 

  • Μου αρέσει 2

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fiass said:

Και εγω ΠΗΤ 3/9/19 και εγω με ασχημο ιστορικο. Εύχομαι ολα να μας πανε καλα !

εγω θα κανω καμπυλη ζαχαρου γυρω στις 25 εμας που ειμαστε με εξωσωματικη μαλλον την ζητανε νωριτερα ,νομιζω εχει να κανει και με το αν εχεις  ενδοκρινολογο κ ποσο αυστηρος ειναι

Εμένα επειδή μια τιμή βγήκε παθολογική  (η τιμή νηστειας ήταν 96 ενώ ήθελε κατω από 92) και με τις άλλες 2 τιμές να είναι τελειες, μου διέγνωσε διαβήτη κύησης, μου έδωσε ειδική διατροφή και πρέπει να πάρω μηχανηματάκι να μετράω το ζαχαρο μου 6 φορές την ημέρα επί 10 ημερες και να δούμε μετά τι θα κανουμε. Άστα μπηκα σε διαδικασίες. Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην δική σου εξέταση και όλα να πάνε καλά. 

1 hour ago, Smurfita said:

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήγαμε για την αυχενική και όλα είναι καλά! Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος... Είδαμε το μωράκι και ησυχάσαμε. Τα αποτελέσματα του papp-A θα βγουν αύριο ή την Παρασκευή το αργότερο, αλλά όπως είπαν και ο γιατρός της αυχενικής και ο γυναικολόγος μου δεν περιμένουμε κάποια έκπληξη. Φύλο δεν μάθαμε γιατί το μικρά κι καθόταν σταυροπόδι... οπότε περιμένουμε στον επόμενο υπέρηχο μήπως και είμαστε πιο τυχεροί!

Από φάρμακα δεν μου άλλαξε ο γιατρός κάτι. Απλώς μου έδωσε ένα πιο ενισχυμένο φυλλικό οξύ και συνεχίζω κανονικά το συμπλήρωμα για την βιταμίνη D.

Α επίσης ΠΗΤ μου έδωσε 20/8, αλλά το περιμένουμε λίγο νωρίτερα. 

Χαίρομαι παρα πολυ που πήγε τέλεια. Να σου συνεχίσει έτσι και να εχεις ένα γερό μωράκι. 

Στα δικά μου νέα πήγα για υπέρηχο σήμερα. Το μωράκι είναι δραστήριο  (κουνάει χεράκια - ποδαράκια) είμαστε σχεδόν 5 εκατοστά και μεγαλώνουμε σωστά. Δόξα το Θεό γιατί είχα ένα μεγάλο άγχος. Την Δευτέρα τωρα αυχενικη. 

Μου έγραψε καθημερινά σίδηρο και calcioral. Filicine παίρνω καθημερινά εδώ και αρκετούς μήνες. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή τελειόμηνη κύηση σε όλες!! Είμαι στη 12η βδομάδα, αν όλα πάνε καλά θα είμαι 37 χρονών όταν γεννήσω (ΠΗΤ 28/8/2019, αλλά λόγω διδύμων δεν αναμένεται να ξεπεράσω την 37η βδομάδα, οπότε πάει τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου) περιμένω δίδυμα μονοχωριακά διαμνιακά. Έκανα αυχενική και PAPP-A Test προχθές, τα αποτελέσματα ήταν καλά (η πιο μεγάλη πιθανότητα δηλαδή από όλες ήταν 1/3500 για σύνδρομο down, τα άλλα όλα ήταν ακόμα μικρότερα ποσοστά). Σκέφτομαι όμως να κάνω σε κάθε περίπτωση και επεμβατική διαγνωστική εξέταση (τροφοβλάστη ή αργότερα αμνιοπαρακέντηση). Δεν έχω κάποια ένδειξη (πχ οικογενειακό ιστορικό), από άγχος περισσότερο. Από την άλλη φοβάμαι κιόλας γτ ο γυναικολόγος μου, που είναι και παιδικός φίλος, μου λέει ότι πρόκειται για μια πολύτιμη κύηση και είναι κρίμα να προκαλέσουμε τπτ ενόψει των κινδύνων αποβολής στις επεμβατικές. Έχει καμία παρόμοιες αγωνίες / προβληματισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Εγώ περιμένω πως και πως να ξαναπάω στον γιατρό, να ακούσω πάλι την καρδούλα του...! :wub: Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα & έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 18/8/2019. Ηθελά να σας ρωτήσω τι συμπτώματα έχετε; Εγώ μόνο υπνηλία και λίγες ζαλάδες λόγω χαμηλής πίεσης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, duchess.sunshine said:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Εγώ περιμένω πως και πως να ξαναπάω στον γιατρό, να ακούσω πάλι την καρδούλα του...! :wub: Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα & έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 18/8/2019. Ηθελά να σας ρωτήσω τι συμπτώματα έχετε; Εγώ μόνο υπνηλία και λίγες ζαλάδες λόγω χαμηλής πίεσης...

Καλημέρα κοριτσι. Χαμηλή πίεση έχω κι εγώ αλλά ευτυχώς οι ζαλάδες σταμάτησαν. Εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έχω αυχενικη. Έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά αν και ξέρω ότι συνολικά αποτελέσματα και από την αιματολογική θα έχω σε λίγες ημέρες. Απλώς να πάρουμε μία ένδειξη σήμερα. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Καλημέρα κοριτσι. Χαμηλή πίεση έχω κι εγώ αλλά ευτυχώς οι ζαλάδες σταμάτησαν. Εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έχω αυχενικη. Έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά αν και ξέρω ότι συνολικά αποτελέσματα και από την αιματολογική θα έχω σε λίγες ημέρες. Απλώς να πάρουμε μία ένδειξη σήμερα. 

Κορίτσι μου όλα καλά με την αυχενική???

@Smurfita μπράβο για την αυχενική κορίτσι μου!!!Με το καλό!!!

Εγώ έχω την Παρασκευή αυχενική κορίτσια κ έχω αγχωθει για να πω την αλήθεια!Νόμιζα ότι είχαν σταματήσει τα συμπτώματα αλλά σήμερα μόλις ξύπνησα για να πάω στη δουλειά, άρχισα να κάνω εμετούς!


 

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2019 at 11:02 ΜΜ, Rinaki88 είπε:

Εμένα επειδή μια τιμή βγήκε παθολογική  (η τιμή νηστειας ήταν 96 ενώ ήθελε κατω από 92) και με τις άλλες 2 τιμές να είναι τελειες, μου διέγνωσε διαβήτη κύησης, μου έδωσε ειδική διατροφή και πρέπει να πάρω μηχανηματάκι να μετράω το ζαχαρο μου 6 φορές την ημέρα επί 10 ημερες και να δούμε μετά τι θα κανουμε. Άστα μπηκα σε διαδικασίες. Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην δική σου εξέταση και όλα να πάνε καλά. 

Χαίρομαι παρα πολυ που πήγε τέλεια. Να σου συνεχίσει έτσι και να εχεις ένα γερό μωράκι. 

Στα δικά μου νέα πήγα για υπέρηχο σήμερα. Το μωράκι είναι δραστήριο  (κουνάει χεράκια - ποδαράκια) είμαστε σχεδόν 5 εκατοστά και μεγαλώνουμε σωστά. Δόξα το Θεό γιατί είχα ένα μεγάλο άγχος. Την Δευτέρα τωρα αυχενικη. 

Μου έγραψε καθημερινά σίδηρο και calcioral. Filicine παίρνω καθημερινά εδώ και αρκετούς μήνες. 

εγω αυτη την διαδικασια με το μηχανακι και με τις μετρησεις την εκανα πριν μεινω εγκυος στην προετοιμασια μου εμενα μου εβγαινε υπογλυκαιμια την ΤΕΤΑΡΤΗ ωρα για υτο το λογο δε τρωω γλυκα και προσεχω την μακαρονια πατατες ωμια κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 minutes ago, Katerina 88 said:

Κορίτσι μου όλα καλά με την αυχενική???

@Smurfita μπράβο για την αυχενική κορίτσι μου!!!Με το καλό!!!

Εγώ έχω την Παρασκευή αυχενική κορίτσια κ έχω αγχωθει για να πω την αλήθεια!Νόμιζα ότι είχαν σταματήσει τα συμπτώματα αλλά σήμερα μόλις ξύπνησα για να πάω στη δουλειά, άρχισα να κάνω εμετούς!

Καημενούλα μου ταλαιπωρείσαι ακόμη ε; Εγω βρε κορίτσια ούτε μια φορά δεν έκανα εμετό. Γενικά πάει πολύ καλά η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα. Ελάχιστα συμπτώματα. Δεν με ταλαιπωρεί το μωρουλινι μου.

8 minutes ago, fiass said:

εγω αυτη την διαδικασια με το μηχανακι και με τις μετρησεις την εκανα πριν μεινω εγκυος στην προετοιμασια μου εμενα μου εβγαινε υπογλυκαιμια την ΤΕΤΑΡΤΗ ωρα για υτο το λογο δε τρωω γλυκα και προσεχω την μακαρονια πατατες ωμια κτλ

Κοίτα κι εμένα Μακαρόνια και ζύμες μου ανεβάζουν το ζαχαρο οπότε πρέπει να τα προσέχω. Γλυκά σχεδόν δεν τρώω. Θα δείξει μωρέ τι να πω. Προς το παρόν οι μετρησεις δείχνουν Καλές. 

 

Κατά τα άλλα κορίτσια η αυχενικη πήγε πάρα πολύ καλά. Τα μετρησαμε όλα και η εμβρυολογος ήταν πολύ ευχαριστημενη από αυτά που είδε. Αναμένουμε τώρα και τα αποτελέσματα των αιματολογικων για να επιβεβαιώσουμε τα καλά νέα. Βεβαίως δεν μου έδωσε τωρα ποσοστό πιθανοτητων αλλά μου είπε είμαι πολύ ευχαριστημενη. Και κατά 90% έχουμε αγοράκι. Αυταααα γλυκούλες. 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Καημενούλα μου ταλαιπωρείσαι ακόμη ε; Εγω βρε κορίτσια ούτε μια φορά δεν έκανα εμετό. Γενικά πάει πολύ καλά η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα. Ελάχιστα συμπτώματα. Δεν με ταλαιπωρεί το μωρουλινι μου.

Κοίτα κι εμένα Μακαρόνια και ζύμες μου ανεβάζουν το ζαχαρο οπότε πρέπει να τα προσέχω. Γλυκά σχεδόν δεν τρώω. Θα δείξει μωρέ τι να πω. Προς το παρόν οι μετρησεις δείχνουν Καλές. 

 

Κατά τα άλλα κορίτσια η αυχενικη πήγε πάρα πολύ καλά. Τα μετρησαμε όλα και η εμβρυολογος ήταν πολύ ευχαριστημενη από αυτά που είδε. Αναμένουμε τώρα και τα αποτελέσματα των αιματολογικων για να επιβεβαιώσουμε τα καλά νέα. Βεβαίως δεν μου έδωσε τωρα ποσοστό πιθανοτητων αλλά μου είπε είμαι πολύ ευχαριστημενη. Και κατά 90% έχουμε αγοράκι. Αυταααα γλυκούλες. 

Μπράβο κοριτσάκι μου!!!!Όλα καλά θα είναι!!!!Με το καλό!!!!Να μας πεις όταν βγουν κ οι αιματολογικές!!!!Δε πειράζει που με ταλαιπωρεί το μικρό μου, τουλάχιστον με τα συμπτώματα ξέρω ότι όλα προχωράνε καλά!!!!


 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Katerina 88 said:

Μπράβο κοριτσάκι μου!!!!Όλα καλά θα είναι!!!!Με το καλό!!!!Να μας πεις όταν γβγουν κ οι αιματολογικές!!!!Δε πειράζει που με ταλαιπωρεί το μικρό μου, τουλάχιστον με τα συμπτώματα ξέρω ότι όλα προχωράνε καλά!!!!

Εννοειται μωρε πανω από όλα να είναι καλα τα μπεμπάκια. Σ ευχαριστώ πολύ γλυκουλα. Όλα να πάνε καλά και σε εσένα. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Εννοειται μωρε πανω από όλα να είναι καλα τα μπεμπάκια. Σ ευχαριστώ πολύ γλυκουλα. Όλα να πάνε καλά και σε εσένα. 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!! Μακάρι!!!


 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Καλημέρα κοριτσι. Χαμηλή πίεση έχω κι εγώ αλλά ευτυχώς οι ζαλάδες σταμάτησαν. Εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έχω αυχενικη. Έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά αν και ξέρω ότι συνολικά αποτελέσματα και από την αιματολογική θα έχω σε λίγες ημέρες. Απλώς να πάρουμε μία ένδειξη σήμερα. 

Όλα καλά με την αυχενική; Εμένα τα αποτελέσματα απο τις αιματολογικές βγήκαν μετά απο 2 μέρες αν κ όταν έκανα την αυχενική ο γιατρός μου είπε οτι είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα οπότε δεν αγχώθηκα πολύ... Καλά αποτελέσματα να έχεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...