Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

On 7/18/2019 at 7:39 PM, Mar.da said:

Καλήμερα κορίτσια,

Συγχαρητήρια σε όλες τις μανούλες που κρατάνε τα μωράκια τους αγκαλίτσα! Εχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ.... Ο μικρούλης ήρθε στον κόσμο εκτάκτως 31 Ιουλίου. Έπαθα προεκλαμψία και μου τον πήραν άρον άρον με καισαρική.... τώρα ηρεμήσαμε και μπήκαμε λίγο σε κάποιο ρυθμό γιατί γεννήθηκε 2.300 .... (δεν τροφοδοτούταν καλά τον τελευταίο μήνα). Αισίως έχουμε φτάσει σχεδόν τα 3 κιλά :) Έχουμε ακόμη μπροστά μας δρόμο ωστόσο γιατί το γεγονός οτι γεννηθηκε προωρο και ελλιποβαρής δημιουργεί δυσκολία στο να τρώει, να ξυπνάει μόνος του κλπ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πώς είστε; Τα μπεμπακια σας;

Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έγινε περινεοτομη και ράμματα. Εδώ και 2 μέρες έχω ένα θέμα. Νοιώθω σαν να έχουν ανοίξει τα ραμματα σε κάποια σημεία παρόλο που δεν έκανα κάτι περίεργο. Πήρα τον γιατρό μου μου λέει έχουν χαλαρώσει τα ραμματα και μου είπε να κάνω πλύσεις με betadine. Φοβάμαι πολύ μην πάθω καμία μόλυνση ή δεν επουλωθεί το τραύμα. Αν έχει καμία οποία εμπειρία ας μου πει κι εμένα.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rinaki88 said:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πώς είστε; Τα μπεμπακια σας;

Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έγινε περινεοτομη και ράμματα. Εδώ και 2 μέρες έχω ένα θέμα. Νοιώθω σαν να έχουν ανοίξει τα ραμματα σε κάποια σημεία παρόλο που δεν έκανα κάτι περίεργο. Πήρα τον γιατρό μου μου λέει έχουν χαλαρώσει τα ραμματα και μου είπε να κάνω πλύσεις με betadine. Φοβάμαι πολύ μην πάθω καμία μόλυνση ή δεν επουλωθεί το τραύμα. Αν έχει καμία οποία εμπειρία ας μου πει κι εμένα.

Καλησπέρα εγώ ένιωθα ότι έχουν φύγει τα ράμματα στην αρχή και ότι έχουν κάνει πληγή. Από ένα σημείο έβγαινε κίτρινο πύον. Εγώ έστειλα φωτό στον γιατρό και μ είχε πει να βάζω betadine δύο φορές την μέρα. Σε 3 με 4 μέρες έστρωσε τι θέμα και σίγουρα πλέον έχουν κλείσει τα ράμματα. Περιττό να σου πω ότι μέχρι να νιώσω ότι ήταν όλα καλά έστελνα φωτό στον γιατρό!!!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, demmikot said:

Καλησπέρα εγώ ένιωθα ότι έχουν φύγει τα ράμματα στην αρχή και ότι έχουν κάνει πληγή. Από ένα σημείο έβγαινε κίτρινο πύον. Εγώ έστειλα φωτό στον γιατρό και μ είχε πει να βάζω betadine δύο φορές την μέρα. Σε 3 με 4 μέρες έστρωσε τι θέμα και σίγουρα πλέον έχουν κλείσει τα ράμματα. Περιττό να σου πω ότι μέχρι να νιώσω ότι ήταν όλα καλά έστελνα φωτό στον γιατρό!!!

Άμα σου πω ότι το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ χθες; Ιδια συμπτώματα κι εγώ. Πανικοβληθηκα χθες. Μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι έτσι γίνεται συνήθως. Εσένα επουλωθηκε η περιοχή;


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια κορίτσια μου για τα μωράκια σας! Οι περισσότερες τα έχετε στην αγκαλίτσα σας και ανυπομονώ να βρεθώ στην παρέα σας πάλι. Στο τέλος εμάς στράβωσαν λίγο τα πράγματα κόντυνε επικίνδυνα κι απότομα ο τράχηλος και μπήκαμε σε φάση ακινησίας, ο μικρούλης μας δεν γύρισε ποτέ και τώρα αισίως καταφέραμε και κλείσαμε την 38η εβδομάδα! Την άλλη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για καισαρική αν και η γιατρός μου επιμένει ότι είμαι τόσο έτοιμη να γεννήσω που μάλλον θα σπάσουν νωρίτερα τα νερά. Εγώ είμαι της άποψης ότι όσο μείνει μέχρι την 39η εβδομάδα καλό είναι δεν είναι κακό οπότε θα το παλέψω λίγο ακόμα! Διαβάζω για κολικούς και αυπνίες των μωρών σας και ετοιμάζομαι ψυχολογικά χαχαχα Καλή υπομονή και δύναμη κορίτσια μου είσαστε όλες οι πιο γλυκιές και καλές μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrtw80 said:

Συγχαρητήρια κορίτσια μου για τα μωράκια σας! Οι περισσότερες τα έχετε στην αγκαλίτσα σας και ανυπομονώ να βρεθώ στην παρέα σας πάλι. Στο τέλος εμάς στράβωσαν λίγο τα πράγματα κόντυνε επικίνδυνα κι απότομα ο τράχηλος και μπήκαμε σε φάση ακινησίας, ο μικρούλης μας δεν γύρισε ποτέ και τώρα αισίως καταφέραμε και κλείσαμε την 38η εβδομάδα! Την άλλη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για καισαρική αν και η γιατρός μου επιμένει ότι είμαι τόσο έτοιμη να γεννήσω που μάλλον θα σπάσουν νωρίτερα τα νερά. Εγώ είμαι της άποψης ότι όσο μείνει μέχρι την 39η εβδομάδα καλό είναι δεν είναι κακό οπότε θα το παλέψω λίγο ακόμα! Διαβάζω για κολικούς και αυπνίες των μωρών σας και ετοιμάζομαι ψυχολογικά χαχαχα Καλή υπομονή και δύναμη κορίτσια μου είσαστε όλες οι πιο γλυκιές και καλές μανούλες!!!

Με το καλό κορίτσι μου. Μια χαρά είναι. Κι εγώ 38 γέννησα και μια χαρά βγήκε το μπεμπακι. Σε λίγο θα κρατάς κι εσύ το θαυματακι σου αγκαλιά.

1 hour ago, demmikot said:

Ναι επουλωθηκε πλήρως και μετά από 3 μέρες δεν ένιωθα ότι έχω πληγή. Το πύον σταμάτησε μετά από 5 μέρες.

Ευτυχώς κι εμένα σήμερα είναι λιγότερο το πύον. Δεν χρειάστηκες κάποια αντιβίωση σωστά;


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, SOFI78 είπε:

 

Σοφια μου να σας ζησει ο μπεμπης!Να ειναι γερός και τυχερος!Υπομονη κοριτσακι μου και ολα θα ειναι μια χαρα.Θα γινει αυτος ενας παιδαρος θα δεις!

Just now, Myrtw80 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσια μου για τα μωράκια σας! Οι περισσότερες τα έχετε στην αγκαλίτσα σας και ανυπομονώ να βρεθώ στην παρέα σας πάλι. Στο τέλος εμάς στράβωσαν λίγο τα πράγματα κόντυνε επικίνδυνα κι απότομα ο τράχηλος και μπήκαμε σε φάση ακινησίας, ο μικρούλης μας δεν γύρισε ποτέ και τώρα αισίως καταφέραμε και κλείσαμε την 38η εβδομάδα! Την άλλη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για καισαρική αν και η γιατρός μου επιμένει ότι είμαι τόσο έτοιμη να γεννήσω που μάλλον θα σπάσουν νωρίτερα τα νερά. Εγώ είμαι της άποψης ότι όσο μείνει μέχρι την 39η εβδομάδα καλό είναι δεν είναι κακό οπότε θα το παλέψω λίγο ακόμα! Διαβάζω για κολικούς και αυπνίες των μωρών σας και ετοιμάζομαι ψυχολογικά χαχαχα Καλή υπομονή και δύναμη κορίτσια μου είσαστε όλες οι πιο γλυκιές και καλές μανούλες!!!

Με το καλο Μυρτω μου!Εγω γενησσα 37 εβδομαδων και ολα μια χαρα μη φοβασαι.Μακαρι να φτασεις οσο πιο πολυ γινεταιΚι εμεις με το γιατρο παλευαμε να παρουμε μερες αλλα ο γιος μου ειχε αλλο σκοπο και μ επιασαν οι πονοι νωριτερα απ οτι υπολογιζαμε.Σε ακινησια ημουν απο 23 εβδομαδων λογο μειωσεις τραχηλου και συσπασεων οποτε παλι καλα που φτασαμε ως τις 37 εβδομαδες.

11 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Πώς είστε; Τα μπεμπακια σας;

Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έγινε περινεοτομη και ράμματα. Εδώ και 2 μέρες έχω ένα θέμα. Νοιώθω σαν να έχουν ανοίξει τα ραμματα σε κάποια σημεία παρόλο που δεν έκανα κάτι περίεργο. Πήρα τον γιατρό μου μου λέει έχουν χαλαρώσει τα ραμματα και μου είπε να κάνω πλύσεις με betadine. Φοβάμαι πολύ μην πάθω καμία μόλυνση ή δεν επουλωθεί το τραύμα. Αν έχει καμία οποία εμπειρία ας μου πει κι εμένα.

Γεια σου Ρινακι μου,ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα.Αυτο το χα παθει στην μικρη μου κορη γιατι ειχα και πολλα ραμματα.Με μπεταντιν και οσο καλο στεγνωμα μπορεις να κανεις στην περιοχη θα περασει.Ειναι και καλοκαιρι οποτε η ζεστη δε βοηθαει αφου ιδρωνουμε συν τα λοχεια κραταει υγρασια εκει.Εμενα θυμαμαι μου χε πει να αλλαζω συχνα σερβιετα ακομα κι αν τα λοχεια ηταν λιγα και να ταμποναρω απαλα την περιοχη για να τραβαω την υγρασια.Περαστικα κοριτσακι μου!


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Rinaki88 όχι καμία αντιβίωση. Μόνο μπεταντιν και εννοείται καλό στέγνωμα. Το θεωρώ δεδομένο αυτό γιατί ούτως η αλλιώς έχεις αυτήν την αίσθηση.. ότι θες να το στεγνώσεις..

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da said:

Σοφια μου να σας ζησει ο μπεμπης!Να ειναι γερός και τυχερος!Υπομονη κοριτσακι μου και ολα θα ειναι μια χαρα.Θα γινει αυτος ενας παιδαρος θα δεις!

Με το καλο Μυρτω μου!Εγω γενησσα 37 εβδομαδων και ολα μια χαρα μη φοβασαι.Μακαρι να φτασεις οσο πιο πολυ γινεταιΚι εμεις με το γιατρο παλευαμε να παρουμε μερες αλλα ο γιος μου ειχε αλλο σκοπο και μ επιασαν οι πονοι νωριτερα απ οτι υπολογιζαμε.Σε ακινησια ημουν απο 23 εβδομαδων λογο μειωσεις τραχηλου και συσπασεων οποτε παλι καλα που φτασαμε ως τις 37 εβδομαδες.

Γεια σου Ρινακι μου,ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα.Αυτο το χα παθει στην μικρη μου κορη γιατι ειχα και πολλα ραμματα.Με μπεταντιν και οσο καλο στεγνωμα μπορεις να κανεις στην περιοχη θα περασει.Ειναι και καλοκαιρι οποτε η ζεστη δε βοηθαει αφου ιδρωνουμε συν τα λοχεια κραταει υγρασια εκει.Εμενα θυμαμαι μου χε πει να αλλαζω συχνα σερβιετα ακομα κι αν τα λοχεια ηταν λιγα και να ταμποναρω απαλα την περιοχη για να τραβαω την υγρασια.Περαστικα κοριτσακι μου!

Ευχαριστώ γλυκούλα μου. Έχω πάρει πετσετούλα και στεγνώνω την περιοχή μετά το πλύσιμο. Η αλήθεια είναι σήμερα έχει μειωθεί το κακο αν και έκανα μόνο μια μέρα πλύσεις με betadine. Θα δούμε τι να πω... Θα πάω Τρίτη να με δει κιόλας και βλέπουμε. Χθες με έπιασε κρίση πανικού, δεν είχε ησυχία και ο μικρός και τρελάθηκα.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rinaki88 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου. Μια χαρά είναι. Κι εγώ 38 γέννησα και μια χαρά βγήκε το μπεμπακι. Σε λίγο θα κρατάς κι εσύ το θαυματακι σου αγκαλιά.

 

Just now, Mar.da είπε:

Με το καλο Μυρτω μου!Εγω γενησσα 37 εβδομαδων και ολα μια χαρα μη φοβασαι.Μακαρι να φτασεις οσο πιο πολυ γινεταιΚι εμεις με το γιατρο παλευαμε να παρουμε μερες αλλα ο γιος μου ειχε αλλο σκοπο και μ επιασαν οι πονοι νωριτερα απ οτι υπολογιζαμε.Σε ακινησια ημουν απο 23 εβδομαδων λογο μειωσεις τραχηλου και συσπασεων οποτε παλι καλα που φτασαμε ως τις 37 εβδομαδες.

 

Έχετε δίκιο κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ!Τα μωράκια μας έχουν προσωπικότητα και κανονίζουν εκείνα πότε θα μας γνωρίσουν! Εμείς κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε! Καλές αγκαλίτσες τώρα για σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rinaki88 είπε:

Ευχαριστώ γλυκούλα μου. Έχω πάρει πετσετούλα και στεγνώνω την περιοχή μετά το πλύσιμο. Η αλήθεια είναι σήμερα έχει μειωθεί το κακο αν και έκανα μόνο μια μέρα πλύσεις με betadine. Θα δούμε τι να πω... Θα πάω Τρίτη να με δει κιόλας και βλέπουμε. Χθες με έπιασε κρίση πανικού, δεν είχε ησυχία και ο μικρός και τρελάθηκα.

Λογικο βρε κοριτσι,πραγματα πρωτογνωρα.Δεν ειναι τιποτα ομως μην ανησυχεις.Να πας βεβαια να σε δει ο γιατρος σου για σιγουρια,δεν ειναι κακο.Πως ειναι ο μικρουλης σου σημερα?


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da said:

Λογικο βρε κοριτσι,πραγματα πρωτογνωρα.Δεν ειναι τιποτα ομως μην ανησυχεις.Να πας βεβαια να σε δει ο γιατρος σου για σιγουρια,δεν ειναι κακο.Πως ειναι ο μικρουλης σου σημερα?

Ζορίζεται πολύ ο καημένος. Ενώ δείχνει ότι θέλει να κοιμηθεί ζορίζεται. Έχει αέρια και πονάει η κοιλίτσα του. Δεν ξέρω τι να τον κάνω... εσείς τι κάνετε;


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!!!

Έχω μέρες να γράψω, αλλά σας παρακολουθώ... Ξαθυστερήσαμε κι εμείς να επιστρέψουμε σπίτι γιατί ανέβασε η μπεμπούλα ίκτερο και την έβαλαν για φωτοθεραπεία και έπρεπε να παραμείνω κι εγώ στο μαιευτήριο γιατί αντλούσα γάλα να της δώσουμε για να μην πάρει ξένο (η όλη διαδικασία μας πήγε πολύ πίσω με τον θηλασμό :sad:).

Έπειτα, όταν ήρθαμε στο σπίτι θέλαμε τον χρόνο μας να προσαρμοστούμε με την μπέμπα και την μεγάλη κόρη. Ευτυχώς το πήρε πολύ καλά, αλλά είχαμε και αρκετές "υγιείς" αντιδράσεις :roll:.

Ο θηλασμός όπως σας είπα πήγε λίγο πίσω. Τις πρώτες μέρες θηλάζαμε αποκλειστικά και παίρναμε βάρος. Μετά μείναμε στάσιμες και ο παίδαρος πρότεινε το 1 βραδινό γεύμα να γίνεται με ξένο μετά τον θηλασμό. Γενικά μας έδωσε καλές οδηγίες και περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα...

Γενικά αισθάνομαι πολύ κουρασμένη και αρκετά καταβεβλημένη, αλλά το παλεύω μιας και σκέφτομαι ότι έχω 2 μικρά θαυματάκια...:x


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Ζορίζεται πολύ ο καημένος. Ενώ δείχνει ότι θέλει να κοιμηθεί ζορίζεται. Έχει αέρια και πονάει η κοιλίτσα του. Δεν ξέρω τι να τον κάνω... εσείς τι κάνετε;

Ατιμοι κολικοι που παιδευουν τα παιδακια μας...κι εμας ετσι ειναι αλλα τωρα περνωντας οι μερες ειναι πιο ηπιοι.Εγω κολλησα ιωση λαιμου απο τις κορες μου και ειμαι μασκα και φουλ αντισηπτικο.Τα κοριτσια σε καραντινα που λενε για να ειναι μακρια απο το μπεμπη.Τον προστατευει ο θηλασμος αλλα ας φυλαμε τα ρουχα μας..

1 hour ago, Smurfita είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας!!!

Έχω μέρες να γράψω, αλλά σας παρακολουθώ... Ξαθυστερήσαμε κι εμείς να επιστρέψουμε σπίτι γιατί ανέβασε η μπεμπούλα ίκτερο και την έβαλαν για φωτοθεραπεία και έπρεπε να παραμείνω κι εγώ στο μαιευτήριο γιατί αντλούσα γάλα να της δώσουμε για να μην πάρει ξένο (η όλη διαδικασία μας πήγε πολύ πίσω με τον θηλασμό :sad:).

Έπειτα, όταν ήρθαμε στο σπίτι θέλαμε τον χρόνο μας να προσαρμοστούμε με την μπέμπα και την μεγάλη κόρη. Ευτυχώς το πήρε πολύ καλά, αλλά είχαμε και αρκετές "υγιείς" αντιδράσεις :roll:.

Ο θηλασμός όπως σας είπα πήγε λίγο πίσω. Τις πρώτες μέρες θηλάζαμε αποκλειστικά και παίρναμε βάρος. Μετά μείναμε στάσιμες και ο παίδαρος πρότεινε το 1 βραδινό γεύμα να γίνεται με ξένο μετά τον θηλασμό. Γενικά μας έδωσε καλές οδηγίες και περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα...

Γενικά αισθάνομαι πολύ κουρασμένη και αρκετά καταβεβλημένη, αλλά το παλεύω μιας και σκέφτομαι ότι έχω 2 μικρά θαυματάκια...:x

Γεια σου κοριτσι μου!Να τις χαιρεσαι τις κορακλες σου:x!Οι πρωτες μερες ειναι για ολες δυσκολες ως να προσαρμοστουμε κι εμεις και τα μωρακια μας καθως και ολα τα μελη της οικογενειας μας.Καθε μερα και καλυτερα ομως:).Οπως ειπες εχουμε τα θαυματακια μας και αντλουμε δυναμη απο κει.φιλακια πολλα!!

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...