Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

On 6/11/2019 at 4:54 ΜΜ, Mar.da είπε:

Εμάς ο μπέμπης είναι 6 κιλά και 65 πόντους.

Το βάρος  των μωρών  ποικίλει στους ίδιους μήνες,έχει σημασία πόσο γεννήθηκαν ,αν κάνουν  μικτή  διατροφή, αν θηλάζουν  αποκλειστικά  ή αν πίνουν  μόνο φόρμουλα καθώς και ο κληρονομικός σωματότυπος.Μη σας αγχώνει το βάρος αν βρέχουν καλά πάνες και ενεργούνται τακτικά.

Κορίτσια ο δικος μου που γεννηθηκε 34 κ 4 κ 2510, ενω εχανε κ είχε φτασει 2270, τωρα ειμαστε 5500 κ μας λένε  ότι ειμαστε πολυ καλά. Επισης εδω κ 3 μερες βαζει το χερι σαν μπουνια μεσα στο στομα κ το γλείφει ολη την ωρα. Είναι νορμαλ αυτό?? 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Katerina!! είπε:

Κορίτσια ο δικος μου που γεννηθηκε 34 κ 4 κ 2510, ενω εχανε κ είχε φτασει 2270, τωρα ειμαστε 5500 κ μας λένε  ότι ειμαστε πολυ καλά. Επισης εδω κ 3 μερες βαζει το χερι σαν μπουνια μεσα στο στομα κ το γλείφει ολη την ωρα. Είναι νορμαλ αυτό?? 

Καλημέρα Κατερίνα μου,μια χαρά είναι το παλικαράκι σου.Απ ότι φαίνεται είναι ο καιρός τους για την προετοιμασία των ούλων.Μπορεί να προετοιμάζονται και 3 μήνες πριν παρόλο που έτσι όπως κάνουν λες αύριο θα χει βγάλει δόντι.

Εμείς κορίτσια κάναμε και την Τετάρτη το δεύτερο εμβόλιο και είχαμε δυο μέρες γκρίνια.Μας είπε ο παιδίατρος ότι λειτουργεί ο μικρός σαν 4,5 μηνών παιδί,είναι πιο μπροστά για τους μήνες του.Εγώ έχω να πω ότι κάθε νέα γενιά έρχεται πολύ εξελιγμένη,βλέποντας τις διαφορές των κοριτσιών μου κάποια χρόνια πίσω σε σχέση με το μπέμπη όπως και μεταξύ τους.Όπως έλεγε και η γιαγιά μου,κάτι μας ποτίζουν παιδάκι μου:mrgreen:.

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Mar.da κοπέλα μου και εμείς είχαμε πολλή γκρίνια στο δεύτερο εμβόλιο και κλάμα μετά από κάποιες ώρες.

Τι εννοείς όταν λες ότι αντιδρά όπως ένα μεγαλύτερο παιδί;

Επειδή ο μπέμπης γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα εδώ και μιάμιση εβδομάδα,σπρώχνει με τα ποδαράκια του και πάει πίσω,πιάνει τα παιχνιδάκια του τα κρεμάστρα και τα κρατάει,όταν του φεύγουν τα ξαναπιανει,εχω παρατηρήσει ότι έχει κολλήσει με δυο συγκεκριμένα απο τα τέσσερα που έχει το ριλαξ του,τους άλλαξα θέση επίτηδες να δω,μόλις τα εντόπισε έπαιξε πάλι με αυτά,στα οποία μιλάει κι ολας:mrgreen:.Στηρίζει πολυ καλά το κεφαλάκι του και σήμερα ανακάλυψε τα πόδια του και άρχισε να τα σηκώνει και να παίζει.Αυτα ο παιδιατρος θεωρεί ότι τα κάνουν μεγαλύτερα μωράκια.Διαβάζοντας τα ημερολόγια των κοριτσιών μου είδα ότι κάποια πράγματα απο αυτα εγιναν σε ηλικία 4-4,5 μηνών.

  • Μου αρέσει 3

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Mar.da είπε:

Καλημέρα Κατερίνα μου,μια χαρά είναι το παλικαράκι σου.Απ ότι φαίνεται είναι ο καιρός τους για την προετοιμασία των ούλων.Μπορεί να προετοιμάζονται και 3 μήνες πριν παρόλο που έτσι όπως κάνουν λες αύριο θα χει βγάλει δόντι.

Εμείς κορίτσια κάναμε και την Τετάρτη το δεύτερο εμβόλιο και είχαμε δυο μέρες γκρίνια.Μας είπε ο παιδίατρος ότι λειτουργεί ο μικρός σαν 4,5 μηνών παιδί,είναι πιο μπροστά για τους μήνες του.Εγώ έχω να πω ότι κάθε νέα γενιά έρχεται πολύ εξελιγμένη,βλέποντας τις διαφορές των κοριτσιών μου κάποια χρόνια πίσω σε σχέση με το μπέμπη όπως και μεταξύ τους.Όπως έλεγε και η γιαγιά μου,κάτι μας ποτίζουν παιδάκι μου:mrgreen:.

Μπράβο κοριτσακι μου!!! Εμενα μου τον μετρανε κ σαν 3 μηνων κ σαν σχεδον 2 μηνων γιατί είναι κ προωρος αλλα τον βλεπω οτι λειτουργεί το πολυ καλα (μας το επιβεβαιωσε κ η παιδιατρος λέγοντας ότι είναι άψογος). Εμένα με προβληματιζει που του δίνω την κουδουνιστρα, την κραταει κατι δευτερόλεπτα κ την αφήνει (εγω την βαζω στο χερι του) κ δεν ξερω αν θα έπρεπε να την κραταει ήδη. Ενω συο γυμναστήριο χτυπαει με τα χερια του αυτα που κρέμονται κ χτυπιέται ολοκληρος απτη χαρα του κοπανωντας τα ποδια του. Οσο για την γκρινια, ευτυχως πέρασε κοριτσάκι μου, εμενα τελος του μηνα θα κανει τα επομενα εμβολια κ θελω να δω τι θα γίνει! 

1 hour ago, Mar.da είπε:

Επειδή ο μπέμπης γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα εδώ και μιάμιση εβδομάδα,σπρώχνει με τα ποδαράκια του και πάει πίσω,πιάνει τα παιχνιδάκια του τα κρεμάστρα και τα κρατάει,όταν του φεύγουν τα ξαναπιανει,εχω παρατηρήσει ότι έχει κολλήσει με δυο συγκεκριμένα απο τα τέσσερα που έχει το ριλαξ του,τους άλλαξα θέση επίτηδες να δω,μόλις τα εντόπισε έπαιξε πάλι με αυτά,στα οποία μιλάει κι ολας:mrgreen:.Στηρίζει πολυ καλά το κεφαλάκι του και σήμερα ανακάλυψε τα πόδια του και άρχισε να τα σηκώνει και να παίζει.Αυτα ο παιδιατρος θεωρεί ότι τα κάνουν μεγαλύτερα μωράκια.Διαβάζοντας τα ημερολόγια των κοριτσιών μου είδα ότι κάποια πράγματα απο αυτα εγιναν σε ηλικία 4-4,5 μηνών.

Μπράβο στον γλυκούλη!!!!!! Τέλειος είναι σίγουρα!!!! 


 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerina!! είπε:

Μπράβο κοριτσακι μου!!! Εμενα μου τον μετρανε κ σαν 3 μηνων κ σαν σχεδον 2 μηνων γιατί είναι κ προωρος αλλα τον βλεπω οτι λειτουργεί το πολυ καλα (μας το επιβεβαιωσε κ η παιδιατρος λέγοντας ότι είναι άψογος). Εμένα με προβληματιζει που του δίνω την κουδουνιστρα, την κραταει κατι δευτερόλεπτα κ την αφήνει (εγω την βαζω στο χερι του) κ δεν ξερω αν θα έπρεπε να την κραταει ήδη. Ενω συο γυμναστήριο χτυπαει με τα χερια του αυτα που κρέμονται κ χτυπιέται ολοκληρος απτη χαρα του κοπανωντας τα ποδια του. Οσο για την γκρινια, ευτυχως πέρασε κοριτσάκι μου, εμενα τελος του μηνα θα κανει τα επομενα εμβολια κ θελω να δω τι θα γίνει! 

Μπράβο στον γλυκούλη!!!!!! Τέλειος είναι σίγουρα!!!! 

Κατερίνα μου κι εμάς με βάση την πητ γεννήθηκε 36 και 6 και θεωρείται οριακά  πρόωρος,έτσι γράφει στο βιβλιάριο του άσχετα αν η Αυχενική τότε τον έδειχνε μια βδομάδα μπροστά.Η κουδουνιστρα θα του είναι βαριά,εγώ του χω κάτι πιο ελαφριά παιχνιδάκια που είναι και τα ούλα γιατί πολυ σάλιο και προσπαθεί με τη μπουνιτσα να τρίβει τα ούλα του,την πιέζει με δύναμη.Τα κρεμαστά παιχνίδια τον βολεύουν πολυ,τα κρατάει πιο πολυ ώρα και τα ξαναπιανει ευκολότερα μόνος του.Απο την κουβέντα που έκανα με τον παιδίατρο κατάλαβα ότι κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό,δεν είναι όλα στάνταρ και εμείς έχουμε και τα κορίτσια που ασχολούνται πολυ μαζί του οπότε πολλά τα ερεθίσματα.Παίζει κι αυτο το ρόλο του.Τώρα το πόσο γρήγορα θα μάθει  ενα μωρό να γυρίζει πλευρές έχει να κάνει και με την ενδυνάμωση του σώματος τους.Όπως και να χει όλα τα παιδάκια το βρίσκουν αργά ή γρήγορα και φυσικά είναι όλα τέλεια!!

Κατερίνα μου καλύτερα λίγο γκρίνια στα εμβόλια παρα κανένας πυρετός.

 

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ είχα ρωτήσει την παιδίατρο πότε αρχίζουν τα μωρά να πιάνουν αντικείμενα εσκεμμένα και μου είπε μετά τον 5ο

Μέχρι τότε οτιδήποτε πιάνει είναι τυχαίο γεγονός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mar.da είπε:

Κατερίνα μου κι εμάς με βάση την πητ γεννήθηκε 36 και 6 και θεωρείται οριακά  πρόωρος,έτσι γράφει στο βιβλιάριο του άσχετα αν η Αυχενική τότε τον έδειχνε μια βδομάδα μπροστά.Η κουδουνιστρα θα του είναι βαριά,εγώ του χω κάτι πιο ελαφριά παιχνιδάκια που είναι και τα ούλα γιατί πολυ σάλιο και προσπαθεί με τη μπουνιτσα να τρίβει τα ούλα του,την πιέζει με δύναμη.Τα κρεμαστά παιχνίδια τον βολεύουν πολυ,τα κρατάει πιο πολυ ώρα και τα ξαναπιανει ευκολότερα μόνος του.Απο την κουβέντα που έκανα με τον παιδίατρο κατάλαβα ότι κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό,δεν είναι όλα στάνταρ και εμείς έχουμε και τα κορίτσια που ασχολούνται πολυ μαζί του οπότε πολλά τα ερεθίσματα.Παίζει κι αυτο το ρόλο του.Τώρα το πόσο γρήγορα θα μάθει  ενα μωρό να γυρίζει πλευρές έχει να κάνει και με την ενδυνάμωση του σώματος τους.Όπως και να χει όλα τα παιδάκια το βρίσκουν αργά ή γρήγορα και φυσικά είναι όλα τέλεια!!

Κατερίνα μου καλύτερα λίγο γκρίνια στα εμβόλια παρα κανένας πυρετός.

 

Καλησπερα κοριτσι μου!!! Οντως μαλλον το καθε παιδακι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης. Εννοείται χιλιες φορες γκρινια παρα πυρετός. 

Just now, Mampa είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ είχα ρωτήσει την παιδίατρο πότε αρχίζουν τα μωρά να πιάνουν αντικείμενα εσκεμμένα και μου είπε μετά τον 5ο

Μέχρι τότε οτιδήποτε πιάνει είναι τυχαίο γεγονός.

Καλησπερα κοριτσι μου!!!Αυτο δεν το γνωριζα για να πω την αλήθεια. 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ είχα ρωτήσει την παιδίατρο πότε αρχίζουν τα μωρά να πιάνουν αντικείμενα εσκεμμένα και μου είπε μετά τον 5ο

Μέχρι τότε οτιδήποτε πιάνει είναι τυχαίο γεγονός.

Κι εγώ πιστεύω τυχαία τα πιάνει όταν πέφτουν στα χέρια του αλλά ασχολείται μόνο με  δυο συγκεκριμένα,ίσως τα έντονα χρώματα που έχουν,είναι κόκκινα και κάνουν μουσική,ο παιδίατρος στάθηκε περισσότερο στο ότι τα ξεχωρίζει και θέλει μονο αυτά κι ότι αρχίζουν να προτιμούν παιχνίδια συγκεκριμένα τα λίγο μεγαλύτερα μωράκια καθώς και στο γεγονός του ότι γυρίζει με ευκολία απο μπρούμυτα ανάσκελα.Όπως μου είπε ήταν μέχρι να βρεί το κόλπο.

Η συνηφαδα μου είναι φυσιοθεραπεύτρια σε παιδιά με ειδικές ανάγκες,σε συζήτηση μαζί της μου είπε ότι όσο πιο σύντομα έχει ερεθίσματα ενα μωρο τόσο πιο γρήγορα θα κάνει πράγματα.Σαν παράδειγμα μου είπε ότι δίνοντας του τώρα ενα μασητικό ουλων στην αρχή θα προσπαθεί να βάλει το μέρος του χεριού του αλλά μετα απο μερικές προσπάθειες θα καταφέρνει να βάλει το μασητικό.Όταν θα του το ξαναδώσω θα το βάλει κατευθείαν.Όπως επίσης το να βάζουμε το μωρο μπρούμυτα λίγη ώρα μες την ημέρα βοηθάει στο να δυναμώσουν οι μυς του αυχένα γιατί θα προσπαθεί να σηκώνει το κεφαλάκι οπότε θα εξασκείται με αυτό τον τρόπο. 

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα.

Πώς είστε;;

Εδώ και δύο μέρες ο μικρός μου φέρνει την γλώσσα του προς τα αριστερά και την δαγκώνει, επίσης έχει αρκετά σαλακια, κάνει φουσκιτσες κ.λ.π.

Είναι σχεδόν 3,5 μηνών.

Λέτε να άρχισαν να φαγουριζουν τα ούλα;; Είναι νωρίς να δώσω μασητικό;; Και πως θα το καθαρίσω πριν του το δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα.

Πώς είστε;;

Εδώ και δύο μέρες ο μικρός μου φέρνει την γλώσσα του προς τα αριστερά και την δαγκώνει, επίσης έχει αρκετά σαλακια, κάνει φουσκιτσες κ.λ.π.

Είναι σχεδόν 3,5 μηνών.

Λέτε να άρχισαν να φαγουριζουν τα ούλα;; Είναι νωρίς να δώσω μασητικό;; Και πως θα το καθαρίσω πριν του το δώσω;

Καλή εβδομάδα επίσης.  

Έχει αρχίσει η προετοιμασία των ούλων κορίτσι,μπορείς να του δώσεις μασητικό.Ενα καλό πλύσιμο με υγρό πιάτων νομίζω είναι αρκετό αφού πλέον βάζουν το χέρι στο στόμα τους,αν θες όμως βάλτο για λίγο στον αποστειρωτή ή βουτά το σε ζεστό νερό για λίγο.

Εμένα έχει φάει τα μανίκια του λογο των ολων,τον αλλάζω συχνά γιατί τα κάνει μούσκεμα,εγώ ψάχνω μασητικά που να είναι ελαφριά και να μπορεί να τα κρατήσει. 


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da να άρχισε τόσο νωρίς πιστεύεις;

Μου φαίνεται νωρίς.

Εγώ πήρα από τα τζάμπο. Μου φαίνεται ελαφρύ. Βέβαια για αρχή εγώ θα του το κρατάω.

Πήραμε και γυμναστήριο τις προάλλες. Του αρέσει να κάθεται εκεί. Βέβαια χτυπάει τα αντικείμενα αλλά τυχαία. Πιστεύω με τον καιρό θα αρχίσει να τα χτυπάει εσκεμμένα. Τι πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Mar.da να άρχισε τόσο νωρίς πιστεύεις;

Μου φαίνεται νωρίς.

Εγώ πήρα από τα τζάμπο. Μου φαίνεται ελαφρύ. Βέβαια για αρχή εγώ θα του το κρατάω.

Πήραμε και γυμναστήριο τις προάλλες. Του αρέσει να κάθεται εκεί. Βέβαια χτυπάει τα αντικείμενα αλλά τυχαία. Πιστεύω με τον καιρό θα αρχίσει να τα χτυπάει εσκεμμένα. Τι πιστεύεις;

Η μεσαία μου η κόρη έβγαλε τα πρώτα δυο δόντια 4,5 μηνών οπότε δε μου φαίνεται περίεργο.Βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες ολο αυτο.Το ότι έχει πολλά σαλάκια δε σημαίνει θα βγάλει δόντια αύριο.Κι εγώ θα το βασταω μαζι του για αρχή και θα τον αφήνω λίγο λίγο ως να το μάθει.Ε τωρα θα πέφτει καμμία 15αρια φορές αλλά περνώντας ο καιρός θα μαθει να το κρατάει περισσότερη ώρα στα χεράκια του.

Συνήθως τους αρέσει το γυμναστήριο,εγώ τον εχω βάλει απο 2,5 μηνών.Θα δεις σε μια εβδομαδα διαφορά  το πως θα στοχεύει στα αντικείμενα,αυτο συμβαίνει όταν συγχρονίζει το βλέμμα με τα χέρια του.Σε αυτή τη φάση θα το κάνει με τα πιο κοντινά αντικείμενα.

 

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...