Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sophiav είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είναι καμιά που δίνει ξένο γάλα να μου πει πόσο τρώτε;ο δικός μου έχει μειώσει πολύ τ ml π τρώει και δ ξέρω γιατί 

Αχ Σοφακι μου δε μπορω να σε βοηθησω.Εγώ που τον θηλάζω επειδή δε ξέρω πόσο τρώει,βγάζω και με το θήλαστρο και του το δίνω σα συμπλήρωμα και πίνει 60 ml μια ώρα μετα το θηλασμό.Αυτο το ξεκίνησα εδώ και 4 μέρες γιατί πήρε 400 γρ αυτο το μήνα.Όταν αντλώ το ενα στήθος βγάζει 150ml οπότε πίνοντας αυτά τα ml συν τα 60ml πλέον πίνει 200-210ml.Σε μια εβδομάδα που θα τον ζυγισω θα δω αν κάναμε δουλίτσα έτσι.

Αν του έδινες σε δυο δόσεις τα απαιτούμενα ml γάλα μήπως το έπινε?Είδες αν η μυτούλα του είναι βουλωμενη?καμμία φορά φταίει κι αυτο ή ίσως είναι κάποια φάση που περνάει.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

@Mampa όπως είπε και η Mar.da δεν πειράζει για τον ορό. Δεν θα του κάνει κάτι κακό, το πολύ πολύ απλά να αισθάνθηκε εκείνη την ώρα μια ενόχληση γιατί δεν το περίμενε...

@Sophiav εγώ δίνω συμπληρωματικά με τον θηλασμό. Επειδή όμως το ένα βραδινό γεύμα είναι κυρίως ξένο, ο παιδίατρος είχε πει ότι το γεύμα είναι γύρω στα 150ml όταν το μωρό είναι περίπου 4 μηνών. Όσο μεγαλώνει το μωρό, αυξάνεται και η δόση. Για να έχεις έναν μπουσουλα κοίτα στη συσκευασία του γάλατος, γράφει ενδεικτικά...

Πόσο έχει μειώσει; Μήπως τρώει πιο συχνά; Μήπως περνάει κανένα κρύωμα; Έχει μπουκωμένη μυτούλα; Μήπως κάνατε εμβόλιο;

Βρε κορίτσια είμαστε στο άλμα 15-19. Θυμάμαι ότι η μεγάλη μου κόρη είχε απίστευτη γκρίνια, δεν κοιμόταν κλπ. Ετούτη εδώ η μικρή ρίχνει κάτι ύπνους τι να σας λέω... Τρώει, κοιμάται και είναι μέσα στην τρελή χαρά!

  • Μου αρέσει 2

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smurfita είπε:

Καλημέρα!

@Mampa όπως είπε και η Mar.da δεν πειράζει για τον ορό. Δεν θα του κάνει κάτι κακό, το πολύ πολύ απλά να αισθάνθηκε εκείνη την ώρα μια ενόχληση γιατί δεν το περίμενε...

@Sophiav εγώ δίνω συμπληρωματικά με τον θηλασμό. Επειδή όμως το ένα βραδινό γεύμα είναι κυρίως ξένο, ο παιδίατρος είχε πει ότι το γεύμα είναι γύρω στα 150ml όταν το μωρό είναι περίπου 4 μηνών. Όσο μεγαλώνει το μωρό, αυξάνεται και η δόση. Για να έχεις έναν μπουσουλα κοίτα στη συσκευασία του γάλατος, γράφει ενδεικτικά...

Πόσο έχει μειώσει; Μήπως τρώει πιο συχνά; Μήπως περνάει κανένα κρύωμα; Έχει μπουκωμένη μυτούλα; Μήπως κάνατε εμβόλιο;

Βρε κορίτσια είμαστε στο άλμα 15-19. Θυμάμαι ότι η μεγάλη μου κόρη είχε απίστευτη γκρίνια, δεν κοιμόταν κλπ. Ετούτη εδώ η μικρή ρίχνει κάτι ύπνους τι να σας λέω... Τρώει, κοιμάται και είναι μέσα στην τρελή χαρά!

Αυτο λέω κι εγώ κορίτσι,η δε περνάει άλμα αυτός ή θα μου το κάνει μαζεμένο.

  • Χαχα 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smurfita είπε:

Καλημέρα!

@Mampa όπως είπε και η Mar.da δεν πειράζει για τον ορό. Δεν θα του κάνει κάτι κακό, το πολύ πολύ απλά να αισθάνθηκε εκείνη την ώρα μια ενόχληση γιατί δεν το περίμενε...

@Sophiav εγώ δίνω συμπληρωματικά με τον θηλασμό. Επειδή όμως το ένα βραδινό γεύμα είναι κυρίως ξένο, ο παιδίατρος είχε πει ότι το γεύμα είναι γύρω στα 150ml όταν το μωρό είναι περίπου 4 μηνών. Όσο μεγαλώνει το μωρό, αυξάνεται και η δόση. Για να έχεις έναν μπουσουλα κοίτα στη συσκευασία του γάλατος, γράφει ενδεικτικά...

Πόσο έχει μειώσει; Μήπως τρώει πιο συχνά; Μήπως περνάει κανένα κρύωμα; Έχει μπουκωμένη μυτούλα; Μήπως κάνατε εμβόλιο;

Βρε κορίτσια είμαστε στο άλμα 15-19. Θυμάμαι ότι η μεγάλη μου κόρη είχε απίστευτη γκρίνια, δεν κοιμόταν κλπ. Ετούτη εδώ η μικρή ρίχνει κάτι ύπνους τι να σας λέω... Τρώει, κοιμάται και είναι μέσα στην τρελή χαρά!

@Smurfita κρυωμενος δεν είναι. Εμβόλιο κάναμε τ Τετάρτη. Λέτε ακόμα να χει παρενέργειες; επίσης από προχθές γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και από τότε θέλει να ναι μόνο κάτω κ να γυρνάει όλη την ώρα. Κ εσάς έτσι κάνουν; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sophiav είπε:

@Smurfita κρυωμενος δεν είναι. Εμβόλιο κάναμε τ Τετάρτη. Λέτε ακόμα να χει παρενέργειες; επίσης από προχθές γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και από τότε θέλει να ναι μόνο κάτω κ να γυρνάει όλη την ώρα. Κ εσάς έτσι κάνουν; 

Δε νομίζω είναι πολλές οι μέρες.Εμάς γυρίζει εδώ και πολυ καιρό και απο χθες τον εχω αγκαλιά ή στο καρότσι με μικρή κλίση και σπρώχνει το κεφάλι τόσο μπροστά που μισοσηκωνεται,μου φαίνεται θα καθίσει γρήγορα ο μπέμπης.Η τρίτη κόρη μου έκατσε 5,5 μηνών και 10,5 είχε περπατήσει όποτε δε θα μου έκανε εντύπωση αν το έβλεπα και στο μπέμπη.Οι δυο πρώτες έκατσαν 6,5 - 7 μηνών και περπάτησαν 12 μηνων και οι δυο.Σήμερα που μίλησα με τον παιδίατρο για την εξέλιξη της δερματίτιδας και του το είπα,μου ειπε αυτο σημαίνει οτι έχουν δυναμώσει οι μυς του κεφαλιού και της πλάτης και περαστικά μου :blink:.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Sophiav εγώ δίνω αποκλειστικά ξένο. Τρώει 180ml. Συνήθως ανά 4-5 ώρες. Το βράδυ συμπληρώνει 7-8 ώρες ύπνου ως συνήθως. 

Μήπως περνά άλμα;

Εμένα ακόμη δεν έχει γυρίσει, όμως τον βλέπω αρκετά δραστήριο και σαν να άρχισε να ζωηρευει εδώ και 3 μέρες. Για να του αλλάξω παμπερσ και να τον ντύσω συνεχώς γυρνά στο πλάι και δεν με αφήνει. Έχει πλάκα.

Το κεφαλάκι το σηκώνει λες και κάνει κοιλιακούς ακόμη και όταν είναι ξαπλωμένος από τον 3ο μήνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ από εμάς! Πάντως κ εμένα η μικρή δεν έχει γυρίσει ακόμη (σε 2 μέρες γινόμαστε 4 μηνών) αλλά έχει λίγες μέρες που σπρώχνει το κεφάλι δεξιά σαν να θέλει να γυρίσει στο πλάι, επίσης βλέπω τα ουλακια της κατω πρησμένα..ώρες ώρες την πιάνει μανία να βάζει τα χέρια να τα μασήσει

Κορίτσια έχει κάνει καμία το πόσιμο εμβόλιο του ροταϊου; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav εγώ δίνω αποκλειστικά ξένο. Τρώει 180ml. Συνήθως ανά 4-5 ώρες. Το βράδυ συμπληρώνει 7-8 ώρες ύπνου ως συνήθως. 

Μήπως περνά άλμα;

Εμένα ακόμη δεν έχει γυρίσει, όμως τον βλέπω αρκετά δραστήριο και σαν να άρχισε να ζωηρευει εδώ και 3 μέρες. Για να του αλλάξω παμπερσ και να τον ντύσω συνεχώς γυρνά στο πλάι και δεν με αφήνει. Έχει πλάκα.

Το κεφαλάκι το σηκώνει λες και κάνει κοιλιακούς ακόμη και όταν είναι ξαπλωμένος από τον 3ο μήνα. 

 

Είδες?εσείς έχετε δυναμώσει πιο γρήγορα αυτούς τους μυς,personal trainer θα γίνει ο γιος σου:D.

Just now, Evi89 είπε:

Γειά σας κ από εμάς! Πάντως κ εμένα η μικρή δεν έχει γυρίσει ακόμη (σε 2 μέρες γινόμαστε 4 μηνών) αλλά έχει λίγες μέρες που σπρώχνει το κεφάλι δεξιά σαν να θέλει να γυρίσει στο πλάι, επίσης βλέπω τα ουλακια της κατω πρησμένα..ώρες ώρες την πιάνει μανία να βάζει τα χέρια να τα μασήσει

Κορίτσια έχει κάνει καμία το πόσιμο εμβόλιο του ροταϊου; 

Έτοιμη δείχνει η μπουμπού σου όπου να ναι θα κάνει τα γυρίσματα της.Εμείς το κάναμε το πόσιμο,της γαστρεντεριτιδας εννοείς ε?

  • Χαχα 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2019 at 11:00 AM, Mar.da said:

Καλημέρα Ρινάκι!Το Ντεπόν βοηθάει αλλά όπως είπες δεν γίνεται να δίνεις συνέχεια.Εμένα έχει σάλια πολλά και βάζει και τις δυο χούφτες στο στομα του,αφού του λέω παιδάκι μου τι προσπαθείς,δεν έχεις στόμα κροκόδειλου:mrgreen:.Δε γκρινιάζει ιδιαίτερα οπότε ελπίζω να βγάλει εύκολα δοντάκια,αν και είναι νωρίς ακόμα για να το δούμε αυτο. 

Καλημέρα Ευακι!Κατα πως δείχνουν τα πράγματα τα μπεμπακια μας πάνε για διαφήμιση της colgate :D.

Μας έκαναν δώρο αμάνικο υπνόσακο και ο μπέμπης κοιμάται πολυ ωραία με αυτόν.Τα χεράκια του είναι όντως παγωμένα το πρωί αλλά πιστεύω δε κρυώνει γιατί θα ξυπνούσε και θα έκλαιγε.

Απο θέρμανση έχουμε καλοριφέρ αλλά το βράδυ το χαμηλώνουμε,προς το παρών τουλάχιστον αργότερα με περισσότερο κρύο θα το αφήνουμε να δουλεύει.Έχουμε επίσης μεγάλο τζάκι που καίει όλη μέρα και κρατάει μια καλή θερμοκρασία στο σπίτι.

Καλημέρα!Περαστικά κοριτσάκι μου.

Καλορίζικο το νεο ψυγειο:) και πάντα γεμάτο!!

Πότε ξεκινάτε στέρεες?Εμάς μας είπε στον 6ο και θα δούμε πως θα κινηθούμε λογο αλλεργίας στα γαλακτοκομικά.Δοκίμασα τυρί και την τρίτη μερα ειδα παλι λιγο αιμα στα κακα του,οποτε απ οτι δειχνει αλλεργια εχει.

Τι όμορφες αυτές οι παραστάσεις των παιδιών τα Χριστούγεννα και επειδή συνήθως τις παρουσιάζουν μικρές τάξεις είναι όλα λουκουμάκια!

Καλημέρα!Δεν τον εχω ρωτήσει για τα άλματα είναι η αλήθεια,τα εχω διαβάσει μονο.Άσε που έπρεπε να κάνω 4ο παιδι για να μάθω ότι υπαρχουν:D.

Διαβάζοντας το ημερολόγιο της μεγάλης μου κόρης και συνδυάζοντας τις μέρες αυτές που έγραφα ότι ήταν ανήσυχο το μωρο έπεφτε όντως σε άλμα,αλλά εμείς πιστεύαμε ότι απλά ήταν γκρινιαρούλα.Αυτό πριν 19,5 χρόνια.Δε σκεφτόμασταν οτι ενα μωράκι κάποιο λογο έχει και κλαίει και μονο έτσι μπορεί να το εκφράσει.

    

Μαρθα μου τι κάνετε; Έτσι κι εμένα με τα χέρια και ρούφηγμα. Έχει γίνει πολύ δύσκολος ο ύπνος του. Δεν ξέρω αν είναι λόγω του άλματος ή κάτι άλλο αλλά κάθε βράδυ παιδευομαστε πολύ με τον ύπνο. Εμείς στέρεες μάλλον θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά μόλις κλείσουμε τον τέταρτο γιατί δεν παίρνει αρκετό βάρος ο μικρός και θα του βάλει μάλλον φρουτοκρεμα και όχι ρυζαλευρο γιατί είχαμε θέμα με δυσκοιλιότητα. Εσείς πως τα πατε; Περαστικά είδα ότι έχει ατοπική δερματιτιδα ο μικρός σου; Ξέρω ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά θέλει μεταχείριση με ειδικό αφρόλουτρο και κρεμα. Υπομονή θα περάσει κι αυτό. Από ύπνο πως τα πάτε; Κάθεται γυμναστήριο; Εμένα ο δικός μου κάθεται λίγο αλλά μετά βαριέται μόνος του. Θέλει πολύ μπλα μπλα και παιχνίδια στα χέρια αλλά έλα που δουλεύουμε και οι δύο και άντε να κάνεις χρόνο να παίζεις όλη μέρα... Αααχ...

11 hours ago, Sophiav said:

Καλημέρα κορίτσια. Είναι καμιά που δίνει ξένο γάλα να μου πει πόσο τρώτε;ο δικός μου έχει μειώσει πολύ τ ml π τρώει και δ ξέρω γιατί 

Καλησπέρα κορίτσι. Εμείς κάνουμε 5 γεύματα την ημέρα και τρώμε 130 - 160 ml ανά γεύμα. Δεν τρώει παραπάνω με τίποτε. Και άμα πει όχι είναι όχι.

Το πιο πιθανό είναι ότι τα μειωσε επειδή τον πονουν τα ουλακια του. Είναι μέρες μέρες. Μετά από 2-3 μέρες κι εμένα μου έπινε παραπάνω και μετά πάλι το έκοβε.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!!!     (έχω καπου ηδη ανοιξει ΝΕΟ ΘΕΜΑ με την ιδια αναρτηση, αν καπου το δειτε.)

Αυτην τη στιγμη ειμαι τρομερα ανησυχη καθως σημερα διαβασα οτι ειναι σημαντικο το μωρο να εχει βλεμματικη επαφη με την μητερα κατα την διαρκεια του ταισματος,  εμενα δυστηχως δεν με κοιταζει οταν το ταιζω. ειναι στο πλαι ή εχει κλειστα ματακια. ειναι 4 μηνων, συνηθως χαρουμενο, γελαστο, ανταποκρινεται οταν του μιλαω και χαμογελαει σχεδον ευκολα, πιανει αντικειμενα, τα βαζει στο στοματακι του, δειχνει δραστηριο, αν και δεν γυρναει ακομα στο πλάι.

Φοβαμαι για  συνδρομο αυτισμου, εχω ραντεβου με την παιδιατρο σε μερικες μερες για το 2ο εμβολιο και θα την ενημερωσω για τις ανησυχιες μου. 

Αλλα θελω να ρωτησω κι εσας μανούλες, πως ηταν η βλεμματικη επαφη με τον μωρο σας ειτε ταιζατε με μπιμπερο είτε με το στηθος σας! πειτε μου τις εμπειριες σας, ειναι σημαντικη η απαντηση σας για μενα.

Σας ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτερων μανούλες!!   


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mar.da είπε:

Αχ Σοφακι μου δε μπορω να σε βοηθησω.Εγώ που τον θηλάζω επειδή δε ξέρω πόσο τρώει,βγάζω και με το θήλαστρο και του το δίνω σα συμπλήρωμα και πίνει 60 ml μια ώρα μετα το θηλασμό.Αυτο το ξεκίνησα εδώ και 4 μέρες γιατί πήρε 400 γρ αυτο το μήνα.Όταν αντλώ το ενα στήθος βγάζει 150ml οπότε πίνοντας αυτά τα ml συν τα 60ml πλέον πίνει 200-210ml.Σε μια εβδομάδα που θα τον ζυγισω θα δω αν κάναμε δουλίτσα έτσι.

Αν του έδινες σε δυο δόσεις τα απαιτούμενα ml γάλα μήπως το έπινε?Είδες αν η μυτούλα του είναι βουλωμενη?καμμία φορά φταίει κι αυτο ή ίσως είναι κάποια φάση που περνάει.

@Mar.da ευτυχώς επανήλθαμε από χθες το απόγευμα. Τρώει κανονικά. Δε ξερω τι τον έπιασε. Όλα καλά! Στον 6ο θα ξεκινήσετε στερεες; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Μαρθα μου τι κάνετε; Έτσι κι εμένα με τα χέρια και ρούφηγμα. Έχει γίνει πολύ δύσκολος ο ύπνος του. Δεν ξέρω αν είναι λόγω του άλματος ή κάτι άλλο αλλά κάθε βράδυ παιδευομαστε πολύ με τον ύπνο. Εμείς στέρεες μάλλον θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά μόλις κλείσουμε τον τέταρτο γιατί δεν παίρνει αρκετό βάρος ο μικρός και θα του βάλει μάλλον φρουτοκρεμα και όχι ρυζαλευρο γιατί είχαμε θέμα με δυσκοιλιότητα. Εσείς πως τα πατε; Περαστικά είδα ότι έχει ατοπική δερματιτιδα ο μικρός σου; Ξέρω ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά θέλει μεταχείριση με ειδικό αφρόλουτρο και κρεμα. Υπομονή θα περάσει κι αυτό. Από ύπνο πως τα πάτε; Κάθεται γυμναστήριο; Εμένα ο δικός μου κάθεται λίγο αλλά μετά βαριέται μόνος του. Θέλει πολύ μπλα μπλα και παιχνίδια στα χέρια αλλά έλα που δουλεύουμε και οι δύο και άντε να κάνεις χρόνο να παίζεις όλη μέρα... Αααχ...

Καλησπέρα κορίτσι. Εμείς κάνουμε 5 γεύματα την ημέρα και τρώμε 130 - 160 ml ανά γεύμα. Δεν τρώει παραπάνω με τίποτε. Και άμα πει όχι είναι όχι.

Το πιο πιθανό είναι ότι τα μειωσε επειδή τον πονουν τα ουλακια του. Είναι μέρες μέρες. Μετά από 2-3 μέρες κι εμένα μου έπινε παραπάνω και μετά πάλι το έκοβε.

Καλημέρα Ρινακι μου!Καλά είμαστε,η ατοπική δερματίτιδα σχεδόν δε φαίνεται σήμερα ευτυχώς.Τη νύχτα κοιμάται όπως κοιμόταν κι ελπίζω να μην αλλάξει αυτο αργότερα,στο γυμναστήριο κάθεται κάνα μισάωρο,του αρέσει πιο πολυ το ριλαξ όμως.Θέλει και τις αγκαλιές του όμως και την κουβέντα του,όλη μέρα κουβεντιάζει.Ξυπνάει έτσι βασικά,κουβεντιάζει με το παράθυρο που έχει πανω η κούνια του:D.Κι εμένα έχει μάθει αγκαλίτσες γιατί έχει 3 αδερφές που δεν τον αφήνουν καθόλου,παρολαυτα όταν λείπουν καταφέρνω να τον απασχολώ και χωρίς αγκαλιές γιατί και δουλειές στο σπίτι εχω και δουλεύω κάθε μέρα.

Τα ούλα σίγουρα παίζουν ρόλο στην αναστάτωση του παιδιού αλλά κι εκεί δε μπορείς να κάνεις πολλά πράματα.Μόλις βγουν τα δυο πρώτα δοντάκια μετα ηρεμούν,συνήθως δηλαδή.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Μαρθα μου τι κάνετε; Έτσι κι εμένα με τα χέρια και ρούφηγμα. Έχει γίνει πολύ δύσκολος ο ύπνος του. Δεν ξέρω αν είναι λόγω του άλματος ή κάτι άλλο αλλά κάθε βράδυ παιδευομαστε πολύ με τον ύπνο. Εμείς στέρεες μάλλον θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά μόλις κλείσουμε τον τέταρτο γιατί δεν παίρνει αρκετό βάρος ο μικρός και θα του βάλει μάλλον φρουτοκρεμα και όχι ρυζαλευρο γιατί είχαμε θέμα με δυσκοιλιότητα. Εσείς πως τα πατε; Περαστικά είδα ότι έχει ατοπική δερματιτιδα ο μικρός σου; Ξέρω ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά θέλει μεταχείριση με ειδικό αφρόλουτρο και κρεμα. Υπομονή θα περάσει κι αυτό. Από ύπνο πως τα πάτε; Κάθεται γυμναστήριο; Εμένα ο δικός μου κάθεται λίγο αλλά μετά βαριέται μόνος του. Θέλει πολύ μπλα μπλα και παιχνίδια στα χέρια αλλά έλα που δουλεύουμε και οι δύο και άντε να κάνεις χρόνο να παίζεις όλη μέρα... Αααχ...

Καλησπέρα κορίτσι. Εμείς κάνουμε 5 γεύματα την ημέρα και τρώμε 130 - 160 ml ανά γεύμα. Δεν τρώει παραπάνω με τίποτε. Και άμα πει όχι είναι όχι.

Το πιο πιθανό είναι ότι τα μειωσε επειδή τον πονουν τα ουλακια του. Είναι μέρες μέρες. Μετά από 2-3 μέρες κι εμένα μου έπινε παραπάνω και μετά πάλι το έκοβε.

@Rinaki88 κ μένα έτσι κάνει. Πότε θέλει να τρώει πολύ, ποτε το κόβει απότομα. Έχει κ παλινδρομηση οπότε νομίζω χειροτερευει η κατάσταση.800ml με 1000ml παίζουμε το 24ωρο. Κ μενα ο ύπνος χάλια. Σηκώνεται όλη την ώρα και θέλει κούνημα αλλιώς ουρλιάζει.Στο γυμναστήριο πάντως κάθεται αρκετά μπορώ να πω ευτυχώς.Στο ριλαξ πάλι καθόλου. Θα σας ξεκινήσει στερεες;Μακάρι να σου τρώει να ηρεμήσετε. Μήπως κοιμάται και καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sophiav είπε:

@Mar.da ευτυχώς επανήλθαμε από χθες το απόγευμα. Τρώει κανονικά. Δε ξερω τι τον έπιασε. Όλα καλά! Στον 6ο θα ξεκινήσετε στερεες; 

Καλημέρα!Μπράβο βρε Σοφία μου!Ανθρωπάκια είναι κι αυτά έχουν καμμία φορά τις μαύρες τους;-).Εμένα πέρασε μια φάση να μη θέλει μπουκάλι που του βγάζω γάλα δικό μου για τις ώρες που λείπω.Στον 6ο μας είπε στερεές,να δούμε γιατί υπάρχει και το θεμα με τα γαλακτοκομικά πως θα πάει. 

1 ώρα πρίν, neraidoula85 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!!     (έχω καπου ηδη ανοιξει ΝΕΟ ΘΕΜΑ με την ιδια αναρτηση, αν καπου το δειτε.)

Αυτην τη στιγμη ειμαι τρομερα ανησυχη καθως σημερα διαβασα οτι ειναι σημαντικο το μωρο να εχει βλεμματικη επαφη με την μητερα κατα την διαρκεια του ταισματος,  εμενα δυστηχως δεν με κοιταζει οταν το ταιζω. ειναι στο πλαι ή εχει κλειστα ματακια. ειναι 4 μηνων, συνηθως χαρουμενο, γελαστο, ανταποκρινεται οταν του μιλαω και χαμογελαει σχεδον ευκολα, πιανει αντικειμενα, τα βαζει στο στοματακι του, δειχνει δραστηριο, αν και δεν γυρναει ακομα στο πλάι.

Φοβαμαι για  συνδρομο αυτισμου, εχω ραντεβου με την παιδιατρο σε μερικες μερες για το 2ο εμβολιο και θα την ενημερωσω για τις ανησυχιες μου. 

Αλλα θελω να ρωτησω κι εσας μανούλες, πως ηταν η βλεμματικη επαφη με τον μωρο σας ειτε ταιζατε με μπιμπερο είτε με το στηθος σας! πειτε μου τις εμπειριες σας, ειναι σημαντικη η απαντηση σας για μενα.

Σας ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτερων μανούλες!!   

Καλημέρα να σου ζήσει το παιδάκι σου!!Δε γνωρίζω πράγματα πανω σε αυτο το θεμα.Ο μικρός όταν τον θηλάζω κοιτάει σε πολλές κατευθύνσεις,άλλοτε εμένα,άλλοτε το στήθος.Υπάρχουν φορές που τρώει με κλειστά ματάκια γιατί δείχνει να θέλει να χαλαρώσει.

Μη διαβάζεις πολλά στο ίντερνετ γιατί σε τρελένουν,κάθε παιδάκι έχει τη δική του ανάπτυξη και πολλά πράγματα γίνονται σε διαφορετικό χρόνο για το καθένα.Έχοντας 4 παιδάκια μπορώ να σου πω ότι είχαν μεταξύ τους πολλές διαφορές στο χρόνο που το καθένα έκανε πράγματα.

Θέσε όμως τις ανησυχίες σου στον παιδίατρο και εύχομαι όλα να είναι καλά.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...