Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Smurfita είπε:

 

@neraidoula85 φυσιολογική είναι αυτή η αντίδραση.  Σιγά σιγά θα συγχρονιστεί η μικρή.  Έτσι είναι.  Αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις είναι αυτό που ήδη κάνεις και αντίστοιχα όταν την βλέπεις να προσπαθεί μόνη της να σηκωθεί να την "βοηθάς",  δηλαδή να την σηκώνεις περιγράφοντας την ενέργεια,  δηλαδή "έλα να απλώσουμε χεράκια για να σε σηκώσει η μαμά".  Σταδιακά θα ανταποκριθεί. 

Και μην ξεχνάς ότι το κάθε παιδάκι έχει τους χρόνους του. 

Καλημέρα @Smurfita σε ευχαριστω πολυ!!  ναι μεσα απο τοσες ιστοριες που εχω διαβασει πλεον εχω δει οτι καθε μικράκι  εχει τους δικους του χρόνους η αλήθεια ειναι. απλα ανχωνομαι καμια φορα....!! 

και παλι ευχαριστω πολυ!!! <3


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mampa είπε:

@Sophiav καλημερα κορίτσι μου.

Εμείς τρώμε φρούτα κάθε πρωί και τα κακά άλλαξαν. Και χρώμα αλλά έγιναν και πιο σκληρά.

Εσείς;

@Mampa κ στ δικό μου το ίδιο κ ζορίζεται κιόλας αρκετά 

Τι χρώμα έχουν;; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζοριζεται και ο δικός μου. Ελαττωσα την μπανάνα, δεν του βάζω κάθε μέρα, αλλά περίπου 2 φορές την εβδομάδα.

Η γιατρός μου είπε να βάζω μέσα στα φρούτα 10ml χυμό πορτοκάλι, αφού το στραγγίσω ώστε να μην έχει φλούδες.

Τα κακά είναι σκούρο καφέ

Εσάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/1/2020 at 5:52 ΜΜ, Lia91 είπε:

@Evi89 και μεις αυτές τις μέρες έχουμε θέμα με τον ύπνο!  ήρθαμε προχθές στους γονείς μου για λίγες μέρες, αλλά η μπέμπα 2 βράδια τώρα δεν κοιμάται όπως πριν.. Ενώ ξυπνούσε 1-2 φορές, εδώ ξυπνάει 5-6 φορές. Ενώ είχε ξανακοιμηθεί εδώ στο παρκοκρεβατο άλλες 2 φορές που είχαμε έρθει για μέρες, τώρα δεν θέλει με τίποτα. Έτσι κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μου (ξυπνώντας βέβαια τόσες φορές). Νεογέννητο που ήταν δεν κοιμομασταν μαζι στο κρεβάτι και τώρα μου κάνει εντύπωση. Εσάς έστρωσε ο ύπνος ή όχι ακόμη?

Έχω αγχωθει μήπως θα έχει χαλάσει ο ύπνος της και όταν γυρίσουμε σπίτι. Βέβαια, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Εσείς που έχετε κι άλλα παιδάκια, το πάθαιναν αυτό όταν αλλάζατε περιβάλλον?

Καλημέρα! Δεν στρώσαμε ακόμη με τον ύπνο τα ίδια ..κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι γιατί θηλάζουμε 2-3 φορές τη νύχτα... Η μεγάλη μου κόρη ήταν πολύ διαφορετικό παιδάκι.κοιμοταν 12ωρα κ μέρος να αλλαζαμε δεν είχε πρόβλημα.Εσεις πως είστε;

On 27/1/2020 at 1:46 ΠΜ, Mar.da είπε:

Γεια σας κοριτσια!Βλεπω εχετε θεμα στον υπνο των μωρων.Σιγουρα τα ουλα τους ειναι υπευθυνα γι αυτο,στις δυο μεγαλες κορες το αντιμετωπισα αυτο.Η τριτη κορη δεν ειχε τετοια προβληματα κι απο οτι δειχνει μαλλον ετσι θα ειναι και ο μπεμπης.

Ο βραδυνος του υπνος δεν εχει αλλαξει,κοιμαται 10-10:30 με 6-6:30 το πρωι,θηλαζει κοιμισμένος και ξυπναει στις 9.Ξεκινησαμε φρουτοκρεμα την περασμενη Τριτη και παμε καλα.Οι δυο πρωτες κουταλιες τον ξινιζουν αλλα μετα τρωει πιο ευχαριστα.

Αν θυμαστε ειχαμε θεμα με αιμα στα κακα του οπου τελικα επισκεφθηκαμε παιδογαστρεντρερολογο και ανακαλυψαμε οτι για ολο αυτο υπευθυνο ηταν το ποσιμο εμβολιο γαστρεντεριτιδας οπου η αιματοχεσια οπως λεγεται ειναι παρενεργεια αυτου.Για το λογο αυτο δεν θα κανουμε την τριτη δοση και πρεπει ως το τελος του 7ου να εχουμε τρια γεματα στερεων τροφων ωστε να φτιαξει το πεπτικο συστημα και να υποχωρησει η φλεγμονη που εχει γινει απο το εμβολιο.

Κατα τ αλλα ο μπεμπης ειναι πολυ δραστηριος και εχει αρχισει να προσπαθει να μπουσουλησει θελωντας να φτασει τα παιχνιδια του.Χρησιμοποιει τα χερακια του για να φερνει το σωμα του μπροστα και τα ποδαρακια τα σερνει.Του αρεσει να ειναι πιο πολυ ορθιος και προσπαθει οταν τον εχουμε αγκαλια να στηλωνει τα ποδαρακια του οπου και σηκωνεται.

Σαλιο παρα πολυ και οι μπουνιτσες του κοκκινιζουν απο την πιεση που ασκει στα ουλα του παρολαυτα δεν γκρινιαζει,ακομα τουλαχιστον.

@Lia91 μου οταν χρειαστηκε να μεινουμε στο σπιτι της μεγαλης κορης για να παμε στον παιδογαστρεντερολογο δεν ειχα θεμα με τον υπνο του αν και το φοβομουν λογο αλλαγης περιβαλλοντος.Διατήρησα τις ιδιες ωρες ταισματος,μπανιου κτλ και ισως γι αυτο δεν επηρεαστηκε.Στα αλλα μου παιδια μονο η μεγαλη επηρεαζοταν απο αλλαγες περιβαλοντος.

Φιλια πολλα σε ολες!!:x

Ωχ τέτοια παρενέργεια ε; Ευτυχώς το ανακαλύψατε.. τελικά δεν είχε άδικο η παιδίατρος μου που δεν μας το έκανε κ ας επεμενα εγώ .. άντε να μην ξαναταλαιπωρηθειτε ξανά!

Κορίτσια εμείς σήμερα είμαστε με πυρετό κ ελπίζω να είναι από δοντακια κ όχι κάποια ίωση.. σας έτυχε κάτι τέτοιο; εγώ στην μεγάλη μου δεν αντιμετώπισα κάτι αντίστοιχο.Ξεκινουσαμε κ τροφές σήμερα αλλά θα πρέπει να μας περάσει ο πυρετός πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμάς. Ταλαιπωρούμαστε κι εμείς πολύ με τα δοντάκια μας. Παρόλα αυτά δεν λέει να σκάσει ακόμα κανένα. Εμείς πλέον τρώμε από όλα, φρουτοκρεμα το πρωί, χορτοσουπα το μεσημερι και ρυζαλευρο το απόγευμα, γαλατακι πρωί και βράδυ και λίγο ενδιάμεσα. Έχει στρώσει με το φαγητό του ευτυχώς γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω στο βάρος. Τον λέω μακαρονακι γιατί μονο ύφος παιρνει. Εντωμεταξύ Αύριο θα κάνουμε και καλλιέργεια για να αποκλείσουμε τυχόν Ουρολοίμωξη.

Έχει σκάσει σε καμίας το μπεμπακι δοντάκι ή όλες είμαστε στο ίδιο σταδιο;

On 1/27/2020 at 7:09 PM, Lia91 said:

Τέλεια είστε στο θέμα ύπνου! Εγώ αναπολώ τα 6ωρα-7ωρα που κοιμόταν σερί..:-P Και με την φρουτοκρεμα ωραία!  Εμείς σε καμιά βδομάδα θα ξεκινήσουμε με φρούτα (μπανάνα για αρχή), είπε η παιδίατρος να κλείσει 5,5 μήνες, λίγο πριν τους 6. 

Α, έχει και τέτοια παρενέργεια το εμβόλιο? Μακάρι να του περάσει γρήγορα η φλεγμονή, να μην ταλαιπωρείται.

Χαχα! Έχουν πολλή πλάκα όρθια, και στη μπέμπα της αρέσει να στέκεται όρθια και χαίρεται.                                                                                                         Και δω που ήρθαμε, έχουμε την ίδια ρουτίνα υπνου. Χθες όμως που την άφησα να βάλει το χέρι μου στο στόμα της, με γρατζουνησε κατι στα κάτω ουλα.Κοίταξα και έχει ένα ασπρακι. Άρα ισως αρχισε να βγαίνει το πρώτο δοντακι και την ενοχλεί.

Επιπλέον, βάση ΠΗΤ, μπήκαμε στο άλμα 23-26 , άρα μάλλον ένας λόγος παραπάνω για αλλαγή στη συμπεριφορά της. Νομίζω αυτό, σε συνδυασμό με ούλα και με αλλαγή περιβάλλοντος, αρκούν... Ελπίζω μόνο μετά να επιστρέψει στις παλιές της συνήθειες! 

Γλυκούλα μου περαστικά στο μπεμπακι σου. Όλα να πάνε καλά στο εξής. 

9 hours ago, Evi89 said:

Καλημέρα! Δεν στρώσαμε ακόμη με τον ύπνο τα ίδια ..κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι γιατί θηλάζουμε 2-3 φορές τη νύχτα... Η μεγάλη μου κόρη ήταν πολύ διαφορετικό παιδάκι.κοιμοταν 12ωρα κ μέρος να αλλαζαμε δεν είχε πρόβλημα.Εσεις πως είστε;

Ωχ τέτοια παρενέργεια ε; Ευτυχώς το ανακαλύψατε.. τελικά δεν είχε άδικο η παιδίατρος μου που δεν μας το έκανε κ ας επεμενα εγώ .. άντε να μην ξαναταλαιπωρηθειτε ξανά!

Κορίτσια εμείς σήμερα είμαστε με πυρετό κ ελπίζω να είναι από δοντακια κ όχι κάποια ίωση.. σας έτυχε κάτι τέτοιο; εγώ στην μεγάλη μου δεν αντιμετώπισα κάτι αντίστοιχο.Ξεκινουσαμε κ τροφές σήμερα αλλά θα πρέπει να μας περάσει ο πυρετός πρώτα.

Περαστικά και στο δικό σου ζουζουνάκι κορίτσι μου και με το καλό να αρχίσετε.

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

On 31/1/2020 at 1:08 ΠΜ, Rinaki88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμάς. Ταλαιπωρούμαστε κι εμείς πολύ με τα δοντάκια μας. Παρόλα αυτά δεν λέει να σκάσει ακόμα κανένα. Εμείς πλέον τρώμε από όλα, φρουτοκρεμα το πρωί, χορτοσουπα το μεσημερι και ρυζαλευρο το απόγευμα, γαλατακι πρωί και βράδυ και λίγο ενδιάμεσα. Έχει στρώσει με το φαγητό του ευτυχώς γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω στο βάρος. Τον λέω μακαρονακι γιατί μονο ύφος παιρνει. Εντωμεταξύ Αύριο θα κάνουμε και καλλιέργεια για να αποκλείσουμε τυχόν Ουρολοίμωξη.

Έχει σκάσει σε καμίας το μπεμπακι δοντάκι ή όλες είμαστε στο ίδιο σταδιο;

 

Τέλεια τρώτε εσείς!

Εμας που ξυπνάει τα βράδια τόσο πολύ και κλαίει λίγο εδω και 10 μέρες, κυρίως από δοντακι είναι τελικά, το είδαμε πριν 6 μερες που είχε εμφανιστεί ένα ασπράκι που γρατζουνουσε και τώρα έχει μεγαλώσει. Σήμερα είπα να της δώσω ντεπον πρώτη φορά, γιατί πριν κοιμηθεί ακόμη ότι την ενοχλούσε πάρα πολύ.. να δούμε πώς θα πάει. Πάντως αυτές τις μέρες έχουμε πολύ ξύπνημα., αναρωτιέμαι πόσες μέρες κάνει να βγει τελείως.

Αυριο αρχίζουμε με μπανάνα σιγά σιγα, 1η μερα να δούμε πώς θα πάει. 

@Evi89 περαστικά σας!! Τελικά ο πυρετός από δοντακια ήταν? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 12:07 ΜΜ, Sophiav είπε:

@Mampa κ στ δικό μου το ίδιο κ ζορίζεται κιόλας αρκετά 

Τι χρώμα έχουν;; 

 

 

Ρε κορίτσια να σας πω κάτι;;; εγώ είμαι απο άλλο φόρουμ, αυτο της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων και μόλις προχτές πήρα μια θετική χοριακη. 

Δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή να φτάσω στο στάδιο αυτής της τόσο σημαντικής σκατοσυζητησης!!!! 

Να σας ζήσουν τα μωράκια. Και εύχομαι σύντομα να χρειαστώ τις συμβουλές σας και ας μου βρωμάει η υπόθεση.... 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Stamatia123 said:

Ρε κορίτσια να σας πω κάτι;;; εγώ είμαι απο άλλο φόρουμ, αυτο της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων και μόλις προχτές πήρα μια θετική χοριακη. 

Δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή να φτάσω στο στάδιο αυτής της τόσο σημαντικής σκατοσυζητησης!!!! 

Να σας ζήσουν τα μωράκια. Και εύχομαι σύντομα να χρειαστώ τις συμβουλές σας και ας μου βρωμάει η υπόθεση.... 

Με το καλο σου εύχομαι κορίτσι μου. Κράτα θετική ψυχολογία. Κι εγώ με εξωσωματική έκανα το μπεμπακι μου. Δικά μου ωαρια αλλά δεν παίζει ρόλο. Εύχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατάς αγκαλίτσα το θαυματακι σου. Μετά θα έχεις αλλά βάσανα.

16 hours ago, Lia91 said:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τέλεια τρώτε εσείς!

Εμας που ξυπνάει τα βράδια τόσο πολύ και κλαίει λίγο εδω και 10 μέρες, κυρίως από δοντακι είναι τελικά, το είδαμε πριν 6 μερες που είχε εμφανιστεί ένα ασπράκι που γρατζουνουσε και τώρα έχει μεγαλώσει. Σήμερα είπα να της δώσω ντεπον πρώτη φορά, γιατί πριν κοιμηθεί ακόμη ότι την ενοχλούσε πάρα πολύ.. να δούμε πώς θα πάει. Πάντως αυτές τις μέρες έχουμε πολύ ξύπνημα., αναρωτιέμαι πόσες μέρες κάνει να βγει τελείως.

Αυριο αρχίζουμε με μπανάνα σιγά σιγα, 1η μερα να δούμε πώς θα πάει. 

@Evi89 περαστικά σας!! Τελικά ο πυρετός από δοντακια ήταν? 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εμάς μπορεί να μην μας ξυπνάει τόσο το βράδυ αλλά σήμερα δεν τρώει απολύτως τιποτε. Υποψιαζόμαστε στοματιτιδα η είναι από τα δόντια. Πάντως με το που βλέπει κουτάλι τσιρίζει. Αααχ προβλήματα...

  • Μου αρέσει 2

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 30/1/2020 at 2:02 ΜΜ, Mampa είπε:

Ζοριζεται και ο δικός μου. Ελαττωσα την μπανάνα, δεν του βάζω κάθε μέρα, αλλά περίπου 2 φορές την εβδομάδα.

Η γιατρός μου είπε να βάζω μέσα στα φρούτα 10ml χυμό πορτοκάλι, αφού το στραγγίσω ώστε να μην έχει φλούδες.

Τα κακά είναι σκούρο καφέ

Εσάς;

@Mampa  και εμάς ετσι ειναι.κανει και πιο πολλες φορές μεσα στη μερα.ξεκινησατε χόρτο σούπα;

On 3/2/2020 at 3:20 ΠΜ, Stamatia123 είπε:

Ρε κορίτσια να σας πω κάτι;;; εγώ είμαι απο άλλο φόρουμ, αυτο της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων και μόλις προχτές πήρα μια θετική χοριακη. 

Δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή να φτάσω στο στάδιο αυτής της τόσο σημαντικής σκατοσυζητησης!!!! 

Να σας ζήσουν τα μωράκια. Και εύχομαι σύντομα να χρειαστώ τις συμβουλές σας και ας μου βρωμάει η υπόθεση.... 

@Stamatia123  με το καλο σου ευχομαι!Με θετική σκέψη και υπομονή θα ερθει το Μπέμπακι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Sophiav εμενα συνήθως κάνει μια φορά την ημέρα.

Όχι ακόμη. Τρώει το πρωί φρούτα και το απόγευμα κρέμα βανίλια. Την Παρασκευή έχουμε εμβόλιο και λογικά τότε θα μας πει για το μεσημεριανό του. Εσείς τι τρώτε γενικά από στέρεες τροφές;

Link to comment
Share on other sites

@Stamatia123 Τι ωραία! Με το καλό το μπεμπακι σου!!

Εμείς, τώρα που μεγαλώνουν περισσότερο, είδαμε ότι είναι 2 τα κάτω δόντια που έχουν βγει.. άρα αναμενόμενα ήταν τα ξυπνήματα συνέχεια μέσα στη νύχτα, πονούσε πολύ η καημένη... Τα τελευταία 2 βράδια επανηλθαμε όμως στην παλιά ρουτίνα υπνου. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι, να μην πονάει και η μικρούλα!

Ξεκινήσαμε και μεις τη Δευτέρα (5 μηνών +20ημερων ) στερεές τροφές, μπανάνα συγκεκριμένα. Τρώει 8-9 μικρουλες κουταλιές, νομίζω καλά είναι για αρχή και αύριο έχουμε και αχλάδι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav εμενα συνήθως κάνει μια φορά την ημέρα.

Όχι ακόμη. Τρώει το πρωί φρούτα και το απόγευμα κρέμα βανίλια. Την Παρασκευή έχουμε εμβόλιο και λογικά τότε θα μας πει για το μεσημεριανό του. Εσείς τι τρώτε γενικά από στέρεες τροφές;

@Mampa   Εμεις πρωι φρούτα,απογευμα κρέμα αλλα απο βδομάδα θα μπει γεύμα και μεσημερι κρεατοχορτοσουπα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2020 at 3:20 ΠΜ, Stamatia123 είπε:

Ρε κορίτσια να σας πω κάτι;;; εγώ είμαι απο άλλο φόρουμ, αυτο της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων και μόλις προχτές πήρα μια θετική χοριακη. 

Δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή να φτάσω στο στάδιο αυτής της τόσο σημαντικής σκατοσυζητησης!!!! 

Να σας ζήσουν τα μωράκια. Και εύχομαι σύντομα να χρειαστώ τις συμβουλές σας και ας μου βρωμάει η υπόθεση.... 

Με το καλο!!Να εχεις μια τελειομηνη και ανεφελη εγκυμοσυνη:x

Γεια κοριτσια!Εμεις δοντακια ακομα δεν εχουμε βγαλει.Τρωμε φρουτοκρεμα με 4 φρουτα και μεσημεριανο με λαχανικα.Απο εβδομαδα θα μπει και η απογευματινη κρεμα.Κατα τ αλλα ιδιαιτερη γκρινια δεν εχουμε,παιζει πολυ με τα παιχνιδια του και τρελενεται για τραγουδια παιδικα.Αιματακι στα κακα του δεν εχω ξαναδει οποτε πιστευω το ξεπερασαμε κι αυτο.Φιλια σε ολες!!

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...