Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

@Sophiav όχι δεν με ζαλισες. Πίστεψε εκαι οι δικές μου απορίες είναι πολλές.

Δίνωκ κολοκυθενιο

Εσύ δίνεις σπανάκι ή πράσο;

Δεν έχω δώσει δαμάσκηνο, θα δοκιμάσω όμως, όπως και ακτινίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav όχι δεν με ζαλισες. Πίστεψε εκαι οι δικές μου απορίες είναι πολλές.

Δίνωκ κολοκυθενιο

Εσύ δίνεις σπανάκι ή πράσο;

Δεν έχω δώσει δαμάσκηνο, θα δοκιμάσω όμως, όπως και ακτινίδιο.

@Mampa καλημέρα!!Το δαμάσκηνο μας βοήθησε πολυ.Δοκιμασε το.Σπανακι και πράσο δεν έδωσα ακομα αν και ο γιατρός μου ειπε να βάζω τα παντα σιγα σιγα.Φοβαμαι ακομα μήπως τον πειραξει.Τρωτε εσεις;

9 ώρες πρίν, Evi89 είπε:

Κορίτσια γειά σας! Κ εμείς ξεκινήσαμε χορτοσουπα( δεν της πολύ αρέσει η γλγωψυκοπατάτα κ η κόκκινη κολοκύθα μέχρι στιγμής) κ φρούτα. Θηλάζετε μετά τα γεύματα; 

@Evi89  καλημέρα κοριτσι! Εγω πλέον δίνω ξένο γενικα δυστυχώς.Μετα το γεύμα δε ζητάει να σου πω να πιει γαλα γιατι μέχρι στιγμής τρώει κανα 200-250gr.Δινω νεράκι μετα.εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ δίνω φόρμουλα περίπου γύρω στις 2-3 ώρες μετά το γεύμα.

Αλλά νωρίτερα δίνω λίγο νεράκι ή χαμομηλακι για να τον βοηθήσω και με τα κακά του. Τα οποία εξακολουθούν να είναι σαν μικρές πετρουλες, παρόλα τα υγρά που του δίνω.

Κάνει αρκετές φορές την ημέρα αλλά μικρή ποσότητα και σβώλους.

Σήμερα θα αγοράσω δαμάσκηνα και ακτινίδια. Να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!  

Εμείς είμαστε ακόμα στο στάδιο της Φρουτοκρεμα (πορτοκάλι,  αχλάδι,  μπανάνα).  Γενικά την τρώει ευχάριστα και γρήγορα εκτός απ'όταν είναι εντελώς αλεσμένα τα φρούτα και το φτύνει :?

Τις μέρες που τρώει κανονικά δεν πίνει μετά γάλα είτε ξένο είτε θηλασμό.  Σήμερα πχ.  που δεν έφαγε ικανοποιητικά θήλασε κανονικά.  Τα κακά της έχουν σφίξει και ζορίζεται,  αλλά μόνο 1 φορά τη μέρα.  Τις άλλες 3 που κάνει ημερησίως είναι πιο υδαρή. Τέλος του μήνα έχουμε παιδίατρο να δούμε τι θα μας πει. 

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και μενα ετσι.Κανει 4-5 φορές την ημέρα.Η μια ειναι σιγουρα σβωλοι αλλα δεν τον βλέπω να ζορίζεται.Μπορει όταν μπουν τα πράσινα να βοηθηθούν λιγο περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Εμεις τρωμε απο σημερα και κοτοπουλο.Του αρεσε ευτυχως.Γαλα δεν δινω μετα το γευμα γιατι τα τρωει τα τρια γευματα στερεων(φρουτοκρεμα,μεσημεριανο,κρεμα βιολογικη).

Κοριτσια σπανακι και πρασο δινουμε μετα το χρονο,αυτες τις οδηγιες ειχα απο την παιδιατρο στα κοριτσια μου.

 


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

εμείς κλείσαμε χθες 6μηνες και τρώει ένα γεύμα - φρούτα για δεκατιανο (μπανανα-μηλο-αχλαδι και αβοκάντο). Τρώει καμια δεκαριά κουταλιές.Την μπανάνα την λιώνω με το πιρούνι και τα υπόλοιπα στον τρίφτη και λίγο τα πατάω. Μετά απ' αυτό το γεύμα θηλάζει κανονικά. Νερό τις πρώτες μέρες δεν έπινε καθόλου, τώρα πίνει λίγο. Θα πάμε παιδίατρο τη δεύτερη, θα μας πει πώς θα συνεχίσουμε. 

Επίσης, έχει σκάσει και 3ο δοντακι και ετσι πλέον μεγαλώνουν 3 για αρχή. Και έχει ηρεμήσει κι αυτή τα βράδια. Πήγαμε και ένα 3ημερο Ξάνθη αυτή τη βδομάδα, αλλά ευτυχώς δεν άλλαξε το πρόγραμμα ύπνου, και γενικά ήταν πολύ ήρεμη και μέσα στη μέρα όλο χαμόγελα!

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2020 at 11:02 ΠΜ, Sophiav είπε:

@Mampa καλημέρα!!Το δαμάσκηνο μας βοήθησε πολυ.Δοκιμασε το.Σπανακι και πράσο δεν έδωσα ακομα αν και ο γιατρός μου ειπε να βάζω τα παντα σιγα σιγα.Φοβαμαι ακομα μήπως τον πειραξει.Τρωτε εσεις;

@Evi89  καλημέρα κοριτσι! Εγω πλέον δίνω ξένο γενικα δυστυχώς.Μετα το γεύμα δε ζητάει να σου πω να πιει γαλα γιατι μέχρι στιγμής τρώει κανα 200-250gr.Δινω νεράκι μετα.εσεις;

Καλημέρα κορίτσι! Κ εμένα σταμάτησε να θέλει να θηλάσει μετά τα γεύματα (δεκατιανο- μεσημεριανό) κ εγώ δίνω νερό πια.

13 ώρες πρίν, Mar.da είπε:

Γεια σας κοριτσια!

Εμεις τρωμε απο σημερα και κοτοπουλο.Του αρεσε ευτυχως.Γαλα δεν δινω μετα το γευμα γιατι τα τρωει τα τρια γευματα στερεων(φρουτοκρεμα,μεσημεριανο,κρεμα βιολογικη).

Κοριτσια σπανακι και πρασο δινουμε μετα το χρονο,αυτες τις οδηγιες ειχα απο την παιδιατρο στα κοριτσια μου.

 

Καλημέρα Μάρθα μου!

Εσείς που τρώτε κ 3 γεύματα δλδ θηλάζει μόνο πρωί- βράδυ; Εσύ με την παραγωγή ή πρήξιμο εκείνες τις ώρες κάνεις κάτι; Εγώ σκέφτομαι να αντλώ το μεσημεριανό κ να το δίνω σαν συμπλήρωμα μετά τον βραδινό θηλασμό για να διατηρήσω και την παραγωγή.

Κορίτσια κ εμένα ζοριζεται με τα κακα κάνει σβώλους κ εμένα 2-3 φορές τη μέρα.Σε μια εβδομάδα έχουμε παιδίατρο κ θα μας βάλει κ κρέας κ απογευματινό σιγά σιγά.

Να σας ρωτήσω κ κάτι ακόμη; Εσάς τα μωράκια κάθονται χωρίς στήριξη;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια

Εμάς μας επιτρέπει η παιδίατρος το σπανάκι και το πράσο. @Mar.da ποια βιολογική κρέμα δίνεις;

Καλημερα:x.Μαλλον αλλαξαν τα πραματα,ισως τωρα το επιτρεπουν.

Την bio bebe δινω.Βοηθαει και στο εντερο για καλη λειτουργια.Το αναμιγνυω με μητρικο γαλα.

7 ώρες πρίν, Lia91 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

εμείς κλείσαμε χθες 6μηνες και τρώει ένα γεύμα - φρούτα για δεκατιανο (μπανανα-μηλο-αχλαδι και αβοκάντο). Τρώει καμια δεκαριά κουταλιές.Την μπανάνα την λιώνω με το πιρούνι και τα υπόλοιπα στον τρίφτη και λίγο τα πατάω. Μετά απ' αυτό το γεύμα θηλάζει κανονικά. Νερό τις πρώτες μέρες δεν έπινε καθόλου, τώρα πίνει λίγο. Θα πάμε παιδίατρο τη δεύτερη, θα μας πει πώς θα συνεχίσουμε. 

Επίσης, έχει σκάσει και 3ο δοντακι και ετσι πλέον μεγαλώνουν 3 για αρχή. Και έχει ηρεμήσει κι αυτή τα βράδια. Πήγαμε και ένα 3ημερο Ξάνθη αυτή τη βδομάδα, αλλά ευτυχώς δεν άλλαξε το πρόγραμμα ύπνου, και γενικά ήταν πολύ ήρεμη και μέσα στη μέρα όλο χαμόγελα!

 

 

 

Τρια δοντακια!Ειναι πολυ γλυκες οι φατσουλες τους με τα πρωτα δοντακια.Εμας ακομα τιποτα,μονο σαλια και χερια ποδια στο στομα:-D.

Το αβοκαντο ειναι πολυ καλη τροφη,κι εγω θα του το βαλω απο βδομαδα γιατι καθε καινουργια εισαγωγη πρεπει να εχει αποσταση τριων ημερων.

Εχτες του εβαλα κοτοπουλο και του αρεσε πολυ.

Αυριο αρχιζω κι εγω τα γαλακτοκομικα,4 μηνες αποχη ειχα.

Just now, Evi89 είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Κ εμένα σταμάτησε να θέλει να θηλάσει μετά τα γεύματα (δεκατιανο- μεσημεριανό) κ εγώ δίνω νερό πια.

Καλημέρα Μάρθα μου!

Εσείς που τρώτε κ 3 γεύματα δλδ θηλάζει μόνο πρωί- βράδυ; Εσύ με την παραγωγή ή πρήξιμο εκείνες τις ώρες κάνεις κάτι; Εγώ σκέφτομαι να αντλώ το μεσημεριανό κ να το δίνω σαν συμπλήρωμα μετά τον βραδινό θηλασμό για να διατηρήσω και την παραγωγή.

Κορίτσια κ εμένα ζοριζεται με τα κακα κάνει σβώλους κ εμένα 2-3 φορές τη μέρα.Σε μια εβδομάδα έχουμε παιδίατρο κ θα μας βάλει κ κρέας κ απογευματινό σιγά σιγά.

Να σας ρωτήσω κ κάτι ακόμη; Εσάς τα μωράκια κάθονται χωρίς στήριξη;

 

Γεια σου Ευακι,γαλα πινει πρωι,2,5 ωρες μετα το απογευματινο δηλαδη κατα τις 8 περιπου και μετα στις 10:30 οπου και κοιμαται για βραδυ.Το μεσημερι αντλω γαλα για να του βαλω στην απογευματινη κρεμα.Δεν με ζοριζει το στηθος,στην αντληση βγαζω 150 ml απο καθε στηθος οποτε η παραγωγη δεν εχει επηρεαστει.Το στηθος μας θα προσαρμοστει στο κενο μεταξυ των στερεεων γευματων.Ετσι το θυμαμαι και απο τ αλλα παιδια.Την πρωτη εβδομαδα μονο με ζορισε το στηθος,τις επομενες μερες ηταν ενταξει.Παντως και σαν συμπληρωμα να το δινεις οπως λες μια χαρα θα ειναι.

Καθιστος χωρις στηριξη τελειως δεν καθεται αλλα βλεπω εχει αρχιζει να στηριζεται αρκετα.Στο καροτσι του δηλαδη καθεται χωρις να τον βοηθαει η πλατη του καροτσιου,δε γερνει δεξια αριστερα.Τον βαζω πλεον και στο καρεκλακι φαγητου με παιχνιδακια και μπορει να κατσει εκει μισω ωρα και παραπανω.

Προχθες τον ειχα στο καροτσι διπλα μου και του ετοιμαζα το μεσημεριανο του.Σε δευτερολεπτα γυριζω και τον βλεπω να εχει πιαστει απο το χερουλι του καροτσιου και να χει σηκωθει ορθιος,μου κοπηκε το αιμα,τον επιασα στο τσακ,θα επεφτε κατω.Δε το περιμενα ειναι η αληθεια οτι θα σηκωθει αλλα πλεον τον δενω στο καροτσι γιατι ειναι ζωηρος.

Συγνωμη για το κατεβατο,πηρα φορα:mrgreen:.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da Ναι, έχει πλάκα τώρα, γελάει και φαίνονται λίγο τα δοντακια!!

Με 3ημερες εισαγωγές τα έβαλα, μας είπε και η παιδίατρος αν θέλουμε να βάλουμε και αβοκάντο και έτσι άρχισα να τρώω και γω , που ποτέ πριν δεν είχα αγοράσει!:-P

Χαχα! Θέλει να σηκωθεί ο κύριος, θέλει προσοχή τώρα! 

@Evi89 και μένα με στήριξη κάθεται, απλά στηρίζεται αρκετά και μόνη της. αν  όμως σκυψει τελείως δεξιά ή αριστερά , θα πέσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

@Sophiav

Καλησπέρα κοπέλα μου.. καλά είμαστε,, εσείς πώς είστε;

Τρώμε με ευχαρίστηση πλέον τα λαχανικά μας το μεσημέρι. Τον βάζω κάθε μέρα να κάθεται με υποστήριξη βέβαια, ακόμη δεν μπορεί μόνος του. Από χθες τρίβει πολύ έντονα τα ούλα του.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav

Καλησπέρα κοπέλα μου.. καλά είμαστε,, εσείς πώς είστε;

Τρώμε με ευχαρίστηση πλέον τα λαχανικά μας το μεσημέρι. Τον βάζω κάθε μέρα να κάθεται με υποστήριξη βέβαια, ακόμη δεν μπορεί μόνος του. Από χθες τρίβει πολύ έντονα τα ούλα του.

@Mampa Καλημέρα!κ εμεις καλα!Ουτε ο δικός μου κάθεται μονος του!μονο με στήριξη!Αλλα πριν δέκα μερες ξεκίνησε να μπουσουλάει και πλέον αλωνίζει κανονικα.Εχει πλακα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...