Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Katerina 88 said:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως το γνωρίζετε? Πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 6-9 κ γενικά ήμουν υποτασσική, τώρα στην εγκυμοσύνη έχω 7-10,7-11, 8-12,5 μέχρι εκεί έχω φτάσει. Είναι λογικό να έχει ανέβει η πίεση κ ουσιαστικά να έχω κανονική πίεση?ενώ μου λένε ότι έχω φυσιολογική πίεση? Επίσης έχω πάντα υψηλούς σφιγμους από 85-110.

Κ γω πάντα υπόταση είχα κ τις τελευταίες δυο βδομαδες μου ανέβηκε η πίεση, ένας παραπάνω λόγος που αγχώθηκα για προεκλαμψία. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει στο τρίτο τρίμηνο λίγο η πίεση ή μάλλον για να το θέσω πιο σωστά ότι στα δυο πρώτα τρίμηνα είναι πιο πεσμένη. Παλμούς κ γω τους ίδιους έχω κ αυτό φυσιολογικό μου είπε. Από τους 110 κ πάνω είναι ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rita1976 είπε:

Κ γω πάντα υπόταση είχα κ τις τελευταίες δυο βδομαδες μου ανέβηκε η πίεση, ένας παραπάνω λόγος που αγχώθηκα για προεκλαμψία. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει στο τρίτο τρίμηνο λίγο η πίεση ή μάλλον για να το θέσω πιο σωστά ότι στα δυο πρώτα τρίμηνα είναι πιο πεσμένη. Παλμούς κ γω τους ίδιους έχω κ αυτό φυσιολογικό μου είπε. Από τους 110 κ πάνω είναι ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη 

Και τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις κορίτσι μου?? Σαλοσπιρ παίρνεις? Εγώ τα παραπάνω όρια τα έχω στο δεύτερο τρίμηνο, ειμαι 25 εβδομάδων. Μου λένε ότι είναι φυσιολογική η πίεση μου απλά με προβληματίζει η αύξηση που έχω από τώρα. Παντως στην αυχενική μου έβγαλαν μηδενικές πιθανότητες για προεκλαμψία κ στη β επιπέδου δεν μου το γράφει καθόλου (αν τυχόν υπήρχαν πιθανότητες θα μου τις έβγαζαν οι μετρήσεις).


 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mar.da είπε:

Καλημερουδια σας!εγω οταν εχω συσπαση ναι μεν σκληραινει ολη η κοιλια αλλα παντα εχω ενα φουσκωμα δεξια ή αριστερα καο κραταει γυρω στο λεπτο.οταν το χαμε δει στον υπερηχο, ο μικρος κατα τη συσπαση ηταν σα να χε μαζευτει στη μια πλευρα.βεβαια δεν ειναι απολυτο οτι οταν σκληραινει η κοιλια μας οτι προκειτε για συσπαση.μπορει να ειναι τα εντερα που εχουν αλλαξει θεση ή μετα το φαγητο που φουσκωνει και το στομαχι μας.αυτο τουλαχιστον μου ειχε εξηγησει ο γιατρος για μπορω να τις ξεχωρισω.παντως συσπασεις φυσιολογικες θα εχουμε απο δω και περα.η μητρα προετοιμαζεται σταδιακα.

Πως ειστε σημερα?εμεις ξεκινησαμε με ηλιο πρωι πρωι και μου φτιαχνει τη διαθεση:)

Μια χαρουλα θα εισαι,αφου σε ειδε και η γιατρος ολα καλα.

Γεια σου ρινακι!πως εισαι?σταματησε η διαρροια?πριν μια εβδομαδα μου ετυχε για 2-3 μερες και σταματησε μονο του.εχω την εντυπωση πως με πειραξαν οι αγκιναρες που ειχα φαει.ισως ηταν και τυχαιο.

@Katerina 88 καλη επιτυχια αυριο κοριτσι μου!!

 

Καλησπέρα κορίτσι μου.Λοιπόν ξαναμιλησα με τον γιατρό.Μου είπε παίρνει θέση η μήτρα και κατ'επέκταση το μωράκι μας.Οι συσπάσεις μου είπε κρατάνε λεπτά σαν κραμπα.Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι να,σκληραίνει κάποιο σημείο στην κοιλιά για κάνα τέταρτο περίπου ισως και παραπάνω.Αυτό μου είπε δεν είναι σύσπαση.Εσύ πως είσαι κορίτσι μου;

1 hour ago, Katerina 88 είπε:

Καλημέρα κοριτσακι μου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Όντως θα έχουμε συσπάσεις από εδώ κ μπρος!!!:x

 

Άσχετο, για την καμπύλη πρέπει να είμαι 10-12 ώρες νηστική???Δεν θυμάμαι!!!κ να φανταστείτε ότι ξαναέκανα καμπύλη στις 14 εβδομάδες!!!

Για την καμπύλη νηστεία 8ωρο ζητάνε.Με το καλό κοριτσάκι μου! Καλησπέρα!Πως είσαι;

πρίν από 55 λεπτά , Evi89 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Δεν ήξερα καθόλου ότι μπορεί κ να αυξηθεί ήξερα μόνο ότι μπορεί να μειωθεί... του τρελού πραγματικά!! Εντομεταξυ έχει βγάλει μια ζέστη εδώ στο νησί...που ώρες ώρες δεν την παλεύω καθόλου...τι θα κάνουμε κατά τον Ιούλιο θα θελα να ξερα...ο γιατρός μου έδωσε κ το οκ για μπανάκια στη θάλασσα πάλι καλά κ ανυπομονώ!!!Ούτε κ εγώ το ήξερα για την σοκολάτα κ έτρωγα πολυυυ... Τώρα θα το ρίξω στα φρούτα!! Καλη επιτυχία αύριο Κατερινάκι μου!!!!

Κορίτσια για τις συσπάσεις γενικά μου είπε ο γιατρός ότι εγκυμοσύνη κ χωρίς καθόλου συσπάσεις δεν γίνεται.. είναι ζωντανό όργανο η μήτρα... Απλά θέλει ξεκούραση όσο γίνεται,πολύ νερό , μπανάνες...κ όχι σοκολατοειδη (όλο κ κάτι καινούργιο μαθαίνουμε..δεν το ξέρα κ έτρωγα πολυυυ σοκολάτα καθημερινά) 

Ακριβώς αυτό μου είπε και εμένα,είναι απόλυτα φυσιολογικές οι συσπάσεις.Καλησπέρα κορίτσι μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.Λοιπόν ξαναμιλησα με τον γιατρό.Μου είπε παίρνει θέση η μήτρα και κατ'επέκταση το μωράκι μας.Οι συσπάσεις μου είπε κρατάνε λεπτά σαν κραμπα.Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι να,σκληραίνει κάποιο σημείο στην κοιλιά για κάνα τέταρτο περίπου ισως και παραπάνω.Αυτό μου είπε δεν είναι σύσπαση.Εσύ πως είσαι κορίτσι μου;

Για την καμπύλη νηστεία 8ωρο ζητάνε.Με το καλό κοριτσάκι μου! Καλησπέρα!Πως είσαι;

Καλησπέρα Κοριτσάκι μου!!Καλά ειμαι γενικά!!Με προβληματίζει λίγο η πίεση μου όπως έγραψα παραπάνω κ δεν ξέρω αν άλλη κοπέλα έχει το ίδιο θέμα. Για την καμπύλη δεν είναι 10-12 ώρες αλλά 8? Εσύ πως είσαι??Το μπεμπακι??


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως το γνωρίζετε? Πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 6-9 κ γενικά ήμουν υποτασσική, τώρα στην εγκυμοσύνη έχω 7-10,7-11, 8-12,5 μέχρι εκεί έχω φτάσει. Είναι λογικό να έχει ανέβει η πίεση κ ουσιαστικά να έχω κανονική πίεση?ενώ μου λένε ότι έχω φυσιολογική πίεση? Επίσης έχω πάντα υψηλούς σφιγμους από 85-110.

Για τους σφυγμούς κορίτσι μου,έχω μιλήσει με καρδιολόγο μου έχει πει τιμές και άνω των 100 είναι φυσιολογικές για εγκυμοσύνη.Και εμένα κάπου εκεί φτάνει περίπου στο 100

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, 4shinediamonds είπε:

Για τους σφυγμούς κορίτσι μου,έχω μιλήσει με καρδιολόγο μου έχει πει τιμές και άνω των 100 είναι φυσιολογικές για εγκυμοσύνη.Και εμένα κάπου εκεί φτάνει περίπου στο 100

Για την πίεση γνωρίζεις καθόλου κοριτσάκι μου??


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Καλησπέρα Κοριτσάκι μου!!Καλά ειμαι γενικά!!Με προβληματίζει λίγο η πίεση μου όπως έγραψα παραπάνω κ δεν ξέρω αν άλλη κοπέλα έχει το ίδιο θέμα. Για την καμπύλη δεν είναι 10-12 ώρες αλλά 8?

Έλα κοριτσάκι μου!Η πίεση γιατί σε προβληματίζει;

Για την καμπύλη αυτό ξέρω ,την έχω κάνει 2 φορές.Κάνε ένα τηλέφωνο στο.μικροβιολογικο που θα πας η στον γιατρό να είσαι σίγουρη:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Έλα κοριτσάκι μου!Η πίεση γιατί σε προβληματίζει;

Για την καμπύλη αυτό ξέρω ,την έχω κάνει 2 φορές.Κάνε ένα τηλέφωνο στο.μικροβιολογικο που θα πας η στον γιατρό να είσαι σίγουρη:)

Πήρα στο διαγνωστικό και μου είπαν 10-12 ώρες κοριτσακι μου!Θα πάω με 10 ώρες νηστεία για να είμαι οκ! Με προβληματίζει γιατί ενώ γενικά πριν την εγκυμοσύνη ήμουν υποτασσική, τώρα έχω κανονική πίεση. 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Πήρα στο διαγνωστικό και μου είπαν 10-12 ώρες κοριτσακι μου!Θα πάω με 10 ώρες νηστεία για να είμαι οκ! Με προβληματίζει γιατί ενώ γενικά πριν την εγκυμοσύνη ήμουν υποτασσική, τώρα έχω κανονική πίεση. 

Μια χαρά,ότι σου είπαν κοριτσάκι μου.

Τώρα αυτό για την πίεση είναι πολύ εξειδικευμένο....εγώ που είχα μιλήσει με καρδιολογο μου είχε πει πως όπως αλλάζουν όλα στην εγκυμοσύνη έτσι διαφοροποιείται και η πίεση και οι παλμοί.Τώρα το πόσο εκτιμάται το φυσιολογικό,μόνο ένας ειδικός μπορεί να στο προσδιορίσει,αφού πρέπει να λάβει όλα τα δεδομένα(ηλικία εγκύου,πιθανή παθολογία κλπ)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 said:

Και τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις κορίτσι μου?? Σαλοσπιρ παίρνεις? Εγώ τα παραπάνω όρια τα έχω στο δεύτερο τρίμηνο, ειμαι 25 εβδομάδων. Μου λένε ότι είναι φυσιολογική η πίεση μου απλά με προβληματίζει η αύξηση που έχω από τώρα. Παντως στην αυχενική μου έβγαλαν μηδενικές πιθανότητες για προεκλαμψία κ στη β επιπέδου δεν μου το γράφει καθόλου (αν τυχόν υπήρχαν πιθανότητες θα μου τις έβγαζαν οι μετρήσεις).

Κ μένα εκεί άρχισε. Χθες μπήκα στην 27. Salospir δεν παίρνω είχα πάρει μόνο στις αρχές για 2-3 βδομαδες. Ρε κορίτσια το έχω διαβάσει που το γράφετε για την αυχενική αλλά εμένα δεν έγραφε πουθενά ούτε για προεκλαμψία ούτε για πιθανότητες να σταματήσει να αναπτύσσεται που έγραφε μια άλλη κοπέλα. Μιση εξέταση μου κάνανε; Κ ούτε στη β επιπέδου είχε κάτι σχετικό

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, 4shinediamonds είπε:

Μια χαρά,ότι σου είπαν κοριτσάκι μου.

Τώρα αυτό για την πίεση είναι πολύ εξειδικευμένο....εγώ που είχα μιλήσει με καρδιολογο μου είχε πει πως όπως αλλάζουν όλα στην εγκυμοσύνη έτσι διαφοροποιείται και η πίεση και οι παλμοί.Τώρα το πόσο εκτιμάται το φυσιολογικό,μόνο ένας ειδικός μπορεί να στο προσδιορίσει,αφού πρέπει να λάβει όλα τα δεδομένα(ηλικία εγκύου,πιθανή παθολογία κλπ)

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!Θα το παρακολουθήσω κ θα το πω στον γυναικολόγο την άλλη Τετάρτη κ θα τον ρωτήσω μήπως πρέπει να με δει καρδιολόγος.

Just now, Rita1976 είπε:

Κ μένα εκεί άρχισε. Χθες μπήκα στην 27. Salospir δεν παίρνω είχα πάρει μόνο στις αρχές για 2-3 βδομαδες. Ρε κορίτσια το έχω διαβάσει που το γράφετε για την αυχενική αλλά εμένα δεν έγραφε πουθενά ούτε για προεκλαμψία ούτε για πιθανότητες να σταματήσει να αναπτύσσεται που έγραφε μια άλλη κοπέλα. Μιση εξέταση μου κάνανε; Κ ούτε στη β επιπέδου είχε κάτι σχετικό

 

Κοριτσάκι μου κανονικά πρέπει να γράφουν για πιθανότητες προεκλαμψίας , για πιθανότητες πρόωρου τοκετού και πιθανότητες να σταματήσει η ανάπτυξη πριν τις 34 εβδομάδες. Έτσι την πάτησα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που είχα κάνει τις εξετάσεις στο μητέρα, ενώ τώρα τις έκανα σε πιστοποιημένο εμβρυολογο. Σε εμένα τα γράφει στην αυχενική αλλά όχι στην β επιπέδου. Εγώ παίρνω κάθε μέρα σαλοσπιρ λόγω μαιευτικού αντιφωσφολιπιδικου συνδρόμου. Που τις έκανες τις εξετάσεις?

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!Θα το παρακολουθήσω κ θα το πω στον γυναικολόγο την άλλη Τετάρτη κ θα τον ρωτήσω μήπως πρέπει να με δει καρδιολόγος.

Ναι κοριτσάκι μου γλυκό,δες το,απλά για να μην σε αγχώνει μωρέ, καταλαβαίνεις:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mar.da said:

Καλημερουδια σας!εγω οταν εχω συσπαση ναι μεν σκληραινει ολη η κοιλια αλλα παντα εχω ενα φουσκωμα δεξια ή αριστερα καο κραταει γυρω στο λεπτο.οταν το χαμε δει στον υπερηχο, ο μικρος κατα τη συσπαση ηταν σα να χε μαζευτει στη μια πλευρα.βεβαια δεν ειναι απολυτο οτι οταν σκληραινει η κοιλια μας οτι προκειτε για συσπαση.μπορει να ειναι τα εντερα που εχουν αλλαξει θεση ή μετα το φαγητο που φουσκωνει και το στομαχι μας.αυτο τουλαχιστον μου ειχε εξηγησει ο γιατρος για μπορω να τις ξεχωρισω.παντως συσπασεις φυσιολογικες θα εχουμε απο δω και περα.η μητρα προετοιμαζεται σταδιακα.

Πως ειστε σημερα?εμεις ξεκινησαμε με ηλιο πρωι πρωι και μου φτιαχνει τη διαθεση:)

Μια χαρουλα θα εισαι,αφου σε ειδε και η γιατρος ολα καλα.

Γεια σου ρινακι!πως εισαι?σταματησε η διαρροια?πριν μια εβδομαδα μου ετυχε για 2-3 μερες και σταματησε μονο του.εχω την εντυπωση πως με πειραξαν οι αγκιναρες που ειχα φαει.ισως ηταν και τυχαιο.

@Katerina 88 καλη επιτυχια αυριο κοριτσι μου!!

 

Καλησπέρα κοπέλα μου. Μέλλον τα πράσινα μας πειράζουν. Εγώ αγκινάρες δεν τρώω αλλά είχαμε πράσινα φασολάκια χθες λαδερά. Ίσως αυτό με πείραξε. Προς το παρόν δείχνει οκ να δούμε και το απόγευμα. Εσύ όλα καλα;

Just now, Katerina 88 said:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως το γνωρίζετε? Πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 6-9 κ γενικά ήμουν υποτασσική, τώρα στην εγκυμοσύνη έχω 7-10,7-11, 8-12,5 μέχρι εκεί έχω φτάσει. Είναι λογικό να έχει ανέβει η πίεση κ ουσιαστικά να έχω κανονική πίεση?ενώ μου λένε ότι έχω φυσιολογική πίεση? Επίσης έχω πάντα υψηλούς σφιγμους από 85-110.

Κατερινουλι υψηλούς παλμούς έχω κι εγώ σαν εσένα είναι φυσιολογικό από όσο ξέρω. Τώρα για την πίεση θα σε γελάσω γιατί εγώ ήμουν το αντίθετο και τώρα έχει πέσει. Γύρω στο 10 ή μεγάλη και η μικρή από 5-6. Ο γιατρός μου είπε να φοβάσαι την πολύ υψηλή πίεση όχι την χαμηλή. Οπότε δεν ανησυχώ αλλά άμα πέσει πολύ έχω ζαλάδες.

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Ναι κοριτσάκι μου γλυκό,δες το,απλά για να μην σε αγχώνει μωρέ, καταλαβαίνεις:)

Θα προσπαθήσω κοριτσακι μου να μην αγχώνομαι γιατί δυστηχως είναι ο χαρακτήρας μου έτσι κ επιβαρύνω κ την κατάσταση μου έτσι.

Just now, Rinaki88 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. Μέλλον τα πράσινα μας πειράζουν. Εγώ αγκινάρες δεν τρώω αλλά είχαμε πράσινα φασολάκια χθες λαδερά. Ίσως αυτό με πείραξε. Προς το παρόν δείχνει οκ να δούμε και το απόγευμα. Εσύ όλα καλα;

Κατερινουλι υψηλούς παλμούς έχω κι εγώ σαν εσένα είναι φυσιολογικό από όσο ξέρω. Τώρα για την πίεση θα σε γελάσω γιατί εγώ ήμουν το αντίθετο και τώρα έχει πέσει. Γύρω στο 10 ή μεγάλη και η μικρή από 5-6. Ο γιατρός μου είπε να φοβάσαι την πολύ υψηλή πίεση όχι την χαμηλή. Οπότε δεν ανησυχώ αλλά άμα πέσει πολύ έχω ζαλάδες.

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!! Τυχερή είσαι!!!Εγώ θα το ρώτησω γιατί τώρα μου είπε ο γιατρός να μετράω την πίεση ανά 3 ημέρες οπότε τώρα παρατηρώ τις τιμές μου.


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Θα προσπαθήσω κοριτσακι μου να μην αγχώνομαι γιατί δυστηχως είναι ο χαρακτήρας μου έτσι κ επιβαρύνω κ την κατάσταση μου έτσι.

Είμαστε πρωτομανουλες ,είναι και ο χαρακτήρας μας,σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...