Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ..!!


Evelina987

Recommended Posts

1 minute ago, Bloumblou said:

Ειλικρινά όμως!! Ευτυχώς δεν μένουν κοντά σου να είναι όλο το 24ωρο μαζί!! Εεε δεν θα κάτσεις να αγχώνεσαι  και αυτό...άμα θέλουν να έχετε επαφές να φέρονται σωστά! Δεν θα χάνεις εσυ καιρο επειδή αυτοί κάνουν του κεφαλιού τους!! Και επειδη και εγω εχω χασει μωρά ξέρω ότι το μόνο που θες είναι ηρεμία!! Άσε τα τηλ  να χτυπάνε και πες τους συγγνώμη που έχω και δουλειές και δεν είμαι πάνω από ένα τηλ!! Νευρίασα τώρα χαχχ

Δεν εχετε ιδεα ΠΟΟΟΟΟΟΣΟ με βοηθησατε!Ηθελα να δω οτι δεν ειμαι τρελλη..!Παταω ποδι κοριτσια..ΤΕΛΟΣ!:mrgreen:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , Evelina987 είπε:

Δεν εχετε ιδεα ΠΟΟΟΟΟΟΣΟ με βοηθησατε!Ηθελα να δω οτι δεν ειμαι τρελλη..!Παταω ποδι κοριτσια..ΤΕΛΟΣ!:mrgreen:

 

Οχιιι κορίτσι μου δεν είσαι τρελή!! Να πατήσεις πόδι βεβαίως να βρεις την ησυχία σου! Να ηρεμήσεις να μπορέσεις ήσυχα όμορφα και ωραία να κάνεις τις προσπάθειες σου!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Bloumblou είπε:

Ωχ Παναγία μου!! Συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια! Καλύτερα να τους μιλήσει ο άντρα σου να τους βάλει τα όρια τώρα που είναι σχετικά νωρίς γιατί σκέψου να περάσουν τα χρόνια τι θα κάνουν!!! Εεεεννοειται τεστάρουν όταν φεύγει ο γιόκας τους !! Κάτσε ντε έναν τον έχουν (εεελεος) έμενα κορίτσια με τεστάρουν και οι συγγενείς του:shock: πήγαίνουν και του λένε έφυγε από το σπίτι την τάδε ώρα που πηγε; :shock: όσα έλεος και να πω δεν φτάνουν!

απαπαα κάνουν σίγουρα επεισόδιο στις θανάσιμες πεθερές!! χαχαχα! απορώ όμως ρε συ με ορισμένους ανθρώπους..άλλη δουλειά δεν έχουν στη ζωή τους; είναι δυνατόν να κρατάνε σημειώσεις check in / check out? έλεος 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, bella32 είπε:

απαπαα κάνουν σίγουρα επεισόδιο στις θανάσιμες πεθερές!! χαχαχα! απορώ όμως ρε συ με ορισμένους ανθρώπους..άλλη δουλειά δεν έχουν στη ζωή τους; είναι δυνατόν να κρατάνε σημειώσεις check in / check out? έλεος 

Χαχαχχαχαχ αχ άστα να πάνε!! Έλα ντε κι εγώ απορώ...είναι δυνατόν; καταλαβαίνεις κάθονται στο παράθυρο όλη μερα και βλέπουν! Δυστυχώς μένουν όλοι απέναντι μου! Και τα πεθερικά επίσης! Τα νεύρα τσαταλια!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bloumblou said:

Χαχαχχαχαχ αχ άστα να πάνε!! Έλα ντε κι εγώ απορώ...είναι δυνατόν; καταλαβαίνεις κάθονται στο παράθυρο όλη μερα και βλέπουν! Δυστυχώς μένουν όλοι απέναντι μου! Και τα πεθερικά επίσης! Τα νεύρα τσαταλια!

Είτε τους εχεις κοντε είτε μακριά θα βρουν τροπο να μας εκνευρίσουν..!Δυναμη κορίτσια, να μην τα περάσουν αυτα τα παιδιά μας..!:-D

1 hour ago, bella32 said:

απαπαα κάνουν σίγουρα επεισόδιο στις θανάσιμες πεθερές!! χαχαχα! απορώ όμως ρε συ με ορισμένους ανθρώπους..άλλη δουλειά δεν έχουν στη ζωή τους; είναι δυνατόν να κρατάνε σημειώσεις check in / check out? έλεος 

Ειναι αυτο που λένε «get a life»!!Ελεος!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ θα συμφωνήσω με την ζωή, αν ήταν δικοί σου γονείς δεν θα τους φιλοξενούσες? Συμφωνώ ότι είναι πολλές οι φορές όμως μπορείς να το συζητήσεις με τον άντρα σου να βρείτε μία μέση λύση, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα να τον στρέψεις εναντίον της μητέρας του και να τσακωθεί (γιατί όπως είπες το έχει και εύκολο). Δεν γνωρίζω αν σου στέλνει μνμ για να κάνει έλεγχο ή όχι, δεν γνωρίζω την πεθερά σου ως άνθρωπο για να πω τι σκοπό κρύβει (ΑΝ κρύβει) ένα μνμ για το τι κάνεις και αν χρειάζεσαι κάτι (προσωπικά το θεωρώ κάτι ανθρώπινο και εντελώς αθώο). Θα σου πω μόνο πως ακόμα και αν είχε τακτ ο άντρας σου η πεθερά σου καταλαβαίνει πολύ καλά γιατί τσακώνεται ο άντρας σου μαζί της, γιατί πολύ απλά είναι παιδί της και ξέρει, θα γίνεις και εσύ γονέας και θα δεις στο μέλλον πως το παιδί σου το ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Στο πρώτο ποστ τους χαρακτηρίζεις πολύ καλούς, και στην πορεία λες πως είναι αδιάκριτοι, πως σε ελέγχουν...κτλ-κτλ. τι ισχύει τελικά από όλα?Το ότι νοιάζονται και θέλουν να είναι κοντά σας δεν σημαίνει πως δεν έχουν ζωή, απλά νοιάζονται. Έχεις χίλια δίκια να μην θες να ανακατεύονται στην ζωή σας, κανένας δεν το θέλει αυτό, όμως μην λαμβάνεις κάθε τους πράξη ως κάτι άσχημο ή πονηρό, δεν είναι απαραίτητα έτσι. Μπορείς να βάλεις τα όρια σου, και πολύ καλά θα κάνεις, χωρίς να εναντιωθείς, μπορείς να διατηρήσεις μία καλή σχέση μαζί τους χωρίς να τους επιτρέπεις να επεμβαίνουν στο τι γίνεται σπίτι σας.

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλουτσικα παιδια, η κορη μου σε λιγους μηνες κλεινει τα 20. Μετα το τελος των σπουδων της ενας γαμος (η απλα να συζει), μπορει να ειναι κοντα η μακρια. Τα παιδια μου τα εκανα με κινδυνο της ζωης μου στην κυριολεξια. Τα μεγαλωνω με λατρεια αφηνωντας σε πολλα πραγματα τα δικα μου θελω πισω ετσι ωστε να μορφωθουν, να σπουδασουν, να κανουν πραγματα για την ψυχη τους. Θα μεγαλωσουν, θα φυγουν, θα κανουν δικη τους οικογενεια κ φυσικα δεν εχω σκοπο να τα ελεγχω. Θα με ενοχλησει ομως παρα πολυ αν αυριο μεθαυριο δεν θα θελησουν να με φιλοξενησουν καποιες μερες στο σπιτι τους. Θα εχω παει οχι για τις διακοπες μου, αλλα για να δω και να χαρω τα παιδια μου. Να προσφερω αγαπη και οτι αλλο μπορω. Εαν οι γονεις μενουν κοντα τους μετατρεπουμε σε μπειμπι σιτερ. Αν μενουν μακρια δεν θελουμε να τους φιλοξενησουμε.... Σκεφτειτε λιγο. Το να μην φιλοξενησουμε τους ανθρωπους που μας γεννησαν και μας μεγαλωσαν με χιλιες δυο στερησεις δεν δειχνει οτι βαζουμε ορια, αλλα δειχνει γαιδουρια. Τα ορια μπαινουν με αλλο τροπο. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνω με τα κορίτσια απο πανω μου γιατί το βιωσα απο την αντίθετη! Έχω λατρεία στους γονείς μου κάτι που ο άντρας μου δεν κατάλαβε ποτέ γιατι δεν έχει καλες σχέσεις με τους δικούς του γονείς. Οπότε ερχόταν οι δικοί μου μου έδειχνε οτι τον ενοχλούν αλλα δεν έδωσα σημασία γιατί δεν θα έμπαιναν ποτε στη διαδικασία να τους κλείσω την πόρτα επειδή δεν το κατανοεί ο σύζυγος  μου όπως δεν εκλεισα την πόρτα ουτε στα πεθερικά μου παρόλες τις διάφορες που ειχαμε και έχουμε. Τους σέβομαι γιατί ειναι γονεις με οποίο τροπο μπορεί ο καθενας. Και όπως ειπαν και τα κορίτσια δεν μπορω καν να σκεφτώ οτι κάποια μέρα δεν θα μπορω να επισκευθω τ παιδιά μου επειδή κάποια κοπελα θα βλέπει το ενδιαφέρον μου με λάθος μάτι! Θα πω ενα κλισεδακι αλλά ισχυει... Οταν με το καλό γίνεις γονιός θα καταλάβεις! Ελπίζω οτι θα βρείτε λύση χωρίς να στενοχωρηθει κανένας σας!

  • Μου αρέσει 4

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

 Οταν με το καλό γίνεις γονιός θα καταλάβεις! Ελπίζω οτι θα βρείτε λύση χωρίς να στενοχωρηθει κανένας σας!

Απο όταν γέννησα τον γιο μου ειλικρινά ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί αυτή την φράση? Άπειρες...απο όταν έγινα μητέρα προσπαθώ να είμαι και καλύτερη κόρη..γιατί τώρα ξέρω πως μπορεί να νιώθει η μαμά μου.

Επίσης μεγαλώνω το παιδί μου με πολύ κόπο, με μεγάλο αγώνα, είναι όλη μου η ζωή-όπως για τον κάθε γονιό το παιδί του. Προσπαθώ να του δώσω εφόδια ώστε να γίνει ένας δυναμικός ανεξάρτητος άνθρωπος που θα μπορεί να πάρει την ζωή του στα χέρια του.  Δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα νιώθω αν η γυναίκα του αύριο μεθαύριο με κατηγορήσει ότι πάσχω ''σύνδρομο άδειας φωλιάς'' επειδή τον αγαπώ, τον νοιάζομαι και θέλω να είμαι στην ζωή του, στην τελική μητέρα του είμαι...όχι φίλη του ή γνωστή του. @Evelina987 προσπάθησε να δεις λίγο σφαιρικά τα πράγματα και προσπάθησε και εσύ να έχεις μία καλή σχέση με τους γονείς του άντρα σου.Εύχομαι να βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για όλους σας.

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

Απο όταν γέννησα τον γιο μου ειλικρινά ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί αυτή την φράση? Άπειρες...απο όταν έγινα μητέρα προσπαθώ να είμαι και καλύτερη κόρη..γιατί τώρα ξέρω πως μπορεί να νιώθει η μαμά μου.

Επίσης μεγαλώνω το παιδί μου με πολύ κόπο, με μεγάλο αγώνα, είναι όλη μου η ζωή-όπως για τον κάθε γονιό το παιδί του. Προσπαθώ να του δώσω εφόδια ώστε να γίνει ένας δυναμικός ανεξάρτητος άνθρωπος που θα μπορεί να πάρει την ζωή του στα χέρια του.  Δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα νιώθω αν η γυναίκα του αύριο μεθαύριο με κατηγορήσει ότι πάσχω ''σύνδρομο άδειας φωλιάς'' επειδή τον αγαπώ, τον νοιάζομαι και θέλω να είμαι στην ζωή του, στην τελική μητέρα του είμαι...όχι φίλη του ή γνωστή του. @Evelina987 προσπάθησε να δεις λίγο σφαιρικά τα πράγματα και προσπάθησε και εσύ να έχεις μία καλή σχέση με τους γονείς του άντρα σου.Εύχομαι να βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για όλους σας.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!!! Απο όταν έγινα μαμά έχω ζητήσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες συγγνώμη από τη μανούλα μου για όλα όσα πέρασε εξαιτίας μου γιατί πέρασα ζορικη εφηβεία και την στενοχωρουσα πολύ! Τώρα καταλαβαίνω όμως και σχεδόν κάθε μέρα ζητάω συγγνώμη και ελπίζω τα παιδιά μου να μην μου κανουν τα ίδια!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Evelina987 επειδή κι εμεις φιλοξενούμε τους γονείς μου κάποιες φορές ένω η μαμά του άντρα μου δεν έρχεται ποτέ θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια από πάνω... Απλά αν μπορείς συζήτησε με τον άντρα σου να έρχονται πιο αραιά ή να κάθονται λιγότερο.

Πάντως επειδή εγώ τελικά με την πεθερά μου μάλωσα και δεν μου μιλάει να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. Γιατί κι εμένα ο άντρας μου δεν είναι μαμακιας και είμαστε εντάξει μεταξύ μας αλλά σίγουρα τον πειράζει που δεν μιλάω με την μάνα του.. και σίγουρα ολη αυτή κατασταση θα μας δημιουργήσει προβλήματα.. στα λέω αυτά για να προσπαθήσεις όσο μπορεί να μην μαλώσεις μαζί τους γιατί εγώ το μετάνιωσα... Και ναι μεν θεωρώ ότι είχα δίκιο αλλά χίλιες φορές καλύτερα να έκανα τον μαλακα και να μην μιλούσα... Φιλικά πάντα!!!

  • Μου αρέσει 1

HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Natasoula85 είπε:

@Evelina987 επειδή κι εμεις φιλοξενούμε τους γονείς μου κάποιες φορές ένω η μαμά του άντρα μου δεν έρχεται ποτέ θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια από πάνω... Απλά αν μπορείς συζήτησε με τον άντρα σου να έρχονται πιο αραιά ή να κάθονται λιγότερο.

Πάντως επειδή εγώ τελικά με την πεθερά μου μάλωσα και δεν μου μιλάει να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. Γιατί κι εμένα ο άντρας μου δεν είναι μαμακιας και είμαστε εντάξει μεταξύ μας αλλά σίγουρα τον πειράζει που δεν μιλάω με την μάνα του.. και σίγουρα ολη αυτή κατασταση θα μας δημιουργήσει προβλήματα.. στα λέω αυτά για να προσπαθήσεις όσο μπορεί να μην μαλώσεις μαζί τους γιατί εγώ το μετάνιωσα... Και ναι μεν θεωρώ ότι είχα δίκιο αλλά χίλιες φορές καλύτερα να έκανα τον μαλακα και να μην μιλούσα... Φιλικά πάντα!!!

Ούτε να μην μιλάς όταν γίνονται πράγματα που σε στεναχωρούν είναι λύση, όμως πάντα υπάρχει και μέση κατάσταση, δεν μπορεί να ισχύει είτε το ένα άκρο είτε το άλλο.  Η σχέση πεθεράς νύφης δεν χρειάζεται να είναι ανταγωνιστική, δεν υπάρχει λόγος,και για να είμαστε απόλυτα ειλικρινής δεν συμφέρει καμία απο τις δύο πλευρές.

 

 

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια μου.. εννοείται είναι άσχημο να μη μιλάμε με τους γονείς που μας μεγαλωσαν ή να δείχνουμε ότι δεν τους θέλουμε.  ωστόσο,  η θεματοθετρια, πέρα από τα προβλήματα που μπορεί να κρύβονται στη σχέση τους μίλησε για κατι πολύ συγκεκριμένο που την ενοχλεί κ την πνιγεί. 

έγινα κ γω πρόσφατα μανα σε γιο. κ η δική μου ζωή κινδύνεψε. κ 5 μήνες έμεινα σε πλήρη ακινησία.  κ όμως... υπήρξα νιοπαντρη κ ξέρω ότι ένα ζευγάρι νιοπαντρο θέλει το χρόνο του.   κ έχασα κγω παιδί,  το γέννησα στον έκτο κ γύρισα σπίτι με τη νεκροψία του.  μισούσα τον εαυτό μου, το σώμα μου,  δεν άντεχα εμένα την ίδια.  ζήτησα να μην έρχονται ούτε οι γονείς ούτε τα πεθερικά.  ήθελα μια περίοδο να ξαναβρώ τον εαυτό μου κ να προσεγγίσω τον άντρα μου κ να πενθησουμε το γιο μας. έπειτα,  όταν άρχισα να βγαίνω από το βούρκο  της κατάθλιψης, αποφασίσαμε για δεύτερο παιδί.  κ φυσικά δεν έρχεται οπότε το θέλεις.  άγχη, στρες,  εξετάσεις... ήθελα ηρεμία κ κανέναν στο σπίτι. έτσι λειτουργώ.  άλλοι μπορεί να θέλουν υποστήριξη από οικογένειες.  εγώ ήθελα μόνο τον άντρα μου.  και οι γονείς πρέπει να το καταλάβουν. και οι γονείς πρέπει να λειτουργούν ως φλόγα για το νέο ζευγάρι.  να το αγκαλιάζει με αγάπη κ να το ζεσταίνει αλλά να μην το πλησιάζει πολύ γιατί θα το καψει... είπε ο πάτερ στο τέλος του γάμου μας.κ τότε μου φάνηκε παράξενο, όμως κατάλαβα στο πετσί μου τι εννοούσε. 

@Evelina987 κοίτα να είστε καλά με τον άντρα σου.  πάνω απ ολα να είστε ήρεμοι γτ προσπαθείτε για κατι πολύ ιερό κ πρέπει να το σεβαστούν όλοι.  εύχομαι σύντομα να έχετε χαρούμενα νέα!!

  • Μου αρέσει 3

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

@bella32 λυπάμαι για ότι πέρασες, σίγουρα αυτά είναι να μη τα ζει άνθρωπος, και φυσικά καταλαβαίνω την ανάγκη σου να μένεις μόνο με τον άντρα σου, και εγώ το ίδιο ένιωθα όταν αποτύγχαναν οι εξωσωματικές μου, οπότε ξέρω πως είναι να θες τον χρόνο σου, δεν έχω την ίδια εμπειρία όμως ξέρω πως είναι να πνίγεται κανείς.  Το ότι δεν αποξενώνει κανείς τους γονείς του δεν σημαίνει πως περιμένει την στήριξη του μπαμπά ή της μαμάς για να ξεπεράσει κάτι. Εγώ στα δύσκολα τους αποξένωσα όλους, η ίδια μου η μητέρα δεν ήξερε τι περνούσα, και όταν της άνοιξα την καρδιά μου και της τα είπα όλα είδα στα μάτια της τον φόβο, τότε δεν κατάλαβα γιατί και μάλιστα θύμωσα, τώρα που είμαι μητέρα ξέρω όμως τι βλέμμα ήταν αυτό.

Σίγουρα προτεραιότητα έχει να είμαστε καλά με τον άντρα μας, όμως καλό είναι που και που να σκεφτόμαστε πως η γυναίκα που τον έφερε στον κόσμο είναι και μητέρα πέρα από πεθερά. (όλες θα γίνουμε πεθερές κάποια στιγμή, ας σκεφτούμε πως θα νιώσουμε αν το παιδί μας δεν μας θέλει επειδή δεν αρέσουμε στον/στην σύντροφο του)

Έχουμε διαβάσει εδώ πολλές ιστορίες που η συμπεριφορά της πεθεράς πραγματικά σε κάνει να απορείς για το τι άνθρωποι υπάρχουν, όμως η συγκεκριμένη ιστορία απέχει πολυ από αυτές.

Καταλαβαίνω απόλυτα το ότι η συχνότητα τον επισκέψεων έχει κουράσει, αυτό όμως μπορεί να το συζητήσει, χωρίς να παρερμηνεύει κάθε συμπεριφορά και κάθε κίνηση. Μπορεί η Εβελίνα με μία απλή συζήτηση με τον άντρα της να θέσουν όρια που θα τηρούν όλοι προκειμένου να μην χαλάσουν οι σχέσεις τους .

Το να βγάζουμε συμπεράσματα, πολλές φορές άστοχα, για άτομα και καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε νομίζω πως είναι λάθος.

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2019 at 9:19 AM, kotsifikos said:

Eγώ θα συμφωνήσω με την ζωή, αν ήταν δικοί σου γονείς δεν θα τους φιλοξενούσες? Συμφωνώ ότι είναι πολλές οι φορές όμως μπορείς να το συζητήσεις με τον άντρα σου να βρείτε μία μέση λύση, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα να τον στρέψεις εναντίον της μητέρας του και να τσακωθεί (γιατί όπως είπες το έχει και εύκολο). Δεν γνωρίζω αν σου στέλνει μνμ για να κάνει έλεγχο ή όχι, δεν γνωρίζω την πεθερά σου ως άνθρωπο για να πω τι σκοπό κρύβει (ΑΝ κρύβει) ένα μνμ για το τι κάνεις και αν χρειάζεσαι κάτι (προσωπικά το θεωρώ κάτι ανθρώπινο και εντελώς αθώο). Θα σου πω μόνο πως ακόμα και αν είχε τακτ ο άντρας σου η πεθερά σου καταλαβαίνει πολύ καλά γιατί τσακώνεται ο άντρας σου μαζί της, γιατί πολύ απλά είναι παιδί της και ξέρει, θα γίνεις και εσύ γονέας και θα δεις στο μέλλον πως το παιδί σου το ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Στο πρώτο ποστ τους χαρακτηρίζεις πολύ καλούς, και στην πορεία λες πως είναι αδιάκριτοι, πως σε ελέγχουν...κτλ-κτλ. τι ισχύει τελικά από όλα?Το ότι νοιάζονται και θέλουν να είναι κοντά σας δεν σημαίνει πως δεν έχουν ζωή, απλά νοιάζονται. Έχεις χίλια δίκια να μην θες να ανακατεύονται στην ζωή σας, κανένας δεν το θέλει αυτό, όμως μην λαμβάνεις κάθε τους πράξη ως κάτι άσχημο ή πονηρό, δεν είναι απαραίτητα έτσι. Μπορείς να βάλεις τα όρια σου, και πολύ καλά θα κάνεις, χωρίς να εναντιωθείς, μπορείς να διατηρήσεις μία καλή σχέση μαζί τους χωρίς να τους επιτρέπεις να επεμβαίνουν στο τι γίνεται σπίτι σας.

Φίλη μου καλημέρα, μόλις είδα το μήνυμα γι' αυτο απαντώ τώρα!Αρχικά μ αρέσει που μου δείχνεις και την άλλη πλευρά γι αυτο ακριβψς  ρωτάω για να ξεθολώσω και να δω την πραγματικότητα..!Συμφωνώ μαζί σου σε πολλά αλλά κάπου με παρεξήγησες..Αρχικά εννοειται θα φιλοξενόυσα τους γονείς μου όπως και τα πεθερικά μου γιατί το θεωρώ σκληρό να τους πετάς σ ενα ξενοδοχείο και γιατί έτσι δείχνεις οτι χαίρεσαι που ήρθαν..!Διαφώνησα μονο με τη συχνότητα, ανα μήνα περίπου έρχονται για 2-3 μέρςε ή για βδομαδα..! Επίσης επιμένω οτι ειναι πολύ καλοι άνθρωποι και αν παρατηρησες δεν αλλαξα τη γνωμη μου δεν ειπα ποτε οτι ειναι ελεγκτικοι εγω αλλα μια φίλη με συμβουλευσε οτι μπορει και να με ελεγχουν..!Εγω ειπα οτι με κουραζουν τα καθημερινα μηνυματα που ειναι απο αγαπη αλλα απλα...δεν ειμαι εγω..!Και προτιμω να ειμαι ο εαυτος μου και να μην το απιζω μια αλλη γι αυτο απ την πρωτη στιγμη τους εχω εξηγησει οτι δεν ειμαι ετσι, δεν μιλαω τοσο συχνα..!Αλλα εκινοι το ιδιο!ΔΕν εχω social επισης δεν μ αρεσουν ενω εκεινοι εχουν και οι 2 Fb και instagram. Επισης οποτε πανε καπου μας στελνουν καθε μερα 15 φωτο!Στα λεω μονο για να καταλαβεις οτι ειμαι..διαφορετικη..!Επιμενω και χαιρομαι και για τη δικη σου αποψη και καθενα σας που με βοηθαει με τη γνωμη του, οτι δεν θελω να τους στενοχωρησω.. απλα να χαλαρωσω!Ευχαριστω κ παλι!

21 hours ago, ZWH said:

Εχω μεγαλουτσικα παιδια, η κορη μου σε λιγους μηνες κλεινει τα 20. Μετα το τελος των σπουδων της ενας γαμος (η απλα να συζει), μπορει να ειναι κοντα η μακρια. Τα παιδια μου τα εκανα με κινδυνο της ζωης μου στην κυριολεξια. Τα μεγαλωνω με λατρεια αφηνωντας σε πολλα πραγματα τα δικα μου θελω πισω ετσι ωστε να μορφωθουν, να σπουδασουν, να κανουν πραγματα για την ψυχη τους. Θα μεγαλωσουν, θα φυγουν, θα κανουν δικη τους οικογενεια κ φυσικα δεν εχω σκοπο να τα ελεγχω. Θα με ενοχλησει ομως παρα πολυ αν αυριο μεθαυριο δεν θα θελησουν να με φιλοξενησουν καποιες μερες στο σπιτι τους. Θα εχω παει οχι για τις διακοπες μου, αλλα για να δω και να χαρω τα παιδια μου. Να προσφερω αγαπη και οτι αλλο μπορω. Εαν οι γονεις μενουν κοντα τους μετατρεπουμε σε μπειμπι σιτερ. Αν μενουν μακρια δεν θελουμε να τους φιλοξενησουμε.... Σκεφτειτε λιγο. Το να μην φιλοξενησουμε τους ανθρωπους που μας γεννησαν και μας μεγαλωσαν με χιλιες δυο στερησεις δεν δειχνει οτι βαζουμε ορια, αλλα δειχνει γαιδουρια. Τα ορια μπαινουν με αλλο τροπο. 

Ζωη σ ευχαριστω κ σενα για την αλλη πλευρα που μου δειχνεις και θελω να σου εξηγησω μονο οτι δεν θελω να μην τους φιλοξενω, αυτο εννοειται..!Το 1 φορα το μηνα με κουραζει..!Θα ηθελα απλα να ελεγαν μονοι τους 1 φορα, ας μεινουμε σε ξενοδοχειο να μην ενοχλησουμε, αυτο..!Δεν το διανοουνται, θεωρουν δεδομενο οτι ειναι σπιτι τους και ειναι, αλλα θελουμε και λιγη ιδιωτικοτητα...Αυτο..!Πες μου εσυ τη γνωμη σου για τα ορια!Με ενδιαφερει πραγματικα..!Σευχαριστω

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...