Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Κακομαθαινω το μωρό μου?


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Και μενα η μπεμπούλα μου σε λιγες μερες κλεινει τον 4ο και εδω και κανα 2 βδομαδες αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα... Εχει αλλαηει εντελώς συμπεριφορά και στα καλα καθούμενα, εκει που καθεται μονη στο κουνιστο ριλαξ και παρατηρει τριγύρω, θελει ειτε να παει καποιος και να τη σηκωσει, ειτε να παμε  και να της μιλάμε!!! Το ίδιο και οταν την εχω σ καναπε... Θα παιξει λίγο με  τις κουδουνιστρες και το βιβλίο της και μετα θα αρχίσει να γκρινιαζει γιατί θελει κουβέντα, παιχνίδια ή προσοχή γενικά!!! Η αλήθεια είναι ότι απο τη μερα που γεννήθηκε δεν την αφησαμε ποτε σε ησυχια... Της μιλάμε πολυ και εγω και οι γονείς μου οποτε ερχονται (ο αντρας μου λιγότερο) και για αυτο το παιδι εχει αρχισει να αντιδρα και να προσπαθει να επικοινωνησει μαζι μας απο πολυ νωρις (αυτό μας το ειπε η παιδιατρος, δεν το λεω μονη μου)... Παρολα αυτα, επειδή τελευταία οπως προειπα γκρινιαζει αν δεν της δίνουμε σημασία, αρχισαν πολλοι να μας λενε οτι την εχω καλομαθει, και θελει κουβενταρια και δεν θα καθεται ποτε μονη της και αλλα πολλα και μαλιστα μου προτειναν να βγάλω το παρκο και να την αφηνω εκει μονη "για να μαθει"!!! Εγω από την αλλη θεωρώ παράλογο να μην μιλάμε στο παιδί για να καθεται" φρονιμη", αλλα δεν θέλω και να την κακομαθω... Θεωρείτε παραλογη τη στάση μου??? 

Να σας ζησει το μωρακι σας και καλη ανατροφη σας ευχομαι.Μα πως ειναι δυνατον καποιοι ανθρωποι να ενστερνιζονται τετοιες ανουσιες αποψεις και δεν εννοω εσενα αλλα αυτους που τις εκφραζουν.Ενα πραγμα θελει καθε παιδακι στον κοσμο αγαπη μια αγαπη που εκφραζεται με πραξεις και δεν ζει στον φοβο μηπως οι αγκαλιες η τα πολλα χαδια το κακομαθουν αλλωστε απο την πολλη αγαπη δεν επαθε κανεις τιποτα ενω απο την ελλειψη της οι επιπτωσεις ειναι πολλες και ασχημες που θα τα συνοδευουν μια ζωη γι αυτο καλυτερα να τους περισσευει αγαπη παρα να τους λειπει.Αναμεσα σε τοσα δωρα που τους παιρνουμε η παιρνουν οι αλλοι για το πλασματακι μας εκεινα διαλεγουν εμας.Η παρουσια μας διπλα τους εκφραζεται με χαδια με αμετρητες αγκαλιες που θα αγγιζει την ψυχουλα τους γιατι μεγαλωνουμε ψυχουλες οχι απλα σαρκες .Αυτη η αγαπη και μονο θα τα κανει πλουσια και θα ειναι πολυτιμο εφοδιο για την ζωη τους εκεινη που τα μεγαλωνει τα εσωψυχα τους και η απαντηση σε καθε ανασφαλεια τους σε καθε κλαμα τους θα ειναι το χαδι και αγκαλια μας και δεν τα τσιγκουνευεται μηπως κακομαθουν.Οι αγκαλιτσες μεγαλωνουν γερα παιδια και το γαλα χαχα.Η συνταγη λοιπον ειναι μια πρωι μεσημερι απογευμα βραδυ και γενικα ολη την ημερα αμετρητες αγκαλιες αμετρητα χαδια για να μεγαλωνουμε ευτυχισμενα ψυχικα παιδια.Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα ενευριασα με οσα σας λενε.Επισης ο Θεουλης μας χαρισε 2 αυτια οποτε απο το ενα μπαινουν και απο το αλλο να βγαινουν.Μα κριση και στην αγαπη ελεος πια.Μην τους ακους γλυκια μου καλο βραδυ και ακομα ενα πιο ομορφο ξημερωμα.

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Της μιλάμε πολυ και εγω και οι γονείς μου οποτε ερχονται (ο αντρας μου λιγότερο) και για αυτο το παιδι εχει αρχισει να αντιδρα και να προσπαθει να επικοινωνησει μαζι μας απο πολυ νωρις (αυτό μας το ειπε η παιδιατρος, δεν το λεω μονη μου)... Παρολα αυτα, επειδή τελευταία οπως προειπα γκρινιαζει αν δεν της δίνουμε σημασία, αρχισαν πολλοι να μας λενε οτι την εχω καλομαθει, και θελει κουβενταρια και δεν θα καθεται ποτε μονη της και αλλα πολλα και μαλιστα μου προτειναν να βγάλω το παρκο και να την αφηνω εκει μονη "για να μαθει"!!! Εγω από την αλλη θεωρώ παράλογο να μην μιλάμε στο παιδί για να καθεται" φρονιμη", αλλα δεν θέλω και να την κακομαθω... Θεωρείτε παραλογη τη στάση μου??? 

ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΗ, αυτές οι αντιλήψεις του τύπου ''μην το πάρεις το παιδί αγκαλιά μην μάθει'' ή ''άφησε το να κλάψει δεν θα πάθει τίποτα'' είναι αντιλήψεις με τις οποίες μας μεγάλωσαν οι γονείς μας (τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό στην δικής μας γενιάς ) είτε επειδή μεγάλωναν δύο τρία παιδιά με διαφορά ενός έτους μεταξύ τους  και αντικειμενικά δεν είχαν την πολυτέλεια χρόνου να αφιερωθούν σε ένα παιδί, είτε επειδή θεωρούσαν πως ένα παιδί δεν έχει ανάγκη από κάτι άλλο πέρα από φαί ύπνο και άλλαγμα, είτε επειδή είχαν άγνοια για τις πραγματικές ανάγκες ενός μωρού.

Ένα μωρό στο πρώτο έτος ζωής έχει πολύ πολύ ανάγκη και την παρουσία μας και κυρίως την αγκαλιά μας. Γιατί να το αφήσεις μόνο του?? Πες σε αυτόν που σου το λέει αν θα του άρεσε να τον κλείσουν σε ένα δωμάτιο μόνο του, χωρίς να έχει την δυνατότητα να βγει έξω, θα του άρεσε? Σαφώς και δεν θα του άρεσε οπότε πως απαιτεί από ένα βρέφος 4 μηνών να το δεχθεί? Καλά κάνεις!!! Να παίρνεις το παιδί σου αγκαλιά , να του μιλάς, να είσαι μαζί του, όταν κλαίει να το παίρνεις αγκαλιά, γιατί το μοναδικό μέσο επικοινωνίας που έχει είναι το κλάμα, οπότε εννοείται πως θα κλάψει όταν θα είναι μόνο του, ή όταν θα θέλει να το πάρεις αγκαλιά.Τι εννοείς να κάθεται φρόνιμη?? Περιμένουν από ένα μωρό να του πουν ''μην κλαίς, παίξε μόνο σου γιατί έχω κάτι άλλο να κάνω τώρα'' και αυτό να το κάνει?? εμένα είναι 3 1/2ετών  και φυσικά δεν το κάνει(θα ανησυχούσα αν το έκανε)!!!! Δεν είναι ρομπότ, να του πατάς ένα κουμπί και εκείνο να εκτελεί εντολές, είναι άνθρωπος...και μάλιστα άνθρωπος με αυξημένες ανάγκες.

Η φωνή σου και αγκαλιά σου το κάνουν να νιώθει ασφάλεια, οπότε καλά κάνεις και δεν τα ''τσιγκουνεύεσαι''. Άλλωστε μεγαλώνουν τόσο γρήγορα...Πάρτε τα παιδιά σας αγκαλιά , κάντε το και για εκείνα αλλά και για εσάς.

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι να κακομαθει ένα παιδί 4 5 7 9 12 μηνών η ακόμα κ μεγαλύτερο στην κουβέντα κ στην αγκαλιά; Αυτά είναι που τα βοηθάνε να προχωρήσουν στη ζωή τους κ να ανοίξουν τα φτερά τους ..!!! Πως θα νιώσει ασφάλεια ένα μωράκι αν δε του κουβεντιασεις η αν δε το πάρεις αγκαλιά κ ειδικά όταν αρχίζουν να μπαμπαλιζουν που θέλουν σιγά σιγά να μάθουν να μιλάνε ..!! Εγώ είμαι κ κατά του πάρκου στο μεγάλο μου γιο το είχα για αποθηκευτικό χώρο τώρα βέβαια στο μπέμπη το έχω χρησιμοποιησει αρκετά για να ασχολουμε λίγο κ με τον μεγάλο κ για να γλυτώνει το μωρό λίγο από τα " χέρια " του μεγάλου ..!! 

Ένα θα πω ο μεγάλος μου γιος σε αυτές τις ηλικίες δεν ήταν της αγκαλιας κ αποταν έκλεισε τα δυο του χρόνια όλη την ώρα κ αν γίνεται όλη τη μέρα θέλει να τον κρατάμε αγκαλιά ευτυχώς που είναι αδυνατουλης..!! Ο μπέμπης πάλι θέλει συνέχεια να του μιλάμε κ να μας βλέπει..!!! 

Αυτές οι ηλικίες είναι ωραίες κ δε γυρνάνε πίσω γι'αυτό πρέπει να τις απολαμβανουμε γιατί όσο μεγαλώνουν τα παιδιά αλλάζουν τα θέλω τους κ οι απαιτήσεις τους....!!!!!!

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, πραγματικα απορω ορισμένες φορες με τους δηθεν "σχετικούς" που όπως λένε, εμείς παιδιά δε μεγαλωσαμε, κ δινουν τέτοιου ειδους συμβουλες! Νόμιζα πως είναι λίγοι, γτ κ εμένα μ τη λένε που του μιλάω όλη την ωρα κ τον έχω αγκαλιά κ εγώ κ ο άντρας μου! Μα πως θα νιώσει ασφάλεια, σιγουριά, πως θα μαθει να μιλάει, μονο του; οχιιιι!!! Θέλουν τους ανθρώπους που βλέπουν κάθε μερα τους γονείς τους κ είναι απολυτα φυσιολογικο..κ εγώ κάποια στιγμη σκέφτηκα μηπως έχουν δίκιο; αλλά τελικά κατάλαβα πως το ένστικτο μου έχει δίκιο κ οχι ο κόσμος τριγύρω! Πάρε αγκαλιά το μωρακι σου, δειξτου την αγάπη σου, μιλα του κ ασε τους άλλους να λένε!! Εμείς ξέρουμε τι είναι καλυτερο για τα παιδάκια μας!

  • Μου αρέσει 2

CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Evangeliaaa είπε:

Καλημερα κορίτσια, πραγματικα απορω ορισμένες φορες με τους δηθεν "σχετικούς" που όπως λένε, εμείς παιδιά δε μεγαλωσαμε, κ δινουν τέτοιου ειδους συμβουλες! 

Για αυτό οι περισσότεροι 40ηδες -40ες έχουμε τα ''ψυχολογικά'' μας!!χαχχαχαχα (χαριτολογώντας το λέω φυσικά)

Πάντως η αγκαλιά και η φυσική μας παρουσία κυρίως κατά την βρεφική ηλικία είναι απαραίτητα  προκειμένου να μεγαλώσουμε ανθρώπους δυναμικούς και με αυτοπεποίθηση.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Για αυτό οι περισσότεροι 40ηδες -40ες έχουμε τα ''ψυχολογικά'' μας!!χαχχαχαχα (χαριτολογώντας το λέω φυσικά)

Πάντως η αγκαλιά και η φυσική μας παρουσία κυρίως κατά την βρεφική ηλικία είναι απαραίτητα  προκειμένου να μεγαλώσουμε ανθρώπους δυναμικούς και με αυτοπεποίθηση.

Χαχαχ συμφωνω!! Μα έρχεται κάποια απο σοι κ μ λέει ολη την ωρα του μιλας;; εγώ τον αφηνα στο ρηλαξ μονο του κ επαιζε απο τόσο μωρό κ εγώ εκανα δουλειές όλη μέρα κ έχει φτασει 2,5 χρονων το παιδι κ ούτε μαμά δε λέει τωρα! Δε λεω μπορεί να μη φταίει αυτό αλλά παιζει το ρολο του

  • Μου αρέσει 1

CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evangeliaaa είπε:

Χαχαχ συμφωνω!! Μα έρχεται κάποια απο σοι κ μ λέει ολη την ωρα του μιλας;; εγώ τον αφηνα στο ρηλαξ μονο του κ επαιζε απο τόσο μωρό κ εγώ εκανα δουλειές όλη μέρα κ έχει φτασει 2,5 χρονων το παιδι κ ούτε μαμά δε λέει τωρα! Δε λεω μπορεί να μη φταίει αυτό αλλά παιζει το ρολο του

Μα εννοείται πως παίζει τον ρόλο του. Και εγώ του μιλούσα συνέχεια..όλη την ημέρα, και η αλήθεια είναι ότι μίλησε πάρα πολύ νωρίς, τώρα πια τον παρακαλάω να βάλει μία τελεία στην πρόταση του γιατί δεν προλαβαίνω να ακολουθήσω στον ρυθμός της συζήτησης και σκέψης του.

 


 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evangeliaaa είπε:

Καλημερα κορίτσια, πραγματικα απορω ορισμένες φορες με τους δηθεν "σχετικούς" που όπως λένε, εμείς παιδιά δε μεγαλωσαμε, κ δινουν τέτοιου ειδους συμβουλες! Νόμιζα πως είναι λίγοι, γτ κ εμένα μ τη λένε που του μιλάω όλη την ωρα κ τον έχω αγκαλιά κ εγώ κ ο άντρας μου! Μα πως θα νιώσει ασφάλεια, σιγουριά, πως θα μαθει να μιλάει, μονο του; οχιιιι!!! Θέλουν τους ανθρώπους που βλέπουν κάθε μερα τους γονείς τους κ είναι απολυτα φυσιολογικο..κ εγώ κάποια στιγμη σκέφτηκα μηπως έχουν δίκιο; αλλά τελικά κατάλαβα πως το ένστικτο μου έχει δίκιο κ οχι ο κόσμος τριγύρω! Πάρε αγκαλιά το μωρακι σου, δειξτου την αγάπη σου, μιλα του κ ασε τους άλλους να λένε!! Εμείς ξέρουμε τι είναι καλυτερο για τα παιδάκια μας!

Συμφωνω, πιστευω πολυ στο ενστικτο

Κ στην ατακα, γτ εμεις παιδια δ μεγαλωσαμε η τα δικα μας τι επαθαν, απαντας οτι μεγαλωσαν τα παιδια τους οπως εκριναν σωστο, τωρα ειναι η σειρα να μεγαλωσεις τα δικα σου οπως θες εσυ. Αν θα ειναι σωστο η λαθος θα μας κρινουν μονο τα παιδια μας

Κοτσιφικος, πλακα πλακα τα εχουμε τα θεματακια μας σαν γενια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 9:34 ΜΜ, Φυλλιω είπε:

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ακούσει για το άγχος του αποχωρισμού 

Φυσικά κ δεν το κακο μαθαίνεις. Μωρό είναι . κ εμένα ο δικός μου θέλει συνέχεια να είναι με κάποιον κ είναι 4 μηνών. Κ να σου πω θα του κάνω ότι θέλει  γτ μετά θσ μεγαλώσει κ δεν β θα θέλει Μόνο του. Πχ τυχαίνει να τον ν θηλάζω Ενώ τον πάω βόλτα γτ έτσι ηρεμεί. Ε Όλοι μου λένε να μην το κάνω γτ τον Κακο μαθαίνω. Να σε λίγο καιρό θα σταματήσει τον θηλασμο ,όποτε σιγά το πραγμα.. Έτσι κ για όλα τα Αλλά. Μετά θα θέλουμε εμείς κ δεν θα θέλουν αυτά

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Καλέ τι να κακομαθει ένα παιδί 4 5 7 9 12 μηνών η ακόμα κ μεγαλύτερο στην κουβέντα κ στην αγκαλιά; Αυτά είναι που τα βοηθάνε να προχωρήσουν στη ζωή τους κ να ανοίξουν τα φτερά τους ..!!! Πως θα νιώσει ασφάλεια ένα μωράκι αν δε του κουβεντιασεις η αν δε το πάρεις αγκαλιά κ ειδικά όταν αρχίζουν να μπαμπαλιζουν που θέλουν σιγά σιγά να μάθουν να μιλάνε ..!! Εγώ είμαι κ κατά του πάρκου στο μεγάλο μου γιο το είχα για αποθηκευτικό χώρο τώρα βέβαια στο μπέμπη το έχω χρησιμοποιησει αρκετά για να ασχολουμε λίγο κ με τον μεγάλο κ για να γλυτώνει το μωρό λίγο από τα " χέρια " του μεγάλου ..!! 

Ένα θα πω ο μεγάλος μου γιος σε αυτές τις ηλικίες δεν ήταν της αγκαλιας κ αποταν έκλεισε τα δυο του χρόνια όλη την ώρα κ αν γίνεται όλη τη μέρα θέλει να τον κρατάμε αγκαλιά ευτυχώς που είναι αδυνατουλης..!! Ο μπέμπης πάλι θέλει συνέχεια να του μιλάμε κ να μας βλέπει..!!! 

Αυτές οι ηλικίες είναι ωραίες κ δε γυρνάνε πίσω γι'αυτό πρέπει να τις απολαμβανουμε γιατί όσο μεγαλώνουν τα παιδιά αλλάζουν τα θέλω τους κ οι απαιτήσεις τους....!!!!!!

Συμφωνω απολυτα!!


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...