Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Σύμπλοκη συγγενής καρδιοπάθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει κάποια γνώσεις ή εμπειρία από περιπτώσεις με συγγενείς καρδιοπάθειες σε έμβρυα? έχω υποβληθεί σε δύο διακοπές κύησης τον τελευταίο χρόνο λόγω σοβαρής σύμπλοκης καρδιοπάθειας στα έμβρυα όπου οι γιατροί δεν μου έδιναν καμία ελπίδα για αίσιο αποτέλεσμα έτσι προχώρησα σε διακοπή κύησης στις 23 εβδομάδες μετά τη β επιπέδου και τον καρδιακό υπέρηχο που κάναμε και βρήκαμε το πρόβλημα (διπλοέξοδος δεξιά κοιλία και υποπλαστική αριστερή κοιλία), στην δεύτερη εγκυμοσύνη έσπασαν τα νερά στις 18 εβδομάδες κύησης μετά τον καρδιακό υπέρηχο που είχαμε κάνει και είδαμε ότι και εδώ υπήρχε πρόβλημα (κοινός αρτηριακός κορμός, υποπλαστική αριστερή κοιλία και υποπλαστική ανιούσα αορτή) . Κάναμε μοριακό καρυότυπο ο οποίος βγήκε καθαρός. Κοντεύω να τρελαθώ από τη στεναχώρια και την ψυχολογική πίεση. Έχει περάσει κάποια ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , chrisnas123 είπε:

Καλησπέρα, έχει κάποια γνώσεις ή εμπειρία από περιπτώσεις με συγγενείς καρδιοπάθειες σε έμβρυα? έχω υποβληθεί σε δύο διακοπές κύησης τον τελευταίο χρόνο λόγω σοβαρής σύμπλοκης καρδιοπάθειας στα έμβρυα όπου οι γιατροί δεν μου έδιναν καμία ελπίδα για αίσιο αποτέλεσμα έτσι προχώρησα σε διακοπή κύησης στις 23 εβδομάδες μετά τη β επιπέδου και τον καρδιακό υπέρηχο που κάναμε και βρήκαμε το πρόβλημα (διπλοέξοδος δεξιά κοιλία και υποπλαστική αριστερή κοιλία), στην δεύτερη εγκυμοσύνη έσπασαν τα νερά στις 18 εβδομάδες κύησης μετά τον καρδιακό υπέρηχο που είχαμε κάνει και είδαμε ότι και εδώ υπήρχε πρόβλημα (κοινός αρτηριακός κορμός, υποπλαστική αριστερή κοιλία και υποπλαστική ανιούσα αορτή) . Κάναμε μοριακό καρυότυπο ο οποίος βγήκε καθαρός. Κοντεύω να τρελαθώ από τη στεναχώρια και την ψυχολογική πίεση. Έχει περάσει κάποια ανάλογη εμπειρία?

Γεια σου , λυπάμαι παρά Πολύ για αυτό που περνάς πραγματικά ! Έχω κάνει και εγώ διακοπή κύησης μετά τη β επιπέδου αλλά για σύνδρομο . 2 φορές για καρδιοπαθεία;;;! Τι να πω ;; δεν έχω καμία ιδέα , κάνατε και μοριακό όποτε αποκλείσετε Κ αυτό . Φαντάζομαι έκανε και ο σύζυγος ;;

σε γενετιστή πήγατε ; 

επίσης πρέπει να δεις γιατί σπάσανε τα νερά τόσο νωρίς στην δεύτερη εγκυμοσύνη. 

Οι γιατροί τι σου είπαν ;; 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε σε γενετιστη ναι και καναμε και οι δυο εξετασεις και πηραν ιστο και απο το εμβρυο. Ολα καθαρα χθες μ εστειλαν τις απαντησεις. Τη τεταρτη θα βρεθουμε με το γενετιστη να μιλησουμε,τωρα τι θα μας πει απο τη στιγμη που δε βρηκαν τιποτα ειλικρινα δε ξερω. Με τρομαζει να μη μαθουμε τι συμβαινει,να μη μας δωσει καποιος μια απαντηση για ολο αυτο. Ο γιατρος απο την αρχη μας ειπε οτι μπορει να φταιει κατι το οποιο δεν εχει ανακαλυφθει ακομα και να ειμαστε οι πρωτοι που συμβαινει αυτο. Δε θελω να πιστεψω κατι τετοιο. Τοση ατυχια πια. Ουτε για το οτι εσπασαν τα νερα ξερουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβη! Μη χάνεις το κουράγιο σου και ψάξε το όσο μπορείς. Αφού έγινε και δεύτερη φορά πιθανότατα δεν πρόκειται για τυχαία γεγονότα. Πλέον υπάρχει μια τεράστια γκάμα γενετικών εξετάσεων που μπορείτε να κάνετε αν έχετε και την οικονομική δυνατότητα για να εξαντλήσετε αυτά που γνωρίζει η επιστήμη. Ζήτα και δεύτερη άποψη από γενετιστή. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια θα κανουμε οτι γινεται,θα παρουμε και δευτερη γνωμη,τα οικονομικα μας δυστυχως δεν ειναι καλα οπως στον περισσοτερο κοσμο αλλα οτι μπορουμε θα το κανουμε. Δε μπορω να ξαναπερασω τη τραυματικη αυτη διαδικασια. Ο θεος με βοηθησε και αντεξα και τη δευτερη φορα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή δύναμη κοπέλα μου εύχομαι να κρατήσεις  σύντομα στην αγκαλιά σου ένα υγιές μωράκι.Στην εξωσωματική όταν υπάρχει πρόβλημα κάνουν προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα.Ανιχνεύουν κάποιες ασθένειες .τώρα ποιο συγκεκριμένα πράγματα δεν ξέρω.ίσως να το ψάξεις  κ έτσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ειχα σκεφτει εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο, τωρα που δεν βρηκαν τιποτα τελικα δε ξερω τι γινεται, και εσενα ολα καλα να σου πανε ευχομαι Παναγια μ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...