Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μωράκια από 3 μηνών


Recommended Posts

πρίν από 53 λεπτά , ada32 είπε:

Την Μπισκοτοκρεμα πως την κανεις; να κανω μια χαζη ερωτηση; οταν δινουμε φρουτα Όπως μηλο ,αχλαδι τα βραζουμε πρώτα ;

Να σας ζήσει το μωράκι σας!! Εγώ νομίζω ότι μια χαρά ειναι το βαρος σας κ το ύψος σας. Βρε το δικό μου που είναι 5 Μηνων τώρα κ πίνει 150 μλ συνήθως σε ένα γεύμα το βράδυ. Αυτό με νύχτα το είχα κ εγώ ανησυχία γτ κ εμένα το μωρό  κοιμόταν κατι 6-7 ώρες σερι  άπο 40μερών κ ανησυχουσα. Η παιδίατρος μου είπε να τον ξυπναω στις 5 ώρες αλλά εγώ τον λυπομουν κ  Δεν το έκανα. Κ όμως  μια χαρά βαρος παίρνει. Μη το πιεζεις το μωρό ,άσε να πιει όσο θέλει. όσο για τα χεράκια κ ο δικός Στον 3ο τα άνοιξε!!! 

Ποσα γευματα πινει;

Κακα ο Δικος μου έκανε 1 φορα την μέρα η καθε 2η μερα κ νερουλα ..

οχι δεν τα βρζουμε τα φρουτα χνουν τις βιταμινες τους κ μενει μονο η ζαχαρη. τ αχλαδια πρεπει να ειναι ζουμερα παραγινομενα κ επειδη το μηλο δεν λιωνει ευκολα απλα προσθετης λιγο νερακι αν θες ν ειναι κ λιγο ζεστο να μαλακωσουν .  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 578
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , linaa είπε:

οχι δεν τα βρζουμε τα φρουτα χνουν τις βιταμινες τους κ μενει μονο η ζαχαρη. τ αχλαδια πρεπει να ειναι ζουμερα παραγινομενα κ επειδη το μηλο δεν λιωνει ευκολα απλα προσθετης λιγο νερακι αν θες ν ειναι κ λιγο ζεστο να μαλακωσουν .  

Α οκ!!   Ευχαριστώ Λίνα  μου!!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Εμενα μετα τις 40 μερες, εκει που εκανε 1-2 φορες τη μερα, ξαφνικά εγινε δυσκοιλια και εκανε μια φορά τη βδομάδα και φαντασου θηλαζα, οποτε δεν ηταν θεμα γάλακτος!!! Η παιδιατρος μ ειπε συμβαίνει και πως στρωνουν μολις ξεκινησουν στερεες τροφες και απλα μέχρι τοτε θελει υπομονη... 

Εμενα η παιδιατρος μετα τς 40 μερες μ απαγόρευσε να την ξυπναω για να φαει... Η αλήθεια ειναι πως αν πεινανε χαλανε κοσμο, εκτος αν συντρεχουν αλλοι λογοι (πχ ουρολοιμωξη) αλλα αυτο φαίνεται σ καμπυλες... Απο τη στιγμή που ειναι κομπλε στην καμπύλη της δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεις!!!! :)

Οσον αφορά την αλαξιερα, τα ματια σου 54 και οχι απλα 14!!! Προσωπικά, δεν πηρα καν αλλαξιερα σ σπιτι διότι λογω επαγγελματος (νοσ/τρια σε παιδιατρικο νοσοκομείο)  εχω δει απειρες πτωσεις απο αλλαξιερες και τις τρεμω... Εμενα ξεκινησε να προσπαθει να γυρισει λίγο πριν κλεισει τς 3 μηνες και τα καταφερε λίγο μετα τς 3... Πλεον δεν την αφηνω πουθενα εκτος απο το παρκο μονη της ουτε για 1 δευτερόλεπτο γτ τρεμω τις πτωσεις ακομα και απο χαμηλό υψος... 

Σας ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις  απαντήσεις σας.

προσπαθω να την ταΐζω συχνά , αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Σαν να μην έχει όρεξη .Δεν την έχω δει ποτέ να λαχταράει το γάλα της. Την τάισε ο άντρας μου , στις 22.00 κ μέχρι 22,30 έφαγε 50 ml...κ τώρα 2.00 δεν λέει να ξυπνήσει. Ζεσταίνω νερό κ κλαίω. Είπα στον άντρα μου , να την πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ κ έγινε χαμός...άστην να φάει όσο θέλει εκείνη....50 θέλει να φάει 50....

ενω την άλλαζα , έβαζε το χέρι της στο στόμα....χωρίς να φωνάζει.....ωραία λέω πεινάει.....ε έφαγε μόνο 50.....

εμενα στην αλλαξιερα δεν κουνάει....(2,5 μηνών σε 3 μέρες θα μαστε) σαν Βούδας...απλά να ξερω πότε να έχω το νο6 περισσότερα 

φοβαμαι βρε κορίτσια ....θα μου πεθάνει το μωρό.....πως θα μεγαλώσει ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Σας ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις  απαντήσεις σας.

προσπαθω να την ταΐζω συχνά , αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Σαν να μην έχει όρεξη .Δεν την έχω δει ποτέ να λαχταράει το γάλα της. Την τάισε ο άντρας μου , στις 22.00 κ μέχρι 22,30 έφαγε 50 ml...κ τώρα 2.00 δεν λέει να ξυπνήσει. Ζεσταίνω νερό κ κλαίω. Είπα στον άντρα μου , να την πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ κ έγινε χαμός...άστην να φάει όσο θέλει εκείνη....50 θέλει να φάει 50....

ενω την άλλαζα , έβαζε το χέρι της στο στόμα....χωρίς να φωνάζει.....ωραία λέω πεινάει.....ε έφαγε μόνο 50.....

εμενα στην αλλαξιερα δεν κουνάει....(2,5 μηνών σε 3 μέρες θα μαστε) σαν Βούδας...απλά να ξερω πότε να έχω το νο6 περισσότερα 

φοβαμαι βρε κορίτσια ....θα μου πεθάνει το μωρό.....πως θα μεγαλώσει ;

χα μου θυμιζεις εμενα κ.τον αντρα μου. λοιπον ο ανιψιος μου απο 40 ημερων κοιμοταν 7ωρα το βραδυ . ο δικος μου απο δυο μηνων 6ωρα το βραδυ. μην το ξυπνας το μωρο στις 3-4 ωρες το βρδυ τον χρειαζετε αυτον τον υπνο.

το μωρο αν περνει βαρος ειναι ζωηρο κ.κεφατο οταν ξυπναει κ δεν κλαιει σπαρακτικα δεν εχει τιποτα. πιστεψε το

κ μην ανχωνεσε κ οτι απορια.εχεις.να περνεις τον παιδιατρο.συνεχεια τηλ. μην ντρεπεσε. αν θες να σου πω κ την παιδιατρο μου να παρεις που ειναι πολυ ομιλιτικη κ γενικα δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω. εγω την επερνα στις αρχες συνεχεια για το φαγητο για.τα κακα . @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ θα δεις θα στρωσει το.θεμα!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Την Μπισκοτοκρεμα πως την κανεις; να κανω μια χαζη ερωτηση; οταν δινουμε φρουτα Όπως μηλο ,αχλαδι τα βραζουμε πρώτα ;

Να σας ζήσει το μωράκι σας!! Εγώ νομίζω ότι μια χαρά ειναι το βαρος σας κ το ύψος σας. Βρε το δικό μου που είναι 5 Μηνων τώρα κ πίνει 150 μλ συνήθως σε ένα γεύμα το βράδυ. Αυτό με νύχτα το είχα κ εγώ ανησυχία γτ κ εμένα το μωρό  κοιμόταν κατι 6-7 ώρες σερι  άπο 40μερών κ ανησυχουσα. Η παιδίατρος μου είπε να τον ξυπναω στις 5 ώρες αλλά εγώ τον λυπομουν κ  Δεν το έκανα. Κ όμως  μια χαρά βαρος παίρνει. Μη το πιεζεις το μωρό ,άσε να πιει όσο θέλει. όσο για τα χεράκια κ ο δικός Στον 3ο τα άνοιξε!!! 

Ποσα γευματα πινει;

Κακα ο Δικος μου έκανε 1 φορα την μέρα η καθε 2η μερα κ νερουλα ..

Ωμά τα βάζεις κοριτσάκι μου τα φρούτα! Για τη μπισκοτοκρεμα βάζω, μισο μήλο, μισή μπανάνα, μισο αχλάδι, 3 μπισκότα και 3 μεζούρες ριζαλευρο και τα λιωνω στο μπλέντερ!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , ΦαιηΚατς είπε:

Ωμά τα βάζεις κοριτσάκι μου τα φρούτα! Για τη μπισκοτοκρεμα βάζω, μισο μήλο, μισή μπανάνα, μισο αχλάδι, 3 μπισκότα και 3 μεζούρες ριζαλευρο και τα λιωνω στο μπλέντερ!

καλημερα! για πες καλε τι μπισκοτα βαζεις? α κ να σε ρωτησω ξεκινησες κρεατακι λαχανικα? με τις ποσοτητες εχω μπερδεψει δεν ξερω ποσο να βαζω καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , linaa είπε:

καλημερα! για πες καλε τι μπισκοτα βαζεις? α κ να σε ρωτησω ξεκινησες κρεατακι λαχανικα? με τις ποσοτητες εχω μπερδεψει δεν ξερω ποσο να βαζω καθε φορα

Υπάρχουν μπισκότα για μωρά απο 6 μηνών, hipp και nutricia, τέτοια παίρνω! Λαχανικα σήμερα είναι η τριτη μέρα που θα τα φάμε, απο αύριο κοτόπουλο! Μου είπε να υπολογιζω 60-70 γρ το κοτόπουλο πριν το βρασω και όταν τα λιωνω βάζω μισή πατάτα, 1 καρότο και μισο κολοκυθι. Βάζω πιο πολύ καρότο για να δίνει γεύση γιατί είναι τελείως ανοστο! Και στο λιώσιμο βάζω λίγο λεμόνι για απορροφηση σιδήρου και μια κουτάλια ελαιόλαδο!

  • Μου αρέσει 2

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Ωμά τα βάζεις κοριτσάκι μου τα φρούτα! Για τη μπισκοτοκρεμα βάζω, μισο μήλο, μισή μπανάνα, μισο αχλάδι, 3 μπισκότα και 3 μεζούρες ριζαλευρο και τα λιωνω στο μπλέντερ!

Οο Αυτό πρεπει να είναι πολυ ωραιο!! Θα το κάνω κ εγώ .κ ποσα γευματα είναι αυτη η ποσότητα;

2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Υπάρχουν μπισκότα για μωρά απο 6 μηνών, hipp και nutricia, τέτοια παίρνω! Λαχανικα σήμερα είναι η τριτη μέρα που θα τα φάμε, απο αύριο κοτόπουλο! Μου είπε να υπολογιζω 60-70 γρ το κοτόπουλο πριν το βρασω και όταν τα λιωνω βάζω μισή πατάτα, 1 καρότο και μισο κολοκυθι. Βάζω πιο πολύ καρότο για να δίνει γεύση γιατί είναι τελείως ανοστο! Και στο λιώσιμο βάζω λίγο λεμόνι για απορροφηση σιδήρου και μια κουτάλια ελαιόλαδο!

Κολοκύθι όταν λες το πορτοκαλί η τα πράσινα κολοκυθάκια;; πω πω εγώ την κολοκύθα την σιχαίνομαι...


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ada32 είπε:

Οο Αυτό πρεπει να είναι πολυ ωραιο!! Θα το κάνω κ εγώ .κ ποσα γευματα είναι αυτη η ποσότητα;

Κολοκύθι όταν λες το πορτοκαλί η τα πράσινα κολοκυθάκια;; πω πω εγώ την κολοκύθα την σιχαίνομαι...

Ναι είναι πολύ νόστιμο! 1 γεύμα είναι, οτι μένει το τρώει ο μεγαλος γιατί ζηλεύει! Κολοκυθακι βρε, πρασινο μικρο!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Σας ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις  απαντήσεις σας.

προσπαθω να την ταΐζω συχνά , αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Σαν να μην έχει όρεξη .Δεν την έχω δει ποτέ να λαχταράει το γάλα της. Την τάισε ο άντρας μου , στις 22.00 κ μέχρι 22,30 έφαγε 50 ml...κ τώρα 2.00 δεν λέει να ξυπνήσει. Ζεσταίνω νερό κ κλαίω. Είπα στον άντρα μου , να την πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ κ έγινε χαμός...άστην να φάει όσο θέλει εκείνη....50 θέλει να φάει 50....

ενω την άλλαζα , έβαζε το χέρι της στο στόμα....χωρίς να φωνάζει.....ωραία λέω πεινάει.....ε έφαγε μόνο 50.....

εμενα στην αλλαξιερα δεν κουνάει....(2,5 μηνών σε 3 μέρες θα μαστε) σαν Βούδας...απλά να ξερω πότε να έχω το νο6 περισσότερα 

φοβαμαι βρε κορίτσια ....θα μου πεθάνει το μωρό.....πως θα μεγαλώσει ;

Καλε τι πράγματα είναι αυτά που λες?? Θα σε μαλωσω!!! Εχει δικιο ο αντρας σου!!! Το παιδι για να μην τρωει δεν πειναει προφανως!!! Και να πας στο ΠΑΙΔΩΝ αντε να της κανουν μια γενικη ουρων και μολις δουν τις καμπύλες της θα σας διωξουν αφού ειναι μια χαρα!!! Δηλαδή τζαμπα και βερεσε η ταλαιπωρία!!! 

Γενικά να έχεις κατα νου πως απο τγ στιγμή που την ταΐζεις συνέχεια λογικο ειναι να μην πειναει!! Χαλαρωσε λίγο και απολαυσε το μωρακι σου!!! Και πιστεψε με, επειδή εχω δει πολλα, ενα παιδι δεν πεθαίνει τόσο ευκολα!!! 

Και γενικα να ξερεις καλυτερα λιγοφαγο, παρα παχυσαρκο!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλε τι πράγματα είναι αυτά που λες?? Θα σε μαλωσω!!! Εχει δικιο ο αντρας σου!!! Το παιδι για να μην τρωει δεν πειναει προφανως!!! Και να πας στο ΠΑΙΔΩΝ αντε να της κανουν μια γενικη ουρων και μολις δουν τις καμπύλες της θα σας διωξουν αφού ειναι μια χαρα!!! Δηλαδή τζαμπα και βερεσε η ταλαιπωρία!!! 

Γενικά να έχεις κατα νου πως απο τγ στιγμή που την ταΐζεις συνέχεια λογικο ειναι να μην πειναει!! Χαλαρωσε λίγο και απολαυσε το μωρακι σου!!! Και πιστεψε με, επειδή εχω δει πολλα, ενα παιδι δεν πεθαίνει τόσο ευκολα!!! 

Και γενικα να ξερεις καλυτερα λιγοφαγο, παρα παχυσαρκο!!! 

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ έχει δίκιο η @anemoni1989 κανονικά τα μωρά με μπουκάλι τρώνε ανά 3 ή πολλές φορές και 4 ώρες κανονικό γεύμα αν εσύ τη ταιζεις πιο συχνα φτάνει περίπου στην ίδια ποσότητα μεν αλλά με σπαστά γεύματα το ίδιο πράγμα είναι στην ουσία! μην αγχώνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , athina_rain είπε:

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ έχει δίκιο η @anemoni1989 κανονικά τα μωρά με μπουκάλι τρώνε ανά 3 ή πολλές φορές και 4 ώρες κανονικό γεύμα αν εσύ τη ταιζεις πιο συχνα φτάνει περίπου στην ίδια ποσότητα μεν αλλά με σπαστά γεύματα το ίδιο πράγμα είναι στην ουσία! μην αγχώνεσαι!!

Κορίτσια καλημέρα

δεν την ταιζω πιο συχνα....ανα 3-4 ώρες και το πιο πολυ που πίνει ειναι 100ml όλη τη μέρα να προσπαθώ δεν θα πιει παραπάνω από 600-650ml.....δεν ξερω τι κάνω λάθος....ίσως με το ρέψιμο δεν τα καταφέρνω, δεν την ακούω πάντα να ρέφεται....

πήγα μες στη βροχή και πήρα nuk καουτσουκ....η τελευταία μου ελπίδα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Κορίτσια καλημέρα

δεν την ταιζω πιο συχνα....ανα 3-4 ώρες και το πιο πολυ που πίνει ειναι 100ml όλη τη μέρα να προσπαθώ δεν θα πιει παραπάνω από 600-650ml.....δεν ξερω τι κάνω λάθος....ίσως με το ρέψιμο δεν τα καταφέρνω, δεν την ακούω πάντα να ρέφεται....

πήγα μες στη βροχή και πήρα nuk καουτσουκ....η τελευταία μου ελπίδα

Εμένα μια χαρά μου ακούγεται η ποσότητα που πίνει! Να της δώσεις με αυτό το μπιμπερο και να το κρατησεις, μην της το αλλαξεις παλι! Θα δεις οτι θα το συνηθησει και όλα θα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @ΦαιηΚατς!!! Τρικαλη ειναι η ποσότητα!!! Όχι απλώς καλη!!!! 

Επισης θα επιμεινω και το γραφω για να το εμπεδωσω και εγω!!! Οι καμπύλες αναπτυξης έχουν ποικιλια!!! Είναι η υψηλοτερη καμπύλη και ειναι και η χαμηλοτερη!!!  Αυτό εκ των πραγμάτων σημαίνει πως υπάρχουν παιδιά που ακολουθούν τις καμπύλες αυτες!!! Αρα ένα παιδί που ειναι σε πιο χαμηλή καμπύλη δεν έχει να ζηλεύει κάτι από ένα παιδί σε υψηλότερη καμπύλη!!! Απλά έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης!!! Ας απολαύσουμε λοιπόν τα μωρακια μας και ας μη γίνουμε σαν τις μαναδες μας που μας μπουκωναν με φαγητό!!! :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια αν σας έχω δώσει την εντύπωση ότι είμαι από τις μαμάδες που τα μπουκώνουν....ούτε υποχόνδρια είμαι....το νιώθω όμως ότι κάτι δεν πάει καλά....αυτή τη βδομάδα έχουμε παιδιάτρο και θα σας πω....

τα 90 ml σε γεύμα τα πίναμε λίγο πριν το μήνα....είμαστε ακόμα μέσα στις καμπύλες....γιατί όταν γεννηθήκαμε ήμασταν στο πικ της καμπύλης 

Μακάρι να είμαι λάθος...μακάρι να έχει ο άνδρας μου δίκιο , και όλοι εσείς...απλά πάντα εμπιστευόμουν το ένστικτό μου....πάντα ....και τώρα νιωθω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...