Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Υπερπαραγωγή γάλακτος!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια μου!

Εχω υπερπαραγωγη γαλακτος με αποτελεσμα να πετρωνει το στηθος να τρεχει συνεχεια και να δυσκολευεται το μπεμπακι μου με το θηλασμο.Ειναι μονο 6 ημερων οποτε ειναι αδυνατον να αποσυμφρορησει το στηθος μου.Εβγαλα με θηλαστρο σε καποια φαση που το στηθος μου ηταν πολυ πετρωμενο αλλα εκτος την ανακουφιση δεν προσφερει λυση στο προβλημα γιατι αυξανει την παραγωγη.Δοκιμασα ν βγαζω με το χερι λιγο πριν θηλασουμε αλλα παλι το στηθος τρεχει σαν τρελο.Ετσι μπνιγεται ο μπεμπης δυσανασχετει και τρωει λιγοτερη ωρα φυσικα.Κανει γουλιες κτλ Φοβαμαι να το αφησω πετρωμενο μηπως μου κανει καμια μαστιτιδα απο την αλλη δεν θελω να μη μπορει να φαει το μωρο μου και να δυσφορει. Τι να κανω εχετε καμια ιδεα?:-(


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!

Εχω υπερπαραγωγη γαλακτος με αποτελεσμα να πετρωνει το στηθος να τρεχει συνεχεια και να δυσκολευεται το μπεμπακι μου με το θηλασμο.Ειναι μονο 6 ημερων οποτε ειναι αδυνατον να αποσυμφρορησει το στηθος μου.Εβγαλα με θηλαστρο σε καποια φαση που το στηθος μου ηταν πολυ πετρωμενο αλλα εκτος την ανακουφιση δεν προσφερει λυση στο προβλημα γιατι αυξανει την παραγωγη.Δοκιμασα ν βγαζω με το χερι λιγο πριν θηλασουμε αλλα παλι το στηθος τρεχει σαν τρελο.Ετσι μπνιγεται ο μπεμπης δυσανασχετει και τρωει λιγοτερη ωρα φυσικα.Κανει γουλιες κτλ Φοβαμαι να το αφησω πετρωμενο μηπως μου κανει καμια μαστιτιδα απο την αλλη δεν θελω να μη μπορει να φαει το μωρο μου και να δυσφορει. Τι να κανω εχετε καμια ιδεα?:-(

Νικολ μου σε καμμια περιπτωση μην το αφησεις βγαζε προς το παρον με το θηλαστρο κ νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου να σε βοηθησει


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vasoth. είπε:

Νικολ μου σε καμμια περιπτωση μην το αφησεις βγαζε προς το παρον με το θηλαστρο κ νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου να σε βοηθησει

Η παιδιατρος ειπε να βγαζω λιγο οσο χρειαζεται για να μη πετρωνει αλλα οταν βγαζω παλι σε χρονο dt γεμιζει.Ακομα και οταν θηλασω γεμιζει πολυ γρηγορα. Δεν υπαρχει καμια σαφη οδηγια και εχω στεναχωρεθει δεν ξερω πως να το χειριστω..Ζοριζεται να φαει ο μικρος αφου απειρες φορες του εχω κανει μουσκεμα τα ρουχαλακια του με το γαλα μου,τοσο πολυ τρεχει :sad: Επισης αν καποια κοπελα ξερει καμια καλη συμβουλο στη θεσσαλονικη που να ερχεται σπιτι ας μου πει


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Nicol_ είπε:

Η παιδιατρος ειπε να βγαζω λιγο οσο χρειαζεται για να μη πετρωνει αλλα οταν βγαζω παλι σε χρονο dt γεμιζει.Ακομα και οταν θηλασω γεμιζει πολυ γρηγορα. Δεν υπαρχει καμια σαφη οδηγια και εχω στεναχωρεθει δεν ξερω πως να το χειριστω..Ζοριζεται να φαει ο μικρος αφου απειρες φορες του εχω κανει μουσκεμα τα ρουχαλακια του με το γαλα μου,τοσο πολυ τρεχει :sad: Επισης αν καποια κοπελα ξερει καμια καλη συμβουλο στη θεσσαλονικη που να ερχεται σπιτι ας μου πει

Αγαπη μου μη στεναχωριεσαι. Εισαι στην αρχη ακομα και το μωρο σου δεν εχει ρυθμισει ακομα την παραγωγη σου. Εννοω οτι το στηθος σε αυτην την φαση κατεβαζει ατσαλα γαλα, χωρις ρυθμο. Αργοτερα θα κατεβαζει γαλα μονο κατα τη διαρκεια του θηλασμου, ειναι τοτε που θα νομιζεις οτι "αδειασε" το στηθος σου γιατι θα ειναι μαλακό. 

Μπορεις να απευθυνθεις και τηλεφωνικα, νομιζω υπαρχουν και συμβουλοι που δινουν συμβουλες. Η διαφορα με τις υπολοιπες ειναι οτι προκειται για μητερες που εχουν εκπαιδευτει στον θηλασμο.

  • Ζωή Τριανταφυλλίδου ( Ελληνικά / Αγγλικά ): 2311247894
  • Ξανθούλα Καραβασίλη ( Ελληνικά / Αγγλικά ): 23960 24560 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις 7 ημέρες την εβδομάδα 17:30-21:30.   
  • Νατάσσα Διάκου ( Ελληνικά / Αγγλικά / Γαλλικά ): 2310 343026 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις καθημερινά μετά τις 17:00 και τα Σαββατοκύριακα όλη την ημέρα.                  
  • Εύα Δουκάκη ( Ελληνικά / Αγγλικά )                                                                                                                                                          
  • Νατάσσα Καψάλη ( Ελληνικά / Αγγλικά ): Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις για πληροφορίες μόνον σχετικά με τις Συναντήσεις.             
  • Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά )
  • Δήμητρα Μωυσιάδου-Εφραιμίδου ( Ελληνικά ) : 2310 241096 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις Δευτέρα έως και Παρασκευή 12.00-14.00 το μεσημέρι

Αλλιως αν θες πιστοποιημενη συμβουλο που ερχεται σπιτι υπαρχει λιστα εδω 

Γραμματικού Ντίνα – Μαία ΙΓΝΘ, IBCLC 

Mέλος επιστημονικής εταιρίας ΜΑΙΕΥΣΗ

Τηλ. 6955.313544

e-mail: [email protected]

Πασχαλίνα Καμπουρίδου IBCLC – Μαία

Γεωργίου Τσόντου 27-29 – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 6944.833655, 2310.538531

e-mail: [email protected]

Κάντζιου Κατερίνα – Παιδίατρος

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Θηλασμού IBCLC

Φωκά 11 – Πυλαία – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 2310.302626, 6973.387079

Καρυστιανού Μαρία – Παιδίατρος

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Θηλασμού IBCLC

Γ. Παπανδρέου 28 (περιοχή Μαρτίου)

Τηλ. 6944.565899

email: [email protected]

Κονταλέκας  Αλέξανδρος – Παιδίατρος-Νεογνολόγος, IBCLC

Μεταλλειων Ταυρου 4, Ευοσμος, Θεσσαλονικη, Τ.Κ.56224,

τηλεφωνο ιατρειου 2310558822, κινητο 6979677988,

email: [email protected].

Κωτούλα Αγγελική – MD, PhD Παιδίατρος

Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Τσιμισκή 17, ΤΚ 54624, Θεσσαλονίκη

T/F 2313038038, K 6948044656

[email protected]

Μάρκου Αναστασία – Μαία

Τηλ. 6982815763

[email protected]

Μαυρίδης Παναγιώτης – Παιδίατρος, Νεογνολόγος

Ερμού 69 – Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310282929

www.mavridispaidiatros.gr

facebook.com/mavridispaidiatros

Μενούνου Θεοδώρα Μαρία – MD DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ Ψελλού 30, Πυλαία 54250

Τηλ: 2310.317580

Κιν: 6970.882120

e-mail: [email protected]

www.pediatros-thes.gr

Μπίμπη Λίλα – Παιδίατρος MD IBCLC

Τσιμισκή 44 – Θεσσαλονίκη

τηλ 2310.232070, 6974.394102

email: [email protected] 

Νικόπουλος Στέφανος – Παιδίατρος

Τενέδου 20 – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 6946906435

[email protected]

Παπαβέντσης Στέλιος – ΜRCPCH DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένoς Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ. Ψελλού 30- Πυλαία 54250

Τηλ: 2310.317580 Κιν: 6970.882120

Email: [email protected]

www.pediatros-thes.gr

Σαραφίδου Σοφία – Παιδίατρος, IBCLC

Βούλγαρη 2 και Μακρυγιάννη, Άνω Ηλιούπολη, Θεσσαλονίκη

τηλ. 6946.038098

email: [email protected]

Φαρδογιάννη Βίκυ – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού IBCLC

Θεμ. Σοφούλη 4, Ντεπώ

Τηλ. 2310.407365, 6948.513168

www.thilasmos.com

e-mail: [email protected]

Facebook page: Thilasmos – Θηλασμός

Ράπτη Δήμητρα – Παιδίατρος

Κύργιου 2

2651072602 – 6979674754

[email protected]

 

Θηλαζε οσο μπορεις σε ημιξαπλωτη θεση για να μην πνιγεται ο μπεμπης. Βγαζε πιο πριν με το θηλαστρο η με το χερι και βαζε το μωρο να θηλαζει απο το ιδιο στηθος για 2-3 συνεχομενα γευματα και μην αλλαζεις συχνα στηθος. Αυτα ξερω γιατι εχω κ γω υπερπαραγωγη και προκειμενου να μην πετρωνει το στηθος αυτο κανω σε γενικες γραμμες. Αν και ακομα το γαλα βγαινει σαν πιδακας. 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Αγαπη μου μη στεναχωριεσαι. Εισαι στην αρχη ακομα και το μωρο σου δεν εχει ρυθμισει ακομα την παραγωγη σου. Εννοω οτι το στηθος σε αυτην την φαση κατεβαζει ατσαλα γαλα, χωρις ρυθμο. Αργοτερα θα κατεβαζει γαλα μονο κατα τη διαρκεια του θηλασμου, ειναι τοτε που θα νομιζεις οτι "αδειασε" το στηθος σου γιατι θα ειναι μαλακό. 

Μπορεις να απευθυνθεις και τηλεφωνικα, νομιζω υπαρχουν και συμβουλοι που δινουν συμβουλες. Η διαφορα με τις υπολοιπες ειναι οτι προκειται για μητερες που εχουν εκπαιδευτει στον θηλασμο.

  • Ζωή Τριανταφυλλίδου ( Ελληνικά / Αγγλικά ): 2311247894
  • Ξανθούλα Καραβασίλη ( Ελληνικά / Αγγλικά ): 23960 24560 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις 7 ημέρες την εβδομάδα 17:30-21:30.   
  • Νατάσσα Διάκου ( Ελληνικά / Αγγλικά / Γαλλικά ): 2310 343026 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις καθημερινά μετά τις 17:00 και τα Σαββατοκύριακα όλη την ημέρα.                  
  • Εύα Δουκάκη ( Ελληνικά / Αγγλικά )                                                                                                                                                          
  • Νατάσσα Καψάλη ( Ελληνικά / Αγγλικά ): Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις για πληροφορίες μόνον σχετικά με τις Συναντήσεις.             
  • Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά )
  • Δήμητρα Μωυσιάδου-Εφραιμίδου ( Ελληνικά ) : 2310 241096 Δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις Δευτέρα έως και Παρασκευή 12.00-14.00 το μεσημέρι

Αλλιως αν θες πιστοποιημενη συμβουλο που ερχεται σπιτι υπαρχει λιστα εδω 

Γραμματικού Ντίνα – Μαία ΙΓΝΘ, IBCLC 

Mέλος επιστημονικής εταιρίας ΜΑΙΕΥΣΗ

Τηλ. 6955.313544

e-mail: [email protected]

Πασχαλίνα Καμπουρίδου IBCLC – Μαία

Γεωργίου Τσόντου 27-29 – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 6944.833655, 2310.538531

e-mail: [email protected]

Κάντζιου Κατερίνα – Παιδίατρος

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Θηλασμού IBCLC

Φωκά 11 – Πυλαία – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 2310.302626, 6973.387079

Καρυστιανού Μαρία – Παιδίατρος

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Θηλασμού IBCLC

Γ. Παπανδρέου 28 (περιοχή Μαρτίου)

Τηλ. 6944.565899

email: [email protected]

Κονταλέκας  Αλέξανδρος – Παιδίατρος-Νεογνολόγος, IBCLC

Μεταλλειων Ταυρου 4, Ευοσμος, Θεσσαλονικη, Τ.Κ.56224,

τηλεφωνο ιατρειου 2310558822, κινητο 6979677988,

email: [email protected].

Κωτούλα Αγγελική – MD, PhD Παιδίατρος

Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Τσιμισκή 17, ΤΚ 54624, Θεσσαλονίκη

T/F 2313038038, K 6948044656

[email protected]

Μάρκου Αναστασία – Μαία

Τηλ. 6982815763

[email protected]

Μαυρίδης Παναγιώτης – Παιδίατρος, Νεογνολόγος

Ερμού 69 – Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310282929

www.mavridispaidiatros.gr

facebook.com/mavridispaidiatros

Μενούνου Θεοδώρα Μαρία – MD DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ Ψελλού 30, Πυλαία 54250

Τηλ: 2310.317580

Κιν: 6970.882120

e-mail: [email protected]

www.pediatros-thes.gr

Μπίμπη Λίλα – Παιδίατρος MD IBCLC

Τσιμισκή 44 – Θεσσαλονίκη

τηλ 2310.232070, 6974.394102

email: [email protected] 

Νικόπουλος Στέφανος – Παιδίατρος

Τενέδου 20 – Θεσσαλονίκη

Τηλ. 6946906435

[email protected]

Παπαβέντσης Στέλιος – ΜRCPCH DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένoς Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ. Ψελλού 30- Πυλαία 54250

Τηλ: 2310.317580 Κιν: 6970.882120

Email: [email protected]

www.pediatros-thes.gr

Σαραφίδου Σοφία – Παιδίατρος, IBCLC

Βούλγαρη 2 και Μακρυγιάννη, Άνω Ηλιούπολη, Θεσσαλονίκη

τηλ. 6946.038098

email: [email protected]

Φαρδογιάννη Βίκυ – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού IBCLC

Θεμ. Σοφούλη 4, Ντεπώ

Τηλ. 2310.407365, 6948.513168

www.thilasmos.com

e-mail: [email protected]

Facebook page: Thilasmos – Θηλασμός

Ράπτη Δήμητρα – Παιδίατρος

Κύργιου 2

2651072602 – 6979674754

[email protected]

 

Θηλαζε οσο μπορεις σε ημιξαπλωτη θεση για να μην πνιγεται ο μπεμπης. Βγαζε πιο πριν με το θηλαστρο η με το χερι και βαζε το μωρο να θηλαζει απο το ιδιο στηθος για 2-3 συνεχομενα γευματα και μην αλλαζεις συχνα στηθος. Αυτα ξερω γιατι εχω κ γω υπερπαραγωγη και προκειμενου να μην πετρωνει το στηθος αυτο κανω σε γενικες γραμμες. Αν και ακομα το γαλα βγαινει σαν πιδακας. 

 

Ευχαριστώ πολυ νανουλα μου!! ❤ Δηλαδη τα κανεις ολα αυτα και παλι μετα απο 2 μηνες εισαι στα ιδια η βελτιώθηκε λιγο η κατάσταση? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολ να σου ζησει το μπεμπακι! 

Συμφωνω με την νανουλα

Πολυ ξεκαθαρες οδηγιες υπαρχουν για την υπερπαραγωγη

Καλο ειναι να βγαζεις γαλα με το χερι, με το θηλαστρο υπαρχει ο φοβος να μπαινεις σε φαυλο κυκλο. Αν δ μπορεις, τοτε βγαζεις ελαχιστο με το θηλαστρο

Σιγουρα ειναι λογικο γτ ειστε μολις στην πρωτη εβδομαδα, αλλα πολυ καλα κανεις κ προσεχεις για μαστιτιδα

Παντα πριν βαλεις το μωρο να θηλασει να βγαζεις λιγο γαλα για να πεφτει η ροη. Για να μην πνιγεται βοηθανε κ δυο στασεις θηλασμου. Μια με το μωρο ορθιο κ να ακουμπατε κοιλια με κοιλια, σαν να το εχεις σε μαρσιπο. Κ η αλλη ειναι με σενα ξαπλωμενη ανασκελα κ το μωρο πανω σου μπρουμυτα

Επισης το να αλλαζεις στασεις θηλασμου θα βοηθαει το στηθος να αδειαζει καλυτερα

Οι συχνες εναλλαγες στηθους μεγαλωνουν την υπερπαραγωγη. Οποτε αν θηλαζεις σε καθε γευμα κ απο τα δυο στηθη, αρχισε να δινεις γευμα κ στηθος. Αν δινεις ενα στηθος καθε φορα, προσπαθεισε να αυξησεις τον χρονο που δινεις το ιδιο. Να κανεις block feeding. Πχ για δυο ωρες οσες φορες κ αν ζητησει το μωρο εσυ δινεις μονο αριστερο στηθος. Μετα απο δυο ωρες το δεξι πχ

Θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις βοηθεια ειτε απο συμβουλο θηλασμου lll που ειναι εθελοντριες. Ειτε πιστοποιημενους συμβουλους γαλουχιας. Κ εχει κ εξαιρετικους παιδιατρους γνωστες

Για να αδειασεις καλα το στηθος, αν θελεις να βγαλεις με το χερι, η αν νιωσεις καποια σκληρα σημεια στο στηθος, βαζεις ζεστες κομπρεσες κ κανεις μαλαξεις, ψαξε στο youtube για αδειασμα στηθους. Κ μετα μπορεις να βαλεις κρυες κομπρεσες. Βοηθαει παρα πολυ να βγαλεις γαλα στο ντουζ. Θα αφησεις το ζεστο νερο να τρεχει στην πλατη σου, κ εσυ σκυμμενη λιγο μπροστα θα βγαλεις με μαλαξεις

Αν τα κακα του μωρου ειναι εκρηκτικα, ακουγονται οταν τα κανει, ειναι αφρωδη, με βλεννα κ αρκετα πρασινα σημαινει οτι πινει πολυ απο το πρωτο γαλα

Υπομονη, οσο περναει ο καιρος γινεται πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vikib είπε:

Νικολ να σου ζησει το μπεμπακι! 

Συμφωνω με την νανουλα

Πολυ ξεκαθαρες οδηγιες υπαρχουν για την υπερπαραγωγη

Καλο ειναι να βγαζεις γαλα με το χερι, με το θηλαστρο υπαρχει ο φοβος να μπαινεις σε φαυλο κυκλο. Αν δ μπορεις, τοτε βγαζεις ελαχιστο με το θηλαστρο

Σιγουρα ειναι λογικο γτ ειστε μολις στην πρωτη εβδομαδα, αλλα πολυ καλα κανεις κ προσεχεις για μαστιτιδα

Παντα πριν βαλεις το μωρο να θηλασει να βγαζεις λιγο γαλα για να πεφτει η ροη. Για να μην πνιγεται βοηθανε κ δυο στασεις θηλασμου. Μια με το μωρο ορθιο κ να ακουμπατε κοιλια με κοιλια, σαν να το εχεις σε μαρσιπο. Κ η αλλη ειναι με σενα ξαπλωμενη ανασκελα κ το μωρο πανω σου μπρουμυτα

Επισης το να αλλαζεις στασεις θηλασμου θα βοηθαει το στηθος να αδειαζει καλυτερα

Οι συχνες εναλλαγες στηθους μεγαλωνουν την υπερπαραγωγη. Οποτε αν θηλαζεις σε καθε γευμα κ απο τα δυο στηθη, αρχισε να δινεις γευμα κ στηθος. Αν δινεις ενα στηθος καθε φορα, προσπαθεισε να αυξησεις τον χρονο που δινεις το ιδιο. Να κανεις block feeding. Πχ για δυο ωρες οσες φορες κ αν ζητησει το μωρο εσυ δινεις μονο αριστερο στηθος. Μετα απο δυο ωρες το δεξι πχ

Θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις βοηθεια ειτε απο συμβουλο θηλασμου lll που ειναι εθελοντριες. Ειτε πιστοποιημενους συμβουλους γαλουχιας. Κ εχει κ εξαιρετικους παιδιατρους γνωστες

Για να αδειασεις καλα το στηθος, αν θελεις να βγαλεις με το χερι, η αν νιωσεις καποια σκληρα σημεια στο στηθος, βαζεις ζεστες κομπρεσες κ κανεις μαλαξεις, ψαξε στο youtube για αδειασμα στηθους. Κ μετα μπορεις να βαλεις κρυες κομπρεσες. Βοηθαει παρα πολυ να βγαλεις γαλα στο ντουζ. Θα αφησεις το ζεστο νερο να τρεχει στην πλατη σου, κ εσυ σκυμμενη λιγο μπροστα θα βγαλεις με μαλαξεις

Αν τα κακα του μωρου ειναι εκρηκτικα, ακουγονται οταν τα κανει, ειναι αφρωδη, με βλεννα κ αρκετα πρασινα σημαινει οτι πινει πολυ απο το πρωτο γαλα

Υπομονη, οσο περναει ο καιρος γινεται πιο ευκολο

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες Viki!Χθες δοκιμασα αυτο που ειπες,εδωσα μερικα γευματα απο το ενα στηθος και μετα αλλαξα.Νομιζω βοηθησε καπως αυτο.

Σε γενικες γραμμες δινω ενα στηθος σε καθε γευμα οχι δυο. Δεν χρησιμοποιησα απο χθες καθολου θηλαστρο,παρα μονο για 2 λεπτα στον ενα μαστο που ειχε πετρωσει πολυ, προσπαθω και βγαζω λιγο με το χερι για να μη πνιγεται το μωρο.Τι γινεται ομως οταν καποιες φορες ζηταει στηθος για παρηγορια το μπεμπακι?Σημερα ηταν γκρινιαρουλης και ηθελε συνεχεια στηθος,οποτε μεσα σε 2 ωρες που ζητησε πολλες φορες τον εβαζα παντα στο ιδιο δεν ξερω αν εκανα σωστα,ελπιζω να μη μου γινει μετα τεραστιο παλι.

Θα το παλεψω ετσι και θα δω πως θα παει,ελπιζω να μπουμε σε ρυθμο γρηγορα.Ευχαριστω πολυ !!:)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες Viki!Χθες δοκιμασα αυτο που ειπες,εδωσα μερικα γευματα απο το ενα στηθος και μετα αλλαξα.Νομιζω βοηθησε καπως αυτο.

Σε γενικες γραμμες δινω ενα στηθος σε καθε γευμα οχι δυο. Δεν χρησιμοποιησα απο χθες καθολου θηλαστρο,παρα μονο για 2 λεπτα στον ενα μαστο που ειχε πετρωσει πολυ, προσπαθω και βγαζω λιγο με το χερι για να μη πνιγεται το μωρο.Τι γινεται ομως οταν καποιες φορες ζηταει στηθος για παρηγορια το μπεμπακι?Σημερα ηταν γκρινιαρουλης και ηθελε συνεχεια στηθος,οποτε μεσα σε 2 ωρες που ζητησε πολλες φορες τον εβαζα παντα στο ιδιο δεν ξερω αν εκανα σωστα,ελπιζω να μη μου γινει μετα τεραστιο παλι.

Θα το παλεψω ετσι και θα δω πως θα παει,ελπιζω να μπουμε σε ρυθμο γρηγορα.Ευχαριστω πολυ !!:)

Ναι, βοηθαει πολυ το block feeding. 

Φυσικα θα τον βαζεις αν θελει για πιπιλισμα. Καλα εκανες κ εδινες επι αρκετη ωρα το ιδιο. Ετσι κ αλλως μεσα σε μια ωρα θεωρειται ιδιο γευμα. Οποτε για σενα με υπερπαραγωγη το διωρο ειναι καλο χρονικο διαστημα

Στο ενδιαμεσο αν το αλλο πρηστει βγαζεις λιγο με το χερι ισα να μην ενοχλει

Οταν ειχα στο πρωτο μου υπερπαραγωγη αργησα λιγο να το ρυθμισω, δ ηξερα οτι ειναι θεμα, κ εφτασα οταν εγινε ενος μηνα να δινω το ιδιο στηθος για εξι ωρες, πολυ παρακινδυνευμενο γτ δ ειχα κ συμβουλο να με βοηθησει

Αν οχι στο σαραντισμα, στο διμηνο θα ειστε πολυ καλυτερα. Μετα ο θηλασμος γινεται πολυ ευκολος

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 11:24 ΜΜ, Nicol_ είπε:

Ευχαριστώ πολυ νανουλα μου!! ❤ Δηλαδη τα κανεις ολα αυτα και παλι μετα απο 2 μηνες εισαι στα ιδια η βελτιώθηκε λιγο η κατάσταση? 

Καλη Σαρακοστη αγαπη μου γλυκεια!! 

Κοιτα, εγω δεν το χω ρυθμισει γιατι ακομα χρησιμοποιω θηλαστρο 2 φορες την εβδομαδα γιατι αφηνω τον μικρο για 2-3 ωρες στη γιαγια του κανα σκ. Και αυτες οι 2 φορες/εβδομαδα ειναι αρκετες για να μην μπορω να στρωσω την υπερπαραγωγη. Οσο αντλω με το θηλαστρο τοσο παραγεται περισσοτερο γαλα οποτε δεν μπορω να φτιαξω την υπερπαραγωγη. Παρολα αυτα ο μικρος αν κ πνιγεται πολλες φορες "συνηθισε" αυτην την ροη και δεν τον ενοχλει. Θελω να πω οτι συνεχιζει κ τρωει, δεν δυσανασχετει. Τον θηλαζω παντα ημιξαπλωτη ωστε να παιρνει οσο γινεται γαλα με πιο αργο ρυθμο. Και στην αρχη οταν τον βαζω να θηλασει, μολις κατεβει το γαλα τον βγαζω και αφηνω το γαλα να τρεξει μεχρι να μην βγαινει σαν πιδακας.

Για αυτο και γενικα το θηλαστρο δεν ειναι παντα βοηθητικο. Δεν σημαινει βσβαια πως παντα δημιουργει θεμα αν χρησιμοποιειται με μετρο, αλλα σε γενικες γραμμες δεν βοηθαει παντα.

Αυτα που σου ειπε κ η Βικυ ισχυουν. Μην εναλλασεις στηθος σε καθε θηλασμο και ακομα κ διωρο να κατσει στο ενα στηθος θα βοηθησει να μπλοκαρει την υπερπαραγωγη. Μην αγχωνεσαι ομως, εισαι στην πολυ αρχη, τωρα το μωρο θελει ολη μερα να ειναι πανω σου. Θα στρωσει ομως. Δεν θα ειναι παντα ετσι. Αντε κ του χρονου θα πεταμε χαρταετο με τα μπομπιρακια μας!!! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...