Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Αυξημένη αντίσταση ροής μητριαιας αρτηρίας


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Άργησα να σου απαντήσω γιατί έπρεπε να ψάξω την αυχενική. Για δεξιά μητριαια αρτηρία κ αριστερή δεν καταλαβαίνω που το γράφει αλλά μέσο ΡΙ μητριαιας αρτηρίας ήταν 2,18. Καλά έκαναν κ σου έδωσαν τα 100mg γιατί εμένα σε εκείνη την εγκυμοσύνη μου έδωσαν στην β επιπέδου κ μόνο 80mg που όπως μου είπαν τώρα ότι έχει γίνει έρευνα κ τα 80mg δεν διορθώνουν το πρόβλημα. Πλέον δίνουν 100 η 160.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Κάθε πότε σε παρακολουθούσε ο γιατρός μετα για να βλέπει την ανάπτυξη του μωρού; και αν επιτρέπεται είχατε μπει σε Μενν; ρωτάω γιατί στην πόλη που ζω δεν έχουν νεογνολογικο και μετά από αυτό το εύρημα αποφασίσαμε να γεννήσω σε γειτονική πόλη που είναι πανεπιστημιακό το νοσοκομείο και έχει πολύ καλό νεογνολογικο!


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, gogouli_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Κάθε πότε σε παρακολουθούσε ο γιατρός μετα για να βλέπει την ανάπτυξη του μωρού; και αν επιτρέπεται είχατε μπει σε Μενν; ρωτάω γιατί στην πόλη που ζω δεν έχουν νεογνολογικο και μετά από αυτό το εύρημα αποφασίσαμε να γεννήσω σε γειτονική πόλη που είναι πανεπιστημιακό το νοσοκομείο και έχει πολύ καλό νεογνολογικο!

Από την 26η εβδομάδα κ μετά με έλεγχαν κάθε 1-2 βδομάδες. Την 31η εβδομάδα μπήκα στο νοσοκομείο για καθημερινή παρακολούθηση κ γέννησα 34+3. Κάθισε 23 μέρες στην ΜΕΝΝ, την πρώτη εβδομάδα χρειάστηκε λίγο οξυγόνο κ μετά καθόταν απλά για να πάρει βάρος.  Εσύ πάντως μην αγχώνεσαι. Βέβαια καλά κάνεις κ θα γεννήσεις στην διπλανή πόλη αλλά έδρασαν από νωρίς οι γιατροί. Κ το λέω αυτό γιατί κ εγώ τώρα είμαι έγκυος κ επειδή προληπτικά πήρα από πολύ νωρίς σαλοσπιρ, λίγο πριν την αυχενική η αιμάτωση είναι μια χαρά. Τώρα βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης. Αν δεν έπαιρνα σαλοσπιρ θα είχα πάλι πρόβλημα γιατί έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας κ βρέθηκα θετική στο αντιφωσφολιπιδιο (ή κάτι τέτοιο) που σημαίνει ότι μάλλον θα είχα πάλι θέμα  αλλά ευτυχώς δεν εμφανίστηκε! Όλα καλά θα πάνε κ θα γεννήσεις τελειομηνη.. Πάντως αυτό που σου είπε η Βίκυ ισχύει, να κοιτάτε την πίεση μην τυχόν κ έχεις αυξημένη

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Από την 26η εβδομάδα κ μετά με έλεγχαν κάθε 1-2 βδομάδες. Την 31η εβδομάδα μπήκα στο νοσοκομείο για καθημερινή παρακολούθηση κ γέννησα 34+3. Κάθισε 23 μέρες στην ΜΕΝΝ, την πρώτη εβδομάδα χρειάστηκε λίγο οξυγόνο κ μετά καθόταν απλά για να πάρει βάρος.  Εσύ πάντως μην αγχώνεσαι. Βέβαια καλά κάνεις κ θα γεννήσεις στην διπλανή πόλη αλλά έδρασαν από νωρίς οι γιατροί. Κ το λέω αυτό γιατί κ εγώ τώρα είμαι έγκυος κ επειδή προληπτικά πήρα από πολύ νωρίς σαλοσπιρ, λίγο πριν την αυχενική η αιμάτωση είναι μια χαρά. Τώρα βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης. Αν δεν έπαιρνα σαλοσπιρ θα είχα πάλι πρόβλημα γιατί έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας κ βρέθηκα θετική στο αντιφωσφολιπιδιο (ή κάτι τέτοιο) που σημαίνει ότι μάλλον θα είχα πάλι θέμα  αλλά ευτυχώς δεν εμφανίστηκε! Όλα καλά θα πάνε κ θα γεννήσεις τελειομηνη.. Πάντως αυτό που σου είπε η Βίκυ ισχύει, να κοιτάτε την πίεση μην τυχόν κ έχεις αυξημένη

@mama16και εγω ετσι εχω θεμα με το αντιφωσφολπιδικο αν εχει ενεργοποιήσει τι γινεται εμενα μου ειπε η αιματολογος ότι βαση της θεραπειας δεν θα εχω θεμα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

@mama16και εγω ετσι εχω θεμα με το αντιφωσφολπιδικο αν εχει ενεργοποιήσει τι γινεται εμενα μου ειπε η αιματολογος ότι βαση της θεραπειας δεν θα εχω θεμα 

Δεν θα έχεις θέμα μην αγχώνεσαι. Κ εμένα η αιματολογος μου είχε πει να κάνω κ αντιπηκτικες ενέσεις αλλά ο γυναικολόγος που ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου μου είπε ότι εφόσον η αιμάτωση είναι καλή μόνο με το σαλοσπιρ δεν χρειάζομαι κ ενέσεις. Κ προς το παρόν είδα ότι ισχύει. Απλά από 100mg salospir μου το αύξησε σε 160. Αν δεν αιματωνονταν κ τώρα σίγουρα θα έκανα αντιπηκτικες

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν θα έχεις θέμα μην αγχώνεσαι. Κ εμένα η αιματολογος μου είχε πει να κάνω κ αντιπηκτικες ενέσεις αλλά ο γυναικολόγος που ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου μου είπε ότι εφόσον η αιμάτωση είναι καλή μόνο με το σαλοσπιρ δεν χρειάζομαι κ ενέσεις. Κ προς το παρόν είδα ότι ισχύει. Απλά από 100mg salospir μου το αύξησε σε 160. Αν δεν αιματωνονταν κ τώρα σίγουρα θα έκανα αντιπηκτικες

Εγω παιρνω μεγαλη θεραπεία κοριτσι μου παιρνω salospir των 100 παίρνω ενεσεις και κορτιζονη 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Από την 26η εβδομάδα κ μετά με έλεγχαν κάθε 1-2 βδομάδες. Την 31η εβδομάδα μπήκα στο νοσοκομείο για καθημερινή παρακολούθηση κ γέννησα 34+3. Κάθισε 23 μέρες στην ΜΕΝΝ, την πρώτη εβδομάδα χρειάστηκε λίγο οξυγόνο κ μετά καθόταν απλά για να πάρει βάρος.  Εσύ πάντως μην αγχώνεσαι. Βέβαια καλά κάνεις κ θα γεννήσεις στην διπλανή πόλη αλλά έδρασαν από νωρίς οι γιατροί. Κ το λέω αυτό γιατί κ εγώ τώρα είμαι έγκυος κ επειδή προληπτικά πήρα από πολύ νωρίς σαλοσπιρ, λίγο πριν την αυχενική η αιμάτωση είναι μια χαρά. Τώρα βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης. Αν δεν έπαιρνα σαλοσπιρ θα είχα πάλι πρόβλημα γιατί έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας κ βρέθηκα θετική στο αντιφωσφολιπιδιο (ή κάτι τέτοιο) που σημαίνει ότι μάλλον θα είχα πάλι θέμα  αλλά ευτυχώς δεν εμφανίστηκε! Όλα καλά θα πάνε κ θα γεννήσεις τελειομηνη.. Πάντως αυτό που σου είπε η Βίκυ ισχύει, να κοιτάτε την πίεση μην τυχόν κ έχεις αυξημένη

Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου. Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου! Με προβληματιζει το γεγονός ότι και οι δύο γιατροί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αιματολογος, ενώ εγώ ηθελα να πάρω μια γνώμη. Μου λένε ότι αφού ήδη ξεκίνησα σαλοσπιρ δεν υπάρχει λόγος! Μακάρι να έχουμε καλή και τελειομηνη πορεία με τη φίλη μου τη @Giotitsa, η οποία είναι το αγχολυτικό μου στην ομάδα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου. Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου! Με προβληματιζει το γεγονός ότι και οι δύο γιατροί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αιματολογος, ενώ εγώ ηθελα να πάρω μια γνώμη. Μου λένε ότι αφού ήδη ξεκίνησα σαλοσπιρ δεν υπάρχει λόγος! Μακάρι να έχουμε καλή και τελειομηνη πορεία με τη φίλη μου τη @Giotitsa, η οποία είναι το αγχολυτικό μου στην ομάδα χαχαχα

Γλυκουλα μου εσυ τα πιο όμορφα μωρα θα έχουμε και θα ειναι μικρα και θα τα προσεχουν πιο πολυ χαχαχχαχαχαχα

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...