Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν έχω ιδέα θεωρώ είναι από τα φάρμακα πως και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις ίσως είναι από αυτό … εσυ έκανες άλλο τεστ ;

      Όλα να πάνε καλα !!!! Να είστε έτοιμοι για την εξωσωματική !

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

Το 2020 θα γίνουμε μανουλες...!!


Guest

Recommended Posts

Just now, Ocean14 είπε:

@Myrtoulita @Giotitsa @Hope91 @Owl-1 σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας!! Αυτό ακριβώς. Και οι 3 εξετάσεις αίματος λάθος; Απίθανο

Και μεις αυτό σκεφτόμαστε οπότε σε αναζήτηση γιατρού!

Μυρτουλιτα και Γιωτιτσα με το καλό να έρθουν και τα μωράκια σας! Γερά και δυνατά!

 

Ναι βρε κορίτσι μου θα είναι κρίμα να είναι μια απλή θεραπεία και να μην την κάνεις γιατί δεν έχεις ενημερωθεί σωστά από τον γιατρό!! Βρες έναν καλό γιατρο να δούμε τι θα σου πει κι αυτός!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Ocean14 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!! 

Σας ξαναγράφω την περίπτωση μου μετά την επίσκεψη στο γιατρό Περίμενα να αδιαθετησω στις 29/6. Στις 27/6 βιαστηκα και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι που εντοπίζει την χοριακη από 10 μονάδες και πάνω και βγήκε θετικό. Μια ώρα αργότερα είχα ήδη δώσει αίμα και το αποτέλεσμα ήταν 13,4. Στη 1/7 (2 μέρες καθυστέρηση) κάνω επαναληπτική και η χοριακη ανεβαίνει στο 32,2. Επειδή δεν ανέβηκε όπως θα έπρεπε μου ζήτησε ο γιατρός να την επαναλάβω στις 3/7 και το αποτέλεσμα ήταν 8. Στις 5/7 (6 μέρες καθυστέρηση) κάνω ενδοκολπικο υπέρηχο και ο γιατρός μου λέει πως το ενδομήτριο είναι μόλις 5 χιλιοστά πράγμα που δεν συμβαδίζει καν με το να υπήρξε εγκυμοσύνη και να μην προχώρησε. Βασικά ο γιατρός μου αμφισβητεί κατά ποσό είναι σωστές οι μετρήσεις της χοριακης και θεωρεί ότι δεν υπήρξε ποτέ εγκυμοσύνη. Είναι δυνατόν ένα τέστ θετικό, 3 μετρήσεις χοριακης θετικές αν και χαμηλές και 7 μέρες καθυστέρηση και να μην υπήρξε καν εγκυμοσύνη; Την 8η μέρα αδιαθετησα και πέρα από τους δυνατότερους πόνους η ροή ήταν όπως σε κάθε κύκλο.

Βρε κορίτσια έχει ακούσει καμμία κάτι ανάλογο; 

Ενω το είχα πάρει απόφαση ότι οκ δεύτερη φορά βιοχημική, δεν είμαστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι, κάνουμε εξετάσεις και λύνουμε το πρόβλημα τώρα προβληματιστηκα ακόμη περισσότερο. Ο γιατρός θεωρεί πως δεν υπήρξε ποτέ εγκυμοσύνη και δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις, ούτε να απευθυνθώ σε αιματολογο. Μου εδωσε ορμονολογικες αλλά μετά από δική μου επιμονή. 

Φοβάμαι βρε κορίτσια ότι αν υπάρχει κάποιο θέμα τελικά δεν θα την παλέψω να έρθει και να χαθεί και τρίτη εγκυμοσύνη για να το ψάξουμε.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να υπάρχει θέμα με το ενδομήτριο και να μην παχαινει όπως πρέπει αλλά αμφισβητούμε όλα τα τέστ και εντελώς συμπτωματικά είχα και καθυστέρηση;

Συγνώμη για το σεντονακι αλλά πράγματικα έχουμε προβληματιστεί πολυ

Οπωσδήποτε σε άλλο γιατρό!! Εμένα ο πρώτος μου με είχε και αιμορραγουσα και προγεστερόνη δε μου δινε...μονο κατόπιν εορτής!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Cupcake είπε:

Οπωσδήποτε σε άλλο γιατρό!! Εμένα ο πρώτος μου με είχε και αιμορραγουσα και προγεστερόνη δε μου δινε...μονο κατόπιν εορτής!!!

Τραβάς ή δεν τραβάς μετά τα μαλλιά σου; Δύσκολο τελικά να βρεις έναν γυναικολόγο που να εμπιστεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ocean14 είπε:

Τραβάς ή δεν τραβάς μετά τα μαλλιά σου; Δύσκολο τελικά να βρεις έναν γυναικολόγο που να εμπιστεύεσαι

Ναι, δε θέλω να πιστέψω ότι το πρώτο μου μωρο χάθηκε ετσι , Απλά απορώ !

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 1:19 ΠΜ, Cupcake είπε:

Ναι, δε θέλω να πιστέψω ότι το πρώτο μου μωρο χάθηκε ετσι , Απλά απορώ !

Λυπάμαι παρα πολύ.... Θα τα καταφέρουμε όμως κορίτσι μου! Θα μας έρθει το μωράκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ χάθηκα λίγο γιατί έχω αρκετό άγχος. Πήρα την τα αποτελέσματα των ορμονολογικων δεν ήταν ιδιαίτερα καλά. είχα υψηλή fsh 11,5 με όριο 10 και λίγο υψηλή προλακτίνη 25.5. 

Προς το παρόν καταλάβα ότι κ μόνο με αυτές τις τιμές δύσκολο να είχε πετύχει σύλληψη αυτό τον 1 χρόνο.

Αύριο έχω σαλπιγγογραφια και παίρνουμε κ αποτελέσματα σπερμοδιαγραμματος. Έχω πολύ αγωνια αν είναι κι αυτά άσχημα.

Ευτυχώς Σάββατο έχω ραντεβού με το γιατρό κ θα τα δούμε όλα.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο μενα!! Εγω πηγα γιατρο και ειδαμε σακο! Ολα καλα μεχρι στιγμης και την Πεμπτη εχω ραντεβου για να ακουσουμε καρδια! @Hope91 καταλαβαινω την αγωνια σου για τις εξετασεις! Ευχομαι να ειναι ολα καλα! Οι ορμονες μπορουν να "φτιαξουν" με χαπια? Σου ειπε κατι ο γιατρος? Επισης μετα απο σαλπιγγογραφια εισαι πιο γονιμη να ξερεις! Ελπιζω γρηγορα να εχεις το πολυποθητο ++++++ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2019 at 10:07 ΜΜ, Hope91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ χάθηκα λίγο γιατί έχω αρκετό άγχος. Πήρα την τα αποτελέσματα των ορμονολογικων δεν ήταν ιδιαίτερα καλά. είχα υψηλή fsh 11,5 με όριο 10 και λίγο υψηλή προλακτίνη 25.5. 

Προς το παρόν καταλάβα ότι κ μόνο με αυτές τις τιμές δύσκολο να είχε πετύχει σύλληψη αυτό τον 1 χρόνο.

Αύριο έχω σαλπιγγογραφια και παίρνουμε κ αποτελέσματα σπερμοδιαγραμματος. Έχω πολύ αγωνια αν είναι κι αυτά άσχημα.

Ευτυχώς Σάββατο έχω ραντεβού με το γιατρό κ θα τα δούμε όλα.

Να ξερεις η Προλακτίνη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.. Ουσιαστικά δεν σε αφήνει να μείνεις έγκυος γιατί δίνει εντολή ότι είσαι ήδη.. Εμένα ήταν κοντά στο 30 κ μου λέει ο γιατρός ότι τέτοιες τιμες έχει κ μια γυναίκα που θυλάζει..Αρα ο οργανισμός μου πιστευαι ότι είμαι "λεχώνα" με λίγα λόγια.. Σε συνδιασμό κ με το Θυρωειδή μου οι ορμόνες μου είχαν τρελαθεί κ ούτε που το ήξερα.. 10 μηνες προσπαθούσαμε ώσπου μόλις η Προλακτίνη μου έπεσε κοντά στο 14 (τελευταια αιματολογική αρχες Μαιου) έμεινα κατευθείαν έγκυος στα τέλη του μήνα.. Μήν σε αγχώνει μόλις ρυθμίσεις τα ορμονικά σου αν εκεί διαπιστωθεί το θέμα θα τα καταφέρεις αμέσως.. Μόνο μην αγχώνεσαι κ προσπάθησε να μή το σκέφτεσαι γιατί κ υποσεινήδειτα ερεθίζουμε τις ορμόνες.. ξέρω είναι δύσκολο αλλα θα το καταφέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Να ξερεις η Προλακτίνη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.. Ουσιαστικά δεν σε αφήνει να μείνεις έγκυος γιατί δίνει εντολή ότι είσαι ήδη.. Εμένα ήταν κοντά στο 30 κ μου λέει ο γιατρός ότι τέτοιες τιμες έχει κ μια γυναίκα που θυλάζει..Αρα ο οργανισμός μου πιστευαι ότι είμαι "λεχώνα" με λίγα λόγια.. Σε συνδιασμό κ με το Θυρωειδή μου οι ορμόνες μου είχαν τρελαθεί κ ούτε που το ήξερα.. 10 μηνες προσπαθούσαμε ώσπου μόλις η Προλακτίνη μου έπεσε κοντά στο 14 (τελευταια αιματολογική αρχες Μαιου) έμεινα κατευθείαν έγκυος στα τέλη του μήνα.. Μήν σε αγχώνει μόλις ρυθμίσεις τα ορμονικά σου αν εκεί διαπιστωθεί το θέμα θα τα καταφέρεις αμέσως.. Μόνο μην αγχώνεσαι κ προσπάθησε να μή το σκέφτεσαι γιατί κ υποσεινήδειτα ερεθίζουμε τις ορμόνες.. ξέρω είναι δύσκολο αλλα θα το καταφέρεις :)

Marthakat σε ευχαριστώ για την ενημέρωση ι τη συμβοι. Δυστυχώς χθες που έκανα σαλπιγγογραφια ανακάλυψα ότι έχω και μια σάλπιγγα εντελώς κλειστή. Η άλλη ευτυχώς ήταν μια χαρά. Διαπερατότητα πλήρως.

Εντάξει το περίμενα λίγο γτ έχω κάνει ένα χειρουργείο λόγω ενος κυστικου τετατωματος στη ωοθήκη από εκείνη την πλευρά κ έχω χάσει κ μεγάλο μέρος της ωοθήκης. Αλλά δεν μπορεί και με μια λειτουργική σάλπιγγα θα υπάρχει λύση.

Του άντρα μου οι εξετάσεις νομίζω βγήκαν καλές. 57.000.000/ml  και 70% ζωντανα μετά από 24 ώρες. Μόνο η μορφολογία δεν ήταν τόσο καλή. Είχε φυσ.τιμη 4%   αλλά εμείς είχαμε 3% 

Βέβαια στα σχόλια του σπέρματος δεν είχε τίποτα κακό.

Σήμερα έχουμε γιατρό.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Hope91 είπε:

Marthakat σε ευχαριστώ για την ενημέρωση ι τη συμβοι. Δυστυχώς χθες που έκανα σαλπιγγογραφια ανακάλυψα ότι έχω και μια σάλπιγγα εντελώς κλειστή. Η άλλη ευτυχώς ήταν μια χαρά. Διαπερατότητα πλήρως.

Εντάξει το περίμενα λίγο γτ έχω κάνει ένα χειρουργείο λόγω ενος κυστικου τετατωματος στη ωοθήκη από εκείνη την πλευρά κ έχω χάσει κ μεγάλο μέρος της ωοθήκης. Αλλά δεν μπορεί και με μια λειτουργική σάλπιγγα θα υπάρχει λύση.

Του άντρα μου οι εξετάσεις νομίζω βγήκαν καλές. 57.000.000/ml  και 70% ζωντανα μετά από 24 ώρες. Μόνο η μορφολογία δεν ήταν τόσο καλή. Είχε φυσ.τιμη 4%   αλλά εμείς είχαμε 3% 

Βέβαια στα σχόλια του σπέρματος δεν είχε τίποτα κακό.

Σήμερα έχουμε γιατρό.

Εύχομαι να πάνε ολα Καλά!!!

Να μας γράψεις νέα σου!!

19 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Κοριτσια καλημερα και απο μενα!! Εγω πηγα γιατρο και ειδαμε σακο! Ολα καλα μεχρι στιγμης και την Πεμπτη εχω ραντεβου για να ακουσουμε καρδια! @Hope91 καταλαβαινω την αγωνια σου για τις εξετασεις! Ευχομαι να ειναι ολα καλα! Οι ορμονες μπορουν να "φτιαξουν" με χαπια? Σου ειπε κατι ο γιατρος? Επισης μετα απο σαλπιγγογραφια εισαι πιο γονιμη να ξερεις! Ελπιζω γρηγορα να εχεις το πολυποθητο ++++++ 

Καλημέρα!!Τι ωραία νεα!!! Με το καλό και η καρδούλα!! Σε ποια εβδομάδα εισαι τωρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο γιατρό. Δεν ξέρω μου φάνηκε παράξενο το όλο σκηνικό. Αρχικά είχα ένα θέμα με τις ,fsh και την προλακτίνη ήταν λίγο ανεβασμένες κ μου είπε επανέλεγχο από Σεπτέμβριο. Δεν πρότεινε κάποια αγωγή για ρύθμιση. Αλλά ακόμα πιο παράξενο το γεγονός ότι όπως σας είπα κορίτσια έχω μια κλειστή σάλπιγγα. Η άλλη όμως είναι μια χαρά. Βατή. 

Μου είπε να το προσπαθήσουμε ένα εξάμηνο αλλά οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι πολύ λίγες κάθε μήνα και επόμενη λύση η εξωσωματική. Βέβαια αυτός δεν κάνει εξωσωματική .

Σπερματεγχυση λέει δεν κάνει σε περίπτωση μιας σάλπιγγας κλειστής γιατί είναι ελάχιστες οι πιθανότητες.

Κορίτσια πάω να σκάσω. Δεν περίμενα να μου τα πει τόσο άσχημα. Έχετε καμμία ιδέα τι γίνεται αν έχεις θέμα και έχεις μια σαλπιγγα; 

Νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο φοβερό να έχεις 1 σάλπιγγα καλή. Αφήστε που και για τις ορμόνες δεν έπρεπε να μου δώσει κάτι;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope91 είπε:

Πήγα στο γιατρό. Δεν ξέρω μου φάνηκε παράξενο το όλο σκηνικό. Αρχικά είχα ένα θέμα με τις ,fsh και την προλακτίνη ήταν λίγο ανεβασμένες κ μου είπε επανέλεγχο από Σεπτέμβριο. Δεν πρότεινε κάποια αγωγή για ρύθμιση. Αλλά ακόμα πιο παράξενο το γεγονός ότι όπως σας είπα κορίτσια έχω μια κλειστή σάλπιγγα. Η άλλη όμως είναι μια χαρά. Βατή. 

Μου είπε να το προσπαθήσουμε ένα εξάμηνο αλλά οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι πολύ λίγες κάθε μήνα και επόμενη λύση η εξωσωματική. Βέβαια αυτός δεν κάνει εξωσωματική .

Σπερματεγχυση λέει δεν κάνει σε περίπτωση μιας σάλπιγγας κλειστής γιατί είναι ελάχιστες οι πιθανότητες.

Κορίτσια πάω να σκάσω. Δεν περίμενα να μου τα πει τόσο άσχημα. Έχετε καμμία ιδέα τι γίνεται αν έχεις θέμα και έχεις μια σαλπιγγα; 

Νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο φοβερό να έχεις 1 σάλπιγγα καλή. Αφήστε που και για τις ορμόνες δεν έπρεπε να μου δώσει κάτι;

Κοριτσάκι μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? Θύμησε μου την ηλικία σου!! Κανονικά έπρεπε να σου δώσει ναι εφόσον ξέρει ότι επιθυμείτε εγκυμοσύνη άμεσα!! Εκτός κι αν σου εξήγησε τους λόγους που δεν σου δίνει!! Δεν νομίζω ότι είναι τοοοοσο τραγικό το να έχεις μια σάλπιγγα η ξαδέρφη μου έκανε 2 παιδιά με μια μόνο σάλπιγγα και έμενε αμέσως κιόλας!! Μα η προλακτίνη καταστέλλει την ωορρηξία πως να προσπαθήσετε ένα 6μηνο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl-1 είπε:

Κοριτσάκι μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? Θύμησε μου την ηλικία σου!! Κανονικά έπρεπε να σου δώσει ναι εφόσον ξέρει ότι επιθυμείτε εγκυμοσύνη άμεσα!! Εκτός κι αν σου εξήγησε τους λόγους που δεν σου δίνει!! Δεν νομίζω ότι είναι τοοοοσο τραγικό το να έχεις μια σάλπιγγα η ξαδέρφη μου έκανε 2 παιδιά με μια μόνο σάλπιγγα και έμενε αμέσως κιόλας!!

Είμαι 28 χρόνων κ ο άντρας μου 30. Ο άντρας μου μια χαρά οι εξετάσεις του.

Είχα 11.5 με όριο 10 fsh και προλακτίνη 25

Μου είπε φαίνεται ότι δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε οι ωοθήκες αλλά το βασικό πρόβλημα είναι η αριστερή σάλπιγγα.

Φαντάσου τον ρώτησα εγώ να μπορώ από Σεπτέμβριο τουλάχιστον να κάνω παρακολούθηση ωορρηξίας και μου λέει ναι και μπορούμε να κάνουμε και πρόκληση. Αν κ τόσο καιρό φαινόταν ότι κάνω αλλά μάλλον δεν ήταν ποιοτική. Τι να πω δεν έπρεπε να μου πρότεινει μια βοήθεια; Κατευθείαν μου λέει εγώ κάνω σπεεματεγχυση αλλά στην περίπτωση που έχεις μια λειτουργική σάλπιγγα η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή επιτυχίας. Μου είπε επίσης ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες λόγο της σάλπιγγας για φυσική σύλληψη και μου λέει μετά το 6μηνο να πάω κατευθείαν σε κάποιον εξωσωματικο. 

Εγώ πάντως έχω ακούσει περιπτώσει ς με μια σαλπιγγα ρε κορίτσια που δεν πήγαν κατευθείαν για εξωσωματική.

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope91 είπε:

Είμαι 28 χρόνων κ ο άντρας μου 30. Ο άντρας μου μια χαρά οι εξετάσεις του.

Είχα 11.5 με όριο 10 fsh και προλακτίνη 25

Μου είπε φαίνεται ότι δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε οι ωοθήκες αλλά το βασικό πρόβλημα είναι η αριστερή σάλπιγγα.

Φαντάσου τον ρώτησα εγώ να μπορώ από Σεπτέμβριο τουλάχιστον να κάνω παρακολούθηση ωορρηξίας και μου λέει ναι και μπορούμε να κάνουμε και πρόκληση. Αν κ τόσο καιρό φαινόταν ότι κάνω αλλά μάλλον δεν ήταν ποιοτική. Τι να πω δεν έπρεπε να μου πρότεινει μια βοήθεια; Κατευθείαν μου λέει εγώ κάνω σπεεματεγχυση αλλά στην περίπτωση που έχεις μια λειτουργική σάλπιγγα η πιθανότητα είναι πάρα πολύ μικρή επιτυχίας. Μου είπε επίσης ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες λόγο της σάλπιγγας για φυσική σύλληψη και μου λέει μετά το 6μηνο να πάω κατευθείαν σε κάποιον εξωσωματικο. 

Εγώ πάντως έχω ακούσει περιπτώσει ς με μια σαλπιγγα ρε κορίτσια που δεν πήγαν κατευθείαν για εξωσωματική.

 

Μήπως σου είπε λόγω ηλικίας να προσπαθήσετε ένα 6μηνο? Επειδή είστε και οι δύο πολύ μικροί? Αλλά και πάλι δεν μου κάθεται και εμένα καλά όταν ο γιατρός σου ξέρει ότι θέλεις άμεσα να μείνεις έγκυος!! Ούτε και εγώ ξέρω περιπτώσεις με μια σάλπιγγα να πάνε για εξωσωματική και έχω και στον περίγυρο μου δηλαδή κοπέλες με μια σάλπιγγα που έκαναν τα παιδάκια τους με φυσική σύλληψη!! Γενικά οι ορμόνες επηρεάζονται από παντού μπορεί δηλαδή και μόνο από το άγχος σου να έχει ανέβει αλλά θα ήθελα να το συζητήσει περισσότερο ρε παιδί μου!! Αν θέλεις πήγαινε πάλι μιλήσεις μαζί του αλλιώς πάρε και μια δεύτερη γνώμη να δει λίγο το ιστορικό σου και να σου πει τι προτείνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...