Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πεθερά-γιος-νύφη στο ίδιο σπίτι


Recommended Posts

Just now, Cami είπε:

Επειδή τον αγαπάω.. έτσι νιώθω τουλάχιστον 

μπηκαμε τόσο γρήγορα στον γάμο επειδή εκείνος έχει ένα πρόβλημα με τα χαρτιά του καθώς είναι γεννημένος στην Ρωσία και έχει έρθει από τα 4 εδώ.. δεν του ανανέωναν λοιπόν τα χαρτιά και η λύση ήταν ο γάμος καθώς εγώ είμαι ελληνίδα! 

Αααα μαλιστα η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΝΗΡΟΣ για το συμφέρον δηλαδη και να παρει υποκοκοητα και χαρτια μαλιστα δεν μπορώ εχω φριξει ηδη μαζευε τα πράγματα σου και φυγε οπως είσαι ουτε καν πιυ θα τον νοιαξει έχει την μανούλα εξάλλου μωρε ας πάει κατω απο το βρακι της έλεος πια 3 μηνες καλα ειναι που καταλαβες οτι δεν θα αντεξεις αρκει να φύγεις εχει δικιο η @alina80εδω δεβ υπάρχει γαμος μανα γιος και συμφέρον υπάρχουν

  • Μου αρέσει 4

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, alina80 είπε:

Χαίρομαι που βλέπεις καθαρά τα πράγματα. Ο άνθρωπος θεωρεί οικογένεια του πρώτη και μοναδική τη μάνα του. Ακόμα και να συμβιβαστεί τώρα για το σπίτι, αυτό δεν θα αλλάξει. Πάντα η μάνα του θα έχει προτεραιότητα. Και ένας άνθρωπος που δεν έχει απογαλακτιστει έχει πολλά θέματα. Δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις την ψυχολόγο του -ειδικα από τη στιγμή που δεν έχει καμία απολύτως πρόθεση να κόψει τον ομφάλιο λώρο. Για εμένα μην χάνεις άλλο χρόνο σε μια προβληματική κατάσταση. Σκέψου τη ζωή σου και τον εαυτό σου.

Με αυτό που λες τώρα τι να πω. Προφανώς και σε εκμεταλλευεται ο τύπος. (Τα χαρτιά της παραμονής τους λύνονταν και με ένα απλό σύμφωνο συμβίωσης). 

Και τώρα δηλαδή εμ σε έχει ανάγκη εμ είναι και ανένδοτος για τη μάνα του. Φύγε τώρα και μην κοιτάς πίσω!

Το έψαξα και δεν γινόταν με σύμφωνο στην δίκη του περίπτωση... όπως και να έχει είναι ένα βήμα που έκανα .. το θέμα είναι ότι έδωσα μια λύση που δεν εκτιμάτε από κανέναν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Πήγαινε στους δικούς σου μέχρι να βρεις σπίτι. Αλλά να μη μάθει που είσαι. Δε χρειαζεται

Μπορώ να φιλοξενηθώ και άλλου ώστε να μην βάλω και τους γονείς μου σε αυτή την κατάσταση

οπως και να έχει θα μάθει που μένω είτε στους γονείς μου είτε σε φίλη μου 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν θα σου πω τι θα κάνεις αν θα μείνεις ή αν θα φύγεις καμία φορά καλό είναι να τρώμε τα μούτρα μας για να μαθαίνουμε όχι ότι καταδικάζω την κατάσταση. Θα σου πω όμως ότι όσο χρυσή καλή κ να είναι η πεθερά σου αν μπει στο σπίτι κλαφτα. Κ σου το λέω εκ πειρας πολύ καλή κ η δική μου αλλά σαν ήρθε στο σπίτι να με βοηθήσει που γέννησα δεν βλέπω την ώρα να φύγει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Cami είπε:

Το έψαξα και δεν γινόταν με σύμφωνο στην δίκη του περίπτωση... όπως και να έχει είναι ένα βήμα που έκανα .. το θέμα είναι ότι έδωσα μια λύση που δεν εκτιμάτε από κανέναν 

Συμφωνω με οσα σ ειπαν ΟΛΑ τα κοριτσια...κ ξερεις κατι ειμαι 21χρονων παντρεμενη απο το καλοκαιρι με εναν εξαιρετικο ανθρωπο με ενα νινι(συνειδητη αποφαση) κ π δεν δεχθηκε ποτε μυγα στο σπαθι του για εμενα απο τους δικους του(οχι οτι εχουν πει κατι οι ανθρωποι) ουτε καν οταν τα πρωτοφτιαξαμε π ηταν 17 ποσο μαλλον τωρα π ειναι 25! Αυτο π θελω να πω ειναι πως ουτε ΚΑΝ δεν θα εβρισκα σαν λυση να δουλεψω 2δουλειες κ να δινω στην πεθερα τον 2ο μισθο! Ουτε Καν! Αποχωρησε κ αν σε αγαπαει θα ΦΑΝΕΙ!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον γλυκειά μου ο "καλός σου" αντρουλης γιατί δεν σου είπε απ' την αρχή ότι θα μείνετε όλοι μαζί με την μάνα του κ άφησε ένα εξάμηνο να περάσει? Για να μην μπορείς να κάνεις υπτ? Ας σου το έλεγε απ' την αρχή κ τότε θα αποφασιζες αν θες η όχι..  δεύτερον είστε παντρεμένοι περίπου 8 μήνες.. σε περίπτωση διαζυγίου χάνει την υπηκοότητα? Είσαι πολύ μικρή για να ανεχτεις κάτι τέτοιο, αν δεν συμφωνεί να μείνετε μόνοι σας απλά φύγε... Τώρα θα σου φαίνεται βουνό αλλά αύριο μεθαύριο θα αγανακτήσεις με όλη αυτή την κατάσταση... Κ πόσο καιρό ήσασταν σε σχέση πριν το γάμο??? Είσαι σίγουρη για τα αγνά του συναισθήματα?? Ελπίζω να μην θυμώνεις με αυτά απλά εγώ σαν απ' έξω τα βλέπω αλλιώς.. Βέβαια εσύ μόνο ξέρεις την σχέση σου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν θα σου πω τι θα κάνεις αν θα μείνεις ή αν θα φύγεις καμία φορά καλό είναι να τρώμε τα μούτρα μας για να μαθαίνουμε όχι ότι καταδικάζω την κατάσταση. Θα σου πω όμως ότι όσο χρυσή καλή κ να είναι η πεθερά σου αν μπει στο σπίτι κλαφτα. Κ σου το λέω εκ πειρας πολύ καλή κ η δική μου αλλά σαν ήρθε στο σπίτι να με βοηθήσει που γέννησα δεν βλέπω την ώρα να φύγει.. 

Μακάρι να ερχόταν μόνο για βοήθεια.. εκείνη όχι μόνο για βοηθεια δεν έχει έρθει αλλά πρέπει να τα κάνω όλα εγώ ούτε μαγειρεύει ούτε τίποτα.. ενώ εγώ είμαι τέρας καθαριότητας εκείνη δεν την νοιάζει και πολύ.. όποτε τρέχω από πίσω τους να μαζεύω και να καθαρίζω

 

Just now, mama16 είπε:

Πρώτον γλυκειά μου ο "καλός σου" αντρουλης γιατί δεν σου είπε απ' την αρχή ότι θα μείνετε όλοι μαζί με την μάνα του κ άφησε ένα εξάμηνο να περάσει? Για να μην μπορείς να κάνεις υπτ? Ας σου το έλεγε απ' την αρχή κ τότε θα αποφασιζες αν θες η όχι..  δεύτερον είστε παντρεμένοι περίπου 8 μήνες.. σε περίπτωση διαζυγίου χάνει την υπηκοότητα? Είσαι πολύ μικρή για να ανεχτεις κάτι τέτοιο, αν δεν συμφωνεί να μείνετε μόνοι σας απλά φύγε... Τώρα θα σου φαίνεται βουνό αλλά αύριο μεθαύριο θα αγανακτήσεις με όλη αυτή την κατάσταση... Κ πόσο καιρό ήσασταν σε σχέση πριν το γάμο??? Είσαι σίγουρη για τα αγνά του συναισθήματα?? Ελπίζω να μην θυμώνεις με αυτά απλά εγώ σαν απ' έξω τα βλέπω αλλιώς.. Βέβαια εσύ μόνο ξέρεις την σχέση σου..

Θέλω να μου λέτε τα πράγματα όπως είναι επειδή εγώ τα βλέπω με το συναίσθημα και όχι με την λογική 

πριν το γάμο το μόνο που είχε πει είναι ότι θέλει την μαμά του από κοντά.. άλλο όμως από κοντά και άλλο για πάντα μαζί τριάδα 

ναι δεν έχει πάρει ακόμα τα χαρτιά επειδή πρέπει να περάσει καιρός.. όποτε δεν περίπτωση που φύγω και ζητήσω διαζύγιο από τον γάμο μας θα χάσει τις ελπίδες για χαρτιά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Το ξέρει ότι θα τα χάσει;; ας το μάθει... Αλλά όχι βρε σε φίλη σου, αυτό θυμίζει καυγαδακι. Πήγαινε να νοικιάσεις μόνη σου, είτε προσωρινά στους δικούς σου... Νομίζω πως ξέρεις τι πρέπει να κάνεις σήμερα κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Cami είπε:

Μακάρι να ερχόταν μόνο για βοήθεια.. εκείνη όχι μόνο για βοηθεια δεν έχει έρθει αλλά πρέπει να τα κάνω όλα εγώ ούτε μαγειρεύει ούτε τίποτα.. ενώ εγώ είμαι τέρας καθαριότητας εκείνη δεν την νοιάζει και πολύ.. όποτε τρέχω από πίσω τους να μαζεύω και να καθαρίζω

 

Επειδή το θέμα είναι ξεκάθαρο και το βλέπεις και εσύ ότι ο άντρας σου είναι ανένδοτος. Για εμένα σε έχει εκμεταλλευτεί και μάλιστα με πολλούς τρόπους. Ή θα δεχτείς την κατάσταση ή θα σηκωθείς να φύγεις και θα κάνεις αίτηση διαζυγίου. Πριν φύγεις συμβουλευσου δικηγόρο. Γιατί όπως το βλέπω εγώ (που έχω και μια πείρα μεγαλύτερη από εσένα) ο τύπος θα τραβάει το θέμα του διαζυγίου για να έχει χρόνο παραμονής όσο περισσότερο μπορεί. Γιατί είναι εμφανές ότι δεν τον ενδιαφέρει κάτι άλλο. 

Μίλα με δικηγόρο και φύγε. Ή μένεις και αποδέχεσαι ότι ο ρόλος σου είναι αυτός της οικειακής βοηθού για το "ζευγάρι" μάνας γιου, που ταυτόχρονα είναι και ερωμένη, διασφαλίζει και την άδεια παραμονής.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, EleniKel είπε:

Τέλεια. Το ξέρει ότι θα τα χάσει;; ας το μάθει... Αλλά όχι βρε σε φίλη σου, αυτό θυμίζει καυγαδακι. Πήγαινε να νοικιάσεις μόνη σου, είτε προσωρινά στους δικούς σου... Νομίζω πως ξέρεις τι πρέπει να κάνεις σήμερα κιόλας. 

Αυτήν την στιγμή δεν έχω τα χρήματα ούτε για να νοίκιασω ούτε για να αγοράσω έπιπλα καθώς όλα μου τα χρήματα τα έβαζα στο σπίτι.. και αν πάω στους γονείς μ αυτός θα νομίζει ότι είτε εκεί θα μείνω πλέον είτε θα μπορώ να φύγω πάλι χωρίς προβλήμα 

Just now, alina80 είπε:

Επειδή το θέμα είναι ξεκάθαρο και το βλέπεις και εσύ ότι ο άντρας σου είναι ανένδοτος. Για εμένα σε έχει εκμεταλλευτεί και μάλιστα με πολλούς τρόπους. Ή θα δεχτείς την κατάσταση ή θα σηκωθείς να φύγεις και θα κάνεις αίτηση διαζυγίου. Πριν φύγεις συμβουλευσου δικηγόρο. Γιατί όπως το βλέπω εγώ (που έχω και μια πείρα μεγαλύτερη από εσένα) ο τύπος θα τραβάει το θέμα του διαζυγίου για να έχει χρόνο παραμονής όσο περισσότερο μπορεί. Γιατί είναι εμφανές ότι δεν τον ενδιαφέρει κάτι άλλο. 

Μίλα με δικηγόρο και φύγε. Ή μένεις και αποδέχεσαι ότι ο ρόλος σου είναι αυτός της οικειακής βοηθού για το "ζευγάρι" μάνας γιου, που ταυτόχρονα είναι και ερωμένη, διασφαλίζει και την άδεια παραμονής.

Το καλό είναι πως δεν έχει να το τραβήξει από κάπου.. δεν έχουμε τίποτα κοινο ούτε παιδιά.. και ο χρόνος που είμαστε παντρεμένοι είναι λίγος.. 

δεν μπορώ να το δεχτώ.. νιώθω ότι καταπατούν την αξιοπρέπεια μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Cami είπε:

Αυτήν την στιγμή δεν έχω τα χρήματα ούτε για να νοίκιασω ούτε για να αγοράσω έπιπλα καθώς όλα μου τα χρήματα τα έβαζα στο σπίτι.. και αν πάω στους γονείς μ αυτός θα νομίζει ότι είτε εκεί θα μείνω πλέον είτε θα μπορώ να φύγω πάλι χωρίς προβλήμα 

Το καλό είναι πως δεν έχει να το τραβήξει από κάπου.. δεν έχουμε τίποτα κοινο ούτε παιδιά.. και ο χρόνος που είμαστε παντρεμένοι είναι λίγος.. 

δεν μπορώ να το δεχτώ.. νιώθω ότι καταπατούν την αξιοπρέπεια μου 

Τι σε νοιάζει τι θα νομίζει εκείνος; Σήκω φύγε και πήγαινε στους γονείς σου. Και επιμένω, πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση ρωτά δικηγόρο. Μπορεί πχ να πιαστεί πάνω στο "εγκατάλειψη συζυγικής στέγης" και να μην σου δίνει διαζύγιο. Οπότε μιλάς με δικηγόρο και πράτεις σύμφωνα με τις συμβουλές του. Όταν θα λάβει την αίτηση διαζυγίου θα καταλάβει μια χαρά. 

Έχω την αίσθηση όμως ότι το συζητάς μεν αλλά δεν θέλεις να φύγεις. Θέλεις απλώς να ξυπνήσεις το πρωί και να σου πει ο άντρας σου "ναι αγάπη μου όπως θέλεις εσύ θα γίνει, πάμε να ζήσουμε χωριστά". Καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας το πιστεύεις και το ελπίζεις. Δυστυχώς όμως δεν θα συμβεί. Άκου και κάποια που σέρβιρε τα παστακια στα εγκαίνια του Παρθενώνα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Τι σε νοιάζει τι θα νομίζει εκείνος; Σήκω φύγε και πήγαινε στους γονείς σου. Και επιμένω, πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση ρωτά δικηγόρο. Μπορεί πχ να πιαστεί πάνω στο "εγκατάλειψη συζυγικής στέγης" και να μην σου δίνει διαζύγιο. Οπότε μιλάς με δικηγόρο και πράτεις σύμφωνα με τις συμβουλές του. Όταν θα λάβει την αίτηση διαζυγίου θα καταλάβει μια χαρά. 

Έχω την αίσθηση όμως ότι το συζητάς μεν αλλά δεν θέλεις να φύγεις. Θέλεις απλώς να ξυπνήσεις το πρωί και να σου πει ο άντρας σου "ναι αγάπη μου όπως θέλεις εσύ θα γίνει, πάμε να ζήσουμε χωριστά". Καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας το πιστεύεις και το ελπίζεις. Δυστυχώς όμως δεν θα συμβεί. Άκου και κάποια που σέρβιρε τα παστακια στα εγκαίνια του Παρθενώνα. 

Ακόμη και το σπίτι δεν είναι σε δικό μας όνομα.. όποτε νομικά δεν φαίνεται κάπου ότι μένουμε μαζί ή οτιδήποτε άλλο πέρα από τον γάμο στο δημαρχείο.. βέβαια εννοείται θα συμβουλευτω έναν δικηγόρο πρώτα

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή.. πως έχω ακόμα ελπίδες αν και δεν γίνεται να στηρίζονται πουθενά...

γι αυτό απευθύνομαι σε εσάς... σίγουρα ξέρετε περισσότερα μονοπάτια της ζωής και καταστάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έτσι νιώθω. Ότι δε θες να φύγεις. Εγώ δεν έχω να πω τπτ άλλο. Φεύγεις χθες. Αν σε ακουθησει καλός. Τα δεν έχω χρήματα κτλ είναι δικαιολογίες. Λυπάμαι. Αλλά δεν έχω να πω τπτ άλλο ξανά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cami είπε:

Ακόμη και το σπίτι δεν είναι σε δικό μας όνομα.. όποτε νομικά δεν φαίνεται κάπου ότι μένουμε μαζί ή οτιδήποτε άλλο πέρα από τον γάμο στο δημαρχείο.. βέβαια εννοείται θα συμβουλευτω έναν δικηγόρο πρώτα

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή.. πως έχω ακόμα ελπίδες αν και δεν γίνεται να στηρίζονται πουθενά...

γι αυτό απευθύνομαι σε εσάς... σίγουρα ξέρετε περισσότερα μονοπάτια της ζωής και καταστάσεις 

Θα συμφωνήσω με την @EleniKel και θα σου γράψω για τελευταία φορά. Ακόμα και αν "κερδίσεις" προσωρινά και μείνετε μόνοι σας, πάλι δεν λύνεται το θέμα. Γιατί το βασικό πρόβλημα που έχετε δεν είναι ...χωροταξικό αλλά πολύ πιο ουσιαστικό. Για εκείνον η μάνα του είναι η οικογένεια του και τέλος. Ακόμα και στην Αυστραλία να πάτε με αυτή τη νοοτροπία πάλι προβληματα θα έχετε. Επιπλέον σε εκμεταλλευεται -και όχι μόνο για την άδεια παραμονής. Οπότε είναι άλλος ένας πολύ σημαντικός λόγος να μην τον εμπιστεύεσαι. Καταλαβαίνω την ορμή της ηλικίας σου. Και ότι τον αγαπάς και ίσως να σε αγαπάει και εκείνος. Όμως για έναν γάμο, μια σχέση ζωής καλώς ή κακώς δεν φτάνει η αγάπη. 

Από αυτά που γράφεις φαίνεσαι έξυπνη κοπέλα. Μπορεί να μην θέλεις να παραδεχτείς κάποια πράγματα αλλά τα βλέπεις και αυτό είναι καλό. Ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση το συντομότερο δυνατό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...