Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Διαφωνια για το ονομα του πρωτου παιδιου


Κελυ 32

Recommended Posts

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!!

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!!

Ποσο συμφωνω δε φανταζεσαι!!!! Αν ομως η αλλη μερια ειναι κλειστομυαλη και δεν μπορει να δεχτει αυτο το τεραστιο πληγμα, τοτε κριμα δεν ειναι να χαλαστουν οικογενειες για κατι τετοιο?? Γιατι κι ομως μεχρι εκει φτανουν τα πραγματα καποιες φορες. Κ ολα αυτα για το ονομα ενος παιδιου το οποιο δεν φταιει σε τπτ και ειναι αμαρτια να γινεται δεκτης αρνητικων συναισθηματων.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ποσο συμφωνω δε φανταζεσαι!!!! Αν ομως η αλλη μερια ειναι κλειστομυαλη και δεν μπορει να δεχτει αυτο το τεραστιο πληγμα, τοτε κριμα δεν ειναι να χαλαστουν οικογενειες για κατι τετοιο?? Γιατι κι ομως μεχρι εκει φτανουν τα πραγματα καποιες φορες. Κ ολα αυτα για το ονομα ενος παιδιου το οποιο δεν φταιει σε τπτ και ειναι αμαρτια να γινεται δεκτης αρνητικων συναισθηματων.

Έτσι για αυτό πρέπει πολλές φορές να κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό και να κλείνουμε τα αυτιά στην άποψη τρίτων. Στην τελική το όνομα θα κάνει τον παππού ή την γιαγια να αγαπήσει το παιδί? Αν ναι τότε ένας λόγος παραπάνω να μη δώσω ΠΟΤΕ το όνομα τους!

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Γεια σας! Με τον αντρα μου, επειτα απο πολυ κοπο καταφεραμε το Νοεμβριο του 2018 να φερουμε στον κοσμο ενα υγιεστατο κοριτσακι!! Μαλιστα πριν μεινω εγκυος ειχα ταξει στην Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου πως ειτε κανω αγορι ειτε κοριτσι θα παρει και το ονομα της σαν δευτερο ονομα και θα βαφτιστει στην Μονη της Αγιας! 

Ωστοσο παντα ηθελα να δωσω το ονομα της μητερας μου εαν εκανα κορη καθοτι με εχει μεγαλωσει μονη της εμενα και τον αδερφο μπυ..Εμεινε χηρα οταν ηταν 27 ετων και παλεψε μονη για να μας μεγαλωσει!!! Οποτε μεσα στο μυαλο μου οταν εμαθα οτι θα κανω κορη σκεφτηκα να της δωσω το ονομα της μαζι με το Χρυσοβαλαντη σαν δευτερο...

Δεν προλαβα να γεννησω και να συνειδητοποιησω οτι ειμαι μαμα και αρρωστησε η μικρη μου με βροχιολυτιδα οταν ηταβ 40 ημερων..Νοσηλευθηκε μια βδομαδα στο Νοσοκομειο...Τοτε λοιπον...καθως προσευχομουν εταξα να δωσω μονο το ονομα της Αγιας Ειρηνης στην κορη μου...

Με τον συζυγο μου δεν ειχαμε κανει ολο αυτο το διαστημα καμια συζητηση για το ονομα...Το προηγουμενο σκ ομως μαλωσαμε παρα πολυ γιατι του ειπα οτι θελω να δωσω στην μπεμπα το ονομα της Αγιας Ειρηνης και δεν το δεχεται...Θελει να δωσει σαν πρωτο ονομα το ονομα της μητερας του..Μαλιστα αυτο που με στενοχωρησε πιο πολυ απο ολα ειναο που τ ειπα οτι αν θελρι να βγαλει της μαμας του τ ονομα στο πρωτπ παιδι αν κανουμε ενα δευτερο παιδι κ ειναι αγορι να παρει τ όνομα τπυ μπαμπα μου..Δεν το δεχθηκε ουτε αυτο και εχω στενοχωρηθει πολυ με την σταση του... Αν ειναι να δωσω καποιο ονομα στην μπεμπα μου μαζι με το Χρυσοβαλαντη θελω να ειναι της μαμασ μου...Εχω αδικο??

εγω γενικα δεν ειμαι της αποψης τα παιδια να περνουν ονομα παπουδων δεν μαρεσει ετσι μεγαλωσα και εγω και η αδελφη μου δεν πηραμε ονοματα παπουδων. τωρα αν το εχεις ταξει το ταμα ειναι ταμα. δεν θα ασχοληθω αν το ειπες η οχι μεσα στον πονο σου δεν θα σε κρινει κανενας κοριτσι μου ημαρτον! 

μπορεις να δωσεις το ονομα της πεθερας σου και δευτερο της αγιας ειρηνης. δεν θα πειραξει τον θεο αν ακουστει πρωτο η δευτερο. το θεμα ειναι να ακουστει στην εκκλησια. μην στεναχωριεσαι για απλα πραγματα συζητησε το ημερα με τον αντρα σου και δωσε το δικο σου δευτερο αν ειναι τοσο μεγαλο θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έτσι για αυτό πρέπει πολλές φορές να κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό και να κλείνουμε τα αυτιά στην άποψη τρίτων. Στην τελική το όνομα θα κάνει τον παππού ή την γιαγια να αγαπήσει το παιδί? Αν ναι τότε ένας λόγος παραπάνω να μη δώσω ΠΟΤΕ το όνομα τους!

Ετσι ακριβως. Εμενα πχ οι δικοι μου δεν θα χαν ποτε τετοιο θεμα για το ονομα. Δεν τους νοιαζει. Αλλα υπαρχει κ η αλλη μερια που θελει να ακουστει το ονομα. Τι κολλημα ειναι κ αυτο απορω. Πιστευω πως οι επομενες γενιες δεν θα αντιμετωπισουν τα ιδια θεματα με τα δικα τους παιδια,  γιατι πλεον οι νεοι γονεις δεν συμμεριζονται τετοιες αποψεις. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω οτι αυτο το κολλημα με τα ονοματα ειναι τραγικό. .δεν έχουν καμια δουλειά γονεις κ πεθερικα να απαιτουνε ονόματα  και χαζα. Δικη μου αποψη. Καλα εγω εχω και πιο τραγικη περίπτωση. .η θεια μου πηρε το ονομα της απο τη μαμα του νονου! Γιατι λεει τοτε νονός ελεγε οτι όνομα ηθελε αυτός ... Τζιζους..?

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έτσι για αυτό πρέπει πολλές φορές να κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό και να κλείνουμε τα αυτιά στην άποψη τρίτων. Στην τελική το όνομα θα κάνει τον παππού ή την γιαγια να αγαπήσει το παιδί? Αν ναι τότε ένας λόγος παραπάνω να μη δώσω ΠΟΤΕ το όνομα τους!

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι δεν θα έπρεπε να δίνουμε τα ονόματα των παππούδων αλλά να συμφωνεί από κοινού ένα όνομα που θέλει να δώσει αλλά κ πάλι το να κάνουμε αυτό που θέλουμε εμείς δεν το βρίσκω σωστό γιατί μπορεί ο ίδιος ο άντρας να θέλει να ακουστεί το όνομα των γονιών του.. Εκεί τι κάνουμε? Μαλώνουμε? Δεν νομιζω... Πάντως κ εμένα οι γονείς μου δεν τους ενδιαφέρει να ακουστεί το όνομα, ο πατέρας μου ίσως αλλά δεν το εκφράζει... Σε μια εικοσαετία που θα είμαστε εμείς πεθερικά θα είναι διαφορετικά τα πράγματα, δεν πιστεύω να υπάρχουν αυτά με τα ονόματα τόσο έντονα κ χαίρομαι για αυτό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MELINASP είπε:

εγω γενικα δεν ειμαι της αποψης τα παιδια να περνουν ονομα παπουδων δεν μαρεσει ετσι μεγαλωσα και εγω και η αδελφη μου δεν πηραμε ονοματα παπουδων. τωρα αν το εχεις ταξει το ταμα ειναι ταμα. δεν θα ασχοληθω αν το ειπες η οχι μεσα στον πονο σου δεν θα σε κρινει κανενας κοριτσι μου ημαρτον! 

μπορεις να δωσεις το ονομα της πεθερας σου και δευτερο της αγιας ειρηνης. δεν θα πειραξει τον θεο αν ακουστει πρωτο η δευτερο. το θεμα ειναι να ακουστει στην εκκλησια. μην στεναχωριεσαι για απλα πραγματα συζητησε το ημερα με τον αντρα σου και δωσε το δικο σου δευτερο αν ειναι τοσο μεγαλο θεμα. 

Μα αυτο ακριβως...και στο επομενο θελει αν βγει αγορι να παρει του μπαμπα του...Τελοσπαντων..θα προσπαθησω να κανω μια ηρεμη συζητηση και βλεποθμε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου έχει δύο ονόματα της μαμάς μου κ της Αγίας Ειρήνης...εντολή του συζύγου..εγώ ήθελα μόνο της Αγίας...ωστόσο να ξέρεις πως οι άγιοι δεν θέλουν ονόματα ...συζήτησε το με κάποιον πνευματικό .να μην τους ξεχνάμε θέλουν...εμένα πνευματικός μου είπε ότι εκεί να την κοινωνία στη γιορτή της Αγίας.κ μεταξύ μας το δεύτερο όνομα σαν ανταλλαγή μου μοιάζει μιας κ δεν θα ακούγεται... Θεωρώ ότι είναι λάθος σου που δεν είπες για το τάμα .. θα σου πρότεινα λοιπόν να βάλεις της πεθεράς κ της Αγίας κ αν ενώνονται να φωνάζεις ένα... Δεν αποφασίζεις μόνη σου για το ονομα

On 19/4/2019 at 2:41 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!!

Προσωπικά δεν το βλέπω σαν υποχρέωση κ δεν μου το επέβαλε καμία πλευρά...μου αρέσει σαν παράδοση ..δεν ήθελα άσχετο όνομα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σορι που πετάγομαι στην κουβέντα, αλλά λέτε όλες δεν αποφασίζεις μόνη σου για το όνομα. Προφανώς και συμφωνώ. Όμως ούτε ο πατέρας μπορεί να αποφασίζει μόνος του. Όταν υπάρχει τέτοια διαφωνία νομίζω η καλύτερη λύση είναι μία τρίτη εναλλακτική. Και όχι να υποχωρήσει οπωσδήποτε η γυναίκα (ούτε ο άντρας). 

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν πχ ο άντρας λέει ότι τα δύο πρώτα παιδιά θα πάρουν όνομα από τη δική του πλευρά το πρόβλημα στο ζευγάρι είναι πολύ μεγαλύτερο από το όνομα των παιδιών. Για αυτό και αυτά τα θέματα πρέπει να συζητώνται πολύ νωρίς στη σχέση. Και όχι για το όνομα αυτό καθαυτό. Αλλά γιατί η στάση μας σε αυτά τα θέματα δείχνουν πολλά. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/4/2019 at 7:54 ΜΜ, Κελυ 32 είπε:

  Εφοσον η μητερα σου εμεινε τοσο νεα χηρα και σας μεγαλωσε μονη ηταν σωστη η σκεψη σου να ακουστει τονομα της και μαλιστα θα πρεπε να το θελει κι ο αντρας σου. Εισαι τοσο θρησκα που εταξες το παιδι σου σ αγια η ηταν παρορμηση? Οπως και να χει εφοσον ποτε δεν ειχατε συζητησει για ονοματα των μελλοντικων παιδιων σας  σημαινει πως δεν εχουν τοση σημασια και για τους 2 σας, οποτε θα τα βρειτε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2019 at 2:41 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!!

με το ίδιο σκεπτικό, θα ήταν ακόμη πιο εύκολο να τηρούσαμε το έθιμο αυτό και να υπήρχε "κανόνας" ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατί αλλιώς το έχουν από περιοχή σε περιοχη!!

Link to comment
Share on other sites

Η θεματοθέτρια στο πρώτο ποστ αναφέρει πως ο άντρας της (ανεξάρτητα από το τάμα που έχει κάνει η κοπέλα) θέλει το παιδί να πάρει το όνομα της μητέρας του και σε περίπτωση που  το δεύτερο είναι αγόρι να πάρει του πατέρα του, κάτι που δυστυχώς έχουμε δει πολλές φορές να συμβαίνει στις Ελληνικές οικογένειες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται επικοί καυγάδες μέσα στο ζευγάρι..εκεί πήγαινε το μήνυμα μου, ότι δηλαδή θα ήταν πολύ πιο ωραία τα πράγματα αν επιλέγαμε ονόματα που εμείς θέλουμε, και όχι ονόματα παππούδων. Δεν μηδενίζω τον ρόλο τους, ούτε και κρίνω κανέναν, απλά εκφράζω την προσωπική μου άποψη με τα όσα βλέπω να συμβαίνουν γύρω μου και φυσικά με βάση το θέμα που άνοιξε η κοπέλα. Ο κάθε ένας επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια, κάποιοι δίνουν ονόματα παππούδων και το κάνουν με την καρδιά τους κάποιοι άλλοι όμως όχι, και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα.

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2019 at 2:41 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Ελεοσ πια με τα ονόματα των παππούδων.Ασ βάζει καθένας οποιο όνομα θέλει στο παιδί του.Τουσ γονείς σου τους τιμας με άλλους τρόπους.Αλλα δυστυχώς υπάρχουν ακόμα στενόμυαλοι ανθρωποι .Δηλαδή στο εξωτερικό εκτιμάνε λιγότερο τους γονείς τους που δεν υπάρχει αυτό το έθιμο?Μετά κ το άλλο που έχουν αδυναμία στο εγγόνι που έχει το όνομα.Αυτο είναι άδικο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2019 at 2:41 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε αυτή την υποχρέωση να δίνουμε στα παιδιά μας ονόματα παππούδων, σκεφτείτε πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν δεν υπήρχε αυτό το έθιμο και επιλέγαμε ένα άσχετο όνομα να δώσουμε!!!!

Αχ όπως τα λες... Αλλά άντε να πείσεις τον άλλον. Λες και το να δίνεις το όνομα του πατέρα σου ή της μητέρας σου, έτσι δείχνεις την εκτίμησή σου. Και το πιο ζόρι είναι να έχει και χάλια όνομα ο παππούς ή η γιαγιά.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...