Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Κοριτσάκι μου πόσων εβδομάδων είσαι; 

Βάσει περιόδου θα έπρεπε να είμαι 7 αλλά αναθεωρεί και με βγάζει 5η. Άλλη μια εβδομάδα διορία μου δίνει να εμφανιστεί. Πφφφ πολύ βαρύ όλο αυτό. 

Από την άλλη βλέπω τα αγγλιδακια της παρέας και λέω αν ήμουν Αγγλία, δε θα ήξερα τίποτα απ όλα αυτά και θα συνέχιζα τη ζωή μου κανονικά ως την Αυχενική. Θα δείξει. Θεωρώ ότι αν είναι αυτό που απεύχομαι θα το δείξει και το σώμα με κάποια αιμορραγία. Τι στο καλό; 


WWM7p2.pngqDKSp2.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kellitsa είπε:

Βάσει περιόδου θα έπρεπε να είμαι 7 αλλά αναθεωρεί και με βγάζει 5η. Άλλη μια εβδομάδα διορία μου δίνει να εμφανιστεί. Πφφφ πολύ βαρύ όλο αυτό. 

Από την άλλη βλέπω τα αγγλιδακια της παρέας και λέω αν ήμουν Αγγλία, δε θα ήξερα τίποτα απ όλα αυτά και θα συνέχιζα τη ζωή μου κανονικά ως την Αυχενική. Θα δείξει. Θεωρώ ότι αν είναι αυτό που απεύχομαι θα το δείξει και το σώμα με κάποια αιμορραγία. Τι στο καλό; 

Χοριακες είχες κάνει; Συνήθως δεν ανεβαίνουν κανονικά αν εινσι να μη προχωρησει

Μήπως έχεις μεγάλους κύκλους 35-40 μέρες;


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Χοριακες είχες κάνει; Συνήθως δεν ανεβαίνουν κανονικά αν εινσι να μη προχωρησει

Μήπως έχεις μεγάλους κύκλους 35-40 μέρες;

Χοριακη, ρώτησα, να κάνω επανάληψη. Μου είπε όχι γιατί αυτές τις μέρες ανεβοκατεβαινει και θα μας μπερδέψει... Απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγαλύτερο κύκλο από 28 αλλά όχι 40. Συνήθως κυμαίνεται γύρω στις 31-32-33.

Que sera, sera. Αν είναι να μην είναι δυνατό, θα αποβληθεί. Δεν μπορώ να κανω κάτι. 

Γνωρίζω ολα τα θετικά. Ότι δε σημαίνει καμία γενικευμένη κακή είδηση, ότι είμαι κάτω των 35,ότι έχω ήδη ένα παιδακι, κλπ κλπ. Αλλά αδυνατώ να εστιασω σε οτιδήποτε θετικό. Πως θα περασει αυτή η εβδομάδα;;; 


WWM7p2.pngqDKSp2.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kellitsa είπε:

Χοριακη, ρώτησα, να κάνω επανάληψη. Μου είπε όχι γιατί αυτές τις μέρες ανεβοκατεβαινει και θα μας μπερδέψει... Απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγαλύτερο κύκλο από 28 αλλά όχι 40. Συνήθως κυμαίνεται γύρω στις 31-32-33.

Que sera, sera. Αν είναι να μην είναι δυνατό, θα αποβληθεί. Δεν μπορώ να κανω κάτι. 

Γνωρίζω ολα τα θετικά. Ότι δε σημαίνει καμία γενικευμένη κακή είδηση, ότι είμαι κάτω των 35,ότι έχω ήδη ένα παιδακι, κλπ κλπ. Αλλά αδυνατώ να εστιασω σε οτιδήποτε θετικό. Πως θα περασει αυτή η εβδομάδα;;; 

Τι να πω βρε κορίτσι μου.. 

προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι ότι γίνει θα είναι για καλο

Η φύση ξέρει ..

ευχομαι να είχες απλά καθυστερημένη σύλληψη 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Κοριτσια σας χαιρετώ και γω από Αγγλία! Χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω! Εύχομαι όλες να έχουμε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Μολις συμπληρωσα την 11η βδομάδα. Περιμένω δίδυμα! Επειδή είναι δίδυμα το πιο πιθανο είναι να γεννηθουν νωρίτερα, κανονικά 5/12 αλλά μάλλον Νοέμβριο από ο,τι μου λένε.

Από συμπτώματα πολύ δύσκολες ηταν η 7η, 8η, 9η και 10η βδομάδα. Πόνοι στην κοιλιά, καφέ εκκρίσεις, τάσεις εμετού, αναγούλες, εξάντληση, υπνηλία. Κοινώς απορώ πώς την παλεύω! :) Την τελευταία βδομάδα υποχωρησαν λιγο οι αναγούλες αλλά είμαι μονίμως ψοφια, καθόλου ενέργεια!

Λοιπόν κορίτσια, πηγα μια φορα σε ιδιωτική κλινική καπου στην 7 βδομαδα και ειδαμε ποσα εμβρυα είναι και ακουσαμε καρδουλες. Στην Αγγλία σε βλεπουν για πρώτη φορα για υπέρηχο αφού συμπληρωσεις το πρώτο τρίμηνο. Μιλάμε για δημοσιο νοσοκομειο που είναι ο κανόνας. Αν θελεις βέβαια πηγαίνεις ιδιωτικα το κοστος ενός υπερηχου είναι απο 100-250 λιρες αναλογα ποιος θα σου τον κάνει. Εχω ραντεβού λοιπον στις 31 Μαιου για πρώτο υπερηχο στο δημόσιο νοσοκομείο. Μεχρι τότε περιμένω.... Ειδα οτι η @Κουδουνίστρα θα παει στην Ελλαδα για την αυχενική. Το σκέφτηκα και γω να παω Ελλάδα γιατί δεν βλεπω να βγάζω άκρη εδώ αλλά είπα να περιμένω να δω.

Εσείς κορίτσια υποθέτω οτι για αυχενική θα πάτε σε πιστοποιημένο γιατρό, έτσι;

Γεια σου @inglaterra και εγω είμαι κοντά σε σένα με πήτ 8/12.....στης 23 τώρα έχω Αυχενική..Εσύ ποτέ θα την κανεις;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rita❤❤❤ είπε:

Γεια σου @inglaterra και εγω είμαι κοντά σε σένα με πήτ 8/12.....στης 23 τώρα έχω Αυχενική..Εσύ ποτέ θα την κανεις;;

Γεια σου @Rita❤️❤️❤️ , με το καλό! από ο, τι φαίνεται εγώ θα την κανω στις 31 Μαιου. Ο γιατρος  που θα σου την κάνει είναι πιστοποιημένος;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kellitsa said:

Βάσει περιόδου θα έπρεπε να είμαι 7 αλλά αναθεωρεί και με βγάζει 5η. Άλλη μια εβδομάδα διορία μου δίνει να εμφανιστεί. Πφφφ πολύ βαρύ όλο αυτό. 

Από την άλλη βλέπω τα αγγλιδακια της παρέας και λέω αν ήμουν Αγγλία, δε θα ήξερα τίποτα απ όλα αυτά και θα συνέχιζα τη ζωή μου κανονικά ως την Αυχενική. Θα δείξει. Θεωρώ ότι αν είναι αυτό που απεύχομαι θα το δείξει και το σώμα με κάποια αιμορραγία. Τι στο καλό; 

Κοριτσάκι μου εύχομαι να εμφανιστεί μέσα στην επόμενη εβδομάδα και να το χαρείς οσο τίποτε άλλο. Να σκέφτεσαι μόνο θετικά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Έλα βρε συ...παθούσα και συ του συστήματος της Αγγλίας....

Λοιπόν εγώ έκανα αίτηση στο NHS επιτόπου με το που έμαθα οτι είμαι έγκυος. Αυτό εγινε περίπου στα μέσα Μαρτίου. Το πρώτο ραντεβού για να με γράψουν και να μου δώσουν την κλασσική εγκυκλοπαίδεια που πρεπει να κουβαλάς πάντα μαζί έγινε στίς 26 Απριλίου....τραγικό... το επόμενο ραντεβού είναι στις 4 Ιουνίου το οποίο σε ρωτάνε αν θες να το κάνεις και είναι της αυχενικής διαφάνειας. Τώρα ειμαι στη 10η εβδομάδα οπότε τότε θα είμαι στη 13η. 

Την αυχενική διαφάνεια αποφάσισα να την κάνω κάτω με το γιατρό μου γιατί τον εμπιστεύομαι και θέλω να μου εξηγήσει τα πάντα. Δεν έχω ακυρώσει το ραντεβου του NHS. Θα τωτήσω το γιατρό μου αν υπάρχει πρόβλημα να το κανω και εδώ Αγγλία για να μην τους χαλάω τη σειρά οτι και καλά πάω και τα κάνω ιδιοτικά με έλληνα γιατρό. Αυχενική ο γιατρός μου είπε να κάνω στο τέλος της 11ης εβδομάδας οπότε την επόμενη Παρασκευή.

Στο νοσοκομείο παραδόξως μου δώσανε όλα τα ραντεβού απο τώρα μέχρι και το Νοέμβρη κάποια είναι scan θέσης. Επίσης μου κλείσανε ραντεβού για να κάνω γλυκοζιλιωμένη μιας και έχει ζάχαρο ο μπαμπάς μου και έχω και παραπάνω κιλάκια. Μέχρι στιγμής είχα λίγο αίμα στην 6η εβδομάδα και μου κάνανε υπέρηχο να δούν οτι όλα ειναι οκ. Έπειτα είχα πολύ αιμορραγια την περασμένη εβδομάδα και με βάλανε για 2ο υπέρηχο. Το κακό ειναι οτι σε καμία απο τις 2 περιπτώσεις δεν μου δώσανε άδεια και το θεωρήσανε πολυυυυυ νορμαλ και σου πετανε και αυτήν την καραμέλα...`δεν είσαι άρρωστη, έγκυος είσαι` ......

Αναρρωτική δυστυχώς δεν μου τη δέχτηκαν απο τη δουλειά μιας και δεν πιστεύουν ακόμα οτι είμαι έγκυος. Αύριο έχω ραντεβού με το GP και θα τα συζητήσω όλα και φυσικά να μου γράψει επιπλέον άδεια και να επισημάναι κάπου την αιμορραγία που είχα.

Το υπέρηχο που έχεις στις 31 Μαΐου είναι η αυχενική διαφάνεια. Δεν σε ρωτήσανε αν θές να γίνει έλεγχος όταν πρωτο πήγες για να σε γράψουν?

Σε ποια πόλη Βρίσκεσαιαν επιτρέπεται να ρωτήσω?

 

Με το καλό τα διδυμάκια σου :wub:

Γειά σου @Κουδουνίστρα. Αυτό που λες είναι απιστευτο! Σου λένε ότι δεν πιστευουν οτι εισαι εγκυος; Μάλλον περιμένουν χαρτι απο το GP που να το επιβεβαιωνει. Το πηρες τελικά; 

Οταν πηγα στο ραντεβού με τη μαια αν θυμαμαι ενα απο τα πολλα που με ρωτησαν ηταν αν θέλω να εξεταστώ για συνδρομο Down και τα άλλα συνδρομα. Φυσικα ειπα ναι. Αρα να περιμενω στο dating scan να κανω και αυχενική; Θα ρωτησω τη μαία για επιβεβαιωση. Αλλιως θα παω να την κανω ιδιωτικά.

Εγώ μένω βορειο Λονδίνο, εσύ;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, inglaterra said:

Γειά σου @Κουδουνίστρα. Αυτό που λες είναι απιστευτο! Σου λένε ότι δεν πιστευουν οτι εισαι εγκυος; Μάλλον περιμένουν χαρτι απο το GP που να το επιβεβαιωνει. Το πηρες τελικά; 

Οταν πηγα στο ραντεβού με τη μαια αν θυμαμαι ενα απο τα πολλα που με ρωτησαν ηταν αν θέλω να εξεταστώ για συνδρομο Down και τα άλλα συνδρομα. Φυσικα ειπα ναι. Αρα να περιμενω στο dating scan να κανω και αυχενική; Θα ρωτησω τη μαία για επιβεβαιωση. Αλλιως θα παω να την κανω ιδιωτικά.

Εγώ μένω βορειο Λονδίνο, εσύ;

 

Ναι άστα έμπλεξα ... τελικά πήγα σήμερα και ο GP τους το εγραψε και για την εγκυμοσυνη και για την αιμορραγία. Ευχομαι να μην έχω παρατράγουδα μαζί τους...

Να μην ανησυχείς τότε αν τους το εδωσες το consent.....τρομάρα τους... το πρώτο υπέρηχο που θα έχεις στην 13η εβδομάδα είναι αυτό.

Να σου πω βρε συ σου δωσανε καποια μαια να μπορεις να πέρνεις? Εγώ έχω μόνο τηλέφωνα ανάγκης και με ανησυχεί μιας και εκτος απο τον GP που πάνε με ραντεβού, δεν έχω κάποια μαία να πάρω.

Εγώ είμαι βορειοδυτικο Λονδίνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, inglaterra είπε:

Γεια σου @Rita❤️❤️❤️ , με το καλό! από ο, τι φαίνεται εγώ θα την κανω στις 31 Μαιου. Ο γιατρος  που θα σου την κάνει είναι πιστοποιημένος;

Ναι είναι ειδικός για αυχενικες δν θα μ την κάνει ο γυναικολόγος....εσενα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Ναι άστα έμπλεξα ... τελικά πήγα σήμερα και ο GP τους το εγραψε και για την εγκυμοσυνη και για την αιμορραγία. Ευχομαι να μην έχω παρατράγουδα μαζί τους...

Να μην ανησυχείς τότε αν τους το εδωσες το consent.....τρομάρα τους... το πρώτο υπέρηχο που θα έχεις στην 13η εβδομάδα είναι αυτό.

Να σου πω βρε συ σου δωσανε καποια μαια να μπορεις να πέρνεις? Εγώ έχω μόνο τηλέφωνα ανάγκης και με ανησυχεί μιας και εκτος απο τον GP που πάνε με ραντεβού, δεν έχω κάποια μαία να πάρω.

Εγώ είμαι βορειοδυτικο Λονδίνο.

Ωραία. Αφού πηρες το χαρτί απο GP δεν μπορουν να το αμφισβητήσουν. 

Ναι έχω κινητο τηλέφωνο της  υπευθυνης για μένα μαιας αλλά και τηλέφωνα από ολες τις μαίες της ομάδας στο Chase Farm Hospital. Μου εδωσαν emergency τηλέφωνα αλλά μου είπαν πριν την 16η βδομάδα να απευθύνομαι στα επειγοντα του νοσοκομειου (αν σχετίζεται με την εγκυμοσύνη) ή στο GP αν είναι άλλης φύσεως το θέμα μου (λογικό). Εστειλα text στη μαία ρωτώντας την να επιβεβαιωσει αν το Down syndrome (αυχενική) θα γίνει στον πρωτο υπερηχο και πριν λίγο μου το επιβεβαιωσε. Οπότε εντάξει. 

Το θετικό είναι ότι θα με βλεπει consultant και οχι μαία επειδή ειναι διδυμα και θέλει προσοχή και εμπειρια η δίδυμη κύηση. Κατι ειναι κι αυτό!

Εσύ σε ποιό νοσοκομείο είσαι; Αχ χαίρομαι που εισαι και συ κάπου εδώ για να μοιραζόμαστε τις σκέψεις και εμπειρίες μας. Στην Ελλάδα τα κορίτσια έχουν συχνές επισκέψεις στο γιατρούς τους και ειναι πιο «ήσυχες». 

Just now, Rita❤❤❤ είπε:

Ναι είναι ειδικός για αυχενικες δν θα μ την κάνει ο γυναικολόγος....εσενα;

Εμένα κορίτσι μου το μονο που ξέρω είναι οτι θα μου την κάνει ο γιατρός του νοσοκομειου που θα με παρακολουθεί (ζώ στο Λονδίνο). Και συ 23/5 σαν την Κουδουνίστρα... Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, inglaterra said:

Ωραία. Αφού πηρες το χαρτί απο GP δεν μπορουν να το αμφισβητήσουν. 

Ναι έχω κινητο τηλέφωνο της  υπευθυνης για μένα μαιας αλλά και τηλέφωνα από ολες τις μαίες της ομάδας στο Chase Farm Hospital. Μου εδωσαν emergency τηλέφωνα αλλά μου είπαν πριν την 16η βδομάδα να απευθύνομαι στα επειγοντα του νοσοκομειου (αν σχετίζεται με την εγκυμοσύνη) ή στο GP αν είναι άλλης φύσεως το θέμα μου (λογικό). Εστειλα text στη μαία ρωτώντας την να επιβεβαιωσει αν το Down syndrome (αυχενική) θα γίνει στον πρωτο υπερηχο και πριν λίγο μου το επιβεβαιωσε. Οπότε εντάξει. 

Το θετικό είναι ότι θα με βλεπει consultant και οχι μαία επειδή ειναι διδυμα και θέλει προσοχή και εμπειρια η δίδυμη κύηση. Κατι ειναι κι αυτό!

Εσύ σε ποιό νοσοκομείο είσαι; Αχ χαίρομαι που εισαι και συ κάπου εδώ για να μοιραζόμαστε τις σκέψεις και εμπειρίες μας. Στην Ελλάδα τα κορίτσια έχουν συχνές επισκέψεις στο γιατρούς τους και ειναι πιο «ήσυχες». 

Εμένα κορίτσι μου το μονο που ξέρω είναι οτι θα μου την κάνει ο γιατρός του νοσοκομειου που θα με παρακολουθεί (ζώ στο Λονδίνο). Και συ 23/5 σαν την Κουδουνίστρα... Με το καλο!

Α οκ τότε αυτά τα κινητά τα έχω και εγώ για την αντίστοιχη ομάδα. Το ίδιο μου είπαν και εμένα να παρω στα επείγοντα μόνο σε περίπτωση ανάγκης. Γενικά αν έχω ερωτήσεις να τις κρατήσω για την επόμενη φορά...οτι νά ναι!

Σε εμένα είπαν πως θα με δεί κάποια στιγμή consultant...παρεπιπτόντως ο γιατρός του νοσοκομείου είναι Έλληνας. Στο Royal Free Hospital είμαι εγώ.

Και γώ χαίρομαι που σε βρήκα εδώ. Να ανταλλασουμε λίγο εμπειρίες :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , inglaterra είπε:

Ωραία. Αφού πηρες το χαρτί απο GP δεν μπορουν να το αμφισβητήσουν. 

Ναι έχω κινητο τηλέφωνο της  υπευθυνης για μένα μαιας αλλά και τηλέφωνα από ολες τις μαίες της ομάδας στο Chase Farm Hospital. Μου εδωσαν emergency τηλέφωνα αλλά μου είπαν πριν την 16η βδομάδα να απευθύνομαι στα επειγοντα του νοσοκομειου (αν σχετίζεται με την εγκυμοσύνη) ή στο GP αν είναι άλλης φύσεως το θέμα μου (λογικό). Εστειλα text στη μαία ρωτώντας την να επιβεβαιωσει αν το Down syndrome (αυχενική) θα γίνει στον πρωτο υπερηχο και πριν λίγο μου το επιβεβαιωσε. Οπότε εντάξει. 

Το θετικό είναι ότι θα με βλεπει consultant και οχι μαία επειδή ειναι διδυμα και θέλει προσοχή και εμπειρια η δίδυμη κύηση. Κατι ειναι κι αυτό!

Εσύ σε ποιό νοσοκομείο είσαι; Αχ χαίρομαι που εισαι και συ κάπου εδώ για να μοιραζόμαστε τις σκέψεις και εμπειρίες μας. Στην Ελλάδα τα κορίτσια έχουν συχνές επισκέψεις στο γιατρούς τους και ειναι πιο «ήσυχες». 

Εμένα κορίτσι μου το μονο που ξέρω είναι οτι θα μου την κάνει ο γιατρός του νοσοκομειου που θα με παρακολουθεί (ζώ στο Λονδίνο). Και συ 23/5 σαν την Κουδουνίστρα... Με το καλο!

Ευχαριστώ πολύ..Και σε σένα το ίδιο εύχομαι ..μάλλον είναι το σύστημα εκεί...Δν υπάρχει κάποιος ειδικός γεννετιστηςνα το κάνει εκεί;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rita❤❤❤ είπε:

Ευχαριστώ πολύ..Και σε σένα το ίδιο εύχομαι ..μάλλον είναι το σύστημα εκεί...Δν υπάρχει κάποιος ειδικός γεννετιστηςνα το κάνει εκεί;;

Γυναικολογος την κάνει εδώ. Ο γενετιστής είναι πολυτέλεια! Βέβαια μπορεις να πας ιδιωτικά αλλα οι τιμες ειναι απλησίαστες και χρεωνουν περισσοτερο αν είναι δίδυμη κύηση. Τί να πει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για αυχενική...μπορειτε λίγο να με διαφωτίσετε στις τιμές Ελλάδος και ποτε συμβουλεύουν οι γιατροί να γίνουν, σε ποιά εβδομαδα?

Εμένα θα μου την κάνει ο γυναικολόγος μου που είναι ειδικευμένος στον προγεννητικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...