Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό Αννούλα μου να πάει τέλεια η αυχενική !

On 5/17/2019 at 12:02 AM, ΦαιηΚατς said:

Κοριτσάκια μου επειδή δούλευα 6 χρόνια σε γυναικολόγο που έκανε και Papp-a και β-επιπέδου θα σας πω. Η αυχενική γίνεται από 11 εβδομάδα έως 13 και 6 ημέρες, μετά δεν αξιολογείται οπότε σε παραπέμπουν σε α-τεστ αν το χάσεις! 

Εγώ θα είμαι στην 10+5 εβδομάδα τώρα μεθαύριο που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω την αυχενική. Φαντάζομαι θα ξέρει καλύτερα απο εμένα και Υποθέτω θα το δει αν είναι σωστών διαστάσεων για να γίνει η αυχενική τι να πω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Με το καλό Αννούλα μου να πάει τέλεια η αυχενική !

Εγώ θα είμαι στην 10+5 εβδομάδα τώρα μεθαύριο που μου είπε ο γιατρός μου να κάνω την αυχενική. Φαντάζομαι θα ξέρει καλύτερα απο εμένα και Υποθέτω θα το δει αν είναι σωστών διαστάσεων για να γίνει η αυχενική τι να πω.

Κοριτσάρα μου σε ευχαριστω πολυ πολυ... Κ σε εσένα να πάει τελεια κ όλα τα Κορίτσια να έχουμε  καλά αποτελέσματα... πωπω εχω πολυ αγωνια...Πώς θα έρθει το Σάββατο... πφφφ....!!!! Θα περιμένω νέα σου με το καλό  μεθαύριο...!!!

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννουλα1985 said:

Κοριτσάρα μου σε ευχαριστω πολυ πολυ... Κ σε εσένα να πάει τελεια κ όλα τα Κορίτσια να έχουμε  καλά αποτελέσματα... πωπω εχω πολυ αγωνια...Πώς θα έρθει το Σάββατο... πφφφ....!!!! Θα περιμένω νέα σου με το καλό  μεθαύριο...!!!

Σ’ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Είναι και για εμένα το πρώτο μου μωράκι οπότε έχω και γώ αρκετό άγχος :wub:

21 hours ago, inglaterra said:

Κοριτσια καλησπέρα, τι κάνετε;:)

Πώς πηγαίνετε από συμπτώματα; Είχα ηρεμήσει εδώ και καμια 10 μέρες από έντονες αναγούλες. Απο  χθες ομως με πονάει το στομάχι μου, οι αναγουλες επέστρεψαν, με το φαγητό και τις μυρωδιές δεν τα πάω καλά. Επίσης έχω έντονη υπνηλία και εξάντληση που ειχαν λίγο υποχωρήσει εδω και μερικές μερες. Πάνω που σκεφτόμουν ότι πηγαίνουμε καλά και ότι μάλλον είχα τελειωσει με αυτά τα έντονα συμπτωματα του α τριμήνου. Αμ δε! :) Από ό,τι φαίνεται έχουμε λίγο μέλλον ακόμη...

Ηθελα να σας ρωτήσω από πολυβιταμίνες τί σας έχει δώσει ο γιατρός σας; Mου συνεστησαν τις pregnacare.

 

Άστα μια απο τα ίδια...έχω ακόμα αναγούλες και γω αλλά τελευταία δεν κρατάνε πολύ. Μόνο όταν βάζω κάτι στο στόμα μου. Φυσικά καταλήγω να μην τρώω τίποτα αλλά το πιέζω. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι λόγω ορμονών όλα μου ανεβαίνουν επάνω λόγω παλινδρόμισης. Ξεκίνησα όμως σόδα με λεμονάκι αρκετο και με ηρεμεί. Επίσης αισθάνομαι τρελή εξάντληση και δεν μπορώ να σταθώ όρθια ούτε για 5 λεπτά. 

Απο πολυβιταμίνες δεν μου έχουν δώσει τίποτα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Σ’ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Είναι και για εμένα το πρώτο μου μωράκι οπότε έχω και γώ αρκετό άγχος :wub:

Άστα μια απο τα ίδια...έχω ακόμα αναγούλες και γω αλλά τελευταία δεν κρατάνε πολύ. Μόνο όταν βάζω κάτι στο στόμα μου. Φυσικά καταλήγω να μην τρώω τίποτα αλλά το πιέζω. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι λόγω ορμονών όλα μου ανεβαίνουν επάνω λόγω παλινδρόμισης. Ξεκίνησα όμως σόδα με λεμονάκι αρκετο και με ηρεμεί. Επίσης αισθάνομαι τρελή εξάντληση και δεν μπορώ να σταθώ όρθια ούτε για 5 λεπτά. 

Απο πολυβιταμίνες δεν μου έχουν δώσει τίποτα.

Ελπιζω μολις κλεισουμε το τρίμηνο να κωπάσουν ολα αυτα και να απαλαυσουμε το δευτερο τριμηνο που ολοι λενε ότι είναι πιο ηπιο από αποψη συμπτωμάτων.

Δεν παιρνεις ούτε φολικό οξύ? Εμενα στο ραντεβου με τη μαια μου ειχαν δωσει ενα δειγμα απο pregnacare -  πολυβιταμινη ισα ισα για 7 ημέρες για να το δοκιμάσω. Νομιζω ότι επειδη η διατροφη μου εχει αλλάξει μιας και δεν μπορω πια να φαω αυτα που έτρωγα, χρειαζομαι απο καπου να παρω βιταμινες εστω μεχρι να ομαλοποιηθει η διατροφη μου και αποκτήσω ξανα όρεξη για αυτά που έτρωγα πριν μείνω εγκυος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, inglaterra said:

Ελπιζω μολις κλεισουμε το τρίμηνο να κωπάσουν ολα αυτα και να απαλαυσουμε το δευτερο τριμηνο που ολοι λενε ότι είναι πιο ηπιο από αποψη συμπτωμάτων.

Δεν παιρνεις ούτε φολικό οξύ? Εμενα στο ραντεβου με τη μαια μου ειχαν δωσει ενα δειγμα απο pregnacare -  πολυβιταμινη ισα ισα για 7 ημέρες για να το δοκιμάσω. Νομιζω ότι επειδη η διατροφη μου εχει αλλάξει μιας και δεν μπορω πια να φαω αυτα που έτρωγα, χρειαζομαι απο καπου να παρω βιταμινες εστω μεχρι να ομαλοποιηθει η διατροφη μου και αποκτήσω ξανα όρεξη για αυτά που έτρωγα πριν μείνω εγκυος. 

Τι να σου πω βρε συ...δεν θέλω να γίνομαι εξπερτ μιας και ειμαι τελείως άσχετη αλλά εμένα μου είπαν πως είναι λίγο περίεργες οι πολυβιταμίνες μιας και μπορει να σου λείπει μία συγκεκριμένη και με τις πολυβιταμίνες να πάρεις overdose σε κάποια άλλη που δεν σου λείπει. Αν στο είπε η μαία σύμφωνα με τις εξετάσεις αιματός σου τότε τις χρειάζεσαι. 

Εγώ πέρνω μόνο φολικό οξύ και ασπιρίνη των 100. Αστα σχετικά με τη διατροφή εχω τα κιλάκια μου γενικώς και οι γονείς μου τρόμαξαν οταν με είδαν...σκέψου...

περιμένω και γω πως και πως να ξεπεράσω το πρώτο τρίμηνο...πάντως σίγουρα λόγο γαστροϊσοφαγικής παλινδρόμισης δε με βλέπω να φτάσω να τρώω ότι έτρωγα πρίν ή για 2 όπως λένε γενικώς εχεχε. Θα ανέβει το στομάχυ επάνω και θα τρέχω για χώνεψη αχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Τι να σου πω βρε συ...δεν θέλω να γίνομαι εξπερτ μιας και ειμαι τελείως άσχετη αλλά εμένα μου είπαν πως είναι λίγο περίεργες οι πολυβιταμίνες μιας και μπορει να σου λείπει μία συγκεκριμένη και με τις πολυβιταμίνες να πάρεις overdose σε κάποια άλλη που δεν σου λείπει. Αν στο είπε η μαία σύμφωνα με τις εξετάσεις αιματός σου τότε τις χρειάζεσαι. 

Εγώ πέρνω μόνο φολικό οξύ και ασπιρίνη των 100. Αστα σχετικά με τη διατροφή εχω τα κιλάκια μου γενικώς και οι γονείς μου τρόμαξαν οταν με είδαν...σκέψου...

περιμένω και γω πως και πως να ξεπεράσω το πρώτο τρίμηνο...πάντως σίγουρα λόγο γαστροϊσοφαγικής παλινδρόμισης δε με βλέπω να φτάσω να τρώω ότι έτρωγα πρίν ή για 2 όπως λένε γενικώς εχεχε. Θα ανέβει το στομάχυ επάνω και θα τρέχω για χώνεψη αχαχα

Τις βιταμινες τις συνεστησε η μαια χωρίς να εχουν δει τις εξετασεις αιματος ακομα. Ξερω οτι φολικο, βιταμινη D και μαγνησιο ειναι δυσκολο να παρεις την απαιτουμενη ποσοτητα απο τις τροφές. Ασε που την D την παιρνεις κυριως απο την εκθεση στον ηλιο και από ήλιο πάσχουμε. Ειδικα στην εγκυμοσύνη οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες. Αλλο θεμα ο σίδηρος...

Εισαι ήδη Ελλάδα απο ότι κατάλαβα; :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, inglaterra said:

Τις βιταμινες τις συνεστησε η μαια χωρίς να εχουν δει τις εξετασεις αιματος ακομα. Ξερω οτι φολικο, βιταμινη D και μαγνησιο ειναι δυσκολο να παρεις την απαιτουμενη ποσοτητα απο τις τροφές. Ασε που την D την παιρνεις κυριως απο την εκθεση στον ηλιο και από ήλιο πάσχουμε. Ειδικα στην εγκυμοσύνη οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες. Αλλο θεμα ο σίδηρος...

Εισαι ήδη Ελλάδα απο ότι κατάλαβα; :)

Ναι με βιταμίνη D αστα....θα κάνω γενικές εδώ Ελλάδα και θα βάλω και αυτήν μέσα. Κοίταξε μια απο τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα στον γυναικολόγο ήταν άν το έμβρυο θα πέρνει τις αντίστοιχες ουσίες/βιταμίνες απο τη στιγμη που εγώ δεν τρώω τίποτα και μου είπε να μην ανησυχω και πως αυτά βρίσκουν και τραβάνε αποθέματα. Μετά που βελτιώνεται η κατάσταση ξεκινάμε και μεις να τρώμε πιο σωστα. Σκέψου μου λέει τις κοπέλες που κάνουν μόνιμα εμμετό. Οχι πολυβιταμίνες δεν καταφέρνουν να πιούνε αλλά ούτε νεράκι. 

Κάποιες κοπέλες φαντάζομαι απο εδώ να μπορούν να μας το επιβεβαιώσουν :rolleyes:

Σίδηρο μάλλον θα χρειαστεί να πάρω και γω αλλα μωρέ είναι πολύ βαρύς για το στομαχυ δυστυχώς.

Εφτασα Ελλάδα ναι και δε σου κρύβω πως δεν θέλω να ξαναγυρίσω χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια! Λοιπόν σήμερα πήγα για αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καθαρή. Κανένα υγρό συγκεντρωμένο. Ακούσαμε άλλη μια φορα καρδούλα και λιώσαμε...Θα πάω την παρασκευή για  NIPT Harmony. Συμβουλή του γιατρού λόγω ηλικείας. Πανάκριβη εξέταση αλλά διαπίστωσα οτι το NHS δεν την παρέχει.

 

Τον έχει κάνει κάποια αυτόν τον ελεγχο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Γειά σας κοριτσάκια! Λοιπόν σήμερα πήγα για αυχενική διαφάνεια η οποία ήταν καθαρή. Κανένα υγρό συγκεντρωμένο. Ακούσαμε άλλη μια φορα καρδούλα και λιώσαμε...Θα πάω την παρασκευή για  NIPT Harmony. Συμβουλή του γιατρού λόγω ηλικείας. Πανάκριβη εξέταση αλλά διαπίστωσα οτι το NHS δεν την παρέχει.

 

Τον έχει κάνει κάποια αυτόν τον ελεγχο?

Καλημερααα μπραβο κοριτσι μου...Όλα τελεια... Πόσο χρονών εισαι;;; κ αυτή η εξεταση που σου είπε να κάνεις τι ακριβως δειχνει...;;; που την έκανες την αυχενικη;;;


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννουλα1985 said:

Καλημερααα μπραβο κοριτσι μου...Όλα τελεια... Πόσο χρονών εισαι;;; κ αυτή η εξεταση που σου είπε να κάνεις τι ακριβως δειχνει...;;; που την έκανες την αυχενικη;;;

Καλημέρα Αννούλα! Είμαι 37 και ο γιατρός μου είναι στο ιασώ όπου και κάνω όλες τις εξετάσεις. Εξειδικευμένος στον προγεννητικό έλεγχο και πολύ καλός άνθρωπος. 

Το NIPT (Non Invasive Prenatal Test) είναι μια τελευταία μέθοδος ελέγχου για σύνδρομα με ακρίβεια 99% . Πιο εξειδικευμένη απο την αυχενική διαφάνεια. Απο ότι κατάλαβα έχει διάφορες αλλά μου πρότεινε να κάνω την harmony που είναι full. Στην αυχενική μου έκανε μόνο τον υπέρηχο και για λήψη αίματος μου είπε να κάνω απ’ευθείας την NIPT και όχι την εξέταση αίματος που συμπεριλαμβάνει η αυχενική.

Ο γιατρός σου σε ποιό νοσοκομείο είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Καλημέρα Αννούλα! Είμαι 37 και ο γιατρός μου είναι στο ιασώ όπου και κάνω όλες τις εξετάσεις. Εξειδικευμένος στον προγεννητικό έλεγχο και πολύ καλός άνθρωπος. 

Το NIPT (Non Invasive Prenatal Test) είναι μια τελευταία μέθοδος ελέγχου για σύνδρομα με ακρίβεια 99% . Πιο εξειδικευμένη απο την αυχενική διαφάνεια. Απο ότι κατάλαβα έχει διάφορες αλλά μου πρότεινε να κάνω την harmony που είναι full. Στην αυχενική μου έκανε μόνο τον υπέρηχο και για λήψη αίματος μου είπε να κάνω απ’ευθείας την NIPT και όχι την εξέταση αίματος που συμπεριλαμβάνει η αυχενική.

Ο γιατρός σου σε ποιό νοσοκομείο είναι?

Μητερα...Ιασώ...Λητώ... Εγώ θα πάω στο μητερα... Εγώ είμαι 34 αλλά με ιστορικό σε χρωμόσωμα... οπότε με έβαλες σε σκέψη μηπως την κάνω κ εγώ... Πόσο κοστίζει...Όχι ότι έχει σημασία απλά να έχω μια ιδέα...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννουλα1985 said:

Μητερα...Ιασώ...Λητώ... Εγώ θα πάω στο μητερα... Εγώ είμαι 34 αλλά με ιστορικό σε χρωμόσωμα... οπότε με έβαλες σε σκέψη μηπως την κάνω κ εγώ... Πόσο κοστίζει...Όχι ότι έχει σημασία απλά να έχω μια ιδέα...

Κοίταξε συζητησέ το με το γιατρό σου. Μου κάνει εντύπωση πως και δεν στην πρότεινε εξ´αρχής αλλά όπως λέω πάντα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα τι να πω...

Η εξέταση κοστίζει στα €500 και συμπεριλαμβάνει λήψη αίματος και κολπικού υγρού. Εσύ πας το σάββατο για αυχενική?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Κοίταξε συζητησέ το με το γιατρό σου. Μου κάνει εντύπωση πως και δεν στην πρότεινε εξ´αρχής αλλά όπως λέω πάντα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα τι να πω...

Η εξέταση κοστίζει στα €500 και συμπεριλαμβάνει λήψη αίματος και κολπικού υγρού. Εσύ πας το σάββατο για αυχενική?

Ναι το Σάββατο παω... Δεν ξερω...θα του το προτείνω να δω τι θα μου πει... βέβαια θα δούμε κ πως θα βγει κ η αυχενικη... Εγώ θα κάνω κ την  papp-a...κανονικά ότι περιλαμβάνει η αυχενικη κ βλέποντας κ κάνοντας... 

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; εγώ πήγα σήμερα για υπέρηχο. Ακούσαμε καρδουλα και όλα τέλεια!!!! 

Γεια σου κορίτσι μου...Καλά είμαστε εδώ λέμε για τις αυχενικες  που κοντεύουν... Εσύ ποσο εισαι;;; Πότε περίπου υπολογίζεις για την αυχενικη;;;


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...