Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

Just now, Αννούλαααα said:

Έχεις δίκιο.. .συγνωμη σας ξέχασα...πιστεύεις ότι ειμαι ενταξει;;; ακομα προσπαθω να μάθω τι γίνετε... Ο γιατρός μου λέει ειμαι οριακά...Η ενδοκρινολογος  μου λέει ειμαι καλα... Ακόμα ειμαι προβληματισμενη κ δεν σας σκεφτηκα ρε κορίτσια μου... Δεν ξερω πως να το χειριστώ...

Χαχαχα...Που τωραααα....Ούτε καν...Μόνο με τηλεσκόπιο  θα τους βλέπω τους λουκουμάδες... να με έχει παει...Μου.φαινεται πρέπει να προσέχω για να εχω... λέτε να είμαι καλα;;;

Λοιπόν πήρα χτές τον γιατρό μου και του λεω οτι την άλλη εβδομάδα έχω την καμπύλη ζαχάρου...επίσης λέω..."γιατρε τι γινεται αν έχω τελικά ζάχαρο?"

Δεν προλαβαίνω η θεά να τελειώσω τη φράση μου και βγαίνει μια φωνή απο μέσα που πρεπει να ακούστηκε στην περιοχή..."Γιατι να έχεις ζάχαρο κορίτσι μου! Έχεις καμια ένδειξη για ζάχαρο? Σταμάτα να διαβάζεις και χαλάρωσε απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου" 

Αχαχα φυσικά εγώ τι να πω εκείνη την ώρα ήταν να ανοίξει η γη να με καταπιεί μιας που με έχει πάρει χαμπάρι ο έρμος με ολα αυτα που τον ρωτάω! Που στην τελική μπορεί να έχω ζάχαρο εγκυμοσύνης απλά σου λέει μην αγχώνεσαι απο τώρα για κάτι που δεν ξερεις.

Εκεί λοιπόν θέλω να καταλήξω και για εσένα. Περίμενε να δεις τι θα πεί ο γιατρός σου με τα αποτελέσματα και μην αγχώνεσαι. Έχουμε την τάση να ταυτιζόμαστε με οτι διαβάζουμε λόγω άγχους απο την εγκυμοσύνη. Το λουκουμαδάκι προσεξε λιγάκι και όλα θα πάνε τέλεια! :P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Καλέ δεν πειράζει. Στα 60' είσαι ακριβώς στο όριο που είναι τα 180. Εγώ είχα 201 στα 60'.

Θα παρακολουθείς τις μετρήσεις με τον γυναικολόγο να δεις αν αρχίσει και μεγαλώνει το μωρό παραπάνω από το κανονικό τότε έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο. Εμένα αυτό μου είπε η ενδοκρινολόγος. Και στο doppler που έκανα μου έκαναν μετρήσεις και στο αμνιακό υγρό για να δουν αν επηρεάστηκε από το ζάχαρο. Αυτό μου είπε η ενδοκρινολόγος την Δευτέρα.

Είπες ότι έκανες μετρήσεις και με το μηχανάκι και ήταν ανεβασμένες;

Καλά εγώ μετά από τόση δίαιτα δεν άντεξα και έφαγα σήμερα 1 τυλιχτό πίτα με γύρο χοιρινό και πήγε 168 η μέτρηση μετά από 1 ώρα... Μετά ένιωσα τύψεις...

Καλημερα κοριτσαρα...οι εξετασεις αιματος καθε μηνα κ με το μηχανακι ειναι παντα καλες.... μονο εκείνη την μέρα με τον λουκουμά δεν έπεφτε... Όμως το μωρό ήδη ζυγίζει  παραπάνω γύρω στα 200 με 300 γραμμάρια... βέβαια είναι κ 5 μερες μεγαλύτερο βάση σύλληψης... τι να πω...Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...Αλήθεια...

6 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Λοιπόν πήρα χτές τον γιατρό μου και του λεω οτι την άλλη εβδομάδα έχω την καμπύλη ζαχάρου...επίσης λέω..."γιατρε τι γινεται αν έχω τελικά ζάχαρο?"

Δεν προλαβαίνω η θεά να τελειώσω τη φράση μου και βγαίνει μια φωνή απο μέσα που πρεπει να ακούστηκε στην περιοχή..."Γιατι να έχεις ζάχαρο κορίτσι μου! Έχεις καμια ένδειξη για ζάχαρο? Σταμάτα να διαβάζεις και χαλάρωσε απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου" 

Αχαχα φυσικά εγώ τι να πω εκείνη την ώρα ήταν να ανοίξει η γη να με καταπιεί μιας που με έχει πάρει χαμπάρι ο έρμος με ολα αυτα που τον ρωτάω! Που στην τελική μπορεί να έχω ζάχαρο εγκυμοσύνης απλά σου λέει μην αγχώνεσαι απο τώρα για κάτι που δεν ξερεις.

Εκεί λοιπόν θέλω να καταλήξω και για εσένα. Περίμενε να δεις τι θα πεί ο γιατρός σου με τα αποτελέσματα και μην αγχώνεσαι. Έχουμε την τάση να ταυτιζόμαστε με οτι διαβάζουμε λόγω άγχους απο την εγκυμοσύνη. Το λουκουμαδάκι προσεξε λιγάκι και όλα θα πάνε τέλεια! :P

Ποιο λουκουμαδακι... πάει το.λουκουμαδακι... Δεν ξανά τρωω τελειωσε

..είπα στον άντρα

..Όταν με το καλο γεννήσω... να μου φέρει σπίτι ένα ζαχαροπλαστείο ολόκληρο.... χαχαχα....

  • Χαχα 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα κορίτσια!!! Σε ποια εβδομάδα κάνατε την καμπύλη ζαχάρου; πόσο κόστισε; 

Μάλλον πρέπει κι εγώ να την κάνω γιατί χθες πρέπει να μού έπεσε το ζάχαρο. Είχα έντονη λιγουρα για μακαρονάδα και σοκολατοπιτα, αλλά φοβήθηκα γιατί ήμουν μόνη με το μωρό κι από τη λιγουρα ζαλιζόμουν και είχα τάσεις λιποθυμίας. Η μαμά μου που της το είπα μού είπε ότι παίζει να είναι αυτό με το ζάχαρο που σάς είπα. Σήμερα είμαι καλύτερα. 

Στι θέμα κιλών, είμαι ήδη γύρω στα 7-10 κιλά πάνω, αλλά προς το παρόν δε με νοιάζει να σάς πω την αλήθεια. Γιατί πραγματικά δεν είναι ότι τρώω πολύ ή ότι τρώω σαβούρα, απλά παχαίνω. Ε τι να κάνω, να πεθάνω; στο γιο μου τώρα είχα πάρει ήδη 11-12 κιλά χαχαχαχαχαχα σύνολο πήρα 20 αλλά έχασα τα 17 μέσα σε 5-6 μήνες. 

Πώς πάτε εσείς. Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα όλα τα ποστ σας να είμαι ειλικρινής:oops:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Καλήσπερα κορίτσια!!! Σε ποια εβδομάδα κάνατε την καμπύλη ζαχάρου; πόσο κόστισε; 

Μάλλον πρέπει κι εγώ να την κάνω γιατί χθες πρέπει να μού έπεσε το ζάχαρο. Είχα έντονη λιγουρα για μακαρονάδα και σοκολατοπιτα, αλλά φοβήθηκα γιατί ήμουν μόνη με το μωρό κι από τη λιγουρα ζαλιζόμουν και είχα τάσεις λιποθυμίας. Η μαμά μου που της το είπα μού είπε ότι παίζει να είναι αυτό με το ζάχαρο που σάς είπα. Σήμερα είμαι καλύτερα. 

Στι θέμα κιλών, είμαι ήδη γύρω στα 7-10 κιλά πάνω, αλλά προς το παρόν δε με νοιάζει να σάς πω την αλήθεια. Γιατί πραγματικά δεν είναι ότι τρώω πολύ ή ότι τρώω σαβούρα, απλά παχαίνω. Ε τι να κάνω, να πεθάνω; στο γιο μου τώρα είχα πάρει ήδη 11-12 κιλά χαχαχαχαχαχα σύνολο πήρα 20 αλλά έχασα τα 17 μέσα σε 5-6 μήνες. 

Πώς πάτε εσείς. Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα όλα τα ποστ σας να είμαι ειλικρινής:oops:

Την καμπύλη σακχάρου την κάνεις απ την 24η - 28η εβδομάδα. Εγώ την έκανα στην 25η. Ο γιατρός σου θα στη γράψει και το κόστος είναι μηδαμινό. Εμένα μου έγραψε και τις κλασσικές αίματος και ούρων που κάνω κάθε τόσο στην εγκυμοσύνη και για οοοολα μαζί πλήρωσα συμμετοχή στον ΕΟΠΠΥ 15 ευρώ.

Εμένα που ζαλίζομαι όλη την ώρα μου πέφτει συνέχεια η πίεση! Με ζορίζει το κοριτσάκι μου..ενώ στο γιο μου δεν κατάλαβαινα τίποτα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Την καμπύλη σακχάρου την κάνεις απ την 24η - 28η εβδομάδα. Εγώ την έκανα στην 25η. Ο γιατρός σου θα στη γράψει και το κόστος είναι μηδαμινό. Εμένα μου έγραψε και τις κλασσικές αίματος και ούρων που κάνω κάθε τόσο στην εγκυμοσύνη και για οοοολα μαζί πλήρωσα συμμετοχή στον ΕΟΠΠΥ 15 ευρώ.

Εμένα που ζαλίζομαι όλη την ώρα μου πέφτει συνέχεια η πίεση! Με ζορίζει το κοριτσάκι μου..ενώ στο γιο μου δεν κατάλαβαινα τίποτα!!

Αα τέλεια, αφού γράφεται... 

Λες να έχω κι εγώ κορίτσι;; μμμ για να δούμε χαχαχ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Καλημερα κοριτσαρα...οι εξετασεις αιματος καθε μηνα κ με το μηχανακι ειναι παντα καλες.... μονο εκείνη την μέρα με τον λουκουμά δεν έπεφτε... Όμως το μωρό ήδη ζυγίζει  παραπάνω γύρω στα 200 με 300 γραμμάρια... βέβαια είναι κ 5 μερες μεγαλύτερο βάση σύλληψης... τι να πω...Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...Αλήθεια...

Καλησπέρα!!!!

Μην ανησυχείς κι εμένα από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Σήμερα με βάση ΤΕΡ είμαι 32+4, αλλά το μωρό είναι 33+4. Αν δούμε ότι αρχίζει και έχει διαφορά μεγαλύτερη από 1 βδομάδα που έχει τόσους μήνες, τότε θα κάνω ινσουλίνη μου είπε, γιατί σημαίνει ότι επηρεάστηκε από το ζάχαρο.

Όπως και αν αλλάξει κάτι στο αμνιακό υγρό και αυξηθεί, σημαίνει ότι μπορεί να έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο.

@ΧρυσαΜ εγώ την καμπύλη σακχάρου (0' - 60' - 120') την έκανα όταν ήμουν 24+4. Και κόστισε 1,12€ με ΕΟΠΠΥΥ από 7,48€ που ήταν η αρχική τιμή.

Την έκανα όταν ήμουν 24+4.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πάω με το Αγγλικό σύστημα αργά και σταθερά αχχαχα...καμπύλη ζαχάρου μου κλείσανε για εβδομάδα 26+5. Την άλλη εβδομάδα ουσιαστικά.

Έχω μια άσχετη ερώτηση... θα ήθελα αποκλειστικό θηλασμό...αν τα καταφέρω φυσικά... πιστευετε πως πρέπει να πάρω απο πρίν το θήλαστρο ή να περιμένω να δω αν θα λειτουργήσει με το γάλα το δικό μου για να μην ξοδεύομαι χωρίς λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Εγώ πάλι πάω με το Αγγλικό σύστημα αργά και σταθερά αχχαχα...καμπύλη ζαχάρου μου κλείσανε για εβδομάδα 26+5. Την άλλη εβδομάδα ουσιαστικά.

Έχω μια άσχετη ερώτηση... θα ήθελα αποκλειστικό θηλασμό...αν τα καταφέρω φυσικά... πιστευετε πως πρέπει να πάρω απο πρίν το θήλαστρο ή να περιμένω να δω αν θα λειτουργήσει με το γάλα το δικό μου για να μην ξοδεύομαι χωρίς λόγο?

θα σου πω καλο ειναι να παρεις κ θηλαστρο κ να κανεις τραπεζα γαλατος για να δινεις κ με μπιμπερο το γαλα το δικο σου. αν το μωρο δεν μαθει απο την αρχη στο μπιμπερο μετα δεν θα το θελει καθολου κ θα εχεις μεγαλο προβλημα θα θελεις να πας σε ενα γιατρο πχ κ δεν θα μπορεις γιατι το μωρο θα κλαιει απαρηγορητο κ δεν θα μπορει κανεις να το ηρεμησει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Κουδουνίστρα είπε:

Εγώ πάλι πάω με το Αγγλικό σύστημα αργά και σταθερά αχχαχα...καμπύλη ζαχάρου μου κλείσανε για εβδομάδα 26+5. Την άλλη εβδομάδα ουσιαστικά.

Έχω μια άσχετη ερώτηση... θα ήθελα αποκλειστικό θηλασμό...αν τα καταφέρω φυσικά... πιστευετε πως πρέπει να πάρω απο πρίν το θήλαστρο ή να περιμένω να δω αν θα λειτουργήσει με το γάλα το δικό μου για να μην ξοδεύομαι χωρίς λόγο?

Οπωσδήποτε πάρε θήλαστρο ακόμα και με 10€ από τζάμπο. Υπάρχει και της κίκο με 30 ή 50 δε θυμάμαι. Ειδικά τις πρώτες μέρες θα σού χρειαστεί για να αποφορτισεις το στήθος σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε κορίτσια, είναι η αλήθεια πως είμαι άσχετη με το θέμα και προσπαθώ να κάνω όσο περισσότερες αγορές μπορώ απο εδώ μιας και κάποια πράγματα είναι πιο φτηνά. Με το θηλασμό έχω ακούσει πως είναι δύσκολα τα πράγματα οπότε πελάγωσα λίγο μιας και δεν ξερω αν πρεπει να το πάρω απο τώρα ή να στειλω τον άντρα μου την στιγμή της ανάγκης.

Γενικά το γάλα ξεκινάει με το που γεννήσεις ή αρχίζεις να πιέζεις λίγο λίγο απο πρίν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Ευχαριστώ πολύ ρε κορίτσια, είναι η αλήθεια πως είμαι άσχετη με το θέμα και προσπαθώ να κάνω όσο περισσότερες αγορές μπορώ απο εδώ μιας και κάποια πράγματα είναι πιο φτηνά. Με το θηλασμό έχω ακούσει πως είναι δύσκολα τα πράγματα οπότε πελάγωσα λίγο μιας και δεν ξερω αν πρεπει να το πάρω απο τώρα ή να στειλω τον άντρα μου την στιγμή της ανάγκης.

Γενικά το γάλα ξεκινάει με το που γεννήσεις ή αρχίζεις να πιέζεις λίγο λίγο απο πρίν?

Από πρίν γεννήσεις έχεις λίγο, αλλά πολύ λίγο, σταγονιτσες. 3 μέρες μετά τη γέννα κατεβαίνει το γάλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Από πρίν γεννήσεις έχεις λίγο, αλλά πολύ λίγο, σταγονιτσες. 3 μέρες μετά τη γέννα κατεβαίνει το γάλα

Κατάλαβα... και απο θήλαστρα τι παίζει? Έχω βρει το ηλεκτρικό της Avent. Εσυ φαντάζομαι έχεις απο το πρώτο παιδάκι σου έ?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Κατάλαβα... και απο θήλαστρα τι παίζει? Έχω βρει το ηλεκτρικό της Avent. Εσυ φαντάζομαι έχεις απο το πρώτο παιδάκι σου έ?

Εγώ είχα πάρει από τα τζάμπο γιατί δεν το χρησιμοποίησα πολύ. Ηθελα να βγάλω το γάλα που είχε μαζευτεί στις αρχές που δε μπορούσα να θηλασω γιατί είχε αρχίσει να πετρωνει. Τώρα θα πάρω ένα άλλο, αλλά δε νομίζω να δώσω πάνω από 50€

Θέλω να πάρω ένα καλό αλλά όχι και ακριβό γιατί δεν θέλω να θηλάσω αυτή τη φορά. Όσο βγάλω με το θήλαστρο και τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το πιο απλό ηλεκτρικό μεντελα

Μια χαρά με βολεψε

δεν έβγαζα συστηματικά γιατί είχα θέμα με υπερβολική παραγωγή και δεν ήθελα να την αυξήσω άλλο. 

Μονο όταν έβγαινα η όταν πήγαιναν να πετρωσουν έβγαζα και πάλι όχι πολύ γιατί όσο πιο πολύ βγάζεις τόσο πιο πολύ παράγεται 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Εγώ είχα το πιο απλό ηλεκτρικό μεντελα

Μια χαρά με βολεψε

δεν έβγαζα συστηματικά γιατί είχα θέμα με υπερβολική παραγωγή και δεν ήθελα να την αυξήσω άλλο. 

Μονο όταν έβγαινα η όταν πήγαιναν να πετρωσουν έβγαζα και πάλι όχι πολύ γιατί όσο πιο πολύ βγάζεις τόσο πιο πολύ παράγεται 

Είχα ακούσει ότι όταν βγάζεις με το θήλαστρο, μειώνεται. Δεν ισχύει; κι ήλπιζα σε αυτό για όταν με το καλό έρθει η ώρα... Τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας εξάλλου δεν ξέρεις μπορεί να μην έχω γάλα όπως πρώτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...