Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

9 hours ago, marillia said:

Eυχαριστώ πολύ!!Αγοράκι αναμένουμε!!Ψάχνω ιδεες για να μπαίνει το μωράκι κάπου εκτός κ λίκνο!!Φίλη μου μου είπε ότι ο παιδιατρος της δν επιτρέπει το μωρό να μπει σε ριλάξ πριν τους 3 μήνες!!Για να δούμε!!Και εσύ αγοράκι περιμένεις?Με το καλό!!

 Ναι και εμείς αγοράκι περιμένουμε :x

Όσον αφορά τη θέση του μωρού στον ύπνο έχω διαβάσει πως η καλύτερη θέση είναι ανάσκελα με το κεφαλάκι μια δεξιά , μια αριστερά. Έχει αποδειχτεί πως με τις υπόλοιπες θέσεις, πλάγια κλπ είχαν αυξηθεί η βρεφικοί θάνατοι. Τώρα τι να πω...δεν εχω οδέα τι συμβουλεύουν οι παιδίατροι στην Ελλάδα. Εδώ Αγγλία πάντως οι αδηγίες είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

 Ναι και γω αγοράκι περιμένω :x

Όσον αφορά τη θέση του μωρού στον ύπνο έχω διαβάσει πως η καλύτερη θέση είναι ανάσκελα με το κεφαλάκι μια δεξιά , μια αριστερά. Έχει αποδειχτεί πως με τις υπόλοιπες θέσεις, πλάγια κλπ είχαν αυξηθεί η βρεφικοί θάνατοι. Τώρα τι να πω...δεν εχω οδέα τι συμβουλεύουν οι παιδίατροι στην Ελλάδα. Εδώ Αγγλία πάντως οι αδηγίες είναι αυτές.

Mε το καλό το αγοράκι σας!!Αυτό είδα σε συνεντευξεις παιδιάτρων κ ξέρω μερικούς κ στην πόλη!!Βέβαια κάποια υποστηρίζουν ακόμα το πλάγια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

 Ναι και εμείς αγοράκι περιμένουμε :x

Όσον αφορά τη θέση του μωρού στον ύπνο έχω διαβάσει πως η καλύτερη θέση είναι ανάσκελα με το κεφαλάκι μια δεξιά , μια αριστερά. Έχει αποδειχτεί πως με τις υπόλοιπες θέσεις, πλάγια κλπ είχαν αυξηθεί η βρεφικοί θάνατοι. Τώρα τι να πω...δεν εχω οδέα τι συμβουλεύουν οι παιδίατροι στην Ελλάδα. Εδώ Αγγλία πάντως οι αδηγίες είναι αυτές.

Κι εγώ το έχω ακούσει αυτό. Η ξαδέρφη μου όμως συνέχεια μπρούμυτα έβαζε τον γιο της και η αλήθεια είναι ότι κοιμόταν κατευθείαν. Αλλά το ρισκάρεις;; 

Just now, marillia είπε:

Mε το καλό το αγοράκι σας!!Αυτό είδα σε συνεντευξεις παιδιάτρων κ ξέρω μερικούς κ στην πόλη!!Βέβαια κάποια υποστηρίζουν ακόμα το πλάγια!!

Εντάξει το πλάγια, αλλά χωρίς σφήνα που βάζουν κάποιοι για να μπορεί να γυρίσει και ανάσκελα. Έτσι κι αλλιώς μπρούμυτα δε θα μπορέσει να γυρίσει έτσι κι αλλιώς, θα είναι πολύ μωρο ακόμα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μην πέρνετε συμβουλές απο εδω μέσα. Ρωτήστε τον παιδιατρό σας τι λέει. Εδώ η κάθε μια λέει την εμπειρία της. Γενικά οι κανονισμοί αλλάζουν.

Εγώ τι να πώ που δεν έχω βρεί ούτε καν παιδίατρο και δεν έχω και ιδέα τι υπάρχει στην περιοχή μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μην πέρνετε συμβουλές απο εδω μέσα. Ρωτήστε τον παιδιατρό σας τι λέει. Εδώ η κάθε μια λέει την εμπειρία της. Γενικά οι κανονισμοί αλλάζουν.

Εγώ τι να πώ που δεν έχω βρεί ούτε καν παιδίατρο και δεν έχω και ιδέα τι υπάρχει στην περιοχή μου.

Το πιο σωστό είναι αυτό τι θα πει κ ο παιδίατρος!!Συνήθςω βέβαια υπάρχουν κάποιες κοινές οδηγίες!!Εννοειτε πας κ ανάλογα το κάθε μωράκι!!Να ψάξεις σιγά σιγά για παιδίατρο!!Ρώτα αν τυχόν υπάρχει η επιλόγη επίσκεψης παιδιατρου στο σπίτι σας!!Αν βέβαια το συνηθίζουν αυτό στην Αγγλία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Κουδουνίστρα είπε:

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μην πέρνετε συμβουλές απο εδω μέσα. Ρωτήστε τον παιδιατρό σας τι λέει. Εδώ η κάθε μια λέει την εμπειρία της. Γενικά οι κανονισμοί αλλάζουν.

Εγώ τι να πώ που δεν έχω βρεί ούτε καν παιδίατρο και δεν έχω και ιδέα τι υπάρχει στην περιοχή μου.

Έχεις δίκιο σε αυτό, εγώ μόνο την παιδίατρο ακούω.

Κανε μια έρευνα για παιδίατρο από γείτονες και γνωστούς σιγά σιγά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, marillia said:

Το πιο σωστό είναι αυτό τι θα πει κ ο παιδίατρος!!Συνήθςω βέβαια υπάρχουν κάποιες κοινές οδηγίες!!Εννοειτε πας κ ανάλογα το κάθε μωράκι!!Να ψάξεις σιγά σιγά για παιδίατρο!!Ρώτα αν τυχόν υπάρχει η επιλόγη επίσκεψης παιδιατρου στο σπίτι σας!!Αν βέβαια το συνηθίζουν αυτό στην Αγγλία!!

Θα γεννήσω Ελλάδα πρώτα ο θεός οπότε είναι μέσα στο προγραμμά μου να βρω εναν παιδίατρο στην περιοχή μου κοντά. Εδώ Αγγλία δεν υπάρχει ο παιδίατρός...πας σε γενικό γιατρό και αν χρειαστεί θα σε στέλνει εκείνος. Αυτά στο δημόσιο σύστημα υγείας.... Ιδιωτικά είναι πανάκριβα όλα εδω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , moustokoulouro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

πως πάτε; Εγώ πήγα χθες γιατρό .

Διανυω την 27η κι είναι 1 κιλο η μικρή ..

Ανυπομονώ να σταματήσω τη δουλειά!

Κατά τ αλλα ήσυχα!

 

Μια χαρά τα πάτε! Εγώ έχω γιατρό την Πέμπτη. Κάπου μέσα Οκτώβρη σταματάς απ τη δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα για ενα υπέρηχο...είδα το μπουμπούκι μας και χάρηκα πολύ. Ειμαι επίσης στην 27η εβδομάδα και είναι 891gr και με αποτελέσματα καμπύλης ζαχάρου νορμάλ.

Βγαίνει λοιπόν η κυρία που μου έκανε το υπέρηχο και μου λεει: "Πήγαινε επάνω να μιλήσεις με κάποιον γιατρό γιατί το μωράκι είναι μικρούλι και είναι μέσα σε ενα ποσοστό 10% και θα γίνει στενή παρακολούθηση κάθε 2 εβδομάδες για να δούμε αν θα πάρει βάρος".

Τα υπόλοιπα περί ψυχολογίας τα αφήνω να εννοηθούν. Ευτυχώς μίλησα με τον γιατρό μου και με καθησύχασε. Εύχομαι να πάνε ολα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Εγώ πήγα σήμερα για ενα υπέρηχο...είδα το μπουμπούκι μας και χάρηκα πολύ. Ειμαι επίσης στην 27η εβδομάδα και είναι 891gr και με αποτελέσματα καμπύλης ζαχάρου νορμάλ.

Βγαίνει λοιπόν η κυρία που μου έκανε το υπέρηχο και μου λεει: "Πήγαινε επάνω να μιλήσεις με κάποιον γιατρό γιατί το μωράκι είναι μικρούλι και είναι μέσα σε ενα ποσοστό 10% και θα γίνει στενή παρακολούθηση κάθε 2 εβδομάδες για να δούμε αν θα πάρει βάρος".

Τα υπόλοιπα περί ψυχολογίας τα αφήνω να εννοηθούν. Ευτυχώς μίλησα με τον γιατρό μου και με καθησύχασε. Εύχομαι να πάνε ολα καλά..

Όλα καλά θα πάνε! Η κυρία αυτή δεν είναι γιατρός! Η δουλειά της είναι να χειρίζεται τον υπέρηχο! 

Τα μωράκια μεγαλώνουν αναλόγα και με τον σωματότυπο των γονιών τους και υπάρχει και μια απόκλιση πάντα από τον υπέρηχο και την πραγματικότητα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Εγώ πήγα σήμερα για ενα υπέρηχο...είδα το μπουμπούκι μας και χάρηκα πολύ. Ειμαι επίσης στην 27η εβδομάδα και είναι 891gr και με αποτελέσματα καμπύλης ζαχάρου νορμάλ.

Βγαίνει λοιπόν η κυρία που μου έκανε το υπέρηχο και μου λεει: "Πήγαινε επάνω να μιλήσεις με κάποιον γιατρό γιατί το μωράκι είναι μικρούλι και είναι μέσα σε ενα ποσοστό 10% και θα γίνει στενή παρακολούθηση κάθε 2 εβδομάδες για να δούμε αν θα πάρει βάρος".

Τα υπόλοιπα περί ψυχολογίας τα αφήνω να εννοηθούν. Ευτυχώς μίλησα με τον γιατρό μου και με καθησύχασε. Εύχομαι να πάνε ολα καλά..

Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό, ωστόσο κι εκείνη τη δουλειά της κάνει και θεώρησε ότι έπρεπε να το πει για να είναι καλυμμένη. Μη δίνεις βάση εφόσον ο γιατρός σου σού είπε ότι είναι όλα καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Το εύχομαι κοριτσάκια...ευχομαι να πανε ολα καλά. Μου ειπαν οτι παίζει και ρόλο το οτι κινούμαι πολυ, δουλεύω κλπ. Στις 4 έχω ενα δεύτερο υπέρηχο με ειδικευμένο γιατρό αυτή τη φορά σε δύσκολες εγκυμοσύνες. Φαντάζομαι θα έχω μια πιο καθαρή εικόνα τότε του τι συμβαίνει. Ως τότε προσπαθώ να μην σκέφτομαι τη χτεσινή μέρα...ο μικρούλης κουνιέται πάρα πολύ και με χαροποιεί πολύ το γεγονος :wub:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2019 at 7:58 ΜΜ, marillia είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια!!ΕΕίμαι κ γω έγκυος 1 μήνα πιο μικρή απο σας!!Εψαχνα κ γω για φωλίτσα γτ μου άρεσε πολύ η ιδέα κ οι φωτογραφίες που έβλεπα!!Αλλά βρήκα σε ένα σαιτ που κάποιοι κατηγορούσαν τις φωλιές στην συγκεκριμένη εταιρεία ππου τις πρωτοέβγαλε για διάφορα ατυχήματα!!Και απάντησε αυτη η εταιρεία ότι η φωλίτσα δν είναι για ύπνο αλλά για να ξαπλώνεις το μωρό λίγη ώρα πχ για παιχνίδι ή μεταφορά όταν πας κάπου εκτός σπιτιού!!Και έτσι είπα να μην το αγοράσω βέβαια με επιφύλαξη λέω τι διάβασα!!

Να ρωτήσω τα μπεμπάκια ημερων μπορούμε να τα έχουμε μέσα στην καλαθούνα πάνω πχ στον καναπέ για κάποιες ώρες της ημέρας?Γτ κ συνέχεια στο λίκνο ή στην κούνια δν λεει

Συγχαρητηρια κορίτσι μου, τώρα διάβασα τα νέα σού! Μπράβο. 

Τώρα έχει βγει κάτι σαν λικνο, αλλά είναι ηλεκτρικό και κουνιέται μόνο του, δλδ κατι ενδιάμεσα σε λίκνο και ρηλαξ . Μου φαίνεται πάρα πολύ καλή λύση,  ειδικά αν το μωρακι έχει κολικους η είναι απλά γκρίνιαεικόνες. Εμένα το ηλεκτρικό ρηλαξ με έσωσε. Κοίταξε το αν θέλεις στο σκρουτς η στο Best price το είχα δει  (δεν τιμάμε) και δεν ήταν πολύ ακριβό κάπου 88 ευρώ. Έτσι θα έχεις 2 σε ένα. Φιλιά! 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα κορίτσια! Πήγα στο γιατρό σήμερα (επιτέλους) και δόξα τω Θεώ μάς βρήκε καλά. Είμαι περίπου στην 28η εβδομάδα, έχω πάρει 10 κιλά σύνολο και το μωράκι μας είναι 1,200 γραμμάρια. Οι πόνοι που έχω είναι φυσιολογικοί επειδή είναι λίγο μεγάλο το μωρό. Την άλλη εβδομάδα θα πάω για την καμπύλη ζαχάρου. Το φύλο ακόμη παραμένει άγνωστο 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...