Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Κοριτσάκια μην ανησυχείτε...υπάρχουν και χειρότερα.... 1.8cm τράχηλος και κανένα action απο κάποιον ειδικό...μόλις έκλεισα την εβδομάδα 29 και εύχομαι απλά κάθε μέρα μην γεννήσω απο τη μια στιγμή στην άλλη.

Πως έγινε αυτό; Τώρα εσύ είσαι και στο εξωτερικό και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα! Θα ρθεις Ελλάδα την άλλη εβδομάδα; Τα έχω περάσει, υπό άλλες συνθήκες βέβαια, και σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά! Μεγάλη υπόθεση να πέσεις στα σωστά χέρια τελικά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Όλα καλά θα πάνε Και δε θα είναι μεγάλο το μωράκι σου! Κυρίως ζάχαρη δεν τρώω καθόλου και γενικά προσέχω με υδατάνθρακες,ψωμια,πατάτες,μακαρόνια και τα σχετικά..τρώω κάθε 2 με τρεις ώρες και τρώω και πολλά φρούτα και σαλάτες.. Άλλα γενικά επειδή είχα πολύ καλές μετρήσεις,μου αύξησε τις μερίδες γενικά..εντάξει,από φαγητό είμαι οκ!τα γλυκά μου έλειψαν πολυυυυυυ!!!!ουφφφφφ 

@Κουδουνίστρα @martjem κορίτσια μου,εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον τράχηλο.. να ξεκουράζεστε όσο μπορείτε και όλα θα πάνε καλά.. εχω ακούσει παρα πολλες περιπτώσεις με κοντο τραχηλο που ομως μια χαρα φτασανε σε 38 και 39 εβδομαδων και μια χαρα γεννησαν..ολα καλα θα πανε :)

Ε αντε υπομονή, δεν έμεινε πολύ. Μια στο τόσο δε μπορείς να φας κανένα γλυκό; 

Link to comment
Share on other sites

@ΧρυσαΜ @An.thi στη β επιπέδου μετρημένη εδώ Αγγλια είχα 2.4cm, στο ιασώ μετρημένη ήταν 2.6cm. Επειδή ήταν κοντός μου βάλανε ενα ραντεβού για μια ακόμα μέτρηση που ήταν αυτή την εβδομάδα και τον μετρήσανε 1.8cm.... 

Είχα ραντεβού με μια μαία 2 μέρες μετά η οποία ήταν γύρω στα 23 και δεν είχε ιδέα το κοριτσάκι. Ο γιατρός μου είπε να μην κουράζομαι και είναι θετικό το οτι δεν κάνω συσπάσεις. Το Σάββατο πετάμε πίσω για Ελλάδα με το καλό οπότε θα έχω σίγουρα καλύτερη παρακολούθηση. Ελπίζοντας βέβαια πως δεν θα έχω κανένα απρόοπτο μέχρι τότε αν και γιατί έχω διάφπρα πονάκια περιόδου ανα διαστήματα...

Την Παρασκευή έχω τη μέτρηση του μωρού με τον ειδικευμένο γιατρό οπότε θα πάρω και μια γνώμη απο εκεί.

Τι να κάνω βρε κοριτσάκια...δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο υπομονή και ξεκούραση. Για την ώρα το ευχάριστο είναι οτι σταμάτησα τη δουλειά.

Σας ευχαριστώ πολύ :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ε αντε υπομονή, δεν έμεινε πολύ. Μια στο τόσο δε μπορείς να φας κανένα γλυκό; 

Ε μπορώ υποθέτω,αλλά εγώ δεν το κάνω!!!τρώω μόνο από ένα μικρό κομματάκι σοκολάτα με στεβια!!!υπομονή,μόλις γεννήσω και μετά,θα φάω όλα τα γλυκά του πλανήτη!!!χαχαχαχα και ειδικά τα μελομακάρονα που τα περιμένω πως και πως!!!!

  • Χαχα 2

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

@ΧρυσαΜ @An.thi στη β επιπέδου μετρημένη εδώ Αγγλια είχα 2.4cm, στο ιασώ μετρημένη ήταν 2.6cm. Επειδή ήταν κοντός μου βάλανε ενα ραντεβού για μια ακόμα μέτρηση που ήταν αυτή την εβδομάδα και τον μετρήσανε 1.8cm.... 

Είχα ραντεβού με μια μαία 2 μέρες μετά η οποία ήταν γύρω στα 23 και δεν είχε ιδέα το κοριτσάκι. Ο γιατρός μου είπε να μην κουράζομαι και είναι θετικό το οτι δεν κάνω συσπάσεις. Το Σάββατο πετάμε πίσω για Ελλάδα με το καλό οπότε θα έχω σίγουρα καλύτερη παρακολούθηση. Ελπίζοντας βέβαια πως δεν θα έχω κανένα απρόοπτο μέχρι τότε αν και γιατί έχω διάφπρα πονάκια περιόδου ανα διαστήματα...

Την Παρασκευή έχω τη μέτρηση του μωρού με τον ειδικευμένο γιατρό οπότε θα πάρω και μια γνώμη απο εκεί.

Τι να κάνω βρε κοριτσάκια...δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο υπομονή και ξεκούραση. Για την ώρα το ευχάριστο είναι οτι σταμάτησα τη δουλειά.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Επειδή έχω φάει πολλά ψωμιά με το θέμα τράχηλος και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, αλλά και μετά καθώς ήταν το κύριο θέμα συζήτησης με όσους γιατρούς είδα πριν πάρω απόφαση για δεύτερο παιδί, μου κάνει εντύπωση που σε άφησαν έτσι στη β επιπέδου. Δεν σου δώσανε κάποια φαρμακευτική αγωγή και σε αφήσανε να εργάζεσαι κανονικα;

Κουράγιο θα σου πω! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη, ξάπλα όσο είναι εφικτό και όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

@ΧρυσαΜ @An.thi στη β επιπέδου μετρημένη εδώ Αγγλια είχα 2.4cm, στο ιασώ μετρημένη ήταν 2.6cm. Επειδή ήταν κοντός μου βάλανε ενα ραντεβού για μια ακόμα μέτρηση που ήταν αυτή την εβδομάδα και τον μετρήσανε 1.8cm.... 

Είχα ραντεβού με μια μαία 2 μέρες μετά η οποία ήταν γύρω στα 23 και δεν είχε ιδέα το κοριτσάκι. Ο γιατρός μου είπε να μην κουράζομαι και είναι θετικό το οτι δεν κάνω συσπάσεις. Το Σάββατο πετάμε πίσω για Ελλάδα με το καλό οπότε θα έχω σίγουρα καλύτερη παρακολούθηση. Ελπίζοντας βέβαια πως δεν θα έχω κανένα απρόοπτο μέχρι τότε αν και γιατί έχω διάφπρα πονάκια περιόδου ανα διαστήματα...

Την Παρασκευή έχω τη μέτρηση του μωρού με τον ειδικευμένο γιατρό οπότε θα πάρω και μια γνώμη απο εκεί.

Τι να κάνω βρε κοριτσάκια...δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο υπομονή και ξεκούραση. Για την ώρα το ευχάριστο είναι οτι σταμάτησα τη δουλειά.

Σας ευχαριστώ πολύ :wub:

Επειδή είμαι άσχετη, πόσο θα έπρεπε να είναι φυσιολογικά ο τράχηλος; 

Πονακια είναι φυσιολογικό να έχεις γιατί μην ξεχνάς ότι μεγαλώνει η μήτρα.

πρίν από 31 λεπτά , Nektarinaki είπε:

Ε μπορώ υποθέτω,αλλά εγώ δεν το κάνω!!!τρώω μόνο από ένα μικρό κομματάκι σοκολάτα με στεβια!!!υπομονή,μόλις γεννήσω και μετά,θα φάω όλα τα γλυκά του πλανήτη!!!χαχαχαχα και ειδικά τα μελομακάρονα που τα περιμένω πως και πως!!!!

Ναι ρε φίλε κι εγώ... Καλά έχεις μα φας γλυκά με το τσουβάλι μετά τη γέννα σκέψου μόνο τα κεράσματα που θα φέρουν... Εγώ είχα 2 εβδομάδες γλυκά στο ψυγείο. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Επειδή είμαι άσχετη, πόσο θα έπρεπε να είναι φυσιολογικά ο τράχηλος; 

Πονακια είναι φυσιολογικό να έχεις γιατί μην ξεχνάς ότι μεγαλώνει η μήτρα.

Ναι ρε φίλε κι εγώ... Καλά έχεις μα φας γλυκά με το τσουβάλι μετά τη γέννα σκέψου μόνο τα κεράσματα που θα φέρουν... Εγώ είχα 2 εβδομάδες γλυκά στο ψυγείο. 

@ΧρυσαΜ Απο 2.5 και κάτω θεωρείται ότι έχεις ανεπάρκεια τραχήλου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Επειδή είμαι άσχετη, πόσο θα έπρεπε να είναι φυσιολογικά ο τράχηλος; 

Πονακια είναι φυσιολογικό να έχεις γιατί μην ξεχνάς ότι μεγαλώνει η μήτρα.

Ναι ρε φίλε κι εγώ... Καλά έχεις μα φας γλυκά με το τσουβάλι μετά τη γέννα σκέψου μόνο τα κεράσματα που θα φέρουν... Εγώ είχα 2 εβδομάδες γλυκά στο ψυγείο. 

Λεγε μου τέτοια να τρελαθωωωω χαχαχαχαχα τελειαααααα!!!έτσι έτσι θέλω ένα γεμάτο ψυγείο με γλυκά!!!!να πω την αμαρτία μου σήμερα δεν άντεξα και έφαγα ένα κομμάτι κορμο.. μιλάμε το ευχαριστήθηκε η ψυχούλα μου!!!!χαχχαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, An.thi είπε:

@ΧρυσαΜ Απο 2.5 και κάτω θεωρείται ότι έχεις ανεπάρκεια τραχήλου. 

Φαίνεται από τον υπέρηχο ότι κάτι δεν πάει καλά και σε εξετάζει μετά από κάτω, ή όχι; 

Just now, Nektarinaki είπε:

Λεγε μου τέτοια να τρελαθωωωω χαχαχαχαχα τελειαααααα!!!έτσι έτσι θέλω ένα γεμάτο ψυγείο με γλυκά!!!!να πω την αμαρτία μου σήμερα δεν άντεξα και έφαγα ένα κομμάτι κορμο.. μιλάμε το ευχαριστήθηκε η ψυχούλα μου!!!!χαχχαχαχαχ

Σήμερα κάναμε πάρτι έκπληξη στον άντρα μου κι ενώ είπα σε όλους να μην φέρουν τίποτα, εκτός της τούρτας που είχα πάρει εγώ (ευτυχώς πήρα μικρουλα του κιλού), μού έφεραν μια τούρτα παγωτό και ένα κουτί κοκακια, εκλερ κλπ... Θα πάθουμε ζάχαρο μέχρι να τελειώσουν... 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Φαίνεται από τον υπέρηχο ότι κάτι δεν πάει καλά και σε εξετάζει μετά από κάτω, ή όχι; 

Σήμερα κάναμε πάρτι έκπληξη στον άντρα μου κι ενώ είπα σε όλους να μην φέρουν τίποτα, εκτός της τούρτας που είχα πάρει εγώ (ευτυχώς πήρα μικρουλα του κιλού), μού έφεραν μια τούρτα παγωτό και ένα κουτί κοκακια, εκλερ κλπ... Θα πάθουμε ζάχαρο μέχρι να τελειώσουν... 

Να τον χαίρεσαι! Να είναι γερός και με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας.

Εμένα το είχε δει στη β επιπέδου και μετά με εξέτασε κ απο κάτω με τον υπέρηχο για να το επιβεβαιώσει. Τωρα που φοβόμαστε πάλι κάθε φορά που πηγαίνω το κάνει αυτό για να έχει πιο καλή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλημερα.

...Τι κανετε;;; εγω ειμαι αγχωμένη με το ζαχαρο πφφφ... εδώ κ δύο μέρες είμαι κοντά στο όριο... Μια με δύο τιμές πιο πάνω...τα σημείωνω κ Τρίτη θα πάρω πάλι την ενδοκρινολογο  να δω τι θα μου πει.... χθες ήρθανε κάποιοι φίλοι μας κ μας έφεραν δωρο ενδοεπικοινωνία...τελειααα της μοτορολα 3.5 ιντσών οθόνη ακούγεται  κ το ψιθυρισμα...Είναι άχρωμη η οθόνη στην νύχτα έχει καλή ανάλυση...Κ έχει κ νανουρίσματα....Καλά έχει πάρα πολλά, μου έκανε εντύπωση.... σκεφτείτε  ότι έχει ένα κουμπί που το πατάς κ σε ακούει το μωρό...πωπω χάρηκα...μου άρεσε πολύ...!!!!

  • Μου αρέσει 3

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Κορίτσια μου καλημερα.

...Τι κανετε;;; εγω ειμαι αγχωμένη με το ζαχαρο πφφφ... εδώ κ δύο μέρες είμαι κοντά στο όριο... Μια με δύο τιμές πιο πάνω...τα σημείωνω κ Τρίτη θα πάρω πάλι την ενδοκρινολογο  να δω τι θα μου πει.... χθες ήρθανε κάποιοι φίλοι μας κ μας έφεραν δωρο ενδοεπικοινωνία...τελειααα της μοτορολα 3.5 ιντσών οθόνη ακούγεται  κ το ψιθυρισμα...Είναι άχρωμη η οθόνη στην νύχτα έχει καλή ανάλυση...Κ έχει κ νανουρίσματα....Καλά έχει πάρα πολλά, μου έκανε εντύπωση.... σκεφτείτε  ότι έχει ένα κουμπί που το πατάς κ σε ακούει το μωρό...πωπω χάρηκα...μου άρεσε πολύ...!!!!

Τι βγάζουν όμως...... Με γεια!!! 

12 ώρες πρίν, An.thi είπε:

Να τον χαίρεσαι! Να είναι γερός και με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας.

Εμένα το είχε δει στη β επιπέδου και μετά με εξέτασε κ απο κάτω με τον υπέρηχο για να το επιβεβαιώσει. Τωρα που φοβόμαστε πάλι κάθε φορά που πηγαίνω το κάνει αυτό για να έχει πιο καλή εικόνα.

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Α εντάξει ρωτάω για να ξέρω και για εμένα. Οπότε αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα είχε φανεί. 

Καλύτερα να σε βλέπει κάθε φορά να είστε σίγουροι παρά να γυρνάς με αμφιβολία. Με ξεκούραση όλα καλά θα πάνε. Όσο μπορείς δηλαδή να ξεκουραστείς γιατί με ένα παιδί καταλαβαίνω ότι δεν είναι και πολύ εφικτό... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2019 at 3:51 PM, An.thi said:

Επειδή έχω φάει πολλά ψωμιά με το θέμα τράχηλος και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, αλλά και μετά καθώς ήταν το κύριο θέμα συζήτησης με όσους γιατρούς είδα πριν πάρω απόφαση για δεύτερο παιδί, μου κάνει εντύπωση που σε άφησαν έτσι στη β επιπέδου. Δεν σου δώσανε κάποια φαρμακευτική αγωγή και σε αφήσανε να εργάζεσαι κανονικα;

Κουράγιο θα σου πω! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη, ξάπλα όσο είναι εφικτό και όλα θα πάνε καλά!!

Σ'ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσι μου για την στηριξή σου! Είναι λίγο αγχωτική η κατάσταση ομολογώ όταν βλέπεις πως μικραίναι έτσι ο τράχηλος αλλά τι να πώ θα το αντιμετωπίσουμε!

Τη β' επιπέδου μου την έκανε ενας γιατρός του ιασώ που θεωρείται τοπ στην Ελλάδα για υπερήχους και μάλιστα το ποσοστό για πρόωρη γέννα μου το έβγαλε 5% που απο οτι μου είπε είναι πιο χαμηλό και απο κοπέλες που έχουν κανονικό τράχηλο που συνήθως είναι στο 10%. Τώρα σε διάστημα λιγότερο 2 μηνών να κοντύνει τόσο ο τράχηλος είναι η αλήθεια έπαθα σόκ... Γενικά οδηγίες δεν μου δώσανε καθώλου απο εδώ.Ο γιατρός μου κάτω, είπε πως περίδεση γίνεται συνήθως νωρίς και όχι στην εβδομάδα που βρίσκομαι και γενικά να σταματήσω να κουράζομαι. Τωρα τι εννοουμε με κούραση δεν καταλαβαίνω και πολύ γιατί είτε όρθια, είτε καθιστή να είμαι, αισθάνομαι μόνιμα κουρασμένη. Πιθανόν γιατί περνάνε και οι εβδομάδες σιγά σιγά και αλλάζει και το στάδιο της εγκυμοσύνης. 

Γενικά περισσότερο άγχος έχω με ολα αυτά για να μην βγει το πλασματακι μου νωρίς παρά κούραση... Περιμένω την Παρασκευή και το Σάββατο με το καλό που ταξιδεύουμε :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Φαίνεται από τον υπέρηχο ότι κάτι δεν πάει καλά και σε εξετάζει μετά από κάτω, ή όχι; 

Σήμερα κάναμε πάρτι έκπληξη στον άντρα μου κι ενώ είπα σε όλους να μην φέρουν τίποτα, εκτός της τούρτας που είχα πάρει εγώ (ευτυχώς πήρα μικρουλα του κιλού), μού έφεραν μια τούρτα παγωτό και ένα κουτί κοκακια, εκλερ κλπ... Θα πάθουμε ζάχαρο μέχρι να τελειώσουν... 

Ωωω τι μας κανεις τωρα!!και πως μ αρεσουν τα κοκακιααα αχ!!!!!Μετά σου λένε φταίει ο φονιάς!!!!χαχαχαχαχα:tongue: να τον χαίρεσαι κορίτσι μου,και φάε και κανενα γλυκάκι παραπάνω και για εμάς τις ζαχαρενιες που δεν μπορούμε να φάμε!!!!!!!:D

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nektarinaki είπε:

Ωωω τι μας κανεις τωρα!!και πως μ αρεσουν τα κοκακιααα αχ!!!!!Μετά σου λένε φταίει ο φονιάς!!!!χαχαχαχαχα:tongue: να τον χαίρεσαι κορίτσι μου,και φάε και κανενα γλυκάκι παραπάνω και για εμάς τις ζαχαρενιες που δεν μπορούμε να φάμε!!!!!!!:D

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έφαγα ουυυυυ κόντεψε να μού ανέβει κ εμένα το ζάχαρο. 

Ρε κορίτσια κάτι πρέπει να με πειράζει, αλλεργικα εννοώ, με έχει πιάσει παντού φαγούρα. Αλλά έχω φάει τόσα πολλά πράγματα σήμερα που δεν ξέρω τι πρέπει να έφταιγε χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...