Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

On 4/10/2019 at 2:55 ΠΜ, Κουδουνίστρα είπε:

Καλά είμαι κορίτσι μου, αύριο έχω το υπέρηχο και περιμένουμε πως και πως να δούμε το βάρος του μπέμπη.

Τα Διαβάζω όλα οτι γράφετε απλά ξέρεις έχουν πέσει λιγάκι οι μπαταρίες λόγω ψυχολογίας. Έχω αγχωθεί και πολύ με τη μετακόμιση. 2 μέρες μείνανε και όλο βγαίνουν πραγματα που πρέπει να πάρουμε. Το Σάββατο πετάμε με το καλό. 30 εβδομάδων αύριο :wub: 

Σταμάτησα και απο την δουλεια εδω και μια εβδομάδα αλλα βρε σεις προβληματίστηκα μιας και αισθάνομαι τρελή εξάντληση, ατονία και καθόλου όρεξη για φαγητό. Πρήζομαι απίστευτα πολύ και έχω πολύ δυσφορία. Τα βράδια και γενικώς κατα τη διάρκεια της μέρας έχω υπερβολική καούρα που δεν ξέρω τι να κάνω.

Εσείς πως είστε σε αυτό το στάδιο?

@martjem κορίτσι μου είμαι στην ιδια περιοχή αλλα ο γιατρός μου είναι στους Αμπελόκηπους το ιατρείο του και είναι και στο ιασό. Στην περιοχή κοντά δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον.

@Κουδουνίστρα  ολοι τελικα προς το κεντρο και βορεια πηγαινουν σε γυναικολογο, μμμ δυσκολο αλλα οκ μετα δεν θα ειναι και για συχνα, μια η δυο φορες τον χρονο! θα δουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλήσπερα κορίτσια!!! 

@Κουδουνίστραπεριμένουμε τα νέα σας όταν ευκαιρείς!!!!

Σήμερα ήταν να πάω να κάνω την καμπύλη ζαχάρου, αλλά από το διαγνωστικό μού είπαν ότι πρέπει το πολύ 8 το πρωί να είμαι εκεί. Όμως μάς έτυχε μια στραβή με το αμάξι και δε μπορέσαμε να πάμε. Τρώω κανονικά το πρωινό μου και λέω "κάτσε να πάρω να δω τι ώρα μπορώ να πάω τη Δευτέρα" και τότε μού είπαν ότι έγινε λάθος και ότι μπορώ να πάω οποία ώρα της ημέρας μπορώ, αλλά εγώ είχα ήδη φάει. Ξενέρωσα, αλλά δεν πειράζει, από βδομάδα... 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου καλημέρα...η κατάσταση μου ιδια δυστυχώς...ο μικρούλης μας είναι 1200gr. Το doppler συνεχίζει να δείχνει οτι ο μικρούλης δεν τροφοδοτείται σωστά και ίσα ίσα πέφτει κιώλας η τροφοδοσία. Επειγόντως κάθε 2 εβδομάδες doppler για έλεγχο και θα είμαστε τυχεροί αν μπορέσει να κρατηθεί μέχρι την 37η εβδομάδα. Γενικά ανάλογα με το πώς θα προχωράει κάθε 2 εβδομάδες θα βλέπουμε αν μπορέσω να το κρατήσω στην κοιλίτσα μου...:sad: δυστυχώς δεν εξαρταται απο εμένα μιας και ο πλακούντας δεν είναι αρκετά ισχυρός ...δεν εχω ιδέα πως θα εξελιχθεί...

Θέλω να σκέφτομαι θετικά και περιμένω να τα συζητήσω όλα με τον γιατρό μου μιας και είναι πολύ θετικός άνθρωπος και με έχει κάνει πολλές φορές να αποβάλλω το άγχος μου. Ταξιδέψαμε με το καλό χτές και απο εδω και στο εξής θα είμαι σε λιγο πιο στενή παρακολούθηση θέλω να πιστεύω.

Η τύπισσα που μου έκανε το υπέρηχο του τραχήλου στην Αγγλία ...απλά απαράδεκτη. Ο τράχηλος μετρήθηκε απο το γιατρό την παρασκευή και είναι 2.8cm και κλειστός. Οτι να'ναι γενικώς...

Κοριτσάκια με συγχωρείτε που δεν σχολιάζω κανένα απο τα μηνυματά σας και προβληματισμούς σας αλλά είναι λίγο στενάχωρη και δύσκολη η καταστασή μας. Χαίρομαι που όλα σας πάνε τέλεια!!!

Χρυσα μου καλά αποτελέσματα να έχεις με την καμπύλη όταν με το καλό την κάνεις.:)

 

 

23 hours ago, martjem said:

@Κουδουνίστρα  ολοι τελικα προς το κεντρο και βορεια πηγαινουν σε γυναικολογο, μμμ δυσκολο αλλα οκ μετα δεν θα ειναι και για συχνα, μια η δυο φορες τον χρονο! θα δουμε!

Ναι γενικά ο γυναικολόγος είναι εκεί που αισθάνεσαι πιο ήρεμη εσύ. Βόρεια θέλει λίγο χρόνο αλλά κέντρο μπορείς να βρείς κάτι σίγουρα. Που θα γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Χρύσα μου καλημέρα...η κατάσταση μου ιδια δυστυχώς...ο μικρούλης μας είναι 1200gr. Το doppler συνεχίζει να δείχνει οτι ο μικρούλης δεν τροφοδοτείται σωστά και ίσα ίσα πέφτει κιώλας η τροφοδοσία. Επειγόντως κάθε 2 εβδομάδες doppler για έλεγχο και θα είμαστε τυχεροί αν μπορέσει να κρατηθεί μέχρι την 37η εβδομάδα. Γενικά ανάλογα με το πώς θα προχωράει κάθε 2 εβδομάδες θα βλέπουμε αν μπορέσω να το κρατήσω στην κοιλίτσα μου...:sad: δυστυχώς δεν εξαρταται απο εμένα μιας και ο πλακούντας δεν είναι αρκετά ισχυρός ...δεν εχω ιδέα πως θα εξελιχθεί...

Θέλω να σκέφτομαι θετικά και περιμένω να τα συζητήσω όλα με τον γιατρό μου μιας και είναι πολύ θετικός άνθρωπος και με έχει κάνει πολλές φορές να αποβάλλω το άγχος μου. Ταξιδέψαμε με το καλό χτές και απο εδω και στο εξής θα είμαι σε λιγο πιο στενή παρακολούθηση θέλω να πιστεύω.

Η τύπισσα που μου έκανε το υπέρηχο του τραχήλου στην Αγγλία ...απλά απαράδεκτη. Ο τράχηλος μετρήθηκε απο το γιατρό την παρασκευή και είναι 2.8cm και κλειστός. Οτι να'ναι γενικώς...

Κοριτσάκια με συγχωρείτε που δεν σχολιάζω κανένα απο τα μηνυματά σας και προβληματισμούς σας αλλά είναι λίγο στενάχωρη και δύσκολη η καταστασή μας. Χαίρομαι που όλα σας πάνε τέλεια!!!

Χρυσα μου καλά αποτελέσματα να έχεις με την καμπύλη όταν με το καλό την κάνεις.:)

 

 

 

Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια. Ο τράχηλος νομίζω είναι καλός και να μην σε αγχώνει! Όσο για την τροφοδοσία..επειδή κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε πως έχω ένα μικρό θέμα ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ, το κοιτάμε από τότε. Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν δυο αρτηρίες που τροφοδοτούν το μωρό. Εμένα η μία δεν τροφοδοτεί καλά αλλά τη συμπληρώνει η άλλη. Περίμενε να πας και στο γιατρό σου εδώ πριν απογοητευτείς!!

Νομίζω ότι έχουμε μια βδομάδα διαφορά, οπότε τωρα είσαι 30+. Μπορεί και να φτάσεις στο στόχο σου κι απ την εμπειρία μου θα σου πω πως τα μικρά μωράκια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα γιατί θέλουν να αναπτυχθούν.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... ♡♡♡

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Κουδουνίστρα ευχομαι ολα να σου πανε καλα κοριτσι μου! Εχω μια φιλη η οποια εχει ενα αγορακι...οταν ηταν εγκυος ειχε το ιδιο προβλημα με εσενα δηλ το μωρο δεν επερνε βαρος κι εκανε κι εκεινη συνεχεια ντομπλερ...εκεινη ομως την ειχε κρατησει ο γιατρος της μεχρι τελος μηπως γεννουσε φυσιολογικα αλλα τλκ γεννησε με καισαρικη ενα υγιεστατο αγορακι 2600 περιπου! Μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε στο τελος...κι εκεινη την ειχε φαει το αγχος και τωρα εχει εναν κουκλο 2 χρονων!

  • Μου αρέσει 4

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Κουδουνίστρα είπε:

Χρύσα μου καλημέρα...η κατάσταση μου ιδια δυστυχώς...ο μικρούλης μας είναι 1200gr. Το doppler συνεχίζει να δείχνει οτι ο μικρούλης δεν τροφοδοτείται σωστά και ίσα ίσα πέφτει κιώλας η τροφοδοσία. Επειγόντως κάθε 2 εβδομάδες doppler για έλεγχο και θα είμαστε τυχεροί αν μπορέσει να κρατηθεί μέχρι την 37η εβδομάδα. Γενικά ανάλογα με το πώς θα προχωράει κάθε 2 εβδομάδες θα βλέπουμε αν μπορέσω να το κρατήσω στην κοιλίτσα μου...:sad: δυστυχώς δεν εξαρταται απο εμένα μιας και ο πλακούντας δεν είναι αρκετά ισχυρός ...δεν εχω ιδέα πως θα εξελιχθεί...

Θέλω να σκέφτομαι θετικά και περιμένω να τα συζητήσω όλα με τον γιατρό μου μιας και είναι πολύ θετικός άνθρωπος και με έχει κάνει πολλές φορές να αποβάλλω το άγχος μου. Ταξιδέψαμε με το καλό χτές και απο εδω και στο εξής θα είμαι σε λιγο πιο στενή παρακολούθηση θέλω να πιστεύω.

Η τύπισσα που μου έκανε το υπέρηχο του τραχήλου στην Αγγλία ...απλά απαράδεκτη. Ο τράχηλος μετρήθηκε απο το γιατρό την παρασκευή και είναι 2.8cm και κλειστός. Οτι να'ναι γενικώς...

Κοριτσάκια με συγχωρείτε που δεν σχολιάζω κανένα απο τα μηνυματά σας και προβληματισμούς σας αλλά είναι λίγο στενάχωρη και δύσκολη η καταστασή μας. Χαίρομαι που όλα σας πάνε τέλεια!!!

Χρυσα μου καλά αποτελέσματα να έχεις με την καμπύλη όταν με το καλό την κάνεις.:)

 

 

Ναι γενικά ο γυναικολόγος είναι εκεί που αισθάνεσαι πιο ήρεμη εσύ. Βόρεια θέλει λίγο χρόνο αλλά κέντρο μπορείς να βρείς κάτι σίγουρα. Που θα γεννήσεις?

Κοριτσάρα  μου... όλα καλά θα πάνε... Για ποιον λόγο δεν τροφοδοτείται;;; λογω πλακούντα;;; δεν το έχω ξανά ακούσει... Τώρα ποσο εβδομαδων είσαι;;;; καλά θα κανετε που θα το παρακολουθείτε πιο εντατικά... Εγώ πιστεύω κ εύχομαι να πάνε όλα καλά...!!!

  • Μου αρέσει 2

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσαρες!!!νέα εβδομάδα ξεκινάει αύριο!!άντε άντε να κοντεύουμε:x @Κουδουνίστρα εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου(που θα πάνε)μια χαρά θα κάτσει στην κοιλίτσα σου το μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά..να εισαι θετική και αφού θα κάνετε και τακτικό έλεγχο,όλα θα κυλήσουν σωστά.. έχεις όλη τη θετικη μας ενέργεια..:)

  • Μου αρέσει 3

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

 

Κοριτσάκια με συγχωρείτε που δεν σχολιάζω κανένα απο τα μηνυματά σας και προβληματισμούς σας αλλά είναι λίγο στενάχωρη και δύσκολη η καταστασή μας. Χαίρομαι που όλα σας πάνε τέλεια!!!

Μη λες χαζομάρες, δεν παρεξηγείται καμία εδώ! 

Δηλαδή, απ ο, τι καταλαβαίνω, ο τράχηλος είναι καλά ε; 

Τι φταίει και δεν τροφοδοτείται σωστά το μωρό; σού είπε; πότε θα ξαναπάς τώρα; εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι; γενικά, σού είπε ο γιατρός ότι είναι ανησυχητικό το βάρος του; πρέπει να ακολουθήσεις κάποια αγωγή; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα. Σας ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα μέσα απο την καρδιά μου!! 

Σήμερα πήγα στον γιατρό μου και όπως το περίμενα...αυτός ο άνθρωπος με ηρεμεί απίστευτα πολύ...εκτός του οτι έπαθε σοκ με την αρχική λάθος μέτρηση του τραχήλου έπειτα μου είπε πως το μωράκι μας είναι 4 μερούλες μικρότερο και υγειέστατο. Το αμνιακο υγρό είναι μπόλικο και ο πλακούντας σε άριστη κατάσταση.

Σε 2 εβδομάδες θα πάω για doppler να δούμε και την τροφοδοσία για να μου φύγει το άγχος και να το τσεκάρει και εκείνος καλύτερα αλλα δεν αγχώθηκε καθώλου με τις μετρήσεις και οτι είδε. Μου είπε πως ο μικρούλης είναι 1300 γραμμάρια :wub:

Δεν σας κρύβω πως αισθάνθηκα ενα βάρος να φεύγει απο πάνω μου. Γενικά να έχεις εναν άνθρωπο που μπορείς να τον ρωτήσεις τα πάντα και να μην απαντάει σαν κρυόκωλος.

Θα περιμένω να δω και το doppler τι θα δείξει και επειτα θα είμαι 100% ήρεμη. Για την ώρα όμως ο γιατρός είπε πως είναι όλα νορμαλ :) τι άγχος θεε μου.....

Είμαι 30+3. Ουσιαστικά στην Αγγλια μου εξήγησαν πως δεν είναι κατι που εξαρτάται απο εμας αλλα απο την λειτουργικότητα του πλακούντα. Δεν είχα ιδέα ουτε και γω οτι θα μπορούσε να υπάρξει ενα πρόβλημα του είδους. Δεν παίζει ρόλο το τι τρώει η μαμά αλλα πώς αιματώνεται το μωρό μεσα απο τη μαμά.

Στην Αγγλία σου βγάζουν μια καμπύλη σύμφωνα με τον σωματοτυπό σου και με κάποιες μετρήσεις. Η καμπύλη αυτη είναι αυτή που σύμφωνα με τους Άγγλους πρεπει να ακολουθήσει το μωρό στην αναπτυξή τιυ μέσα στην κοιλίτσα. Αν πέσει κάτω απο αυτή την καμπϋλη τότε υπάρχει πρόβλημα αν συνεχίσει σε αυτην την καμπυλη τοτε θα είναι ενα απλα μικρό μωράκι.

Δεν ξέρω αν αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα. Σας ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα μέσα απο την καρδιά μου!! 

Σήμερα πήγα στον γιατρό μου και όπως το περίμενα...αυτός ο άνθρωπος με ηρεμεί απίστευτα πολύ...εκτός του οτι έπαθε σοκ με την αρχική λάθος μέτρηση του τραχήλου έπειτα μου είπε πως το μωράκι μας είναι 4 μερούλες μικρότερο και υγειέστατο. Το αμνιακο υγρό είναι μπόλικο και ο πλακούντας σε άριστη κατάσταση.

Σε 2 εβδομάδες θα πάω για doppler να δούμε και την τροφοδοσία για να μου φύγει το άγχος και να το τσεκάρει και εκείνος καλύτερα αλλα δεν αγχώθηκε καθώλου με τις μετρήσεις και οτι είδε. Μου είπε πως ο μικρούλης είναι 1300 γραμμάρια :wub:

Δεν σας κρύβω πως αισθάνθηκα ενα βάρος να φεύγει απο πάνω μου. Γενικά να έχεις εναν άνθρωπο που μπορείς να τον ρωτήσεις τα πάντα και να μην απαντάει σαν κρυόκωλος.

Θα περιμένω να δω και το doppler τι θα δείξει και επειτα θα είμαι 100% ήρεμη. Για την ώρα όμως ο γιατρός είπε πως είναι όλα νορμαλ :) τι άγχος θεε μου.....

Είμαι 30+3. Ουσιαστικά στην Αγγλια μου εξήγησαν πως δεν είναι κατι που εξαρτάται απο εμας αλλα απο την λειτουργικότητα του πλακούντα. Δεν είχα ιδέα ουτε και γω οτι θα μπορούσε να υπάρξει ενα πρόβλημα του είδους. Δεν παίζει ρόλο το τι τρώει η μαμά αλλα πώς αιματώνεται το μωρό μεσα απο τη μαμά.

Στην Αγγλία σου βγάζουν μια καμπύλη σύμφωνα με τον σωματοτυπό σου και με κάποιες μετρήσεις. Η καμπύλη αυτη είναι αυτή που σύμφωνα με τους Άγγλους πρεπει να ακολουθήσει το μωρό στην αναπτυξή τιυ μέσα στην κοιλίτσα. Αν πέσει κάτω απο αυτή την καμπϋλη τότε υπάρχει πρόβλημα αν συνεχίσει σε αυτην την καμπυλη τοτε θα είναι ενα απλα μικρό μωράκι.

Δεν ξέρω αν αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα, τουλάχιστον από προσωπική πείρα, δεν έχει κάτι τέτοιο με καμπύλη. Ουσιαστικά μετράνε τις διαστάσεις του μωρού και κάνουν τις αντιστοιχισεις με τις εβδομάδες. Εξάλλου η κάθε εβδομάδα κύησης λέει ότι οι αναμενόμενες διαστάσεις είναι από τάδε έως τάδε. Αν είναι υπερβολικά πολύ μικρό, τότε κάτι παίζει 

Χαίρομαι πάρα πολύ που όλα εν τέλει βαίνουν καλώς!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πήγα σήμερα για την καμπύλη!! Το υγρό τελικά δε με αηδιασε, ίσα ίσα που με στανιαρε γιατί ήμουν θεονηστικη και ήρθα λίγο στα ίσα μου. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι προς το τέλος βαρέθηκα γιατί τελείωνε η μπαταρία του κινητού. Ενώ πριν χαλαρά καθόμουν κι έβλεπα σειρές στο γιουτιουμπ χαχαχαχαχαχα. Αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Πήγα σήμερα για την καμπύλη!! Το υγρό τελικά δε με αηδιασε, ίσα ίσα που με στανιαρε γιατί ήμουν θεονηστικη και ήρθα λίγο στα ίσα μου. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι προς το τέλος βαρέθηκα γιατί τελείωνε η μπαταρία του κινητού. Ενώ πριν χαλαρά καθόμουν κι έβλεπα σειρές στο γιουτιουμπ χαχαχαχαχαχα. Αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα 

Καλά αποτελέσματα κοριτσι μου... να μας στείλεις να μας πεις...

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Πήγα σήμερα για την καμπύλη!! Το υγρό τελικά δε με αηδιασε, ίσα ίσα που με στανιαρε γιατί ήμουν θεονηστικη και ήρθα λίγο στα ίσα μου. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι προς το τέλος βαρέθηκα γιατί τελείωνε η μπαταρία του κινητού. Ενώ πριν χαλαρά καθόμουν κι έβλεπα σειρές στο γιουτιουμπ χαχαχαχαχαχα. Αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα 

Καλά αποτελέσματα!!!όλες οι τιμές να βγούνε τελειες!!!!!

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 9:02 PM, ΧρυσαΜ said:

Πήγα σήμερα για την καμπύλη!! Το υγρό τελικά δε με αηδιασε, ίσα ίσα που με στανιαρε γιατί ήμουν θεονηστικη και ήρθα λίγο στα ίσα μου. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι προς το τέλος βαρέθηκα γιατί τελείωνε η μπαταρία του κινητού. Ενώ πριν χαλαρά καθόμουν κι έβλεπα σειρές στο γιουτιουμπ χαχαχαχαχαχα. Αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα 

Τελικά όντως πολύς λόγος για το τίποτα με αυτό το υγρό...ουσιαστικά αυτό που ήπια ήταν σαν Lucozade χωρίς ανθρακικό και ζεστό! Κατέβηκε σαν νερακι και με ξεδίψασε κιώλας! :P

Πως βγήκαν τα αποτελέσματα?

@Αννούλαααα εσυ το ρύθμισες? Πως τα πας?

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 4:18 ΜΜ, Κουδουνίστρα είπε:

Χρύσα μου καλημέρα...η κατάσταση μου ιδια δυστυχώς...ο μικρούλης μας είναι 1200gr. Το doppler συνεχίζει να δείχνει οτι ο μικρούλης δεν τροφοδοτείται σωστά και ίσα ίσα πέφτει κιώλας η τροφοδοσία. Επειγόντως κάθε 2 εβδομάδες doppler για έλεγχο και θα είμαστε τυχεροί αν μπορέσει να κρατηθεί μέχρι την 37η εβδομάδα. Γενικά ανάλογα με το πώς θα προχωράει κάθε 2 εβδομάδες θα βλέπουμε αν μπορέσω να το κρατήσω στην κοιλίτσα μου...:sad: δυστυχώς δεν εξαρταται απο εμένα μιας και ο πλακούντας δεν είναι αρκετά ισχυρός ...δεν εχω ιδέα πως θα εξελιχθεί...

Θέλω να σκέφτομαι θετικά και περιμένω να τα συζητήσω όλα με τον γιατρό μου μιας και είναι πολύ θετικός άνθρωπος και με έχει κάνει πολλές φορές να αποβάλλω το άγχος μου. Ταξιδέψαμε με το καλό χτές και απο εδω και στο εξής θα είμαι σε λιγο πιο στενή παρακολούθηση θέλω να πιστεύω.

Η τύπισσα που μου έκανε το υπέρηχο του τραχήλου στην Αγγλία ...απλά απαράδεκτη. Ο τράχηλος μετρήθηκε απο το γιατρό την παρασκευή και είναι 2.8cm και κλειστός. Οτι να'ναι γενικώς...

Κοριτσάκια με συγχωρείτε που δεν σχολιάζω κανένα απο τα μηνυματά σας και προβληματισμούς σας αλλά είναι λίγο στενάχωρη και δύσκολη η καταστασή μας. Χαίρομαι που όλα σας πάνε τέλεια!!!

Χρυσα μου καλά αποτελέσματα να έχεις με την καμπύλη όταν με το καλό την κάνεις.:)

 

 

Ναι γενικά ο γυναικολόγος είναι εκεί που αισθάνεσαι πιο ήρεμη εσύ. Βόρεια θέλει λίγο χρόνο αλλά κέντρο μπορείς να βρείς κάτι σίγουρα. Που θα γεννήσεις?

Σωστα τα λες! εγω μαλλον στο Ιασω θα ειμαι, εσυ;

On 4/10/2019 at 12:53 ΠΜ, An.thi είπε:

@martjem Δεν ξέρω γιατί ξανακάνουμε επαναληπτική ένεση. Δεν το έψαξα τόσο. Νομίζω ότι πριν τις 37 τα πνευμόνια θεωρούνται ανώριμα. Ήμουν σε τέτοια φάση τότε που έκανα ότι μου λέγανε και η αλήθεια είναι ότι δεν μου βγήκε σε κακό. Και μια φίλη μου σε δίδυμα (που έχουμε τον ίδιο γιατρό) τις έκανε που θα γεννούσε 36 εβδομάδων με καισαρική. Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά! Και το μάγνησιο βοηθάει πολύ στις συσπάσεις. Εγώ απο την αρχή μαγνήσιο παίρνω και utrogestan χάπια και δεν έχω συσπάσεις, όπως στο πρώτο. Καθε περίπτωση είναι διαφορετική βέβαια. 

Κι εγώ πήγα στο γιατρό σήμερα. Η μπεμπούλα 1350 και είμαι 29+1. Μου είπε να ρίξω τους τόνους. Όχι περπάτημα, όχι πολλές δουλειές και γενικά να περιοριστώ στα βασικά τώρα που άρχισε να βαραίνει γιατί σιγά σιγά θ αρχίσει να πιέζει.. Υπομονή.. Δεν μας έμεινε πολύ!

 

Χαιρομαι που ολα πανε καλα! σε ολες σας στελνω τις ευχες μου να ερθουν τα παιδακια σας με το καλο! κι εγω πηρα τελικα την κορτιζονη, ολα καλα! μακαρι να μπορεσω να φτασω 36 εβδομαδες! τωρα που καθε εβδομαδα περναει χαιρομαι ολο και πιο πολυ :) το μαγνησιο δεν ξερω αν βοηθαει σε μενα, αλλα τελικα τα τοκολυτικα ισως η ολα μαζι σε συνδυασμο διοτι μειωθηκαν οι συσπασεις ετσι! εγω παιρνω ενεση προσγεστερονης Prolutex! δεν την συστηνουν υποθετω επειδη ειναι ακριβη, εχει 46 ευρω τα 7 μπουκαλακια αλλα ο Εοππυ τα καλυπτει, δεν πληρωνω ουτε ενα ευρω οποτε ισως γι αυτο να δινουν Utrogestan! εγω ειχα θεμα στις αρχες με αυτα, τα επαιρνα απο το στομα και ανεβηκαν οι τιμες ηπατος, οταν τα σταματησα ηρθαν στα φυσιολογικα επιπεδα! εσυ οταν λες 29+1 εννοεις οτι εκλεισες 29 εβδομαδες κι εχεις μια μερα που μπηκες στην 30η; ρωταω διοτι πολλες το μπερδευουν! εγω μπαινω Σαββατο στην 30η! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...