Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια σήμερα ηρέμησα αρκετά μπορώ να πω και δεν είχα συσπάσεις πάλι μέχρι στιγμής έστειλα και στον γιατρό να μου πει τι να κάνω με τα μαγνήσια όταν την πάρω αγκαλιά έχω να της πω τόσα πολλά και κυρίως ένα τεράστιο συγγνώμη που αντί να απολαύσω το υπέροχο αυτό ταξίδι κάθε μέρα και μια άλλη περιπέτεια ήταν για μένα εν τω μεταξύ στις άλλες εγκυμοσύνες φοβόμουν πολύ μήπως δεν αγαπήσω τα παιδιά σε αυτή εδώ την έχω αγαπήσει τόσο πριν την γνωρίσω. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ νιώθω συνέχεια τύψεις για τον μπέμπη που κουράζομαι και δουλεύω τοσες ώρες αλλά δε γίνεται αλλιώς. Και κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να γκρινιάζει γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ και.νιώθω παλι τύψεις αλλά όσο και να έχω ζοριστει νιώθω ότι είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί αυτό το μωράκι. Να είσαι σίγουρη ότι η μπεμπουλα σου νιώθει την αγάπη σου...και έχεις και άλλα δύο παιδιά που πρέπει να φροντίζεις ταυτόχρονα με την εγκυμοσύνη για μένα είσαι αξιέπαινη και πρέπει να είσαι περήφανη που τα καταφέρνεις μόνη σου

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Stelloudia είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ νιώθω συνέχεια τύψεις για τον μπέμπη που κουράζομαι και δουλεύω τοσες ώρες αλλά δε γίνεται αλλιώς. Και κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να γκρινιάζει γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ και.νιώθω παλι τύψεις αλλά όσο και να έχω ζοριστει νιώθω ότι είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί αυτό το μωράκι. Να είσαι σίγουρη ότι η μπεμπουλα σου νιώθει την αγάπη σου...και έχεις και άλλα δύο παιδιά που πρέπει να φροντίζεις ταυτόχρονα με την εγκυμοσύνη για μένα είσαι αξιέπαινη και πρέπει να είσαι περήφανη που τα καταφέρνεις μόνη σου

Σε ευχαριστώ κορίτσι συγκινήθηκα ρε με αυτά που μου έγραψες την μπέμπα την αγαπώ τόσο πολύ ήδη της μιλάνε και τα αδέρφια της έχει τόσο κόσμο που την αγαπάει ήδη είναι τυχερή κι εσένα ο μπέμπης σου είναι τυχερός γιατί τον περιμένεις πως και πως και μιλάς τόσο όμορφα ό,τι καλύτερο στο σπίτι σου πάντα ρε κορίτσι και σε όλες τις μαμάδες και τις μέλλουσες μαμάδες 

:)

(Όταν με κλωτσάει η καρδιά μου πάει στην θέση της) 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια σήμερα ηρέμησα αρκετά μπορώ να πω και δεν είχα συσπάσεις πάλι μέχρι στιγμής έστειλα και στον γιατρό να μου πει τι να κάνω με τα μαγνήσια όταν την πάρω αγκαλιά έχω να της πω τόσα πολλά και κυρίως ένα τεράστιο συγγνώμη που αντί να απολαύσω το υπέροχο αυτό ταξίδι κάθε μέρα και μια άλλη περιπέτεια ήταν για μένα εν τω μεταξύ στις άλλες εγκυμοσύνες φοβόμουν πολύ μήπως δεν αγαπήσω τα παιδιά σε αυτή εδώ την έχω αγαπήσει τόσο πριν την γνωρίσω. 

Αχ κι εγω ετσι σκεφτομαι και φοβομουν να το πω. Νομιζα θα με πουν κακια μαμα που σκεφτομουν αν θα τα αγαπαω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Αχ κι εγω ετσι σκεφτομαι και φοβομουν να το πω. Νομιζα θα με πουν κακια μαμα που σκεφτομουν αν θα τα αγαπαω.

έλα καλέ κακιά μαμά στις 2 άλλες εγκυμοσύνες μου έτσι ένιωθα δεν μπορούσα να με καταπιέσω 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

έλα καλέ κακιά μαμά στις 2 άλλες εγκυμοσύνες μου έτσι ένιωθα δεν μπορούσα να με καταπιέσω 

Νιωθω ωρες ωρες πως εχω πουρε στο κεφαλι. Ασε που δεν θυμαμαι τιποτα. Παω τουαλετα και ξεχναω γιατι!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Νιωθω ωρες ωρες πως εχω πουρε στο κεφαλι. Ασε που δεν θυμαμαι τιποτα. Παω τουαλετα και ξεχναω γιατι!

θύμισε μου εργάζεσαι κι εσύ;


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις έκανα το ντοπλερ ο μπέμπης ειναι 1850 γρ. Το κεφάλι του σπρώχνει το στομάχι μου και καθεται με τον  ποπουδακι του πάνω στη κύστη μου και τα πόδια όπου να ναι...:x είναι υγιέστατοςυγιέστατο και παρόλο που εγώ ακόμα κάνω εμετό καθημερινά παίρνει βάρος και ψηλώνει κανονικά και κορίτσια όταν άκουσα τον ήχο της καρδούλας του με πιάσανε τα ζουμιά....

Παράθεση

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Κορίτσι μόλις έκανα το ντοπλερ ο μπέμπης ειναι 1850 γρ. Το κεφάλι του σπρώχνει το στομάχι μου και καθεται με τον  ποπουδακι του πάνω στη κύστη μου και τα πόδια όπου να ναι...:x είναι υγιέστατοςυγιέστατο και παρόλο που εγώ ακόμα κάνω εμετό καθημερινά παίρνει βάρος και ψηλώνει κανονικά και κορίτσια όταν άκουσα τον ήχο της καρδούλας του με πιάσανε τα ζουμιά....

 

Αυτος δεν ειναι μπεμπης ειναι μπεμπαρος. Φτου φτου. Με το καλο κοριτσι μου αντε υπομονη με τους εμετους λιγο εμεινε.

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Η αμνιοπαρακεντηση γίνεται μεταξύ 14 και 26 εβδομάδας και έχει πιθανότητα αποβολής 1%. Ο γιατρό οφείλει να σε ενημερώσει για το παραμικρό και απο κει και περα η αποφαση είναι το γονιών. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν γυναικολόγο.που να ασχολείται αποκλειστικά με αυτό διότι είναι πιο καταρτισμένοι. Το ότι οι αιματολογικές δεν είναι πάντα αξιόπιστες εμένα δε με ικανοποιεί σαν απάντηση γιατρού. Τι.πιθανότητες σου έδωσε για τα σύνδρομα;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Αγαπουλινι αντε βρε κορίτσι ζητά αναρρωτική και βγες σε άδεια μην ταλαιπωρείσαι μωρέ έχεις αλλά παιδάκια συγγνώμη αλλά κι εγώ μνήμη χρυσόψαρου έχω :roll:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Αγαπουλινι αντε βρε κορίτσι ζητά αναρρωτική και βγες σε άδεια μην ταλαιπωρείσαι μωρέ έχεις αλλά παιδάκια συγγνώμη αλλά κι εγώ μνήμη χρυσόψαρου έχω :roll:

Χαχαχαχαχα ναι εχω μια ακομα τσουπρα. Ε το σκεφτομαι γιατι 2.5 βδομαδες εμειναν. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Είχα το ίδιο θέμα με σένα..αυξημενη ελευθερη χοριακη 5 κάτι mom και φυσιολογικες ενδείξεις στον υπέρηχο.. Έκανα τελικα αμνιοπαρακεντηση στην 20η εβδομάδα(νομίζω γίνεται από την 15η και μετά αλλά όσο μεγαλύτερη εβδομάδα τόσο πιο ασφαλής). Τα αποτελέσματα ήταν άριστα και ησύχασα.. Η αλήθεια είναι ότι με τρέλαναν οι γιατροί.. Και όντως οι αιματολογικες δεν είναι πάντα αξιοπιστες.. Το ίδιο συνέβη και σε δεύτερη κοπέλα από το ίδιο ιατρείο..Ποσοστο 1/11 για Down λόγω αυξημένης χοριακης.. Εκείνη επέλεξε να κάνει μη επεμβατικη εξέταση που ελέγχει το DNA του εμβρυου στο αίμα της μητέρας με επίσης θετικά αποτελέσματα.. Τώρα είμαστε και οι δύο 31-32 εβδομάδα και όλα είναι καλά.. Όλα αυτά φυσικά δεν είναι διάγνωση και για τη δική σου περίπτωση αλλά πιστεύω ότι είναι όλα είναι καλά και σε σένα.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Είχα το ίδιο θέμα με σένα..αυξημενη ελευθερη χοριακη 5 κάτι mom και φυσιολογικες ενδείξεις στον υπέρηχο.. Έκανα τελικα αμνιοπαρακεντηση στην 20η εβδομάδα(νομίζω γίνεται από την 15η και μετά αλλά όσο μεγαλύτερη εβδομάδα τόσο πιο ασφαλής). Τα αποτελέσματα ήταν άριστα και ησύχασα.. Η αλήθεια είναι ότι με τρέλαναν οι γιατροί.. Και όντως οι αιματολογικες δεν είναι πάντα αξιοπιστες.. Το ίδιο συνέβη και σε δεύτερη κοπέλα από το ίδιο ιατρείο..Ποσοστο 1/11 για Down λόγω αυξημένης χοριακης.. Εκείνη επέλεξε να κάνει μη επεμβατικη εξέταση που ελέγχει το DNA του εμβρυου στο αίμα της μητέρας με επίσης θετικά αποτελέσματα.. Τώρα είμαστε και οι δύο 31-32 εβδομάδα και όλα είναι καλά.. Όλα αυτά φυσικά δεν είναι διάγνωση και για τη δική σου περίπτωση αλλά πιστεύω ότι είναι όλα είναι καλά και σε σένα.. 

Καλημέρα!! Δεν φοβάμαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση, με φοβίζει έστω κ το 1% αποβολής και δεν ξέρω αν όντως υπάρχει λόγος να το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...