Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Αχ αυτα τα νεα μου. Πηγα σημερα στον γιατρό. Ειμαι ακριβως 30 βδομαδες. Η μικρη σε ενα μηνα πηρε 500 γραμμαρια, δηλαδη τωρα ειναι 1300 σχεδον. Το κακο ειναι πως εχω αντιστασεις στην δεξια και στην αριστερη μητριαια αρτηρια. Σημαίνει πως το παιδι δεν θα παρει απο εδω και περα το βαρος που θελουμε και βρισκομαι στο κατω μερος του μεσου ορου. Πρεπει να προσεχω διατροφη και το βαρος μου και πρεπει να ελεγχω την πιεση μου, για να μην εχουμε θέμα με προεκλαμψια. Η μικρη γυρισε προς τα πανω, δηλαδή το κεφαλι ειναι ψηλα, για αυτο εχω διαφορους πονους χαμηλα γιατι με παταει και με κλοτσαει, κατι που δεν παιζει ρολο γιατι καισαρικη θα γεννησω. Επισης δεν εχω συσπασεις, αλλα η μικρη τεντωνεται περιεργα για αυτο νομιζα πως ειναι συσπασεις. Η γιατρος μου προτεινει τωρα περπατημα για να γυρισει και μα ηρεμησω εγω. 

Μου ειπε ακομα πως πρεπει να με παρακολουθει ο γιατρος καθε 2 βδομαδες για να ειμαστε σιγουρα καλά. Οπου επισης παιζει να αλλαχτει και η ημερομηνία καισαρικης και να γεννησω στο πρωτο πενθημερο Ιανουαρίου, αλλα αυτο εξαρταται απο το αν βαζει βαρος η μικρη. Δεν σας κρυβω το αγχος μου τωρα αλλα ολα για καλο γίνονται 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Αχ αυτα τα νεα μου. Πηγα σημερα στον γιατρό. Ειμαι ακριβως 30 βδομαδες. Η μικρη σε ενα μηνα πηρε 500 γραμμαρια, δηλαδη τωρα ειναι 1300 σχεδον. Το κακο ειναι πως εχω αντιστασεις στην δεξια και στην αριστερη μητριαια αρτηρια. Σημαίνει πως το παιδι δεν θα παρει απο εδω και περα το βαρος που θελουμε και βρισκομαι στο κατω μερος του μεσου ορου. Πρεπει να προσεχω διατροφη και το βαρος μου και πρεπει να ελεγχω την πιεση μου, για να μην εχουμε θέμα με προεκλαμψια. Η μικρη γυρισε προς τα πανω, δηλαδή το κεφαλι ειναι ψηλα, για αυτο εχω διαφορους πονους χαμηλα γιατι με παταει και με κλοτσαει, κατι που δεν παιζει ρολο γιατι καισαρικη θα γεννησω. Επισης δεν εχω συσπασεις, αλλα η μικρη τεντωνεται περιεργα για αυτο νομιζα πως ειναι συσπασεις. Η γιατρος μου προτεινει τωρα περπατημα για να γυρισει και μα ηρεμησω εγω. 

Μου ειπε ακομα πως πρεπει να με παρακολουθει ο γιατρος καθε 2 βδομαδες για να ειμαστε σιγουρα καλά. Οπου επισης παιζει να αλλαχτει και η ημερομηνία καισαρικης και να γεννησω στο πρωτο πενθημερο Ιανουαρίου, αλλα αυτο εξαρταται απο το αν βαζει βαρος η μικρη. Δεν σας κρυβω το αγχος μου τωρα αλλα ολα για καλο γίνονται 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι. Όλα αυτά που περιγράφεις είναι συνηθισμένα στην εγκυμοσύνη.. Λίγη προσοχή θέλει και όλα αντιμετωπιζονται!! Με το καλό σε όλες μας!! 

Κορίτσια σε λιστα που μου έδωσαν στο δημοσιο για το μωρό μου ζητησαν:

4-5 φανελακια

4-5 φορμακια

1 κουβέρτουλα μαλλινη

1-2 σετ σεντονακια

2 σετ πετσέτες ή μπουρνουζακια

4-5 πάνες υφασμάτινες 

Πάνες μιας χρήσης

Γάζες και οινοπνευμα καθαρό για την περιποιηση του αφαλου

 

Εγώ θα πάρω επιπλέον μαζί μου μια φόρμα εξοδου, 1 ζακετακι, σετ περιποίησης μωρού για μαλλακια, νυχάκια, μυξουλες, 2 μικρά μπουκάλια, πιπιλες. Επίσης προϊόντα για το μπάνιο του αν και δεν τα ζητησαν

Για τη μαμά ζητησαν:

3-4 σετ πυτζάμες ή νυχτικα

Βαμβακερά εσωρουχα

2 στηθοδεσμους

1 σετ πετσετες

Σερβιέτες μεγάλης ροης

Υποσεντονα μιας χρησης

1 ζευγάρι παντόφλες 

Προσωπικά είδη περιποίησης και υγιεινης

Αυτά..ελπίζω να βοήθησα.. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 3

askg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Αγαπουλινι είπε:

Αχ αυτα τα νεα μου. Πηγα σημερα στον γιατρό. Ειμαι ακριβως 30 βδομαδες. Η μικρη σε ενα μηνα πηρε 500 γραμμαρια, δηλαδη τωρα ειναι 1300 σχεδον. Το κακο ειναι πως εχω αντιστασεις στην δεξια και στην αριστερη μητριαια αρτηρια. Σημαίνει πως το παιδι δεν θα παρει απο εδω και περα το βαρος που θελουμε και βρισκομαι στο κατω μερος του μεσου ορου. Πρεπει να προσεχω διατροφη και το βαρος μου και πρεπει να ελεγχω την πιεση μου, για να μην εχουμε θέμα με προεκλαμψια. Η μικρη γυρισε προς τα πανω, δηλαδή το κεφαλι ειναι ψηλα, για αυτο εχω διαφορους πονους χαμηλα γιατι με παταει και με κλοτσαει, κατι που δεν παιζει ρολο γιατι καισαρικη θα γεννησω. Επισης δεν εχω συσπασεις, αλλα η μικρη τεντωνεται περιεργα για αυτο νομιζα πως ειναι συσπασεις. Η γιατρος μου προτεινει τωρα περπατημα για να γυρισει και μα ηρεμησω εγω. 

Μου ειπε ακομα πως πρεπει να με παρακολουθει ο γιατρος καθε 2 βδομαδες για να ειμαστε σιγουρα καλά. Οπου επισης παιζει να αλλαχτει και η ημερομηνία καισαρικης και να γεννησω στο πρωτο πενθημερο Ιανουαρίου, αλλα αυτο εξαρταται απο το αν βαζει βαρος η μικρη. Δεν σας κρυβω το αγχος μου τωρα αλλα ολα για καλο γίνονται 

Να μην ανησυχεις! Ολα θα πάνε καλά! Να κάνεις ότι σου πει ο γιατρος και μην ξεχνάς ότι από εδώ και πέρα τα μωρακια μας μπορουν να επιβιώσουν εαν τυχόν και χρειαστει να ερθουν πιο νωρίς κ με τη βοήθεια του Θεού και των γιατρών θα μεγαλώσουν κ θα ειναι μια χαρά! Αισιοδοξία και ξεκούραση!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

Πολύ χρήσιμη η λίστα να ξέρουμε τι θα χρειαστούμε κι εμείς οι πρωτάρες :)

Η διευκρίνηση για το δημόσιο μαιευτήριο γιατί γίνεται; Στα ιδιωτικά παρέχουν όλα όσα είναι αναγκαία για το μωρό; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάθε κλινική ζητάει τα δικά πχ να πει δεν θέλω να φέρεις σεντονακια γτ έχω για το μωρό αλλά πάνω κάτω είναι αυτά που είπε η φίλη μας.καλο είναι να ζητήσεις την δική σου λίστα από τον γιατρό.

Εμείς σήμερα πήγαμε στο γιατρό 32+3 είμαστε 1920 και γυρισαμε γι αυτό και με πονούσε τις προηγούμενες μέρες χαμηλά...μακάρι να μείνει εκεί τώρα και να μην με κάνει να σκέφτομαι τι θα δούμε σήμερα όταν θα πηγαίνουμε στο γιατρό!

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Anna-Vangelis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Πολύ χρήσιμη η λίστα να ξέρουμε τι θα χρειαστούμε κι εμείς οι πρωτάρες :)

Η διευκρίνηση για το δημόσιο μαιευτήριο γιατί γίνεται; Στα ιδιωτικά παρέχουν όλα όσα είναι αναγκαία για το μωρό; 

Γιατι κάπου ειπώθηκε ότι ζητάνε και αποστειρωτη πχ...ααα απαραίτητα και τα επιθέματα στήθους.. Περίεργο που δεν αναφέρονται στη λιστα

  • Ευχαριστώ 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Πολύ χρήσιμη η λίστα να ξέρουμε τι θα χρειαστούμε κι εμείς οι πρωτάρες :)

Η διευκρίνηση για το δημόσιο μαιευτήριο γιατί γίνεται; Στα ιδιωτικά παρέχουν όλα όσα είναι αναγκαία για το μωρό; 

Ναι στο ιδιωτικό τα έχουν όλα μόνο τα ρούχα τα δικά μας παίρνουμε 

Και τα ρούχα του μωρού για την μέρα που θα φύγουμε 

Όσες θα πάρετε μαζί καλλυντικα για εσάς σας θαυμάζω :)

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Ναι στο ιδιωτικό τα έχουν όλα μόνο τα ρούχα τα δικά μας παίρνουμε 

Και τα ρούχα του μωρού για την μέρα που θα φύγουμε 

Όσες θα πάρετε μαζί καλλυντικα για εσάς σας θαυμάζω :)

Και εγώ είχα πάρει καλλυντικά στην πρώτη γεννα και φυσικά δεν τα χρησιμοποιησα. Τώρα δε θα μπω καν στον κόπο. Ευτυχώς η κλινική είναι ενα λεπτό από το σπίτι μου και ότι χρειαστώ πετάγεται ο άντρας μου και μου το φέρνει. 

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , katerina04 είπε:

Και εγώ είχα πάρει καλλυντικά στην πρώτη γεννα και φυσικά δεν τα χρησιμοποιησα. Τώρα δε θα μπω καν στον κόπο. Ευτυχώς η κλινική είναι ενα λεπτό από το σπίτι μου και ότι χρειαστώ πετάγεται ο άντρας μου και μου το φέρνει. 

Εγώ δεν βάφομαι πλέον γιατί μου τα ρημάξανε τα μικρά τα παίρνανε να ζωγραφίσουν ή να γίνουν ''τίγρεις'' και τα καλλυντικάκια πήγαν καλή τους ώρα 

  • Χαχα 4

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ρε κοριτσια με πεθανε η μεση  το νιωθω σαν σουβλιες σε μερικα σημεια. Λετε να φταιει που κοιμηθηκε στο κρεβατι της η μικρη ολο το βραδυ και εγω επεσα σαν τουβλο και δεν αλλαξα σταση μεχρι το πρωι?

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Και εγώ είχα πάρει καλλυντικά στην πρώτη γεννα και φυσικά δεν τα χρησιμοποιησα. Τώρα δε θα μπω καν στον κόπο. Ευτυχώς η κλινική είναι ενα λεπτό από το σπίτι μου και ότι χρειαστώ πετάγεται ο άντρας μου και μου το φέρνει. 

Τα μόνα καλλυντικά που θα παρω μαζί μου είναι καμια κρεμα προσωπου , λιγο μεικαπ , σαμπουάν - αφρολουτρα και κρεμες για το στήθος για ανακούφιση σε περίπτωση που με πονάει. Και φυσικά οτι χρειαστεί για το μωρο.

Just now, katerina04 είπε:

Σημερα ρε κοριτσια με πεθανε η μεση  το νιωθω σαν σουβλιες σε μερικα σημεια. Λετε να φταιει που κοιμηθηκε στο κρεβατι της η μικρη ολο το βραδυ και εγω επεσα σαν τουβλο και δεν αλλαξα σταση μεχρι το πρωι?

Το εχω πάθει και εγω οταν κοιμόμουν με την ανηψιά μου . Ενω κοιμόμουν αρκετές ωρες ξυπνούσα σαν να έσκαβα ολη μερα . Τι να κάνουμε, για τα μωράκια μας ολα θα τα κάνουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Γιατι κάπου ειπώθηκε ότι ζητάνε και αποστειρωτη πχ...ααα απαραίτητα και τα επιθέματα στήθους.. Περίεργο που δεν αναφέρονται στη λιστα

Ναι στην Δραμα δεν παρεχουν αποστειρωτη και παιρνεις δικο σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...