Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

0-25 σκεφτόμουν να παρω και εγώ για να μην αγοραζω συνέχεια αλλο. Εχω προς το παρόν για το νοσοκομείο το αυγό απο το καρότσι . Είναι πολυ της ΡegΡeregro και αν δεν κανω λαθος ειναξ για μεχρι 1-2 ετων. Εχω δει καποια καθισματα της kikkaboo, Lorelli και Giordani σε πολυ καλές τιμές. Ειδικά το Lorelli το έχει και στις κατηγορίες των καλύτερων παιδικών καθισμάτων. Θα μου το πάρει δώρο η πεθερά μου και δεν θελω να την αναγκάσω να παρει και το πιο ακριβό. Βρε κορίτσια οσες έχετε εμπειρία πείτε τη γνώμη σας. 

Εμείς έχουμε και στα 2 παιδιά joie πολύ καλά θεωρούνται και τα εξής Maxi cosi, Axxkid και από τα πολύ βαρβάτα είναι recaro και besafe εγώ θα σου πρότεινα να δεις joie και maxicosi έχετε στο νου σας κορίτσια ότι αν κάνετε 2 ή και παραπάνω παιδιά τα καθίσματα θα πρέπει να τα αλλάξετε τότε για να χωράνε 3 καρεκλάκια πίσω εκτός αν σας παίρνει οικονομικά να αλλάξετε αμάξι :) 

Just now, Ele@n είπε:

Να, αυτό δεν το ήξερα ότι ζεσταίνονται πολύ. Δηλαδή είναι σαν το προστατευτικό στρώματος που βάζουμε εμείς αλλά αδιάβροχο; Πάντα δεν θα βάλω.

Όταν βράσεις το νερό μπορείς να το βάλεις κατευθείαν στο θερμός. Για τη θερμοκρασία περιμενω να σου απαντήσει άλλο κορίτσι να μάθω κι εγώ....

Ναι κάτι σαν το δικό μας υπόστρωμα με την διαφορά ότι δεν έχει αυτά τα προπυλένια (πως σκατά λέγονται) είναι πλαστικό που αφήνει το μωρό να αναπνέει σαν να μην υπήρχε να το πω έτσι. 

Το σελτεδάκι μπορείς να το έχεις στην αλλαξιέρα του μωρού όχι όμως εκεί που κοιμάται εκεί είναι το επικίνδυνο για τόσο μικρά μωρά. 

Στην κόρη μου θυμάμαι την είχα ντύσει τόσο χοντρά μια φορά που παραλίγο να μου σκάσει φυσικά δεν έβγαλε κιχ εγώ είδα ένα μωρό χιλιοιδρωμένο και κατακόκκινο και χέστηκα πάνω μου από τον φόβο αλλά με είχαν φοβίσει μην κρυώσει μην φτερνιστεί μην μην μην και την πάτησα ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα η κορούλα μου τότε. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. έτσι είναι όπως τα λέτε. Καθισματάκια για όλα τα πορτοφόλια. Εμείς πήραμε αυγά αλλά κάτι ενδιάμεσο (200 €) maxi cosi. Περιμένω να ακούσω και εγώ την απάντηση Ele@n για το isofix γιατί η τιμή τους είναι από 150 €. Κια καλά να υποστηρίζει και τα επέμενα καθίσματα αλλά αν δεν τα υποστηρίζει ένα μέτριας τιμής αυγό φτάνει τα 300 €!!!!! Εντάξει δεν παίζουμε με την ασφάλεια των παιδιών και υποτίθεται ότι αυτό έχει 3 επίπεδα ασφάλειας αλλά  περιμένω και εγώ να μας πουν την εμπειρία τους κορίτσια με η/και χωρίς isofix.  

Εγώ διαπίστωσα ότι οι περισσότερες εταιρείες (ΛΗΤΩ, Mothercare, ....) έχουν στρώματα Grecostrom και γενικώς προτείνουν ένα όλο latex κυρίως για αποφυγή αλεργιών. Εμείς πήραμε ένα τέτοιο 150 € και ένα υπόστρωμα νομίζω πάλι Grecostrom  20 €.

έχω και εγώ την ίδια απορία με την @boukitsa123 σχετικά με την προετοιμασία του γάλατος. Μετά από συμβουλή του παιδιάτρου πήρα γυάλινα μπουκάλια της Nuk Dr και Brown αλλά αναρωτιέμαι αν όλα τα μπουκάλι χωράνε σε όλους τους αποστειρωτές? έχει κάποια εμπειρία να μου πει γιατί μου έχουν χαρίσει έναν.

Τέλος, να σας ρωτήσω βρε κορίτσια. εμπιστευόμαστε να προιόντα (σελτεδάκια) από τα jumbo;;;; Θα χρειαστώ 2-3 ακόμη και τη μία λέω να τα πάρω από εκεί γιατί για τα τσίσια τους πρόκειται από την άλλη δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ γαι τις συμβουλές σας και με το καλό όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. έτσι είναι όπως τα λέτε. Καθισματάκια για όλα τα πορτοφόλια. Εμείς πήραμε αυγά αλλά κάτι ενδιάμεσο (200 €) maxi cosi. Περιμένω να ακούσω και εγώ την απάντηση Ele@n για το isofix γιατί η τιμή τους είναι από 150 €. Κια καλά να υποστηρίζει και τα επέμενα καθίσματα αλλά αν δεν τα υποστηρίζει ένα μέτριας τιμής αυγό φτάνει τα 300 €!!!!! Εντάξει δεν παίζουμε με την ασφάλεια των παιδιών και υποτίθεται ότι αυτό έχει 3 επίπεδα ασφάλειας αλλά  περιμένω και εγώ να μας πουν την εμπειρία τους κορίτσια με η/και χωρίς isofix.  

Εγώ διαπίστωσα ότι οι περισσότερες εταιρείες (ΛΗΤΩ, Mothercare, ....) έχουν στρώματα Grecostrom και γενικώς προτείνουν ένα όλο latex κυρίως για αποφυγή αλεργιών. Εμείς πήραμε ένα τέτοιο 150 € και ένα υπόστρωμα νομίζω πάλι Grecostrom  20 €.

έχω και εγώ την ίδια απορία με την @boukitsa123 σχετικά με την προετοιμασία του γάλατος. Μετά από συμβουλή του παιδιάτρου πήρα γυάλινα μπουκάλια της Nuk Dr και Brown αλλά αναρωτιέμαι αν όλα τα μπουκάλι χωράνε σε όλους τους αποστειρωτές? έχει κάποια εμπειρία να μου πει γιατί μου έχουν χαρίσει έναν.

Τέλος, να σας ρωτήσω βρε κορίτσια. εμπιστευόμαστε να προιόντα (σελτεδάκια) από τα jumbo;;;; Θα χρειαστώ 2-3 ακόμη και τη μία λέω να τα πάρω από εκεί γιατί για τα τσίσια τους πρόκειται από την άλλη δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ γαι τις συμβουλές σας και με το καλό όλες!

Τα σελτεδάκια του τζάμπο για αλλαγή πάνας είναι μια χαρά αποστειρωτή εγώ πήρα τον 4σε1 της avent που χωράει της Παναγιάς τα μάτια μέσα. Το isofix αν κάνεις 3 παιδιά δεν σε καλύπτει θα θες μετά αλλαγή αυτοκινήτου ενώ το δέσιμο με την ζώνη είναι πιο ευπροσάρμοστο. 

Οι διεθνείς οδηγίες λένε ότι τα παιδιά μέχρι 4 ετών ή 105 πόντους πρέπει να κοιτάνε πίσω (rearfacing ) και μετά τους 105 πόντους να κοιτάνε μπροστά. (facing forward)

Επίσης να τσεκάρετε αν το καρεκλάκι ο κατασκευαστής του το έχει να μπαίνει στο δικό σας αμάξι μπορείτε να το τσεκάρετε στο manual της κάθε εταιρίας. Η googlάρετε το μοντέλο του αμαξιού σας και την χρονολογία του να δείτε αν δέχετε το τάδε καρεκλάκι που έχετε βρει. (σας έπρηξα απόψε :wub:)

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Τα σελτεδάκια του τζάμπο για αλλαγή πάνας είναι μια χαρά αποστειρωτή εγώ πήρα τον 4σε1 της avent που χωράει της Παναγιάς τα μάτια μέσα. Το isofix αν κάνεις 3 παιδιά δεν σε καλύπτει θα θες μετά αλλαγή αυτοκινήτου ενώ το δέσιμο με την ζώνη είναι πιο ευπροσάρμοστο. 

Οι διεθνείς οδηγίες λένε ότι τα παιδιά μέχρι 4 ετών ή 105 πόντους πρέπει να κοιτάνε πίσω (rearfacing ) και μετά τους 105 πόντους να κοιτάνε μπροστά. (facing forward)

Επίσης να τσεκάρετε αν το καρεκλάκι ο κατασκευαστής του το έχει να μπαίνει στο δικό σας αμάξι μπορείτε να το τσεκάρετε στο manual της κάθε εταιρίας. Η googlάρετε το μοντέλο του αμαξιού σας και την χρονολογία του να δείτε αν δέχετε το τάδε καρεκλάκι

που έχετε βρει. (σας έπρηξα απόψε :wub:)

Θέλουμε κι άλλα... Άρα, να υποθέσω ότι εσείς έχετε καθισματάκι χωρίς isofix! Είναι σταθερά; Δηλαδή δεν διαφέρουν σε ασφάλεια και σταθερότητα; Επίσης, οι διεθνείς οδηγίες λένε μέχρι 4 προς τα πίσω...αλλά με το χέρι στην καρδιά δεν έχω δει παιδάκι άνω του χρόνου που να το έχουν έτσι στο αυτοκίνητο.

 

Just now, boukitsa123 είπε:

Εμείς έχουμε και στα 2 παιδιά joie πολύ καλά θεωρούνται και τα εξής Maxi cosi, Axxkid και από τα πολύ βαρβάτα είναι recaro και besafe εγώ θα σου πρότεινα να δεις joie και maxicosi έχετε στο νου σας κορίτσια ότι αν κάνετε 2 ή και παραπάνω παιδιά τα καθίσματα θα πρέπει να τα αλλάξετε τότε για να χωράνε 3 καρεκλάκια πίσω εκτός αν σας παίρνει οικονομικά να αλλάξετε αμάξι :) 

Ναι κάτι σαν το δικό μας υπόστρωμα με την διαφορά ότι δεν έχει αυτά τα προπυλένια (πως σκατά λέγονται) είναι πλαστικό που αφήνει το μωρό να αναπνέει σαν να μην υπήρχε να το πω έτσι. 

Το σελτεδάκι μπορείς να το έχεις στην αλλαξιέρα του μωρού όχι όμως εκεί που κοιμάται εκεί είναι το επικίνδυνο για τόσο μικρά μωρά. 

Στην κόρη μου θυμάμαι την είχα ντύσει τόσο χοντρά μια φορά που παραλίγο να μου σκάσει φυσικά δεν έβγαλε κιχ εγώ είδα ένα μωρό χιλιοιδρωμένο και κατακόκκινο και χέστηκα πάνω μου από τον φόβο αλλά με είχαν φοβίσει μην κρυώσει μην φτερνιστεί μην μην μην και την πάτησα ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα η κορούλα μου τότε. 

τώρα μάλιστα! έβλεπα κι εγώ προπυλένιο και νόμιζα ότι δεν κάνει. Πω πω πώς φοβάμαι αυτό που δεν μπορούν να μιλήσουν να σου πουν ζεσταίνομαι, κρυώνω... ελπίζω να το συνηθίσω γρήγορα, μην κάνω το παιδάκι μου πειραματόζωο... Αν πιάσεις το σβέρκο που λένε ότι μπορείς να καταλάβεις αν ζεσταίνονται ή αν κρυώνουν, ισχύει;;;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Ούτε εγώ θα ήθελα να κοιμάμαι πάνω σε κάτι πλαστικό. Άσε που όσο είναι μικρό τα φοβάμαι αυτά, ένεκα πρωτάρα. Η άλλη σκέψη είναι να βάλω ένα τέτοιο στο μισό στρωματάκι για τα τσισάκια και στο κεφαλάκι πάνω από το στρώμα και κάτω από το προστατευτικό στρώματος να βάλω ένα πετσετάκι χεριών. Οι τσάντες που έχεις είναι κανονικές σε μέγεθος ή αυτές οι τεράστιες; Έχω δει σε σάιτ μια πλάτης, αλλά προφανώς και δεν χωράει την Άρτα και τα Γιάννενα που μπορεί να θέλω να βάλω, και είναι οικονομικότατη. Και να πάρω και μία από τα τζάμπο αυτές τις απλές που έχουν σαν μικρές χειραποσκευές.

Στρώμα δεν πηρα γιατι το παρήγγειλα ηλεκτρονικά. Θέλω να έρθει να δω διαστάσεις και μετά να το πάρω. Και μία που το λες, τι υλικά θέλουμε να έχει; Latex; Μου έδειξαν στα Λητώ με κοκοφοίνικα λέει και φοβήθηκα αλλεργίες...

@Giota1983 γενικά έχει καθισματάκια για όλα τα πορτοφόλια. Ούτε εγώ έχω καταλήξει ακόμα. Στο μαιευτήριο τελικά εμένα δεν με αφήνουν να βγω αν δεν με δουν να ανεβώ στο δωμάτιο με πορτ μπεμπε ή αυγό. Οπότε για αρχή θα πάρω ένα αυγό 0-13 κιλά για να κάνουμε τη δουλειά μας, γιατί πήρα απλό καρότσι. Στις εκπτώσεις  του Γενάρη  θα κοιτάξω για κανονικό κάθισμα. Από ότι έχω δει εγώ αξιόπιστες εταιρείες, χωρίς βέβαια να κρίνω τις άλλες γιατί δεν τις ξέρω, είναι η Britax, η Chicco, η Joie. Από κοντά που τα είδα πιο πολύ μου γέμισε το μάτι η Joie και μία εταιρεία που βρήκα στα Λητώ η Dynamic ή κάπως έτσι. Θα σου έλεγα να πάρεις 0-25 για να μην χρειαστεί να ξαναλλάζεις κάθισμα. 24 κιλά είναι κοντά στα 8 χρόνια τα παιδάκια κατά μέσο όρο περίπου από ότι βλέπω σε σχεδιαγράμματα. Επίσης, να δεις αν στο αυτοκίνητο έχετε isofix. Αυτό συνήθως είναι που ανεβάζει την τιμή. Τα κορίτσια που έχουν ήδη κάθισματάκια μπορούν να μας πουν αν τα απλά ή τα isofix είναι πιο αξιόπιστα; 

Ναι έτσι ακριβώς να κάνεις και η πετσέτα βολευει.Η τσάντες μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες αλλά χωράνε τα απαραίτητα. Στρώμα για  την κούνια έχω κοκοφοίνικα από το Λητώ το είχα πάρει και δεν της δημιούργησε κανένα πρόβλημα και αυτό για το πάρκο τέτοιο είναι Grecostrom και τα δυο. Γενικά να θυμάσαι ότι τα μωρά δε θέλουν πολλή ζέστη οπότε να μην το ντύνεις χοντρά ούτε να το σκεπάζεις μέχρι πάνω. Μέχρι το στήθος ιδανικά. Και όχι πολλή ζέστη στο σπίτι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Ele@n είπε:

Θέλουμε κι άλλα... Άρα, να υποθέσω ότι εσείς έχετε καθισματάκι χωρίς isofix! Είναι σταθερά; Δηλαδή δεν διαφέρουν σε ασφάλεια και σταθερότητα; Επίσης, οι διεθνείς οδηγίες λένε μέχρι 4 προς τα πίσω...αλλά με το χέρι στην καρδιά δεν έχω δει παιδάκι άνω του χρόνου που να το έχουν έτσι στο αυτοκίνητο.

 

τώρα μάλιστα! έβλεπα κι εγώ προπυλένιο και νόμιζα ότι δεν κάνει. Πω πω πώς φοβάμαι αυτό που δεν μπορούν να μιλήσουν να σου πουν ζεσταίνομαι, κρυώνω... ελπίζω να το συνηθίσω γρήγορα, μην κάνω το παιδάκι μου πειραματόζωο... Αν πιάσεις το σβέρκος που λένε ότι μπορείς να καταλάβεις αν ζεσταίνονται ή αν κρυώνουν, ισχύει;;;

Αχ ηταν ο μκνιμως καυγάς με τον συζηγο γιατι το μωρο κοιταει πισω. Ε στα 3 κοντα την γυρισα γιατι δεν αντεχα αλλο. Αυτη η πρακτικη ακολουθειται στην Σουηδία οπου επισης ονομαζετε και η θεση ορφανων, διοτι σε σύγκρουση πιο πιθανών ειναι οι γονεις να παθουν κατι παρα το παιφι που κοιταει πισω. Εγω ειχα το αυγο και μετα το joie δεν θυμαμαι πιο! Ειλικρινα χερι στην καρδια θα παρω καινουριο για την μεγαλη αλλα η μικρη θα μπει στο joie. Προς το παρον ουτε φρεναρισμα δεν υπέστη το καθιδμα.

Εχω με isofix και το ηθεκα για νεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα επειδη ειμαι αγχωδης, το εδενα και με την ζωνη

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα καθίσματα με isofix θεωρούνται πιο ασφαλή σε σχεση με τις νεες προδιαγραφές ασφαλείας γιατι σε σχέση με τα απλά κουμπωνουν σε ειδικές υποδοχές στο σασί του αυτοκινήτου ενώ τα κλασικά δένονται με τη ζώνη πρέπει όμως να υπάρχουν οι ειδικές υποδοχές στα πίσω καθίσματα για να έχεις κάθισμα με isofix. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Εμείς έχουμε και στα 2 παιδιά joie πολύ καλά θεωρούνται και τα εξής Maxi cosi, Axxkid και από τα πολύ βαρβάτα είναι recaro και besafe εγώ θα σου πρότεινα να δεις joie και maxicosi έχετε στο νου σας κορίτσια ότι αν κάνετε 2 ή και παραπάνω παιδιά τα καθίσματα θα πρέπει να τα αλλάξετε τότε για να χωράνε 3 καρεκλάκια πίσω εκτός αν σας παίρνει οικονομικά να αλλάξετε αμάξι :) 

Το αυγό που εχω τελικα ειναι bebeconfort και όχι  Pegperegro. Εγω θυμόμουν λαθος. Τώρα όσο για την ηλικία που πρεπει να αλλάζουν πλευρά σε όλες τις σελιδες διαβαζω οτι μεχρι να φτασει ενα συγκεκριμένο βάρος ή το υψος που εχει όριο καθε εταιρία τοτε πρέπει να αλλάζει πλευρά. Έχουμε ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο , ενα μικρό matiz γιατι δεν μας παίρνει ακομα οικονομικά για καινούριο . Δεν νομίζω πως ειναι συμβατό με isofix βάσεις. Τα joie τα ειδα και μου άρεσαν αρκετα και ειναι σε οικονομικές τιμές. 

4 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Τα σελτεδάκια του τζάμπο για αλλαγή πάνας είναι μια χαρά αποστειρωτή εγώ πήρα τον 4σε1 της avent που χωράει της Παναγιάς τα μάτια μέσα. Το isofix αν κάνεις 3 παιδιά δεν σε καλύπτει θα θες μετά αλλαγή αυτοκινήτου ενώ το δέσιμο με την ζώνη είναι πιο ευπροσάρμοστο. 

Οι διεθνείς οδηγίες λένε ότι τα παιδιά μέχρι 4 ετών ή 105 πόντους πρέπει να κοιτάνε πίσω (rearfacing ) και μετά τους 105 πόντους να κοιτάνε μπροστά. (facing forward)

Επίσης να τσεκάρετε αν το καρεκλάκι ο κατασκευαστής του το έχει να μπαίνει στο δικό σας αμάξι μπορείτε να το τσεκάρετε στο manual της κάθε εταιρίας. Η googlάρετε το μοντέλο του αμαξιού σας και την χρονολογία του να δείτε αν δέχετε το τάδε καρεκλάκι που έχετε βρει. (σας έπρηξα απόψε :wub:)

Δεν μας έπρηξες κοπέλα μου καθολου . Ισα ισα που βοηθάς με το να διαλέξουμε καλύτερα :) Αυτό με την χρονολογία του αμαξιού σίγουρα θα το κοιταξω. Τώρα όσο για το πόσα παιδιά θα κάνουμε γέροι να είμαστε και βλέπουμε. Η αδερφή μου ειχε με απλό δέσιμο με την ζώνη και κρατούσαν μια χαρα. Επίσης επειδή την ρώτησα μου ειπε οτι το αυγό αντέχει μεχρι 12 κιλά οπότε δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε να πάρουμε μεγάλο κάθισμα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ele@n εμείς έχουμε με ζώνες καθίσματα joie επειδή αλλάζουμε αμάξια είτε των γονιών μου είτε το δικό μας είτε καμιά φορά του κουνιάδου μου όποτε δυστυχώς έπρεπε να πάρουμε καρεκλάκια να είναι ευπροσάρμοστα το isofix είναι πιο ασφαλές αλλά για μένα αν το δέσεις με ζώνη ανάποδα είναι εξίσου ασφαλές δεν κουνιούνται τόσο εύκολα εκτός αν χοροπηδάει το παιδί επάνω αλλά εν κινήσει δεν χοροπηδάνε.

@Αγαπουλινι ακριβώς όπως τα λες για το rearfacing κι εμείς ακούγαμε και σχόλια επειδή την είχαμε ανάποδα μέχρι 17-18 μηνών μετά την γύρισα γτ γινόταν ένας χαμουλης με tantrums :x

Σημείωση: Δεν βάζουμε ποτέ κάτω από το καρεκλάκι κάποια πετσέτα ή κάποιο κάλυμμα αν θέλουμε να μην χαλάσει το αμάξι υπάρχει στο λητώ ειδικό που το παίρνεις και μένει σταθερό το κάθισμα αν δεν είναι αυτό το ειδικό οι άλλες πατέντες απαγορεύονται από τον κατασκευαστή των καρεκλιών (τα έχει με 8 ευρώ αν θυμάμαι καλά στο λητώ είναι για το κάθισμα σαν προστατευτικό για κάτω από το καρεκλάκι μου διαφεύγει τώρα πως λέγεται αλλά αν πάτε θα τα βρείτε). 

@Giota1983 το θέμα με τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν είναι τόσο τα κιλά όσο το ύψος του παιδιού επίσης μετά τους 6 μήνες στο αυγό δεν βολεύονται τα περισσότερα μωρά γτ είναι λίγο πεπισιεσμένα το αμάξι που έχεις τι χρονολογίας είναι; 

Για την ιστορία στην κόρη μου το 2015 πριν πάρω καρεκλάκι νόμιζα θα την μεταφέρω σπίτι στα χέρια δεν είχα εντελώς ιδέα από όλα αυτά 

Για το σβέρκο ποια το ανέφερε σωστό είναι για το αν σκάνε ή όχι επίσης τα κρύα χέρια ή πόδια δεν θεωρούνται ένδειξη κρύου πάντα συμφωνώ με την @katerina04 δεν τα ντύνουμε ποτέ υπερβολικά πολύ 

Α και τέλος στο αυτοκίνητο αφαιρούμε πάντα τα μπουφάν στα παιδιά δεν τα δένουμε ποτέ με μπουφάν ή με φόρμα εξόδου 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

@Ele@n

@Giota1983 το θέμα με τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν είναι τόσο τα κιλά όσο το ύψος του παιδιού επίσης μετά τους 6 μήνες στο αυγό δεν βολεύονται τα περισσότερα μωρά γτ είναι λίγο πεπισιεσμένα το αμάξι που έχεις τι χρονολογίας είναι; 

Για την ιστορία στην κόρη μου το 2015 πριν πάρω καρεκλάκι νόμιζα θα την μεταφέρω σπίτι στα χέρια δεν είχα εντελώς ιδέα από όλα αυτά 

 

Δηλαδη είναι καλύτερα να αγοράσουμε απο τώρα το καθισμα αυτοκινήτου παρά να περιμένουμε μέχρι  ποτέ δεν θα χωράει. Το αμάξι μας είναι του 2003 αλλα ειναι σε καλη κατάσταση με λιγα χιλιόμετρα. Δεν ειμαι σίγουρη αν εχει κριτιρια για isofix. Ίσως πω στην πεθερά μου, επειδή αυτη θα μας το πάρει να το αγοράσουμε με το νέο έτος που οπως άκουσα θα πέσει το ΦΠΑ στα βρεφικά είδη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giota1983 είπε:

Δηλαδη είναι καλύτερα να αγοράσουμε απο τώρα το καθισμα αυτοκινήτου παρά να περιμένουμε μέχρι  ποτέ δεν θα χωράει. Το αμάξι μας είναι του 2003 αλλα ειναι σε καλη κατάσταση με λιγα χιλιόμετρα. Δεν ειμαι σίγουρη αν εχει κριτιρια για isofix. Ίσως πω στην πεθερά μου, επειδή αυτη θα μας το πάρει να το αγοράσουμε με το νέο έτος που οπως άκουσα θα πέσει το ΦΠΑ στα βρεφικά είδη. 

Μια χαρά πάρε το με την νέα χρονιά δεν χρειάζεται να το πάρεις από τώρα αν έχεις ήδη αυγό απλά θα δεις όταν το παιδί θα νιώθει δυσφορία μέσα. 

Αν τελικά έχει το αμάξι σου υποδοχή για isofix προτίμησε με isofix. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Ele@n εμείς έχουμε με ζώνες καθίσματα joie επειδή αλλάζουμε αμάξια είτε των γονιών μου είτε το δικό μας είτε καμιά φορά του κουνιάδου μου όποτε δυστυχώς έπρεπε να πάρουμε καρεκλάκια να είναι ευπροσάρμοστα το isofix είναι πιο ασφαλές αλλά για μένα αν το δέσεις με ζώνη ανάποδα είναι εξίσου ασφαλές δεν κουνιούνται τόσο εύκολα εκτός αν χοροπηδάει το παιδί επάνω αλλά εν κινήσει δεν χοροπηδάνε.

@Αγαπουλινι ακριβώς όπως τα λες για το rearfacing κι εμείς ακούγαμε και σχόλια επειδή την είχαμε ανάποδα μέχρι 17-18 μηνών μετά την γύρισα γτ γινόταν ένας χαμουλης με tantrums :x

Σημείωση: Δεν βάζουμε ποτέ κάτω από το καρεκλάκι κάποια πετσέτα ή κάποιο κάλυμμα αν θέλουμε να μην χαλάσει το αμάξι υπάρχει στο λητώ ειδικό που το παίρνεις και μένει σταθερό το κάθισμα αν δεν είναι αυτό το ειδικό οι άλλες πατέντες απαγορεύονται από τον κατασκευαστή των καρεκλιών (τα έχει με 8 ευρώ αν θυμάμαι καλά στο λητώ είναι για το κάθισμα σαν προστατευτικό για κάτω από το καρεκλάκι μου διαφεύγει τώρα πως λέγεται αλλά αν πάτε θα τα βρείτε). 

@Giota1983 το θέμα με τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν είναι τόσο τα κιλά όσο το ύψος του παιδιού επίσης μετά τους 6 μήνες στο αυγό δεν βολεύονται τα περισσότερα μωρά γτ είναι λίγο πεπισιεσμένα το αμάξι που έχεις τι χρονολογίας είναι; 

Για την ιστορία στην κόρη μου το 2015 πριν πάρω καρεκλάκι νόμιζα θα την μεταφέρω σπίτι στα χέρια δεν είχα εντελώς ιδέα από όλα αυτά 

Για το σβέρκο ποια το ανέφερε σωστό είναι για το αν σκάνε ή όχι επίσης τα κρύα χέρια ή πόδια δεν θεωρούνται ένδειξη κρύου πάντα συμφωνώ με την @katerina04 δεν τα ντύνουμε ποτέ υπερβολικά πολύ 

Α και τέλος στο αυτοκίνητο αφαιρούμε πάντα τα μπουφάν στα παιδιά δεν τα δένουμε ποτέ με μπουφάν ή με φόρμα εξόδου 

Μπράβο μανούλες που μας ανοίγετε τα μάτια!!! άρα, βγαίνουμε από το μαιεύτηριο ή το σπίτι με φόρμα εξόδου, μπαίνουμε αυτοκίνητο, βγάζουμε φόρμα εξόδου και μετά δενόμαστε στο κάθισμα. Ξαναβάζουμε φόρμα εξόδου και μετά βγαίνουμε από το αυτοκίνητο. 

Καλά γενικότερα έχω πολλές απορίες, γιατί καλά τα ψώνια και η οργάνωση, αλλά όταν θα έρθει το μπεμπέ δεν θα έχω manual!! Λιγάκι με φοβίζει μην κάνω καμιά βλακεία και το κρυώσω το καημενούλι. Ειδικά με τους παιδιάτρους που λένε ένα ρούχο επιπλέον από ότι φοράς εσύ, δεν αισθάνομαι καθόλου ασφαλής. Εγώ το χειμώνα στο σπίτι φοράω κορμάκι από μέσα, τις πυτζάμες ή φόρμες απ εξώ και ζακέτα!!!! και εννοείται ότι αν και γύριζα βράδυ από τη δουλειά, μέχρι να κοιμηθώ άναβα καλοριφέρ!!! Άρα δεν είμαι μέτρο σύγκρισης για το παιδί!

Αλήθεια πώς τα καταφέρατε στο πρώτο σας μωρό;;;

  • Μου αρέσει 5

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Δηλαδη είναι καλύτερα να αγοράσουμε απο τώρα το καθισμα αυτοκινήτου παρά να περιμένουμε μέχρι  ποτέ δεν θα χωράει. Το αμάξι μας είναι του 2003 αλλα ειναι σε καλη κατάσταση με λιγα χιλιόμετρα. Δεν ειμαι σίγουρη αν εχει κριτιρια για isofix. Ίσως πω στην πεθερά μου, επειδή αυτη θα μας το πάρει να το αγοράσουμε με το νέο έτος που οπως άκουσα θα πέσει το ΦΠΑ στα βρεφικά είδη. 

Isofix έχουν τα αμάξια με χρονολογία κατασκευής απο το 2008 και μετά και όχι όλα μπορείς να το κοιτάξεις και στο ίντερνετ για επιβεβαίωση. Εμάς το ένα έχει υποδοχές και το άλλο όχι. Εγώ για αρχή θα χρησιμοποιήσω το αυγό έχω ένα της joie και ένα της  inglesina και τα δυο είναι πολύ ωραία. Για κάθισμα όταν μεγαλώσει και δε χωράει στο αυγό θα πάω σε chicco και στον Δημήτρη μας όταν ήταν μικρός  και στις ανιψιες μου μείναμε πολύ ευχαριστημένοι όλοι είναι και πολύ στιβαρά σαν κατασκευή και άνετα για τα μικρά. Επίσης υπάρχει επιλογή μέχρι 36 κιλά εγώ θα πάω σε αυτό γαι τι μεγαλώνοντας θα είναι πιο άνετα ο μικρούλης μου. 

Just now, Ele@n είπε:

Μπράβο μανούλες που μας ανοίγετε τα μάτια!!! άρα, βγαίνουμε από το μαιεύτηριο ή το σπίτι με φόρμα εξόδου, μπαίνουμε αυτοκίνητο, βγάζουμε φόρμα εξόδου και μετά δενόμαστε στο κάθισμα. Ξαναβάζουμε φόρμα εξόδου και μετά βγαίνουμε από το αυτοκίνητο. 

Καλά γενικότερα έχω πολλές απορίες, γιατί καλά τα ψώνια και η οργάνωση, αλλά όταν θα έρθει το μπεμπέ δεν θα έχω manual!! Λιγάκι με φοβίζει μην κάνω καμιά βλακεία και το κρυώσω το καημενούλι. Ειδικά με τους παιδιάτρους που λένε ένα ρούχο επιπλέον από ότι φοράς εσύ, δεν αισθάνομαι καθόλου ασφαλής. Εγώ το χειμώνα στο σπίτι φοράω κορμάκι από μέσα, τις πυτζάμες ή φόρμες απ εξώ και ζακέτα!!!! και εννοείται ότι αν και γύριζα βράδυ από τη δουλειά, μέχρι να κοιμηθώ άναβα καλοριφέρ!!! Άρα δεν είμαι μέτρο σύγκρισης για το παιδί!

Αλήθεια πώς τα καταφέρατε στο πρώτο σας μωρό;;;

Τα μικρά νιώθουν όπως εμείς αν ζεσταινομαστε ζεσταίνονται και αυτά και μη φοβάσαι μη το κυρώσεις θα δεις που μόλις γεννήσεις θα κυριαρχήσει το ενστικτο σου και σε ολαπεριμένει θα τα πας τέλεια. Επίσης δεν είναι το θέμα μονο μη κρυωνει και να το σκάσουμε από τη ζέστη κι αυτό δεν λύση. Στο λέω εγώ που όταν γνώρισα τον άντρα μου και είχε τον μικρό με είχε φάει το άγχος μη κανω κανα λάθος και μου βγήκαν ολα τόσο αβίαστα και φυσικά και τώρα έχουμε μια σχέση που με κοιτάει και ξέρω τι θέλει.

 

Καλό μήνα κιόλας! Εμενα κορίτσια ένας μηνας μου έμεινε μέχρι την πητ μου και ανυπομονώ τρελά για όλα αυτά που θα ζήσω με τον μπέμπη τα πρώτα τρία χρόνια θα είναι εντελώς πρωτόγνωρα για μένα και ανυπομονώ και για πράγματα που θα ζήσω και έχω ξαναζήσει και με τον άντρα μου και τον γιο του...που ήταν κολλημένος πάνω μου, φτιάχναμε κουλουράκια στις γιορτες και έκανε χιόνι με το αλεύρι:grin: τα καλοκαίρια τα μπάνια στη θάλασσα που ήταν πάνω μου με κεφαλοκλειδωμα... η πρώτη μέρα του στο κολυμβητήριο, η πρώτη μέρα του στο σχολείο, το τρέξιμο κάθε σκ στα παιδικά παρτυ,τα ξενύχτια όταν ηταν αρρωστούλης, ξενύχτια όταν έπρεπε να κοιμηθεί σε δικό του δωμάτιο και οχι μαζί μας, η φατσα του όταν έπαιζαν ποδόσφαιρο στο σπίτι μεσα με τον πατερα του και μου εσπαγαν τα βάζα και κατηγορούσαν ο ένας τον άλλο ή και οι δύο τον σκύλο:x...που στη γιορτή της μητέρας μου έκανε ζωγραφιές, που όταν ο άντρας μου έφερνε λουλούδια εκείνος μου έφερνε μαρούλια γιατί μου αρέσει να τα τρώω:grin: και όταν αγκαλιαζομασταν ή φιλιομασταν με τον άντρα μου ερχόταν και αυτός και έμπαινε αναμεσα μας.

Και τώρα πάμε πρώτη Γυμνασίου σε λιγάκι γινόμαστε 13ετών πάνε σε πάρτι μέχρι τις 12 το βραδυ χωρις γονείς...έχουμε αρχίσει τους έρωτες.

Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά έχω ξυπνήσει σήμερα και κάτι με έχει πιάσει και κάθομαι και βλεπω ότι οικογενειακό αλμπουμ έχουμε....και έχω συγκινηθεί πολύ γιατί μου έχει μείνει πολύ λίγο και όταν έρχεται και φιλάει την κοιλιά μου και μιλάει στον αδελφό του είναι απίστευτη η αίσθηση.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Α και τέλος στο αυτοκίνητο αφαιρούμε πάντα τα μπουφάν στα παιδιά δεν τα δένουμε ποτέ με μπουφάν ή με φόρμα εξόδου 

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες! Σίγουρα κάποιες μέχρι τα τέλη του μήνα θα έχουν τα μωράκια τους στην αγκαλιά τους! Με το καλό σε όλες.

@boukitsa123, αυτό μου το είπαν και άλλοι. Οπότε πως κάνουμεγια να μην κρυώσουν; τα σκεπάζουμε με κουβερτούλα όταν είναι στο κάθισμα;

@stelloudia, συγκινητική η περιγραφή σου. Να τους χαίρεσαι και τους δύο τους γιούς! έχεις ΠΗΤ 1/1/2020; Και εγώ αλλά θα μου τα πάρει νωρίτερα γιατί είναι δύο. Εσύ πως το βλέπεις θα φτάσεις μέχρι τότε; Ελπίζω ναι, γιατί παίζει και επίδομα ... οκ, το πιο σημαντικό είναι όποτε είναι καλύτερα γι' αυτά. Να γεννηθούν με ασφάλεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες! Σίγουρα κάποιες μέχρι τα τέλη του μήνα θα έχουν τα μωράκια τους στην αγκαλιά τους! Με το καλό σε όλες.

@boukitsa123, αυτό μου το είπαν και άλλοι. Οπότε πως κάνουμεγια να μην κρυώσουν; τα σκεπάζουμε με κουβερτούλα όταν είναι στο κάθισμα;

@stelloudia, συγκινητική η περιγραφή σου. Να τους χαίρεσαι και τους δύο τους γιούς! έχεις ΠΗΤ 1/1/2020; Και εγώ αλλά θα μου τα πάρει νωρίτερα γιατί είναι δύο. Εσύ πως το βλέπεις θα φτάσεις μέχρι τότε; Ελπίζω ναι, γιατί παίζει και επίδομα ... οκ, το πιο σημαντικό είναι όποτε είναι καλύτερα γι' αυτά. Να γεννηθούν με ασφάλεια.

Να τα χαίρεσαι και τα δύο και να γεννηθούν και να είναι υγιεστατα και ευτυχισμένα. Μπράβο σου παντως εγώ ένα έχω και νιώθω σαν μπαλόνι. Εγώ θα φτάσω μέχρι την πητ μου γιατί και το μωρό δεν έχει πάρει θέση ακόμα και ο τράχηλος μου είναι εντελώς κλειστός οπότε μετά τη 40η εβδομάδα μάλλον θα πάω με πρόκληση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...