Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/12/2019 at 9:06 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια γραμμή τελικά βγάλατε; Εγώ όχι και ούτε φαγούρα έχω στην κοιλιά ενώ στις άλλες εγκυμοσύνες μου είχα φουλ φαγούρα+γραμμή έντονη λέτε να μου βγει φαλακρούλα η μπέμπα; :rolleyes::roll: Ποια λέτε να γεννήσει πρώτη να μας πει τα χαρμόσυνα; 

Εγώ έβγαλα μια που ξεκινά από κάτω χαμηλά και πάει ως πάνω λίγο κάτω από το στήθος. Καφέ ανοιχτή είναι όμως όχι σπουδαία πράγματα. Φαγούρα ξεκίνησε εδώ και 2 εβδομάδες αρκετή και βάζω συνέχεια το λαδάκι της mustella! 

Link to comment
Share on other sites

@Ele@n ναι πετρώνει η κοιλιά και πονάς όσο κρατάνε αν δεν πονάς δεν κάνεις μεγάλης έντασης ή δεν κάνεις γενικά μετά την 28η εβδομάδα ξεκινάνε οι Braxton hicks που είναι προπαρασκευαστικές (και επειδή λέγαμε χθες παιδιά τα μωρά γυρνάνε και την ώρα έναρξης του τοκετού εκτός αν κάτι τα εμποδίζει πχ λώρος για να κατέβουν) 

@TheMiracle εγώ κρέμα δεν βάζω ούτε έβαλα ποτέ στην 2η εγκυμοσύνη έκανα πολλές ραγάδες αλλά δεν αντέχω την αίσθηση της γλίτσας στην κοιλιά μου είτε από λάδι είτε από κρέμα. Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έβγαλα τίποτα αλλά τελευταία μέρα έβγαλα 1. Γενικά θεωρώ αν είναι να κάνεις ραγάδες δεν σε ζώσει τίποτα. 

Πείτε βρε κορίτσια για το απορρυπαντικό των πιάτων να δω αν αξίζει να πάρω τελικά ή όχι.


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Ele@n ναι πετρώνει η κοιλιά και πονάς όσο κρατάνε αν δεν πονάς δεν κάνεις μεγάλης έντασης ή δεν κάνεις γενικά μετά την 28η εβδομάδα ξεκινάνε οι Braxton hicks που είναι προπαρασκευαστικές (και επειδή λέγαμε χθες παιδιά τα μωρά γυρνάνε και την ώρα έναρξης του τοκετού εκτός αν κάτι τα εμποδίζει πχ λώρος για να κατέβουν) 

@TheMiracle εγώ κρέμα δεν βάζω ούτε έβαλα ποτέ στην 2η εγκυμοσύνη έκανα πολλές ραγάδες αλλά δεν αντέχω την αίσθηση της γλίτσας στην κοιλιά μου είτε από λάδι είτε από κρέμα. Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έβγαλα τίποτα αλλά τελευταία μέρα έβγαλα 1. Γενικά θεωρώ αν είναι να κάνεις ραγάδες δεν σε ζώσει τίποτα. 

Πείτε βρε κορίτσια για το απορρυπαντικό των πιάτων να δω αν αξίζει να πάρω τελικά ή όχι.

Δεν έχω εμπειρία, αλλά θα σου πω τι μου είπαν... να πλένω τα μπιμπερό με ζεστό νερό και σαπούνι, να τα βάζω στο στεγνωτήρα και όταν μαζεύονται να τα αποστειρώνω. Σκέψου ότι ο αποστειρωτής μόνο αποστειρώνει, δεν καθαρίζει. Εγώ πήρα ένα μικρό μπουκαλάκι της proderm...

Άρα, αν κάνω συσπάσεις δυνατές, θα πονέσω και θα τις καταλάβω;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Ele@n ναι πετρώνει η κοιλιά και πονάς όσο κρατάνε αν δεν πονάς δεν κάνεις μεγάλης έντασης ή δεν κάνεις γενικά μετά την 28η εβδομάδα ξεκινάνε οι Braxton hicks που είναι προπαρασκευαστικές (και επειδή λέγαμε χθες παιδιά τα μωρά γυρνάνε και την ώρα έναρξης του τοκετού εκτός αν κάτι τα εμποδίζει πχ λώρος για να κατέβουν) 

@TheMiracle εγώ κρέμα δεν βάζω ούτε έβαλα ποτέ στην 2η εγκυμοσύνη έκανα πολλές ραγάδες αλλά δεν αντέχω την αίσθηση της γλίτσας στην κοιλιά μου είτε από λάδι είτε από κρέμα. Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έβγαλα τίποτα αλλά τελευταία μέρα έβγαλα 1. Γενικά θεωρώ αν είναι να κάνεις ραγάδες δεν σε ζώσει τίποτα. 

Πείτε βρε κορίτσια για το απορρυπαντικό των πιάτων να δω αν αξίζει να πάρω τελικά ή όχι.

Καλησπερα σε όλες τις εγκυούλες!!κ γω μεταξυ Ιανουαριου κ Φεβρουαριού να δουμε πότε θα βγει ο μπεμπης!!Μπουκιτσα μου εμενα μου είπε ο ντοκ μου οτι σε πρωτότοκη μητερα συνήθως θα πα΄ρει θεση μεχρι 34 βδομαδα το μωρό!!Τελευταία στιγμή πέρνουν τα μωράκια σε δευτερότοκη μητέρα!!

Για τις ραγαδες κ γω δν εχω βαλει κατι ανατριχιαζω κ γω όπως λες!!Για απορρυπαντικό θα συμφωνήσω με την Ελεαν ή της προδερμ ή της nuk!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Οι μάρσιποι που έχω τους έψαξα και ο ένας είναι ο συμβατικός Chicco και ο άλλος είναι sling μάρκας SlingEZee. Ο SlingEZee μου φαίνεται λίγο άβολος στην εφαρμογή αν και λίγο πού το έψαξα λένε οτι είναι από τους πιο καλούς. Για την Chicco ολοι ξέρουμε οτι είναι καλοί αλλά για τον αλλο δεν ξέρω την μάρκα . Έχετε χρησιμοποιήσει κανέναν απο τους δύο να μου πείτε γνώμες. 

Όχι κορίτσι μου. Η κικο είναι μια πολύ καλή εταιρεία, που έχει αρκετά καλά προϊόντα, αλλα οχι μαρσιπους. Εχουν στενή βάση, κ κρεμονται τα ισχυα. Κ σκληρά υλικά κ δ εφαρμόζουν σωστά στην πλατουλα του μωρου

Το μωρο στον μαρσιπο πρέπει να κάθεται σαν βατραχακι. Ο πωπος πιο ψηλά από τα γόνατα, κ η πλάτη να κάνει καμπυλη. Όπως θα καθόταν αν απλα το ξαπλωναμε πάνω μας

(έχει έναν σχετικά καινούριο ή κικο που ειναι καλύτερος αλλα κ παλι μπορείς να βρεις πιο βολικό, boppy) 

Το SlingEZee αν μπει σωστά είναι σωστός. Τα σλινγκ αν τα μάθεις είναι πολύ γρήγορα κ ευκολα. Απλα πιανουν στον έναν ωμο. Δ ξερω το υλικό κ αν είναι βολικό που φαίνεται σαν να έχει μαξιλαράκι, αλλα ειναι καλύτερος από κικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Όχι κορίτσι μου. Η κικο είναι μια πολύ καλή εταιρεία, που έχει αρκετά καλά προϊόντα, αλλα οχι μαρσιπους. Εχουν στενή βάση, κ κρεμονται τα ισχυα. Κ σκληρά υλικά κ δ εφαρμόζουν σωστά στην πλατουλα του μωρου

Το μωρο στον μαρσιπο πρέπει να κάθεται σαν βατραχακι. Ο πωπος πιο ψηλά από τα γόνατα, κ η πλάτη να κάνει καμπυλη. Όπως θα καθόταν αν απλα το ξαπλωναμε πάνω μας

(έχει έναν σχετικά καινούριο ή κικο που ειναι καλύτερος αλλα κ παλι μπορείς να βρεις πιο βολικό, boppy) 

Το SlingEZee αν μπει σωστά είναι σωστός. Τα σλινγκ αν τα μάθεις είναι πολύ γρήγορα κ ευκολα. Απλα πιανουν στον έναν ωμο. Δ ξερω το υλικό κ αν είναι βολικό που φαίνεται σαν να έχει μαξιλαράκι, αλλα ειναι καλύτερος από κικο

Δεν το γνώριζα πως δεν εχουν καλούς μαρσιπους . Πίστευα οτι επειδή έχουν τόσα καλά προϊόντα και οι μάρσιποι τους θα ειναι το ιδιο καλοί. Το SlingEZee είναι πολύ απλό σχέδιο και το δοκίμασα πάνω μου . Δεν είναι οτι δεν κάθεται καλα απλά επειδή ειναι τοσο μεγάλος και φαρδύς νομίζω πως όταν μπει το μωρό θα πέφτει. Το ότι φαινεται κάπως σκληρό σαν υλικο των κικο ειναι αλήθεια . Απλά επειδή δεν γνωρίζω απο αυτά θελω να ξερω τι ειναι καλύτερο. Επίσης΄αυτό που λες οτι είναι καλύτερο να ειναι τα ποδαράκια του μωρού σαν βατραχάκι το εχω ακούσει και μου φαινεται λογικό μιας και ετσι έχει συνηθίσει μεσα στην κοιλιά μας . ΘΑ ρωτήσω και τον γνωστό που έχω και πουλάει καρότσια και τετοια βρεφικά είδη .

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Ele@n ναι πετρώνει η κοιλιά και πονάς όσο κρατάνε αν δεν πονάς δεν κάνεις μεγάλης έντασης ή δεν κάνεις γενικά μετά την 28η εβδομάδα ξεκινάνε οι Braxton hicks που είναι προπαρασκευαστικές (και επειδή λέγαμε χθες παιδιά τα μωρά γυρνάνε και την ώρα έναρξης του τοκετού εκτός αν κάτι τα εμποδίζει πχ λώρος για να κατέβουν) 

@TheMiracle εγώ κρέμα δεν βάζω ούτε έβαλα ποτέ στην 2η εγκυμοσύνη έκανα πολλές ραγάδες αλλά δεν αντέχω την αίσθηση της γλίτσας στην κοιλιά μου είτε από λάδι είτε από κρέμα. Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έβγαλα τίποτα αλλά τελευταία μέρα έβγαλα 1. Γενικά θεωρώ αν είναι να κάνεις ραγάδες δεν σε ζώσει τίποτα. 

Πείτε βρε κορίτσια για το απορρυπαντικό των πιάτων να δω αν αξίζει να πάρω τελικά ή όχι.

Εγώ κορίτσι να σου πω πως πήρα απορρυπαντικό πιάτων πήρα baby planet γιατί άκουσα πως πρέπει πρώτα να τα πλένουμε με απορρυπαντικό παιδικό και μετά να τα αποστειρωνουμε


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Εγώ κορίτσι να σου πω πως πήρα απορρυπαντικό πιάτων πήρα baby planet γιατί άκουσα πως πρέπει πρώτα να τα πλένουμε με απορρυπαντικό παιδικό και μετά να τα αποστειρωνουμε

Ο αποστειρωτής τα καίει όλα πάντως η νύφη μου τα ξέπλενε με νερό σκέτο και μετά στον αποστειρωτή κατευθείαν θα πάρω πάντως απορρυπαντικό. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Ο αποστειρωτής τα καίει όλα πάντως η νύφη μου τα ξέπλενε με νερό σκέτο και μετά στον αποστειρωτή κατευθείαν θα πάρω πάντως απορρυπαντικό. 

Παρε και βλέπεις στην πορεία πως θα κινηθείς! Εγώ το βρήκα από Ίντερνετ 2 ευρώ!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Δεν το γνώριζα πως δεν εχουν καλούς μαρσιπους . Πίστευα οτι επειδή έχουν τόσα καλά προϊόντα και οι μάρσιποι τους θα ειναι το ιδιο καλοί. Το SlingEZee είναι πολύ απλό σχέδιο και το δοκίμασα πάνω μου . Δεν είναι οτι δεν κάθεται καλα απλά επειδή ειναι τοσο μεγάλος και φαρδύς νομίζω πως όταν μπει το μωρό θα πέφτει. Το ότι φαινεται κάπως σκληρό σαν υλικο των κικο ειναι αλήθεια . Απλά επειδή δεν γνωρίζω απο αυτά θελω να ξερω τι ειναι καλύτερο. Επίσης΄αυτό που λες οτι είναι καλύτερο να ειναι τα ποδαράκια του μωρού σαν βατραχάκι το εχω ακούσει και μου φαινεται λογικό μιας και ετσι έχει συνηθίσει μεσα στην κοιλιά μας . ΘΑ ρωτήσω και τον γνωστό που έχω και πουλάει καρότσια και τετοια βρεφικά είδη .

Αν θέλεις δες ένα βιντεακι με ένα απλό ρινγκ σλινγκ πχ της yaro που έχει κ οικονομικά κ σύγκρινε με αυτό που εχεις

Κ μενα μου φαίνεται ογκώδες για νεογεννητο. Εγω εχω ένα σλινγκ της διδυμος

Αλλιως δες για άλλη κατηγορία. Στην ξανθη εκτός από τα λητω, εχει κ ενα άλλο κατάστημα το first touch που έχει λιγους

Στην κομοτηνη δ εχω δει κάπου εργονομικους.για να είναι σωστός πρέπει να προσαρμόζεται ο μαρσιπος στο μωρό, να έχει μαλακο υφασμα υφαντο κατάλληλο για μαρσιπους κ να πιάνει από γόνατο σε γονατο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια λογικά θα γνωρίζετε την σελίδα αυτή αλλα την βαζω για όσους δεν την βρηκαν ακόμα . Ένας πολύ καλός οδηγός για την αγορά μάρσιπου.

https://www.babywearing.gr/poio-marsipo-na-parw-gia-to-mwro/

https://mammyland.com/articles.html/nea/γιατί-να-επιλέξω-ringsling-ή-mei-tai-αντί-για-έναν-κλασσικό-μάρσιπο-που-κυκλοφορεί-στο-εμπόριο-r1585/

Just now, vikib είπε:

Αν θέλεις δες ένα βιντεακι με ένα απλό ρινγκ σλινγκ πχ της yaro που έχει κ οικονομικά κ σύγκρινε με αυτό που εχεις

Κ μενα μου φαίνεται ογκώδες για νεογεννητο. Εγω εχω ένα σλινγκ της διδυμος

Αλλιως δες για άλλη κατηγορία. Στην ξανθη εκτός από τα λητω, εχει κ ενα άλλο κατάστημα το first touch που έχει λιγους

Στην κομοτηνη δ εχω δει κάπου εργονομικους.για να είναι σωστός πρέπει να προσαρμόζεται ο μαρσιπος στο μωρό, να έχει μαλακο υφασμα υφαντο κατάλληλο για μαρσιπους κ να πιάνει από γόνατο σε γονατο

μόλις τώρα έβλεπα βιντεάκια για όλους τους τύπους μάρσιπων. ο απλός που έχω φαίνεται να είναι Ring Sling αλλά χωρίς κρίκους , λιγάκι διαφορετικός με χαλαρωση και σφιξιμο παλι . Από όλους που είδα πιο πολύ φαίνεται να με βολεύουν οι ring sling και wrap . Δεν έχω ψάξει καταστήματα στην Κομοτηνή αλλα η αληθεια είναι πως στις διπλανές πόλεις εχει πιο πολλά καταστήματα με βρεφικά είδη .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ele@n είπε:

Να σας ρωτήσω;; Είναι τώρα κάμποσες ώρες που ο μικρός κουνιέται ασταμάτητα πολύ έντονα μέσα στην κοιλιά και με κάνει και νιώθω πίεση χαμηλά... είναι φυσιολογικό;;;

ΛΑχ κι εμενα καο χαριτολογώντας ειπα πως φταιει που ήπια γαλα! Χαχαχαχαχαχα εχει ορεξη μαλλον.

Εγω απλο απορρυπαντικο χρησιμοποιο και τα μπουκαλια τα βαζω και στο πλυντηριο. 

Αυτο το μαρσιπο που δειχνουν που εχει και την βαση κατω που κραταει ολο το βαρος του μωρου εχω που ειναι πανω απο 3 μηνων. Νομιζω δεν κανει το πρωτο 6μηνο μην πω να καθεται στον πωπω του, εκτος κι αν το κανει μονο του. 

Ο θεε μου παλι βουνο μου φαινονται ολα ενω εχω κανει ηδη ενα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

ΛΑχ κι εμενα καο χαριτολογώντας ειπα πως φταιει που ήπια γαλα! Χαχαχαχαχαχα εχει ορεξη μαλλον.

Εγω απλο απορρυπαντικο χρησιμοποιο και τα μπουκαλια τα βαζω και στο πλυντηριο. 

Αυτο το μαρσιπο που δειχνουν που εχει και την βαση κατω που κραταει ολο το βαρος του μωρου εχω που ειναι πανω απο 3 μηνων. Νομιζω δεν κανει το πρωτο 6μηνο μην πω να καθεται στον πωπω του, εκτος κι αν το κανει μονο του. 

Ο θεε μου παλι βουνο μου φαινονται ολα ενω εχω κανει ηδη ενα!!!

Σε καταλαβαίνω. 

Εγώ πάλι περιμένω να γεννήσω για να ξεκουραστώ 2 μέρες στο μαιευτήριο χωρίς παιδιά χωρίς μαγείρεμα... 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...