Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια . Όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο πολύ με πιάνει το άγχος για το όταν έρθει με το καλό το μωράκι μου.  Οι δικοί μου μου λένε να μην ανησυχώ και να μην αγχώνομαι άλλα δε νομίζω πως μπορώ. Ίσως φταίει το ότι είναι το πρώτο μου μωρακι.  Πρώτα ο θεός τέλη Γενάρη θα γεννήσω. Με καισαρική λόγω προβλήματος υγείας εκτός αν αποφασίσει η μπέμπα να βγει πιο νωρίς από τη μέρα που θα κανονίσω. Σχεδόν όλα είναι έτοιμα για το μωρό , μόνο κάποια  πράγματα που έχω στην αποθήκη και θα τα ανεβάσω κάποια από αυτές τις μέρες. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για ολες μας και να έχουμε συντομα στην αγκαλια μας τα μωράκια μας

Καλημέρα νομίζω είναι λογικό να σε πιάνει άγχος ειδικά για εμάς που είναι κ τα πρώτα μας νινακια!

εμενα με έχει κυριεύσει το άγχος του τοκετού , φοβάμαι παρά πολύ κ έτσι δεν προλαβαίνω να σκεφτώ το μετά κ να αγχωθώ για τη «ζωή με το μωρό» ..

 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια . Όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο πολύ με πιάνει το άγχος για όταν έρθει με το καλό το μωράκι μου.  Οι δικοί μου μου λένε να μην ανησυχώ και να μην αγχώνομαι άλλα δε νομίζω πως μπορώ. Ίσως φταίει το ότι είναι το πρώτο μου μωρακι.  Πρώτα ο θεός τέλη Γενάρη θα γεννήσω. Με καισαρική λόγω προβλήματος υγείας εκτός αν αποφασίσει η μπέμπα να βγει πιο νωρίς από τη μέρα που θα κανονίσω. Σχεδόν όλα είναι έτοιμα για το μωρό , μόνο κάποια  πράγματα που έχω στην αποθήκη και θα τα ανεβάσω κάποια από αυτές τις μέρες. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για ολες μας και να έχουμε συντομα στην αγκαλια μας τα μωράκια μας

Κι εμένα το πρώτο μου είναι έχω πητ 2/1 αλλα θα γεννήσω  την εβδομάδα των Χριστουγέννων έχω αγχωθεί πολύ σήμερα εχω σπίτι μου το επιτελείο άντρα-μαμα-πεθερα-κουνιαδα και στήνουμε το δωμάτιο αυτοί δουλεύουν κι εγώ δίνω οδηγίες για όλα:)

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

@Giota1983 είναι λογικό να έχεις άγχος η ζωή σου δεν θα ναι ποτέ όπως πριν θα είσαι μητέρα πλέον ένας νέος άνθρωπος μικρόσωμος θα είναι υπό την προστασία σου. Ίσως να μην νιώσεις αμέσως πλημμυρισμένη από αγάπη ίσως και ναι μην αφήσεις μη υποστηρικτικούς ανθρώπους γύρω σου. Το ταξίδι της γονεικότητας είναι ένα ταξίδι που μας αλλάζει που μας γεμίζει ανάμεικτα συναισθήματα. 

  • Μου αρέσει 5

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2019 at 11:46 ΜΜ, Giota1983 είπε:

κορίτσια λογικά θα γνωρίζετε την σελίδα αυτή αλλα την βαζω για όσους δεν την βρηκαν ακόμα . Ένας πολύ καλός οδηγός για την αγορά μάρσιπου.

https://www.babywearing.gr/poio-marsipo-na-parw-gia-to-mwro/

 

μόλις τώρα έβλεπα βιντεάκια για όλους τους τύπους μάρσιπων. ο απλός που έχω φαίνεται να είναι Ring Sling αλλά χωρίς κρίκους , λιγάκι διαφορετικός με χαλαρωση και σφιξιμο παλι . Από όλους που είδα πιο πολύ φαίνεται να με βολεύουν οι ring sling και wrap . Δεν έχω ψάξει καταστήματα στην Κομοτηνή αλλα η αληθεια είναι πως στις διπλανές πόλεις εχει πιο πολλά καταστήματα με βρεφικά είδη .

Σε απλα μαγαζιά με βρεφικα χλωμό να βρεις. Προσωπικά μόνο αυτά τα δύο ξερω. Κ το ρινγκ σλινγκ κ το ραπ είναι εξαιρετικά από νεογεννητο όσο αντέχεις

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Kαλημέρα κορίτσια . Όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο πολύ με πιάνει το άγχος για το όταν έρθει με το καλό το μωράκι μου.  Οι δικοί μου μου λένε να μην ανησυχώ και να μην αγχώνομαι άλλα δε νομίζω πως μπορώ. Ίσως φταίει το ότι είναι το πρώτο μου μωρακι.  Πρώτα ο θεός τέλη Γενάρη θα γεννήσω. Με καισαρική λόγω προβλήματος υγείας εκτός αν αποφασίσει η μπέμπα να βγει πιο νωρίς από τη μέρα που θα κανονίσω. Σχεδόν όλα είναι έτοιμα για το μωρό , μόνο κάποια  πράγματα που έχω στην αποθήκη και θα τα ανεβάσω κάποια από αυτές τις μέρες. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για ολες μας και να έχουμε συντομα στην αγκαλια μας τα μωράκια μας

Και δεν εισαι η μονη. Το δευτερο μου και το αγχος στα υψη!!! Φαντασου δεν κοιμαμαι γιατι ονειρευομαι διαφορα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Και δεν εισαι η μονη. Το δευτερο μου και το αγχος στα υψη!!! Φαντασου δεν κοιμαμαι γιατι ονειρευομαι διαφορα!

Από αϋπνία εδώ άλλο τίποτα και αν τύχει να κοιμηθώ βλέπω φριχτά όνειρα με θανάτους κτλπ 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Από αϋπνία εδώ άλλο τίποτα και αν τύχει να κοιμηθώ βλέπω φριχτά όνειρα με θανάτους κτλπ 

Οοοο βρε παιδι μου. Αρα δεν ξεκουράζεσαι!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα αν ξέρει την τεχνική να στο γυρίσει ξέρω κι εγώ γιατρό στο μητέρα που γυρίζει μωράκια και ο δικός μου γυναικολόγος το κάνει. Απλά θα πονάς λιγάκι μετά γιατί σου πιέζει την κοιλιά πολύ και κρατάει και λίγη ωρίτσα. (Στην Β επιπέδου μου είχε γυρίσει το μωρό ο γιατρός γτ δεν έβλεπε τπτ και όλα πήγαν πολύ καλά) 

Ρώτησε και καμία μαία εξειδικευμένη στον φτ 

 

18 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Κοιτα αν ειναι έμπειρος ο γιατρός και ευνοεί η μήτρα σου γιατί να μη το προσπαθήσεις. Εγώ που είναι σε ισχιακη θέση το μωρό θα πάω αναγκαστικά για καισαρική γιατί η μήτρα μουμοέχει έχει συγγενή ανωμαλία:) και είναι επικίνδυνο να μου τον γυρίσουν και μου το είπε και ο γιατρός ότι αν δεν είχα τέτοιο θέμα θα μου τον γυρνούσε.

Καλημέρα όσο για την τεχνική την γνωρίζει και αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα δεν θα το ρισκαρε καν απλά αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι αν 1% έχω πιθανότητα κάτι να μην πάει καλά και να χρειαστεί να μου την πάρει θα είναι μόλις 2.600...δεν ξέρω είμαι πολύ προβληματισμένη..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofia90 είπε:

 

Καλημέρα όσο για την τεχνική την γνωρίζει και αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα δεν θα το ρισκαρε καν απλά αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι αν 1% έχω πιθανότητα κάτι να μην πάει καλά και να χρειαστεί να μου την πάρει θα είναι μόλις 2.600...δεν ξέρω είμαι πολύ προβληματισμένη..

Αν θες ρώτησε και στην ευτοκία ξέρουν οι μαιες εκεί σε ποια εβδομάδα είναι πιο εύκολο και σε ποια όχι και υπάρχει και η εξαιρετική μαία Γεωργία Λεζέ αν δεν κάνω λάθος που δουλεύει στο ιασώ σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει σε όλες τις απορίες σου εγώ είμαι με άλλον γιατρό αλλά τυχαίνει να ξέρω την κοπέλα. 

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Οοοο βρε παιδι μου. Αρα δεν ξεκουράζεσαι!

Όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά εκεί που είπα τώρα θα απολαύσεις όσο λίγο σου έμεινε τώρα προέκυψαν και άλλα θέματα συν του ότι ακόμα δεν έχουμε βρει σπίτι και μπορεί αυτός να μην μας διώχνει άμεσα αλλά εγώ νιώθω την θηλιά στο λαιμό σαν να μου κάνει χάρη ο άλλος στο σπίτι του :(

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofia90 είπε:

 

Καλημέρα όσο για την τεχνική την γνωρίζει και αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα δεν θα το ρισκαρε καν απλά αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι αν 1% έχω πιθανότητα κάτι να μην πάει καλά και να χρειαστεί να μου την πάρει θα είναι μόλις 2.600...δεν ξέρω είμαι πολύ προβληματισμένη..

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι ειναι καλά στα κιλά της η μπουμπου σου ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ τη δική μου την έκανα 2870 στις 39 εβδομάδες και τώρα στα 2,5 είναι θηρίο από όλες τις πλευρές ύψος κιλά γλώσσα εξυπνάδα. Μια σταλιτσα ήταν όταν γεννήθηκε πολλοί φοβόταν να την πιάσουν. Να σκεφτεσαι θετικά. Σου εύχομαι όλα καλά να πάνε 


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Αν θες ρώτησε και στην ευτοκία ξέρουν οι μαιες εκεί σε ποια εβδομάδα είναι πιο εύκολο και σε ποια όχι και υπάρχει και η εξαιρετική μαία Γεωργία Λεζέ αν δεν κάνω λάθος που δουλεύει στο ιασώ σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει σε όλες τις απορίες σου εγώ είμαι με άλλον γιατρό αλλά τυχαίνει να ξέρω την κοπέλα. 

Όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά εκεί που είπα τώρα θα απολαύσεις όσο λίγο σου έμεινε τώρα προέκυψαν και άλλα θέματα συν του ότι ακόμα δεν έχουμε βρει σπίτι και μπορεί αυτός να μην μας διώχνει άμεσα αλλά εγώ νιώθω την θηλιά στο λαιμό σαν να μου κάνει χάρη ο άλλος στο σπίτι του :(

Αχ ναι βρε, εχεις και το θεμα με το σπιτι. Βρηκε και αυτος διαστημα! Πολυ δυσκολο.

Με τα κιλα οπως σου ειπαν μην αγχωνεσαι. Η πρωτη μου γεννηθηκε 39 βδομαδα 2450 και αυτη μαλλον 38 βδομαδα 2100 περιπου μου ειπαν. Ολα καλα και ομορφα θα πανε. Τα κιλα γρηγορα θα τα παρουν και θα ειναι μπαμπατσικα μετα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@boukitsa123, με το σπίτι σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν θυμάμαι αν σας είχα πει, ο σπιτονοικοκύρης μας την περίοδο που ξεκινούσα την εξωσωματική αποφάσισε να μας διώξει και καλά για να μείνει η κόρη του! Πολλή δύσκολη περίοδος γιατί είχε και απαιτήσεις να γίνουν όλα σε ένα μήνα... εννοείται ότι αυτό που ήθελε δεν γινόταν οπότε καταλήγαμε σε τσακωμούς!  άσε που τα ενοίκια ήταν στα ύψη και δεν έβρισκα, άσε που ήταν ή πανάκριβα ή τρώγλες... δύο μήνες μας έσπασε τα νεύρα και αυτός και η γυναίκα του...και να πεις ότι ήταν άνθρωπος της προκοπής, θα μπορούσα να συνεννοηθώ μαζί του... αλλά πρόκειται για οικογένεια αχαρακτήριστη που δημιουργούν καβγάδες, χρωστάνε παντού... γενικά δεν θέλεις πολλά μαζί τους, αν θέλεις την ησυχία σου... εν τέλει ήθελε να κάνει αύξηση... τη δεχτήκαμε για μπορέσουμε ήρεμοι να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά, και τώρα από το καλοκαίρι ψάχνω εγώ να φύγω και δεν βρίσκω... και δεν ξέρω και πότε θα βρω τελικά... 

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση; με τα επιδόματα εγκυμοσύνης τι γίνεται; εγώ μέχρι τον Μάη δούλευα...μετά μπήκα ταμείο... τώρα το ταμείο τελείωσε... μπορώ να πάρω επίδομα κυοφορίας κι ας μην δουλεύω αυτή τη στιγμή; το έχει πάρει κάποια;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

@boukitsa123, με το σπίτι σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν θυμάμαι αν σας είχα πει, ο σπιτονοικοκύρης μας την περίοδο που ξεκινούσα την εξωσωματική αποφάσισε να μας διώξει και καλά για να μείνει η κόρη του! Πολλή δύσκολη περίοδος γιατί είχε και απαιτήσεις να γίνουν όλα σε ένα μήνα... εννοείται ότι αυτό που ήθελε δεν γινόταν οπότε καταλήγαμε σε τσακωμούς!  άσε που τα ενοίκια ήταν στα ύψη και δεν έβρισκα, άσε που ήταν ή πανάκριβα ή τρώγλες... δύο μήνες μας έσπασε τα νεύρα και αυτός και η γυναίκα του...και να πεις ότι ήταν άνθρωπος της προκοπής, θα μπορούσα να συνεννοηθώ μαζί του... αλλά πρόκειται για οικογένεια αχαρακτήριστη που δημιουργούν καβγάδες, χρωστάνε παντού... γενικά δεν θέλεις πολλά μαζί τους, αν θέλεις την ησυχία σου... εν τέλει ήθελε να κάνει αύξηση... τη δεχτήκαμε για μπορέσουμε ήρεμοι να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά, και τώρα από το καλοκαίρι ψάχνω εγώ να φύγω και δεν βρίσκω... και δεν ξέρω και πότε θα βρω τελικά... 

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση; με τα επιδόματα εγκυμοσύνης τι γίνεται; εγώ μέχρι τον Μάη δούλευα...μετά μπήκα ταμείο... τώρα το ταμείο τελείωσε... μπορώ να πάρω επίδομα κυοφορίας κι ας μην δουλεύω αυτή τη στιγμή; το έχει πάρει κάποια;

Δικαιούσαι επίδομα από το ΙΚΑ αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρονια !! 

Κ εγώ ταμείο είμαι από Ιούλιο κ έκανα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ κ όλα οκ! Απλά δες το γιατί πρέπει να καταθέσεις χαρτιά συγκεκριμένες μέρες πριν την πητ σου!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

@boukitsa123, με το σπίτι σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν θυμάμαι αν σας είχα πει, ο σπιτονοικοκύρης μας την περίοδο που ξεκινούσα την εξωσωματική αποφάσισε να μας διώξει και καλά για να μείνει η κόρη του! Πολλή δύσκολη περίοδος γιατί είχε και απαιτήσεις να γίνουν όλα σε ένα μήνα... εννοείται ότι αυτό που ήθελε δεν γινόταν οπότε καταλήγαμε σε τσακωμούς!  άσε που τα ενοίκια ήταν στα ύψη και δεν έβρισκα, άσε που ήταν ή πανάκριβα ή τρώγλες... δύο μήνες μας έσπασε τα νεύρα και αυτός και η γυναίκα του...και να πεις ότι ήταν άνθρωπος της προκοπής, θα μπορούσα να συνεννοηθώ μαζί του... αλλά πρόκειται για οικογένεια αχαρακτήριστη που δημιουργούν καβγάδες, χρωστάνε παντού... γενικά δεν θέλεις πολλά μαζί τους, αν θέλεις την ησυχία σου... εν τέλει ήθελε να κάνει αύξηση... τη δεχτήκαμε για μπορέσουμε ήρεμοι να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά, και τώρα από το καλοκαίρι ψάχνω εγώ να φύγω και δεν βρίσκω... και δεν ξέρω και πότε θα βρω τελικά... 

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση; με τα επιδόματα εγκυμοσύνης τι γίνεται; εγώ μέχρι τον Μάη δούλευα...μετά μπήκα ταμείο... τώρα το ταμείο τελείωσε... μπορώ να πάρω επίδομα κυοφορίας κι ας μην δουλεύω αυτή τη στιγμή; το έχει πάρει κάποια;

Αγάπη δες το γιατί είναι 53 μέρες πριν την Πητ και 67 μετά και παίρνεις επίδομα από το ΙΚΑ σε δύο δόσεις εγώ που έχω πητ 29/01 έπρεπε να κάνω την αίτηση 4/12. Μην το χάσεις αλλά όπως είπε και η boukitsa πρέπει να έχεις 200 ένσημα 


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Δικαιούσαι επίδομα από το ΙΚΑ αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρονια !! 

Κ εγώ ταμείο είμαι από Ιούλιο κ έκανα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ κ όλα οκ! Απλά δες το γιατί πρέπει να καταθέσεις χαρτιά συγκεκριμένες μέρες πριν την πητ σου!

 

Just now, katerina04 είπε:

Αγάπη δες το γιατί είναι 53 μέρες πριν την Πητ και 67 μετά και παίρνεις επίδομα από το ΙΚΑ σε δύο δόσεις εγώ που έχω πητ 29/01 έπρεπε να κάνω την αίτηση 4/12. Μην το χάσεις αλλά όπως είπε και η boukitsa πρέπει να έχεις 200 ένσημα 

Δυστυχώς τα μέτρησα με βάση την πητ και μου λείπουν 7 ένσημα!!! Κρίμα...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...