Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 16/1/2020 at 12:49 ΠΜ, Ntina Ntinaki είπε:

Γεια σας κορίτσια,γεννησαμε κι εμείς 14/1! Περιμεναμε τόσο καιρο μήπως αποφασίσει να εμπεδωθεί το μωρό ή μαλακώσει ο τράχηλος,αλλά δεν.. πήγαμε για πρόκληση αλλά ο μικρούλης δυσφορουσε στο nst και καταλήξαμε καισαρική. Όλα πήγαν πολύ καλά, ανυπομονώ να πάμε σπιτάκι μας! Ζώνη λοχείας από πού παίρνουμε; 

Να το χαιρεστε το ζουζουνι σας!

Βρε κοριτσια εχω αγχωθει λιγο με το φαγητο του. Εχω γαλα νομιζω κ ο μικρος δεν με πθανει καλα κ δυσκολευομαστε. Δεν θα ηθελα να δωσω φορμουλα κ θελω να το παλεψω οσο γινεται! Τρωει με ψευδοθηλες κ θηλαστρο που του δινω με ειδικο μπιμπερο μεχρι να ερθουν καποιες μαιες για να με βοηθησουν να πθασει φυσικα.

Αλλα πόσο κ πόσο συχνα πρεπει να τρωει ενα νεογεννητο; γεννηθηκε 3240 κ βγηκαμε 3030. Δεν ειμαστε κ γιγαντες! Απο πανε βρεχει 5-6 την μερα με κακα αλλα τσισα παρατηρω γυρω στις 3 φορες γτ συνηθως μας τα κανει στο νιπτηρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Να το χαιρεστε το ζουζουνι σας!

Βρε κοριτσια εχω αγχωθει λιγο με το φαγητο του. Εχω γαλα νομιζω κ ο μικρος δεν με πθανει καλα κ δυσκολευομαστε. Δεν θα ηθελα να δωσω φορμουλα κ θελω να το παλεψω οσο γινεται! Τρωει με ψευδοθηλες κ θηλαστρο που του δινω με ειδικο μπιμπερο μεχρι να ερθουν καποιες μαιες για να με βοηθησουν να πθασει φυσικα.

Αλλα πόσο κ πόσο συχνα πρεπει να τρωει ενα νεογεννητο; γεννηθηκε 3240 κ βγηκαμε 3030. Δεν ειμαστε κ γιγαντες! Απο πανε βρεχει 5-6 την μερα με κακα αλλα τσισα παρατηρω γυρω στις 3 φορες γτ συνηθως μας τα κανει στο νιπτηρα...

Ακόμη νωρίς είναι και με το θηλασμό δεν μπορείς να ξέρεις πόσο τρώει για αυτό δεν υπάρχει κανονας στο ποσό συχνα. Αλλά μην αγχώνεσαι να τον βάζεις συνέχεια μέχρι να μάθει και μη σου πω μετά το μήνα θα νιώσεις πιο σίγουρη. Θέλει χρόνο και κόπο. Και εγώ είχα πολύ αγχος στην αρχή. Η δικια μου έτρωγε κάθε 1 1,5 ωρα. Πάντως οι ψευδοθηλες δε με βολεψαν καθόλου. Νομίζω οι πάνες είναι καλές

  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Να το χαιρεστε το ζουζουνι σας!

Βρε κοριτσια εχω αγχωθει λιγο με το φαγητο του. Εχω γαλα νομιζω κ ο μικρος δεν με πθανει καλα κ δυσκολευομαστε. Δεν θα ηθελα να δωσω φορμουλα κ θελω να το παλεψω οσο γινεται! Τρωει με ψευδοθηλες κ θηλαστρο που του δινω με ειδικο μπιμπερο μεχρι να ερθουν καποιες μαιες για να με βοηθησουν να πθασει φυσικα.

Αλλα πόσο κ πόσο συχνα πρεπει να τρωει ενα νεογεννητο; γεννηθηκε 3240 κ βγηκαμε 3030. Δεν ειμαστε κ γιγαντες! Απο πανε βρεχει 5-6 την μερα με κακα αλλα τσισα παρατηρω γυρω στις 3 φορες γτ συνηθως μας τα κανει στο νιπτηρα...

Εγώ της δίνω σκόνη και ξυπνάει να φάει και στην 1,5 ώρα ανάλογα οπότε μην αγχώνεσαι κι εμένα τώρα τα έπιασε τα 3 κιλά. Στον μήνα πάνω φτιάχνουν πρόγραμμα ή κάπως τέλοσπαντων. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ποσες μείναμε;;;; Είμαστε όλες εδώ;;;

Εδω που να παμε. Προσπαθω να τα βαλω ολα σε ταξη μεχρι την Πεμπτη που μαλλον θα μπω κλινικη. Και φυσικα και λιγο καλλωπισμο. Τα ιδια παντως τα συμπτωματα αφαντα. Εσυ?

 


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, katerina04 είπε:

Εδω που να παμε. Προσπαθω να τα βαλω ολα σε ταξη μεχρι την Πεμπτη που μαλλον θα μπω κλινικη. Και φυσικα και λιγο καλλωπισμο. Τα ιδια παντως τα συμπτωματα αφαντα. Εσυ?

 

Έλα τελευταίες μέρες θα τις απόλαυσεις! Κάτσε να δω μπας και μου πει κι εμένα τίποτα για την άλλη εβδομάδα! Κι εγώ συμμαζευω τα τελευταία, έβαψα και μαλλί! 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Εγώ της δίνω σκόνη και ξυπνάει να φάει και στην 1,5 ώρα ανάλογα οπότε μην αγχώνεσαι κι εμένα τώρα τα έπιασε τα 3 κιλά. Στον μήνα πάνω φτιάχνουν πρόγραμμα ή κάπως τέλοσπαντων. 

Εμενα σπανια ξυπναει επειδη πειναει ή γκρινιαζει για αυτο. Οποτε φροντιζω καθε 4 ωρες περιπου αν δεν το ζητησει απο μονος του. Ειναι πολυ αραιο το διαστημα λετε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ποσες μείναμε;;;; Είμαστε όλες εδώ;;;

Δεν ξέρω πόσες έχουμε μείνει ακομα αλλα εγω είμαι έτοιμη . Αύριο πάω στο νοσοκομείο για καισαρική . Το οτι θα παμε 2 και θα γυρίσουμε 3 δεν το εχω εμπεδώσει ακόμα . Θα μου φανεί πολυ περίεργο . 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Δεν ξέρω πόσες έχουμε μείνει ακομα αλλα εγω είμαι έτοιμη . Αύριο πάω στο νοσοκομείο για καισαρική . Το οτι θα παμε 2 και θα γυρίσουμε 3 δεν το εχω εμπεδώσει ακόμα . Θα μου φανεί πολυ περίεργο . 

Αχ τι όμορφα!!!! Με το καλό, να πάνε όλα τέλεια!!!! Περιμένουμε νέα σου!!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ποσες μείναμε;;;; Είμαστε όλες εδώ;;;

Κι εγώ ακόμη εδώ στις 38+2, ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί και είναι μαλακός αλλά ο μπέμπης έχει ακόμη το κεφάλι λίγο στο πλάι , ευτυχώς η κοιλιά κατέβηκε λίγο αλλά με βλέπω μετά τις 25 σίγουρα ....

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Δεν ξέρω πόσες έχουμε μείνει ακομα αλλα εγω είμαι έτοιμη . Αύριο πάω στο νοσοκομείο για καισαρική . Το οτι θα παμε 2 και θα γυρίσουμε 3 δεν το εχω εμπεδώσει ακόμα . Θα μου φανεί πολυ περίεργο . 

Με το καλό γιώτα να υποδεχθείς την κορούλα σου όλα πρωτόγνωρα για σένα και είναι αναμενόμενο :) Θα περιμένουμε να μας πεις πως πήγε. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katespn είπε:

Κι εγώ ακόμη εδώ στις 38+2, ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί και είναι μαλακός αλλά ο μπέμπης έχει ακόμη το κεφάλι λίγο στο πλάι , ευτυχώς η κοιλιά κατέβηκε λίγο αλλά με βλέπω μετά τις 25 σίγουρα ....

Τα δυο μας θα μείνουμε...:P

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Δεν ξέρω πόσες έχουμε μείνει ακομα αλλα εγω είμαι έτοιμη . Αύριο πάω στο νοσοκομείο για καισαρική . Το οτι θα παμε 2 και θα γυρίσουμε 3 δεν το εχω εμπεδώσει ακόμα . Θα μου φανεί πολυ περίεργο . 

Αντε με το καλό όλα να πάνε τέλεια. Στην αρχή θα σου φανεί περίεργο θα λες δικό μου είναι?Αλλά μετά από λίγο θα είναι σα να το είχες πάντα

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες τσούπρες οι δουλειές τρέχουν (πλυντήρια,κουζίνα,ξεσκόνισμα έχουν πάρει φωτιά) έχω ξεχάσει πόσα πλυντήρια την ημέρα βάζω πόσες φορές σιδερώνω πόσες ταΐζω πόσες μαγειρεύω. Σήμερα έφτιαξα καγιανά και για τα μικρά κοτομπουκιές με πατάτες. Και φούρνισα και ένα κέικ πορτοκαλιού το πρωί. Με σοκολάτα όμως. (Σε μένα δεν αρέσουν τα εναλλακτικά κέικ αλλά τα μικρά ξετρελάθηκαν.) Και έχω και μια ημικρανία σε λίγο θα τσακώνομαι και με τον εαυτό μου :roll:  Συν τις άλλοις έχω ακόμα λόχεια. Η μικρή πότε ξερνιέται στον ύπνο πότε όχι. Καλέ όσες έχετε γεννήσει που είστε; Σας πήραν το μυαλό τα μωρά ε; Και πάτε για 2ο-3ο ε; :tongue: Ποια είπε ότι κάνει μποτέ; Θέλω κι εγώ κυρ Στέφανε!!! Ρεκτιφιέ καμεμπέρ ροκφόρ σεζλόνγκ βάλε απ'όλα κυρ Στέφανε!!! 

Αλλά ρε κορίτσια ακόμα μου λείπουν οι κλωτσιές της. Τα βλέπω και τα 3 μαζί και λέω ρε φίλε αυτά είναι τα δικά σου θαυματάκια. Αξίζουν όλα όσα κάνεις. 

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρες τσούπρες οι δουλειές τρέχουν (πλυντήρια,κουζίνα,ξεσκόνισμα έχουν πάρει φωτιά) έχω ξεχάσει πόσα πλυντήρια την ημέρα βάζω πόσες φορές σιδερώνω πόσες ταΐζω πόσες μαγειρεύω. Σήμερα έφτιαξα καγιανά και για τα μικρά κοτομπουκιές με πατάτες. Και φούρνισα και ένα κέικ πορτοκαλιού το πρωί. Με σοκολάτα όμως. (Σε μένα δεν αρέσουν τα εναλλακτικά κέικ αλλά τα μικρά ξετρελάθηκαν.) Και έχω και μια ημικρανία σε λίγο θα τσακώνομαι και με τον εαυτό μου :roll:  Συν τις άλλοις έχω ακόμα λόχεια. Η μικρή πότε ξερνιέται στον ύπνο πότε όχι. Καλέ όσες έχετε γεννήσει που είστε; Σας πήραν το μυαλό τα μωρά ε; Και πάτε για 2ο-3ο ε; :tongue: Ποια είπε ότι κάνει μποτέ; Θέλω κι εγώ κυρ Στέφανε!!! Ρεκτιφιέ καμεμπέρ ροκφόρ σεζλόνγκ βάλε απ'όλα κυρ Στέφανε!!! 

Αλλά ρε κορίτσια ακόμα μου λείπουν οι κλωτσιές της. Τα βλέπω και τα 3 μαζί και λέω ρε φίλε αυτά είναι τα δικά σου θαυματάκια. Αξίζουν όλα όσα κάνεις. 

Εδώ αυτή που κάνει μποτέ!!! Ε, μη με δει και με τη ρίζα και τρομάξει!!!χαχαχα!!!!

Μάλλον τα κορίτσια με την αυπνία και τα τρεξίματα ζορίζονται!!! Εσύ είσαι θηρίο... ανήκεις σε μία κατηγορία μόνη σου!!! Τι ώρα ξυπνάς και τι ώρα κοιμάσαι κορίτσι;; Εκμυστηρεύσου μου τι με περιμένει...:shock: να είμαι προετοιμασμένη και να προετοιμάσω και τον σύζυγο... γιατί μάλλον πετάμε ακόμα στα ροζ/ μπλε συννεφάκια μας!!!

  • Χαχα 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...