Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φτάσαμε και εμείς στο τέρμα! Τετάρτη πρωι μπαίνω στην κλινική! :wub: Βέβαια, και το Σάββατο και την Κυριακή πήγα στην κλινική για καρδιοτοκογράφημα και είδαν και τον τράχηλο και το πρωί  είχα υγρά καφέ σαν της ωορρηξίας. 

Ρε κορίτσια όσες χρησιμοποιείτε αποστειρωτή, έχω απορία. Αποστειρώνω τα μπιμπερό, αλλά αν δεν τα βγάλω από τον αποστειρωτή μένουν μέσα με πολλή υγρασία και μου φαίνεται τέρμα ανθυγειινό να μένουν βρεγμένα μέχρι την επόμενη χρήση λόγω βακτηρίων και μούχλας από τη υγρασία. Αν πάλι τα βγάλεις έξω στο στεγνωτήρα των πιάτων να στεγνώσουν παύει η αποστείρωση. Να τα αποστειρώνεις ένα ένα δεν παίζει. Όπως και στο ψυγείο δεν παίζει γιατί δίπλα σε τρόφιμα το βρίσκω δώρον άδωρον. Πώς το κάνετε εσείς; Κάτι δεν μου πάει καλά με τη χρήση του. Στο βράσιμο στην κατσαρόλα διάβασα ότι αδειάζεις μετά το νερό και αφήνεις τα μπιμπερό μέσα στην κατσαρόλα με κλειστό το καπάκι, οπότε λογικά στεγνώνουν κιόλας...λέω εγώ τώρα...

Πάντως πολλά άλατα. Δύο φορές τον λειτούργησα για να είναι έτοιμος και άσπρισε η πλάκα και μάλιστα με εμφιαλωμένο νερό. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω το απιονισμένο που βάζουμε στο σίδερο μπας και κάνει λιγότερα άλατα.

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , dinaki23 είπε:

δεν εχει σχεση με βαφτιση!!Ειναι η πρωτη ευχη π παιρνει η λεχωνα κ το μωρο και αν εχεις αποφασισει κ θες λες κ το ονομα του μωρου στον ιερεα,το διαβαζει κ απο εοεινη την στιγμη "ατυπα" μπορεις να το αποκαλεις με το ονοματακι του αν θες!μετα απ αυτη την ευχη γινεται ο κανονικος σαραντισμος...κατι ενδιαμεσο δεν γνωροζω να υπαρχει!!

Και εγω αυτο γνωρίζω αν και ονοματοδοσια δεν θελω να κάνουμε επειδή δεν έχουμε αποφασίσει ακομα όνομα και δεν θελω να γίνουν παρεξηγήσεις. Αν και μέσα μου εχω καταλήξει σε ονομα αρκει να συμφωνησει και ο άντρας μου.  Βασικα μπορούσε να μου δωσει και ένας παπάς που έκανε λειτουργία στο νοσοκομείο αλλα εκείνη την μερα έλειπε . Στην ουσία ειναι μια απλή ευχή για να μπορέσεις να βγεις για λιγάκι εξω αν χρειαστεί να κανεις κάποιες δουλειές ή για να ξεσκάσεις λιγακι απο την κλεισούρα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια 

@Anna-Vangelis κι εγώ σαν εσένα δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτά ούτε ευχή πήρα ούτε τπτ και βάφτιση κάνω μόνο και μόνο για τον άντρα μου αλλιώς δεν θα έκανα καν τσάμπα έξοδα τα βρίσκω.

@Ele@nεγώ τα αφήνω στον αποστειρωτή και ψυγείο θα τα βάζεις σε ένα συρτάρι μόνα τους και μια χαρά είναι στην ψύξη μέσα 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! :)

Τι κάνετε; Πώς είναι τα μπεμπάκια σας; 

Θέλω να ρωτήσω για παιδιάτρους. Εγώ δυστυχώς έχω παιδίατρο την θεία του άντρα μου και είναι δεδομένο ότι θα είναι η παιδίατρός μας και ας μένει περίπου μια ώρα από το σπίτι μας. Θα προτιμούσα κάποια πιο κοντά (έχω και δίπλα από το σπίτι μου κάποια ιατρεία) και με πρόφαση την απόσταση, θέλω να πηγαίνω και σε κάποια παιδίατρο της περιοχής μου. Αλλά δε θέλω να παρεξηγηθεί και η θεία και ο άντρας μου που δε θα επιτρέψει να πάμε σε άλλο γιατρό όσο έχει τη θεία. Πόσο συχνά πάτε σε παιδιάτρους; Αν είναι μια στο τόσο οκ, αλλά δε θέλω με μικρό μωρό να τρέχω μακριά, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα και από εμένα! :)

Τι κάνετε; Πώς είναι τα μπεμπάκια σας; 

Θέλω να ρωτήσω για παιδιάτρους. Εγώ δυστυχώς έχω παιδίατρο την θεία του άντρα μου και είναι δεδομένο ότι θα είναι η παιδίατρός μας και ας μένει περίπου μια ώρα από το σπίτι μας. Θα προτιμούσα κάποια πιο κοντά (έχω και δίπλα από το σπίτι μου κάποια ιατρεία) και με πρόφαση την απόσταση, θέλω να πηγαίνω και σε κάποια παιδίατρο της περιοχής μου. Αλλά δε θέλω να παρεξηγηθεί και η θεία και ο άντρας μου που δε θα επιτρέψει να πάμε σε άλλο γιατρό όσο έχει τη θεία. Πόσο συχνά πάτε σε παιδιάτρους; Αν είναι μια στο τόσο οκ, αλλά δε θέλω με μικρό μωρό να τρέχω μακριά, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες.

Καλημερα. Καλα ειμαστε. Ο μπεμπης κοιμηθηκε απο τις 7 μεχρι τις 11 και μετα ολο το βραδυ παρτυ. Δεν κλαιει ο γλυκος μου αλλα δεν εκλεισα ματι. 1 ωρα ειναι παρα πολυ μακρια και μεχρι να σας εξετασει εσυ θες 3-4 ωρες. Μην το σκεφτεσαι καν. Μεχρι το χρονο πας μια φορα το μηνα. Ασε τα εκτακτα. Οκ ειναι συγγενης αλλα θα ειναι ταλαιπωρια και για εσας και για το μωρο. Και αν χρειαστει να πας μονη σου πως θα πας.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου έγινε 1 μήνα σήμερα με βάρος γέννησης τα 2980 σήμερα ήταν 3500 η 2η παιδίατρος δεν το βρήκε καλό περιμένω τώρα να μιλήσω και με την άλλη που έχω. Με τρέλανε ρε κορίτσια η 2η μου είπε το παιδί πρέπει να το δει κλινικά κάποιος αν είναι στην καμπύλη του. Της λέω να την ξυπνάω να φάει όχι μου λέει να την πιέζω να φάει κι άλλο όχι μου λέει όσο θέλει. Δεν ξέρω έχω ταραχτεί. Και ήταν και κάπως αγενής του στυλ 3ο παιδί και δεν ξέρεις πως να το ταΐσεις. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σας τραβάνε την μπλούζα εσάς; Τα νέα της μικρής θα την ζυγίσω και αυτή την εβδομάδα και την άλλη θα έρθει να την δει η παιδίατρος. Πήρα την άλλη τελικά και με καθησύχασε μπορώ να πω. Μου είπε αν πίνει 650μλ μέσα στην μέρα δεν υποσιτίζεται εμένα πίνει 710 περίπου. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Σας τραβάνε την μπλούζα εσάς; Τα νέα της μικρής θα την ζυγίσω και αυτή την εβδομάδα και την άλλη θα έρθει να την δει η παιδίατρος. Πήρα την άλλη τελικά και με καθησύχασε μπορώ να πω. Μου είπε αν πίνει 650μλ μέσα στην μέρα δεν υποσιτίζεται εμένα πίνει 710 περίπου. 

Είδες πόση διαφορα έχει γιατρός με γιατρός; Απαράδεκτο να σε θορυβεί έτσι μια χαρά βάρος έχει το παιδάκι!! Να πω ότι δεν έπαιρνε οκ αλλά βάζει το μωράκι σου!!! Κ εφόσον τρώει 710’ειναι παρά πολύ καλά νομίζω!! 

Αυτό με το ύφος τι να πω ώρες ώρες είναι πολύ εριστικοί κάποιοι λες κ κάνουν με το ζόρι τη δουλειά τους!! Μη δίνεις σημασία! Εμείς την Πέμπτη θα πάμε στον παιδίατρο που θα είμαστε 22 ημερών !!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Είδες πόση διαφορα έχει γιατρός με γιατρός; Απαράδεκτο να σε θορυβεί έτσι μια χαρά βάρος έχει το παιδάκι!! Να πω ότι δεν έπαιρνε οκ αλλά βάζει το μωράκι σου!!! Κ εφόσον τρώει 710’ειναι παρά πολύ καλά νομίζω!! 

Αυτό με το ύφος τι να πω ώρες ώρες είναι πολύ εριστικοί κάποιοι λες κ κάνουν με το ζόρι τη δουλειά τους!! Μη δίνεις σημασία! Εμείς την Πέμπτη θα πάμε στον παιδίατρο που θα είμαστε 22 ημερών !!

Άντε να δεις και εσύ πόσο βάζει. Θηλάζεις ή δίνεις σκόνη; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, boukitsa123 είπε:

Άντε να δεις και εσύ πόσο βάζει. Θηλάζεις ή δίνεις σκόνη; 

εγώ στην αρχή θηλαζα αλλά τώρα βγάζω με θηλαστρο όλα τα γεύματα κ της δίνω!

πριν μια εβδομάδα ήταν 3690 ( γεννήθηκε 3780) ! Πιστεύω πως μεθαύριο που θα μας μετρήσει θα έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης! Για να δούμε!

πινει περίπου 85-90μλ το γεύμα!! Ανα 3ωρο!! Το βράδυ ίσως κ λίγο παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

εγώ στην αρχή θηλαζα αλλά τώρα βγάζω με θηλαστρο όλα τα γεύματα κ της δίνω!

πριν μια εβδομάδα ήταν 3690 ( γεννήθηκε 3780) ! Πιστεύω πως μεθαύριο που θα μας μετρήσει θα έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης! Για να δούμε!

πινει περίπου 85-90μλ το γεύμα!! Ανα 3ωρο!! Το βράδυ ίσως κ λίγο παραπάνω. 

Σούπερ με το γαλατάκι σου θα είναι μια χαρά στο βάρος χαρά στο κουράγιο σου να αντλείς. Αλλά έχεις το ομορφότερο κίνητρο :)

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Σούπερ με το γαλατάκι σου θα είναι μια χαρά στο βάρος χαρά στο κουράγιο σου να αντλείς. Αλλά έχεις το ομορφότερο κίνητρο :)

Πέρασα τόσο δύσκολα 2 εβδομάδες με το να της δίνω στήθος που τώρα το να αντλώ με θηλαστρο μου φαίνεται μια ευχάριστη διαδικασία σε σχέση με τον θηλασμό!!! Φαντάσου!! Φυσικά έχω σκοπό μέχρι 40 μέρες δε νομίζω παραπάνω αλλά όσο είναι !! 

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Πέρασα τόσο δύσκολα 2 εβδομάδες με το να της δίνω στήθος που τώρα το να αντλώ με θηλαστρο μου φαίνεται μια ευχάριστη διαδικασία σε σχέση με τον θηλασμό!!! Φαντάσου!! Φυσικά έχω σκοπό μέχρι 40 μέρες δε νομίζω παραπάνω αλλά όσο είναι !! 

Ποιο θήλαστρο είναι αυτό που σε βόλεψε γιατί και εγώ με τον θηλασμό δεν ξέρω αν θα έχω καλή σχέση...

@boukitsa123 δεν πειράζει που τα μπιμπερό θα έχουν μέσα υγρασία μέχρι να τα χρησιμοποιήσω; Να σου πω για το ψυγείο... δεν είναι δικό μας... είναι του σπιτιού...τουτέστιν χρησιμοποιημένο από πολλούς και όσο και αν μετά από τόσα χρόνια έχει τη δική μου καθαριότητα, όσο πρόκειται για το μωρό, σιχαίνομαι. Άσε που είναι παλιό μοντέλο και θα του πούμε να το αλλάξει, γιατί πρέπει να λειτουργεί στο φουλ για να έχει κανονική και όχι υπερβολική ψύξη...οπότε εκεί με προβληματίζει...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ποιο θήλαστρο είναι αυτό που σε βόλεψε γιατί και εγώ με τον θηλασμό δεν ξέρω αν θα έχω καλή σχέση...

@boukitsa123 δεν πειράζει που τα μπιμπερό θα έχουν μέσα υγρασία μέχρι να τα χρησιμοποιήσω; Να σου πω για το ψυγείο... δεν είναι δικό μας... είναι του σπιτιού...τουτέστιν χρησιμοποιημένο από πολλούς και όσο και αν μετά από τόσα χρόνια έχει τη δική μου καθαριότητα, όσο πρόκειται για το μωρό, σιχαίνομαι. Άσε που είναι παλιό μοντέλο και θα του πούμε να το αλλάξει, γιατί πρέπει να λειτουργεί στο φουλ για να έχει κανονική και όχι υπερβολική ψύξη...οπότε εκεί με προβληματίζει...

το δικό μου είναι 6ετίας 

Just now, Ele@n είπε:

Ποιο θήλαστρο είναι αυτό που σε βόλεψε γιατί και εγώ με τον θηλασμό δεν ξέρω αν θα έχω καλή σχέση...

@boukitsa123 δεν πειράζει που τα μπιμπερό θα έχουν μέσα υγρασία μέχρι να τα χρησιμοποιήσω; Να σου πω για το ψυγείο... δεν είναι δικό μας... είναι του σπιτιού...τουτέστιν χρησιμοποιημένο από πολλούς και όσο και αν μετά από τόσα χρόνια έχει τη δική μου καθαριότητα, όσο πρόκειται για το μωρό, σιχαίνομαι. Άσε που είναι παλιό μοντέλο και θα του πούμε να το αλλάξει, γιατί πρέπει να λειτουργεί στο φουλ για να έχει κανονική και όχι υπερβολική ψύξη...οπότε εκεί με προβληματίζει...

η παιδίατρος που της τα έδειξα το ενέκρινε πάντως τώρα ρώτα και την δική σου γιατρό καλού κακού 

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...