Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, MariaGS είπε:

Συνολικά 6 χάπια.. Από 2 πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Ειδα διαφορά από την αρχή!! 

Ωραια. Πόσες ώρες λείπεις? Φτάνει το γάλα σου? Εμένα μόλις φεύγω σε κανένα μισάωρο το πολύ τρώει 90 ml και μετά από κανένα διωρο 60  ml. Ακόμη δεν ξεκίνησα όλα τα μαθήματα τρεις ώρες τη μέρα μονο. Μετά θα δίνω και ξένο δεν θα φτάνει αυτό που αφήνω αν λειπω 7-8 ώρες. Μολις γυρίσω αν είναι ξύπνιος ακόμη κι αν έχει φάει με παίρνει χαμπάρι και θελει στήθος. Έτσι έκανε και η μικρή μου. Κάπου έλεγε 7 χάπια τη φορά και μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , katerina04 είπε:

Καλημέρα. Πεντάωρο???? Τυχερουλα. Αν έχει κακά πρέπει να αλλαχτεί για μην κοκκινίσει και τσούζει τώρα τα τσισα αν δεν είναι πολλά οκ δεν πειράζει. 

 

Just now, MariaGS είπε:

 

Η αληθεια είναι ότι δεν τον ξυπνάω για πάνα.. Τον λυπαμαι οταν κοιμάται τόσο γαλήνια...απο αυτή την άποψη κάνουμε καλά! :)

 

Αν είμαι ξύπνια θα τον αλλάξω έστω και στον ύπνο του, αλλά με μωρομάντηλο, όχι στη βρύση. Λυπάμαι να του χαλάσω τη ζεστασιά του. Αλλά αν είναι βράδυ και κοιμάμαι και εγώ, δεν τον παίρνω χαμπάρι και τον αλλάζω μόλις ξυπνήσει για να φάει. 

Μόλις γίναμε μίας εβδομάδας!!!!Γιούπι!!!!

 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Και εγω έχω τυψεις.. Έχω βγει με τον σύζυγό ήδη 3 φορές για κάνα 2 ώρες.. Είναι τόση η χαρα των γιαγιαδων όταν μένουν με το μωρό που σχεδόν τις ξεχνάω τις τυψεις.Οταν γυρίζω ομως μπορει να κάθομαι με τις ώρες πάνω από το κεφάλι του! Δεν προλαβαίνει να κάνει ουαααα το παιδί και έχει το στηθος στο στομα! Μου φαίνεται ότι έτσι αναπληρώνω το κενό.. :)

Κοριτσια σχετικά με το γάλα που έλεγα διορθώθηκε η ροή.. Βοήθησαν νομίζω κάτι χαπάκια μαγιας που πήρα. Να το έχετε υπόψη σας όσες θηλάζετε 

Πες μας ποια χαπια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Αυτά τα μαθήματα που λέτε πως ξεκινήσατε είναι για την φροντίδα του νεογέννητου, για τον θηλασμό ή για κάτι άλλο? 

Επίσης που τα κάνετε? Είναι δωρεαν ή επί πληρωμή? 

(Ζήτω συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου - ξύπνησα με φλυαρία κι όρεξη για κουβέντα  :wub: )

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , BabyGirl_A είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Αυτά τα μαθήματα που λέτε πως ξεκινήσατε είναι για την φροντίδα του νεογέννητου, για τον θηλασμό ή για κάτι άλλο? 

Επίσης που τα κάνετε? Είναι δωρεαν ή επί πληρωμή? 

(Ζήτω συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου - ξύπνησα με φλυαρία κι όρεξη για κουβέντα  :wub: )

Νομιζω πως ειναι καθηγήτριες τα κοριτσια και ξεκινησαν δουλειά.

Μακαρι να υπηρχαν τετοια μαθηματα για να μας βοηθούσαν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Νομιζω πως ειναι καθηγήτριες τα κοριτσια και ξεκινησαν δουλειά.

Μακαρι να υπηρχαν τετοια μαθηματα για να μας βοηθούσαν 

Αχου τελικά μάλλον δεν ξύπνησα, κοιμάμαι κι ονειρευομαι ακόμα :-P:-D Δεν πήγε καν εκεί το μυαλό μου! Χαχαχαχαχα κρίμα 

  • Χαχα 3

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Να σας ρωτήσω, μετα την γέννα πόσες μερες σας κράτησε η περίοδος ? Από τις 20 του μηνός που γέννησα μεχρι και σήμερα συνεχίζω και έχω αίμα , ελάχιστο βέβαια αλλα φοράω συνεχώς σερβιέτα ή σερβιετάκι. Αφήστε που απο την κατάκλιση που ήμουν τόσες μέρες στο νοσοκομείο συγκάηκα στην ευαίσθητη περιοχή και βαζω κάθε μέρα κρέμα. Πάνω που περνάει μετα απο λίγες μέρες επανέρχεται . Ειχατε τέτοια προβλήματα εσείς? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να σας ρωτήσω, μετα την γέννα πόσες μερες σας κράτησε η περίοδος ? Από τις 20 του μηνός που γέννησα μεχρι και σήμερα συνεχίζω και έχω αίμα , ελάχιστο βέβαια αλλα φοράω συνεχώς σερβιέτα ή σερβιετάκι. Αφήστε που απο την κατάκλιση που ήμουν τόσες μέρες στο νοσοκομείο συγκάηκα στην ευαίσθητη περιοχή και βαζω κάθε μέρα κρέμα. Πάνω που περνάει μετα απο λίγες μέρες επανέρχεται . Ειχατε τέτοια προβλήματα εσείς? 

Ναι εμένα μου κράτησαν 30 μέρες ακριβώς έχω 1 εβδομάδα που δεν βγάζω αίμα. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Αυτά τα μαθήματα που λέτε πως ξεκινήσατε είναι για την φροντίδα του νεογέννητου, για τον θηλασμό ή για κάτι άλλο? 

Επίσης που τα κάνετε? Είναι δωρεαν ή επί πληρωμή? 

(Ζήτω συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου - ξύπνησα με φλυαρία κι όρεξη για κουβέντα  :wub: )

Όχι μαθήματα που κάνουμε εμείς που είμαστε εκπαιδευτικό.. Είμαστε πολλές εδώ μέσα!! Φιλόλογοι, αγγλικών.. 15 μέρες μόνο καθισα.. Έπρεπε να γυρίσω στη δουλεια.. Γιατί οι Έλληνες γονείς πιστεύουν ότι θα χαθει ο κόσμος αν το παιδί τους μείνει χωρίς καθηγητή στο σπίτι πάνω από 2 εβδομάδες 

  • Χαχα 3

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Όχι μαθήματα που κάνουμε εμείς που είμαστε εκπαιδευτικό.. Είμαστε πολλές εδώ μέσα!! Φιλόλογοι, αγγλικών.. 15 μέρες μόνο καθισα.. Έπρεπε να γυρίσω στη δουλεια.. Γιατί οι Έλληνες γονείς πιστεύουν ότι θα χαθει ο κόσμος αν το παιδί τους μείνει χωρίς καθηγητή στο σπίτι πάνω από 2 εβδομάδες 

Αχ Μαρία μου κρίμα που δεν μπορούσες να καθίσεις περισσότερο. Έχεις απόλυτο δίκιο είναι κάποιοι που δεν "κατανοούν" βασικά πράγματα. 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Ωραια. Πόσες ώρες λείπεις? Φτάνει το γάλα σου? Εμένα μόλις φεύγω σε κανένα μισάωρο το πολύ τρώει 90 ml και μετά από κανένα διωρο 60  ml. Ακόμη δεν ξεκίνησα όλα τα μαθήματα τρεις ώρες τη μέρα μονο. Μετά θα δίνω και ξένο δεν θα φτάνει αυτό που αφήνω αν λειπω 7-8 ώρες. Μολις γυρίσω αν είναι ξύπνιος ακόμη κι αν έχει φάει με παίρνει χαμπάρι και θελει στήθος. Έτσι έκανε και η μικρή μου. Κάπου έλεγε 7 χάπια τη φορά και μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά.

Λείπω 4 με 5 ώρες.. Δεν έχω πολλή δουλειά φέτος.. Το θέμα είναι ότι ο δικος τρώει ήδη 150 ml και είναι μόνο 30 ημερών.. Είναι σχεδόν όμως 5600..το γάλα μου φτάνει μέχρι στιγμής.. Αντλώ συχνά όμως για να κρατήσω την παραγωγή και παίρνω και τα χάπια.. Μου είπαν και εμένα αν θελω να αυξήσω άμεσα τη ροή να πάρω 4 φορές την ημέρα απο 10 χάπια!! Εγώ 6 με 8 την ημέρα παίρνω και έχω δει διαφορά 

6 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Πες μας ποια χαπια!!!

Της lanes πήρα που έχουν και βιταμίνη B επιπλεον

Just now, Giota1983 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να σας ρωτήσω, μετα την γέννα πόσες μερες σας κράτησε η περίοδος ? Από τις 20 του μηνός που γέννησα μεχρι και σήμερα συνεχίζω και έχω αίμα , ελάχιστο βέβαια αλλα φοράω συνεχώς σερβιέτα ή σερβιετάκι. Αφήστε που απο την κατάκλιση που ήμουν τόσες μέρες στο νοσοκομείο συγκάηκα στην ευαίσθητη περιοχή και βαζω κάθε μέρα κρέμα. Πάνω που περνάει μετα απο λίγες μέρες επανέρχεται . Ειχατε τέτοια προβλήματα εσείς? 

Σε εμένα κράτησαν 25 μερες ίσως και 2 με 3 παραπάνω.. Δεν είναι περίοδος είναι υπολείμματα από την μητρα... Τι συγκαμα άστο.. Θέλει συχνά πλύσιμο με νερό σκέτο και κρεμα την ίδια με το μωρό.. Βρηκα την υγεία μου

  • Μου αρέσει 2

askg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , MariaGS είπε:

Λείπω 4 με 5 ώρες.. Δεν έχω πολλή δουλειά φέτος.. Το θέμα είναι ότι ο δικος τρώει ήδη 150 ml και είναι μόνο 30 ημερών.. Είναι σχεδόν όμως 5600..το γάλα μου φτάνει μέχρι στιγμής.. Αντλώ συχνά όμως για να κρατήσω την παραγωγή και παίρνω και τα χάπια.. Μου είπαν και εμένα αν θελω να αυξήσω άμεσα τη ροή να πάρω 4 φορές την ημέρα απο 10 χάπια!! Εγώ 6 με 8 την ημέρα παίρνω και έχω δει διαφορά 

Της lanes πήρα που έχουν και βιταμίνη B επιπλεον

Σε εμένα κράτησαν 25 μερες ίσως και 2 με 3 παραπάνω.. Δεν είναι περίοδος είναι υπολείμματα από την μητρα... Τι συγκαμα άστο.. Θέλει συχνά πλύσιμο με νερό σκέτο και κρεμα την ίδια με το μωρό.. Βρηκα την υγεία μου

10×4=40 ή 10 συνολο;;

Εγω εχω παρει της power health αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καταναλωσει πανω απο 3 την μερα. Εμενα 150 μλ δεν τρωει για κανενα λογο. Καπου στα 80-90 ειμαστε κ αυριο κλεινει μηνα. Ειναι αδυνατουλης γενικα κ το εχω καημο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

10×4=40 ή 10 συνολο;;

Εγω εχω παρει της power health αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καταναλωσει πανω απο 3 την μερα. Εμενα 150 μλ δεν τρωει για κανενα λογο. Καπου στα 80-90 ειμαστε κ αυριο κλεινει μηνα. Ειναι αδυνατουλης γενικα κ το εχω καημο!

3 την ημέρα είναι πολύ λίγα.. Η φαρμακοποιός μου είπε 6 με 8 την ημέρα.. Συν ότι πίνω και μια Μπυρα κάθε μέρα χωρίς αλκοόλ.. 40 σύνολο μου είχαν πει για άμεση αυξηση!! Το έκανε κοπέλα για μια εβδομάδα λέει και μετά κανονικά 6 με 8 χάπια την ημέρα!Εμενα κοριτσι μου ίσως τρώει τόσα γιατί γεννήθηκε και μεγάλο μωρό.. 4200..ειμαστε όμως και οι δύο γονείς του ψηλοί 1.80 εγώ 1.85 ο μπαμπάς του.. Τώρα είναι 5.500 με 5.600 άρα πιο μεγάλες οι ανάγκες του.. Δεν σημαίνει ότι το δικό σου μωρό δεν τρέφεται φυσιολογικά ή ότι είναι αδυαντουλης.. Αυτη η δοσολογία είναι η σωστή για την ηλικία του 80 με 90λ.. Από εκεί και πέρα κοιτάς να παίρνει βάρος.

Τι να πω..εγω ανησυχώ ότι δεν έχει όρια και τον υπερσιτιζουμε.Καθε μαμά τα δικά της.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια έχω μια απορία σχετικά με την ποσότητα γάλατος!! Εμένα η μικρή αύριο γίνεται 4 εβδομάδων κ τρώει περίπου 95 μλ τη φορά.. ο γιατρός είπε με βάση τα κιλά της πρέπει να παίρνει ημερησίως 600μλ.. εμείς παίρνουμε με τα γεύματα που κάνουμε γύρω στα 650-670 ανάλογα την ημέρα..

το θέμα είναι άλλο..  ο γιατρός είπε όσο παραπάνω ζητάει να της δίνω! Η μικρή όσο και να της δωσω το πίνει ποτε δεν αφήνει γάλα.. δηλαδή έχει τύχει να της δώσω και 110μλ κ πίνει κανονικά.. Όμως μετά από κάθε τάισμα βγάζει γαλατάκι στο ρέψιμο άλλες φορές πολύ άλλες λίγο.. 

Εδω έρχεται το ερώτημα μου.. αρχικά σκέφτομαι μήπως το μωρό με τα 95 δεν χορταίνει; Εφόσον όσο του δίνω πίνει; 

Κ επίσης Αφού βγάζει γάλα λέτε να της δίνω παραπάνω από όσο θέλει;; Έχω μπερδευτεί κ στεναχωρεθει!

τα δικά σας βγάζουν γουλιτσες στο ρέψιμο; Να σημειωθεί ότι πίνει μητρικό! Επίσης βρέχει καλά 7 πάνες ημερησίως ! 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Agapakiii είπε:

Ρε κορίτσια έχω μια απορία σχετικά με την ποσότητα γάλατος!! Εμένα η μικρή αύριο γίνεται 4 εβδομάδων κ τρώει περίπου 95 μλ τη φορά.. ο γιατρός είπε με βάση τα κιλά της πρέπει να παίρνει ημερησίως 600μλ.. εμείς παίρνουμε με τα γεύματα που κάνουμε γύρω στα 650-670 ανάλογα την ημέρα..

το θέμα είναι άλλο..  ο γιατρός είπε όσο παραπάνω ζητάει να της δίνω! Η μικρή όσο και να της δωσω το πίνει ποτε δεν αφήνει γάλα.. δηλαδή έχει τύχει να της δώσω και 110μλ κ πίνει κανονικά.. Όμως μετά από κάθε τάισμα βγάζει γαλατάκι στο ρέψιμο άλλες φορές πολύ άλλες λίγο.. 

Εδω έρχεται το ερώτημα μου.. αρχικά σκέφτομαι μήπως το μωρό με τα 95 δεν χορταίνει; Εφόσον όσο του δίνω πίνει; 

Κ επίσης Αφού βγάζει γάλα λέτε να της δίνω παραπάνω από όσο θέλει;; Έχω μπερδευτεί κ στεναχωρεθει!

τα δικά σας βγάζουν γουλιτσες στο ρέψιμο; Να σημειωθεί ότι πίνει μητρικό! Επίσης βρέχει καλά 7 πάνες ημερησίως ! 

Αρχικα κακως σου λεει ποσο πρεπει να πινει. Μην αγχωνεσαι πρωτα απ'ολα. Παντα δινουμε παραπανω στο παιδι και οσο πιει. Οτι του ειναι περισευμα το βγαζουν με γουλιτσες στο ρεψιμο. Θα μαθει ετσι να εχει όρια. 

Ναι κι εμενα ετσι κανει, πινει λεμαργα και κανονικά 120 με 130 πινει, αλλα αν της βαλω 200 θα το πιει σιγουρα και θα το ξερασει. Εγω βρηκα κολπο με το να την κανω να ρευεται ενδιαμεσα ατα γευματα ωσρε να καταλαβαίνει πως ψορτασε και να μην συσσωρεύει πολυ αερα μεσα. 

Οι 7 πανες σουπερ ειναι. Επισεις το μητρικο φεν κάθετε βαρυ στο στομαχι. Για παραδειγμα μπορει να μου πιει 150 μλ μητρικο χωρις να κανει γουλιές αλλα να μου πιει 90 σκονη και να κανει γουλιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...