Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Agapakiii είπε:

Ρε κορίτσια έχω μια απορία σχετικά με την ποσότητα γάλατος!! Εμένα η μικρή αύριο γίνεται 4 εβδομάδων κ τρώει περίπου 95 μλ τη φορά.. ο γιατρός είπε με βάση τα κιλά της πρέπει να παίρνει ημερησίως 600μλ.. εμείς παίρνουμε με τα γεύματα που κάνουμε γύρω στα 650-670 ανάλογα την ημέρα..

το θέμα είναι άλλο..  ο γιατρός είπε όσο παραπάνω ζητάει να της δίνω! Η μικρή όσο και να της δωσω το πίνει ποτε δεν αφήνει γάλα.. δηλαδή έχει τύχει να της δώσω και 110μλ κ πίνει κανονικά.. Όμως μετά από κάθε τάισμα βγάζει γαλατάκι στο ρέψιμο άλλες φορές πολύ άλλες λίγο.. 

Εδω έρχεται το ερώτημα μου.. αρχικά σκέφτομαι μήπως το μωρό με τα 95 δεν χορταίνει; Εφόσον όσο του δίνω πίνει; 

Κ επίσης Αφού βγάζει γάλα λέτε να της δίνω παραπάνω από όσο θέλει;; Έχω μπερδευτεί κ στεναχωρεθει!

τα δικά σας βγάζουν γουλιτσες στο ρέψιμο; Να σημειωθεί ότι πίνει μητρικό! Επίσης βρέχει καλά 7 πάνες ημερησίως ! 

Δεν είμαστε τόσο μεγάλοι, αλλά είμαστε φαγανοι!!! Ναι, έχει τύχει να βγάλει γουλιες στο ρέψιμο. Τρώει τόσο πολύ που μου φαίνεται περίεργο και φοβάμαι μην τον σκάσω. Αλλά του δίνω γιατί το ζητά. Ελπίζω μην κάνω πατάτα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Αρχικα κακως σου λεει ποσο πρεπει να πινει. Μην αγχωνεσαι πρωτα απ'ολα. Παντα δινουμε παραπανω στο παιδι και οσο πιει. Οτι του ειναι περισευμα το βγαζουν με γουλιτσες στο ρεψιμο. Θα μαθει ετσι να εχει όρια. 

Ναι κι εμενα ετσι κανει, πινει λεμαργα και κανονικά 120 με 130 πινει, αλλα αν της βαλω 200 θα το πιει σιγουρα και θα το ξερασει. Εγω βρηκα κολπο με το να την κανω να ρευεται ενδιαμεσα ατα γευματα ωσρε να καταλαβαίνει πως ψορτασε και να μην συσσωρεύει πολυ αερα μεσα. 

Οι 7 πανες σουπερ ειναι. Επισεις το μητρικο φεν κάθετε βαρυ στο στομαχι. Για παραδειγμα μπορει να μου πιει 150 μλ μητρικο χωρις να κανει γουλιές αλλα να μου πιει 90 σκονη και να κανει γουλιες

Κάποιες φορές βγάζει αρκετό γαλατάκι αλλά ποτε δεν έχει τύχει αυτό που λένε ότι αφήνει άμα δε θέλει.. αυτή όσο έχει θα το πιει κ μάλιστα με λαιμαργία.. προσπαθώ στη μέση του γεύματος να τη ρεύω πρωτου τελειώσει το μπουκάλι αλλά δεν ρεύεται πάντα !! 

Απο την άλλη σκέφτομαι αν πεινούσε δε θα γκρίνιαζε ; Απλά αγχώνομαι με το βάρος της γιατί με βάρος γέννησης 3780 στις 3 εβδομάδες που μετρηθηκαμε ήταν 3900.. ( βγήκαμε από την κλινική 3460) ..

στην αρχή θηλαζα κ την πρώτη εβδομάδα δεν ετρωγε σωστά κ δεν έβαλε τπτ.. τώρα αντλώ με θηλαστρο κ της δίνω.. κ αναρωτιέμαι άμα δε βάζει αρκετά γιατί βλέπω που γράφουν κάποιες κοπέλες εδώ για πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από αυτές που δίνω!!

νομιζω πως αύριο θα κάνω αυτό το κόλπο με τη ζυγαριά που διάβασα από μια κοπέλα ! Θα ανέβω μόνη κ μετά μαζί της να δω στο περίπου τι γίνεται!!

Just now, Ele@n είπε:

Δεν είμαστε τόσο μεγάλοι, αλλά είμαστε φαγανοι!!! Ναι, έχει τύχει να βγάλει γουλιες στο ρέψιμο. Τρώει τόσο πολύ που μου φαίνεται περίεργο και φοβάμαι μην τον σκάσω. Αλλά του δίνω γιατί το ζητά. Ελπίζω μην κάνω πατάτα.

Νομίζω καλά κανεις κ του δίνεις εφόσον ζητάει!! Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω κ εγώ να της δώσω παραπάνω αφού το μωρό το πίνει κ μετά βλέποντας κ κάνοντας !! 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Ρε κορίτσια έχω μια απορία σχετικά με την ποσότητα γάλατος!! Εμένα η μικρή αύριο γίνεται 4 εβδομάδων κ τρώει περίπου 95 μλ τη φορά.. ο γιατρός είπε με βάση τα κιλά της πρέπει να παίρνει ημερησίως 600μλ.. εμείς παίρνουμε με τα γεύματα που κάνουμε γύρω στα 650-670 ανάλογα την ημέρα..

το θέμα είναι άλλο..  ο γιατρός είπε όσο παραπάνω ζητάει να της δίνω! Η μικρή όσο και να της δωσω το πίνει ποτε δεν αφήνει γάλα.. δηλαδή έχει τύχει να της δώσω και 110μλ κ πίνει κανονικά.. Όμως μετά από κάθε τάισμα βγάζει γαλατάκι στο ρέψιμο άλλες φορές πολύ άλλες λίγο.. 

Εδω έρχεται το ερώτημα μου.. αρχικά σκέφτομαι μήπως το μωρό με τα 95 δεν χορταίνει; Εφόσον όσο του δίνω πίνει; 

Κ επίσης Αφού βγάζει γάλα λέτε να της δίνω παραπάνω από όσο θέλει;; Έχω μπερδευτεί κ στεναχωρεθει!

τα δικά σας βγάζουν γουλιτσες στο ρέψιμο; Να σημειωθεί ότι πίνει μητρικό! Επίσης βρέχει καλά 7 πάνες ημερησίως ! 

Και εμένα όσο του δίνω το πίνει και κάνει πολλές γουλιες.. Έχει φτάσει να πίνει 150 μλ..και εγώ έχω καταμπερδευτει.. Η παιδίατρος λέει αν το ζηταει και το πίνει να μην τον φρεναρω.. Δεν ξέρω τι είναι το σωστό.. Νιώθω λίγο ανεπαρκής γιατί δεν μπορώ γενικά να καταλάβω τι θέλει ο μπέμπης 

  • Μου αρέσει 2

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Κάποιες φορές βγάζει αρκετό γαλατάκι αλλά ποτε δεν έχει τύχει αυτό που λένε ότι αφήνει άμα δε θέλει.. αυτή όσο έχει θα το πιει κ μάλιστα με λαιμαργία.. προσπαθώ στη μέση του γεύματος να τη ρεύω πρωτου τελειώσει το μπουκάλι αλλά δεν ρεύεται πάντα !! 

Απο την άλλη σκέφτομαι αν πεινούσε δε θα γκρίνιαζε ; Απλά αγχώνομαι με το βάρος της γιατί με βάρος γέννησης 3780 στις 3 εβδομάδες που μετρηθηκαμε ήταν 3900.. ( βγήκαμε από την κλινική 3460) ..

στην αρχή θηλαζα κ την πρώτη εβδομάδα δεν ετρωγε σωστά κ δεν έβαλε τπτ.. τώρα αντλώ με θηλαστρο κ της δίνω.. κ αναρωτιέμαι άμα δε βάζει αρκετά γιατί βλέπω που γράφουν κάποιες κοπέλες εδώ για πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από αυτές που δίνω!!

νομιζω πως αύριο θα κάνω αυτό το κόλπο με τη ζυγαριά που διάβασα από μια κοπέλα ! Θα ανέβω μόνη κ μετά μαζί της να δω στο περίπου τι γίνεται!!

Νομίζω καλά κανεις κ του δίνεις εφόσον ζητάει!! Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω κ εγώ να της δώσω παραπάνω αφού το μωρό το πίνει κ μετά βλέποντας κ κάνοντας !! 

Δεν μας έχει δει γιατρός ακόμα. Αλλά και στην κλινική ήταν ελεύθερη η σίτιση και του έδιναν και συμπληρώμα. Τότε βέβαια ήταν λίγο. Σήμερα έτρεχε στην μπλούζα και νομιζα ότι είχα ίδρωσει... Η άσχετη... Πχ. Θηλάσει στις 10 στις 11 στις 12,30 συμπλήρωμα και στη 1,30 ήθελε να με πιπιλαει λίγο να νανουριστει... Εκτός αν είναι αραιό και δεν του αρκεί....η πλάτη μου βοήθεια....

Just now, MariaGS είπε:

Και εμένα όσο του δίνω το πίνει και κάνει πολλές γουλιες.. Έχει φτάσει να πίνει 150 μλ..και εγώ έχω καταμπερδευτει.. Η παιδίατρος λέει αν το ζηταει και το πίνει να μην τον φρεναρω.. Δεν ξέρω τι είναι το σωστό.. Νιώθω λίγο ανεπαρκής γιατί δεν μπορώ γενικά να καταλάβω τι θέλει ο μπέμπης 

Δεν είσαι μόνη....όλες οι πρωταρες πειραματιζόμαστε.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Δεν μας έχει δει γιατρός ακόμα. Αλλά και στην κλινική ήταν ελεύθερη η σίτιση και του έδιναν και συμπληρώμα. Τότε βέβαια ήταν λίγο. Σήμερα έτρεχε στην μπλούζα και νομιζα ότι είχα ίδρωσει... Η άσχετη... Πχ. Θηλάσει στις 10 στις 11 στις 12,30 συμπλήρωμα και στη 1,30 ήθελε να με πιπιλαει λίγο να νανουριστει... Εκτός αν είναι αραιό και δεν του αρκεί....η πλάτη μου βοήθεια....

Δεν είσαι μόνη....όλες οι πρωταρες πειραματιζόμαστε.

Ξερω πως είναι δύσκολο αλλά δώσε του στήθος όσο θέλει.. Για όση ώρα θελει...μεχρι τις 40 μέρες.. Έτσι θα εδραιωσεις το θηλασμό..εγω άρχισα να έχω θέματα με την παραγωγη όταν η παιδίατρος μου είπε ότι το παιδί για να ζητάει συνέχεια στήθος δεν χορταίνει με το δικό μου και να του δίνω συμπλήρωμα.. Μέγα λάθος.. Το παιδί ζητάει για να ρυθμίσει το στήθος ανάλογα με τις ανάγκες του που θα ακολουθήσουν.. Η φύση ξέρει πολύ καλά τι κανει.. Μην δίνεις συμπλήρωμα αν δεν θέλεις να διακινδυνευσεις την παραγωγή.. 

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, MariaGS είπε:

Και εμένα όσο του δίνω το πίνει και κάνει πολλές γουλιες.. Έχει φτάσει να πίνει 150 μλ..και εγώ έχω καταμπερδευτει.. Η παιδίατρος λέει αν το ζηταει και το πίνει να μην τον φρεναρω.. Δεν ξέρω τι είναι το σωστό.. Νιώθω λίγο ανεπαρκής γιατί δεν μπορώ γενικά να καταλάβω τι θέλει ο μπέμπης 

Ποιος καλε μπορει νσ καταλαβει χαχαχαχα??? 

Καθολου ανεπαρκεις!!!!! Απλα παιζεις ενα quiz ολη μερα "τι θελει το παιδι μου"!!!

Εγω 2ο και δεν ξερω αν πεινάει ή ποναει!!!! Φαντασου σαν πρωτομανα πως ημουν! Οτι καλυτερο κανουμε και μπραβο μας

1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Κάποιες φορές βγάζει αρκετό γαλατάκι αλλά ποτε δεν έχει τύχει αυτό που λένε ότι αφήνει άμα δε θέλει.. αυτή όσο έχει θα το πιει κ μάλιστα με λαιμαργία.. προσπαθώ στη μέση του γεύματος να τη ρεύω πρωτου τελειώσει το μπουκάλι αλλά δεν ρεύεται πάντα !! 

Απο την άλλη σκέφτομαι αν πεινούσε δε θα γκρίνιαζε ; Απλά αγχώνομαι με το βάρος της γιατί με βάρος γέννησης 3780 στις 3 εβδομάδες που μετρηθηκαμε ήταν 3900.. ( βγήκαμε από την κλινική 3460) ..

στην αρχή θηλαζα κ την πρώτη εβδομάδα δεν ετρωγε σωστά κ δεν έβαλε τπτ.. τώρα αντλώ με θηλαστρο κ της δίνω.. κ αναρωτιέμαι άμα δε βάζει αρκετά γιατί βλέπω που γράφουν κάποιες κοπέλες εδώ για πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από αυτές που δίνω!!

νομιζω πως αύριο θα κάνω αυτό το κόλπο με τη ζυγαριά που διάβασα από μια κοπέλα ! Θα ανέβω μόνη κ μετά μαζί της να δω στο περίπου τι γίνεται!!

Νομίζω καλά κανεις κ του δίνεις εφόσον ζητάει!! Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω κ εγώ να της δώσω παραπάνω αφού το μωρό το πίνει κ μετά βλέποντας κ κάνοντας !! 

Οσο τρωει και δεν κλαιει να χαιρεσαι.

Η πρωτη μου θανατος με το φαγητο. Απο λεχουδι δεν έτρωγε. Φτασαμε τον μηνα και ακομα 60μλ επινε. Ασε ταλαιπωρια και ακομα ετσι ειναι. 2 ωρες για ενα τοστ κανει και εγω ισα στις χιλιες φορες να εχω πει "φαε"!!!!Ενω η δευτερη φαγανο παιδι. Το βλεπω να μην εχω θεμα. 

Οι γιατροι λενε οτι στο 6μηνο θελουν τα εχουν παρει τα μωρα το διπλασιο βαρος γέννησης και στον χρονο τον τριπλασιο. Εμεις τον αλλο μηνα θα τα εχουμε φτασει γιατι 2.5 κιλα γεννηθήκαμε. Χαχαχαχα 

Just now, MariaGS είπε:

Ξερω πως είναι δύσκολο αλλά δώσε του στήθος όσο θέλει.. Για όση ώρα θελει...μεχρι τις 40 μέρες.. Έτσι θα εδραιωσεις το θηλασμό..εγω άρχισα να έχω θέματα με την παραγωγη όταν η παιδίατρος μου είπε ότι το παιδί για να ζητάει συνέχεια στήθος δεν χορταίνει με το δικό μου και να του δίνω συμπλήρωμα.. Μέγα λάθος.. Το παιδί ζητάει για να ρυθμίσει το στήθος ανάλογα με τις ανάγκες του που θα ακολουθήσουν.. Η φύση ξέρει πολύ καλά τι κανει.. Μην δίνεις συμπλήρωμα αν δεν θέλεις να διακινδυνευσεις την παραγωγή.. 

Σωστη, πολυ σωστη. Κι εγω επεσα σε αυτο το τρυπακι και οταν το αφησα μια χαρα γαλα ειχα. Απλα ετυχε και μετα απο 20 λεπτα να την βαζω στο στηθος. Χτες για παραδειγμα ηταν ολη μερα στο στηθος. Μα ολη!!!! Πονουσε και πεινουσε. Μαλλον αυξησε ποσοτητα. Υπομονη μέχρι να σαραντησει οπωε ειπε η Μαρια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MariaGS είπε:

Ξερω πως είναι δύσκολο αλλά δώσε του στήθος όσο θέλει.. Για όση ώρα θελει...μεχρι τις 40 μέρες.. Έτσι θα εδραιωσεις το θηλασμό..εγω άρχισα να έχω θέματα με την παραγωγη όταν η παιδίατρος μου είπε ότι το παιδί για να ζητάει συνέχεια στήθος δεν χορταίνει με το δικό μου και να του δίνω συμπλήρωμα.. Μέγα λάθος.. Το παιδί ζητάει για να ρυθμίσει το στήθος ανάλογα με τις ανάγκες του που θα ακολουθήσουν.. Η φύση ξέρει πολύ καλά τι κανει.. Μην δίνεις συμπλήρωμα αν δεν θέλεις να διακινδυνευσεις την παραγωγή.. 

 

πρίν από 15 λεπτά , MariaGS είπε:

Ξερω πως είναι δύσκολο αλλά δώσε του στήθος όσο θέλει.. Για όση ώρα θελει...μεχρι τις 40 μέρες.. Έτσι θα εδραιωσεις το θηλασμό..εγω άρχισα να έχω θέματα με την παραγωγη όταν η παιδίατρος μου είπε ότι το παιδί για να ζητάει συνέχεια στήθος δεν χορταίνει με το δικό μου και να του δίνω συμπλήρωμα.. Μέγα λάθος.. Το παιδί ζητάει για να ρυθμίσει το στήθος ανάλογα με τις ανάγκες του που θα ακολουθήσουν.. Η φύση ξέρει πολύ καλά τι κανει.. Μην δίνεις συμπλήρωμα αν δεν θέλεις να διακινδυνευσεις την παραγωγή.. 

Έχεις δίκιο. Κοίτα, την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος. Αν και την άλλη εβδομάδα που ξεκινάω μαθήματα έστω και αυτες τις λίγες ώρες που θα λειπω, αν χρειαστεί θα του δώσει η μαμά μου μπουκάλι, αν και θα φροντίζω να τον ταιζω πριν φύγω! Ποιο κόλπο σου είπε η γιατρός για μικτή διατροφη;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Χθες όλη μέρα ο μπέμπης ξύπνιος μόνο αγκαλιά κοιμόταν και όταν τον έβαζα κάτω ξυπνούσε στο 5 λεπτό. Κόκκινισε και ο ποπος του γιατί χθες έκανε συνεχεια κακά και γύρισα κακήν κακώς από το μάθημα του έβαλα μελάνι γιατί ήταν χάλια. Με τα πολλά  στις 11 το βράδυ κοιμήθηκαν και τα δυο. Ο μπέμπης σηκώθηκε 3:30 πάλι καλά κοιμήθηκα κι εγώ λίγο τον θήλαζα μεχρι τις 5:30 για να τον πάρει ο ύπνος και 6:30 σηκώθηκε η σκατουλα όλο λέει την ενοχλεί το παμπερς. Είναι σε φάση που θα το κόψει αλλά δε θέλει με τίποτα να κάνει στην τουαλέτα ή στο γιογιό. Λοιπόν ο θηλασμός είναι ζόρι. Αυτά θέλουν όλη την ώρα στήθος πεινάνε δεν πεινάνε είναι και σαν παρηγορια από πονακια ή επειδή απλά θέλουν τη μανούλα τους. Θέλουν τη μυρωδιά της.  Και μετά που θα τρωνε και φαγητό το στήθος πάλι θα το θέλουν είτε από συνήθεια είτε από ανάγκη για επαφή. Τα νεογέννητα μπορεί να είναι όλη μέρα στο στήθος είναι φυσιολογικό. Εξαντλητικο για εμάς αλλά έτσι είναι. Έτσι ήταν και μικρή μου οπότε δε μου φαίνεται περίεργο. Για το μπουκάλι λένε δώσε όσο θέλει. Όσα παιδιά πάντως και αν έχεις δεν ξέρεις τι θέλουν όταν είναι μικρουλια 

 

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

 

Έχεις δίκιο. Κοίτα, την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος. Αν και την άλλη εβδομάδα που ξεκινάω μαθήματα έστω και αυτες τις λίγες ώρες που θα λειπω, αν χρειαστεί θα του δώσει η μαμά μου μπουκάλι, αν και θα φροντίζω να τον ταιζω πριν φύγω! Ποιο κόλπο σου είπε η γιατρός για μικτή διατροφη;

Δεν μου είπε κάποιο συγκεκριμένο κόλπο απλώς να του δίνω συμπλήρωμα αφού φάει στο στήθος.. Αν έχεις θήλαστρο βγάζε έστω 1 γεύμα να του το δίνεις με το μπουκάλι.. Εγώ είμαι βέβαια σχετικά τυχερή φέτος γιατί έχω πιο λίγες ώρες και τα φέρνω βόλτα.. Αν δουλεύεις πολλές λογικό να κάνεις μεικτή.. Θα την κάνω και εγώ αργότερα που θα φορτσαρω λόγω πανελληνιων

  • Μου αρέσει 2

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρώτησε για τις γουλιές θα ταΐζεις ακριβώς στο 3ωρο όχι νωρίτερα γτ έτσι χάνεις το μπούσουλα ούτε ξέρεις πόσο τρώει κτλπ και ενδέχεται να σου βγάζει γουλιές αν ταΐζεις στην 1 ώρα πάλι. Τουλάχιστον 2,5 ώρες το επόμενο γεύμα. Θα δίνεις επόμενα μλ όταν αδειάζει το μπουκάλι χωρίς γουλιά μετά. Αυτά ξέρω εγώ από την παιδίατρο μου. 

Κορίτσια η μπεμπούλα μου άρχισε να τρώει καλύτερα και με χαροποιεί γιατί έβαλε και 3 πόντους από όταν γεννήθηκε και βάζει καλύτερα βάρος αυτές τις μέρες. Χθες την είδε η γιατρός και την ζύγισε. 

  • Μου αρέσει 4

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, boukitsa123 είπε:

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρώτησε για τις γουλιές θα ταΐζεις ακριβώς στο 3ωρο όχι νωρίτερα γτ έτσι χάνεις το μπούσουλα ούτε ξέρεις πόσο τρώει κτλπ και ενδέχεται να σου βγάζει γουλιές αν ταΐζεις στην 1 ώρα πάλι. Τουλάχιστον 2,5 ώρες το επόμενο γεύμα. Θα δίνεις επόμενα μλ όταν αδειάζει το μπουκάλι χωρίς γουλιά μετά. Αυτά ξέρω εγώ από την παιδίατρο μου. 

Κορίτσια η μπεμπούλα μου άρχισε να τρώει καλύτερα και με χαροποιεί γιατί έβαλε και 3 πόντους από όταν γεννήθηκε και βάζει καλύτερα βάρος αυτές τις μέρες. Χθες την είδε η γιατρός και την ζύγισε. 

Μπράβο για το μικρακι σου!!! Σας εύχομαι να συνεχίσετε έτσι κ ακομα καλύτερα!!

εγω στο 3ωρο την ταΐζω κ μάλιστα το βράδυ την αφήνω μέχρι να ξυπνήσει μόνη της έτσι είπε ο παιδίατρος! Αυτή στις 4 ώρες ξυπνάει! Σήμερα δοκιμάζω κ της δίνω 100μλ το πίνει μονορούφι κ βγάζει λίγο πάλι αλλά σκέφτηκα καλύτερα να είμαι σίγουρη ότι χορταίνει!

ανεβηκαμε μαζί στη ζυγαριά κ την έβγαλε 4.500! Τώρα θα ανέβω κ από βδομάδα να δω πρόοδο!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Δεν μου είπε κάποιο συγκεκριμένο κόλπο απλώς να του δίνω συμπλήρωμα αφού φάει στο στήθος.. Αν έχεις θήλαστρο βγάζε έστω 1 γεύμα να του το δίνεις με το μπουκάλι.. Εγώ είμαι βέβαια σχετικά τυχερή φέτος γιατί έχω πιο λίγες ώρες και τα φέρνω βόλτα.. Αν δουλεύεις πολλές λογικό να κάνεις μεικτή.. Θα την κάνω και εγώ αργότερα που θα φορτσαρω λόγω πανελληνιων

Όχι ευτυχώς τελικά που δεν έχω πολλές. Όσο είμαι σπίτι πρωί και βράδυ είναι στο στήθος. λίγες ώρες θα λειπω την ημέρα. Θα φροντίσω να τον ταιζω πριν φύγω ελπιζοντας να πέφτω σε ώρα που πεινάει και είναι ξύπνιος, γιατί μέχρι τώρα τα μεσημέρια κοιμάται του καλού καιρού. Θηλάστρο δεν εχω, αλλά μου είπαν ότι είναι καλύτερα τα επαγγελματικά που νοικιάζεις. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Γυρίσαμε από το γιατρό, 4.400 ο μικρός μας και αύριο γίνεται ενός μήνα! Έβαλε λιγότερο από ένα κιλό δηλαδή από τη γέννηση του. Μου είπε να σταματησω το ξύπνημα για να τον ταιζω και όταν του δίνω συμπλήρωμα να είναι 60-80 το πολύ γραμμάρια.εντωμεταξυ τα 60 τα καταβροχθίζει και δεν του φτάνουν.. πότε πέρασε ένας μηνας κιόλας ρε κορίτσια,σαν χθες μου φαίνεται που γέννησα...

  • Μου αρέσει 3

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρώτησε για τις γουλιές θα ταΐζεις ακριβώς στο 3ωρο όχι νωρίτερα γτ έτσι χάνεις το μπούσουλα ούτε ξέρεις πόσο τρώει κτλπ και ενδέχεται να σου βγάζει γουλιές αν ταΐζεις στην 1 ώρα πάλι. Τουλάχιστον 2,5 ώρες το επόμενο γεύμα. Θα δίνεις επόμενα μλ όταν αδειάζει το μπουκάλι χωρίς γουλιά μετά. Αυτά ξέρω εγώ από την παιδίατρο μου. 

Κορίτσια η μπεμπούλα μου άρχισε να τρώει καλύτερα και με χαροποιεί γιατί έβαλε και 3 πόντους από όταν γεννήθηκε και βάζει καλύτερα βάρος αυτές τις μέρες. Χθες την είδε η γιατρός και την ζύγισε. 

Διμετρη η κουκλίτσα σου!!!! Τώρα που πήρε μπρος ετοίμαζε μπιμπερο φουλ!!!!

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Λείπω 4 με 5 ώρες.. Δεν έχω πολλή δουλειά φέτος.. Το θέμα είναι ότι ο δικος τρώει ήδη 150 ml και είναι μόνο 30 ημερών.. Είναι σχεδόν όμως 5600..το γάλα μου φτάνει μέχρι στιγμής.. Αντλώ συχνά όμως για να κρατήσω την παραγωγή και παίρνω και τα χάπια.. Μου είπαν και εμένα αν θελω να αυξήσω άμεσα τη ροή να πάρω 4 φορές την ημέρα απο 10 χάπια!! Εγώ 6 με 8 την ημέρα παίρνω και έχω δει διαφορά 

Της lanes πήρα που έχουν και βιταμίνη B επιπλεον

Σε εμένα κράτησαν 25 μερες ίσως και 2 με 3 παραπάνω.. Δεν είναι περίοδος είναι υπολείμματα από την μητρα... Τι συγκαμα άστο.. Θέλει συχνά πλύσιμο με νερό σκέτο και κρεμα την ίδια με το μωρό.. Βρηκα την υγεία μου

Αχ με έχει πεθάνει το συγκαμα. Ολη μέρα της μικρής την κρέμα βάζω . Ευτυχώς ειχα πάρει αρκετές και δε θα ξεμείνω. Να σε ρωτήσω, τι χαπια παιρνετε  ολες και λέτε για τονποσα παίρνετε? Βιταμίνες για το γάλα? Δεν θηλάζω οποτε τα μονα χαπια που παίρνω είναι σίδηρο , ασβέστιο και φολικό που έπαιρνα και πριν. Αν και τελευταία έχω παρατηρήσει οτι από τον σίδηρο έτσι όπως μου είπε ο οδοντίατρος μαύρισαν λιγακι τα μπροστινά δόντια μου . Ελπίζω να επανέλθουν μολις το σταματήσω. Ίσως φταίει ότι άλλαξα μάρκα γιατι με το προηγούμενο δεν είχα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...