Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Αχ με έχει πεθάνει το συγκαμα. Ολη μέρα της μικρής την κρέμα βάζω . Ευτυχώς ειχα πάρει αρκετές και δε θα ξεμείνω. Να σε ρωτήσω, τι χαπια παιρνετε  ολες και λέτε για τονποσα παίρνετε? Βιταμίνες για το γάλα? Δεν θηλάζω οποτε τα μονα χαπια που παίρνω είναι σίδηρο , ασβέστιο και φολικό που έπαιρνα και πριν. Αν και τελευταία έχω παρατηρήσει οτι από τον σίδηρο έτσι όπως μου είπε ο οδοντίατρος μαύρισαν λιγακι τα μπροστινά δόντια μου . Ελπίζω να επανέλθουν μολις το σταματήσω. Ίσως φταίει ότι άλλαξα μάρκα γιατι με το προηγούμενο δεν είχα πρόβλημα. 

Ειναι χάπια μαγιας για το γάλα.. Άρα εισαι καλυμμένη με αυτά που παίρνεις!! 

Κορίτσια για να μην τρελαινομαστε με τις ποσότητες διαβασα ότι το καθε μωρό θέλει 150 μλ για κάθε κιλό βάρους του.. Δηλαδή αν το παιδί σας είναι πχ 4.5 κιλά πολλαπλασιαζετε επί 150 και βρίσκετε τα μλ που χρειάζεται=675μλ.Μετα τα χωρίζετε ανάλογα με το πόσα γεύματα κάνει την ημέρα.. Αυτή ειναι η ελάχιστη ποσότητα που χρειάζεται.. Από εκεί και πέρα μπορεί να φάει παραπάνω.. Όχι όμως πιο λίγο.. Επομένως μην αγχωνομαστε συγκρινοντας η μία με το παιδί της άλλης.. Θα τα βρούμε όλα στην πορεια

  • Μου αρέσει 3

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

3 την ημέρα είναι πολύ λίγα.. Η φαρμακοποιός μου είπε 6 με 8 την ημέρα.. Συν ότι πίνω και μια Μπυρα κάθε μέρα χωρίς αλκοόλ.. 40 σύνολο μου είχαν πει για άμεση αυξηση!! Το έκανε κοπέλα για μια εβδομάδα λέει και μετά κανονικά 6 με 8 χάπια την ημέρα!Εμενα κοριτσι μου ίσως τρώει τόσα γιατί γεννήθηκε και μεγάλο μωρό.. 4200..ειμαστε όμως και οι δύο γονείς του ψηλοί 1.80 εγώ 1.85 ο μπαμπάς του.. Τώρα είναι 5.500 με 5.600 άρα πιο μεγάλες οι ανάγκες του.. Δεν σημαίνει ότι το δικό σου μωρό δεν τρέφεται φυσιολογικά ή ότι είναι αδυαντουλης.. Αυτη η δοσολογία είναι η σωστή για την ηλικία του 80 με 90λ.. Από εκεί και πέρα κοιτάς να παίρνει βάρος.

Τι να πω..εγω ανησυχώ ότι δεν έχει όρια και τον υπερσιτιζουμε.Καθε μαμά τα δικά της.. 

Η καθεμια με την ανησυχια της!

Καλα πρωτα μπογια δεν μας λες εμας (1.64 + 1.74) κ το μπεμπε ειναι μετριου βαρους οποτε παιζει κι αυτο ρολο! Εχεις δικιο!

Η παιδιατρος σημερα μας ειπε φορμουλα σε συνδυασμο με θηλασμο. Πρωτα θηλαζω κ μετα δινω κ οσο φαει γιατι ενω πηρε 2.5 ποντους στα κιλα εμεινε πισω. Σημερα κλεισαμε μηνα! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε από την παιδίατρο. Είμαστε 3700.  Έβαλε 200γρ πάνω από το βάρος της γέννησης οπότε είμαστε οκ και 3 πόντους. Γενικά όλα καλά. Είχα και τη μικρή μαζί και πλανταξε στο κλάμα γιατί νόμιζε θα εξετάσει κι αυτήν. 5 καραμέλες έφαγε για να ησυχάσει

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Γυρίσαμε από την παιδίατρο. Είμαστε 3700.  Έβαλε 200γρ πάνω από το βάρος της γέννησης οπότε είμαστε οκ και 3 πόντους. Γενικά όλα καλά. Είχα και τη μικρή μαζί και πλανταξε στο κλάμα γιατί νόμιζε θα εξετάσει κι αυτήν. 5 καραμέλες έφαγε για να ησυχάσει

Μπράβο στον μπουμπουκο! Κατερίνα, πώς έχεις φτιάξει το πρόγραμμα φαγητού του τώρα που φεύγεις; Τον ταιζεις ακόμα και κοιμισμένο πριν φύγεις και όσο λείπεις μπιμπερο;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Μπράβο στον μπουμπουκο! Κατερίνα, πώς έχεις φτιάξει το πρόγραμμα φαγητού του τώρα που φεύγεις; Τον ταιζεις ακόμα και κοιμισμένο πριν φύγεις και όσο λείπεις μπιμπερο;

Δυστυχώς δεν κοιμάται ο σκατουλης. Το πρώτο γάλα το τρώει μόλις φεύγω ή το πολύ σε κανένα μισάωρο και μετά τρώει κάθε 2 ώρες σχεδόν. Αυτή την εβδομάδα είχα μόνο λίγες ώρες την αλλη που θα πάω κανονικά θα σου πω.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω. Έβαψα μαλλί μόνη μου και ανανεώθηκα!! Ούτε να κλάσω δεν έχω χρόνο μετά συγχωρήσεως. Πότε περνάει η μέρα χαμπάρι δεν παίρνω. Κι όμως είμαι πλήρης. 

  • Μου αρέσει 5

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω. Έβαψα μαλλί μόνη μου και ανανεώθηκα!! Ούτε να κλάσω δεν έχω χρόνο μετά συγχωρήσεως. Πότε περνάει η μέρα χαμπάρι δεν παίρνω. Κι όμως είμαι πλήρης. 

Και λίγα πρέπει να λες... Εδώ εγώ με ένα και ψάχνω να βρω χρόνο για τη διπλωματική και δεν βρίσκω. Για τα άλατα του αποστειρωτή βρήκα τη λύση. Βάζω απινιονισμένο που χρησιμοποιώ για το σίδερο και δεν πιάνει καθόλου άλατα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Και λίγα πρέπει να λες... Εδώ εγώ με ένα και ψάχνω να βρω χρόνο για τη διπλωματική και δεν βρίσκω. Για τα άλατα του αποστειρωτή βρήκα τη λύση. Βάζω απινιονισμένο που χρησιμοποιώ για το σίδερο και δεν πιάνει καθόλου άλατα.

Αληθεια; είναι ακριβό πολυ; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

https://pediatros-thes.gr/άρθρα/λάθη-στην-προετοιμασία-του-ξένου-γάλα/

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι προβληματιστηκα...

Πώς κάνετε το γαλα σκονη; Βαζετε την σκονη οταν το νερο ειναι σχεδον καυτο για να αποστηρωθει η σκονη οπως στο παραπανω αρθρο ή οταν ειναι χλιαρο συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας;

Επισης υπαρχει τροπος το βραδυ να κραταμε καπως αποστηρωμενο το νερο για να μην βραζω συνεχεια μες στον υπνο μου; ο θερμος δεν μπορει να αποστηρωθει οποτε ακυρο.. αν βαλω το βρασμενο νερο σε αποστηρωμενο μπιμπερο ψυγειο κ το ζεστανω σε κατσαρολακι κ μετα βαλω την σκονη παιζει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Όχι. Είναι μπετονάκι και δεν κάνει ούτε ευρώ.

Το νερό για το γάλα που του βάζεις είναι εμφιαλωμένο ή της βρύσης; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Το νερό για το γάλα που του βάζεις είναι εμφιαλωμένο ή της βρύσης; 

Αχ....εδώ έχουμε πρόβλημα με την ύδρευση. Δεν πίνεται το νερό μας οπότε και εμείς πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο. Στο μαιευτήριο κιόλας μου είπαν τον πρώτο καιρό ούτε καν φίλτρου, μόνο εμφιαλωμένο.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Αχ....εδώ έχουμε πρόβλημα με την ύδρευση. Δεν πίνεται το νερό μας οπότε και εμείς πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο. Στο μαιευτήριο κιόλας μου είπαν τον πρώτο καιρό ούτε καν φίλτρου, μόνο εμφιαλωμένο.

Επίσης είμαι δυσαρεστημένη από το θερμός της vicko. Πήρα αυτό που είναι χρωματιστό πλαστικό απέξω και γυαλί από μέσα για πιο υγιεινό, αλλά δεν κρατάει θερμοκρασία στο νερό. Το βάζω καυτό στις 12 και στις 5 είναι στη θερμοκρασία που το πίνει. Χρησιμοποιείτε κάποιο άλλο να μου προτείνετε;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Επίσης είμαι δυσαρεστημένη από το θερμός της vicko. Πήρα αυτό που είναι χρωματιστό πλαστικό απέξω και γυαλί από μέσα για πιο υγιεινό, αλλά δεν κρατάει θερμοκρασία στο νερό. Το βάζω καυτό στις 12 και στις 5 είναι στη θερμοκρασία που το πίνει. Χρησιμοποιείτε κάποιο άλλο να μου προτείνετε;

Ναι να πάρεις της chicco για 5 ώρες το διατηρεί καυτό μετά κρυώνει κι εκεί αλλά για τις βόλτες την κάνει την δουλειά του. Η άλλη λύση είναι ο θερμαντήρας χειρός φαντάζομαι θα υπάρχει όπως υπάρχει αυτοκινήτου. 

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Επίσης είμαι δυσαρεστημένη από το θερμός της vicko. Πήρα αυτό που είναι χρωματιστό πλαστικό απέξω και γυαλί από μέσα για πιο υγιεινό, αλλά δεν κρατάει θερμοκρασία στο νερό. Το βάζω καυτό στις 12 και στις 5 είναι στη θερμοκρασία που το πίνει. Χρησιμοποιείτε κάποιο άλλο να μου προτείνετε;

Κι εμενα ο γυαλινος τοσο το κραταει ζεστο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...