Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ele@n είπε:

Και λίγα σου λέει. Εμένα αν μου το έκαναν αυτό θα τους είχα πετάξει από το παράθυρο. χαχαχα. Επίσης άλλο κόλπο, γιατί ο μικρός μου ούτε το κρύο μωρομάντηλο δεν ανέχεται, είναι να βρέχω τα μωρομάντηλα με καυτό νερό για να είναι ζεστά όταν τον ακουμπάνε.

Εγώ να κάνω μία άλλη ερώτηση; Τι είναι πιο πρακτικό; Να τα αλλάζεις πριν φάνε ή μετά; Νομίζω ότι τον ζορίζω αν τον αλλάξω μετά γιατί μου βγάζει γουλίτσα, αλλά από την άλλη επειδή έχει μαστουρώσει με το γάλα είναι πιο ήρεμος.

Τη μπέμπα την αλλαζω και πριν και μετα το φαι. Επειδή συνήθως κοιμάται πολλες ώρες η πάνα οταν ξυπνάει για φαι ειναι γεμάτη και δεν τρώει αν ειναι βρεγμένη. Ετσι και αλλιώς τις πάνες τις τρώνε σαν καραμέλες οποτε αλλαζε το μωρό πριν και μετά. Οπότε την αλλαζω ανακουφίζεται η κούκλα και τρώει πιο ήρεμα.

Βρε κορίτσια τι κανετε με το θεμα του κορονοιού? Αν και στην πολη μας ευτυχώς δεν εχουμε κρούσματα και μακάρι να μην έχουμε αλλα στη χωρα μας έχουν τινάξει τα μάρκετ και ψωνίζουν λες και έχουμε πόλεμο. Θα παραγγείλω πολλα γαλατα για τη μπέμπα για παν ενδεχόμενο. Να ήταν πιο μεγαλη θα  θα της εδινα κανονικο γαλα αλα που να δώσεις φρέσκο γάλα σε ενος μηνων παιδί. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Και λίγα σου λέει. Εμένα αν μου το έκαναν αυτό θα τους είχα πετάξει από το παράθυρο. χαχαχα. Επίσης άλλο κόλπο, γιατί ο μικρός μου ούτε το κρύο μωρομάντηλο δεν ανέχεται, είναι να βρέχω τα μωρομάντηλα με καυτό νερό για να είναι ζεστά όταν τον ακουμπάνε.

Εγώ να κάνω μία άλλη ερώτηση; Τι είναι πιο πρακτικό; Να τα αλλάζεις πριν φάνε ή μετά; Νομίζω ότι τον ζορίζω αν τον αλλάξω μετά γιατί μου βγάζει γουλίτσα, αλλά από την άλλη επειδή έχει μαστουρώσει με το γάλα είναι πιο ήρεμος.

Χαχαχαχαχα σωστό αντράκι ο δικος σου ! Καληηηηηηηη η πατεντα σου!  :cool:

Η αλήθεια είναι ότι εγώ και κακακια να έχει πρώτα της δίνω τον ένα μαστό τρώει τελειώνει (20-40λεπτα συνηθως).. κάνουμε ρέψιμο (αλλά 10-20λεπτα) μετά άλλαγμα(εκεί ξυπνάει ξανά) κι αφού έχει περάσει μια ώρα ήδη από το θηλασμό ξανατρωμε από τον άλλον μαστό.  

Τουλάχιστον η μικρή μου έτσι έχει βολευτεί και την παραγωγή μου την αυξάνει και αυτή φαίνεται να χορταίνει και το στήθος μου δεν είναι μονίμως πέτρα. Βέβαια δεν μένει πολύς χρόνος για να κοιμηθεί η μανούλα αλλά χαλάλι της ♡  

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Και λίγα σου λέει. Εμένα αν μου το έκαναν αυτό θα τους είχα πετάξει από το παράθυρο. χαχαχα. Επίσης άλλο κόλπο, γιατί ο μικρός μου ούτε το κρύο μωρομάντηλο δεν ανέχεται, είναι να βρέχω τα μωρομάντηλα με καυτό νερό για να είναι ζεστά όταν τον ακουμπάνε.

Εγώ να κάνω μία άλλη ερώτηση; Τι είναι πιο πρακτικό; Να τα αλλάζεις πριν φάνε ή μετά; Νομίζω ότι τον ζορίζω αν τον αλλάξω μετά γιατί μου βγάζει γουλίτσα, αλλά από την άλλη επειδή έχει μαστουρώσει με το γάλα είναι πιο ήρεμος.

Εγώ τον αλλάζω πρίν.. και κάποιες φορές και ενδιάμεσα στο τάισμα των δύο μαστών. Κορίτσια, να σας ρωτήσω, έχετε ακόμη βαρύ στήθος; Εμένα έχει μαλακώσει πολύ, σε σημείο που δεν καταλαβαίνω πότε έχει γάλα. Ο μικρός πότε πίνει με μανία και ακούω τις γουλιες και πότε χαλαραααα και δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει ή μόνο πιπιλαει.. επίσης κάθε θηλασμός κρατάει τουλάχιστον μία ώρα, πότε θα συντομεύσει;;; Όεο;;;

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Εγώ τον αλλάζω πρίν.. και κάποιες φορές και ενδιάμεσα στο τάισμα των δύο μαστών. Κορίτσια, να σας ρωτήσω, έχετε ακόμη βαρύ στήθος; Εμένα έχει μαλακώσει πολύ, σε σημείο που δεν καταλαβαίνω πότε έχει γάλα. Ο μικρός πότε πίνει με μανία και ακούω τις γουλιες και πότε χαλαραααα και δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει ή μόνο πιπιλαει.. 

Εμένα είναι βαρύ, γιατί τις περισσότερες φορές τελειώνοντας το ένα στήθος έχει κοιμηθεί και δεν ανοίγει το στόμα. Οπότε μέχρι τον επόμενο θηλασμό έχει πετρώσει το άλλο. Μπορείς να καταλάβεις αν πίνει πρώτον από τις πάνες που βρέχει και λερώνει πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 (ετσι μου είπε ο παιδίατρος) και επίσης όταν πίνει κάνει γκλουκ γκλουκ όταν καταπινει ενώ όταν πιπιλάει το κάνει πιο αθόρυβα και πιο γρήγορα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αλλάζω πριν το φαγητό γιατί την παίρνει ο ύπνος πίνοντας γάλα και δεν θέλω να την ξυπνάω.κι στο νερό που την βάζω όταν κάνει πολλά κακα κοιμάται η κυρία!! Βέβαια αλλάξαμε γάλα και δεν μου κάνει πολλά κακα τώρα σε συνδιασμο με το μητρικό που πίνει! Και εγώ το σκεφτόμουν σήμερα να παραγγείλω γάλατα για το μωρό γιατί μας έχουν τρομοκρατήσει! Αλήθεια ποσό καιρό πρέπει να πίνει ένα γάλα φόρμουλα για να πούμε ότι της έχει κάτσει καλά. Έπινε almiron 1 αλλά πολλές πάνες με κακα και βλένες τώρα έκοψα τα γαλακτοκομικά και πίνει nan sensitive 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Ntina Ntinaki είπε:

Εγώ τον αλλάζω πρίν.. και κάποιες φορές και ενδιάμεσα στο τάισμα των δύο μαστών. Κορίτσια, να σας ρωτήσω, έχετε ακόμη βαρύ στήθος; Εμένα έχει μαλακώσει πολύ, σε σημείο που δεν καταλαβαίνω πότε έχει γάλα. Ο μικρός πότε πίνει με μανία και ακούω τις γουλιες και πότε χαλαραααα και δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει ή μόνο πιπιλαει.. επίσης κάθε θηλασμός κρατάει τουλάχιστον μία ώρα, πότε θα συντομεύσει;;; Όεο;;;

Και έμενα τρώει περίπου ώρα και ειδικά το βράδυ πιάνομαι και δε με χωράει ο τόπος. Και φυσικά μέχρι να φάει να ρεφτει να τον αλλάξω περνάει η ώρα και κοιμάται κανενα μισάωρο και άντε παλι από την αρχή. Μετά πάει η ώρα 6:30 ξυπνάει και η μικρή και αρχίζει το πάρτυ.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Ποποποπο @katerina04 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. 

Ρε κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση γιατί τα έχω ψιλοπαρει? 

Ήρθε σήμερα (10 ημερών είμαστε) η παιδιατρος μας στο σπιτι για την 1η μας εξέταση. 

Όλα καλά δεν μπορώ να πω, αλλά δεν έφερε μαζί της ζυγαριά με αποτέλεσμα το παιδί να μην ζυγιστει και να πρέπει να περιμένω 1 μήνα για να πάμε Στο ιατρείο να την ζυγισει στην επόμενη εξέταση. 

Το παιδί θηλάζει αποκλειστικά στήθος και η γιατρός το ήξερε γτ ήταν και στο μαιευτήριο. Οπότε εφόσον δεν βλέπω πόσο τρώει θέλω να μάθω το βάρος της. Αν τρώει φυσιολογικά κι αν παίρνει βάρος. Τώρα έγκαιρα Όχι όταν θα ναι 1 μηνων.. θέλω να ρωτήσω .. ειμαι παράλογη που νευρίασα ? Ε σας στην 1η επίσκεψη ήρθε με ζυγαριά? 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την σκαπούλαρε η μπέμπα. Και τα μεγάλα μου γίναν καλά. Πάει πέρασε κι αυτό. Καθαρά Δευτέρα λέω να πάμε θαλασσίτσα την έχω πεθυμήσει. Ε ρε τυχερές όσες μένετε σε νησιά. Θα τα βροντήξω μου φαίνεται και θα πάω σε κανένα νησί κι εγώ. 

Συγγνώμη δεν σας έχω διαβάσει γιατί ο χρόνος μου είναι υποτυπώδης. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , BabyGirl_A είπε:

Ποποποπο @katerina04 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. 

Ρε κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση γιατί τα έχω ψιλοπαρει? 

Ήρθε σήμερα (10 ημερών είμαστε) η παιδιατρος μας στο σπιτι για την 1η μας εξέταση. 

Όλα καλά δεν μπορώ να πω, αλλά δεν έφερε μαζί της ζυγαριά με αποτέλεσμα το παιδί να μην ζυγιστει και να πρέπει να περιμένω 1 μήνα για να πάμε Στο ιατρείο να την ζυγισει στην επόμενη εξέταση. 

Το παιδί θηλάζει αποκλειστικά στήθος και η γιατρός το ήξερε γτ ήταν και στο μαιευτήριο. Οπότε εφόσον δεν βλέπω πόσο τρώει θέλω να μάθω το βάρος της. Αν τρώει φυσιολογικά κι αν παίρνει βάρος. Τώρα έγκαιρα Όχι όταν θα ναι 1 μηνων.. θέλω να ρωτήσω .. ειμαι παράλογη που νευρίασα ? Ε σας στην 1η επίσκεψη ήρθε με ζυγαριά? 

Είναι απόλυτα λογικό να νευριάζεις ή έστω να σε ενοχλήσει αυτό . Η δικιά μας παιδίατρος ηρθε με ζυγαριά και τη ζύγισε. Μπορείς αν έχεις ηλεκτρονική ζυγαριά να ζυγιστείς εσύ πρώτα και μετα να πάρεις το παιδί αγκαλιά και να δεις τη διαφορά. Τουλάχιστον θα έχεις μια ιδεα στο περίπου πόσα κιλά είναι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια την σκαπούλαρε η μπέμπα. Και τα μεγάλα μου γίναν καλά. Πάει πέρασε κι αυτό. Καθαρά Δευτέρα λέω να πάμε θαλασσίτσα την έχω πεθυμήσει. Ε ρε τυχερές όσες μένετε σε νησιά. Θα τα βροντήξω μου φαίνεται και θα πάω σε κανένα νησί κι εγώ. 

Συγγνώμη δεν σας έχω διαβάσει γιατί ο χρόνος μου είναι υποτυπώδης. 

Αχ κορίτσι μου τι ωραία!!!! Αυτό να κάνεις η οικογένεια σου και θαλασσιτσα ♡

11 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Είναι απόλυτα λογικό να νευριάζεις ή έστω να σε ενοχλήσει αυτό . Η δικιά μας παιδίατρος ηρθε με ζυγαριά και τη ζύγισε. Μπορείς αν έχεις ηλεκτρονική ζυγαριά να ζυγιστείς εσύ πρώτα και μετα να πάρεις το παιδί αγκαλιά και να δεις τη διαφορά. Τουλάχιστον θα έχεις μια ιδεα στο περίπου πόσα κιλά είναι. 

 Ε μα κι εγώ αυτό περίμενα να έρθει με ζυγαριά. Τα νεύρα μου ! Έχω μια αλλά δεν δουλεύει ξαφνικά :(

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, BabyGirl_A είπε:

Αχ κορίτσι μου τι ωραία!!!! Αυτό να κάνεις η οικογένεια σου και θαλασσιτσα ♡

 Ε μα κι εγώ αυτό περίμενα να έρθει με ζυγαριά. Τα νεύρα μου ! Έχω μια αλλά δεν δουλεύει ξαφνικά :(

Εμένα όσες φορές έρχεται δεν φέρνει δική της. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Έχεις νοικιάσει εσύ κορίτσι μου? 

την είχα αγοράσει στο 1ο μου παιδί πριν 5,5 χρόνια από τα media markt. 

πρίν από 6 λεπτά , BabyGirl_A είπε:

Έχεις νοικιάσει εσύ κορίτσι μου? 

αυτή που έχω εγώ είναι μέχρι να φτάσει το παιδί 25 κιλά εμένα τα μεγάλα μου ακόμα εκεί ζυγίζονται φαντάσου. Να σου ζήσει η κοράκλα κορίτσι. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Έχετε παρατηρήσει στα μωράκια σας το πρώτο άλμα ανάπτυξης;

Εγώ πίστευα ότι περνούσαμε καθώς ξαφνικά το μωράκι είχε ανησυχία έντονη δεν κοιμόταν καλά κ ετρωγε συνεχώς! Κ γενικά είχε γκρίνια.. βέβαια δεν ξέρω άμα ήταν γιατί κράτησε μόνο 2 μέρες αυτή η κατάσταση .. ίσως κάτι να την ενοχλούσε τελικά! Πάντως ήταν στο χρονοδιάγραμμα που λένε εμφανίζεται το πρώτο άλμα.. βέβαια με τον παιδίατρο που μίλησα μου είπε πως δεν υπάρχουν άλματα ανάπτυξης κ αυτά υπάρχουν μόνο στο Ίντερνετ.. τι να πω δεν ξέρω!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...