Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Απευθυνομαι στις πιο εμπειρες γτ εγω ειμαι ολιγον τι ασχετη.. σμρ κλεισαμε 11 βδομαδες με την μικρη μου, θηλαζω αποκλειστικα και αδιαθετησα. Ειναι φυσιολογικο ;; 

Καλημέρα. Ναι απολύτως φυσιολογικό είναι ανάλογα τον οργανισμό.

  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Τα άλματα ανάπτυξης τα ακολουθούμε ή είναι εφευρέσεις των μπλογκ;

Τα ακολουθούμε απλώς καλό είναι να γνωρίζουμε ότι κάθε παιδάκι τα περνάει διαφορετικά. Επίσης μπορεί να τα περάσει λίγο πριν Η λίγο μετά. 

Αυτό τουλάχιστον μου είπε η παιδίατρος μου που την ρώτησα προχθές καθώς περάσαμε το 1ο μας. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Καλημέρα. Ναι απολύτως φυσιολογικό είναι ανάλογα τον οργανισμό.

Σμρ μου ειπεη πεθερα μου οτι θα μου κοπει το γαλα λογω περιοδου, στενοχωρηθηκα γτ ταλαιπωρηθηκαμε πολυ να εδραιωσουμε τον θηλασμο. Μακαρι να την διαψευσω κ αν οχι δεν πειραζει, η φυση ετσι θα επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Σμρ μου ειπεη πεθερα μου οτι θα μου κοπει το γαλα λογω περιοδου, στενοχωρηθηκα γτ ταλαιπωρηθηκαμε πολυ να εδραιωσουμε τον θηλασμο. Μακαρι να την διαψευσω κ αν οχι δεν πειραζει, η φυση ετσι θα επιλεξει.

Όχι βρε παιδί μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο μην αγχώνεσαι. Συνέχισε να θηλάζεις και όλα οκ. Μπορεί λίγο να μειωθεί καθως έχεις αλλά όταν σου τελειώσει θα είναι οκ και πάλι αναλογα. Εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Τα ακολουθούμε απλώς καλό είναι να γνωρίζουμε ότι κάθε παιδάκι τα περνάει διαφορετικά. Επίσης μπορεί να τα περάσει λίγο πριν Η λίγο μετά. 

Αυτό τουλάχιστον μου είπε η παιδίατρος μου που την ρώτησα προχθές καθώς περάσαμε το 1ο μας. 

Και πώς ήταν το μωράκι στη διάρκειά του; Βγαίνει από το πρόγραμμα φαγητού και ύπνου;  Διαβάζω ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί ό,τι του συμβαίνει και είναι ανήσυχο. Ισχύει;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2020 at 7:58 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια η μπέμπα εδώ και 4 μέρες έκοψε το ενδιάμεσο ξύπνημα. Κοιμάμαι ένα 5ωρο σερί και κάνω πάρτυ :mrgreen:

Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες  κοιμάται 4 με 5 ώρες σερί τα βράδια. Να φανταστείτε χτες κοιμηθηκε 1 το βράδυ περίπου και ξύπνησε στις 5:30 . Να είναι καλα η ζουζούνα μου είναι πολυ καλη και ήσυχη. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Σμρ μου ειπεη πεθερα μου οτι θα μου κοπει το γαλα λογω περιοδου, στενοχωρηθηκα γτ ταλαιπωρηθηκαμε πολυ να εδραιωσουμε τον θηλασμο. Μακαρι να την διαψευσω κ αν οχι δεν πειραζει, η φυση ετσι θα επιλεξει.

Όχι καλέ μην ανησυχείς. Ο θηλασμος είναι προσφορά κ ζήτηση. Όσο δινεις στο μωρό τόσο θα εχεις

 

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Και πώς ήταν το μωράκι στη διάρκειά του; Βγαίνει από το πρόγραμμα φαγητού και ύπνου;  Διαβάζω ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί ό,τι του συμβαίνει και είναι ανήσυχο. Ισχύει;

Στο πρώτο παιδί μου ήρθε στους 5μ κ θήλασα 2χρ κ στο δεύτερο στους 4 κ θήλασε 2χρ κ 5μ

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι τις πρώτες μέρες περιόδου να μειωθεί η ροη

Τα έγραψα λιγο μπερδεμενα. Για τα αλματα δ τα περνάνε όλα τα παιδιά έντονα. Κ υπάρχουν κ καποια αλματα αντικειμενικά πιο ζόρικα, πχ το αγχος αποχωρισμου κατά τον 7ο μηνα

Μπορει στο αλμα να μειώσει γευματα η να θηλαζει πιο πολύ από νεογεννητο. Να κοιμαται πολύ η να έχει ανήσυχο υπνο. Αλλα μετα συνηθως κάνουν κάποιο νέο επιτευγμα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Και πώς ήταν το μωράκι στη διάρκειά του; Βγαίνει από το πρόγραμμα φαγητού και ύπνου;  Διαβάζω ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί ό,τι του συμβαίνει και είναι ανήσυχο. Ισχύει;

Ναι ισχυει !!! Ήταν λίγο πιο γκρινιάρα σαν να μην ξέρει τι θέλει όταν θηλάζει. Αλλά κατά τα άλλα όλα οκ. Κάθε παιδάκι βέβαια τα περνάει διαφορετικά. Τώρα σηκώνει πλέον και στηρίζει μόνη της το κεφαλάκι της. 

  • Μου αρέσει 2

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Ναι ισχυει !!! Ήταν λίγο πιο γκρινιάρα σαν να μην ξέρει τι θέλει όταν θηλάζει. Αλλά κατά τα άλλα όλα οκ. Κάθε παιδάκι βέβαια τα περνάει διαφορετικά. Τώρα σηκώνει πλέον και στηρίζει μόνη της το κεφαλάκι της. 

Ω το μικρούλι!! Άρα αυτό είναι το επίτευγμά της! Μακάρι έτσι ήπια να είναι και όλα τα υπόλοιπα!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Ω το μικρούλι!! Άρα αυτό είναι το επίτευγμά της! Μακάρι έτσι ήπια να είναι και όλα τα υπόλοιπα!!!

Μακάρι δεν λες τπτ !!!!! Αλλά έχω διαβάσει ότι μερικά είναι βάρβατα.. ίδωμεν ! 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα !! Πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας ; Χρειάζομαι τη βοήθεια σας !!

Η Μπέμπα μου πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα με το μπιμπερό! Γενικά είναι φαγανο παιδάκι κ ποτε δεν είχαμε πρόβλημα με το φαΐ! Παρατηρώ όμως ότι από χθες κάτι έχει αλλάξει! Δηλαδή της δίνω την ποσότητα που πίνει αλλά στα μέσα περίπου δε δέχεται άλλο το μπιμπερό! Όταν το πλησιάζω στο στόμα της ανοίγει το στόμα κ δείχνει σαν να πεινάει αλλά μόλις γεύεται το γάλα βγάζει το μπιμπερό και γυρνάει από την άλλη.. φυσικά δεν την πίεσα κ την άφησα έστω κ με λιγότερη ποσότητα!

σημερα από το πρωί μου κάνει τα ίδια κ μάλιστα πριν λίγο ενώ ήπιε μόνο 110μλ ( συνήθως πίνει 130 περίπου) στο ρέψιμο έβγαλε Αρκετό γάλα σαν να έκανε εμετό!

κ θέλω να σας ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί κάτι στο γάλα μου; Να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει τίποτα από τις διατροφικές μου συνήθειες ούτε έφαγα κάτι που μπορεο να την πείραξε! Σκέφτομαι στο επόμενο γεύμα να της δώσω ξένο γάλα να δω πως θα αντιδράσει! Τι λέτε εσείς;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

κορίτσια καλησπέρα !! Πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας ; Χρειάζομαι τη βοήθεια σας !!

Η Μπέμπα μου πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα με το μπιμπερό! Γενικά είναι φαγανο παιδάκι κ ποτε δεν είχαμε πρόβλημα με το φαΐ! Παρατηρώ όμως ότι από χθες κάτι έχει αλλάξει! Δηλαδή της δίνω την ποσότητα που πίνει αλλά στα μέσα περίπου δε δέχεται άλλο το μπιμπερό! Όταν το πλησιάζω στο στόμα της ανοίγει το στόμα κ δείχνει σαν να πεινάει αλλά μόλις γεύεται το γάλα βγάζει το μπιμπερό και γυρνάει από την άλλη.. φυσικά δεν την πίεσα κ την άφησα έστω κ με λιγότερη ποσότητα!

σημερα από το πρωί μου κάνει τα ίδια κ μάλιστα πριν λίγο ενώ ήπιε μόνο 110μλ ( συνήθως πίνει 130 περίπου) στο ρέψιμο έβγαλε Αρκετό γάλα σαν να έκανε εμετό!

κ θέλω να σας ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί κάτι στο γάλα μου; Να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει τίποτα από τις διατροφικές μου συνήθειες ούτε έφαγα κάτι που μπορεο να την πείραξε! Σκέφτομαι στο επόμενο γεύμα να της δώσω ξένο γάλα να δω πως θα αντιδράσει! Τι λέτε εσείς;

Θέλει 12 ώρες για να δεις διαφορά δεν βλέπεις αμέσως στην αλλαγή του γάλακτος. 

Καλησπέρα χαιρετώ τις μανούλες και τα μωρά τους και όσους διαβάζουν το thread χωρίς να είναι γονείς Ιανουαρίου του 2020. Ελπίζω όλοι να είστε υγιείς. Σήμερα έβλεπα την κορούλα μου και σκεφτόμουν το θετικό τεστ. Κι έλεγα πόσο τυχερή είμαι να την έχω στην αγκαλιά μου. Η καθημερινότητα σε παρασέρνει και ξεχνάς. Θυμήθηκα τις χοριακές και το άγχος που είχα να ανέβουν. Να μην ζήσω τον εφιάλτη ακόμα μιας αποβολής. Και τώρα βλέπω την μικρή μου στην αγκαλιά μου. Πόσο γρήγορα κύλησε ο καιρός. Δεν μου λείπουν πια οι κλωτσιές της. Τα θυμάμαι ολα με γλυκάδα. Πόση φαιά ουσία κατανάλωνα ρε γμτ σε ασήμαντα πράγματα. Ίσως τελικά ο COVID-19 να ήρθε για καλό. Όπως όλες οι "κρίσεις". 

Μπήκε και το επίδομα σε καλή μεριά εύχομαι :)

  • Μου αρέσει 5

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Agapakiii είπε:

κορίτσια καλησπέρα !! Πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας ; Χρειάζομαι τη βοήθεια σας !!

Η Μπέμπα μου πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα με το μπιμπερό! Γενικά είναι φαγανο παιδάκι κ ποτε δεν είχαμε πρόβλημα με το φαΐ! Παρατηρώ όμως ότι από χθες κάτι έχει αλλάξει! Δηλαδή της δίνω την ποσότητα που πίνει αλλά στα μέσα περίπου δε δέχεται άλλο το μπιμπερό! Όταν το πλησιάζω στο στόμα της ανοίγει το στόμα κ δείχνει σαν να πεινάει αλλά μόλις γεύεται το γάλα βγάζει το μπιμπερό και γυρνάει από την άλλη.. φυσικά δεν την πίεσα κ την άφησα έστω κ με λιγότερη ποσότητα!

σημερα από το πρωί μου κάνει τα ίδια κ μάλιστα πριν λίγο ενώ ήπιε μόνο 110μλ ( συνήθως πίνει 130 περίπου) στο ρέψιμο έβγαλε Αρκετό γάλα σαν να έκανε εμετό!

κ θέλω να σας ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί κάτι στο γάλα μου; Να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει τίποτα από τις διατροφικές μου συνήθειες ούτε έφαγα κάτι που μπορεο να την πείραξε! Σκέφτομαι στο επόμενο γεύμα να της δώσω ξένο γάλα να δω πως θα αντιδράσει! Τι λέτε εσείς;

Δες το και τις επομενες μέρες. Κι εμένα το εχει κανει χωρις να ανησυχησω γιατι κι εμεις δεν τρωμε καθε μερα την ιδια ποσοτητα. Δοκιμασε και ξενο να δεις αντιδραση. Στον εμετο ζορίζεται σαν εμας. Αν απλά βγάζει τότε είναι γαλα παραπανισιο.

@boukitsa123 αυτο ξαναπες το. Τετοια μερα περυσι ετοιμαζα βαλιτσα για να ανεβω σαν αυριο για την ωοληψια. Είμαστε πολύ τυχεροι. Σημασια εχει μετα την κριση αυτη να συνεχισουμε να το θυμομαστε σαν μαθημα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Δες το και τις επομενες μέρες. Κι εμένα το εχει κανει χωρις να ανησυχησω γιατι κι εμεις δεν τρωμε καθε μερα την ιδια ποσοτητα. Δοκιμασε και ξενο να δεις αντιδραση. Στον εμετο ζορίζεται σαν εμας. Αν απλά βγάζει τότε είναι γαλα παραπανισιο.

@boukitsa123 αυτο ξαναπες το. Τετοια μερα περυσι ετοιμαζα βαλιτσα για να ανεβω σαν αυριο για την ωοληψια. Είμαστε πολύ τυχεροι. Σημασια εχει μετα την κριση αυτη να συνεχισουμε να το θυμομαστε σαν μαθημα.

 

Just now, boukitsa123 είπε:

Θέλει 12 ώρες για να δεις διαφορά δεν βλέπεις αμέσως στην αλλαγή του γάλακτος. 

Καλησπέρα χαιρετώ τις μανούλες και τα μωρά τους και όσους διαβάζουν το thread χωρίς να είναι γονείς Ιανουαρίου του 2020. Ελπίζω όλοι να είστε υγιείς. Σήμερα έβλεπα την κορούλα μου και σκεφτόμουν το θετικό τεστ. Κι έλεγα πόσο τυχερή είμαι να την έχω στην αγκαλιά μου. Η καθημερινότητα σε παρασέρνει και ξεχνάς. Θυμήθηκα τις χοριακές και το άγχος που είχα να ανέβουν. Να μην ζήσω τον εφιάλτη ακόμα μιας αποβολής. Και τώρα βλέπω την μικρή μου στην αγκαλιά μου. Πόσο γρήγορα κύλησε ο καιρός. Δεν μου λείπουν πια οι κλωτσιές της. Τα θυμάμαι ολα με γλυκάδα. Πόση φαιά ουσία κατανάλωνα ρε γμτ σε ασήμαντα πράγματα. Ίσως τελικά ο COVID-19 να ήρθε για καλό. Όπως όλες οι "κρίσεις". 

Μπήκε και το επίδομα σε καλή μεριά εύχομαι :)

Απίστευτα γρήγορα περνάει ο καιρός κορίτσια μου και δε θα το καταλάβουμε πότε θα μεγαλώσουν τα ζουζούνια μας. Γερά να είναι πάνω απ'όλα. Εγώ πέρσι τέτοιο καιρό με ρωτούσαν πότε θα κάνω δεύτερο και έλεγα να μεγαλώσει λίγο το θηρίο μου γιατί θα αποτρελαθω με δύο και τσουπ πάνω στο πάθος παρασύρθηκε ο σύζυγος και νατος ο μπέμπης.

Ποιο επίδομα καλέ? Να τανε κι άλλο τουλάχιστον τώρα δε χρωστάμε πουθενά

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...