Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Θέλει 12 ώρες για να δεις διαφορά δεν βλέπεις αμέσως στην αλλαγή του γάλακτος. 

Καλησπέρα χαιρετώ τις μανούλες και τα μωρά τους και όσους διαβάζουν το thread χωρίς να είναι γονείς Ιανουαρίου του 2020. Ελπίζω όλοι να είστε υγιείς. Σήμερα έβλεπα την κορούλα μου και σκεφτόμουν το θετικό τεστ. Κι έλεγα πόσο τυχερή είμαι να την έχω στην αγκαλιά μου. Η καθημερινότητα σε παρασέρνει και ξεχνάς. Θυμήθηκα τις χοριακές και το άγχος που είχα να ανέβουν. Να μην ζήσω τον εφιάλτη ακόμα μιας αποβολής. Και τώρα βλέπω την μικρή μου στην αγκαλιά μου. Πόσο γρήγορα κύλησε ο καιρός. Δεν μου λείπουν πια οι κλωτσιές της. Τα θυμάμαι ολα με γλυκάδα. Πόση φαιά ουσία κατανάλωνα ρε γμτ σε ασήμαντα πράγματα. Ίσως τελικά ο COVID-19 να ήρθε για καλό. Όπως όλες οι "κρίσεις". 

Μπήκε και το επίδομα σε καλή μεριά εύχομαι :)

Πόσο συμφωνώ μαζι σου και εγώ κάθομαι και τον κοιτάω με τις ώρες που κοιμάται γιατί λόγω του ιού δουλεύω από το σπίτι και είμαι με το μωρακι μου συνέχεια. Νιώθω ωρες ωρες οτι θα σπάσει η καρδιά μου από την πολύ αγάπη. Εμείς τωρα είμαστε 3 μηνών στηρίζει το κεφαλάκι του μονος του από το δεύτερο μήνα και βγάζει συνέχεια ήχους για να μας τραβάει την προσοχή. Επίσης χαμογελάει όλη την ώρα. Όλη η ταλαιπωρία που περασα στην εγκυμοσύνη ούτε που τη θυμάμαι πια τόσο που ήδη συζητάμε με τον άντρα μου μόλις ξεπεταχτει και μου επιτρέψει κι εμένα ο γιατρός να ξαναβαλουμε μπροστά για το επόμενο.

Επίσης άλλαξαν χρώμα και τα μάτια μας έχουνε δυο καταπρασινες ματαρες τις οποίες πηρε από τον παππού μου...

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα χαιρετώ τις μανούλες και τα μωρά τους και όσους διαβάζουν το thread χωρίς να είναι γονείς Ιανουαρίου του 2020. Ελπίζω όλοι να είστε υγιείς. Σήμερα έβλεπα την κορούλα μου και σκεφτόμουν το θετικό τεστ. Κι έλεγα πόσο τυχερή είμαι να την έχω στην αγκαλιά μου. Η καθημερινότητα σε παρασέρνει και ξεχνάς. Θυμήθηκα τις χοριακές και το άγχος που είχα να ανέβουν. Να μην ζήσω τον εφιάλτη ακόμα μιας αποβολής. Και τώρα βλέπω την μικρή μου στην αγκαλιά μου. Πόσο γρήγορα κύλησε ο καιρός. Δεν μου λείπουν πια οι κλωτσιές της. Τα θυμάμαι ολα με γλυκάδα. Πόση φαιά ουσία κατανάλωνα ρε γμτ σε ασήμαντα πράγματα. Ίσως τελικά ο COVID-19 να ήρθε για καλό. Όπως όλες οι "κρίσεις". 

Μπήκε και το επίδομα σε καλή μεριά εύχομαι :)

Αυτο ξανα πέστο. Μερικές φορες οταν κάθομαι και ξαπλώνω χαϊδεύω την κοιλιά μου από συνήθειο. Πότε είδα το θετικό τεστ ποτε το ειπα στον άντρα μου και ποτε πέρασαν 9 μηνες ουτε που το κατάλαβα . Τώρα ξεκίνησε και μας σκάει κατι χαμόγελα αλλο πράγμα:D . Μας τρελαίνει και τους δύο. Επισης παρατηρει παρα πολυ ποτε φευγουμε απο το δωματιο, ποτε ερχομαστε δίπλα της και είναι μεγάλη διαφορά από βδομάδα σε βδομάδα. Σήμερα μετα το τάισμα εκει που την είχαμε δίπλα μας και καθοταν γκρινιαζε επειδή δεν της διναμε σημασια και δεν της μιλουσαμε :D . Σήμερα επειδη ειχε πολυ καλο καιρό ειπαμε να βγούμε μια βόλτα γιατι λεει παλι ότι χαλάει ο καιρός οπότε ειπα να την βγάλω την πρώτη βόλτα της. Ευτυχώς δεν έχει πολύ κόσμο εξω και δεν εχει μεγάλο κίνδυνο. Ένιωθα πως θα σκάσω,  λες και ήμουν φυλακη και βγηκα εξω μετα απο καιρό. 

Όσο για το επίδομα το πρόσεξα και εγω και θα προσπαθήσω να μην το χρησιμοποιήσω χωρις σοβαρό λόγο. 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πώς βάζετε τα μωράκια για ύπνο; Εγώ το μεσημέρι τον βάζω στο κρεββάτι μας, μια που εμείς δεν κοιμόμαστε, τον ταίζω και κοιμάται. Οπότε τον αφήνω εκεί. Το βράδυ επίσης κάνω το ίδιο και όταν είναι να κοιμηθούμε τον μεταφέρω στο λίκνο ή στο ενδιάμεσο έχει ξυπνήσει μόνος του για να φάει. Αλλά όσο μεγαλώνει και αποκτά συνήθειες, θα ήθελα να συνηθίσει να κοιμάται χωρίς την παρουσία μου απαραίτητα, γιατί κάποια στιγμή θα πάει στο δωμάτιό του και δεν θα είμαι και εγώ από δίπλα. Για πείτε τις δικές σας τακτικές να πάρω καμιά ιδέα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ele@n είπε:

Κορίτσια πώς βάζετε τα μωράκια για ύπνο; Εγώ το μεσημέρι τον βάζω στο κρεββάτι μας, μια που εμείς δεν κοιμόμαστε, τον ταίζω και κοιμάται. Οπότε τον αφήνω εκεί. Το βράδυ επίσης κάνω το ίδιο και όταν είναι να κοιμηθούμε τον μεταφέρω στο λίκνο ή στο ενδιάμεσο έχει ξυπνήσει μόνος του για να φάει. Αλλά όσο μεγαλώνει και αποκτά συνήθειες, θα ήθελα να συνηθίσει να κοιμάται χωρίς την παρουσία μου απαραίτητα, γιατί κάποια στιγμή θα πάει στο δωμάτιό του και δεν θα είμαι και εγώ από δίπλα. Για πείτε τις δικές σας τακτικές να πάρω καμιά ιδέα.

Δεν θέλω να μάθει να κοιμάται μαζί μας χωρίς να υπάρχει λόγος . μέχρι τώρα ελαχιστες φορές την έχω βάλει στο κρεββάτι να κοιμηθεί και αυτό επειδή ήταν ανήσυχη. Μέχρι τώρα το μωρο το βάζω στο κρεββάτι της όσο είναι μέρα και δεν κοιμομαστε και το βράδυ την έχουμε μέσα στο λίκνο μαζί μας. Οσο πιο νωρίς μάθεις στο μωρό να κοιμάται μονο του τόσο πιο ανεξάρτητο θα είναι και θα νιώθει και ασφάλεια επειδή μαθαίνει πως ο χώρος αυτός είναι δικός του. Εχω τελείωσει βρεφοκομεία και τα γνωρίζω λίγο παραπανω.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κορίτσια πώς βάζετε τα μωράκια για ύπνο; Εγώ το μεσημέρι τον βάζω στο κρεββάτι μας, μια που εμείς δεν κοιμόμαστε, τον ταίζω και κοιμάται. Οπότε τον αφήνω εκεί. Το βράδυ επίσης κάνω το ίδιο και όταν είναι να κοιμηθούμε τον μεταφέρω στο λίκνο ή στο ενδιάμεσο έχει ξυπνήσει μόνος του για να φάει. Αλλά όσο μεγαλώνει και αποκτά συνήθειες, θα ήθελα να συνηθίσει να κοιμάται χωρίς την παρουσία μου απαραίτητα, γιατί κάποια στιγμή θα πάει στο δωμάτιό του και δεν θα είμαι και εγώ από δίπλα. Για πείτε τις δικές σας τακτικές να πάρω καμιά ιδέα.

Την μπέμπα την κοιμίζω στην κούνια της στο δωμάτιο μου. Πιο μωρό την έπαιρνα στο κρεβάτι μου. Τώρα την βάζω στην κούνια της. Με τα άλλα παιδιά έκανα συγκοίμηση μέχρι τον περασμένο Σεπτέμβρη. Τους έβαλα σε δικό τους δωμάτιο τότε και πολλά βραδιά ακόμα με παίρνει ο ύπνος μαζί τους. Είναι τόση η εξάντληση μου που άμα με ζητήσουν για κάτι ο ένας από τους 2 αποκοιμιέμαι κι εγώ τελικά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κορίτσια πώς βάζετε τα μωράκια για ύπνο; Εγώ το μεσημέρι τον βάζω στο κρεββάτι μας, μια που εμείς δεν κοιμόμαστε, τον ταίζω και κοιμάται. Οπότε τον αφήνω εκεί. Το βράδυ επίσης κάνω το ίδιο και όταν είναι να κοιμηθούμε τον μεταφέρω στο λίκνο ή στο ενδιάμεσο έχει ξυπνήσει μόνος του για να φάει. Αλλά όσο μεγαλώνει και αποκτά συνήθειες, θα ήθελα να συνηθίσει να κοιμάται χωρίς την παρουσία μου απαραίτητα, γιατί κάποια στιγμή θα πάει στο δωμάτιό του και δεν θα είμαι και εγώ από δίπλα. Για πείτε τις δικές σας τακτικές να πάρω καμιά ιδέα.

Καλημερααα! Την νυχτα κοιμαται στην κουνια του διπλα στο κρεβατι μας αλλα τους μικρους υπνους κατα τη διαρκεια της μερας στο πορτ μπεμπε. Σπανια τον εχω βαλει κ στη φωλιτσα που εχω στο κρεβατι μας γιατι ηταν ανησυχος.

Εγω εχω αλλη απορια. Τι ρουτινα ακολουθειτε πριν τον βραδινο υπνο; τα βαζετε κ κοιμουνται μονα τους; κοιμουνται στην αγκαλια σας μετα απο τάισμα;

Ειναι αδυνατον να τον βαλω στο κρεβατι κ να κοιμηθει μονος του. Ειναι πολυ νωρις για να το καταφερω λετε; συνηθως τον παιρνει ο υπνος πανω μου κ φοβαμαι μην τον κακομαθαινω αν κ μου αρεσει κ μενα ετσι οπως χυνεται στην αγκαλια μου. Τι θα γινει ομως αν χρειαστει να λειψω καποια στιγμη;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , charma91 είπε:

Εγω εχω αλλη απορια. Τι ρουτινα ακολουθειτε πριν τον βραδινο υπνο; τα βαζετε κ κοιμουνται μονα τους; κοιμουνται στην αγκαλια σας μετα απο τάισμα;

Ειναι αδυνατον να τον βαλω στο κρεβατι κ να κοιμηθει μονος του. Ειναι πολυ νωρις για να το καταφερω λετε; συνηθως τον παιρνει ο υπνος πανω μου κ φοβαμαι μην τον κακομαθαινω αν κ μου αρεσει κ μενα ετσι οπως χυνεται στην αγκαλια μου. Τι θα γινει ομως αν χρειαστει να λειψω καποια στιγμη;

Καλημέρα. Συνήθως κοιμαται στην αγκαλιά μας . Δεν εχει τύχει ποτέ να φάει και να κοιμηθει μονη της. Μονο όταν την ταιζω στο μαξιλάρι που εχω για τάισμα κοιμάται μόνη της . Είναι νωρίς ακομα για να κοιμούνται μονα τους. Ακόμα θελουν την αγκαλιά μας για να νιώθουν ασφάλεια. Δεν υπάρχει περίπτωση να κακομαθει επειδή τα περνουμε αγκαλιά για να κοιμηθούνε . Όλα αυτά που λένε ειναι χαζομάρες . Τα μωρα έχουν συνηθίσει να ακούνε την καρδιά μας οπότε νιώθουν ασφαλής οταν τα έχουμε αγκαλιά. Τελευταία εχω βαλει σαν ρουτίνα να την κανω μπανιο αργά το βράδυ πριν την βαλω να κοιμηθει και πριν το βραδινό γεύμα . Χαλαρωνει πολυ και κοιμαται πιο εύκολα. Αν γινεται καμία φορα την κανω και μεσημέρι μπανιο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Giota1983 είπε:

Καλημέρα. Συνήθως κοιμαται στην αγκαλιά μας . Δεν εχει τύχει ποτέ να φάει και να κοιμηθει μονη της. Μονο όταν την ταιζω στο μαξιλάρι που εχω για τάισμα κοιμάται μόνη της . Είναι νωρίς ακομα για να κοιμούνται μονα τους. Ακόμα θελουν την αγκαλιά μας για να νιώθουν ασφάλεια. Δεν υπάρχει περίπτωση να κακομαθει επειδή τα περνουμε αγκαλιά για να κοιμηθούνε . Όλα αυτά που λένε ειναι χαζομάρες . Τα μωρα έχουν συνηθίσει να ακούνε την καρδιά μας οπότε νιώθουν ασφαλής οταν τα έχουμε αγκαλιά. Τελευταία εχω βαλει σαν ρουτίνα να την κανω μπανιο αργά το βράδυ πριν την βαλω να κοιμηθει και πριν το βραδινό γεύμα . Χαλαρωνει πολυ και κοιμαται πιο εύκολα. Αν γινεται καμία φορα την κανω και μεσημέρι μπανιο. 

Κι εγω ετσι κανω. Μπανακι ταισμα υπνος. Δεν κοιμαται παντα ευκολα βεβαια!  Μια γνωστη μου με λιγο μεγαλυτερο μωρο το βαζει κ κοιμαται μονο του (απο πιο μικρο) και λεω μηπως κανω κατι λάθος; Ισως ειναι κ στο κάθε παιδι. Το απολαμβανω παντως οταν αποκοιμιεται πανω μου οποτε για την ωρα το κραταω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το τελευταίο θέμα! Εγώ την κάνω μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα της ημέρας γύρω στις 8 πίνει κατευθείαν το γάλα της και κοιμάται. Μέχρι τώρα την έβαζα στο κρεβάτι της δίπλα στο δικό μου και κοιμόταν αλλά αυτές τις μερες ζορίζεται με τα κακά της και την βάζω στο πορτ Μπέμπε και την κουνάω με τις ρόδες. Τους ενδιάμεσους ύπνους η στον καναπέ η στην καλαθουνα του πορτ Μπέμπε. Εννοείται την παίρνω και την κοιμίζω στην αγκαλιά μου κάποιες φορές!! 
εχω μια άλλη απορία πως μετράτε την θερμοκρασία του μωρού; Έχω πάρει ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι τόσο.το κανονικό του υδραργύρου το βάζουμε στην μασχάλη ; Στον ποπό ;; Δεν έχω ιδέα για πείτε η πιο έμπειρες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Ωραιο το τελευταίο θέμα! Εγώ την κάνω μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα της ημέρας γύρω στις 8 πίνει κατευθείαν το γάλα της και κοιμάται. Μέχρι τώρα την έβαζα στο κρεβάτι της δίπλα στο δικό μου και κοιμόταν αλλά αυτές τις μερες ζορίζεται με τα κακά της και την βάζω στο πορτ Μπέμπε και την κουνάω με τις ρόδες. Τους ενδιάμεσους ύπνους η στον καναπέ η στην καλαθουνα του πορτ Μπέμπε. Εννοείται την παίρνω και την κοιμίζω στην αγκαλιά μου κάποιες φορές!! 
εχω μια άλλη απορία πως μετράτε την θερμοκρασία του μωρού; Έχω πάρει ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι τόσο.το κανονικό του υδραργύρου το βάζουμε στην μασχάλη ; Στον ποπό ;; Δεν έχω ιδέα για πείτε η πιο έμπειρες 

Έχω της reer που είναι σαν πιπίλα και σε 90'' σου λέει θερμοκρασία. 

Ποτέ θα αρχίσετε κρέμες στα μωρά; Εγώ τον Μάιο την ξεκινάω ρυζάλευρο και όσο στηρίζεται δεν με πειράζει να κάθεται τέλεια ή όχι. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Ειναι αδυνατον να τον βαλω στο κρεβατι κ να κοιμηθει μονος του. Ειναι πολυ νωρις για να το καταφερω λετε; συνηθως τον παιρνει ο υπνος πανω μου κ φοβαμαι μην τον κακομαθαινω αν κ μου αρεσει κ μενα ετσι οπως χυνεται στην αγκαλια μου. Τι θα γινει ομως αν χρειαστει να λειψω καποια στιγμη;

Αυτό εννοώ. Στην αγκαλιά λόγω βάρους δεν μπορώ να τον κοιμίσω. Το πολύ να τον κρατήσω 5 λεπτά κουνώντας τον μέχρι να ψιλοκλείσει τα μάτια του. Αυτό είναι το πρώτο σημάδι. Τότε τον ταίζω και τον ξαπλώνω στο κρεββάτι μας και ξαπλώνω και εγώ δίπλα του μέχρι να τον πάρει βαθιά ο ύπνος. Μετά φεύγω. Και όταν έρθει η ώρα να κοιμηθούμε και εμείς τον μεταφέρω στο λίκνο του. Δεν κοιμομαστε στο ίδιο κρεββάτι γιατί φοβάται ο μπαμπας μας ότι θα τον πλακώσει στον ύπνο του. 

Just now, Sofaki00 είπε:

Ωραιο το τελευταίο θέμα! Εγώ την κάνω μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα της ημέρας γύρω στις 8 πίνει κατευθείαν το γάλα της και κοιμάται. Μέχρι τώρα την έβαζα στο κρεβάτι της δίπλα στο δικό μου και κοιμόταν αλλά αυτές τις μερες ζορίζεται με τα κακά της και την βάζω στο πορτ Μπέμπε και την κουνάω με τις ρόδες. Τους ενδιάμεσους ύπνους η στον καναπέ η στην καλαθουνα του πορτ Μπέμπε. Εννοείται την παίρνω και την κοιμίζω στην αγκαλιά μου κάποιες φορές!! 
εχω μια άλλη απορία πως μετράτε την θερμοκρασία του μωρού; Έχω πάρει ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι τόσο.το κανονικό του υδραργύρου το βάζουμε στην μασχάλη ; Στον ποπό ;; Δεν έχω ιδέα για πείτε η πιο έμπειρες 

Ηλεκτρονικό στη μασχάλη. Το έχω τσεκάρει με εμένα παράλληλα με ηλεκτρονικό και υδραργύρου και δείχνει σωστά. Ωραίο και η πιπίλα ή των υπέρερυθρων.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κορίτσια πώς βάζετε τα μωράκια για ύπνο; Εγώ το μεσημέρι τον βάζω στο κρεββάτι μας, μια που εμείς δεν κοιμόμαστε, τον ταίζω και κοιμάται. Οπότε τον αφήνω εκεί. Το βράδυ επίσης κάνω το ίδιο και όταν είναι να κοιμηθούμε τον μεταφέρω στο λίκνο ή στο ενδιάμεσο έχει ξυπνήσει μόνος του για να φάει. Αλλά όσο μεγαλώνει και αποκτά συνήθειες, θα ήθελα να συνηθίσει να κοιμάται χωρίς την παρουσία μου απαραίτητα, γιατί κάποια στιγμή θα πάει στο δωμάτιό του και δεν θα είμαι και εγώ από δίπλα. Για πείτε τις δικές σας τακτικές να πάρω καμιά ιδέα.ε

 

Εγώ τον βάζω να κοιμηθεί στο λίκνο κατευθείαν σπάνια τον παίρνω στο κρεββάτι και κυρίως όταν είχε κολικούς. Μόλις βλέπω ότι αποκοιμιεται τον βάζω να ξαπλώσει (βέβαια υπάρχουν και φορές που τον κρατάω ώρες ενώ  κοιμάται προσπαθώ βέβαια να μη το κανω συνέχεια) απλά όταν κοιμάται την μέρα αφήνω ανοιχτά τα πατζούρια να μπαίνει φως για να μπορεί με τον καιρό να ξεχωρίζει τη μέρα με τη νύχτα. Ενώ το βράδυ χαμηλώνουμε όλα τα φώτα στο σπίτι και γενικά ρίχνουμε ρυθμούς για να καταλάβει ότι είναι βράδυ και ξεκουραζομαστε.  Βεβαια εξαρτάται και το μωρό εμένα ο γιος μου από τη πρώτη μέρα στο νοσοκομείο μέχρι σήμερα κοιμάται πολύ γρήγορα και τον ξυπνάω για να φάει αν τον αφήσω κοιμάται και έξι ώρες σερί. Πολλές φορές τον ξυπνάω να φάει και στη πρώτη γουλιά αποκοιμιεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Καλημερααα! Την νυχτα κοιμαται στην κουνια του διπλα στο κρεβατι μας αλλα τους μικρους υπνους κατα τη διαρκεια της μερας στο πορτ μπεμπε. Σπανια τον εχω βαλει κ στη φωλιτσα που εχω στο κρεβατι μας γιατι ηταν ανησυχος.

Εγω εχω αλλη απορια. Τι ρουτινα ακολουθειτε πριν τον βραδινο υπνο; τα βαζετε κ κοιμουνται μονα τους; κοιμουνται στην αγκαλια σας μετα απο τάισμα;

Ειναι αδυνατον να τον βαλω στο κρεβατι κ να κοιμηθει μονος του. Ειναι πολυ νωρις για να το καταφερω λετε; συνηθως τον παιρνει ο υπνος πανω μου κ φοβαμαι μην τον κακομαθαινω αν κ μου αρεσει κ μενα ετσι οπως χυνεται στην αγκαλια μου. Τι θα γινει ομως αν χρειαστει να λειψω καποια 

Εμείς ακολουθούμε μια ρουτίνα κάθε μέρα κατά τις οκτωμιση χαμηλώνουμε τα φώτα και γενικά τις εντάσεις καποιες φορές βάζουμε χαλαρή μουσική ή παραμυθάκια να ακούμε μετά στις εννιά κάνουμε μπάνιο και μασαζακι και εννιαμιση τρώμε και μετά ύπνο...τα κανουμε κάθε μερα ακριβώς την ίδια ώρα έμενα με έχει βοηθήσει αυτό.

7 ώρες πρίν, Sofaki00 είπε:

Ωραιο το τελευταίο θέμα! Εγώ την κάνω μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα της ημέρας γύρω στις 8 πίνει κατευθείαν το γάλα της και κοιμάται. Μέχρι τώρα την έβαζα στο κρεβάτι της δίπλα στο δικό μου και κοιμόταν αλλά αυτές τις μερες ζορίζεται με τα κακά της και την βάζω στο πορτ Μπέμπε και την κουνάω με τις ρόδες. Τους ενδιάμεσους ύπνους η στον καναπέ η στην καλαθουνα του πορτ Μπέμπε. Εννοείται την παίρνω και την κοιμίζω στην αγκαλιά μου κάποιες φορές!! 
εχω μια άλλη απορία πως μετράτε την θερμοκρασία του μωρού; Έχω πάρει ηλεκτρονικό θερμόμετρο αλλά δεν το εμπιστεύομαι τόσο.το κανονικό του υδραργύρου το βάζουμε στην μασχάλη ; Στον ποπό ;; Δεν έχω ιδέα για πείτε η πιο έμπειρες 

Εγώ ηλεκτρονικό που το βάζεις κοντά στο μετωπο χρησιμοποιώ απλα τσεκάρω και με εαυτό μου κάποιες φορές,επίσης έχω και ενα που είναι  πιπίλα αλλά δε με βόλεψε γιατί ο μικρός το φτύνει το κάνει αυτό με τις πιπιλες το βρίσκει.αστείο

6 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Έχω της reer που είναι σαν πιπίλα και σε 90'' σου λέει θερμοκρασία. 

Ποτέ θα αρχίσετε κρέμες στα μωρά; Εγώ τον Μάιο την ξεκινάω ρυζάλευρο και όσο στηρίζεται δεν με πειράζει να κάθεται τέλεια ή όχι. 

Κι εγώ μόλις γίνει πέντε μηνών ξεκινάμε  επίσης τότε θα κόψουμε και την αποστείρωση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:
Just now, Stelloudia είπε:

Εγώ τον βάζω να κοιμηθεί στο λίκνο κατευθείαν σπάνια τον παίρνω στο κρεββάτι και κυρίως όταν είχε κολικούς. Μόλις βλέπω ότι νυσταζει τον βάζω να ξαπλώσει και κοιμάται μόνος του απλά όταν κοιμάται την μέρα αφήνω ανοιχτά τα πατζούρια να μπαίνει φως για να μπορεί με τον καιρό να ξεχωρίζει τη μέρα με τη νύχτα. Ενώ το βράδυ χαμηλώνουμε όλα τα φώτα στο σπίτι και γενικά ρίχνουμε ρυθμούς για να καταλάβει ότι είναι βράδυ και ξεκουραζομαστε.  Βεβαια εξαρτάται και το μωρό εμένα ο γιος μου από τη πρώτη μέρα στο νοσοκομείο μέχρι σήμερα κοιμάται πολύ γρήγορα και τον ξυπνάω για να φάει αν τον αφήσω κοιμάται και έξι ώρες σερί. Πολλές φορές τον ξυπνάω να φάει και στη πρώτη γουλιά αποκοιμιεται.

Εμείς ακολουθούμε μια ρουτίνα κάθε μέρα κατά τις οκτωμιση χαμηλώνουμε τα φώτα και γενικά τις εντάσεις καποιες φορές βάζουμε χαλαρή μουσική ή παραμυθάκια να ακούμε μετά στις εννιά κάνουμε μπάνιο και μασαζακι και εννιαμιση τρώμε και μετά ύπνο...τα κανουμε κάθε μερα ακριβώς την ίδια ώρα έμενα με έχει βοηθήσει αυτό.

Ωραίο και βολικό ωράριο. Το μεσημέρι δεν κοιμάται; Ίσως εκεί το χάνω. Το μεσημεριανό γεύμα το κάνουμε στο υπνοδωμάτιο και μετά ίσως να κοιμηθεί. Οπότε θα ξυπνήσει απόγευμα.  Γι' αυτό ο βραδινός μας ύπνος έρχεται μετά τις δέκα. 

Είναι πολύ καλό να είναι το μωρό καλόβολο στον ύπνο και καλόφαγο περισσότερο για τον ίδιο να μην ταλαιπωρείται. Προς το παρόν χαίρομαι τις μέρες που ξυπνάει μόνο για ένα γεύμα το βράδυ δεδομένου ότι εγώ βλέπετε τι ώρα έχει πάει και δεν εχω κοιμηθεί ακόμα... 

Πάντως τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι του αρέσει να έχει ησυχία όταν κοιμάται. Ακόμα και στο σαλόνι να τον ταίζω όταν νυστάζει δεν ανέχεται πολύ ούτε τη μούσική, ούτε την τηλεόραση, ούτε εμένα να του μιλάω. Διαμορφώνει χαρακτήρα ο καλός μου...

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ωραίο και βολικό ωράριο. Το μεσημέρι δεν κοιμάται; Ίσως εκεί το χάνω. Το μεσημεριανό γεύμα το κάνουμε στο υπνοδωμάτιο και μετά ίσως να κοιμηθεί. Οπότε θα ξυπνήσει απόγευμα.  Γι' αυτό ο βραδινός μας ύπνος έρχεται μετά τις δέκα. 

Είναι πολύ καλό να είναι το μωρό καλόβολο στον ύπνο και καλόφαγο περισσότερο για τον ίδιο να μην ταλαιπωρείται. Προς το παρόν χαίρομαι τις μέρες που ξυπνάει μόνο για ένα γεύμα το βράδυ δεδομένου ότι εγώ βλέπετε τι ώρα έχει πάει και δεν εχω κοιμηθεί ακόμα... 

Πάντως τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι του αρέσει να έχει ησυχία όταν κοιμάται. Ακόμα και στο σαλόνι να τον ταίζω όταν νυστάζει δεν ανέχεται πολύ ούτε τη μούσική, ούτε την τηλεόραση, ούτε εμένα να του μιλάω. Διαμορφώνει χαρακτήρα ο καλός μου...

Όχι κοιμάται και το μεσημέρι αλλά είναι έτσι από την αρχή υπναρας και δε τον ενοχλεί τίποτα με μουσική με τηλεόραση με θόρυβο κοιμάται....μου έχει μοιάσει σε αυτό κι εγώ κοιμάμαι πολύ εύκολα μολις ξαπλώσω σε δεύτερα έχω κοιμηθεί ευτυχώς γιατί ο άντρας μου είναι το αντίθετο ....

Με τους κολικούς πως τα πάτε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...