Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Να ρωτήσω κάτι κοριτσια; Εσείς κάνατε αίτηση για τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας ΟΑΕΔ;

Δεν αναφέρομαι στην 6μηνη άδεια αλλά στο ποσό που βάζει ο ΟΑΕΔ για να καλύψει τη διαφορά απο τα επιδόματα εγγυμοσύνης κ λοχείας..

Εγώ έκανα την αιτηση αρχες Μαρτιου πριν την ολικη καραντίνα κ ακόμα δεν εχω δει κατι στο λογαριασμο μου.. Κ στο site του ΟΑΕΔ γραφει ακομα "η αιτηση σας εχει καταγραφή στο σύστημα".. Δεν ξερω, ισως μεσα στον μηνα τα βαλουν.. 

Εσεις το κανάτε; σας μπηκαν χρήματα απο αυτο;

Τι ειναι η παροχη;Ποιοι την δικαουνται; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Τι ειναι η παροχη;Ποιοι την δικαουνται; 

Στον ΟΑΕΔ εκτός από την 6μηνη αδεια μητρότητας που δικαιούσε να πάρεις από την εργασία σου αν το επιθυμείς, δίνονται κ συμπληρωματικές παροχές μητρότητας. Είναι χρήματα που προκείπτουν με βάση το επιδόμα τοκετου, λοχειας κ τον τελευταιο μισθό που σου κατέθεσε ο εργοδότης σου.. Όταν πήρες το επιδομα λοχειας σου έδωσαν 3 αντίτυπα της επιδότησης. Στο κατω μερος γράφει οτι ειναι για χρήση στον ΟΑΕΔ. Πρέπει να είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση για να το λάβεις. Μπορεις να μπεις στην σελίδα του ΟΑΕΔ κ να δεις στις παροχες μητρότητας τα δικαιολογητικα κ τι αλλο χρειαζεται για να υποβαλλεις αίτηση αν το δικαιούσε. 

Αν είσαι μισθωτή τα δικαιούσε 100% μην τα αφηνεις, να το δεις για να παρεις ότι δικαιουσε. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat είπε:

Στον ΟΑΕΔ εκτός από την 6μηνη αδεια μητρότητας που δικαιούσε να πάρεις από την εργασία σου αν το επιθυμείς, δίνονται κ συμπληρωματικές παροχές μητρότητας. Είναι χρήματα που προκείπτουν με βάση το επιδόμα τοκετου, λοχειας κ τον τελευταιο μισθό που σου κατέθεσε ο εργοδότης σου.. Όταν πήρες το επιδομα λοχειας σου έδωσαν 3 αντίτυπα της επιδότησης. Στο κατω μερος γράφει οτι ειναι για χρήση στον ΟΑΕΔ. Πρέπει να είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση για να το λάβεις. Μπορεις να μπεις στην σελίδα του ΟΑΕΔ κ να δεις στις παροχες μητρότητας τα δικαιολογητικα κ τι αλλο χρειαζεται για να υποβαλλεις αίτηση αν το δικαιούσε. 

Αν είσαι μισθωτή τα δικαιούσε 100% μην τα αφηνεις, να το δεις για να παρεις ότι δικαιουσε. :)

μμμ...η τελευταία σύμβαση ήταν όταν έμεινα έγκυος. Δουλεύω σε φροντιστήριο και μετά το καλοκαίρι λόγω εγκυμοσύνης δεν την ανανεώσαμε. Οπότε δεν τα δικαιούμαι. Τι να κάνουμε; Δεν πειράζει...:(

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

μμμ...η τελευταία σύμβαση ήταν όταν έμεινα έγκυος. Δουλεύω σε φροντιστήριο και μετά το καλοκαίρι λόγω εγκυμοσύνης δεν την ανανεώσαμε. Οπότε δεν τα δικαιούμαι. Τι να κάνουμε; Δεν πειράζει...:(

Ούτε εγώ πήρα τπτ δεν έχω ένσημα ουσιαστικά το κράτος δίνει χρήματα σε όσες εργάζονται οι οποίες τα δίνουν με τη σειρά τους σε κάποιον baby sitter ανακύκλωση των χρημάτων γίνεται. Εκτός αν μιλάμε για μηνιαίο μισθό πάνω από 1000€ που κι εκεί έχεις φόρους εισοδήματος. 

Αν είσαι δε εισοδηματίας εκεί παίρνει τα μισά σχεδόν. 

Οι φόροι είναι τραγικά πολλοί και οι κρατήσεις και κάτι μου λέει ότι η κορόνα θα τους αυξήσει. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Ούτε εγώ πήρα τπτ δεν έχω ένσημα ουσιαστικά το κράτος δίνει χρήματα σε όσες εργάζονται οι οποίες τα δίνουν με τη σειρά τους σε κάποιον baby sitter ανακύκλωση των χρημάτων γίνεται. Εκτός αν μιλάμε για μηνιαίο μισθό πάνω από 1000€ που κι εκεί έχεις φόρους εισοδήματος. 

Αν είσαι δε εισοδηματίας εκεί παίρνει τα μισά σχεδόν. 

Οι φόροι είναι τραγικά πολλοί και οι κρατήσεις και κάτι μου λέει ότι η κορόνα θα τους αυξήσει. 

Να είμαστε καλά και θα ξαναδουλεψουμε! 

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Ναι μπες να ριξεις μια ματιά, ειναι στις αιτήσεις αν πατήσεις.. Τι να πω υπομονη περιμενουμε.. Απλά αγχώθηκα λίγο μήπως έγινε τιποτα λάθος γιατί σε 10 μερες θα υποβάλλω κ την αίτηση για το 6 μηνο..

Γινεται να δικαιουσαι κ τα 2; Νομιζα οτι το 1 απο τα 2 αναλογα με την φυση της εργασιας. Θα το δω... στον κλαδο μου εχω ακουσει μονο για συμπληρωματικο να συζητιεται. για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

@charma91Οι συμπληρωματικές δεν εχουν σχεση με το 6μηνο.. Άλλο το ένα αλλο το άλλο.. Οι συμπληρωματικες ειναι ενα ποσό που θα μπει 1 φορά οπως πχ μπήκε της λοχειας.. Στην 6μηνη αδεια καθε μηνα θα παιρνεις ποσό που θα αντιστοιχεί στον μισθό σου. 

Εγώ όταν πηγα στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω τι χρειάζεται για το 6μηνο (πριν γεννήσω) μου είπαν να κανω πρωτα αίτηση για τις συμπληρωματικές κ μου έδωσαν χαρτιά κ για τα 2 τι θα χρειαστώ κτλ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται μισή μπουκιά ανθρωπάκια και γεμίζουν ένα πλυντήριο σε δύο μέρες είναι απορίας άξιο.:D Επίσης αυτό το πράμα ο μπέμπης να με κατουράει κάθε φορά που του αλλάζω πάνα με ξεπερνάει. :D

  • Χαχα 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πώς γίνεται μισή μπουκιά ανθρωπάκια και γεμίζουν ένα πλυντήριο σε δύο μέρες είναι απορίας άξιο.:D Επίσης αυτό το πράμα ο μπέμπης να με κατουράει κάθε φορά που του αλλάζω πάνα με ξεπερνάει. :D

Κι εμένα ο μπεμπαρος τα ίδια μολις ανοίξω την πάνα του έρχεται ασε ενα βράδυ ήμουν τόσο κουρασμένη λεω τι να πηγαίνω στην αλαξιρερα ας τον αλλάξω στο κρεββατι μου εεε τεσσερις το πρωί αλλαζα σεντόνια-κουβέρτες η αϋπνία είναι κακός συμβουλος...και μετά το μπάνιο μόλις τον τυλιξω με τη πετσέτα κατουράει. Εμένα του αρέσει πολύ το μπάνιο όση ώρα τον κάνω γελάει συνέχεια. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stelloudia είπε:

Κι εμένα ο μπεμπαρος τα ίδια μολις ανοίξω την πάνα του έρχεται ασε ενα βράδυ ήμουν τόσο κουρασμένη λεω τι να πηγαίνω στην αλαξιρερα ας τον αλλάξω στο κρεββατι μου εεε τεσσερις το πρωί αλλαζα σεντόνια-κουβέρτες η αϋπνία είναι κακός συμβουλος...και μετά το μπάνιο μόλις τον τυλιξω με τη πετσέτα κατουράει. Εμένα του αρέσει πολύ το μπάνιο όση ώρα τον κάνω γελάει συνέχεια. 

Αχ αυτό το νυχτερινό άλλαγμα είναι όλο εκπλήξεις. Εν τω μεταξύ ο δικός μου δεν του αρέσει να τον αλλάζεις πριν φάει. Έχει σηκώσει τη γειτονιά στο πόδι. Οπότε τρώμε το μισό, τον αλλάζω και ξανατρώμε. Ενά βράδυ την ώρα που του σήκωσα τα πόδια έκανε ένα πριτσ τόσο δυνατό που τρόμαξα και εγώ και αυτός και εννοείται βέβαια ότι δεν ήταν μονο αέρια. Έψαχνα στα σκοτάδια να βρω άλλη πυτζάμα:D Ελπίζω κάποια στιγμή αυτά τα νυχτερινά χεσίματα να σταματήσουν...:tongue:

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Αχ αυτό το νυχτερινό άλλαγμα είναι όλο εκπλήξεις. Εν τω μεταξύ ο δικός μου δεν του αρέσει να τον αλλάζεις πριν φάει. Έχει σηκώσει τη γειτονιά στο πόδι. Οπότε τρώμε το μισό, τον αλλάζω και ξανατρώμε. Ενά βράδυ την ώρα που του σήκωσα τα πόδια έκανε ένα πριτσ τόσο δυνατό που τρόμαξα και εγώ και αυτός και εννοείται βέβαια ότι δεν ήταν μονο αέρια. Έψαχνα στα σκοτάδια να βρω άλλη πυτζάμα:D Ελπίζω κάποια στιγμή αυτά τα νυχτερινά χεσίματα να σταματήσουν...:tongue:

Εμένα κάθεται να τον αλλάξω πριν φάει αλλά πάντα κάνει κακά ενώ τρώει οπότε μετα απάκι πάλι αλλαγμα...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Αχ αυτό το νυχτερινό άλλαγμα είναι όλο εκπλήξεις. Εν τω μεταξύ ο δικός μου δεν του αρέσει να τον αλλάζεις πριν φάει. Έχει σηκώσει τη γειτονιά στο πόδι. Οπότε τρώμε το μισό, τον αλλάζω και ξανατρώμε. Ενά βράδυ την ώρα που του σήκωσα τα πόδια έκανε ένα πριτσ τόσο δυνατό που τρόμαξα και εγώ και αυτός και εννοείται βέβαια ότι δεν ήταν μονο αέρια. Έψαχνα στα σκοτάδια να βρω άλλη πυτζάμα:D Ελπίζω κάποια στιγμή αυτά τα νυχτερινά χεσίματα να σταματήσουν...:tongue:

Εμένα ευτυχώς τα σταμάτησε οπότε τον αλλάζω μια φορά μονο το πρωί κατά τις 6-7 εκτός αν βραχεί που κι αυτό σπάνια τώρα.

1 ώρα πρίν, Stelloudia είπε:

Εμένα κάθεται να τον αλλάξω πριν φάει αλλά πάντα κάνει κακά ενώ τρώει οπότε μετα απάκι πάλι αλλαγμα...

Το βράδυ πριν κοιμηθεί το κάνει αυτό μπορεί δηλαδή να κάνει και δύο φορές. Άσε που δεν τρώει και ιδιαίτερα όταν ξυπνάει μέσα στη νύχτα. Ίσα ίσα για να νανουριστει. Γι αυτό μάλλον αντέχει χωρίς να τον αλλάξω τόσες ώρες.

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Εμένα ευτυχώς τα σταμάτησε οπότε τον αλλάζω μια φορά μονο το πρωί κατά τις 6-7 εκτός αν βραχεί που κι αυτό σπάνια τώρα.

Το βράδυ πριν κοιμηθεί το κάνει αυτό μπορεί δηλαδή να κάνει και δύο φορές. Άσε που δεν τρώει και ιδιαίτερα όταν ξυπνάει μέσα στη νύχτα. Ίσα ίσα για να νανουριστει. Γι αυτό μάλλον αντέχει χωρίς να τον αλλάξω τόσες ώρες.

Εμένα σε κάθε γεύμα μέρα νύχτα το αδειάζει το μπιμπερό 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Εμένα σε κάθε γεύμα μέρα νύχτα το αδειάζει το μπιμπερό 

Σου αφήνει καθόλου έτσι δεν λένε πρέπει; Κι εμένα πάντως σαν να πεινάει περισσότερο πλέον. Βέβαια αν της δώσω πάρα πολύ το βγάζει οπότε δεν της το ξαναγεμίζω πάρα πολύ. 1 με 2 scoop ακόμα. 

Εν τω μεταξύ 1 παιδί θέλουν όλοι να στο κάνουν baby sitting στα 3 δεν αντέχει κανένας ούτε μισή ώρα. 

  • Χαχα 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...