Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Θηλαζεις ή του δίνεις συμπλήρωμα;; Εγώ τον ξυπνάω ανά 4-5 ώρες για να φαει αλλά δυο τρεις μέρες μου ξυπνούσε ανά δυο ώρες και τελικά δεν χόρταινε και αυξήσαμε το γάλα μολις το καναμε αυτο κατευθείαν αρχισε να κοιμάται πάλι σερί εγώ του δίνω ξενο. Βέβαιαα μωρά είναι διαφορετικά αλλά θα δεις μόλις μεγαλώσει λίγο θα στρώσει. 

Έχουν και ωραία ποιότητα και γραμμή. Μακριά από ζαρα πολύ ωραία ποιότητα αλλά η γραμμή τους ειναι πολύ στενή εμένα μου έφεραν για το μωρό σετ φορμες 3-6 μηνών και είναι σε μέγεθος σαν 2-4 μηνών του h&m μια δυο φορές τα φόρεσε και τώρα του είναι τσίτα...

Εγώ πήρα λίκνο που να χωράει μέχρι 18 μηνών :x κάθομαι και χαζεύω το δωμάτιο του...ελάχιστα έχει κοιμηθεί εκεί και μόνο μεσημέρι...πηγα και πήρα και κούνια με λικνισμα και τη χρυσοπλήρωσα...ευτυχώς που μας την έκαναν δώρο:confused: . Εμένα μόλις τον παρει ο ύπνος τη φτύνει και κοιμάται την ψάχνει όταν ξυπναει για να φάει, και γελάω γιατί τη φτύνει και κάνει τη κινηση του πιπιλισματος 2-3 δευτερόλεπτα ενώ δεν έχει κάτι στο στόμα:razz: και όταν την ψάχνει κουναει περα δώθε το κεφάλι του

Δοκίμασε να του βάζεις νανουρίσματα εμένα τον βοηθάνε όταν είναι ανήσυχος, αλλά και ηρεμος να είναι μας βαζει ο μπαμπάς να ακούσουμε νανούρισμα ή παραμύθια που τα εκφωνεί ειδικός για να έχει το παιδί σωστή άρθρωση όταν αρχίσει να μιλάει...άσε πιο χαζομπαμπας δε γίνεται. Τα μεσημερια τον βάζει εκεινος για ύπνο για να ξεκουραστώ λίγο εγώ να πιω ένα καφέ να κάνω καμμια δουλειά και τι κάνει ενώ εγώ τον εχω μάθει να κοιμάται στο λίκνο τον παίρνει στο κρεββάτι μαζί για να κοιμηθούν αγκαλιτσα

Ωραία ιδέα!!! Ούτε θα τη φανταζομουν!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εδώ χαμός. Μαζεύω ρούχα χειμωνιάτικα γενικά χαμός. 

Εγώ σήμερα έβαλά το πρώτο πλυντήριο με χειμωνιάτικά. Τα πλένω, τα αρωματίζω και μετά τα φυλάω για να είναι έτοιμα πάλι για κατανάλωση... Ευτυχώς λόγω εγκυμοσύνης δεν τα έιχα κατεβάσει όλα, οπότε θα γλιτώσω πολύ πράμα...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εδώ χαμός. Μαζεύω ρούχα χειμωνιάτικα γενικά χαμός. 

Καλησπέρα. Καλά η αλλαγή χειμωνιάτικα-καλοκαιρινά, καλοκαιρινά-χειμωνιάτικα μου σπάει τα νεύρα... 

 

4 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ωραία ιδέα!!! Ούτε θα τη φανταζομουν!!!

Τα βοηθάνε πολύ και έχει πολλά και στο youtube και κρατάνε 1-2 ώρες εγώ με αυτό τον τρόπο κατάφερα να τον βάζω ξύπνιο στο λίκνο και κοιμάται μόνος του

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Εγώ σήμερα έβαλά το πρώτο πλυντήριο με χειμωνιάτικά. Τα πλένω, τα αρωματίζω και μετά τα φυλάω για να είναι έτοιμα πάλι για κατανάλωση... Ευτυχώς λόγω εγκυμοσύνης δεν τα έιχα κατεβάσει όλα, οπότε θα γλιτώσω πολύ πράμα...

Εγώ πλένω μόνο τα άπλυτα τα άλλα απλά τα βάζω πάνω. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Ναι θηλάζω.... 

Χαχχαχα εγώ προχθές ως γλυκιά μανούλα που ειμαι λέω στον άντρα μου τσιτσιδωσου να τσιτσιδωθω και εγώ να τσιτσιδωσουμε και το μωρό να ξαπλώσουμε όλοι μαζι αγκαλια για την πιο σούπερ skin to skin εμπειρία. Αφού του τόνισα τα οφέλη αυτής της τακτικής τσιτσιδωνομαστε ( φυσικά συνέχισε να με κοροϊδεύει ) ξαπλώνουμε αγκαλίτσα έψαχνε το μικρακι μου στήθος. Βρε κάτσε ήσυχος να δεθουμε λίγο, να νιώσεις ασφαλεια... Γυρίζει από την μεριά του μπαμπά και εκεί στήθος εψαχνε... Ρίξαμε πολύ γέλιο. Τελικά το παιδί μου δεν το ενδιαφέρουν σωματικές επαφές και ιστορίες, το πήρα το μήνυμα. :-D

Τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο ακανόνιστο πρόγραμμα λογικό είναι γιατί είναι και πιο εύπεπτο το μητρικό. Κι εγώ όταν τον θηλαζα ανά δύο ωρες το πολύ ξυπναγε...

Χαχα κι εμένα έχει κόλλημα με το στήθος αφού οποιος τον έχει αγκαλιά του βαζει το χερι μέσα απο τη μπλούζα αρχίζει να χουφτωνει και να ζουλαει το στήθος...

 

Just now, Ele@n είπε:

Εγώ σήμερα έβαλά το πρώτο πλυντήριο με χειμωνιάτικά. Τα πλένω, τα αρωματίζω και μετά τα φυλάω για να είναι έτοιμα πάλι για κατανάλωση... Ευτυχώς λόγω εγκυμοσύνης δεν τα έιχα κατεβάσει όλα, οπότε θα γλιτώσω πολύ πράμα...

Εγώ πλένω τα άπλυτα μόνο τα άλλα τα βάζω με αρωματικά πουγκια στος ειδικές θήκες και απλά όταν τα κατεβάζω τα φρεσκαρω στο στεγνωτηριο. 

Just now, boukitsa123 είπε:

Εγώ πλένω μόνο τα άπλυτα τα άλλα απλά τα βάζω πάνω. 

Με τρια παιδιά πρέπει να γινεται το αδιαχώρητο με τα πλυντήρια...Εγώ πήγαινα στη κουνιαδα μου πριν μείνω έγκυος και πίναμε καφεδάκι και σιδερωναμε παρέα γιατί κι εκείνη με τρία παιδιά γίνεται χαμός με τα πλυντήρια ειδικά η μεγάλη η ανιψιά μου είναι κοκετα και θέλει να αλλάζει ρουχα τουλάχιστον τρεις φορες την ημέρα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Εγώ πλένω μόνο τα άπλυτα τα άλλα απλά τα βάζω πάνω. 

Είναι η συνήθεια από το πατρικό μου...ψυχαναγκασμός κανονικός ε; Και εννοείται ότι το ίδιο κάνω και με κουβέρτες και παπλώματα. Βλέπεις όμως ότι ξεκινάω ένα μήνα πριν την κανονική αλλαγή των ρούχων, γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να πλένω όλη μέρα, κάθε μέρα. Ξεκινάω από τα πολύ βαριά και σιγά σιγά  μέχρι τέλη Μάη φτάνω μέχρι τα μακό που πλέον ούτε αυτά φοριούνται. Τώρα σε μερικά χρόνια που θα πολλαπλασιαστούν και προστεθούν και άλλα δεν ξέρω αν θα κάνω το ίδιο...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Είναι η συνήθεια από το πατρικό μου...ψυχαναγκασμός κανονικός ε; Και εννοείται ότι το ίδιο κάνω και με κουβέρτες και παπλώματα. Βλέπεις όμως ότι ξεκινάω ένα μήνα πριν την κανονική αλλαγή των ρούχων, γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να πλένω όλη μέρα, κάθε μέρα. Ξεκινάω από τα πολύ βαριά και σιγά σιγά  μέχρι τέλη Μάη φτάνω μέχρι τα μακό που πλέον ούτε αυτά φοριούνται. Τώρα σε μερικά χρόνια που θα πολλαπλασιαστούν και προστεθούν και άλλα δεν ξέρω αν θα κάνω το ίδιο...

Όπως έχει συνηθίσει καθένας μας. :)

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Είναι η συνήθεια από το πατρικό μου...ψυχαναγκασμός κανονικός ε; Και εννοείται ότι το ίδιο κάνω και με κουβέρτες και παπλώματα. Βλέπεις όμως ότι ξεκινάω ένα μήνα πριν την κανονική αλλαγή των ρούχων, γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να πλένω όλη μέρα, κάθε μέρα. Ξεκινάω από τα πολύ βαριά και σιγά σιγά  μέχρι τέλη Μάη φτάνω μέχρι τα μακό που πλέον ούτε αυτά φοριούνται. Τώρα σε μερικά χρόνια που θα πολλαπλασιαστούν και προστεθούν και άλλα δεν ξέρω αν θα κάνω το ίδιο...

Εμένα με εσωσε απο αυτό το στεγνωτηριο όταν τα κατεβάζω τα πετάω μέσα φρεσκαρονται και αποστειρωνονται.Το λατρεύω είναι η καλύτερη αγορά της ζωής μου, φαντάσου έχει βοηθήσει και τον αντρα μου που υποφέρει από εποχική αλλεργία...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που χρησιμοποιείτε θηλαστρο, η παραγωγή σας πως είναι; Δεν έπιασε στήθος όσο και αν προσπαθήσαμε 2,5 μηνών πλέον και η παραγωγή με το θηλαστρο έχει μειωθεί. Πλέον πίνει και συμπλήρωμα γιατί τα 60-90 που βγάζω για καφέ γεύμα της δεν της φτάνουν πίνει 150 η 120 την φορά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofaki00 είπε:

Κορίτσια εσείς που χρησιμοποιείτε θηλαστρο, η παραγωγή σας πως είναι; Δεν έπιασε στήθος όσο και αν προσπαθήσαμε 2,5 μηνών πλέον και η παραγωγή με το θηλαστρο έχει μειωθεί. Πλέον πίνει και συμπλήρωμα γιατί τα 60-90 που βγάζω για καφέ γεύμα της δεν της φτάνουν πίνει 150 η 120 την φορά 

Δεν αντλώ συχνά παρά μόνο το πρωι γιατί είναι πρησμένο και ποναω. Μάλλον έχω κάνει λάθος και τον βάζω να θηλάσει κάθε φορά από το ένα στήθος, οπότε μέχρι να πάει στο άλλο έχω γίνει τούμπανο. Δεν ξέρω πόσο πίνει, αλλά θηλάζει περίπου κάθε 2,5 ώρες. Στην άντληση 150 βγάζω και από τα δύο στήθη. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Κορίτσια εσείς που χρησιμοποιείτε θηλαστρο, η παραγωγή σας πως είναι; Δεν έπιασε στήθος όσο και αν προσπαθήσαμε 2,5 μηνών πλέον και η παραγωγή με το θηλαστρο έχει μειωθεί. Πλέον πίνει και συμπλήρωμα γιατί τα 60-90 που βγάζω για καφέ γεύμα της δεν της φτάνουν πίνει 150 η 120 την φορά 

Εγώ αντλώ αποκλειστικά με θηλαστρο την έβαλα στήθος μόνο 2 εβδομάδες. 2μιση μήνες δηλαδή κάνω αντλήσεις. Βγάζω 130-150μλ τη φορά εκτός αν έχω να βγάλω ώρες που εκεί ξεπερνάω τα 300.. η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ νοσοκομειακό . Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι από τότε που ξεκίνησα μέχρι κ σήμερα έχω την ίδια παραγωγή κ σκέψου πως δεν ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλησεων που διαβάζω . Απλά βγάζω μετά από κάθε τάισμα του μωρου κ η άντληση κρατάει περίπου μισή ώρα κ από τα δυο στήθη .Το βράδυ μπορεί να κάνω κ 7-8 ώρες να βγάλω! 
Προς το παρόν δεν έχω θέμα αλλά δεν το έχω κ πολύ στο μυαλό μ δλδ σκέφτομαι ότι άμα δεν φτάσει είτε θα βγάλω από την κατάψυξη που έχω κάνει μικρή τράπεζα η απλά θα δώσω συμπλήρωμα !

τωρα κ η δικια μου ξεκίνησε τρώει 150 μέχρι κ 200 μλ κάποιες φορές οποτε δεν ξέρω μέχρι ποτε θα την καλύπτω . 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Agapakiii είπε:

Εγώ αντλώ αποκλειστικά με θηλαστρο την έβαλα στήθος μόνο 2 εβδομάδες. 2μιση μήνες δηλαδή κάνω αντλήσεις. Βγάζω 130-150μλ τη φορά εκτός αν έχω να βγάλω ώρες που εκεί ξεπερνάω τα 300.. η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ νοσοκομειακό . Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι από τότε που ξεκίνησα μέχρι κ σήμερα έχω την ίδια παραγωγή κ σκέψου πως δεν ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλησεων που διαβάζω . Απλά βγάζω μετά από κάθε τάισμα του μωρου κ η άντληση κρατάει περίπου μισή ώρα κ από τα δυο στήθη .Το βράδυ μπορεί να κάνω κ 7-8 ώρες να βγάλω! 
Προς το παρόν δεν έχω θέμα αλλά δεν το έχω κ πολύ στο μυαλό μ δλδ σκέφτομαι ότι άμα δεν φτάσει είτε θα βγάλω από την κατάψυξη που έχω κάνει μικρή τράπεζα η απλά θα δώσω συμπλήρωμα !

τωρα κ η δικια μου ξεκίνησε τρώει 150 μέχρι κ 200 μλ κάποιες φορές οποτε δεν ξέρω μέχρι ποτε θα την καλύπτω . 

Εγώ βγάζω με της Medela το swift ... μάλλον κακως που δεν νοίκιασα το νοσοκομειακό.απλα στην αρχή έβγαζα αρκετό γάλα μετά που αδιαθέτησα σαν να παρατήρησα μια πτώση στην ποσότητα και τώρα βγάζω 80 την φορά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν εβαλα τον μπέμπη μπρούμυτα και γύρισε μόνος του ανάσκελα:). Τον ξαναεβαλα και πάλι γύρισε ανάσκελα ξανά. Πολύ γέλιο κουνιέται ολόκληρος και τσουπ τινάζεται και γυρίζει...το τραβηξα σε βίντεο το έχω στειλει σε όλο το σόι....άλλη δεν έκανε παιδί μόνο η Μαριώ τον Γιάννη:)

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

 

Εγώ βγάζω με της Medela το swift ... μάλλον κακως που δεν νοίκιασα το νοσοκομειακό.απλα στην αρχή έβγαζα αρκετό γάλα μετά που αδιαθέτησα σαν να παρατήρησα μια πτώση στην ποσότητα και τώρα βγάζω 80 την φορά 

Αν μπεις σε ομάδες θηλασμού στο φβ αν έχεις λογαριασμό, δίνουν συμβουλές πως μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου. Επίσης εμένα η μαία στην αρχή μου είχε δώσει κάτι βιταμίνες της Humana piulatte λέγονται κ είναι πολύ καλές! Σκέψου εγώ ακόμα δεν τις τελείωσα γιατί οποτε τις έπαιρνα το πρωί ξυπνούσα κ το στήθος μου ήταν τόσο γεμάτο που πονούσε ! 

Just now, Stelloudia είπε:

Κορίτσια πριν εβαλα τον μπέμπη μπρούμυτα και γύρισε μόνος του ανάσκελα:). Τον ξαναεβαλα και πάλι γύρισε ανάσκελα ξανά. Πολύ γέλιο κουνιέται ολόκληρος και τσουπ τινάζεται και γυρίζει...το τραβηξα σε βίντεο το έχω στειλει σε όλο το σόι....άλλη δεν έκανε παιδί μόνο η Μαριώ τον Γιάννη:)

Αχ τι καλααααα!!! Κ εγβ χαίρομαι πολύ όταν κάνει καινουρια πραγματα! Προς το παρόν ακόμα μπρούμυτα κρατάει το κεφάλι της δεν γυρίζει ! Ποσο είναι εσένα ο μικρός; Αχ τα μωράκια μας γερά να είναι να τα καμαρώνουμε 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...