Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ele@n είπε:

Βασικά κάπου διάβασα ότι ο ύπνος και το ξύπνημα του μωρού είναι μία διαδικασία που συμβαίνει σύντομα. Πριν 1,5 μήνα που δεν το ήξερα αν ξυπνούσε 7 σηκωνόμουν κι εγώ με αποτέλεσμα να κουτουλάω από τη νύστα. Και τώρα στις 7 όταν τον αλλάζω είναι μες στα γέλια και το μάτι χορτάτο από ύπνο, αλλά μόλις τον ξαναξαπλώσω γκρινιάζει λίγο, παίρνει πιπίλα και αμέσως νανουρίζεται, βάζω και παλάμη δίπλα στο μάγουλο να με νιώθει και σε μισή ώρα έχει ξανακοιμηθεί.

Κρήτη κι εσύ; Λες ε; Το ζακετάκι του το φοράω και τώρα όταν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αλλά δεν δυσανασχετεί. Δεν είμαι και μέτρο σύγκρισης για θερμοκρασία εγώ. Φοβήθηκα μην τον κρυώσω αλλά δεν ήθελα να χάσει και τη βόλτα του. Χωρίς σκουφάκι δεν πειράζει για τα αυτάκια του; Είμαστε ακόμα στις πρώτες βόλτες και ο γλυκός μου δεν έχει συνηθίσει ούτε να αναπνέει στον αέρα. Αν τα χέρια του είναι κρύα θα μπορώ να καταλάβω ότι κρυώνει πχ;

Τα χέρια στα παιδάκια είναι πάντα κρυα . Αν πάτε βόλτα με την καλαθουνα και σηκωμένη την κουκούλα περιττό το σκουφάκι. Εμείς εδώ Εδεσσα της φοράω μακρυμάνικο φορμακι εσώρουχο και το έξω και την τυλίγω μέσα στην κουβέρτα της αν φυσάει βάζω και το κάλυμμα της καλαθουνας αλλά σπάνια αυτο. 
αντιηλιακο σε ποια ηλικία βάζουμε στα μωρά αγόρασα ένα... αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το φορέσει 

πολυ γκρίνια και σήμερα και ξυπνάει συνέχεια μέσα στην νύχτα ήδη... δόντια ;; Η επειδή δεν ενεργήθηκε ;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sofaki00 είπε:

Τα χέρια στα παιδάκια είναι πάντα κρυα . Αν πάτε βόλτα με την καλαθουνα και σηκωμένη την κουκούλα περιττό το σκουφάκι. Εμείς εδώ Εδεσσα της φοράω μακρυμάνικο φορμακι εσώρουχο και το έξω και την τυλίγω μέσα στην κουβέρτα της αν φυσάει βάζω και το κάλυμμα της καλαθουνας αλλά σπάνια αυτο. 
αντιηλιακο σε ποια ηλικία βάζουμε στα μωρά αγόρασα ένα... αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το φορέσει 

πολυ γκρίνια και σήμερα και ξυπνάει συνέχεια μέσα στην νύχτα ήδη... δόντια ;; Η επειδή δεν ενεργήθηκε ;; 

Δεν έχω καλαθούνα. Τον βάζω στο καρότσι με λίγη κλίση. Λες αυτό να τον ενοχλεί; Του κατεβάζω την κουκούλα πάντως. Στο κομμάτι της θερμότητας έχω γενικά ανασφάλεια. Για αντιηλιακό θα ρωτήσω και εγώ τη γιατρό την άλλη εβδομάδα. Σίγουρα τους πρώτους μήνες δεν κάνει, αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε. Θα ενημερώσω...

Μάλλον τα κακάκια είναι ... μόλις ενεργηθεί θα ηρεμήσει..

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Βασικά κάπου διάβασα ότι ο ύπνος και το ξύπνημα του μωρού είναι μία διαδικασία που συμβαίνει σύντομα. Πριν 1,5 μήνα που δεν το ήξερα αν ξυπνούσε 7 σηκωνόμουν κι εγώ με αποτέλεσμα να κουτουλάω από τη νύστα. Και τώρα στις 7 όταν τον αλλάζω είναι μες στα γέλια και το μάτι χορτάτο από ύπνο, αλλά μόλις τον ξαναξαπλώσω γκρινιάζει λίγο, παίρνει πιπίλα και αμέσως νανουρίζεται, βάζω και παλάμη δίπλα στο μάγουλο να με νιώθει και σε μισή ώρα έχει ξανακοιμηθεί.

Κρήτη κι εσύ; Λες ε; Το ζακετάκι του το φοράω και τώρα όταν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αλλά δεν δυσανασχετεί. Δεν είμαι και μέτρο σύγκρισης για θερμοκρασία εγώ. Φοβήθηκα μην τον κρυώσω αλλά δεν ήθελα να χάσει και τη βόλτα του. Χωρίς σκουφάκι δεν πειράζει για τα αυτάκια του; Είμαστε ακόμα στις πρώτες βόλτες και ο γλυκός μου δεν έχει συνηθίσει ούτε να αναπνέει στον αέρα. Αν τα χέρια του είναι κρύα θα μπορώ να καταλάβω ότι κρυώνει πχ;

Ναι Κρήτη και εγώ..και εσύ να φανταστώ έτσι όπως το λες...:) αφού το έχεις στο καροτσι το μωρό νομίζω προστατεύεται από τον αέρα άρα δεν θα έχει πρόβλημα με τα αυτακια του. Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει οτι από τα χεράκια θα καταλαβαίνουμε αν κρυώνει η αν ζεστενεται. Εγώ να σου πω το καταλαβαίνω και από το κεφαλάκι του (οχι το μέτωπο) όταν ζεστενεται είναι πολύ ζεστό.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Blue-entry είπε:

Ναι Κρήτη και εγώ..και εσύ να φανταστώ έτσι όπως το λες...:) αφού το έχεις στο καροτσι το μωρό νομίζω προστατεύεται από τον αέρα άρα δεν θα έχει πρόβλημα με τα αυτακια του. Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει οτι από τα χεράκια θα καταλαβαίνουμε αν κρυώνει η αν ζεστενεται. Εγώ να σου πω το καταλαβαίνω και από το κεφαλάκι του (οχι το μέτωπο) όταν ζεστενεται είναι πολύ ζεστό.  

Κρητη κι εγω! Αντιηλιακο εμας η γιατρος μας ειπε λιγη ποσοτητα κ προτεινε φρεζιντερμ. Εχει κλεισει τους 3 μηνες.

Εγω εξω τον βγαζω με μακρυ εσωρουχο κ μακρυ φορμακι αν ειναι λεπτο (αν ειναι φλις το φορμακι βαζω κοντομανικο μεσα συνηθως) κ ζακετα επενδυμενη με κουκουλα που την χρησιμοποιω αναλογως (βολευει κ στον μαρσιπο). Κραταω κ ενα λεπτο κουβερτακι αν χρειαστει κ εχω κ καπελο  αν δεν βαζουμε την κουκουλα

Το βραδυ εχω θεμα γιατι τα κλωτσαει κ ξεσκεπαζεται οσο κ να τα σφηνωνω. Σημερα τον εκανα σαν ντολμαδακι κ παλι ξετυλιχτηκε. Σκεφτομαι για υπνοσακο αλλα εχω ακουσει οτι δεν πρεπει πριν τον χρονο. Εσεις χρησιμοποιειτε κ αν ναι τι τυπου; αλλο ανοιξιατικο κ αλλο χειμερινο;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Νομίζω ότι η σταθερότητα τα βοηθάει. Έχεις δίκιο. Τα ωράρια που λες είναι τέλεια, αλλά δυστυχώς εγώ τα προσαρμόζω στα ωράρια της δουλειάς για να μείνουν όσο το δυνατόν σταθερά και το καλοκαίρι και το χειμώνα που θα σχολάω το αργότερο 9 και θα τρέχω πανικόβλητη. Δεν το έχει σταθεροποιήσει ακόμα, αλλά το παλεύει. 8.30-9 κάνουμε μπάνιο.  9.30 θηλάζει και μέχρι τις 10 έχει κοιμηθεί πάνω μου και τον βάζω στο λίκνο. Το βράδυ συνήθως ξυπνάει μεταξύ 4.30-5.30. Τρώει, τον αλλάζω και ξανακοιμάται και τώρα τελευταία επειδή ξενυχτάω και δεν την παλεύω και πολύ και στις 7.30-8 που ξαναξυπνάει τον ταίζω, τον αλλάζω και τον ξαναβάζω στο λίκνο με πιπίλα και ξανακοιμάται 1,5 ωρίτσα. Ανοίγω τα μπατζούρια μεταξύ 9.30-10. Μέσα στη μέρα κι εμένα το περισσότερο που θα κοιμηθεί είναι 2-3 δεκάλεπτα άντε το πολύ μισάωρα. Και όλη την ώρα θέλει διάδραση. 

Σήμερα τον βγάλαμε βόλτα με το καρότσι το απόγευμα. Είχε αρκετή δροσιά και λίγο άεράκι του έβαλα μακρυμάνικο φανελάκι, μακρυμάνικο φορμάκι, ζακετάκι ζεστούλικο και ένα βαμβακερό σκουφάκι και στα πόδια του είχα βάλει μια κουβερτούλα που είχε γουνάκι από μέσα. Αλλά μετά από 15 λεπτά άρχισε ξαφνικά να κλαίει και γυρίσαμε. Λέτε να ζεσταινόταν;  Εγώ ήμουν με ένα φούτερ και ήμουν οκ δεν κρύωνα αλλά δεν ζεσταινόμουν κιόλας. Πώς τα βγάζετε έξω;

Εμένα η παιδίατρος μου έχει πει να φοράει το παιδί ότι κι εμείς συν ένα, και για.να καταλαβαίνω αν ζεσταίνεται ή κρυώνει να πιάνω το σβερκακι του γιατί εκεί φαίνεται η πραγματική του θερμοκρασία και όχι στα χεράκια. 

Εγώ τον κάνω μπάνιο 10:30 μετά παίζουμε λίγο με τις κουδουνιστρες και στο γυμναστήριο μας και 12:30 πίνουμε το βραδυνό μας γάλα και ξυπνάει πλέον στις 7:00 -7:30 να ξαναφάει το οποίο μας βολεύει γιατί λόγω του μεγάλου που πάει σχολείο είμαστε ήδη ξύπνιοι εκείνη την ώρα... Γενικά προσπαθώ να του φτιάξω μία ρουτίνα για να βολεύει με το ωράριο μου. Έγω όταν δουλεύω λείπω 9:00-15:00 για την πρωινή μου δουλειά και τον χειμώνα λείπω και 18:00-20:30 για τα μαθήματα που κάνω... ευτυχώς μου έχει μοιάσει στο θέμα του ύπνου και μόλις τον ακουμπήσω κοιμάται κατευθείαν τι πλυντηρια,ηλεκτρικές σκούπες δε ξυπνάει...ενώ ο άντρας μου κοιμάται με τα χιλια ζόρια και καρφίτσα να πέσει ξυπνάει...

3 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Κρητη κι εγω! Αντιηλιακο εμας η γιατρος μας ειπε λιγη ποσοτητα κ προτεινε φρεζιντερμ. Εχει κλεισει τους 3 μηνες.

Εγω εξω τον βγαζω με μακρυ εσωρουχο κ μακρυ φορμακι αν ειναι λεπτο (αν ειναι φλις το φορμακι βαζω κοντομανικο μεσα συνηθως) κ ζακετα επενδυμενη με κουκουλα που την χρησιμοποιω αναλογως (βολευει κ στον μαρσιπο). Κραταω κ ενα λεπτο κουβερτακι αν χρειαστει κ εχω κ καπελο  αν δεν βαζουμε την κουκουλα

Το βραδυ εχω θεμα γιατι τα κλωτσαει κ ξεσκεπαζεται οσο κ να τα σφηνωνω. Σημερα τον εκανα σαν ντολμαδακι κ παλι ξετυλιχτηκε. Σκεφτομαι για υπνοσακο αλλα εχω ακουσει οτι δεν πρεπει πριν τον χρονο. Εσεις χρησιμοποιειτε κ αν ναι τι τυπου; αλλο ανοιξιατικο κ αλλο χειμερινο;

Εγώ χρησιμοποιώ από όταν ήταν ημερών υπνοσακο και είναι πολύ βολικό. Έχει δύο τύπους ή που του το φοράς σαν φαρμάκι ολόσωμο ή σαν που είναι σαν σακι και μόνο τα χεράκια είναι έξω. Τα περισσότερα έχουν φερμουάρ και βγαίνουν τα μανίκια. Τα χειμωνιάτικα είναι πιο ζεστά ενώ τα καλοκαιρινά πιο λεπτά και δροσερά. Απλά αν χρησιμοποιείς υπνοσακο θα το ντύσεις πιο ελαφριά το μωρό για να μη σκασει από τη ζέστη. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Κρητη κι εγω! Αντιηλιακο εμας η γιατρος μας ειπε λιγη ποσοτητα κ προτεινε φρεζιντερμ. Εχει κλεισει τους 3 μηνες.

Εγω εξω τον βγαζω με μακρυ εσωρουχο κ μακρυ φορμακι αν ειναι λεπτο (αν ειναι φλις το φορμακι βαζω κοντομανικο μεσα συνηθως) κ ζακετα επενδυμενη με κουκουλα που την χρησιμοποιω αναλογως (βολευει κ στον μαρσιπο). Κραταω κ ενα λεπτο κουβερτακι αν χρειαστει κ εχω κ καπελο  αν δεν βαζουμε την κουκουλα

Το βραδυ εχω θεμα γιατι τα κλωτσαει κ ξεσκεπαζεται οσο κ να τα σφηνωνω. Σημερα τον εκανα σαν ντολμαδακι κ παλι ξετυλιχτηκε. Σκεφτομαι για υπνοσακο αλλα εχω ακουσει οτι δεν πρεπει πριν τον χρονο. Εσεις χρησιμοποιειτε κ αν ναι τι τυπου; αλλο ανοιξιατικο κ αλλο χειμερινο;

Ύπνο σάκος ο,τι καλύτερο!!! Εμένα δεν κουνάει όταν κοιμάται βέβαια αλλά με τον σάκο νιώθει το χουχουλιασμα όπως στη μήτρα που ήταν τυλιγμένος. Τον χειμώνα είχαμε ςναν αμανικο από τα hm από την πρώτη μέρα. Κανονικά με τον ύπνο σάκο θέλει πιο ελαφρύ ντύσιμο. Ο δικός μου όμως είναι ντυμένος κανονικά στον υπνοσακο και κουβέρτα και είναι οκ. Έχει να κάνει με τη θερμοκρασία του σπιτιού. Για τη ζέστη δε να κάνει. Οπότε ξανα από Οκτώβρη. 

Μπορεί και να ζεσταινοταν όντως προχθές. Σήμερα τον έβγαλα το πρωι όπως τον είχα στο σπίτι χωρίς σκεπάσματα, ούτε ζακέτα, μόνο καπέλο, στο μάρσιπο βέβαια όχι καρότσι και μόνο με την επαφή μας ζεστάθηκε πολύ. Απλά νόμιζα ότι για έξω θέλει και κάτι παραπάνω από όσα φοράει σπίτι, αλλά τελικά εξαρτάται. 

Μου αρέσει που έλεγα χθες για προγράμμα.χαχα ανά διωρο ξυπνούσε σήμερα. Είμαι πτωωωμα.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Κρητη κι εγω! Αντιηλιακο εμας η γιατρος μας ειπε λιγη ποσοτητα κ προτεινε φρεζιντερμ. Εχει κλεισει τους 3 μηνες.

Εγω εξω τον βγαζω με μακρυ εσωρουχο κ μακρυ φορμακι αν ειναι λεπτο (αν ειναι φλις το φορμακι βαζω κοντομανικο μεσα συνηθως) κ ζακετα επενδυμενη με κουκουλα που την χρησιμοποιω αναλογως (βολευει κ στον μαρσιπο). Κραταω κ ενα λεπτο κουβερτακι αν χρειαστει κ εχω κ καπελο  αν δεν βαζουμε την κουκουλα

Το βραδυ εχω θεμα γιατι τα κλωτσαει κ ξεσκεπαζεται οσο κ να τα σφηνωνω. Σημερα τον εκανα σαν ντολμαδακι κ παλι ξετυλιχτηκε. Σκεφτομαι για υπνοσακο αλλα εχω ακουσει οτι δεν πρεπει πριν τον χρονο. Εσεις χρησιμοποιειτε κ αν ναι τι τυπου; αλλο ανοιξιατικο κ αλλο χειμερινο;

Ο υπνοσακος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος ζεστασιάς και σκεπασματος για το μωρό. Εμάς μας έχει βολεψει πολύ. Αυτός που του φοράω είναι αμανικος. Αλλά δεν το βλέπω να του τον φοράω για πολύ ακόμα, νομιζω πρέπει να του πάρω έναν πιο ελαφρύ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!! Διαβάζω όσα γράφετε για τον ύπνο κ τη ρουτίνα που κάνετε το βράδυ κ θα ήθελα να σας πω τι κάνουμε κ εμείς για να μοθ πείτε την γνώμη σας!

εμεις κάνουμε το μπανάκι μας κατά τις8:30-9:00 κάθε βράδυ.. έπειτα είμαστε στο σαλόνι και τρώει το προτελευταίο γεύμα ( συνήθως κατά τις 9:30) . Το τελευταίο γεύμα είναι γύρω στις 12:30.. εγω από τις 9:30 μέχρι να έρθει η ώρα του τελευταίου γεύματος έχω το μωρό στο σαλόνι στη φωλίτσα του! Κάποιες φορές κοιμάται , αλλά όχι τόσο βαθιά.. δηλαδή ξυπνάει από θορύβους που είναι λογικό να ακούγονται στο σαλόνι από τις ομιλίες μας ( που είναι φυσικά χαμηλόφωνες) η από άλλους ήχους που την τρομάζουν! Μετά το τελευταίο γεύμα , ενώ δείχνει να νυσταζει, μόλις την πηγαίνουμε στο δωμάτιο της και τη βάζουμε στο κρεβάτι της φαίνεται σαν να την πιάνει υπερένταση , κουνάει χέρια πόδια μας γελάει κτλ..δηλαδή δεν μπαίνει κατευθείαν στη διαδικασία ύπνου..

η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως θα με βοηθούσε αν μετά το γεύμα των 9:30 την βαλω αμέσως στο δωμάτιο της όταν την βλέπω να νυσταζει , ώστε να της δώσω εκεί κ το τελευταίο γεύμα ώστε να κοιμηθεί κατευθείαν μετά.. από τη μια φοβάμαι άμα κοιμηθεί νωρίς μήπως στο τελευταίο γεύμα δεν μου κοιμηθεί εύκολα!

να σημειώσω πως είναι 3μιση μηνών κ γενικά δεν έχουμε θέμα με τον ύπνο κοιμάται σερί! Δηλαδή άμα την πάρει ο ύπνος κατά τη1:30-2 το βράδυ ξυπνάει κατά τις 7-8 η ακόμα κ 9 ανάλογα , τρώει κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 που θα ξανά φάει κ ίσως ξανά κοιμηθεί! Το λέω αυτό γιατί εφόσον κοιμάται τόσες ώρες λογικά κ πιο νωρίς να μ κοιμηθεί υποθέτω δε θα έχει θέμα μετά να μου ξανά κοιμηθεί κ πάει λέγοντας ..

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!! Διαβάζω όσα γράφετε για τον ύπνο κ τη ρουτίνα που κάνετε το βράδυ κ θα ήθελα να σας πω τι κάνουμε κ εμείς για να μοθ πείτε την γνώμη σας!

εμεις κάνουμε το μπανάκι μας κατά τις8:30-9:00 κάθε βράδυ.. έπειτα είμαστε στο σαλόνι και τρώει το προτελευταίο γεύμα ( συνήθως κατά τις 9:30) . Το τελευταίο γεύμα είναι γύρω στις 12:30.. εγω από τις 9:30 μέχρι να έρθει η ώρα του τελευταίου γεύματος έχω το μωρό στο σαλόνι στη φωλίτσα του! Κάποιες φορές κοιμάται , αλλά όχι τόσο βαθιά.. δηλαδή ξυπνάει από θορύβους που είναι λογικό να ακούγονται στο σαλόνι από τις ομιλίες μας ( που είναι φυσικά χαμηλόφωνες) η από άλλους ήχους που την τρομάζουν! Μετά το τελευταίο γεύμα , ενώ δείχνει να νυσταζει, μόλις την πηγαίνουμε στο δωμάτιο της και τη βάζουμε στο κρεβάτι της φαίνεται σαν να την πιάνει υπερένταση , κουνάει χέρια πόδια μας γελάει κτλ..δηλαδή δεν μπαίνει κατευθείαν στη διαδικασία ύπνου..

η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως θα με βοηθούσε αν μετά το γεύμα των 9:30 την βαλω αμέσως στο δωμάτιο της όταν την βλέπω να νυσταζει , ώστε να της δώσω εκεί κ το τελευταίο γεύμα ώστε να κοιμηθεί κατευθείαν μετά.. από τη μια φοβάμαι άμα κοιμηθεί νωρίς μήπως στο τελευταίο γεύμα δεν μου κοιμηθεί εύκολα!

να σημειώσω πως είναι 3μιση μηνών κ γενικά δεν έχουμε θέμα με τον ύπνο κοιμάται σερί! Δηλαδή άμα την πάρει ο ύπνος κατά τη1:30-2 το βράδυ ξυπνάει κατά τις 7-8 η ακόμα κ 9 ανάλογα , τρώει κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 που θα ξανά φάει κ ίσως ξανά κοιμηθεί! Το λέω αυτό γιατί εφόσον κοιμάται τόσες ώρες λογικά κ πιο νωρίς να μ κοιμηθεί υποθέτω δε θα έχει θέμα μετά να μου ξανά κοιμηθεί κ πάει λέγοντας ..

Εγώ μεταξύ 9-12 το βράδυ τον κρατάω ξύπνιο κάνουμε, μπάνιο παίζουμε λίγο κλπ και δώδεκα και μισή τον ταΐζω και μετά κοιμάται σερί μέχρι το πρωί. Μήπως από το μεσημέρι και μετά κοιμάται πολλές ώρες σερί και για αυτό στις δώδεκα την πιάνει υπερένταση;Τα μωρά έχουν ανάγκη πολύ υπνο βέβαια αλλά με έχει συμβουλέψει η παιδιατρις μετά τις τρείς το μεσημέρι να μη τον αφηνω να κοιμάται σερί και να παίζουμε λίγο για να μπει σε μια ρουτίνα σιγά σιγά με τον βραδυνό ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Εγώ μεταξύ 9-12 το βράδυ τον κρατάω ξύπνιο κάνουμε, μπάνιο παίζουμε λίγο κλπ και δώδεκα και μισή τον ταΐζω και μετά κοιμάται σερί μέχρι το πρωί. Μήπως από το μεσημέρι και μετά κοιμάται πολλές ώρες σερί και για αυτό στις δώδεκα την πιάνει υπερένταση;Τα μωρά έχουν ανάγκη πολύ υπνο βέβαια αλλά με έχει συμβουλέψει η παιδιατρις μετά τις τρείς το μεσημέρι να μη τον αφηνω να κοιμάται σερί και να παίζουμε λίγο για να μπει σε μια ρουτίνα σιγά σιγά με τον βραδυνό ύπνο.

Όχι δε θα έλεγα ότι κοιμάται πολύ από το μεσημέρι κ μετά.. παίρνει ανα διαστήματα υπνακους αλλά όχι μεγάλης διαρκείας συνήθως ! Προσπάθησα κάποιες φορές από το γεύμα των 9 κ μετά να την κρατήσω ξύπνια , μένει αλλά κατά τις 11-11:30 αρχίζει τρίβεται κ άμα την ακουμπήσω κάτω κοιμάται απευθείας μόνη της! Το θέμα είναι ότι ενώ μπορεί πριν το τελευταίο γεύμα να κοιμηθεί ελάχιστα κ όταν την ταΐζω στις 12:30 φαίνεται πως νυσταζει μόλις πάμε πάνω είναι λες κ πατάει κουμπί κ ξυπνάει απευθείας :roll:

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!! Διαβάζω όσα γράφετε για τον ύπνο κ τη ρουτίνα που κάνετε το βράδυ κ θα ήθελα να σας πω τι κάνουμε κ εμείς για να μοθ πείτε την γνώμη σας!

εμεις κάνουμε το μπανάκι μας κατά τις8:30-9:00 κάθε βράδυ.. έπειτα είμαστε στο σαλόνι και τρώει το προτελευταίο γεύμα ( συνήθως κατά τις 9:30) . Το τελευταίο γεύμα είναι γύρω στις 12:30.. εγω από τις 9:30 μέχρι να έρθει η ώρα του τελευταίου γεύματος έχω το μωρό στο σαλόνι στη φωλίτσα του! Κάποιες φορές κοιμάται , αλλά όχι τόσο βαθιά.. δηλαδή ξυπνάει από θορύβους που είναι λογικό να ακούγονται στο σαλόνι από τις ομιλίες μας ( που είναι φυσικά χαμηλόφωνες) η από άλλους ήχους που την τρομάζουν! Μετά το τελευταίο γεύμα , ενώ δείχνει να νυσταζει, μόλις την πηγαίνουμε στο δωμάτιο της και τη βάζουμε στο κρεβάτι της φαίνεται σαν να την πιάνει υπερένταση , κουνάει χέρια πόδια μας γελάει κτλ..δηλαδή δεν μπαίνει κατευθείαν στη διαδικασία ύπνου..

η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως θα με βοηθούσε αν μετά το γεύμα των 9:30 την βαλω αμέσως στο δωμάτιο της όταν την βλέπω να νυσταζει , ώστε να της δώσω εκεί κ το τελευταίο γεύμα ώστε να κοιμηθεί κατευθείαν μετά.. από τη μια φοβάμαι άμα κοιμηθεί νωρίς μήπως στο τελευταίο γεύμα δεν μου κοιμηθεί εύκολα!

να σημειώσω πως είναι 3μιση μηνών κ γενικά δεν έχουμε θέμα με τον ύπνο κοιμάται σερί! Δηλαδή άμα την πάρει ο ύπνος κατά τη1:30-2 το βράδυ ξυπνάει κατά τις 7-8 η ακόμα κ 9 ανάλογα , τρώει κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 που θα ξανά φάει κ ίσως ξανά κοιμηθεί! Το λέω αυτό γιατί εφόσον κοιμάται τόσες ώρες λογικά κ πιο νωρίς να μ κοιμηθεί υποθέτω δε θα έχει θέμα μετά να μου ξανά κοιμηθεί κ πάει λέγοντας ..

Μπορείς να δοκιμάσεις μερικά βράδια να το κάνεις για να συνηθίσει. Μην τα παρατήσεις αμέσως. Μετά το γεύμα των 9, κοίμησε την στο κρεββάτι της. Είναι πιο ήσυχα και θα κοιμηθεί αρκετά. Όταν είνια να ξαναφάει θα ξυπνήσει η ίδια. Τάισέ την και ξαναβάλε την για ύπνο... μετά πό μερικές μέρες θα έχει συνηθίσει και στο γεύμα των 12 θα ξέρει ότι τρώει και ξαναγυρίζει για ύπνο.

Εγώ δεν το ήξερα αυτό, με αποτέλεσμα να σηκώνεται πολύ πρωί και επειδή ήταν χαρούμενος νόμιζα ότι ξεξύπνησε και σηκωνόμασταν. Αλλά τελικά η κατάσταση ύπνου ξύπνιου στα μικρά είναι πολύ σύντομη. Για εμένα σύμφωνα με το δικό μου πρόγραμμα το 12 είναι αργά. Θέλω να κοιμάται νωρίς αλλά λόγω δουλειάς θέλω να τον βάζω εγώ για ύπνο. Οπότε θέλω να τον ρυθμίσω γύρω στις 10 που θα επιστρέφω. Δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Πάει για ύπνο στις 10 μπορεί να κοιμηθεί αμέσως, μπορεί να του πα΄ρει και μισή ώρα και εγώ να είμαι ξαπλωμένη δίπλα. Θα σου πάρει αρκετές μέρες για να συνηθίσει. Αλλά μην πτοηθείς στο τέλος θα το καταφέρεις. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια χρόνος ούτε για κλ#σιμο δεν υπάρχει αλλά είναι τόση η ευτυχία μου. 

@Agapakiiiείναι ωφέλιμο να μην της αλλάζεις υπνική επιφάνεια ;)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Μπορείς να δοκιμάσεις μερικά βράδια να το κάνεις για να συνηθίσει. Μην τα παρατήσεις αμέσως. Μετά το γεύμα των 9, κοίμησε την στο κρεββάτι της. Είναι πιο ήσυχα και θα κοιμηθεί αρκετά. Όταν είνια να ξαναφάει θα ξυπνήσει η ίδια. Τάισέ την και ξαναβάλε την για ύπνο... μετά πό μερικές μέρες θα έχει συνηθίσει και στο γεύμα των 12 θα ξέρει ότι τρώει και ξαναγυρίζει για ύπνο.

Εγώ δεν το ήξερα αυτό, με αποτέλεσμα να σηκώνεται πολύ πρωί και επειδή ήταν χαρούμενος νόμιζα ότι ξεξύπνησε και σηκωνόμασταν. Αλλά τελικά η κατάσταση ύπνου ξύπνιου στα μικρά είναι πολύ σύντομη. Για εμένα σύμφωνα με το δικό μου πρόγραμμα το 12 είναι αργά. Θέλω να κοιμάται νωρίς αλλά λόγω δουλειάς θέλω να τον βάζω εγώ για ύπνο. Οπότε θέλω να τον ρυθμίσω γύρω στις 10 που θα επιστρέφω. Δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Πάει για ύπνο στις 10 μπορεί να κοιμηθεί αμέσως, μπορεί να του πα΄ρει και μισή ώρα και εγώ να είμαι ξαπλωμένη δίπλα. Θα σου πάρει αρκετές μέρες για να συνηθίσει. Αλλά μην πτοηθείς στο τέλος θα το καταφέρεις. 

Ευχαριστώ παρά πολύ !! Κ για εμένα η αλήθεια είναι πως έρχεται αργά το 12 θα προτιμούσα να ήταν 10:30 με 11 το τελευταίο! Αλλά επειδή το πρώτο της είναι κατά τις 9 το πρωί κλείνει στις 12 για να συμπληρώσει 6 γεύματα κ να είναι στα μλ που πρέπει! Άσε που μετά μέχρι να ρευτεί περνάει πόση ώρα! Αναρωτιέμαι ποτε θα γίνει αυτό να κοιμάται κατά τις 10-11! Υποθέτω μάλλον όταν βάλουμε κ της στερεες που τότε το γάλα θα πάει πρωί βράδυ οποτε το βράδυ θα της το δίνω ότι ώρα βολεύει χωρίς να τηρώ αυτό το αυστηρο τρίωρο !! Για να δούμε!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!! Διαβάζω όσα γράφετε για τον ύπνο κ τη ρουτίνα που κάνετε το βράδυ κ θα ήθελα να σας πω τι κάνουμε κ εμείς για να μοθ πείτε την γνώμη σας!

εμεις κάνουμε το μπανάκι μας κατά τις8:30-9:00 κάθε βράδυ.. έπειτα είμαστε στο σαλόνι και τρώει το προτελευταίο γεύμα ( συνήθως κατά τις 9:30) . Το τελευταίο γεύμα είναι γύρω στις 12:30.. εγω από τις 9:30 μέχρι να έρθει η ώρα του τελευταίου γεύματος έχω το μωρό στο σαλόνι στη φωλίτσα του! Κάποιες φορές κοιμάται , αλλά όχι τόσο βαθιά.. δηλαδή ξυπνάει από θορύβους που είναι λογικό να ακούγονται στο σαλόνι από τις ομιλίες μας ( που είναι φυσικά χαμηλόφωνες) η από άλλους ήχους που την τρομάζουν! Μετά το τελευταίο γεύμα , ενώ δείχνει να νυσταζει, μόλις την πηγαίνουμε στο δωμάτιο της και τη βάζουμε στο κρεβάτι της φαίνεται σαν να την πιάνει υπερένταση , κουνάει χέρια πόδια μας γελάει κτλ..δηλαδή δεν μπαίνει κατευθείαν στη διαδικασία ύπνου..

η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως θα με βοηθούσε αν μετά το γεύμα των 9:30 την βαλω αμέσως στο δωμάτιο της όταν την βλέπω να νυσταζει , ώστε να της δώσω εκεί κ το τελευταίο γεύμα ώστε να κοιμηθεί κατευθείαν μετά.. από τη μια φοβάμαι άμα κοιμηθεί νωρίς μήπως στο τελευταίο γεύμα δεν μου κοιμηθεί εύκολα!

να σημειώσω πως είναι 3μιση μηνών κ γενικά δεν έχουμε θέμα με τον ύπνο κοιμάται σερί! Δηλαδή άμα την πάρει ο ύπνος κατά τη1:30-2 το βράδυ ξυπνάει κατά τις 7-8 η ακόμα κ 9 ανάλογα , τρώει κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 που θα ξανά φάει κ ίσως ξανά κοιμηθεί! Το λέω αυτό γιατί εφόσον κοιμάται τόσες ώρες λογικά κ πιο νωρίς να μ κοιμηθεί υποθέτω δε θα έχει θέμα μετά να μου ξανά κοιμηθεί κ πάει λέγοντας ..

Καλημερα! 
ειχα ακριβώς το ίδιο θέμα , μετά το μπάνιο την έπαιρνα στο σαλόνι για τάισμα και την έβαζα στο κρεβάτι όταν πήγαινα και εγώ για υπνο! Αλλά είδα ότι ενώ νύσταζε τα ερεθίσματα ήταν πολλά και για αυτό μετά το μπάνιο κατευθείαν το γάλα της στο δωμάτιο που κοιμάται στο δικό μας δηλαδή , ρεύεται και μπαίνει στην κούνια της με το μουσικό παιχνίδι από πάνω..θα κλάψει όταν βγει η πιπίλα η όταν θέλει να μας δει εννοείται θα ανταποκριθούμε στο κλαμα αλλά θα κοιμηθεί πιο γρήγορα και πιο βαθιά. Επίσης το ίδιο κάνω και στον μεσημεριανό της υπνο γιατί έτσι συνδέει τον προσωπικό της χώρο και κοιμάται πιο βαθιά και ξεκουράζεται καλύτερα 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Καλημερα! 
ειχα ακριβώς το ίδιο θέμα , μετά το μπάνιο την έπαιρνα στο σαλόνι για τάισμα και την έβαζα στο κρεβάτι όταν πήγαινα και εγώ για υπνο! Αλλά είδα ότι ενώ νύσταζε τα ερεθίσματα ήταν πολλά και για αυτό μετά το μπάνιο κατευθείαν το γάλα της στο δωμάτιο που κοιμάται στο δικό μας δηλαδή , ρεύεται και μπαίνει στην κούνια της με το μουσικό παιχνίδι από πάνω..θα κλάψει όταν βγει η πιπίλα η όταν θέλει να μας δει εννοείται θα ανταποκριθούμε στο κλαμα αλλά θα κοιμηθεί πιο γρήγορα και πιο βαθιά. Επίσης το ίδιο κάνω και στον μεσημεριανό της υπνο γιατί έτσι συνδέει τον προσωπικό της χώρο και κοιμάται πιο βαθιά και ξεκουράζεται καλύτερα 

Συμφωνώ και επαυξάνω σοφακι. :)


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...