Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!! Διαβάζω όσα γράφετε για τον ύπνο κ τη ρουτίνα που κάνετε το βράδυ κ θα ήθελα να σας πω τι κάνουμε κ εμείς για να μοθ πείτε την γνώμη σας!

εμεις κάνουμε το μπανάκι μας κατά τις8:30-9:00 κάθε βράδυ.. έπειτα είμαστε στο σαλόνι και τρώει το προτελευταίο γεύμα ( συνήθως κατά τις 9:30) . Το τελευταίο γεύμα είναι γύρω στις 12:30.. εγω από τις 9:30 μέχρι να έρθει η ώρα του τελευταίου γεύματος έχω το μωρό στο σαλόνι στη φωλίτσα του! Κάποιες φορές κοιμάται , αλλά όχι τόσο βαθιά.. δηλαδή ξυπνάει από θορύβους που είναι λογικό να ακούγονται στο σαλόνι από τις ομιλίες μας ( που είναι φυσικά χαμηλόφωνες) η από άλλους ήχους που την τρομάζουν! Μετά το τελευταίο γεύμα , ενώ δείχνει να νυσταζει, μόλις την πηγαίνουμε στο δωμάτιο της και τη βάζουμε στο κρεβάτι της φαίνεται σαν να την πιάνει υπερένταση , κουνάει χέρια πόδια μας γελάει κτλ..δηλαδή δεν μπαίνει κατευθείαν στη διαδικασία ύπνου..

η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως θα με βοηθούσε αν μετά το γεύμα των 9:30 την βαλω αμέσως στο δωμάτιο της όταν την βλέπω να νυσταζει , ώστε να της δώσω εκεί κ το τελευταίο γεύμα ώστε να κοιμηθεί κατευθείαν μετά.. από τη μια φοβάμαι άμα κοιμηθεί νωρίς μήπως στο τελευταίο γεύμα δεν μου κοιμηθεί εύκολα!

να σημειώσω πως είναι 3μιση μηνών κ γενικά δεν έχουμε θέμα με τον ύπνο κοιμάται σερί! Δηλαδή άμα την πάρει ο ύπνος κατά τη1:30-2 το βράδυ ξυπνάει κατά τις 7-8 η ακόμα κ 9 ανάλογα , τρώει κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 που θα ξανά φάει κ ίσως ξανά κοιμηθεί! Το λέω αυτό γιατί εφόσον κοιμάται τόσες ώρες λογικά κ πιο νωρίς να μ κοιμηθεί υποθέτω δε θα έχει θέμα μετά να μου ξανά κοιμηθεί κ πάει λέγοντας ..

Καλυτερα να την βαζεις μολις κανει μπανιο στο δωματιο οπου κοιμαται κ να παιρνει εκει τα τελευταια της γευματα. Θα ξεκουραζεται καλυτερα πιστευω

Εμεις προσπαθουμε να τηρουμε το βραδινος υπνος κουνια κ υπνοδωματιο ημερησιοι σαλονι κ καλαθουνα για να καταλαβαινει εναλλαγη μερας νυχτας. Μολις κανει μπανιο τον βαζω κατευθειαν υπνοδωματιο με χαμηλο φως κ χαμηλωμενο στορι (ωστε να μπει λιγο φως το πρωι κ να καταλαβει οτι ειναι μερα) τον θηλαζω κ δινω κ μπιμερο. Βεβαια εμενα ξυπναει αρκετα νωρις οποτε ισως αυτο που κανεις εσυ με βολευε μπας κ ξυπναει λιγο αργοτερα το πρωι! Αλλα θελω κ γω λιγο χρονο για μενα κ τον συζυγο μεταξυ 8.30-12 που τον ξαναξυπναω. Με βολευει γτ κανω δουλειες μπανιο βλεπουμε καμια ταινια κλπ

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, charma91 είπε:

Καλυτερα να την βαζεις μολις κανει μπανιο στο δωματιο οπου κοιμαται κ να παιρνει εκει τα τελευταια της γευματα. Θα ξεκουραζεται καλυτερα πιστευω

Εμεις προσπαθουμε να τηρουμε το βραδινος υπνος κουνια κ υπνοδωματιο ημερησιοι σαλονι κ καλαθουνα για να καταλαβαινει εναλλαγη μερας νυχτας. Μολις κανει μπανιο τον βαζω κατευθειαν υπνοδωματιο με χαμηλο φως κ χαμηλωμενο στορι (ωστε να μπει λιγο φως το πρωι κ να καταλαβει οτι ειναι μερα) τον θηλαζω κ δινω κ μπιμερο. Βεβαια εμενα ξυπναει αρκετα νωρις οποτε ισως αυτο που κανεις εσυ με βολευε μπας κ ξυπναει λιγο αργοτερα το πρωι! Αλλα θελω κ γω λιγο χρονο για μενα κ τον συζυγο μεταξυ 8.30-12 που τον ξαναξυπναω. Με βολευει γτ κανω δουλειες μπανιο βλεπουμε καμια ταινια κλπ

 

Τώρα της έδωσα το προ τελευταίο γεύμα στο σαλόνι και την έβαλα για ύπνο στο κρεβάτι της . Εκεί θα της δώσω το τελευταίο! Η που θα ξυπνήσει κ θα ξενυχτησουμε η που θα συνεχίσει τον ύπνο της μετά το γαλατάκι :-)θα δούμε!! Η αλήθεια είναι ότι με βολεύει να ξυπνάει πιο αργά το πρωί αλλά εφόσον σύνολο ο βραδινός της ύπνος κυμαίνεται μεταξύ 10-12 ώρες θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχει προβλημα! Κ εγώ πάντως την ημέρα την κοιμίζω στη φωλίτσα της κ από πολύ μικρή έχει καταλάβει την εναλλαγή μέρας κ νύχτας δηλαδή δεν μπερδεύτηκε ποτε!  Μόλις μπει στο κρεβάτι της το παίρνει σερί! Για να δούμε σήμερα με τα καινουρια δεδομένα!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Τώρα της έδωσα το προ τελευταίο γεύμα στο σαλόνι και την έβαλα για ύπνο στο κρεβάτι της . Εκεί θα της δώσω το τελευταίο! Η που θα ξυπνήσει κ θα ξενυχτησουμε η που θα συνεχίσει τον ύπνο της μετά το γαλατάκι :-)θα δούμε!! Η αλήθεια είναι ότι με βολεύει να ξυπνάει πιο αργά το πρωί αλλά εφόσον σύνολο ο βραδινός της ύπνος κυμαίνεται μεταξύ 10-12 ώρες θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχει προβλημα! Κ εγώ πάντως την ημέρα την κοιμίζω στη φωλίτσα της κ από πολύ μικρή έχει καταλάβει την εναλλαγή μέρας κ νύχτας δηλαδή δεν μπερδεύτηκε ποτε!  Μόλις μπει στο κρεβάτι της το παίρνει σερί! Για να δούμε σήμερα με τα καινουρια δεδομένα!!

Όταν ξυπνήσει και φάει προσπάθησε να κρατήσεις χαμηλό φωτισμό. Μόλις τελειώσει και ρευτεί ξαναβάλε την στο κρεββάτι. Αν δεις ότι γκρινιάζει ξάπλωσε και εσύ δίπλα στο κρεββάτι σου και ακούμπα της το χέρι ή βάλε την παλάμη σου κοντά στο κεφαλάκι της να νιώθει ότι είσαι εκεί. Μπορεί για λίγο να παραπονεθεί αλλά θα ηρεμήσει. Αν της δίνεις πιπίλα, κάτσε δίπλα της να της τη δίνεις όταν της πέφτει για να μην ξεξυπνάει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ τα πατζουρια τα έχω κλειστά και παρόλο που ξυπνάει 7.30 με 8 πίνει γάλα και ξανά κοιμάται μέχρι τις 11 μαζί με την μαμά της. 
επισης λέτε να μην είναι καλό που κλείνω τα πατζουρια και τα ανοίγω μόνο όταν ξυπνήσει;;; 
τωρα την τάισα και δεν μου ρεύεται. Πόση ώρα να την έχω όρθια να ρευτεί ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες! Τι κάνετε? Σας διαβάσω αλλά δεν προλαβαίνω με τα θηρία. Η μικρή απερίγραπτη μια τρέλα ολη μέρα. Ευτυχώς κοιμάται κατά τις 9-10 μέχρι της 8 με το μπαμπά της στην κρεβατοκάμαρα. Αλλά την κοιμιζω εγω και αν δεν έχει κοιμηθεί ο μπέμπης γίνεται πόλεμος ποιος θα έχει τη μαμά. Αυτός πάλι αγκαλιτσας όσο δεν πάει μόνος του κάθεται κανένα πεντάλεπτο μετά ουρλιάζει. Ίδια ώρα κοιμάται κι αυτός. Ξυπνάει συνήθως 3-4 μετά 6 και μετά 8. Δεν προλαβαίνει να ξυπνήσει καλά καλά του χώνω το τζιτζι και ούτε που τον ρευω. Αν χρειαστεί να αλλάξει πάνα την πάτησα. Αρχίζει τις γλυκές και κάνει μία ώρα να ξανακοιμηθεί Χθες πήγαμε στην παιδίατρο είναι 6300 και 63 πόντους. Πάνες πήρα το 4 γιατί το 3 το σφίγγει και είναι και κοντο. Επίσης φανελάκια άρχισα τα 6-9 και του είναι μια χαρά. Ευτυχώς έχω της μικρής. Τα έπαιρνα ουδέτερα. Αρχίσαμε και τις βόλτες και το χαίρομαι γιατί είναι ήσυχος έξω. Το άλλο το παλαβό που έβγαζε το λάδι ακόμα και στη βόλτα. Και τώρα δηλαδή αλλά την ξεγελάω με καμία βλακιτσα.  

Με τα ιδιαίτερα τι θα κάνουμε βρε κορίτσια? Πως θα πηγαίνουμε στα σπίτια?

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Όταν ξυπνήσει και φάει προσπάθησε να κρατήσεις χαμηλό φωτισμό. Μόλις τελειώσει και ρευτεί ξαναβάλε την στο κρεββάτι. Αν δεις ότι γκρινιάζει ξάπλωσε και εσύ δίπλα στο κρεββάτι σου και ακούμπα της το χέρι ή βάλε την παλάμη σου κοντά στο κεφαλάκι της να νιώθει ότι είσαι εκεί. Μπορεί για λίγο να παραπονεθεί αλλά θα ηρεμήσει. Αν της δίνεις πιπίλα, κάτσε δίπλα της να της τη δίνεις όταν της πέφτει για να μην ξεξυπνάει.

Καλημέρα!! Πήγε πολύ καλά το βράδυ μας! Κοιμήθηκε 11 η ώρα στο κρεβάτι της την τάισα 1παρα κοιμισμένη κ την ξύπνησα εγώ στις 9:30 τ πρωί ! Νομίζω κοιμήθηκε πολύ καλύτερα έτσι! Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι :)

  • Μου αρέσει 5

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sofaki00 είπε:

κορίτσια εγώ τα πατζουρια τα έχω κλειστά και παρόλο που ξυπνάει 7.30 με 8 πίνει γάλα και ξανά κοιμάται μέχρι τις 11 μαζί με την μαμά της. 
επισης λέτε να μην είναι καλό που κλείνω τα πατζουρια και τα ανοίγω μόνο όταν ξυπνήσει;;; 
τωρα την τάισα και δεν μου ρεύεται. Πόση ώρα να την έχω όρθια να ρευτεί ;

Δε νομίζω πως πειράζει αυτό που λες για τα πατζουρια! Κ εμένα έχει τύχει να ξυπνήσει 7 η 8 κ άμα θέλω να κοιμηθώ ξανά μετά δεν τα ανοίγω κ τα ανοίγω όταν ξυπνήσουμε δλδ 11-12! Αν μείνω ξύπνια τότε τα ανοίγω μόνο! Δε φαίνεται να επηρεάζεται! Όσο για το ρέψιμο , εγώ την κρατάω μισάωρο κ αμα δεν έχει ρευτεί κ στο μισάωρο την ξαπλώνω! Ειδικά άμα τη ρεύω κ είναι κοιμισμένη δε ρεύεται σχεδόν ποτε!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Δε νομίζω πως πειράζει αυτό που λες για τα πατζουρια! Κ εμένα έχει τύχει να ξυπνήσει 7 η 8 κ άμα θέλω να κοιμηθώ ξανά μετά δεν τα ανοίγω κ τα ανοίγω όταν ξυπνήσουμε δλδ 11-12! Αν μείνω ξύπνια τότε τα ανοίγω μόνο! Δε φαίνεται να επηρεάζεται! Όσο για το ρέψιμο , εγώ την κρατάω μισάωρο κ αμα δεν έχει ρευτεί κ στο μισάωρο την ξαπλώνω! Ειδικά άμα τη ρεύω κ είναι κοιμισμένη δε ρεύεται σχεδόν ποτε!!

Πωωωωω αλήθεια κάποιες σαν και εσένα με τέτοιες περιπτώσεις μωρών να κοιμούνται τόσο καλά δεν θα έπρεπε καν να γράφετε στο φόρουμ! Ζηλεύουμε!!!!! Αλλά δεν ματιαζουμε! Μακάρι να συνεχίσετε έτσι χουζουρικα και υπναρουδικα! 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλημέρα!! Πήγε πολύ καλά το βράδυ μας! Κοιμήθηκε 11 η ώρα στο κρεβάτι της την τάισα 1παρα κοιμισμένη κ την ξύπνησα εγώ στις 9:30 τ πρωί ! Νομίζω κοιμήθηκε πολύ καλύτερα έτσι! Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι :)

Ουαου αυτος ειναι υπνος μπραβο μακαρι να συνεχισει ετσι το ζουζουνακι σου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

@katerina04, όταν λες ότι οι πάνες τον σφίγγουν εννοείς ότι τις κολλάς πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και τώρα τον στενεύουν; Τώρα του φοράω το babylino 3 και το πίσω μέρος φτάνει μέχρι πιο πάνω από τη μέση και το μπροστινό με άνεση κολλάει στη μέση μπροστά. Αν του πάρω μεγαλύτερο νούμερο λες να γλιτώσω τις διαρροές;

@Sofaki00 κι εγώ τα παντζούρια τα ανοίγω, όταν σηκώνομαι.

Κουβέρτες βάζετε ακόμα τις χειμερινές και εσείς;

Για τα μαθήματα άσε το σκέφτομαι και εγώ. Θα τους πω βέβαια στο παραμικρό σύμπτωμα να με ειδοποιούν. Μα, τι βλακεία τώρα και αυτό για δύο εβδομάδες; Να τρέμει το φυλλοκάρδι μας. 

Το άλλο που σκέφτομαι τώρα 2 μέρες είναι ότι το μωρό έναμιση μήνα τώρα βλέπει μόνο εμάς όλη μέρα. Ήρθε ο μπαμπάς μου να τον δει από την πόρτα και τον κοιτούσε σαν εξωγήινο. Δεν θα πάθει σοκ όταν θα χρειαστεί 2 ώρες την ημέρα να μείνει με τη μαμά μου; Θα δεχτεί να τον ταίσει αυτή ή να τον κοιμίσει; Φοβάμαι μην πανικοβληθεί και μου χαλάσει η ρουτίνα του. Τι προτείνετε; Μου προκαλεί άγχος...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

@katerina04, όταν λες ότι οι πάνες τον σφίγγουν εννοείς ότι τις κολλάς πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και τώρα τον στενεύουν; Τώρα του φοράω το babylino 3 και το πίσω μέρος φτάνει μέχρι πιο πάνω από τη μέση και το μπροστινό με άνεση κολλάει στη μέση μπροστά. Αν του πάρω μεγαλύτερο νούμερο λες να γλιτώσω τις διαρροές;

@Sofaki00 κι εγώ τα παντζούρια τα ανοίγω, όταν σηκώνομαι.

Κουβέρτες βάζετε ακόμα τις χειμερινές και εσείς;

Για τα μαθήματα άσε το σκέφτομαι και εγώ. Θα τους πω βέβαια στο παραμικρό σύμπτωμα να με ειδοποιούν. Μα, τι βλακεία τώρα και αυτό για δύο εβδομάδες; Να τρέμει το φυλλοκάρδι μας. 

Το άλλο που σκέφτομαι τώρα 2 μέρες είναι ότι το μωρό έναμιση μήνα τώρα βλέπει μόνο εμάς όλη μέρα. Ήρθε ο μπαμπάς μου να τον δει από την πόρτα και τον κοιτούσε σαν εξωγήινο. Δεν θα πάθει σοκ όταν θα χρειαστεί 2 ώρες την ημέρα να μείνει με τη μαμά μου; Θα δεχτεί να τον ταίσει αυτή ή να τον κοιμίσει; Φοβάμαι μην πανικοβληθεί και μου χαλάσει η ρουτίνα του. Τι προτείνετε; Μου προκαλεί άγχος...

Καλημέρα!!! Ξεκινήστε 2-3 μέρες με σένα μαζί στο σπίτι και τη γιαγιά προσαρμογή. Θα συνηθίσει σιγά σιγά. Κι αυτός κι εσύ. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

@katerina04, όταν λες ότι οι πάνες τον σφίγγουν εννοείς ότι τις κολλάς πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και τώρα τον στενεύουν; Τώρα του φοράω το babylino 3 και το πίσω μέρος φτάνει μέχρι πιο πάνω από τη μέση και το μπροστινό με άνεση κολλάει στη μέση μπροστά. Αν του πάρω μεγαλύτερο νούμερο λες να γλιτώσω τις διαρροές;

@Sofaki00 κι εγώ τα παντζούρια τα ανοίγω, όταν σηκώνομαι.

Κουβέρτες βάζετε ακόμα τις χειμερινές και εσείς;

Για τα μαθήματα άσε το σκέφτομαι και εγώ. Θα τους πω βέβαια στο παραμικρό σύμπτωμα να με ειδοποιούν. Μα, τι βλακεία τώρα και αυτό για δύο εβδομάδες; Να τρέμει το φυλλοκάρδι μας. 

Το άλλο που σκέφτομαι τώρα 2 μέρες είναι ότι το μωρό έναμιση μήνα τώρα βλέπει μόνο εμάς όλη μέρα. Ήρθε ο μπαμπάς μου να τον δει από την πόρτα και τον κοιτούσε σαν εξωγήινο. Δεν θα πάθει σοκ όταν θα χρειαστεί 2 ώρες την ημέρα να μείνει με τη μαμά μου; Θα δεχτεί να τον ταίσει αυτή ή να τον κοιμίσει; Φοβάμαι μην πανικοβληθεί και μου χαλάσει η ρουτίνα του. Τι προτείνετε; Μου προκαλεί άγχος...

Όχι το κολλάω και πιο έξω αλλά τον σφίγγει στα μπουτακια από μέσα στις διπλιτσες. Του κάνει σημάδια και του είναι αρκετά κάτω από τον ομφαλό. Άρχισε να κατουριεται και να του φεύγουν πάνω από την κοιλιά οπότε 4 επειγόντως. Και εμένα με συνηθισε και το τζιτζι και να δω πως θα τον κρατάνε οι γιαγιάδες. Την άλλη δεν τη φοβάμαι με βαρέθηκε μη σου πω. Μια χαρά θα περάσει στα χωριά. Τις λυπάμαι τις γιαγιάδες θα τις τρελάνει αλλά ξεκουράστηκαν κι αυτές τόσο καιρό.

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα!!! Ξεκινήστε 2-3 μέρες με σένα μαζί στο σπίτι και τη γιαγιά προσαρμογή. Θα συνηθίσει σιγά σιγά. Κι αυτός κι εσύ. 

Ναι καλή ιδέα και εμείς έτσι θα κάνουμε. Τι κάνουν τα ζουζούνια σου? Αν ανοίξουν τα σχολεία θα τα στείλεις? Εγώ ήθελα να τη στειλω το καλοκαίρι για να συνηθίσει αλλά χλωμό το βλέπω. Κανένα κόλπο για να κόψει την πάνα? Δε θέλει λέει προτιμάει να τα κάνει στο βρακί της είναι και γλωσσου η άτιμη. Ξέρει όμως και το γιογιό και την τουαλέτα τα έχει κάνει άπειρες φορές αλλά τώρα έφαγε κόλλημα ίσως από το μωρό.

  • Χαχα 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες! Τι κάνετε? Σας διαβάσω αλλά δεν προλαβαίνω με τα θηρία. Η μικρή απερίγραπτη μια τρέλα ολη μέρα. Ευτυχώς κοιμάται κατά τις 9-10 μέχρι της 8 με το μπαμπά της στην κρεβατοκάμαρα. Αλλά την κοιμιζω εγω και αν δεν έχει κοιμηθεί ο μπέμπης γίνεται πόλεμος ποιος θα έχει τη μαμά. Αυτός πάλι αγκαλιτσας όσο δεν πάει μόνος του κάθεται κανένα πεντάλεπτο μετά ουρλιάζει. Ίδια ώρα κοιμάται κι αυτός. Ξυπνάει συνήθως 3-4 μετά 6 και μετά 8. Δεν προλαβαίνει να ξυπνήσει καλά καλά του χώνω το τζιτζι και ούτε που τον ρευω. Αν χρειαστεί να αλλάξει πάνα την πάτησα. Αρχίζει τις γλυκές και κάνει μία ώρα να ξανακοιμηθεί Χθες πήγαμε στην παιδίατρο είναι 6300 και 63 πόντους. Πάνες πήρα το 4 γιατί το 3 το σφίγγει και είναι και κοντο. Επίσης φανελάκια άρχισα τα 6-9 και του είναι μια χαρά. Ευτυχώς έχω της μικρής. Τα έπαιρνα ουδέτερα. Αρχίσαμε και τις βόλτες και το χαίρομαι γιατί είναι ήσυχος έξω. Το άλλο το παλαβό που έβγαζε το λάδι ακόμα και στη βόλτα. Και τώρα δηλαδή αλλά την ξεγελάω με καμία βλακιτσα.  

Με τα ιδιαίτερα τι θα κάνουμε βρε κορίτσια? Πως θα πηγαίνουμε στα σπίτια?

Κι εμείς 6-9 φοράμε αλλά έχουν ελάχιστο αέρα, μου έχουν δωσει τόσα ρούχα και τα περισσότερα δε προλάβαμε να τα βάλουμε...δε πειράζει το επόμενο!!! Εγώ περιμένω πως και πως να τελειώσει η καραντίνα να δω τις ανιψιες μου, με παίρνουν βιντεοκληση κάθε μέρα και.ειδικά η μικρούλα μας γίνεται ενός αύριο και δε μπορούμε να βρεθούμε!!! 

 

On 30/4/2020 at 4:10 ΠΜ, Sofaki00 είπε:

κορίτσια εγώ τα πατζουρια τα έχω κλειστά και παρόλο που ξυπνάει 7.30 με 8 πίνει γάλα και ξανά κοιμάται μέχρι τις 11 μαζί με την μαμά της. 
επισης λέτε να μην είναι καλό που κλείνω τα πατζουρια και τα ανοίγω μόνο όταν ξυπνήσει;;; 
τωρα την τάισα και δεν μου ρεύεται. Πόση ώρα να την έχω όρθια να ρευτεί ;

Εγώ όποτε κοιμάται τα κλείνω για να καταλαβαίνει οτι τώρα κοιμόμαστε, τον ακουμπάω στο λίκνο και κοιμάται. Αν εχει φώς δε κοιμάται με τίποτα.

8 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

@katerina04, όταν λες ότι οι πάνες τον σφίγγουν εννοείς ότι τις κολλάς πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο και τώρα τον στενεύουν; Τώρα του φοράω το babylino 3 και το πίσω μέρος φτάνει μέχρι πιο πάνω από τη μέση και το μπροστινό με άνεση κολλάει στη μέση μπροστά. Αν του πάρω μεγαλύτερο νούμερο λες να γλιτώσω τις διαρροές;

@Sofaki00 κι εγώ τα παντζούρια τα ανοίγω, όταν σηκώνομαι.

Κουβέρτες βάζετε ακόμα τις χειμερινές και εσείς;

Για τα μαθήματα άσε το σκέφτομαι και εγώ. Θα τους πω βέβαια στο παραμικρό σύμπτωμα να με ειδοποιούν. Μα, τι βλακεία τώρα και αυτό για δύο εβδομάδες; Να τρέμει το φυλλοκάρδι μας. 

Το άλλο που σκέφτομαι τώρα 2 μέρες είναι ότι το μωρό έναμιση μήνα τώρα βλέπει μόνο εμάς όλη μέρα. Ήρθε ο μπαμπάς μου να τον δει από την πόρτα και τον κοιτούσε σαν εξωγήινο. Δεν θα πάθει σοκ όταν θα χρειαστεί 2 ώρες την ημέρα να μείνει με τη μαμά μου; Θα δεχτεί να τον ταίσει αυτή ή να τον κοιμίσει; Φοβάμαι μην πανικοβληθεί και μου χαλάσει η ρουτίνα του. Τι προτείνετε; Μου προκαλεί άγχος...

Εγώ αυτό που έκανα όταν ήταν να γυρίσω στη δουλειά ερχόταν η πεθερά μου και ενώ ήμουν σπίτι τομ αλλαζε, τον τάιζε εκείνη και εγώ πήγαινα σε άλλο δωμάτιο, μετά πήγαινα λιγο σουπερμάρκετ για καμμια βολτίτσα 10-20 λεπτά και έτσι συνήθισε, όταν γύρισα στη πρωινή μου δουλειά και ξεκίνησα τα ιδιαίτερα δε του έκανε εντύπωση που έλειπα. Τώρα με τη καραντίνα είμαστε αυτοκολλητοι (μέσα σε ολο αυτό τουλάχιστον χαίρομαι το παιδάκι μου γιατί όταν γύρισα στη δουλειά ένιωθα άθλια) αλλά τον πήγαινω λίγο στη πεθερά μου ή έρχεται εκείνη και εγώ κάθομαι σε άλλο δωμάτιο ή στην αυλή. Για μενα αυτό έχει λειτουργήσει

Καλό μήνα σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Bonjour κορίτσια :)

@katerina04 πως είσαι κορίτσι; Το θέμα πάνα θέλει να μην έχεις χαλιά να μπορείς να σφουγγαρίζεις εγώ τα έπαιρνα μαζί μου τουαλέτα και με έβλεπαν. Γιογιό έχει ένα και με μουσική το θέμα είναι να μην της το περάσεις σαν "παιχνίδι". Πχ όταν μου κατουράνε αλλού αντί να τους πω που σου έχω πει ότι κατουράμε κτλπ έλεγα δεν τα πρόλαβες αυτή τη φορά την επόμενη θυμάσαι το σημείο που έχουμε πει ότι θα μπορείς να κάνεις τα τσίσα σου; Έτσι φαίνεται ότι την ευθύνη την έχει το παιδί ενώ την δίνω εγώ ουσιαστικά. Ελπίζω να μην τα έγραψα αλαμπουρνέζικα. 

 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...