Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Προσπαθώ να το κάνω φυσικά ! Έχω μειώσει τις αντλήσεις στις 3 και ήδη μου έχει μειωθεί πολύ η παραγωγή!!! 
δηλαδή ενώ κάλυπτα κάποτε όλα τα γεύματα της όταν άρχισα να μειώνω κάλυπτα μόνο 3 μετά σταδιακά 2 κ τώρα καλύπτω 1! Αυτήν την εβδομάδα θα ξεκινήσω να αντλώ μόνο 2 φορές θα επιστρέψω επιτέλους κ το νοσοκομειακό θηλαστρο κ θα αντλώ με οικιακό! Πιστεύω να καταφερω να το κόψω χωρίς   Να πάρω χάπια! Καλά οι παιδίατροι είναι οι περισσότεροι υπέρ του θηλασμού αλλά το θέμα είναι η δίκη μας ψυχολογία! Εγώ άρχισα τις αντλήσεις όταν ήταν 2 εβδομάδων κ πραγματικά ήταν πολύ ψυχοφθόρο μέχρι τώρα! Γιατί δε σου μένει χρόνος για τπτ! Τα ξέρεις κ εσυ! 
εμενα ο παιδίατρος μου είπε αν θέλω να κάνω  υπομονή μέχρι τώρα τον Ιούνιο που θα μας δει κ θα βάλει κρεμουλα αλλά ειπα να το κόψω σιγά σιγά ώστε να μάθει κ το παιδί γιατί θέλει χρόνο να προσαρμοστεί !!

Εγώ έκανα μεγάλη χαζομάρα που δεν νοίκιασα το νοσοκομειακό και αρκέστηκα στο οικιακό κίτρινο!!

ελπιζω στο δεύτερο να μην χρειαστώ καθόλου θηλαστρο και να πιάσει στήθος.πολυ άγχος να κοιτάς να δεις αν έβγαλες και ποσά γραμμάρια θα φτάσει να καλύψει το γεύμα της;; Και αντε μετά από δυο ώρες το ίδιο! Κάτι μερες έλεγα γιατί δεν το κάνουν φορητό να τελειώνουμε;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Sofaki00 είπε:

Εγώ έκανα μεγάλη χαζομάρα που δεν νοίκιασα το νοσοκομειακό και αρκέστηκα στο οικιακό κίτρινο!!

ελπιζω στο δεύτερο να μην χρειαστώ καθόλου θηλαστρο και να πιάσει στήθος.πολυ άγχος να κοιτάς να δεις αν έβγαλες και ποσά γραμμάρια θα φτάσει να καλύψει το γεύμα της;; Και αντε μετά από δυο ώρες το ίδιο! Κάτι μερες έλεγα γιατί δεν το κάνουν φορητό να τελειώνουμε;;

Πραγματικά άμα ήταν φορητό θα έσωζαν πολύ κόσμο :Dτι να πω προσωπικά δεν είχα κ την καλύτερη εμπειρία με τον θηλασμό ακόμα κάποιες φορές πονάνε οι θηλές μου και άμα με ρωτήσεις τι θα κάνω αν κάνω άλλο παιδάκι η απάντηση μου είναι κατηγορηματική! Σκόνη κ πάλι σκόνη! Φυσικά δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τα οφέλη του θηλασμού αλλά αυτό που πέρασα δεν θέλω να το ξανά περάσω! Πολύ κακή εμπειρία!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Πραγματικά άμα ήταν φορητό θα έσωζαν πολύ κόσμο :Dτι να πω προσωπικά δεν είχα κ την καλύτερη εμπειρία με τον θηλασμό ακόμα κάποιες φορές πονάνε οι θηλές μου και άμα με ρωτήσεις τι θα κάνω αν κάνω άλλο παιδάκι η απάντηση μου είναι κατηγορηματική! Σκόνη κ πάλι σκόνη! Φυσικά δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τα οφέλη του θηλασμού αλλά αυτό που πέρασα δεν θέλω να το ξανά περάσω! Πολύ κακή εμπειρία!

Έχει πολλή σωματική ταλαιπωρία ο άτιμος... έχω φτάσει στο σημείο να είναι μαλακό το στήθος και τώρα δυο μέρες ο μικρός δεν τρώει καλά και ξαναπρήζομαι...

Αλήθεια, σας έχει συμβεί κάποιες μέρες τα μικρά να κάνουν πιο αραιά γεύματα και λιγότερα μλ; Σήμερα τρώει ανα πεντάωρο και μόνο από το ένα στήθος...το άλλο γίνεται τούμπανο μέχρι να έρθει η σειρά του.. και αν αντλήσω θα πάρει λάθος μήνυμα για ανάγκη παραγωγής...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Έχει πολλή σωματική ταλαιπωρία ο άτιμος... έχω φτάσει στο σημείο να είναι μαλακό το στήθος και τώρα δυο μέρες ο μικρός δεν τρώει καλά και ξαναπρήζομαι...

Αλήθεια, σας έχει συμβεί κάποιες μέρες τα μικρά να κάνουν πιο αραιά γεύματα και λιγότερα μλ; Σήμερα τρώει ανα πεντάωρο και μόνο από το ένα στήθος...το άλλο γίνεται τούμπανο μέχρι να έρθει η σειρά του.. και αν αντλήσω θα πάρει λάθος μήνυμα για ανάγκη παραγωγής...

Εμένα μου συμβαίνει αυτό την τελευταία εβδομαδα!! Βέβαια δίνω κ σκόνη πλέον! Όταν έδινα αποκλειστικά δικό μου γάλα κ πάλι δεν έπινε στάνταρ ποσότητα ! Ανάλογα την όρεξη της!! Άλλες έπινε 150 άλλες 180 άλλες 200και.. είναι και η σύσταση του γάλατος λογικά! Μπορείς να αποσυμφοριζεις λίγο με τπ χέρι άμα σε ενοχλεί πολύ 

  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Εμένα μου συμβαίνει αυτό την τελευταία εβδομαδα!! Βέβαια δίνω κ σκόνη πλέον! Όταν έδινα αποκλειστικά δικό μου γάλα κ πάλι δεν έπινε στάνταρ ποσότητα ! Ανάλογα την όρεξη της!! Άλλες έπινε 150 άλλες 180 άλλες 200και.. είναι και η σύσταση του γάλατος λογικά! Μπορείς να αποσυμφοριζεις λίγο με τπ χέρι άμα σε ενοχλεί πολύ 

Α, οκ! Άρα συμβαίνει, γιατί πιάνει τη θηλή πιπιλίζει μία φορά και μετά τη φτύνει και κάθεται και με κοιτά. Και σκεφτόμουν μήπως έφαγα κάτι και άλλαξε τη γεύση του γάλακτος και δεν θέλει να φάει...Αποτέλεσμα ούτε πάνες να βρέξουμε πολλές, ούτε πολλές κενώσεις... Θα δοκιμάσω με το χέρι....

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/5/2020 at 6:21 ΜΜ, Agapakiii είπε:

Πραγματικά άμα ήταν φορητό θα έσωζαν πολύ κόσμο :Dτι να πω προσωπικά δεν είχα κ την καλύτερη εμπειρία με τον θηλασμό ακόμα κάποιες φορές πονάνε οι θηλές μου και άμα με ρωτήσεις τι θα κάνω αν κάνω άλλο παιδάκι η απάντηση μου είναι κατηγορηματική! Σκόνη κ πάλι σκόνη! Φυσικά δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τα οφέλη του θηλασμού αλλά αυτό που πέρασα δεν θέλω να το ξανά περάσω! Πολύ κακή εμπειρία!

Καλημέρα κορίτσια!!εβγαζα κ γω με θήλαστρο κάποιο διάστημα είχα δανειστεί της κολλητής μου!!ειχε της medela κ δούλευε κ με μπαταρίες κ ετσι δν χρειαζόταν να στεκομαι ορθια κ κοντα σε μπρίζα!!αν αυτο εννοείτε κ καταλάβα καλά για το θήλαστρο γίνεται να το χρησιμοποιείς παντού έτσι!!βεβαια θα υπάρχει εξτρα κόστος για τις μπαταρίες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε; Να ρωτήσω μαξιλάρι βρεφικό έχετε στις κούνιες των μωρών σας ή σας το έχει απαγορεύσει ο παιδίατρος; Θέλω να πάρω 1 για διακόσμηση περισσότερο αλλά είμαι σε σκέψεις. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε; Να ρωτήσω μαξιλάρι βρεφικό έχετε στις κούνιες των μωρών σας ή σας το έχει απαγορεύσει ο παιδίατρος; Θέλω να πάρω 1 για διακόσμηση περισσότερο αλλά είμαι σε σκέψεις. 

Εμάς πάντα, μαξιλάρι και πάπλωμα (κανονικό, όχι βρεφικό) τα έχει απαγορεύσει για τον πρώτο χρόνο. Αν είναι για διακόσμηση μπορείς να το αφαιρείς από την κούνια την ώρα του ύπνου.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Εμάς πάντα, μαξιλάρι και πάπλωμα (κανονικό, όχι βρεφικό) τα έχει απαγορεύσει για τον πρώτο χρόνο. Αν είναι για διακόσμηση μπορείς να το αφαιρείς από την κούνια την ώρα του ύπνου.

Εγώ κορίτσια έχω πάντα που δένει στο κρεβάτι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τον είχα ρωτήσει :roll: λέτε να πρέπει να ρωτήσω;; Γενικά έχω διαβάσει διαφορα που λένε για τα μαξιλάρια κ τις πάντες! Η μικρή μου πολλές φορές αλλάζει θέση στον ύπνο της Την μια την βρίσκω στα κάγκελα την άλλη από την άλλη μεριά της παντας αλλά φυσικά ποτε η μυτούλα της δεν ακουμπάει 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάντα που δένει στο κρεβάτι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τον είχα ρωτήσει :roll: λέτε να πρέπει να ρωτήσω;; Γενικά έχω διαβάσει διαφορα που λένε για τα μαξιλάρια κ τις πάντες! Η μικρή μου πολλές φορές αλλάζει θέση στον ύπνο της Την μια την βρίσκω στα κάγκελα την άλλη από την άλλη μεριά της παντας αλλά φυσικά ποτε η μυτούλα της δεν ακουμπάει 

Αν αναπνέει οκ. Ρώτα βέβαια και την γιατρό να είσαι σίγουρη.

Χθες είχαμε γιατρό. 7400 το μπουλουκάκι μου. Όλα καλά, κλαίγαμε βέβαια από την ώρα που γδύθηκε...φάγαμε και την τσιμπια για αποκορύφωμα...είχε τα επαναληπτικά για κοκκύτη, διφθερίτιδα κλπ και ενώ την πρώτη φορά η παρενέργεια ήταν ύπνος, τώρα ήταν γκρίνια και υψηλή θερμοκρασία...ευτυχώς όχι πυρετός...αλλά δεν καθόταν ο άτιμος να του βάλω το θερμόμετρο...κλάαααμα....τον άλλο μήνα ξεκινάμε τροφές...μου είπε με τι και πότε αλλά από το κλάμα του μικρού τα ξέχασα...νομίζω θα μας βάλει φρούτα για απογευματινό....αρχίζω και μαζεύω συνδυασμούς και τρόπους παρασκευής... για αρχή τους έχετε πάρει και παιδικό πιατάκι ή χρησιμοποιείτε σαν τα δικά μας μπωλάκια για το πρωινό;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να σας βρίσκει το μήνυμα μου εσάς και τα μωράκια σας καλά! Επιστρέφω εδω κλασσικά να πω τον πόνο μου...και πάνω που λιιιγο κάτι γινοταν με τον ύπνο ξυπνούσε στις 2,5 με 3 ώρες έχει γίνει χαμός πάλι. Ξυπνάει στην μία ώρα νταν. Εκτός από αυτό μπορεί να ξυπνήσει στην μία ώρα να θέλει την παρηγοριά του στήθους να αποκοιμηθεί κ μόλις μπει στην κούνια τσιριδα. Αυτό θα συμβεί αρκετές φορές μέσα στην νύχτα και πάντα καταλήγω να τον παίρνω δίπλα μου που κοιμάται σαν πουλάκι. Δεν δείχνει να πονάει κάπου γιατί μόλις τον παίρνω αγκαλιά τον παίρνει ο ύπνος. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνω συγκοιμηση για να κοιμόμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Θέλω να κοιμόμαστε ο καθένας στο κρεβάτι του για να ξεκουραζόμαστε κιόλας λίγο οι μεγάλοι. Τι τον έχει πιάσει? Πάμε στο θέμα πιπίλα και εκεί που δεν την δεχόταν με τίποτα την πήρε. Την κράτησε τέσσερις μέρες - βασικά την κρατούσε λίγο όταν ήταν να κοιμηθεί και μετά κάποια στιγμή στον ύπνο του , του έπεφτε. Τώρα πάλι μάχη για να πάρει την πιπίλα. Κλαίει υστερικά και απλά την φτύνει. Τι θα τον κάνω ρε παιδιά.... Και δεν δέχονται επιστροφές και στο μαιευτήριο :P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να σας βρίσκει το μήνυμα μου εσάς και τα μωράκια σας καλά! Επιστρέφω εδω κλασσικά να πω τον πόνο μου...και πάνω που λιιιγο κάτι γινοταν με τον ύπνο ξυπνούσε στις 2,5 με 3 ώρες έχει γίνει χαμός πάλι. Ξυπνάει στην μία ώρα νταν. Εκτός από αυτό μπορεί να ξυπνήσει στην μία ώρα να θέλει την παρηγοριά του στήθους να αποκοιμηθεί κ μόλις μπει στην κούνια τσιριδα. Αυτό θα συμβεί αρκετές φορές μέσα στην νύχτα και πάντα καταλήγω να τον παίρνω δίπλα μου που κοιμάται σαν πουλάκι. Δεν δείχνει να πονάει κάπου γιατί μόλις τον παίρνω αγκαλιά τον παίρνει ο ύπνος. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνω συγκοιμηση για να κοιμόμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Θέλω να κοιμόμαστε ο καθένας στο κρεβάτι του για να ξεκουραζόμαστε κιόλας λίγο οι μεγάλοι. Τι τον έχει πιάσει? Πάμε στο θέμα πιπίλα και εκεί που δεν την δεχόταν με τίποτα την πήρε. Την κράτησε τέσσερις μέρες - βασικά την κρατούσε λίγο όταν ήταν να κοιμηθεί και μετά κάποια στιγμή στον ύπνο του , του έπεφτε. Τώρα πάλι μάχη για να πάρει την πιπίλα. Κλαίει υστερικά και απλά την φτύνει. Τι θα τον κάνω ρε παιδιά.... Και δεν δέχονται επιστροφές και στο μαιευτήριο :P

Φιλενάδα τα πρώτα 18 χρόνια θα ζοριστουμε μετά θα στρώσει. Έχεις δοκιμάσει να του βάλεις ένα ύφασμα με τη μυρωδιά σου μέσα στην κούνια; Το βράδυ στον πρώτο ύπνο αποκοιμιεται μόνος του; Μπορείς να πλησιάσεις την κούνια στο κρεβάτι σου και να του κρατάς το χέρι από τα κάγκελα;

Στο θέμα πιπίλα νομίζω έχει να κάνει με το μωρό. Αν του τη δώσεις την ώρα που γλαρωνει δεν την κρατάει;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Φιλενάδα τα πρώτα 18 χρόνια θα ζοριστουμε μετά θα στρώσει. Έχεις δοκιμάσει να του βάλεις ένα ύφασμα με τη μυρωδιά σου μέσα στην κούνια; Το βράδυ στον πρώτο ύπνο αποκοιμιεται μόνος του; Μπορείς να πλησιάσεις την κούνια στο κρεβάτι σου και να του κρατάς το χέρι από τα κάγκελα;

Στο θέμα πιπίλα νομίζω έχει να κάνει με το μωρό. Αν του τη δώσεις την ώρα που γλαρωνει δεν την κρατάει;

Χαχαχχαχα ούτε μετά τα 18... θα μου φέρει καμία νύφη που στα μάτια μου θα φαίνεται ότι δεν τον προσέχει... :lol: Τι να πω...έχω δοκιμάσει τα πάντα. Είναι βυζακιας και μαμακιας τέλος. Εκεί που γλαρωνει πάνω στο στήθος τον βγάζω σιγά σιγά κ μόλις του ακουμπάω την πιπίλα στο στόμα γίνεται χαμός! Το πρωί του το κάνω σε στυλ παιχνιδιού μπας και αρχίσει να του αρέσει. Αεροπλανακι η πιπίλα ανοίγει αυτός το στόμα του την αφήνω την φτύνει.  Φυσικά κ έχω δοκιμάσει να του κρατάω το χεράκι να του μιλάω ήρεμα για να κοιμηθεί, τον σκεπάζω με ένα σεντονακι που το έχω τυλιχτεί πόσες φορές και μετά του το βγάζω γιατί φοβάμαι μην το τυλιχτεί. Αυτός θέλει αγκαλιά μου η δίπλα μου...αυτό συμβαίνει την τελευταία εβδομάδα. Το είχαμε βρει..μόνος του πότε δεν κοιμόταν πάντα γλαρωνε πάνω στο στήθος κ μέχρι να τον ρεψω είχε κοιμηθεί. Ο άντρας μου λέει ότι μπορεί να είναι τα δοντακια του...αλλά τι είδους πόνος είναι αυτός που μόλις τον πιάνω αγκαλιά σταματάει κ κοιμάται κατευθείαν? Τι να πω ρε παιδιά.... Και βλέπω φίλους μας που το μωρό τους κυριολεκτικά κοιμάται ξυπνάει τρώει ξανακοιμαται. Λέω για να το παίξω ανετη εμένα το παιδί μου είναι ξύπνιο και με χτυπάει συμπονετικα στην πλάτη ο άντρας μου! 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια Ιανουαρίου 2020 έχουν θέμα με τον ύπνο. Αυτή τη στιγμή ο δικός μου ενώ θα έπρεπε να κοιμάται είναι ανάσκελα και μιλά με τα φώτα. Το μάτι μισοκλειστο από τη νύστα αλλά οι φωνές δυνατές. Α και το πρωί τον άφησα με τον άντρα μου να πάω κομμωτήριο και κοιμήθηκε μισή ώρα. Πώς βγήκε αυτό το παιδί από εμάς που αγαπάμε τον ύπνο δεν καταλαβαίνω.

  • Χαχα 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...